k VRIJDAG 19 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 UIT ROTTERDAM (f LIEFDEWERK ARME KERKEN Wederom ia door de nijvere handen der Da mes werkende leden de trouwe medehelpsters der Religieuzen van de Eeuwigd. Aanbidding te Rdam, en gTOote collectie kerkgoederen bij- eengelbraicM, geen kunstwerk want het ia voor arme kerken en behoeftige mieeiestatiea. Ge zult er versteld van staan, wiait er in 5 maanden tijda, dus sinds November 1928 ge werkt is. Als wij spreken vlam November 1928, dan rijzen voo-r onzen geest op, de sombere nar jaarsdagen vel storm en regenvlagen, die wij, toen doormaakten, De 2e halfjaarlijksche ten toonstelling, einde November gebonden, liep dan ook letterlijk in het water. Tellen wij ge woonlijk op den Zondagmiddag om en bij de G00 personen, toen kwam er miaar een 100-tal bezoekers, die het waagden even tusschen da najaarsbuien een kijkje te komen nemen. Doch nu is het een andere tijd. Het lieve voorjaar is weer in het land, dus.verwachten wij veel bezoekers. Te meer daar er deze maal weder eene kleine aantrekkelijkheid aan verbonden zal zijn, een kleine loterij, geheel in den geest der vereeniging, n.l. 2 kleine altaartjes met toebehooren, twee kleine stellen misgewaden, lootjes a 25 cents. Voor uw jongens, vooral ale zij misdienaar zijn om van te watertanden. Verder nog twee kleine koperen wierookvaat jes, 2 mooie schilderijen, een kantoorkleedje uit de Curacaneche Missie, en een geborduurd zijden kleedje uit Oost-Indië. De tentoonstelling wordt geopend op Zater dagmiddag 20 April te half drie uur in de zaal Eendrachtsweg 49, door den Hooigeerw. heer Deken J. van Heeswijik die dan ook het nieuwe vaan der Vereeniging plechtig zal inwijden. Het blijft ter bezichtiging, ook de twee daar aan volgende dagen Zondag 21 en Maandag 22 April van 10 tot half G uur. Dooi' de edelmoe dige medewerking der leden en anderen, die hun bijdragen afstonden, is het een sieraad geworden voor de Vereeniging. Wat de tentoon stelling zelve betreft, er zullen weder misga waden, linnengoed, heilige vaten en koperwerk zijn, voor 44 arme kerken en miselestaties. Komt dus een kijkje nemen en brengt anderen, die nog niets van de vereeniging afweten, mede, opdat zij kennis maken met het mooie liefdewerk, zoo geheel aan den dienst der H Eucharistie gewijd. Ten slotte vestigen wij de aandacht der ie den, vrienden en weldoeners der Vereeniging op de jaorlijksche liefdadigheidspredikatie, die op Zondag 28 April in de St. Domomicuskark aan het Steiger gehouden zal worden door den Do minicaner Pater Aïbertus Winkel uit Huissen; onder de H.H. Missen van half negen, tien en twaalf uur. De aalmoes die dian gevraagd wordt, is niet voor arme weezen of zieken, maar voor den Aanbiddelijiken Persoon van Jesus Christus zelf, vergeten en verwaarloosd in zoo menig tabernakel van behoeftige dorps kerken, of in de ellendige hutten der Missie gebieden. Als gij niet kunt komen luisteren naar den Eerwaarden spreker, zendt dan een k elne gift. alllelit kunt ge toch iets missen, aan den zetel van het Liefdewerk Eéndnachts- weg 97, of zoo gij dat liever wenseht aan den D-reoteur, den Z.E. P. Beijsens, S. J.., v. Vollen- li ovenstraat 1 of aan de Presidente Mevr. B. v. d. Ven-Mind erop, 's Gravend ij kwal 65, Rot terdam, R. K. CENTRALE VEREENIGING TER BESCHERMING VAN MEISJES. Het jaarverslag van de afdeeling Rotterdam Van de R. K. Centrale Vereeniging ter be scherming van meisjes vangt aan met een woord van erkentelijkheid aan mejuffrouw Pauline d'Aquin, de bekwame secretaresse, die na 20 jaar groote toewijding, aan bet einde v. n 1928 is afgetreden. 