ALGEMEEN OVERZICHT. SI Woensdag 10 April 1929 DE STICHTER VAN DE „UNIVERSITEITSDAG" IN ITALIë SCHOONZOON VAN MAARSCHALK FOCH OVERLEDEN HET HEILSLEGER DE DOOD VAN GRAAF STOLBERG INVAL IN EEN SYNAGOGE CRISIS IN DUITSCHLAND OLIFANT AAN HET WINKELEN UIT DE DAGEN VAN 1914 DE CRISIS IN OOSTENRIJK SOCIAAL CONFLICT IN OOSTENRIJK RUSLAND EN ENGELAND NOORWEGEN VERSTERK ZIJN WEERMACHT UIT HET RUSSISCH PARADIJS jj DE OVERSTROOMINGEN IN AUSTRALIë Donderdag is liet honderd Jaar geleden, dat William Booth in de Engelsche industriestad Nottingham werd géboren. Hij is een groot man geweest, een man met apostel-bloed en een Éinanoieel genie tegelijk, die zich door ontzet tende moeilijkbeden heen sloeg en duizenden anderen heeft geholpen. William was de oudste van een groot gezin, ;dat spoedig den arm-geworden vader had ver loren. Als vijftien-jarige jongen trad hij uit de Engelsche Staatskerk en sloot zich aan bij do secte van Wesley, 'n soort Engelschen ds Kersten De ontzettend-slechte toestanden rondom hem. maakten hem tot een sociaal hervormer. Tegen den raad van een arts in, gting hij wer ken om predikant te worden; als „evangelist" te Londen leerde hij Catherine Mumfort ken- nen, die de eigenlijke stichtster van 't Heils- leger wordt genoemd en in elk geval de uni formen en den „alleluja-hoed" uitvond. Op zijn 23sten verjaardag, in 1852, verloofde Booth Bich met dit meisje, en werd meteen predikant bij een secite op een weekloon van twaalf gul den. Dezen post raakte hij gauw kwijt; hij sloot zich toen aan bij de methodiaten-seote en trouwde in 1855. Drie jaar later werd hij vast aangesteld als predikant, maar hij kreeg spoe dig weer ruzie met de leiders van deze secte en mede onder invloed van zijn vrouw, i die zelf een gewezen Zondagschoolonderwijzeres was, brak daarmee in 1861. Van toen af werden hij en zijn vrouw rond reizende predikanten. Eindelijk kwamen zij in Londen, vestigden zich in de gruwelijke achter buurten van deze grootstad en begonnen daar bun maatschappelijk werk, Veel tegenstand hadden zij te overwinnen, maar er wtaren ook Veel helpers: zoo Koning EdwaTd VII en Kar dinaal Manning, de sociale aartsbisschop van Mussolini staat toe, ze ook aan de huizen te houden. Men schrijft ons uit Rome: Het orgaan der Katholieke actie in Italië meldt, dat Mussolini een schrijven aan alle plaatselijke autoriteiten gericht heeft, waarin verlof wordt gegeven, op „universiteitsdag" ook Collecten aan de particuliere huizen te houden, (wat tot nu toe altijd verboden was. Vroeger waren zulke collecten slechts voor de kerken of aan de ingangen daarvan toege staan. STORMSCHADE IN NOORD-ITALIë Uit Como wordt gemeld, dat de storm van de laatste dagen een groot deel van de haven- Inrichting te Como heeft vernield. Door een aardstorting onder water Is de schade nog aan merkelijk vergroof Van de bevolking had zioh een paniek mee ster gemaakt, ddeh er zijn geen menschenlevens te betreuren. De vuurtoren is eveneens door de golven weggeslagen. De schade bedraagt on geveer tweehonderd duizend lire. BUITENKANSJES VOOR DE ENGELSCHE SCHATKIST Millioenen guldens aan successie-rechten LONDEN, 9 April. De schatkist zal meer dan 500.000 pond sterling ontvangen aan suc cessierechten op twee nalatenschappen, waar van de testamenten heden werden gepubliceerd. Sir John Brunner liet een vermogen na van ruim tien millioen gulden. Hierop is 260.000 'pond sterling aan successierechten verschul digd. Herbert Gosling, directeur van Barcla's Bank, .Jiet een vermogen van 839.930 pond sterling na. Daarop moet ongeveer een gelijk bedrag aan puccesierechten betaald worden. