Onze Vrouwenrubriek (De ramen open, de harten open Een meisjes- en jongenshoed Wandelcos tuums Wat ons grasveld noodiQ heeft (De aantrekkelijke middelbare leeftijd cJVbodepraatje VRIJDAG 19 APRIL 1929 DERDE BLAD Voor den leeftijd van 6 tot 8 jaar Van bloemen en planten Spiegeltje aan den wand Goedkoope Patronen r? gr:ene leatsviag. die de bcomcn in cnze bossehen cf parken ieder jaar opr1 1 \v too tie-'v en rnverstooróasi hijsi-.;enr ondanks da winterverschrik- kiniar. cU3 vooraiatBgen. schijnt van ouciiier het poëtisch sem ta zijn tot een ■vrij wat minder poëtisch leest, dat door het grootste deel d:r menschheid wel met zeer gemengde gevoelens wordt ga degeslagen, en dat de eigenaardige bij zonderheid vertoont, dat ieder, die maar in de buurt komt, of hij een genocdlgac is of niet. het meet- meevieren, des noods tegen wil en dank! Zich aan den feestroes onttrekken is onmogelijk. Dit feest van dweilen en luiwagens, van raagbollen en stofdoeken, dit wcest bacchanaal van spetterende schilders en kleveiiafl behangers, van kaikbianke wit ters en roetzwarte schoorsteenvegers, die, op trappen en schragen gezeten, koffie slurpen en boterhammen eten uit kran ten, dit waterballet van werksters en emmers, wordt, In de wandeling groote schoonmaak" genoemd. En er was een tijd, dat de huisvrouwen, die toen nog in den meest letterlijken zin van het woord huisvrouwen waren, zich met hart en ziel in dat feest verlustigden, ja, er zich zelfs op verheugden, en gedu rende die gezegende dagen geen oorer. en oogen meer hadd'en voor iets anders dan voor hun binnenhuis en den graau van blinkenden glans, dien ze hst zou den kunnen bijbrengen. Zelfs hun diei- baren werden achtergesteld bij dat opperst belang. Tegenwoordig zijn het niet uitsluitsna meer de mannen, die niets voor het schuur- en schrobfestijn kunnen voe len. De vrouw van tegenwoordig be schouwt het huiswerk niet meer als Ifa vensdoel, maar als middel om de hy giëne en gezelligheid te bevorderen; ze is van meening, dat ze haar huishou ding er onder behoort te hebben, en niet in de huishouding haar. Het jaar- lijksche verplaatsen en onderhanden- nemen van alles, wat maar eenigszins daarvoor vatbaar is, wordt langzamerhand meer beschouwd als een noodzakelijk kwaad, dan als een ongeduldig-verwach te veldslag. Toch maakt de moderne vrouw nog even plichtsgetrouw, even grondig en even onbehaaglijk „schoon" als haar meest fanatieke overgrootmoe der! Groote schoonmaak! In de kale, leeg- gapende ramen kijken grauwe regenwoi ken en belangstellende buren ongehin derd binnen want alle gordijnen zijn in de wasch. Kinderen dreinen, moeders dwalen jachtig of besluiteloos rond, va ders zeggen dingen, die ze niet meer gezegd hebben, sedert ze uit den dienst kwamen; alles rent, roept, vlucht, em mers vallen rinkelend om, waterstralen spuiten hoog op. Aan het middageten is de bijbedoeling: klaarmaken zoowei als verorberen moet in 'n record-tempo gaan, duidelijk te bemerken Men strui kelt over bezems en poetslappen; de an ders zoo keurig-gesoigneerde vrouw des huizes heeft alle charme zorgvuldig ver borgen onder hoofddoek en werkschort en boent heelemaal strak van ener gie. En heeft de heer des huizes mei leeuwenmoed zijn kamer tot het laatste oogenbiik verdedigd op 'talie rlaatst moet hij haar toch ontruimen. Niets schijnt zoo onafwendbaar in zijn nood lottigheid als het schoonmaken In de lieve lente Ja. dat is de geijkte schildering! Is die tegenwoordig nog wel heelemaal