SLECHTS CENTS wrkrugbaar bij lederen KruidenlerenDrvght l\oopf noq MEDEN Uw Pakker VERVOLG SPORTNIEUWS. een goede fee Inhoud: Gewone prijs f 1,22 MAANDAG 15 APRIL 1929 PAGINAjL DE schoonmaaktijd stelt hooge eischen aan Uw werkkracht en aan Uw beurs. Draag dus zorg dat U de beste schoonmaakartikelen krijgt, die U snel door het zware werk heen helpen, alles frisch en fleurig achterlaten, niets bederven en hun geld dubbel en dwars waard zijnkortom, koop het Schoonmaakpakket. Het Schoonmaakpakket voldoet aan de hoogste eischen die U aan Uw schoonmaakartikelen kunt stellen. De artikelen die het bevat zijn allen fabri katen der Sunlight fabrieken, hetgeen de best denkbare waarborg is. Tevens verschaft deze aanbieding U een besparing van 23 cent op den normalen prijs. Als extra verrassing melden wij nog dat voortaan niet slechts de Sunlight en Vim verpakkingen recht op geschenken zullen geven, maar ook die van Lux en Rinso, waarover de in het pakket bijgesloten circulaires alle inlichtingen geven. EEN PAK SUNLIGHT ZEEP. de zeep met den f 0.40 grootsten verkoop ter wereld en waarvan de ab solute zuiverheid is gegarandeerd voor f10.000 - EEN PAK LUX, het speciale waschmiddel voor fijne weefsels. Al wat veilig is in water is veilig in Lux.van de fijnste gordijnen tot de zwaarste dekens TWEE PAKKEN RINSO, zeeppoeder le soort. In den schoonmaaktijd verricht Rinso wonderen met de stapels linnengoed en beddegoed. EEN BUS VIM, de krachtigste hulp voor de huis vrouw. Vim helpt met reinigen van houtwerk, schilderwerk, vloeren, ramen, deurenen vaatwerk. Totale waarde f 1.22 f 0.25 f 0.32 f 0.25 N.V. DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN HOCKEYWEDSTRIJD BELGIë-NEDERLAND De RECLAME voert afnemers naar de fabriek, zij leidt koopers den winkel binnen. De Reclame vergemakkelijkt en versnelt den goederen-omloop, zij verhoogt den omzet en stelt tot prijs verlaging In staat. De RECLAME, goed begrepen en goed toege past, is een groote wel doenster der menschheid. SPORT OP DE SCHOLEN RADIONIEUWS Schoonmaak Pakket 99 SCH.2-50 BELGIë WINT MET 2—1 Twee Belgische doelpunten voor de rust Het Is reeds geruimen tijd over half vier, wan neer de onderstaande elftallen zich opstellen. België: Soubre Carez, v. d. Straeten, Adelst, C. Baudoux, Putz, Seeldrayers, Dierixens, Rensburg, Wellens, A. Baudoux. v. Tinbergen, Maas, v d. Rovaert, Jannink, Ras, v. Lierop, v. d. Hagen, Ankerman Leembruggen, De Waal, Hardebeck Nederland. Scheidsrechter voor België is G. Baudoux en voor Holland Broese van Groenau. De Waal begint met de toss te winnen, hetgeen echter weinig voordeel oplevert. De Nederlanders straten met een paar onge vaarlijke aanvallen van rechts, welke gemakke lijk door de Belgische verdediging worden afge slagen. Wanneer Jannink er eens alleen van door gaat. wordt hij link aangevallen, doch de strafcorner levert niets op Direct hierop volgt wederom een strafcorner op het Belgische doel, die echter evenmin resul taat oplevert. Voorloopig beleeft het Nederlandsche doel wei nig gevaarlijke momenten. Wel krijgen de Belgen op den slagcirkel een vrijen slag wegens sticks te nemen, maar Hardebeck behoeft er niet aan te pas te komen. Toch nemen de Belgen bijna de leiding wan neer A. Baudoux van den vleugel op het Neder landsche doel schiet. Hardebeck trapt mis doch er Is geen enkele Belg om hiefvan te profitee- ren en de bal loopt uit. Na ruim 20 minuten spelen hebben de Belgen succes. Wellens krijgt den bal van rechts toege speeld en passeert handig de Waal. Hardebeck loopt uit doch kan den Belg slechts in zijn vaart stuiten. Deze behoudt echter den bal en terwijl de Waal en Leembruggen zich in het doel hebben teruggetrokken ziet Wellens nog kans langs hen in het doel te schieten. België leidt met 10. Aangemoedigd door dit succes spelen de Bel gen tot half time hun beste spel. De strijd wordt tot half time voornamelijk op de Nederlandsche helft uitgevochten. Kort voor rust geeft A. Baudoux wederom een uitstekende voorzet, waarvan thans Dierixens profiteert en Hardebeck geen kans geeft. 