DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ft Garaie nieuwe Hanen 243 Garage Unique 52ste Jaarsran» Vrijdag 19 April 1929 No. 15394 Qit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Ruime stalling De Algemeene Begraafplaats. .UTILE DULCI' TELEFOON 68817 AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 et. Postchèque eD girodienst 81440 aUVGUTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 cl. Reclames tusschen den tekst 60 et per regel. Kleine ad verte ntles: 30 woorden 25 ct„ elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 'f 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voe en of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duiin; 75 bij ver- lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van W. C. Voogt, wed. van J. Bexterman, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van ver koop, in het beneden-gedeelte van het perceel Noordmolenstraat 16a; en herinneren er aan, dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de vergunning bij hun College schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 19 April 1929. „IIET HELDENDICHT VAN DE EOOMSCHE DAAD" Een halvé eeuw Katholiek Leven 't Is overweldigend, verbijsterend, wat deze film, naar de zuivere werkelijkheid opgeno men, te zien geeft. Zelfs zij, die in hun leven toch nog al eens hebben kunnen kennis ma ken met wat als uiting van katholiek geloofs leven, van de katholieke chart tas van het ka tholieke sociale leven tot stand is gebracht, hij raakt keer op keer onder den indruk. ..Het N. V. V. geeft een mill'ioen voor de socialistische pers", zegt, triomfantelijk onder het schaftuur een m od er u-georganiseerd ar beider tegen zijn katholieken overbuurman; ,,waar blijven jullie millioenen?" Waar onze millioenen blijven? Ziet slechts rond. Het beele land ligt overzaaid met onze kerken en onze scholen, met onze gestichten en instellingen voor armen, ouden van dagen, zieken, verwaarloosden, blinden, doofstommen, zenuwlijders, gevallen meisjes, verlaten kinde ren. Geen terrein is door de katholieken on betreden gelaten, gelijk ook op het gebied der sociale hulp, steun, voorzorg de katholieken staan in voorste rij. Ziet onze retraitehuizen, onze patronaten, onze volkswoningen, onze sa natoria; ziet gerust ook naar onze pers, over al over het land verspreid. En dat is geen blaaskakerij, geen pose; 't is het volle zuivere katholieke leven in zijn edelste uitingen. Hier zien we och nog slechts in zoo weinige, zij het karakteristieke, typeerende voorbeelden wat wij hebben be. reikt. En dat is niet alleen overweldigend, het is in de wijze waarop het ons voorgesteld wordt fijn humoristisch vaak, diep ontroerend ook, zoodat het een film is geworden, die boeit van het begin tot het einde. Het talrijke pu bliek. dat de eerste vevtooning gisteravond in den R. K. Volksbond bijwoonde, reageerde dan ook herhaaldelijk door een daverend applaus. De voorstelling werd geopend door een kort inleidingswoord van den voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, den heer Th. Mouwens, die er op wees, dat de film wel voor zich zelf spreekt in hetgeen we hebben bereikt, maar ze ons ook brengen moet tot het besef, dat we dienen te behouden en uit te breiden wat be reikt werd. We gaan moeilijke tijden tegemoet. Alleen ouder de schutse van een machtige katholieke Staatspartij kaïi veilig worden voortgebouwd aan wat tot dusver werd gedaan. Die staats partij te versterken, daarop moet thans ons oog gericht zijn. Dat elk zijn plicht doe! Onder de aanwezigen van dezen eersten avond merkten we verschillende eerw. heeren Geestelijken op en een aantal eerw. Broeders. In het geheele land, waar avond aan avond in vijf verschillende plaatsen de film ver toond wordt, is de door pater Hermans met zooveel toeewijding in scene gezette rolprent een uitbundig succes Op een tweehonderdtal plaatsen heeft ze reeds voile zalen getrokken en tot eind Mei zijn reeds alle voorstellingen besproken Hedenavond voor de laatste maal voorstel ling in ons bondsgebo-uw. We zeggen geen woord meer ter aanbeveling. Slechts dit; wie deze film niet gaat zien, verzuimt een gelegen heid om de heerlijke uitingen van het Katho lieke leven in al zijn geledingen in ons vader land in zich op te nemen als zich wellicht nim mer meer zal voordoen. Een gedeelte van het Excelsdor-sitrijkje luis tert met stemmige muziek