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND Reeds 1640 candidaten gesteld Voor de komende lagerhuis-verkiezingen zijn door de deelnemende politieke partijen tot nog toe reeds in totaal 1640 candidaten gesteld en wel 580 door de conservatieve partij, 565 door de arbeiderspartij en 495 door de liberalen. Daarbij zijn 65 vrouwen, waarvan 30 van de arbeiderspartij 28 van de liberalen en 7 van da conservatieven. Niet minder dan 53 zittinghebbende lager huisleden der conservatieve partij hebben ver klaard zioh niet meer voor herkiezing beschik baar te stellen en ook van de andere partijen zullen verscheidene leden zich terugtrekken. LOONACTIE IN DE ENGELSCHE SCHEEPSBOU W-INDUSTRIE De arbeiders vragen week-opslag van 3. LONDEN, 9 April. De vakbonden in de scheepsbouwindustrie hebben besloten van de werkgevers een loonsverhooging van vijf shil ling per week te eischen. Naar de meening der vakbonden wordlt een dergelijke loonsverhoo ging door den huldigen gang van zaken in de industrie gewettigd. Inderdaad valt een groote (Verbetering in do loopende werkzaamheden te constateeren, terwijl de productie zich op een hoog niveau beweegt. Plotselinge dood in den trein Kolonel Fournigr, een schoonzoon van wijlen j maarschalk Fooh, is gisteren in den trein, plot seling overleden, na door een hartverlam ming getroffen te zijn. Tijdens den oorlog sneuvelden Focih's eenig- sten zoon en zijn anderen schoonzoon. Westminster, die een persoonlijke vriend va,n Booth was en dezen dikwijls met raad en daad terzijde stond. In 1873 hervormde Booth zijn organisatie voor inwendige zending zoo-iets als „Het Visohnet" van den Rotterdamschen dominee Scholten bot het later zoo bekend geworden Leger des Heils, dat geheel als een militair korps werd ingericht. Deze organisatie, waaraan mevrouw Booth, van wie Booth roerend veel hield, zoo hard heeft gewerkt, heeft zich verspreid over heel de weveid. Het Christendom van deze bewe ging is er een van zeer sectarisohe soort, dat ons vex-re van bevredigt, maar aan de sociale werkzaamheid van de heilssoldaten kan nie mand eerlijke bewondering onthouden. Booth overleed op hoogon ouderdom in 1914; zijn vrouw was al eerder, door borstkanker, in 1890 gestorven. Booth boheenschte het Heilsleger veel' auto cratischer dan de Paus de Kei'k.. De generaal zette al zijn kinderen op de hoogste posten in het Leger en zijn oudste zoon werd door hem benoemd tot generaal. Twisten tusschen de kinderen konden niet uitblijven en men weet, dat hef Leger momenteel een groote crisis doormaakt, wijl de generaal is afgezet. Als bij alle menschenwerk, kan men van het Leger niet anders verwachten; deze scheu ringen zijn voorspeld en konden niet uitblijven. Maar dit is geen reden om niet den man te herdenken, die een edel mensch is geweest en die ofschoon hij de volle waarheid niet ge kend heeft toch trachtte zoo volledig mo gelijk 't grootste, nieuwe gebod van Christus den naaste lief te hebbenheeft trachten te vervuilen met veel minder middelen dan anderen, diie meer bezaten dan hij. Niet door zijn zoon vermoord JANNOWITZ, 9 April. (W. B.) Vanmorgen te elf uur is het plaatselijk onderzoek in de moord zaak van graaf Eberhard zu Stolberg Wernige- rode aangevangen, waarbij o.m. justitieele autoriteiten en schietdeskundigen tegenwoordig waren. Graaf Christiaan Friedrich trachtte voor de commissie van onderzoek de situatie te recon- strueeren. De door de verdediging geraadpleegde schiet- deskundige Preuss heeft vandaag opnieuw ver klaard, dat de gebeurtenissen zich kunnen heb ben afgespeeld, zooals de gearresteerde graaf ze uitbeeldde. De deskundigen moeten de beweringen van graaf Christian Friedrich volkomen geloofwaar dig en ten minste onweerlegbaar hebben ge noemd. Het is derhalve niet onwaarschijnlijk, dat de aanklacht alleen wegens dood door schuld zal worden ingediend. De verdediger van den jongen graaf heeft naar verluidt het voornemen de invrijheidstel ling van den graaf te vragen. GEVAARLIJK SPELLETJE