na tuurgetrouw? Een beetje beter Is het toch wel geworden, sinds de vrouwen haar huiswerk zakelijker, ik zou bijna zeggen, wetenschappelijker regelen en indeelen. sinds ze het een eer in plaats van een schande vinden, op het gebied van ar beidsbesparing zooveel vindingrijkheid aan den dag leggen, als maar moge lijk is. Gordijnen moeten weliswaar nog afgenomen en weer opgehangen worden, en daar tusschenin gewasschen en ge streken; maar van die rommelhoeken, die opgezouten worden tot de schoonmaak en die feitelijk van alle werk het meest tijd rooven en den grootsten chaos scheppen, die kent het moderne huis houden niet meer. Alle meubels zijn zoo, dat ze geen jaarringen kunnen vormen, en hun inhoud is doorloopend in de meest logische en strenge orde; voer ta pijten en andere stofnesten hebben we practische reinigingsapparaten. Het huis houden, dat m goeden zin modern is, wordt meer met het hoofd, dan met de armen bestuurd, en dat is verblij dend. De vensters -open, de harten open! De vensters openNu ja, in onze twintigste eeuw worden ramen ook in den winter geopend, al krijgt 't genot van dezen hygiënischen maatregel met de binnenstroamen de voorjaarslucht pas zijn bekroning. Wanneer men deze woor den echter, zooals de Duitsche dichter ze bedoeld heeft, in overdrachtelijken zin opvat, dan kan men het geheel gerust als een dichterlijke omschrijving van de groote voorjaarsschoonmaak beschou wen! En dan komt men tot de slotsom, dat de vrouwenwereld aan het eerste gedeelte van d'en poëtischen oproep steeds getrouwelijk gevolg heeft gegeven. De harten open dat heeft ze nogal eens vergeten. Het is de oude geschiede nis van Martha en Maria alleen zijn de Maria's zoo sterk in de minderheid! Alle streven der techniek is ten slotte gericht op een bevrijding van den mensch uit het overmatig zwoegen en sloven tusschen het stoffelijke, een be vrijding, die meer ruimte zal laten voor het hoogere en innerlijke. De handen der vrouw, der huisvrouw, zijn vrijer ge worden van de slavernij der dingen ook haar hart? Dat is maar een tusschenvraag. Het gaat hier nog om iets anders: om de groote schoonmaak van het hart. Om het uitdrijven van den winter van onze ontstemmingen en „eigenaardighe den." Daar waren misverstanden, die niet heelemaal uit den weg geruimd wei den, en een bitteren nasmaak achterlie-' ten. Daar waren oneenigheden om niets, waarvan de angel bleef steken. Daar was de wintersche zwaarte en dofheid van het alledaagsche, d'ie de liefde moe en krachteloos deed worden, zonder dat 'top het oogenbiik zelf voelbaar was. Maar nu is het er opeens weer, dat gevoel: Goede hemel wij leven eigenlijk hee lemaal niet meer met elkaar dit is maar 'n naast-elkaar-voorttobben! Dar is de winter der zielen De harten open, nu, nu het bulten lente wordt! Innerlijke .schoonmaak'-, groote, algeheele, onverbiddelijke schoon maak, dat is van zoo'n onmetelijk belang. En het is toch heelemaal niet zoo moei lijk! De harten openwat doet er het eigenlijk toe, wie in dezen of in dien klei nen twist gelijk heeft; in drie vierden van alle gevallen heeft geen van beiden ge lijk, cf allebei! Waar oprechte liefde en eendracht heerschen, worden dergelijke dingen niet tot het uiterste nageplozen! En wanneer koppigheid of verbittering harde woorden deden hooren, leg ze niet steeds opnieuw op de weegschaal nu niet, nu de lente alles nieuw maakt! Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden Buiten begint een nieuw leven, zuiver der, .schooner d'an ooit laten ook wij weer opnieuw beginnen, wij vrouwen, met een nieuwen goeden wil, met nieuwe moederlijkheid, nieuw begrijpen. Laten we het één goede woord van tegemoet koming spreken, waarop de anderen wachten, óók wanneer we meenen, in ons recht te zijn; het bevrijdt, plaatst ons tegenover anderen in een nieuwe, een beter en zuiverder verhouding. En laten we zooiets niet uitstellen, maar het dadelijk doen! We stellen er een eer in, onze huiselijke schoonmaak vóór dien of dien datum klaar te heb ben, we sloven ons desnoods af, wanneer we er met geleidelijk werken niet op d'en vastgesteld en tijd zouden komen! Mogen dan de stofnesten en rommelhoekjes in ons diepste „intérieur", ons hart, rus tig blijven liggen, nadat we de laatste hand hebben gelegd aan ons blinkend, glanzend huis ?AUe binnenkamers dan en dan schoon, ook de meeste verborgene; geen gesloten hartevensters, wanneer alle ramen in huis de lente binnenla ten dat moet onze leuze zijn! MACHTELD Het eerste hoedje heeft een cloche randje en een bol. welke uit 6 parten besta*!. De breedte van het randje (zie lig. j, is vcor 4 c.M.. op zij 5 C.M. en aeiiwi' 2 c.M. Omdat de rand aan beide zijc-u gelijk is, kunnen we volstaan me: het treken an van één half patroon. Half pa!.„on van den rand (fig. I). Het patroon wordt nageknipt van dubbsl tar latan: de naad bij de entrée wordt aan geknipt en vervolgens knippen we hem tweemaal van stof. De geheele onder en bovennaad dus. Hierbij worden langs den omvang naden aangeknipt. Wij maken nu een staand randje hiervoor nemen we een schuin reepje gaas op hoofdwijdte. De twee randen van stof stikken we nu langs den buiten omtrek psn elkaar: schuiven daarna den rand over den garenrand, rijgen hem glad op en spelden vervolgens den rand aan het staande reepje gaas. De rand wordt nu op afstand van een 14 c.M. geheel in de rondte doorgestikt. De bol heeft 6 gelijke parten (Zie fig. 2). Dezen knippen we eerst van 993Z We hadden al eens onzen nieuwen voor jaarshoed gedragen en onzen zomerman tel van het vorig jaar; we hadden cle kap al eens van den auto gehad, en bij de café's stonden de stoelen al in een heerlijk mild zonnetje, toen de ischijn- baar onoverwinnelijke winter wéér met zoo'n strengheid den schepter ging zwaai en dat we in allerijl de winterkleeding weer voor den dag haalden en tot on zen neus in het bont liepen. Bij eiken weerkeerenden voorjaarsdag in Maart de den we dezelfde moedige poging om de lentestemming er in te brengen, maar telkens werd ons pogen door 'n ijskoude windvlaag in de lucht geblazen. Doch wij wanhopen niet. Binnen eenige weken zullen we toch onze bontmantels weg kunnen bergen in den kamferzak, om er hun zomerslaap te doen, en zullen de lichte en vroolijke zomerdingskes een blijvende plaats in onze kleerkast ver evenen. Hebben we onze garderobe al eens goed nagezien? Als er een geklee- de mantel aan ontbreekt, is bepaald mo del 4935 erg aardig. De mantel, alsook het rokje en verdere gameering zijn van 'n lichte, soepele zomerstof. De casa- que en mantelvoering zijn van dezelfde gebloemde crêpe de chine, wat een van de nouveauté's van dit seizoen is. Model 4932 is, ofschoon eenvoudiger, ook heel elegant. Rok, mantel en gar neering zijn van roode kasha. De jumper is van witte kasha. Het mantelcostuumpje (4929) bestaat uit 'n geruit mantelje en effen rok. We dragen er zoo'n aardig overhemd onder met vestsluiting en lange stropdas. Een tikje