20 voor België. In de resteerende minuten voor rust verwisse len Ankerman en v. d. Hagen van plaats. Wel komen de Nederlanders nu in den aanval doch de Belgische back Carez is niet te passeeren. Eens krijgt v. d. Rovaert een kans maar Soubre loopt uit en ls onzen mldvoor te vlug af. Kort hierop wordt gedraaid. Na een zeer korte pauze wordt /eer begonnen. Spoedig krijgt Ras een strafcorner te nemen, welke echter zooals gewoonlijk niets oplevert. Nederland is nu sterker. Verschillende aan vallen worden onderbroken maar als na ruim tien minuten spelen v. d. Rovaert den bal handig naar Jannink speelt draalt deze om Carez heen en geeft Soubre geen schijn van kans 12. Nederland blijft dan sterker. Vooral onze mid denlinie, waar de omzetting van Ankerman en v. d. Hagen een succes blijkt, is er veel beter in dan tijdens het eerste gedeelte. Herhaaldelijk wordt onze aanval aan het werk gezet. Het aantal schietkansen is mede door de geringe doortastendheid van onze voorspelers uiterst miniem. Wanneer eindelijk Maas eens flink doorzet krijgt hij een kans, welke Soubre hem door uitloopen ontneemt. Naarmate de tijd verstrijkt gaan de Belgen meer en meer aandacht aan hun verdediging schenken. Niettemin leveren enkele snelle uitval len der snelle Belgische vleugelspelers nog vol doende gevaar op voor onze achterhoede. Vijf minuten voor tijd krijgt Nederland zün zooveelste Btrafcorner te nemen, welke het lot van alle voorgaande ondergaat. Tegen het einde weten de gastheeren den strijd weer meer te verdeelen. In den stand komt geen verandering. ifflimnai Samenwerking in het belang van de lichamelijke ontwikkeling EEN DAG OXFORD-STUDENT Een medewerker schrijft ons: Het succes van de schoolwedstrijden, die door plaatselijke sportorganisaties nu reeds in verschillende gemeenten van ons land gehou den worden, heeft in den laatsten tijd de aan dacht gevestigd op tie schoolsport. Er is tweeërlei vorm van schoolsport: sport beoefend door de scholieren en bloc, onafhan kelijk van de school, en sport, beoefend door de scholieren onder leiding van de school. In laatstgenoemden vorm komt de schoolsport- beoefening in ons land nog sporadisch voor. We mogen het gymnastiek-uurtje, afgewisseld hier en daar met balspelen, nog niet meereke nen, doch sport in en door do school kent men alleen nog maar in zeer beperkte mate op enkele internaten en lycea en op de academie voor lichamelijke opvoeding. De sport, beoefend door de scholieren en bloc, heeft echter in ons land en vooral in de groote steden in de laatste jaren een vlucht genomen; de schoolwedstrijden van den Amsterdamschen Voetbalbond, om slechts één voorbeeld te noemen, zijn er een symptoom van. Het feit dat daar op enkele uitzonderingen na alle Amsterdamsche Inrichtingen van onder wijs, openbare en bijzondere scholen, lagere volksscholen, tot zelfs de studenten van de universiteit aan deel namen en dat daarbij een volledige harmonie bleek te bestaan tusschen de leeraren en onderwijzers eenerzijds en de scholieren met hun ouders of voogden ter an dere, heeft doen uitkomen, dat de schoolsport aan het onderwijs en dus aan de algemeene opvoeding van het kind ten goede komt. De drang naar spoTt en spel ls er hij elk kind, doch als de school voortaan leiding zou geven aan dien natuurlijken drang, dan zou men een gun- stigen invloed kunnen uitoefenen èn op de lichamelijke ontwikkeling èn op de karakter vorming van de jeugd. In geheel Europa is in die richting een streven waarneembaar! Duitschland en de Scandinavische landen geven hier, wat het vasteland betreft, den toon aan, doch Engeland is op dit punt alle landen vér vooruit en het feit, dat men Engeland een spor tieve natie In den goeden zin des woords noe men kan, dat dankt het Engelsche volk aan zijn schoolsport. Wat die beteekent, welk een voortreffelijken invloed die