EISCHT EEN LEVEN In de woning van den chauffeur Heiners te Neuköln (België) vond men Dinsdag diens twaalfjarigen zoon met een touw om den hals aan een der spijlen van een bed hangen. Do levensgeesten van den knaap waren geweken. Het schijnt, dat de jongen „ophangen" heeft gespeeld, en dat het touw zioh zoo vast om zijn hals heeft geklemd, dat hij het niet meer kon losmaken en zoodoende gestikt is. Tachtig duizend dollar geroofd Naar de ,,B.Z," uit New York verneemt, zijn Zondagavond 5 zwaar bewapende roovers de Roemeensc-he synagoge binnengedrongen, waar in tegenwoordigheid van vertegenwoor digers der Roemeensche regeering het 10-jarig bestaan van het vereenigde Roemenië werd ge vierd. Zij dwoagen 80 bezoekers van de synagoge tegen den muur te gaan staan en beroofden hen van hun kostbaarheden en contant geld ter waarde van 80.00.0. De politie begon terstond een achtervolging, die echter nog geen resul taat heeft opgeleverd. RADIO-VAL VOOR SMOKKELAARS Groote hoeveelheid cocaïne in beslag genomen De draadlooze heeft dezer dagen een be langrijke rol gespeeld bij de inbeslagneming van cocaïne ter waarde van 15.000 in de haven van Calcutta. Het Engelsche s.s. „Talma", dat uit China arriveerde, had een draadloos bericht gezonden dat zich acht personen op verdachte wijze in een rivierboot ophielden. Een sleepboot werd uitge zonden en toen deze het verdachte vaartuig naderde, zag men dat de mannen in het vaar tuig rubberzakken overboord wierpen. De leider der smokkelaars ontkwam door naar den wal te zwemmen, doch de zeven overigen werden gearresteerd. De zakken werden opgevischt en bleken cocaïne te bevatten ter waarde van 15.000. MINIMUMLOONEN VOOR WINKEL- EN KANTOORPERSONEEL In Zuid-Afrika vastgesteld De Zuid-Afrlkaansche Loonraad heeft mini mum loonen en honoraria vastgesteld. Zoo zullen mannelijke winkelbedienden niet min der mogen verdienen dan 54 per week, vrou welijke niet minder dan 42 per weelk. Ver schillende bedrijven hebben hoogere kosten; te Kaapstad zijn reeds een tweehonderd be dienden ontslagen. Toch wordt de maatregel toegejuicht, omd!at in Zuid-Afrika vaak zeer lage loonen worden betaald. Socialisten en pantserkruiser BERLIJN, 9 April. (W.B.) De socialistische rijksdagfractie besloot heden met 93 tegen 29 stemmen en 2 onthoudingen aan de weigering van den tweeden termijn voor den pantser kruiser A. vast te houden. Het centrum onwrikbaar Da afgevaardigde Wéls bad Maandag bij de besprekingen reeds zijn twijfel geuit, of de so ciaal-democratische fractie een dergelijke ver plichting zou kunnen aangaan. De leider van het centrum, prelaat dr. Kaas, heeft daarop een persoonlijk schrijven tot den rijkskanse lier -geócibt, waarin hij te kennen gaf, dat het voor het centrum onaannemelijk zou zijn, in dien de sociaal-democratische fractie zioli niet tevreden stolt met zich van stemmen te ont houden, doch het toestaan van den tweeden termijn voor den bouw van den pamtsi&nki'ui- seir positief zou verwerpen. Zal het Kabinet aftreden? BERLIJN, 9 April. (W.B.) Over den toestand, welke door het besluit der socialistische fractie geschapeu is, schrijft de „Voss. Ztg." o.m.: Het kabinet Müller-Franken verkeert ernstig in gevaar, zal wellicht binnen enkele uren ge dwongen zijn in zijn geheel af te treden. Het kabinet lieeft echter nog geen besluit genomen. Daar de rijkskanselier reeds verklaard had, dat hij uit een afwijzend besluit van zijn frac tie de consequenties zou trekken, is men alge meen van meening, dat het ontslag van het kabinet spoedig te wachten is. Een schadelijk uitstapje. Reutlingen, een kleine stad in Wurtenberg heeft dezer dagen bezoek van een circus en met dat circus zijn vier olifanten meegekomen om hun kunsten den volke te toonen. De eerste kunsten begonnen al op het station. Goed en wel uitgeladen