MAANDAG 15 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 R. K. VER. VAN MARINE- PERSONEEL ST. CHRISTOPHORUS WEERBERICHT. UIT REEUWIJK UIT MOORDRECHT UIT MAASSLUIS UIT VLAARDINGEN LAATSTE BERICHTEN DR. W. MENGELBERG OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG DE DICTATUUR IN SPANJE HET AUTO-ONGELUK TE OVERSCHIE MARKTBERICHTEN. 450" STAATSLOTERIJ. 15de Algemeene Vergadering te Rotterdam. Dezer dagen werd te Rotterdam de 15de al gemeens vergadering gehouden van de Neder- landsehe R. IC. Vereeniging van Marineperso neel „St. Crlstophorus". Zaterdagmiddag te half vijf uur had in den foyer van het gebouw der St. Joseph-Gezellen Vereeniging aan het Stationsplein, de ont vangst plaats van het hoofdbestuur, afgevaar digden, leden en gast-én van „St. Clijrosto- phorus." Het kamerlid, mevrouw Annie Meijer, presi dente van de regelingscommissie heette de aan wezigen welkom en in het bijzonder den vloot- aalrr.oezenier den weleerw. heer H. J. M. Alihlc en den voorzitter van het hoofdbestuur, den lieer A. "W. P. Angenent uit den Helder. Katho- liek Rotterdam zoo zeide spreekster heeft het mogelijk gemaakt, de deelnemers aan deze 15de alegmeene vergadering van „St. Christopho- ïus" aldus te ontvangen. Wanneer ik u allen hartelijk welkom heet, dan doe ik dit mede na mens de Hoogeerw. heer J. W. van Heeswijk, deken van onze stad, die echter momenteel ver hinderd is aanwezig te zijn .Vele ingezetenen van Rotterdam hebben er zorg voor gedragen, dat wij u gul en hartelijk kunnen ontvangen, zoo zullen o.m. ook de afdeelingen Rotterdam van de R. K. Middenstands-vereeniging en den R. K. Vrouwenbond u een feestelijk ontbijt aanbieden. De beer A. W. P. Angenent, voorzitter van Ihet hoofdbestuur dankte mede namens alle aanwezigen. Hierna vertrokken de ongeveer 100 „jongens" naar hun kwartieren, die onder gebracht zijn in hotel Simons, Zuid-Hollandsch- Koffiehuis en het Beurshotel. Des avonds werd te half acht in de zaal van het R. K. Marinierstehuis aan den Goudsche Rijweg de 15e algemeene vergadering begon nen. De directeur van het Tehuis, pater Jos. Kles- seus C.SS.R. sprak een woord van welkom Hij herinnerde er aan, dat het dezeT dagen juist acht jaren was geleden, dat dit tehuis werd geopend. We hadden toen niet durven ver wachten deze zaal nog èens zoo vol te zien met katholieke marinemannen. Hierna sprak de voorzitter van St. Christo- phorus, de heer A. W. P. Angenent het ope ningswooi'd uit, waarin, hij wees op hét ont wakend zelfbewustzijn van de katholieke man nen op de vloot. Hierop wijst ook deze bijeen komst van honderd man, afgevaardigden en bestuurders van de afdeelingen. Hij dankte voor de gastvrije ontvangst hier in Rotterdam, welke aan deze vergadering een bijzonder ka rakter verleende. Het zwoegen van hen, die voor 12 jaar St. Ohristophorus oprichtten, is alzoo niet vergeefsch geweest. Zien wij op het aantal leden van tegenwoordig, dan zijn de 428 man een geweldige vooruitgang tegenover de zeer weinigen, welke St. Ohristophorus in het begin telde. Echter in de naaste toekomst Zullen wij hebben te werken aan den verderen Uitbouw van Ohristophorus. We hebben te be denken, dat er bij onze marine meer dan 1500 katholieken zijn, waarvan er 1100 huiten de katholieke gemeenschap zijn geraakt. Wij hebben niet te rusten vooraleer ook zij tot de Volle beleving der katholieke beginselen zijn gebracht. De aanwezige autoriteiten werden hierna welkom geheet-en: prof. dr. J. B. Kors O.P. hoogleeraar aan de R. K. Universiteit, het ka merlid Chr. van der Bilt, vlootaabnoezeniet majoor H. J. M. Allnk en het Rottexdamsche raadslid J. J. Hendriks, secretaris van de Re- gelings-Commissle. Besloten werd tot bet verzenden van tele grammen aan H. M. de Koningin aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en aan de hoofdaf deeling „Indië'\ waarvan ook een telegram Was ontvangen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herko zen scrg. majoor Stikkelman, tot 2e secretaris werd benoemd da korp. schrijver W. Mess-ink. Hierna was aan de orde de inleiding van pro fessor J. B. Kors over de „gezagstheorie". 