6e gang van zaken in het Tehuis was in 11.18 normaal te noemen. De passanten-afdee- Png bleek wel eens te klein. In het Tehuis ver ijleven in de passanten-a.fdeeling 219 logies met 2318 logeerdagen, far de pensionafdeeling 232 logees met 7159 logeerdagen, 1118 extra diners en 297 lunehes warden uitgereikt. Kosteloos v urden gehuisvest 9 meisjes met 63 pension- dagen. .en gevoelig verlies leed het Tehuis door li: vertrek wegens familieomstandigheden van mejuffrouw M. Harperink, die gedurende drie jaren als 2de diredtriee, haar moeilijke taak met de grootste toewijding en vaardigheid ver vulde. Een gelukkige omstandigheid was, dat mejuffrouw D. Harperink bleef. De steun en de t/oewding der lsteij directrice zijn het Tehuis Onontbeerlijk geworden. iJe stations juffrouwen hebben onder leiding Van jonkvrouwe van Grotenhuis tot Omstein en mevrouw Mensen-Schade wederom mooi en moeilijk werk verricht, vooral in de koude w i .n,ter maanden. Door voogdijraad, kinderpolitie enz. werden in 1928: 110 gevallen hij het comité aange bracht, 35 gevallen waren R. K Bij het door reizen werden 80 meisjes geholpen, 20 meisjes Worden van den trein gehaald, 2 meisjes wer den rechtstreeks uit verkeerde handen gered, 19 meisjes werden uit verkeerde handen ge houden, 31 meisjes werden naar Tehuisen ge leid, 59 meisjes werden naar goede adressen gebracht. Komend op de gezinsvoogdij zegt het jaar verslag dat ook op dat gebied een groot stuk werk In de toekomst voor de katholieken is weggelegd. Juist door persoonlijk contact met de gezinnen kan men enorm veel goed doen en daarom dan ook is het bestuur zooveel dank Verschuldigd aan de secretaresse mejuffrouw A. Ras, die als Katholieke kracht door haar prachtig werk en zeldzame opoffering de scha kel vormt tusschen belde besturen. In 1928 zijn 582 R. K. meisjes in Rotter dam aangekomen. Daarvan zijn ongeveer de helft nagegaan en bezocht, de overige meisjes bekwamen een kaart, die haar de noodige in lichtingen verschafte. In den Joop van het Jaar Werden 78 meisjes in goede betrekkingen ge- Plaatst. lederen Woensdagavond kwamen de meis- tes te zamen ontvingen onderricht in den godsdienst, en hielden zich daarna bezig met baaien en handwerken of repeteerden voor bitvoeringen etc. In ruim 50 gevallen werd wel willend assistentie verleend door de corres- (wndenten te Woerden, Schiedam, Gouda en Schoonhoven, Dordrecht en Hoek van Holland. Het jaarverslag eindigt met dank te brengen tón den heer Fortanier, de heeren stationchefs bi de zedenpolitie voor den weiwillendcn steun. RECHTBANK OP 'T LAATSTE MOMENT TOT INKEER GEKOMEN? De rechtbank heeft gisteren voortgezet de be" handeling van de zaak tegen den 34-jarigen koopman D. v. D. gedetineerd, die ingebroken had in een pand aan de Lisehstraat, doch een maal binnen zijnde, tot inkeer was gekomen en zonder zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, weer was vertrokken. De rechtbank hoorde nu nog den getuige L. T. van wien volgens verdachte het plan tot de inbraak was uitgegaan, en die de sleutels had gegeven waarmede verdachte zich toegang tot het perceel had verschaft. Getuige wist wel van het plan tot de inbraak af, maar hij had niet mee willen doen en ook had hij de sleutels niet gegeven. Het O.M. waargenomen door mr. J. A. do Visser meende dat de feiten vaststaan, en dat het verweer van verdachte blijkbaar wijs door ervaring dat hij vrijwillig teruggetrok ken was, niet opgaat. Er was een begin van uitvoering. De laden in het schrijfbureau zijn doorzocht. Eisch wegens poging tot diefstal 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. W. Beerman gaf het O.M. toe, dat er een begin van uitvoering is geweest. Dat moet ook zoo zijn, wil er sprake kunnen zijn van een vrijwillig terug treden. Zou men hier verdachte wegens een strafbare poging kunnen veroordeelen, dan had de politie vroe ger moeten ingTijpen. Nu is deze strafbare poging door het vrijwillig terug treden teniet gegaan. Pleiter concludeert tot vrijspraak, en mocht de rechtbank tot veroordeeling komen, dan vroeg pleiter rekening te