wisten de vier dikhui den aan de aandacht van hun oppassers te ont snappen. Een drietal bracht een bezoek aan de tuinen in den omtrek, zonder acht te slaan op hekken of heiningen of andere dingen, die hun in den weg stonden, doch werden spoedig tot rede gebracht. Nummer vier koos een andere richting en wandelde dwars over 'het spoorwegemplacement op do hoofdstraten der stad aan met de eenlge bedoeling eens een kleine en gezonde ontspan ning te genieten. Als een welopgevoed circus-olifant zocht hij dan ook voorzichtig zijn weg tusschen de ver schrikte voetgangers en stapte netjes over de personen heen die hij had omvergeworpen of in het paniek van de been waren geraakt. Zijn eerste licht ging hij opsteken in een lam penwinkel in de Wilhelmstrasse welk pand hij, na een rondgang, waarbij opmerkelijk weinig schade werd aangericht, door een andere deur verliet. Bij een opticien werd hij Ietwat boos aardiger. Hij liep twee deuren uit haar heng sels en verbrijzelde de spiegelruit met de daar achter uitgestalde brillen en optische instru menten. Elke visite, welke dé uitheemsohe bezoeker aflegde joeg den verkoopers en klanten de stuipen op het lijf, ofschoon naar verluidt in één winkel een galante verkoopster de tegen woordigheid van geest had, haar beleefdheid geen oogenblik te verliezen en een tweede deur open te houden, waardoor de geweldige klant meteen weer op straat was. De grootste schade werd aangericht in een muziekwinkel. Teu slotte stapte de olifant door het raam bij een heerenkleermaker binnen waarbij een motorrijwiel en een fiets onherstelbaar werden vernield. Toen volgde een jaebt door straten en tuinen en na een half uur had men het dier in den bin nenhof van een ziekenhuis gedre\en en de zware dubbele hekken werden gesleten. Doch Jumbo zette zijn schouders er tegen en vertrok, de stukken van het hek achter zich latend. De jacht begon opnieuw, totdat de spijbelaar, bloe dend uit verschillende snij wonden, welke bij bij zijn onbehouwen manier van winkelen had op- geleopen In een heek werd gedreven en geboeid 'werd, waarna hij met een motorlorry naar het circus werd gebracht. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK Door een hond Nabij Alt-Warschow had Maandagavond een ernstig auto-ongeluk plaats. Een vrachtauto uit Berlijn die voor een hond wilde uitwijken, reed met volle vaart tegen een tram en sloeg in den greppel naast den weg. De drie Inzittenden werden zwaar gewond en een hunner is inmid dels overleden. De Leuvensche Benedictijnen en de Duitsche luitenant Onze Brusselsche correspondent meldt ons: In de Brusselsche „Standaard' lezen wij: Bij den aanvang van den oorlog en den door tocht der Duttsobers ln België ontving de Duit sche luitenant Reinbrecht te Leuven bevel het 'Benedictljnerklooster op den Cesarsberg te bom- bardeeren. Verondersteld werd dat zich daar ifranc-tireurs ophielden. Een nader onderzoek wees uit, dat het ge bouw geheel verlaten was, terwijl het vol kunst schatten was. Om het te beschermen vestigde luitenant Reinbrecht er zijn hoofdkwartier en alvorens op 4 September 1914 te vertrekken, liet hij er een ambulance inrichten. Te midden van de algemeene verwoesting bleef aldus dit klooster beschut. Op 20 September daaropvol gend werd de officier aan de Aisne gedood. Zijn naam werd niet vergeten. Na den oorlog ikreeg men het adres van de eentge overlevende izuster van den gesneuvelden officier eene te IBallenstedt verblijvende dame Eiselt. Een IBenedictijner-ipater bracht haar dezer dagen een bezoek en vond haar gezla door de inflatie verarmd, in een toestand van ellende. De pater deelde dit mede aan zijn kloostereverheid. De pastoor van Bal lens tedt heeft nu van het klooster een chêque van meer dan 500 mark ontvangen met toezegging eenzelfde bedrag voor het toekomende jaar: „Ter herinnering iaan wat de broer van bedoelde dame, luitenant ■Reinbrecht, in 1914 voor ons klooster beeft ge daan". De Christelijk-sociale partij beraadslaagt WEENEiN, 8 April. (V.D.) De rijkspartij lei ding van de christelijk-sociale partij heeft Maandag haar met groote spanning verwachte eerste beraadslaging gehouden. Aan de zitting namen ook de christelijk- eociale landelijke leiders, resp. huxx plaatsver vangers deel. Bijzonder, opzien wekte in poli tieke kringen het feit, dat de landelijke leider van Tirol door dr. Steidle vertegenwoordigd werd. Steidle is n.l. eerste hondsleider der Ooe- tenrijkscbe „Heimwehren". Steidle maakte van de gelegenheid gebruik, om met nadruk het standpunt der „Heimweh ren" voor de rijkspartijleiding uiteen te zet ten. Den sociaal-democraten moet de gelegen heid geboden worden, hun bereidwilligheid te bewijzen tot vruchtbaar medewerken in het parlement. Wanneer een verzoening met de oppositie niet tot stand kan komen, zou een kabinet moeten gevormd worden, dat een laatste poging zal doen, om het Oostenrijksche parle mentarisme te redden en de oppositie met zuiver parlementaire middelen te overwinnen. Dr. Steidle heeft het standpunt der met de sociaal-democraten onderhandelende parlemen- tariëers goed-gekeurd. Toestemming werd gegeven tot voortzetting van die onderhandelingen, welke intusschen uitsluitend betrekking hebben op het door do meerderheidspartijen opgestelde werkprogram, dus huurwet* bevordering van woningbouw, de z.g. principieele wetten. Men neemt aan, dat de onderhandelingen lang zullen duren en rekent op een duur der crisis van neg ongeveer een tot twee weken. Deze week is een beslissing niet meer te verwachten. Wat acties soms beteekenen -"ff" (Van onzen bijzonderen correspondent.) W e e n e n, 27 Maart 1929. Maandenlang reeds gist het in de metaal-in dustrie. De werknemers verlangen, eens te meer, verhooging van loon; wel niet zonder meer; het verlangen is gekleed in den eisch, dat de feestdagen moeten worden betaald. Eigenlijk wel vreemd, dat de socialisten met zulk een parool ten strijde trekken en eischen, dat voor de feestdagen het loon moet worden uitbe taald. De christelijke werklieden-vereenigin- gen zijn voor dezen eisch niet warm te krij gen, terwijl de socialisten er vuur en vlam voor zijn. Zie hier hoe eigenlijk de zaak zit. De socialisten wilden in den beginne hun eisch doorzetten, dat enkel de neutrale werk liedenvereniging bevoegd zou zijn, werknemers aan de metaalindustrie te bezorgen. Die neutrale vereeniging is natuurlijk zóó rood, dat Moskou zelf niet erger kan zijn, en dus zijn de belangen der roode heeren in goede handen. Het heeft heel wat strijd en taaie volharding gekost, om de socialisten er toe te brengen, van dezen eisch af te zien. Met behulp ook van een rech terlijk vonnis, is dit eindelijk gelukt. Nadat het hooger gerechtshof geconstateerd had, dat het een inbreuk is op de vrijheid van organisatie, wanneer enkel de leden van een bepaalde vereeniging mogen worden in dienst genomen, was het niet meer mogelijk, den eisch der socialisten nog langer te handhaven. Toen dus dit parool niet meer kon worden gebruikt, nam men zijn toevlucht tot iets an ders. Men eischte nu de uitbetaling van het loon voor feestdagen. De werkgevers lieten hierop antwoorden, dat zij een loonsverhooging van ongeveer 2.5 pet. onder dien naam niet wilden bewilligen. Zij staan op het standpunt, dat feitelijk slechts het werk den arbeiders dient te worden betaald en niet het feit, dat zij op feestdagen vrijaf hebben. Zij zijn echter be reid, een even groote verhooging van het loon toe te taan, onder den eenvoudigen naam; loons verhooging; met dit verhoogde loon kunnen dan de werknemers de feestdagen vieren, zoo als zij willen. De socialisten zijn het, op het oogenblik, nog