4.1- |»orens den inleider het woord te verleenen, herinnerde de voorzitter aan de besprekingen 'pp de 13e algemeene vergadering over het ge zag in verband met de uitoefening van de gods dienstplichten. Het onderworp op deze verga dering door een onzer wetenschappelijke voor lichters te doen uiteenzetten, had derhalve een bijzondere beteekenis. i'.of. Kors over de gezagstheorie Over uw Interesse voor dit onderwerp, zoo begon.dan prof. Kors zijn inleiding, heb ik mij penigszin3 verbaasd. Immers uw beroep zal fnoeilijk een middel genoemd kunnen worden jpm hooge idealen te kweeken of vast te houden Integendeel. Doch oudanks die moeilijkheden eeft bij u toch een sterk verlangen naar ideale yaarden. Want dit blijkt uit uw verzoek, dat Jk u hier kom spreken over een onderwerp als de gezagBtheorie. Prof. Kors zette hierin kort en duidelijk Jilteen wat gezag is en waarop het steunt. Ge- jag is recht tot dwingende leiding. Dat gezag fcan op velerlei wijze bestaan. Stelt men de (Vraag, wie moot leiding geven, dan moet het fcniwoord luiden: die het doel kent, waarnaar gestreefd moet worden. Zoo zijn daartoe van pature geroepen in het gezin de ouders, in da maatschappij de bestuurders, die zich met de .bestudeering van het doel en de middelen om èe rraatschappij naar het algemeen welzijn te brengen bozig houden. Daar is een derde vorm 'de vrije vereeniging, waarvan de leiding van leden kan eischen, dat zij zoolang zij lid zijn, jfle leiding volgen. Daar ls ten slotte het gods dienstig gezag, dat steunt op het hooge doel, dat God heeft met het scheppen en verheffen Van den mensch tot 't bovennatuurlijke leven. Daarin ls de kerk het gezag als voorzetster Van het werk Christus. Hoe komt het nu, dat ouders gezag hebben over hun kinderen, regeerders óver de maat schappij. Iemand, die de oorzaak is van iets |indei-3, heeft het recht het doel te stellen. Daarom heeft het volk, als medeoorzaak der maatschappij, mede -het recht te bepalen, wie de gemeenschap te leiden heeft. Daarom heb ben de ouders, als verwekkers der kinderen, bet recht op de opvoeding. Gezag valt dus samen met oorzaak en doel stelling. Waaronder ressorteert nu het militair gezag? Uit liet natuurnoodzakelijke van de samen stelling en uit de noodzakelijkheid van het ge- <|ag lu de samenleving om door de macht zijr jgez ie uit te oefenen, vloeit voort de aanwezig- ifhe-'c van eene organisatie, waardoor de bevor- dtring van het algemeen, welzijn wordt ver dedigd. De gemeenschapsvorming eischt alzoo ft militaire macht om te kunnen weerstaan Verwacht wordt: Meest matige wind utt Oos telijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Fietsers en motorijders lichten op van des avonds 7.26 bot 's morgens 4.36. aan hen, die met geweld het algemeen welzijn van die gemeenschap willen benadeelen. Ieder gezag dat van nature ls, is van God. En daarom ls men ook in geweten verplicht zich te onderwerpen aan het militair gezag, zoolang het blijft binnen haar gebied van be voegdheid. Want het ls niet anders dan onder werping aan het gezag der gemeenschap, dat ls van God. Nu kan natuurlijk een conflict ontstaan tus- schen de gezagdragers. Want wij leven onder een dubbel gezag: het burgerlijk (w.o. militair) en het kerkelijk. De kerk kan iets