houden met de bittere armoede, welke de drijfveer van deze daad is geweest. Uitspraak 2 Mei. DE ZOOVEELSTE AANRIJDING Dood door schuld. De 26-jarige chauffeur J. A. M. heeft vervol gens terecht gestaan terzake van het veroor zaken van dood door schuld. Verdachte zou op 21 Januari als bestuurder van een autobus op den Grondheerendijk hoogst onachtzaam hebben gereden, met het gevolg, dat hij een voor hem uitrijdenden bakkerswagen aanreed. De bestuurder van dien wagen Vink, was eenige dagen na de aanrijding overleden aan buikvlies- ontsteking, dat een gevolg was van de darm verwonding, die hij bij de aanrijding had opge- Ioopen Verdachte wist niet te verklaren hoe het ongeluk had plaats gehad. Hij had; den bak kerswagen niet gezien- Het ongeluk was avonds omstreeks half zes gebeurd, en in de bus brandde het licht, doch verdachte had het gordijntje achter zijn zitplaats niet neergelaten hoewel hem dit door den ondernemer van den autobusdienst is' voorgeschreven en nu vermoedt hij dat hij door lichtreflexen in het uitzicht is belemmerd. Ook heeft hij kort voor het ongeluk zich gebukt om een handle te grijpen en toen e.en oogenblik zijn aandacht niet op den weg gevestigd gehouden. Er werden in deze zaak een 5 tal getuigen gehoord, die geen van allen een verklaring van het ongeval konden geven, anders dan onoplet tendheid van verdachte. Het slachtoffer had zoover mogelijk aan de rechterzijde van den weg geloopen. Geheel rechts kon niet, omdat er langs weerszijden hoopen sneeuw lagen op getast. Toch bleef er voor het passeeren nog voldoende ruimte ever. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Sehutter achtte verdachte's schuld aan liet on geluk bewezen. Over verdachte is door de R. K. reclasseering een gunstig rapport uitgebracht, doch de zaak lijkt het O.M. te ernstig voor een Voorwaardelijke straf. Alleen wil het O.M. geen intrekking "Van het rijbewijs vragen. Eïsch 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2 Mef. NOODLOTTIGE VRIENDSCHAP Verduistering en heling. De omgang met jongelui, die meer konden uitgeven dan hij, bracht de 18-jarige leerling etaleur J. M. voor de rechtbank. Van September tot Januari was hij in dienst geweest bij de firma C. A. Brenninkmeijer en telkens als hij een collectie japonnen die geëtaleerd waren geweest weer naar de bovengelegen magazijnen moest brengen, had hij er weggenomen, en bij een opkoopster verkocht, die er hem, onverschil lig of het dure, dan wel goedboope exemplaren betrof, 2.50 voor had betaald. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, vond het feit zeer ernstig. Geldzorgen kunnen hier niet als verzachtende omstandigheid gelden, want verdachte had het geld alleen noodig om uit te- gaan. Ook is het heel leelijk, dat ver dachte, zoodra hij bij C. A. In betrekking kwam, met die oneerlijkheden is begonnen. EiscH 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. baron v. d. Feltz, pleitte oplegging van een voorwaardelijke straf. De 38-jarige koopvrouw W. P. huisvrouw J. P. had zich vervolgens wegens heling te verant woorden. Bij haar waren 25 japonnen in beslag genomen. Aan een hing zelfs nog het kaartje van C. A. Zij wilde er zich nog op beroepen, dat zij niet geweten had, althans niet had kun nen begrijpen, dat het hier gestolen waar be trof, maar daarmede was zij bij den president, mr. Canes, aan het verkeerde kantoor, en deze wees haan- op den bijzonderen ernst van haar mis drijf, waaraan een jongeman zijn misstap te wijten heeft, want als er geen vrouwen als verdachte bestonden, dan zou er heel wat min der gestolen worden. Het O. M. eisehte ook tegen haar 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. D. v. Waardhuizen, pleitte oplegging van een voorwaardelijke straf, voor deze verdachte, die een blanco strafregis ter heeft, en mede in het belang van haar gezin. Uitspraken 