niet daarmede eens en zoo kunnen we een strijd verwachten, die feitelijk meer gaat over een naam, dan over een daad. Het ligt voor de hand, dat het den socialisten ook niet om den naam te doen is; veel meer is het daarom te doen, dat de werklieden weer eens attent worden ge maakt op het groote „Metalarbeiterverband", dat, tot groote spijt der roode hoogmogendhe den, in den laatsten tijd vooral er niet grooter op is geworden. Men wil weer een beetje reclame maken voor de zaak, en zijn goed hart toonen voor den werkman. Dat dit de bedoeling is, blijkt heel duidelijk uit de artikelen, waarin het roode hoofdorgaan ten strijde roept. Daarin toch is er sprake van, dat de roode partij wil beletten, dat de feestdagen voor den werkman tot honger- dagen worden gemaakt, terwijl de werkgevers juist hun bereidwilligheid hebben te kennen gegeven, door loonsverhooging zulke griezelige hongevdagen onmogelijk te maken. De eischen der sovjets Pjatakof, de viee-gouverneur van de Sovjet- Staatsbank, diie met onderhandelingen belast ia, heeft, aan de Engelsche delegatie van In- duatrieelen en handelaars, dile zich maar Rus land had begeven om de mogelijkheid van uit breiding der handelsbetrekkingen tusschen Groot-Brlttanië en de Sovjet-Unie te onder zoeken, medegedeeld, dat het, als een bevredi gende regeling met Engeland tot stand komt, mogelijk zal zijn in Engeland orders te plaat sen tot een bedrag van 150 millioen pond ster ling! Als voorwaarde wordt gesteld, dat het Engelsch-Ruasisch handelsverdrag in 1924 door M'aJc Donald gesloten, weer ln werking treedt. In dit verdrag ;ls een, door de Britsohe regee ring gegarandeerde leening aan Rusland vervat alsmede herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen helde landen. BRANDSTICHTER UIT IJDELHEID Te Kröv een dorp bij Keulen is een brand weerman gearresteerd, die heeft bekend her haaldelijk brand te hebben gesticht om zich In zijn mooie uniform van brandweerman den volke te kunnen vertoonen. Dreigt er gevaar uit Rusland? t. Onze ooi-respondent te Oslo schrijft ons: België gold tot hiertoe voor het Europeeseh slagveld, het ziet er naar uit, alsof Scandinavië in de toekomst kans heeft het te worden. De Scandinavische staten versterken hun. weermacht. Zweden gaat aan de spits en heeft een waakzaam oog naar Rusland gericht. Herhaaldelijk duiken er geruchten op om trent geheimzinnige vaartuigen, die aan de Scandinavische kusten gesignaleerd zijn en men verdenkt altijd de Russen van al te groote attentie. Denemarken is van dein weig der ontwapening teruggekomen. Eigenaardig is, dat de afgetre den minister van oorlog vaste plannen had, om de gemeenten te dwingen, de bevolking van gasmaskers te voorzien. Dat zou een gemeente als Kopenhagen op 32 millioen komen te staan. Het is moeilijk aan te nemen, dat deize mede- deellng als een late Aprilgrap te beschouwen valt. Noorwegen, dat heclemaai niet militaristisch is, doet al het mogelijke om de bevolking voor het leger te interesseeren. En nu komt de bekende gezant Wed-ei Jarls- berg, gevolmachtigd Noorscli minister in Parijs, naar Noorwegen om in tegenwoordigheid van den koning propaganda voor verbetering van de Noorsche vloot te maken. Er zal onder leiding van den bekenden oud-voorzitter van den ge meenteraad,bankier With, een vereeniging ge sticht worden, om de belangstelling voor de yerdediging van Noorwegen langs de kust onder hetvolk levendig te houden. Er is welhaast geen twijfel aan, dat de groote mogendheden rekenen met een oplossing van groote politieke vraagstukken met behulp van de Scandinavische landen. Wij laten in 't midden of er met een aanval tegen het Oosten of met een uitval van het Oosten rekening wordt gehouden. Bandiet door officier van justitie verborgen gehouden 1 Naar de Moskousohe „Izwestla" uit Bakoe (Kaukasus) bericht, is dezer dagen aldaar da beruchte bandiet Gadzjinsky, door onbekenden vermoord. De recherche had reeds tal van po gingen in het werk gesteld om den roover te paklken te krijgen, doch was daarin niet kun nen slagen, diaar zij de schuilplaats niet kon ontdekken. Bij ingesteld onderzoek is thans ge bleken, dat de officier van justitie Zagratbskof, den bandiet drie maanden lang in zijn woning verborgen heeft gehouden. Andere ambtena ren, die aan de Sovjet-rechtbank te Bakoe werkzaam waren, bleken van dlit feit op da hoogte te zijn geweest, doch zij hadden mede de recherche bedrogen. De arbeiders bij de Moskousche tram De gemeenteraad van Moskou heeft een ern stig woord gesproken qjjgr-de toestanden bij de Moskousche tram, die' uiterst ongezellig is voor de passagiers. Het bestuur van de trust, welke de tram be heert, en de arbeiders zijn het eens geworden over een reglement van orde, dat alle mogelijke straffen voorziet, maar zóó, diat men wel een stuk of tien aanmerkingen van allerlei soort riskeeren kan, zonder dat men gevaar loopt ontslagen te worden. Er staat uitdrukkelijk ,dat bestuursleden en conducteurs twee maal per maand zonder gel- diiige reden te laat mogen komen. De eerste maal dat men dronken te werk komt, krijgt men een aanmerking, de tweede een berisping met een waarschuwing; bij de derde volgt ont slag .Het ontslag volgt echter niet, want de ontslagen arbeider kan zich rehialbUiteeren als hij binnen drie uur een briefje van den dokter meebrengt, dot hij nuchter is. En dan moet de controleur, die het ontslag giaf, het gedwon gen tijdverlies betalen Bovendien wijzigen de oontrole-commissie en de beslec-htingsraden in de meeste gevallen de straffen weer, welke de administratie volkomten terecht wegens inbreu ken op de atrbeidersdiscipiline gegeven heeft. Zoo werd het ontslag ingetrokken van een bestuurder die al twee ernstige berispingen gehad had en voor de derde maal dronken op de tram -gestaan had. Een chef had een dron ken bestuurder van de tram verwijderd en had als dank daarvoor een pak slaag gekregen; liij diende een aanklacht in, maar er werd geen gevolg aan gegeven, omdat de klacht ingediend was door een belanghebbende! Een monteur, die systematisch de machines beschadigde en ander onbehoorlijks deed, werd ontslagen; de controlecommissie karakteriseerde hem als sa boteur, maar de arbeidskamer gaf hem zijn be trekking terug en riep de administratie, welke hem ontslagen had, ter verantwoording. De vlalkvereen-igtog van gemeentepersoneal toont ai ni-et veel meer ernst; zij tracht alleen alles goed te praten en verdedigt daarbij o.a. de stelling, dat alles wat op de rails ligt, overre den mag worden. Dientengevolge neemt het aantal ongelukken voortdurend toe. De passagiers hebben te lijden onder het onhebbelijke gedrag der conducteurs en hun klachten hebben maar zelden succes; meestal ontbreken de „getuigen." Een ernstig spoorwegongeluk Naar uit Moskou gemeld wordt, beeft op de lijn Moskou-Saratoff nabij het station Lopuchowka een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een D-trein kwam ln volle vaart ln botsing met een goederentrein. Vier wagons van den D-treln werden verwoest. Ook de goederentrein werd ernstig beschadigd. Uit Saratoff werden onmiddellijk hulptrelnen gezonden. Het is nog niet bekend, hoeveel dooden en gewonden er zijn. In Tasmanië zijn 4500 personen dakloos HOBART (Tasmanië), 8 April. (R. O.) De overstroomingen nemen af, maar de toestand der bevolking van het door bet water geteister de gebied blijft hoogst ernstig. Alleen reeds in het district Launceston zijn 4500 personen dakloos. Tot dusver zijn 27 personen ;m het leven gekomen. De materieele schade wordt op ruim één millioen p. st. geschat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 8