vragen, wat het burgerlijk en bet militair gezag verbiedt. En omgekeerd. Wat weegt dan het zwaarst. Dat is niet zoo eenvoudig. Naar zijn doel (eeuwige bestemming) is het kerkelijk gezag hooger. Maar van den anderen kant weten wij, dat niet alles, wat de kerk beveelt, even dwin gend is. Duidelijk is, dat de tien geboden, als van het hoogste goddelijk gezag, altijd en onder alle omstandigheden onderwerping vragen. Maar er zijn dingen, die niet uiteraard ver keerd zijn, doch alleen uit kerkelijk voor schrift, b.v. het verzuimen van de H. Mis op Zondag. Er kunnen omstandigheden zijn, die ons dispenseeren van dat kerkelijk gebod, b.v. ziekte, of hij u, wanneer gij moet uitvaren. Men kan nu evenwel verder gaan en vragen: wanneer het militair gezag het aan katholie ken onmogelijk maakt om hun godsdienst plichten te vervullen, ofschoon het op zich mo gelijk zou zijn ls men dan nog verplicht, zich aan het gezag te onderwerpen? Wanneer het militair gezag daar voldoende reden voor heeft, dan moeten wij aan het ge zag ook in zoo'n geval gehoorzamen. Wanneer er geen voldoende reden is, dan hebben we ons nog de vraag te stellen; is de militaire tucht een goed van beteekenis? Ze ker, anders was de geheele militaire organi satie van onwaarde, anders zou ieder onderge schikte zelf maar uitmaken, wat noodig is of niet. Om het hooge goed der militaire tucht wor den we dus gedispenseerd in het volbrengen van de kerkelijke verplichtingen. Zijn we daarmede dan klaar? In geen enkel geval hebben we eigen rechter te zijn, doch wel hebben -we het recht en ook de plicht om allen invloed aan te wenden om van de hooge supe rieuren handhaving van voorschriften te vragen, wanneer lagere superieuren deze niet willen toepassen. Laten wij, katholieken, toch toonen in onzer tijd, dat wij gezagsmenschen zijn. Alleen door gezag is orde mogelijk in een gemeenschap. En gezagloosheid leidt tot het neerhalen van de menschelijke waardigheid. Zie naar St. Christopkorus, uw patroon, ge bukt onder de last van het Jesuskind en be denkt, wat één man kan doen door apologie van zijn leven. Zijt mannen van gezag, opdat ook de overheid kenne, Hem, die in onze on derdanigheid wordt geprezen, den Vader, die In den hemel is, die door ons moet geopen baard worden, (applaus). Na afloop van deze rede, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De vlootaalmoezenier, majoor Alink, herin nerde er aan, over welk punt precies het mee- ningsversehil in de vereeniging was gegaan. Er bestaat n.l. een ministrieele bepaling, waar bij toegestaan wordt, dat allen, die geen spe ciale wacht hebben, naar de kerk mogen gaaD zonder te waarschuwen. Alleen moeten zij zich voor een keer opgeven als vrijwillig kerkgan ger. Door die bepaling heeft, zoo zeide men iemand het recht om b.v. het schip te verlaten, ook al verbiedt zulks de wachtdoende man bij de valreep. Prof. Kors zette uiteen, dat door die ministe- rieeie bepaling wel het genoemde recht wordt gekregen, doch de uitoefening van dat recht ls ook ouderworpen aan de tucht. En daarom is men verplicht in zoo'n geval van belemme ring door een lagere aan boord te blijven, al beeft men recht tot beklag bij den hoogeren superieur. In geweten is men dus in zoo'il ge val vrij om niet naar de kerk te gaan, ja ons geweten verplicht ons ook in zoo'n onrecht matig geval ons aan de tucht te onderwerpen. Alleen wanneer ons In het algemeen hot recht om mis te hooTen niet werd gegeven, zouden wij allen gezamenlijk dat recht -mogen afdwin gen. Op een vraag van den heer Angenent, zette spr. nog nader uiteen, dat men somwijlen niet alleen het recht, maar ook den plicht kan heb ben tot beklag, wanneer men n.l. door eerbie