sportief, maar daarom niet min der chique. Heerlijk, dat de tailleurs weer in de mode zijn! Ze flatteeren bijna iedereen. POLA ariatan en daarna van stof. De parten van beide bollen worden nu in elkaar geregen. Van den stoffenbol worden dan de nad'en gestikt. We maken de parten 3 aan 3, zoodat we de twee f halve bollen met ijt j ZZZ een doorloopenden naad aanéén kun nen stikken. De bol wordt nu over den garen bol ge schoven en op het randje over het staande reepje heen geplaatst en hierna vastgenaaid. Als garneering maken we een smal zijden ribslintje om den bol, van achter met een plat strikje. Vary binnen wordt het hoedje met een kapje afgewerkt. Het jongenshoedje heeft een rond op loopend randje, eveneens doorgestikt. Het randje is op zij 7, voor 7 en ach ter 5 c.M. (zie voorb. 3). We kunnen hiervoor denzelfden bol gebruiken. ANEMOON. Menschen, die geen lust gevoelen, veel onkosten te maken voor 't onderhoud van hun tuin, laten dfien grootendeels grasveld. Gras is 't gemakkelijkste, wat je hebben kunt, redeneeren ze: je hebi niets anders te doen dan 't te rollen, en nu en dan de randen wat af te steken, en klaar ben je. Een tuinman kun je dus In zoo'n grastuin heelemaal uitsparen. Dit laatste mag dan al waar zijn de meening, dat onze grasvelden niet an ders zouden verlangen dan gerold en af gestoken te worden, is er heelemaal naast! Integendeel, de „grastuin" is een van de bewerkelijkste en kostbaarste tuinen, wil men hem werkelijk tot een lust voor de oogen maken en niet tot een soort van dorre steppe. Zelfs het geregeld sproeien op zomer avonden is nog niet voldoende om het gras groen te houden, onder de schroeien de stralen van de zomerzon. Wil het gras zfjn mooie, warme smaragdkleur behou den. dan dient het op de eerste plaats gevoed te worden. En het gedijt beter, wanneer die voeding dikwijls en met kleine hoeveelheden plaatsvindt, dan wanneer ééns per jaar êen groote dosis gegeven wordt. Deze tijd van het jaar is wel aange wezen om aan die voeding eens ernstig te gaan denken. Maar, vóór we het over de meest geschikte voedingsmiddelen hebben, eerst een enkel woord over hei onkruid. Over de toelaatbaarheid van madelief jes loopen de meeningen zeer uiteen. Sommigen zouden ze niet tusschen hun gras willen missen; anderen, die mees van de strenge Engelsche „lawns" houden, vinden ze een gruwel. Zoogenaamd „gras- zand", dat bij eiken tuinman te verkrij gen is, kan u er desgewenscht van ver lossen; het wordt dik over de blaadjes gestrooid op een heeten, zonnigen dag. Paardebloemen, die wel met algemeene „Wat!" hoor ik méér dan een lezeres al uitroepen, op een toon, waarin een wereld van verwondering ligt. Is de middelbare leeftijd dan voor de vrouw die zoo'n beetje ijdel is en welke vrouw is dat niet? dan niet juist de gevreesde grens, waar alle uiterlijk schoon ophoudt, de tijd van rimpeltjes, al talrijker grijze haartjes en een ho peloos-genoeglijk figuur? Dat alles is onzin. En we kunnen geen zekerder weg inslaan naar algeheele on aantrekkelijkheid op middelbaren leeftijd, wanneer we nu al, vóór we dien bereik! hebben, er op die manieT over gaan denken, misschien zelf er over gaan zuchten en tobben, wat er tegen dien tijd toch van ons moet worden. Elke leeftijd zonder uitzondering is aantrekkelijk op één voorwaarde. Die is, dat we dien beleven met opgewekt heid en waardigheid, en niet trachten, hem te verwringen tot iets heel anders. Een grootmoeder moet zich niet kleeden, alsof ze nog in