2 Mei. DE FOTO BLEEF UIT Oplichting van caféhouders De 46-jarige machinist C. F. M„ recidivist en gedetineerd in de strafgevangenis te Amster dam, bekende zich schuldig gemaakt te hebben aan oplichting. Aan twee caféhouders had hij zich voorgedaan als colporteur van het week blad Groot Rotterdam en hij had hun, onder belofte dat gratis een foto van hun café opge nomen zou worden, bewogen een abonnement te nemen, waarvoor hij in elk geval 3.25 had opgestreken. Zooals men zich herinneren zal, heeft zijn medeplichtige de B. reeds eerder terechtgestaan. Tegen hem heeft de rechtbank een veroordeeling uitgesproken. Deze verdachte is een ware schipbreukeling op de levenszee. Als men zijn verbaal mag ge- looven, was hij al op zeer jeugdigen leeftijd in het bezit van het machinistendiploma. Hij was ook in dienst der Spoorwegen geweest, en om- dat hij nog al goed kon praten was hij tot be stuurslid van de vakorganisatie gekozen. Daar om was hij na de staking van 1903 niet her plaatst. Sedert 1914 was het heelemaai misge gaan met hem. Herhaaldelijk was hij veroor deeld, ook een paar maal wegens landlooperij, wat hem liever was, dan zich onder de hoede van het Leger des Heils te stellen. Zaken, als waarvoor hij nu terecht stond, had hij ook in Amsterdam en Haarlem uitgehaald, en daar moest hij nu zijn straf uitzitten tot 15 Decem ber. Nederig vroeg hij of de heeren er bij het opleggen van straf rekening mee wilden hou den, dat hij half Augustus 1930 werk zou kunnen krijgen als colporteur van een nieuw blad. Het O. M. waargenomen door mr. J. S. Loke, herinnerde er aan, dat talrijke caféhouders de dupe van M. en de B. zijn geworden, al worden nu slechts twee feiten ten laste gelegd. Ver dachte is steeds de woordvoerder geweest. De B. werd eerst actief wanneer de drank, die voor het door oplichting verkregen geld gekocht was, moest worden geconsumeerd. Het O. M. wilde met het verzoek van verdachte rekening houden en eisehte 8 maanden gevangenisstraf. De rechtbank, dadelijk uitspraak doende, ver oordeelde M. tot 3 maanden gevangenisstraf. SCHOOLGAAN VOND ZIJ NIET NOODIG Overtreding van de Leerplichtwet J. H. Z., buisvrouw van G. L., had reeds drie malen de Leerplichtwet overtreden, door haar dochtertje Trui, dat nog geen 14 jaar was, van school thuis te houden. De kantonrechter had haar deswege tot 6 dagen hechtenis veroor deeld. Tegen dit vonnis was zij in appèl geko men. Het bleek dat het bij deze vrouw geen principieele kwestie was, maar dat zij het kind gebruikte als hulp bij het ophalen van sehillen. Ook armoede was geen motief geweest, want in het gezin, waarvan verscheidene kinderen wer ken één verdiende zelfs een weekloon van 29 kwam voldoende geld in. De vrouw, die zelf lezen noch schrijven kan, vond schoolgaan voor haar dochtertje niet noodig. Het kind, dat heden 14 jaar wordt, zit eerst in de 3e klas. Het O. M. wees er op, dat leerplichtwetzaken bij het kantongerecht zeer speciaal worden onderzocht. Daarbij was gebleken dat het hier een geval betrof van absoluten onwil. Vandaar die hoogs straf, waarmee het O. M. zich veree nigen kon, waarom het bevestiging eisehte van het vonnis. De vrouw verklaarde hiermee geen genoegen te nemen. Zij zou het dan wel hoogerop zoeken. Uitspraak 2 Mei. UITSPRAKEN De Rechtbank heeft gisteren veroordeeld: A. A. 31 jaar schipper, gedetineerd wegens verduistering van 2.235 K.G. gerst ten nadeele van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. E. L. 49 jaar seinhuiswachter wegens het aan zijn onoplettendheid te wijten hebben, dat een aan bet station d. P. binnenkomende electrische trein op een wagon is geloopen, die op het spoor was blijven staan, hij welke botsing de wagenvoerder J. Dijkman heide beenen heeft gebroken, tot 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 maanden. In de overweging van het vonnis