dige berusting anti-godsdienstige elementen in de gelegenheid zou stellen om ook anderen de uitoefening van het bedoelde recht te beletten. Uit het goddellijk gebod deir liefde zou dan de plicht tot beklag voortvloeien. Een dankbaar applaus beloonde prof. Kors spontaan voor zijn oplossing van het probleem, dat reeds zoo lang de geesten had bozig ge houden. De vergadering werd hierna voortgezet Tot eereleden van ,,St. Christopliorus'' wer den benoemd mr. J. B. Bomans en op voor dracht van de hoofdafdeeling Indië de heeren Mulder en Staal, voorzitter van de ver. „Sterre der Zee.'' Namens het R. IC. "Werkliedenverbond sprak de heer Schutte om de bijzondere groeten van het R. K. Werkliedenverbond over te brengen en den blij venden steun van het Verbond te verzekeren. Na afdoenlug van «enige minder belangrijke zaken werd de vergadering hierna geschorst. Zondagmorgen te acht uur werd fn de hulp kerk van den Allerhelllgsten Verlosser aan den Goudsche Rijweg een H. Mis opgedragen door den vlootaalmoezenier, majoor H. J. M Alink. De leden van St. Ohristophorus hadden allen op het priesterkoor plaats genomen en naderden daar gezamenlijk ter H. Tafel. Na afloop der H. Mis wachtte hun een feeste lijk ontbijt ln het R. K. Marinierstehuis, hun bereid door verschillende vakgroepen van de R. K. Middenstandsvereenigfng en den R. IC. Vrouwenbond. (Wordt vervolgd). WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.09; Berlijn 59.03%; Parijs 9.73; België (Belgja's) 34.58%Zwitserland 47.93%; Amerika 2.49; Oostenrijk 34.97%; Denemarken 66.37; Zweden 66.51%; Noor wegen 66.42;' Spanje 36.98; Italië 13.05 GEREF. KERIC. Da. J. A. Houtzager alhier, i3 beroepen naar de Gerei ICerk te Voorschoten. EIERENVEILING Aangevoerd 6386 kippeneieren 5.50-5.60 per 100 stuks; 537 eendeneieren 45.20 per 100 stuks. RAADSVERGADERING. Onder de ingekomen stukken was het jaar verslag van de Gezondheidscommissie!. Dit verslag ls allereerst door den heer v. d. Spek wethouder der lieht- en waterbedrijven. Spr. kon zach niet vereemigen met hetgeen in dat verslag over onze waterleiding werd be weend. Dat het water bier zooveel slechter is geweest dan in Rotterdam, kon spr. niet aannemen. Hij betreurde het, dat de commis sie gekant was tegen alle door de deskundigen verstrekte gegevens. Over bijna de geheele linies was bij de Raads leden eenzelfde gedachte waar te nemen. De heer J. v. Luipen, tevens Md van de Ge zondheidscommissie, bestreed de gegevens en besprak nogmaals den slechten drinkwater- toesitand. De voorzitter betreurde het, dat deze gemeente steeds door eigen inwoners zoo afgekamd wordt. De heer W. R. Uitdenbogaardt stelde een motie voor waarin o.a bet volgende wordt uitgesproken: Door de kritiek tegc-nover de wetenschap pelijke onderzoekingen van den Inspecteur der Volksgezondheid en andere zooals Prof. Ds. Goester nader te motiveeren, wanneer deze geen wetenschappelijke basis heeft docb louter op tegenspraak berust, zal de gemeenteraad niiet kunnen nalaten zijn con clusie te trekken. De raad nam deze motie aan met 13 tege 2 stemmen. Ze zal aan de Gezondheidscom missie worden toegezonden. Ingekomen was voorts van de Maasdijk- commissie de rekening over 1928; de uitga ven 5752,76 en de ontvangsten 4713,69%. Van voorgaande diensten was nog een saldo van 6642,57 zoodat er nog in kas ls 5603,50%! Ingekomen was voorts van het fonds voor Liefdadigheid de rekening over 1928 ter goed-- keuring; de ontvangsten en uitgaven bedra gen ƒ317,50. Hierna ging de raad over tot benoeming van een havenmeester. Uitgebracht werden op Th. de Boer 6 stemmen, op G. Dekker 1 stem e» op L. C. Kelywegt 8 stemmen; laatst genoemde werd gekozen. Tot lid van