de bruidsdagen was, en een vrouw van middelbaren leeftijd moet zich niet aanstellen als een bak- visch. Ze moet zich ook niet afsloven, om er het uiterlijk voorkomen van te behou den. Ze moet niet tobben over de rim peltjes, die zich vormen. Behalve in de allereerste jeugd is een gezicht zonder lijnen eenvoudig karakterloos. Maar wan neer we een opgeruimden en tevreden kijk op 't leven hebben, indien we de moeilijk heden ervan rustig onder de oogen zien, zullen de meeste lijnen en lijntjes, die zich in den loop der jaren op ons ge zicht vormen, omhoog loopen en ons ge zicht een prettige, optimistische uitdruk king geven. Wanneer we echter de gewoonte heb ben, alleen de schaduwzijde der dingen te zien en gedurig toegeven aan ontevre denheid en depressie, dan zullen de lij nen omlaag loopen en de uitdrukking van ons gezicht zal gemelijk en ver moeid worden. Het is van groot gewicht, hoe onze houding tegenover het leven en onze omgeving is; het staat niet alleen in het nauwste verband met ons gelui: en het hunne, maar het drukt bovendien een stempel op ons gezicht, ieder jaar •dieper. Het luidruchtig en onredelijk tobben over uiterlijk is een van de dingen, du: er het meest toe bijdragen, een vrouw van middelbaren leeftijd alle aantrek kelijkheid te ontnemen. Maar het andere uiterste is zeker even verkeerd. Sommige vrouwen laten zich in die jaren geheel gaan, wat hun uiterlijk betreft; met huidverzorging bemoeien ze zich niet meer; ze beginnen zich zelfs boven dat alles verheven te voelen en praten min achtend over de zorgen die jongere vrouwen aan hun uiterlijke aantrekke lijkheid besteden. Ook dat is dom. Ze moeten, zonder zich belachelijk te maken door overdreven ijdelheid. wel degelijk een verstandige en nauwlettende zorg aan haar uiterlijk te besteden. Zonder dat, zal zij er maar al te spoedig on gesoigneerd gaan uitzien; versmaadt ze ze echter enkele eenvoudige en natuur lijke hulpmiddelen niet, dan zal ze, al is ze niet langer jong, toch in elk geval prettig 'en behaaglijk zijn om naar te kijken, en In den vollen zin van het woord aantrekkelijk. Hoe ze dat kan be reiken, zullen we een volgenden keer in bijzonderheden vertellen. EVA. De soepele japonnen van zeer fijne stof of zijde, zijn veel bewerkt op de heupen. Dwarse insnijdingen, waar vanuit een soepele draperie of onregelmatige volant naar beneden hangt. De japonnen met onregelmatigen rok- zoom hebben ook vaak vanaf de heupen korte, ruime volant, geheel in de rondte. Dit laatste, een korte apart aangezette volant, geheel of gedeeltelijk in de rondte, ziet men niet alleen bü avondtoilet, maar ook bij de middagjaponnen, en het her haalt zich zelfs bij tailleurs en lange mantels. In gebloemde zijden stoffen zien we een weelde van kleuren, waaronder veel crêpe de chine imprimé. De tailles zijn weer een weinig langer; de mouwen zijn over het algemeen lang. Een jeugdig aanzien geeft het korte vest bij 'n eenvoudig, sportief japonnetje of deux pièces. Ook zien we het korte mouwlooze vest en zelfs lange mantels zonder mouwen; deze mantels en vesten zijn meestal ge heel zonder sluiting. Er zijn veel ensembles van fijne crêpe de laine, en vooral in zijde. B.v. de mantel in effen crêpe de chine, de japon of deux pièces van gebloemde zijde; of de mantel, een aardige jabot of revers-garneering van de zijde der japon, zelfs de mouwen van den mantel, een enkele maal bloesend, zijn gegarneerd met de gebloemde zijde. Onder de vele klokkende