heeft de rechtbank gewezen op de ernst van het feit, dat onberekenbare gevolgen had kunnen hebben. De rechtbank overweegt, dat als verzachtende omstandigheden gelden, dat het werk in een seltuhuis hoogst inspannend en zenuwachtig is en in verband daarmee acht de rechtbank de oplegging van een korten proeftijd gewenseht, te meer daar een langen proeftijd geen invloed kan hebben op het weer herhalen van het feit, doch integendeel den arbeid in het sein huis nog zenuwsloopender zou maken. J. v. H. 26 jaar zonder beroep, wegens mis handeling van den ambtenaar van Maatschap pelijk Hulpbetoon P. J- Lokkerbol ,tot 2 weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, A, v. C. M. 35 jaar huishoudster, wegens diefstal van 'n bankbiljet van 25 ten nadeele van W. Savelkonls in wiens dienst zij was, tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van den preventieven hechtenis. A, J. IC. 30 jaar letterzetter wegens openbare schennis der eerzaamheid tot 6 weken gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. H. v, T. 24 jaar fabrieksarbeider .wegens het plegen van ontucht met minderjarigen tot 9 maanden gevangenisstraf ver waar (lelijk met een proeftijd van 3 jaar. A. M„ 40 jaar, losse werkman en D. K. 28 jaar varensgezel beiden gedetineerd, wegens bet plegen van etalage-diefstallen ieder tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In de zaak van A. C. S. caféhouder, die In verzet gekomen was van een vonnis deT recht bank alhier, waarbij bij wegens mishandeling van den schipper N. v. Dongen was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, heeft de recht bank haar vonnis vernietigd en opnieuw recht doende verdachte veroordeeld tot 2 maanden gevaunisstraf. In een zaak van P. O- 47 jaar, chauffeur, die in hooger beroep terecht had gestaan, van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de verordening op de sitiuat politie overtreding van 't zigra. snor-ver bod tegen welke vonnis de ambtenaar van 't O. M. had geappelleerd, heeft de rechtbank het ten- laste gelegde bewezen verklaard, maar een onderzoek gelast naar de reelasseerbaarbeid van verdachte. In de zakem van J. M., E. M. en N, W. J. V. allen appellanten van vonnissen van den kan tonrechter, waarbij zij waren veroordeeld we gens vertreding van de verordening op de Zon- dagssluiting, heeft de rechtbank de vonnissen bevestigd met uitzondering van de straf, die voot Ieder bepaald werd op 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. C. H. en A. H. beiden gedetineerd wegens diefstal van 800, welke zij gevonden hadden in een ouden handschoen, die bij een zolder op ruiming, aan het Leger des Heils geschonken, was terechtgekomen, tot resp. 4 en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis veroordeeld met een proeftijd van 3 jaar. KANTONGERECHT TE ROTTERDAM De Zondagssluiting Voor den Kantonrechter mr. S. van Brakel hadden zich gisteren vele winkeliers te verant woorden, wegens overtreding van de verorde ning op de winkel-sluiting (Zondagssluiting) welke verordening, zoo als men weet bij arrest van den Hoogen Raad van 2 Febr. verbind baar is verklaard. Deze overtredingen waren alle begaan op j.l. Zondag, toen dus voor het eerst na langen tijd de politie was overgegaan tot toezicht op de naleving der verordening. Het verweer van de winkeliers was in elk ge val dat zij niet met zekerheid hadden geweten of ze nu Zondags moeten sluiten of niet. Bij behandeling der eerste zaak besprak de ambtenaar van het O. M„ mr. H. A. J. Reumer nog eens de voorgeschiedenis van deze verorde ning. Er is inderdaad een tijd geweest van onzekerheid, maar na het arrest van den Hoo gen Raad hadden de winkeliers toeh moeiten begrijpen, dat h»t openhouden van hun winkels op Zondag een strafbaar feit is. Voor deze over tredingen zullen nu boeten moeten worden op gelegd, die als leed gevoeld worden, en daardoor hooger moeten zijn dan de verdiensten op een Zondag bedragen. Om deze reden eisehte de ambtenaar van het O. M. 