de commissie tot wering school verzuim werd gekozen de heer F. de Laat. Met het verzoek van J. v. d. Heul, om nog een strookje grond te koopen en een stukje in erfpacht, naast het huis aan de Prinses Ju- lianalaan (ter verbreeding van den tuin), ging do raad accoord. Zulks tegen den prijs van 9 per 15 M2. koop en ƒ0.25 voor erfpachta- oanon ter groote van 5 M2. Volgens de commissie voor de licht en wa terbedrijven is het noodig de gasleiding te vernieuwen in de Pr. Steijnstaaat; de kosten bedragen 800. Evenzoo zou het bovengrondsch net voor eleetriaiteit vernieuwd moeten wor den, doch voorgesteld wordt nu een onder gronds net te maken; deze kosten bedragen ƒ2000, beide te betalen uit het bedrijf. Met algemeene stemmen nam de raad dit voorstel aan. Een voorstel van J. van Luipen, in een der voorgaande vergaderingen gedaan betreffen de de hinderlijkheid van radio-muzlek voor omwoners en dit te verbieden bij politieveror dening, kon geen instemming vinden. Ook een verzoek van de Gezondheidscommis sie om het kloppen van vloerkleeden op den dag tegen te gaan werd verworpen, de gele genheid hiertoe zal blijven bestaan tusscben halftien en elf uur. CURSUS NIJ VE RHE IDS AVON DON DE R WIJS In de groote beurszaal van het Handelsge bouw, de sluiting plaats van den cursus 1928 1929 der Nijverheidsavondschool. Er was een van Onderwijs, de heer v. Rijn, sprak er zijn blijdschap over uit, dat zoovelen, vooral ouders, waren opgekomen om een bewijs van medeleven met dit onderwijs te geven. Dit onderwijs kan volgaas spr. ook niet hoog genoeg worden aan geslagen, daar het ten nauwste verband houdt niet hgt vak of boroep, dat de jongens van plan zijn te kiezen of waarin zij reeds werkzaam zijn. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd ever het gebrek aan geschoolde arbeiders. Een goede vakopleiding is zeker in de eerste plaats'een middel om werkloosheid te voor komen. Een vak leeren is ln den tegenwoor- digen tijd dubbel noodig. Meer en meeT moet het besef ontwaken, dat een door en door han dig vakman een voorsprong heeft op velen en dat men als ouders zijn roeping het best ver staat, wanneer men zijn kinderen geestelijk een verstandelijk toerust voor den strijd op maat schappelijk gebied. Doch niet alleen de ouders, ook de werkgevers moeten medewerken tot meerderen bloei van het vakonderwijs omdat ook zij de vruchten daarvan kunnen plukken. Ook van regeeringiswege wordt die medewerking gevraagd. Het particulier Initiatief moet hier voorgaan. Vervolgens huldigde spr. den heer PI. v. d. Berg, voorzitter van de Commissie van het Nijverheidsonderwijs, voor hetgeen hij gedu rende meer dan 25 jaar heeft gedaan (applaus). Spr. memoreerde nog de pogingen om te ko men tot stichting van een tweejarige dag- Ambachtsschool, waarvoor hij aller medewer king vraagt. De directeur, de heer B. Helleman deelde mede, dat het schoolbezoek zeer bevredigend is geweest en dat ook over den betoonden ijver niet valt te klagen. Spr. deed dan meöedeeling van den uitslag der overgangsexamens. Bevorderd zijn van klasse I naar II 41; van II naar III 60, van III naar IV 46, van IV naar V 30 leerlingen. Door den wethouder worden de einddiploma's uitgereikt aan; P. v. d. Borden, M. v. d. KooIJ;' J. v. Leeuwen, G. v. d. Schee, G. Schou en, J. Vlugtor, B. Voerman, H. Westerdijk, P. Berk hout, J. v. d. Bos, M. Broek, D. v. Dijk T. v. Dijk, Ph. Fool P. v. Gemerden J. Hollaar, A. v. d. Houwen, L. Kramer, J. de Krieger, A. Lamers, A. Schoonfeld, A. Storm, P. v. Toor, L. de Vries en J. Lamers. Hierna spralc de burgemeester zijn verwonde ring uit, dat hier in Vlaardlngen zoo weinig vakmenschen zijn. Toch is dit ook wel weer te verklaren