de voorstelling op. VERJAARDAG PRINS HENDRIK Tea' gelegenheid van den 53s!ten verjaardag van Z. H. K. Hendrik Wladimir Albreeht Ernst Prins der Nederlanden, hertog van Mecklen burg en gemaal van H. M. de Koningin, wap perde van de officieele en van enkele particu liere gebouwen de nationale driekleur. Bij de behandeling der begrooting voor het jaar 1922 in de raadsvergadering van 21 De cember 1921, wees de heer van der Most, het was niet de eerste keer, op den onhoud- baren toestand van de algemeene begraafplaats Wethouder Houtman antwoordde, dat bet college van B. en W. er van overtuigd was, dat er binnen 3 jaar een nieuwe begraafplaats moest zijn. Gemeentewerken, Grondbedrijf en Burgemeester en Wethouders waren het daar over volkomen eens. Alzoo, begin 1925 zouden we volgens alge meen gevoelen van wie het dienden te weten op een nieuwe Algemeene Begraafplaats zijn aangewezen. Twee jaar na deze door wethouder Houtman afgelegde verklaring, in de raadsvergadering van 7 December 1923 lag ter tafel een voor stel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten: le. een nieuwe begraafplaats in Klein Rob berspolder te stichten en daarvoor te reservee ren 13.4 H.A. grond; 2e thans van het grondbedrijf over te ne men 6.66 H.A. ter verkrijging van een voor- loopige begraafplaats groot 4.38 H.A. en zulks tegen den prijs van 2,65 per M2. of 176,490 in totaal; 3e. een crediet te verleenen van 426.000 voor grondoverneming en de uitvoering van werken, noodig ter verkrijging van een be graafplaats op dien grond. Dit voorstel kwam eenigszins gewijzigd in de daarop volgende raadsvergadering van 14 December in behandeling. We zullen -die wij zigingen hier niet relevc-eren. Voldoende zij het op te merken dat het voorstel om defini tief te besluiten, dat de nieuwe begraafplaats zou worden aangelegd in den Kiein-Robbers- polder werd aangenomen met 20 tegen 5 stem men; dat een terrein daarvoor werd aangewe zen van 6.6 H.A., waarvan 4 als eigenlijke be graafplaats dienst zouden doen, en dat op een vraag wat met de oude begraafplaats zou ge beuren als de nieuwe in gebruik werd geno men, door wethouder Houtman werd geant woord, dat dan de oude zou worden gesloten. Sinds December 1921 zijn nu ruim zeven jaar verloopen, vier meer dan Wethouder Houtman en verdere ingewijden hadden bere kend dat de algemeene begraafplaats aan den Singel (Overschiesche straat) nog zou kunnen dienen. Ze doet nog dienst niettegenstaande het feit, dat de nieuwe begraafplaats volkomen gereed is. En dan vragen we: Waar wacht men op, om de oude begraafplaats te sluiten en die nieuwe in gebruik te nemen? Een begraaf plaats in het hart van de stad heeft heel wat bezwaren en hoe langer men wacht om ze te sluiten, hoe meer tijd er ook mee gemoeid is, ee,tr men de terreinen voor andere doeleinden zal mogen gaan bezigen. We weten wel: tegen de nieuwe begraaf plaats zijn bedenkingen geopperd. Gevreesd wordt met den onvoorzien drukken woning bouw, dat bet zooveel jaren niet duren zal, of ze ligt al weer in een, of liever, tegen een bewoonde wijk. Daartegen kan worden opgemerkt, dat we de oplossing der vragen, welke bier aan de verkeerseischen worden gesteld, thans zelf in de hand hebben en dat overigens de bezwaren nooit zoo sterk zullen spreken, omdat de nieuwe algemeen© begraafplaats aan één zijde tegen de Poldervaart of althans daaromtrent leunt, ze aan de grens ligt van de gemeente. Intusschen, we willen aan de bezwaren gaar ne volte recht doen toekomen. Maar dan zou den we toch willen zeggen: stelt de beslissing niet uit. Wat in 1921 drong, duldt thans toch zeker geen uitstel meer. Wenscht men de nieu we -begraafplaats in Klein Bahberspolder, on danks de daaraan bestede kosten niet de motieven daarvoor zullen we dan nog wel vernemen laat men dan onverwijld beslui ten tot den aanleg van een begraafplaats el ders. We gelooven niet dat voor zulk een be sluit een meerderheid in den raad zou zijn te vtinden, maar men kan het beproeven. Een beslissing zou worden uitgelol; 1 wanneer B. en W. met een voorstel komen om de nieuw© begraafplaats in gebruik te nemen en de oude te sluiten, een voorstel dat ook door de tegenstanders van de nieuwe begraafplaats zou moeten worden toegejuicht, omdat, hoe langer de beslissing uitblijft, des te moeilijker het worden zal tijdig een begraafplaats voor die in Klein Babberspolder in de plaats