modellen ontwaren we enkele nauwsluitende, met op den rug een pelerine. De pelerine van af den schouder is soms puntig en ook wel als een bolero vastgemaakt aan den rug. Over het algemeen zijn de mantels veel met zomerbont gegarneerd. Een voorname plaats nemen dezen zomer de grove losgeweven stoffen in; deze stoffen zijn in verschillende leven dige kleuren, of in neutrale en levendige tinten door elkaar geweven. Mooi rood, geel, te zamen met beige en bruin, blauw met lichtgrijs, wit, beige en zwart, en zwart en wit vormen de nieuwste com binaties van deze stoffen. Deze stoffen doen zich kennen door groote afwisseling in weefsels. Voor de meer sombere tinten zijn b.v. witte zij den draden soms als noppen verwerkt, welke een schitterend aspect aan het ge heel geven. Mantels van deze stof, met aparte schouderstukken, ruim hangend of nauw sluitend, geven een zeer sportief aanzien. Ze worden dikwijls omsloten door een breede ceintuur in rood, bruin, groen, oranje of in andere kleuren peau de suède. Het nieuwste is zeker de deux pièces of trois pièces, uitgevoerd in twee ver schillende stoffen (fantasie en Uni), en in één tint gehouden. Bij de mantels en ensembles van wol len fantasie-stóffen worden veeW kleu rige shawls gedragen, van zijde of crêpe imprimé. ANEMOON stemmen als ontsierend warden uitge- j kreten hoewel ik persoonlijk ze prach tig vind en ander onkruid met lange penwortels warden echter door dit mid del niet uitgeroeid. Ze moeten met al hun wortels uitgegraven of diep uitge stoken worden. Welke methode u ook gebruikt, er zul len kale plekken ontstaan, wanneer hei onkruid sterft of weggenomen is, en deze belmoren eerst met een gewone ijzeren handvork te worden omgeprikt en daar na met graszaad bezaaid. Vermeng het zaad met drie of viermaal zooveel goe de, fijne aarde om het gelijkmatiger te verdeelen. De volgende bewerking is, het gras veld letterlijk „aan te vegen" met een stalbezem, ten einde de worm-uitwerpse len te verspreiden, maar men moet er natuurlijk voor zorgen, niet te bezemen op de pas-bezaaide plekken. Daarna wordt de kunstmest gegeven. Beendermeel is uitstekend om het gras mee te voeden, evenzoo ammonia-sul faat, maar geen van beide zullen ze veel resultaat opleveren, wanneer de grond arm is. Niemand kan van ons verwachten, dat we opeens ons heele grasveld zullen gaan opbreken om er eerst nieuwen grond onder te brengen; we kunnen heel goed volstaan met een bovenlaag van gezeefden, ouden, goed- verganen stalmest, die met de vork voorzichtig in het gras wordt geprikt. Voor stedelingen is het gewoonlijk niet gemakkelijk, aan zulken stalmest te komen. Er zijn echter oakketten gemeng de grasmest kant en klaar te verkrijgen, die alle noodige voedings-bestanddeelen bevatten: zoowel nitrogeen, potasch en phosphaten, alsook vergane organische stoffen. De meeste tuinlieden kunnen u aan zulke gereedgemaakte mest-mengsels helpen. CROCUS. van al onze modellen zijn verkrijgbaar aan „Het Patro- nenkantoor". Postbus no. t, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskieeding in de maten 88, 96, 104 boven wijdte, 4 f 0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd 4 f0.35. Bij elk pa troon handleiding voor het knippen en naaien, bene vens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestef- hng, met het verschuldigde bedrag a2n postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad tonder extra toegift, - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10