voor een stad als Vlaardingen, die tal van bedrijven heeft, die den eenen tijtd van 't jaar meer menschen noodig hebben, dan in een ander gedeelte van het jaar. Er zijn veel fabrieken, die jongens kunnen plaatsen, maar hen op lS-jarigen leeftijd weer loslaten. Daar ze dan af en toe veel geld ver dienen, vinden deze jonge menschen dat losse werk niet zoo ongeschikt. De gevolgen zijn echter funest, daar hierin ligt opgesloten, het dikwijls zonder werk zijn. Juist in dezen tijden van de pressie krijgen ze het dan kwaad te verantwoorden. Daarom drukt spr. den Vlaar- dingers op het hart: leert een vak. Een vakman, die zijn taak goed verstaat, komt overal terecht. Namens zijn medegeslaagden bedankte A. Storm den directeur en de leeraren voor het genoten onderwijs waarna wethouder v. Rijn de bijeenkomst met de beste wenschen uit te spreken voor den bloei van het Nijverheidson derwijs sloot. FLARDINGA Op 3ö April zal'ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, van wege „Flardinga" op het terrein aan den Hof singel des avonds een concert worden gegevaa door de muziekvereeniging „Concordia", waarna een openluchtbioscoopvoorstelllng. Op het terrein zullen een zweefmolen en ver dere attracties aanwezig zijn. Met het oog op den hinder, wtalken de ver pleegden in het ziekenhuis mogelijk van het afsteken van vuurwerk op genoemd terrein zouden kunnen ondervinden, zal dit achterwege blijven. NOG GEEN DEFINITIEVE BESLISSING? Naar aanleiding van het bericht over de ontslag-aanvrage van dr. Willem Mengelberg, uit verzet tegen onbillijke fiscale heffingen, heeft de „Telegraaf" zich gewend tot prof. mr. dr. G. Russel, die sedert jaren de belasting aangelegenheden van dr. Mengelberg behartigt. Deze deelde o.a. mede, dat de minister vau Financiën in deze belastingzaak nog geen definitieve beslissing heeft genomen. ARBEIDER DOOR GOEDERENTREIN OVERREDEN Hedenmorgen omstreeks half zeven werd de landbouwer J. E. utt Echt (L.) op den onbewaakten overweg tusschan Maastricht en Echt door een goederentrein overreden. Met ernstige hoofdwonden werd de onge lukkige door het treinpersoneel naar het station te Echt vervoerd, waar het eerste verhand werd aangelegd. Hierna werd de jnan per trein naar Roermond gebracht waar hij in het hospitaal werd opgenomen. De toestand van den man is levensgevaarlijk De H.H. Sacramenten der Stervenden zijn hem toegediend. DOOR EEN ATJEHER GESTOKEN „Inlandsche manieren" KOTA, RADJA, 13 April (ANETA). Een Atjeher uit Meulaboh, die, nadat hij een Ga- josche vrouw getrouwd had., door Gajoes ma- loe (opgewonden Red.) gemaakt was, besloot den dood te zoeken door bet dooden van een kafir (blanke Red.). Op de passar van Takongan verwondde hij den werkbaas van de B.O.W. De Beer niet levensgevaarlijk. De dader werd gearresteerd. Duizenden voor generaal de Rivera MADRID, 14 April (B. T. A.) Vanmorgen had een volksmanifestaitie plaats om.hulde te brengen en erkentelijkheid te betuigen voor het werk van Primo de Rivera. Om tien uur begonnen vele dutzeniclen per sonen, behoorende tot alle klassen der bevolking de poort van het ministerie van oorlog te pas seer en om een kaart van instemming neer te leggen, op de tafels, die daartoe in lange rijen waren geschaard. De manifestanten juichton Primo toe, die hij .herhaling op 'het balkon moest verschijnen, ln gezelschap van de ministers. De generaal becteunlkte d:e betoogiers, wier geestdrift, zeide (hij, voor groot belang is zoo- wiel voor het buitenland als voor Spanje zelf, waar eenige opruiers trachten, het volk van Spanje van de wijs te brengen, terwijl' diilt volk juist bezig Is loyaal en zorgzaam to werken aan zijn vooruitgang en alles ln het werk