te stellen. BCZIAV'S LAATSTE OPTREIjEN op de puinhoopen van het Palels voor Volksvlijt te Amsterdam; in tweespraak met een der wankele kolommen.... SCHEEPVAART SCHIEDAM, 18 April. Aangekomen: s.s. Nemaaja, van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 18 April. Vertrokken: e.s. Fiorelia, naar Southampton. I Hotel Het „Witte Paard" Blijspel in 3 bedrijven, naar het Duitsch van Oscar Blumenthal en Gustav Katlelburg. Twee-en-een-half uur want zoolang duurt do opvoering van Hotel „Het Witte Paard" het is een heele „zit" Toch zouden we er met genoegen nog een uurtje aan hebben vastgeknoopt, om dit in hetzelfde gezellige milieu te verslijten. Want, het is een ontegenzeglijk feit, dat de „Utile Dulci" menschen een prettige sfeer weten te scheppen, van het eerste opengaan van het doek tot het laatste applaus is verklonken. Er wordt in het heele stuk geen enkele „enormiteit" verkocht, berekend op een dave rend lachsucces. We zouden het eerder willen noemen het spel van den glimlach, die wel eens in uitbundigheid overslaat, maar die al heel spoedig tot zijn origine, een kalm genieten, terugkeert. Om zich eens rustig te amuseeren, zonder veel hersen-inspanning geeft het volop gele genheid. En, dat het, ondanks den luchtigen toon, niet speciaal voor de hersenloozen be stemd is, bewijst wel de fijn-geestige satyre die door het heele spel is gewezen als een draad, die van een betrekkelijk eenvoudig ge geven iets heel genietbaars maakt. Met veel distinctie hebben dg ,,u. D."-ers Hotel „Het Witte Paard" voor het voetlicht ge bracht en de opvoering is als prestatie in haar geheel voortreffelijk geworden, met inderdaad goede spelmomenten bij de verschillende mede spelenden die zich voor dilettanten al bizonder makkelijk op de planken weten te bewegen, die met goeden ernst hun rol hadden ingestu deerd en die een blijspel opvoerden, waarvan de inhoud een niet lichte taak voor dilettanten meebrengt, een taak, die ziji met grooten ijver op zich hebben genomen. Het geheel van de opvoering beeft dan ook 'zooals wij reeds opmerkten ilet overtal- rijke en zeer dankbare publiek lieel den avond op bizomder aangename wijze geboeid. Want, een dergelijke vertooning door niet-vakmen- schen heeft een frischheid, een prettig-aan- doende onbevangenheid, die bij tooneelisten van professie nog al eens gemist wordt. Alle medespelenden hebben zich in een atmos feer van sympathie deugdelijk van hun taak gekweten en, er beerschte werkelijk een be grijpende eensgezindheid tusschen spelers en publiek, dat, ofschoon het meerendeels het stuk nog niet kende, toch al de spottende bedoelin gen, heel de geestige satyr van de auteurs bleek te begrijpen. Van levensdiepte is in dit spel niets overge bleven. maar daar denkt men tijdens de op voering niet aan. Wanneer je daar in „Musis Sacrum" zit, in de half-donkere zaal en je ziet de „U. D."-ers opkomen en er hun spel spelen, kan het je niet veel schelen, of er diepte is. Je denkt niet aan critiek; je geniet en: amuseert je. Het bijwerk, het samenspel, de costumes, de regie en de tooneelschikking waarbij het décor heel aardig aandeed, waren goed en ook het spel der hoofdfiguren was gaaf en geacheveerd; het had nuancen en er was leven in de uitbeel ding. Moeten we nu de spelers nog stuk voor stuk een beurt geven? Och, het heeft zoo weinig zin en niemand is er mee gebaat. Wel kunnen we echter instemmen met de heeren Horn en T. v. d. Beek, die, de eerste namens de Schiedam- sche Gezondheidskolonies, de tweede als voorzit ter van de vereeniging „Zwakzinnigenzorg", voor welke vereeniging de opbrengt van den avond bestemd was „Utile Dulci" na afloop dei- voorstelling dank brachten voor het door speel sters en spelers geschonken bizonder artistieke genoegen. Tenslotte mogen we ook het „S. O. S."