b.v. in de historische academie steden Cambridge en Oxford uitoefent, waar de bloem van het Brltsche Intellect voor het leven gevormd wordt, het mag van algemeene bekend, beid geacht worden. We troffen dezer dagen een schetsje aan van Gaston Bénac getiteld „Een bezoek in het paradijs der sport", waar we ter illus tratie even een beknopte vertaling van laten volgen. Gutheridge Gull is een vlotte jongen, blond en frisch, de zoon van een vermogend planter uit de omgeving van Kaapstad. Sedert vier Jaren studeert hij te Oxford aan het Magdalen College in de rechten en nadat hij een jaar captain geweest was van de rugby-afdeeling van dit College, benoemde men hem tot aanvoerder van het rugby-team van de Oxforder universi teit. De Zuid-Afrikaan vatte zijn verantwoorde lijke taak ernstig op en op de uitgestrekte oefenvelden aan beide oevers van de Theems was er vanaf dat moment geen tweede student, die zich naast zijn zorg voor zijn studie zoo serieus met zijn sport occupeerde als deze Zuid- Afi-ikaansche planterszoon. Nadat hij mij bij mijn eerste bezoek, ter ge legenheid van den rugby wedstrijd Ierland FTankrijk, de 23 schitterende gebouwen, die alle hun eigen naam hebben en tezamen de be roemde universiteit van Oxford vormen, had laten zien, noodigde hij me uit er den volgen den morgen om kwart voor zeven met hem op uit te trekken. Hij wilde met mij een dag het leven van een student in Oxford doormaken. Dit leven wordt tegenwoordig door ruim 4000 mannelijke en 1000 vrouwelijke studenten ge voerd. In deze 23 gebouwen, waarvan elk zijn eigen complex sportterreinen met velden voor rugby, voetbal, hockey, tennis enz. heeft, op welke velden in doorsnee iederen dag 95 pet. van de gezamenlijke studenten in hun vrije uren in actie zijn, daar viert de sport hoogtij als nergens anders ter wereld. Den volgenden morgen trof ik Gull op het vroege afgesproken uur ondanks de scherpe kou in een luchtig sportcostuum. Ik moet een beetje loopen, roept hij me toe, want ik heb al in een dag of tien geen rugby gespeeld. En op de prachtige loopbaan, die zich tusschen <oud ge boomte rond om het in zuiver Romaanschen stijl opgetrokken Christus-College bevindt, be gint hij zijn ochtend-training. Met hem loopen in groepen van tien tot vijf tien een paar honderd studenten, in hoofdzaak de roeiers van de 23 colleges. Deze training, eiken morgen tusschen 7 en 8 uur behalve des Zondags, is voor alle sporten en voor alle studenten. Zij is precies zoo voorschrift als de wandeling in den namiddag in groepen van 2, 4 of 8. Een roeier die zich tweemaal zonder geldige reden, hetzij aan deze loopoefenigen of aan de eenvoudige wandelingen, onttrekt, mag aan deze oudste sport van de Oxforder universiteit niet meer deelnemen. „Het is je reinste hondenleven bij ons", roept Gull me onder het loopen met een veelbeteekenend lachje toe. Maar in werke lijkheid onderwerpt ieder zich gaarne aan deze verplichte oefeningen. Het is ongetwijfeld een offer, want dat dergelijke loopoefeningen aan trekkelijk zijn, zal wel niemand willen beweren. Zij zijn echter onmisbaar voor de algemeene training en bovendien heeft de praktijk bewe zen dat deze disciplinaire oefeningen een ge voel van tucht en orde kweeken en de uitoefe ning van de dagtaak ten goede komen. Als de studenten dan hun 4 mijltjes geloopen hebben in de goede houding, als zij onder de douche geweest zijn, dan volgt het tweede ont bijt en begint de studie, nadat de zwarte blouse aangetrokken is, zonder welke geen student in de college-zalen verschijnen mag. Na afloop der colleges wordt de inwendige mensch versterkt, men leest kranten en tijd schriften en dan begint de groote uittocht naar de uitgestrekte sportvelden en banen langs de Theems. Ieder college heeft zijn eigen ponton-boot met kleedkamers, douches, lees- en conversatie ruimte. Dan bereikt de training haar hoogte punt. Veertig achten en meer dan honderd andere booten schieten door het