stelt, om de schandelijke en droeve gebeurtenissen van een halve eeuw te doen vergeten en uit te wlsischen. Hot zijn deze opruiers, die het pres tige van Spanje in gevaar brengen. Om twlaalf uur had een manifestatie plaats, op touw gezet door de Vaderlandscbe Vereeni ging. Hieraan namen deel delegaties uit alle provincies. Door eenige dezer delegaties wer den op de tafels van ihet ministerie van oor log, lijsten neergelegd, bevattende meer dan 300.000 handteekaningen van personen welke instemming betuigen met de regeering. Tegenstanders betoogen 's nachts PARIJS, 14 (V.D.) In den madht van Zon dag zijn op de huizen der hoofldlstrajten van Madrid opschriflten aangebracht luidend: „Leve de republiek! Weg mat die dictatuur!" De minister van Binnenlandsiche Zaken heeft in Madrid aanzienlijke poliitie-troapen gecon centreerd, die als gekeiime politie hebben deel genomen aan den optodht, die Zondag te Ma drid heeft plaats gevonden. NADERE BIJZONDERHEDEN Op de plaats, waar het ongeluk gebeurd ia zoo vernemen wij nader omtrent het ongeluk te Overschie waarvan elders in ons blad melding gemaakt wordt maakt de Kleiweg een scherpen bocht en daar is de heer Harmsen, die den wagen bestuurde, ln plaats van den bocht om te gaan, tengevolge van den zwaren mist het water ingereden. De verloofde van mej. Elisabeth Benjamin, do 24-jarige reiziger J. van Dijk uit Rotter dam, die vierde inzittende was, slaagde erin, toen de wagen in het water omsloeg en op den rechter kant kwam te ilggen, het achterste link e rp or tier raam open te draaien en hij kon zijn verloofde naar buiten duwen, waarna hij zelf ook naar huiten kroop. Hij heeft nog geprobeerd de twee andere inzit tenden,, die voorin zaten, eruit te sileepeu, maar ofschoon hij ze wel in het water vond, kon hij er niet in slagen hen hoven te brengen. Er ls toen door de bewoners uit de buurt getelefoneerd naar de politie, waardoor een kwartier na het ongeval het reddingswerk een aanvang kon nemen, geleid door inspec teur de Vries en een bewoner, den heer Ploo3. Het bleek echter niet mogelijk de twee andera slachtoffers uit den auto te krijgen. Eerst teen de kap opengesneden was kon men hen eruit haten. Zij hadden met de voeten be klemd gezeten in de stuurinrichting en een der portieren. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De lijken zijn naar de be graafplaats overgebracht. De belde andere personen, die zeer over spannen zijn en eenige dagen het bed zullen moeten houden, zullen thuis worden verpleegd. Do auto ls later op liet droge gebracht. GORINC'HEM, 15 April. Aangevoerd 552 run deren, 15 nuchtere kalveren, 196 varkens, 678 biggen. De prijzen waren v-oor: zware kalf koeien 350400, melkkoeien 275325, guste vaarzen 150230, kalfvaarzen 175325, varekoeien 150260, 'klamschotten 19240, pinken 80 140, nuchtere kalveren voor fok 1825, voor export 814, overloopers 30>50, drachtige varkens 120160, natte zeugen 70100, big gen 1539. Handel vlug. Eiermarkt. Kipeieren 55.50 per 190 stuks. Botermarkt. Roomboter 2.202.30, weiboter 1.601.70 per kg. AMSTERDAM, 15 April. (Veemarkt). 534 vette koeien le kw. 1—1.12, 2e kw. S6—100 ct„ 3e kw. 70—85 ct, per kg. slachtgewicht, 90 melk- en kaifkoeien 300425. 98 vette kalveren le kw. JJ0100 et., 2e kw. 80—<90 ct., 3e kw. 70SO ct. per kg. levend gewicht, 279 nuchtere kalveren f 813. 