- strijkje, dat onder leiding van den heer C. van Bergen Walraven den avond opluisterde, niet aan allen lof onttrekken. Reden, waarom wij dit zooveelste optreden aan de vergetelheid heb ben ontrukt. DE K. R. O-PROPAGANDA We vernemen nog, dat op de propagianda- Zondagen, 21 en 28 April, de centrale bureau's voor de verschillende parochies geopend zul len zijn van half twaalf tot ongeveer twee uur 's middlags. Voor de propagandisten die op huisbezoek gaan, zal het een groote steun zijn, die adres sen t.e vernemen van katholieke radio-bezitters, die nog geen lid zijn van den KRO. Dit adres- senmaiteriaal zal op de propaganda-bureau's gaarne in ontvlangst worden genomen. Wie dergelijke adressen kent, gelieve ze dus Zon dag daar even mede te deelen. AUTO-SMEER-STaTION De gemiddelde Hoilandsche automobi.ist is nog weinig gewend aan de idêe om zijn motor e*n alle bewegende deelen regelmatig en af doende te laten saneren. Vooral de automobilis ten, die er geen eigen chauffeur op na hou den doen hun wagen en daarmee zichzelf te kort. In Amerikia, waai- het autoverkeer zoo var op het onze vooruit is, bestaan reeds ge- ruimen tijd „services", waar deze belangrijkste deelen van den wagen regelmatig worden ge controleerd. Daarmee wordt veel ongemak voorkomen. De wagen loopt veel beter en goed- kooper. Ook Rotterdam is thans in het bezit van een speciaal „auto-smeer-station" de eerste in richting van dien aard haer te lande. De zaak is gevestigd aan de Hudisonstraat 373-375 en wordt gedreven door de Auto Supply Oomp. eigenaar J. W. Blom. Wij verwijzen naar de betreffende advertentie in dit nummer voor komend. lederen Zondag Patronaat St. DomlnlciU| Godsdienstonderricht en ontspanning ln hef patronaatsgebouw Emmastraat, van half achj tot negen uur.. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. R. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnki. man- nenzangvereenlging „Orpheus", gebouw R- K, Volksbond. Aanvang balf negen. i lederen Woensdagavond vergadering „KathQ- Mek Streven" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht to< half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan het ge bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 uur coj half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Vrijdag oefeningsavond van de R. BL E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. lederen Zaterdag Stedelijk Museum, gcopenxf van 2 tot 5 uur. t Vr^dag 19 Aprl. „Het Heldendicht van de Roomsche Daad", R K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Schiedamsche Burger waci) t-Tooneel voorstel ling. Te geven door „U. D." gebouw „MusiS Sacrum". Aanvang 8 uur. Zaterdag 20 April Vereeniging E.H.B.O. Jaarfeest in den R. K, Volksbond, met medewerking van „U. D.'! Aanvang half acht. Maandag 22 April Tooneelavond Algemeene Middenstandsver. eeniging. „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur, t Dinsdag 23 April Feestvergadering R. K. Bak kersgezellen bond „St. Clemens Maria Hofbauer", ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang half negen. Woensdag 24 April Jeugdavond voor de jongens van de R. K, Vakcentrale. Lezing met lichtbeelden. Boven, zaal R. K. Volkshond. Aanvang 8 uur. Kerkconcen „Orpheus". Solist Paul van den Putten. Groote Kerk. Aanvang 8 uur. Donderdag 25 April Feestavond Buurtvereeniging „Het Centrum'* „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vergadering Algemeene R. K. Propaganda- club voor propagandisten en verdere belang stellenden. Spreker kapelaan Beune, over dd verkiezingen en de heer Rademaker, over hetj communisme. Bovenzaal R. K. Volksbond, aart- vang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 19 April. Officieele noteerinjj van de commissie uit de Kamer- van Koojn handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.per H.L. H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 19 April. Men noteert voog Melasse-splritus 31.50 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.per H, U, Spoeling M Noteering 1.50. IE ROTTERDAM 19 April: Groote Doelezaal, feest-uitvoertn# 150-jarig bestaan „Toonkunst" (Berlioz' Ld Damnation de Faust) kwart voor 8 uur. 20 April: Groote Schouwburg. Schooi! schip (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 (voor vol wassen) Tivoli Schouwburg, IJ-brand (Scbouwtoouee!) 8 uur (voor volwassenen) i Groote Doelezaal, le concert Beethoven cyclud Rotterdamsch Philharmonisch Orkest 3 uur. 21 April': Groote Schouwburg, Schooaf schip (Rott. Hofstadtooneel) 2 en 8.15 uulj voor volwassenen) Tivoli Schouwburg,' Sa men uit.... (Schouwtooneel) 2 en 8 uur. 22 „April: Groote Schouwburg, Carnaval (Rott Opera en Operette Ver.) 8 uur. 24 April: Groote Schouwburg, concert Johan Strauss-orkest, 8 uur. 25 April: Groote Doelezaal, 2e leeraren- concert Muziekschool van „Toonkunst", S uur. D a g e UJ k s: Circus-Schouwburg, 2 om (Stappers-revue) 8 uur (voor volwassenen)],]

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1