water, gevolgd door trainers langs de oevers op fietsen, die hun korte commando's geven.. Soms begeleidt de trainer van de uitverkoren ploeg de giek te paard. In het water de roeiers, op het land langs de oevers de hockey's, voetballers, rugby-spelers, athleten enz. Rondom het oude, prachtige Oxford reinigen iederen dag bijna 5000 studee- rende jongelui hun longen met frlsche lucht, scheppen uit de sportbeoefening levenslust en levenskracht. Om 5 uur neemt Gull afscheid van me omdat hij zich voor het avondeten nog aan de studie wijden moet. Het leven op de Britsche universiteiten en op alle internaten van het eilandenrijk is wel het ideaal van schoolsport-beoefening. In ons land is de toestand in dat opzicht heel anders, al valt er in den laatsten tijd een streven In dia richting waar te nemen, een gezamenlijk po gen van sportleiders en paedagogen om het Britsche voorbeeld te volgen. Ook hebben eendga inrichtingen van onderwijs, zooals verschil lende gymnasia reeds op bescheiden wijze een' stap in die richting gezet door eigen sport clubs op te richten uit eigen leerlingen. Voorts zouden de plaatselijke bonden voor lichamelijke opvoeding deze materie ter hand kunnen nemen- Naar wij vernemen, bestaan er al plannen om, die plaatselijke bonden voor lichamelijke op voeding in een nationale federatie te vereeni- ge. Dit zal er misschien toe bijdragen dat in ons land in de naaste toekomst de schoolsport meer ingang vindt. PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG. Huizen (336.3 M., na 6 uur 1852 M.) 11.80 12 KRO. godsdienstig halfuurtje; 1.152 gro. mofoonmuziek22.20 kniples; 6.307 gramo- foonmuziek; 73 cursus kerklatijn: 8.NCRV- Uitzending n. h. Concertgebouw te Amsterdam. Fragm. Vondel's „Gysbrecht van Amstel" e.a. Hilversum (1071 M.) 12.15—2 Avro-triofj 22.45 kookpraatje; 2.453 gramofoonplatenj] 34 knipcursus; 45 microfoon-debutanten, Jacq. v. Susante (piano), E C Urulsu (zang); 5.80 7.15 Omroeporkest, solist: Joh, Brands (zan)}! 7.157.45 Engelsche les; 8.01 aansl. van de So ciëteit „Harmonie", te Rotterdam. Uitzending van „De Eerste Walpurgisnacht", ballade van J. W, von Goethe, voor solisten, koor en orkest. Mu- i ziek van F. Mendelssohn-Bartholdy. Solisten»! J Immink, Louis van Tulder, Th. van Duuren, Het „Gemengd Koor", Rotterdam en het Utr, Sted. Orkest. Dirigent Georg Rijken; 9.05 ver- volg uitzending Rotterdam: „De Barbier van Bagdad", kom. op. in 2 bedr. /an Peter Cornelius Solisten: Th. van Duuren, Theo de Vries, Sophie Both-Haas, Jo Immink, Hendr, C. V. Oort. „Ge mengd koor", en het Utr. Sted. Orkest. Nn afloop: persberichten en dansmuziek door het Avro-dansorkest. Daventry (156 2M.) 11.05 kookpraatje;}! 11.20 gramofoonmuziek; 12.20 sopraan, bariton, viool; 1.202.20 orkest; 3.20 dansmuziek; 5.85 kinderuurtje; 6.20 gedichten; 6.35 nieuwsberich ten; 6.50 muziek; 7.05 werken van Hilndel vooc clavecimbel; 7.20 lezing; 7.35 muziek; 7.45 tuin- praatje; 8.05 strijkkwartet; 9.20 nieuwsberich ten; 9.35 actueele causerie; 10.05 nieuwsberich ten; 10.10 uurtje van Dé Courvllle. Fadbury's band; 11.10—12.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris, 1744 M.) 12.60—1.10 en 4.055.05 orkest; 6.55—7.20 gramofoonmuziek;. 8.50 „Lucia dl Lammermoor", opera van Doni zetti. Orkest, koor solisten. Langenberg (462 M.) 9.356 en 11.80 gra- mofoonmuziek12.251.60 orkest; 5.055.56 kamermuziek. ICunkel-kwartet7.3010 Klein Werag-orkest. In de pauze liedjes bi) de 1 ïit. Zee sen (1649 M.) 9.35—4.20 lezingen; l.zO— 5.20 orkest; 5.207.25 lezingen; 8.20 orkest. Eugen Transky (tenor). Daarna persberichten: 10.0510.35 proef-beelduitzending. Hamburg (395 M.) 4.20 Noorscho gedich ten; 6.35 dansmuziek; 7.20 Philharmonisch orkest Caw-koor en solisten; 9.35 „Die Uberlagerung- sche", hoorspel van Mendelssohn; 9.5011.10 cl&nsmiiziolc Brussel (512 M.) 5.20 trio; 6.50 gramofoon muziek! 8 85 orkest; #.8510.36 dansmuziek,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 4