2,5 schapen 34—38, 530 varkens Hol- landsche le lew. 99100 ct., 2e kw. 9899 ot, overzeesche en G-eldersche le kw. 99100 ct., vette varkens 9.698 ct. per kg. slachtgewicht, 68 paarden 10O250. ROTTERDAM, 15 April. Op de veemarkt wa ren aangevoerd: 508 vette runderen, 267 vette en graskalveren, 3 nuchtere kalveren, 91 schapen of lammeren, 1362 varkens. De prijzen waren als volgt: Koeien le kw. 100110 c-t., 2e kw. 8499 ct., 3e kw. 6382 ct., ossen le kw. 92104 ct., 2e kw. S0—90 ct., 3e kw. 6577 ct., kalveren le kw. 165175 ct., 2e lew. 14.3159 Ct., 3e kw. 116— 130 ct., schapen le kw. 89—103 ct., 2e lew. 7282 ct,, 3e kw. 5068 ct., lammeren 8290 ct., var kens le kw. 7482 ct.. 2e kw. 6873 ct., 3e kw. 56GS ct, export 8090 ct., alles per kg. Handel: runderen le kwaliteit weinig aanvoer, handel traag, prijzen stijf. Kalveren groeten aanvoer, handel lui, prijzen slecht. Schapen weinig aan voer, prijzen hooger, handel vlug. Varkens aan voer ruim,' handel in alle soorten vlug, vooral in zouters veel vraag, waardoor hoogex-e prijzen. Dekde Klasse. Eekste Lijst. Trekkinrj van 15 April. f 2000 No. 4186. j 1000 No. 11156. f «0 No. 20740. j f 200 No. 18240, 191G9. 101) No. 6536, 9447, 10477, 13701, 15SS2, 16364, 16834. PRIJZEN VAN 45. 59 3379 5660 8182 11014 13319 15393 18374 130 3141 5802 8241 11028 13330 15903 18377 206 3469 5870 825» 11119 13336 15904 18397 213 3473 5953 8301 11129 13355 15934 18411 315 3476 5969 8371 11165 13372 15975 18429: 339 3502 6003 8460 11187 1340.9 15987 185-47 j 415 .3524 6118 8497 11230 13479 16011 18574 524 3533 6205 8530 11313 13498 16086 18623 553 3642 6252 8590 11318 13506 16123 18641j 591 3656 6272 8595 11383 13543 16200 188261 642 3664 6320 8612 11405 13636 16253 18833, 661 3373 6322 8654 11414 13668 16276 18851' 686 3660 6323 >8684 11419 13758 16312 18876 718 3719 6372 8687 11438 1.3765 16331 18925 851 3766 6402 8690 11475 13767 16393 18947 933 3792 6431 8808 11488 13930 16415 189.53 951 3812 6436 8836 11517 13939 16473 18959 969 3847 6447 8872 11567 13961 16492 19023 1012 mm 6476 8892 11631 13977 16493 19154 1024 3875 6546 8913 11661 13989 16023 19224 1272 3905 6584 8914 11680 14035 16676 19226 1317 3945 6595 9005 11769 14056 16691 19227 1351 3959 6636 9054 11804 14190 16692 19303 1407 4609 6701 9223 11806 14241 16728 19318 1466 4016 6710 9.227 11831 14242 16741 19319 1496 4024 G805 9250 11846 14246 16817 19351' 1572 4155 '6815 9266 11834 14281 16888 19459 1539 4221 6836 9309 11905 14350 16915 19489 1622 4328 6900 9324 11906 14373 16924 19539 1706 4329 6918 9363 11911 14410 .16940 19691; 1721 4362 6973 9380 11916 14425 16962 19744 1758 4403 7013 9453 11917 14164 16972 19795 1788 4420 7061 9534 11961 14473 16976 198S3 1843 4486 7062 9565 12136 14537 16978 19873 1853 4491 7077 9571 121.50 14572 17033 19912 1890 4497 7080 9582 12201 14627 17039 19013 2006 4518 7126 9595 12203 14679 17167 19925 2076 4551 7160 9603 12239 14729 17197 20117 2124 4710 7216 9719 12351 14854 17237 20475 2.155 4716 7349 9746 12394 14863 17305 2(1266 2168 4728 7436 9769 12413 14891 17338 20272 2224 4838 7453 9S10 12421 14903 17512 20292 2229 4894 7500 9871 12509 14986 17559 20355 2451 '4900 7603 9969 12583 15000 17562 20373 2479 4933 7620 10043 12599 15037 17590 20389 2540 4947 7626 10056 12011 15039 17013 20456 2665 4964 7.637 10058 12672 15083 17624 20475 2730 4976 7641 10161 12676 15167 1 7711 20199. 2742 4983 7701 10261 12747 15196 17813 205S2 2911 5073 7722 10266 12934 15221 17841 20590! 2924 508. 7744 10303 13010 15229 17950 20595 1973 5110 7792 10375 13012 15321 17952 20645! 2975 5155 7796 10391 13019 15460 13005 206471 3031 5251 7842 10531 13079 154-88 13014 20751! 2066 5278 7851 10005 13087 15501 18047 20800i 3081 5382 7860 1087-2 13134 15596 68113 20800 3145 5386 7868 10900 13178 15602 18116 20824.1 3195 5392 7911 10903 13206 15639 18222 208(i3l 3232 5493 8005 10938 13270 15681-18229 20888 3247 5528 8027 10954 13295 15810 18312 20397 3375 5548 8118 11008 13312 15864 18335 20953

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2