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter verklaarde zich in beginsel eens met de opvatting van den ambtenaar van het O. M.. Het betreft bier echter een zeer bezwarende verordening en aangezien het zeker is, dat de overtreders bij een ver oordeel in g tot hooge boeten in hooger beroep zullen gaan en de rechtbank over het algemeen voor deze ever- tredingen zeer milde boeten oplegt, achtte de kantonrechter bet verstandiger, teneinde ook het appelieeren tegen te gaan hier lage boeten op te leggen. De verdachte van de eerste zaak werd ver oordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechitenis. De ambtenaar hield bij de behandeling van de volgende zaken betreffende overtreding van de Zondagssluiting met deze opvatting van den kantonrechter rekening en eisehte telkens een geldboete, varieerende tusschen 3 en 10. De kantonrechter maakte er dan 0.50 of 1.- van. ROTTERDAMSCHE HARMONIE. Viering van het 60-jarig bestaan In het geheel volle Gebouw voor K. en W. is gisterenavond op feestelijke en enthousiaste wijze het 60-jarig bestaan herdacht van de Rot- terdamsche Harmonie, voorheen Muziekkapel van het Korps Koninklijke Scherpschutters. Nadat onder de leiding van den directeur, Jac. Dorrenboom, het oude Wilhelmus en diens nieuwste marsch „G. E. B." (Gemeentelijk Electriciteits-Bedrijf) waren uitgevoerd, riep de voorzitter der Harmonie, A. Reinhard, allen aan wezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid burgemeester mr, P. Droogleever Fortuyn, als eere-voorzitter van het Eere-Comité voor het Herdenkingsconcert, voorts allen aanwezigen autoriteiten, allen oud-officieren, speciaal den adjudant-onderofficier T. C. van Es, die in Juni a.s. 90 jaar wordt. De Rotterdamsche Harmonie heeft in enkele uitgevoerde stukken er dapper op los gemusi ceerd, terwijl de koperen instrumenten de bege leiding verrichtten In Richard Hol's „Holland'3 Glorie" door Rotte's Mannenkoor onder directie van Bernard Diamant met vuur gezongen. Rotte's gaf voorts een kloeke uitvoering van Roeslce's Groot is dè Heer!, van het Karnthner Volkslied van Thomas Koschat en het leutige „Wat ik heb" van Heinrich Zander, welks laatste couplet werd gebisseerd. De praestaties van Harmonie en Koor sloegen danig In bij het publiek. En niet minder de klankrijke, opge- wekte zang van den bariton Jan van Rijssel- berg, die eenige liederen van Duijse, Hol en Spoel ten beste gaf, daarbij muzikaal en correct op den vleugel begeleid door Paul van der Putten. Vóór de pauze bad de officieele huldiging van het jubileerende korps en zijn dirigent plaats. Eerst sprak de oud-commandant van het Korps Kon. Scherpschutters en van het I.and- stormkorps Rotterdam, A. N. C. S. van Buren, tevens als voorzitter van het eere-comité. H. C. van Cappelle voerde het woord namens de Land- stormcommiseie Rotterdam en bood een ge schenk aan voor een goed doel. Ds. J. O. H. Scholten sprak als hoofdaalmoezenier en als voorzitter van het nieuwe fonds „Naasten liefde", terwijl de oud-officier mr. W. A. C. van Dam speciaal Dorrenboom huldigde en memoreerde wat deze met dr. D. Neurdenburg gedaan heeft voor de hospitaalsoldaten. Achter eenvolgen! betraden nog het podium een oud- Weerbaarheidsman, van Essen genaamd, de voorzitter van Rotte's Mannenkoor J. R. Kor- nacker, de oud-Land3tormer G. Dorgelo. namens de heeren Baksteen en W. Hiel. Voorzitter Reinhard dankte en bood aan Dorrenboom als souvenir een klok aan. Ook de secretaris J. de Groot, die bijna 25 jaar lid is, kreeg een klok, beide vervaardigd door het Kapellid Ba zuin. Aan het lid Knap, die reeds 43 jaren medewerkt, werd een medaille en een hl--em s': uk geoffreerd. Een felicitatie-telegram werd voorgelezen van mr. Abr. van der Hoeven. Kransen werden aangeboden namens luitenant van Buien, Rotte's Mannenkoor, de Landstormcommissie „Rotterdam", bloemstukken namens Naasten liefde, mevr. M. C. Grimberg—Huyser, Ned. Vereeniging v. d. Volkszang afd. Rotterdam, Muziekvereeniging „G. E. B.", Advendo, en de Nederlandsche Vereeniging van Oud-Strijders „Het Vaderland getrouw." ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. De R. IC B. hield zijn algemeens jaarvergade ring, welke werd voorafgegaan door de uitreiking van de bij den rondgang behaalde prbzen. Van den heer dr. J. Vuylsteke was een schrij ven ingekomen meldende dat hij wegens drukke werkzaamheden bedankte als tweede secretaris. De heer Laarman, voorzitter, deelde daarop mede ook te moeten bedanken daar hij te ver van Rotterdam af woont. De vergadering verzoent hem nog geen besluit te nemen, hetgeen de heer Laarman tenslotte in overweging nam. De financiën van den bond, door den Olympl- schen kegelwedstrijd ten zeerste geschokt, ble ken thans vrijwel weer hersteld; de clubs, die niet aan haar verplichtingen voldaan hebben, werden voor royement voorgedragen. Tot lid van de kascommlssle werd gekozen de heer Strack van Schündel, als reservelid de heer van Walsum. Geroyeerd werden de clubs H.B.C., Rotterdam Zuid en Adja wegens vs»nbetaling. De stedenwedstrijd RotterdamDen Haag zal gehouden worden op 2 an 9 Juni. A. VAN STOLK EN DE ATLAS-VAN STOLK Wat niet vergeten mag worden Dr. Wiersum schrijft in de N. R. C.: In het bericht van het overlijden van den heer A. van Stolk is vergeten melding te maken van hetgeen do overledene gedaan heeft als eigenaar en beheerder van de bekende verza meling prenten, die als Atlas-van Stolk een vrijwel nationale ijekendbeid heeft verkregen. En toch is dit niet de minste van zijn vele verdiensten. Toen na den dood van zijn vader, in 1929, menigeen zich afvroeg: wat zal er nu met de Atlas gebeuren? verluidde alras dat de verzameling bijeen, zou blijven en de nieuwe eigenaar het werk van zijn vadei en groot, vaders, het verzamelen van Nederlandsche his torieprenten, zou voortzetten. Dat heeft hij op inderdaad onbekrompen wijze gedaan. Al spoedig liet hij de verzame ling uit het sterfhuis naar zijn eigen ruime nieuwe woning overbregen en daar, met me dewerking van zijn eveneens zeer belangstel lende echtgenoote, de ruime bovenverdieping er smaakvol voor inrichten. Daar ontving hij voorkomend iedereen, die de collectie wensohte te raadplegen. Was het hem wegens zijn drukke beroepsbezigheden onmogelijk om zelf aanwe zig te zijn ,dan stond de heer van Ommeren in zijn plaats den bezoeker met voorlichting be reidvaardig ter zijde. Zoo zijn in de verloopen jaren heel wat geïl lustreerde werken verschenen, die in het voor- woond een hartelijke dankbetuiging bevatten voor de hulp In het gastvrije huis aan de Scihle op zoo prettige wijze gevonden. Ook aan de catalogiseering en beschrijving van den Atlas heeft de eigenaar laten voort- arbeiden, maar vooral de uitbreiding van de verzameling met kostbare en zeldzame aan, winsten ging hem zeer ter harte. In dat op zicht wist hij met ruime hand in de beurs te tasten, met het gevolg, dat niettegenstaande de hausse in de prijzen voor zeldzame stukken, de Atlas-van Stolk on r zijn beheer zoowel quantitatief als qualitatief zeer vooruitgegaan is. Ik herinner mij de fraaie aquarellen van Dirk Langendijk, een serie uniformteekenin. gen, waarop hij voor een aanzienlijk bedrag de hand wist te leggen. Ik noem vooral het zeldzame onbekende panorama van Rotterdam, dat door een gelukkig toeval in zijn bezit kwam. Een vrij uitvoerige beschrijving ervan gaf hij in bet RotteTdamsch Jaarboekje voor 1924; op tentoonstellingen stelde bij het ge willig ter bezichtiging, en volgaarne verleende hij zijn toestemming, toen de uitgever van het Gedenkboek er een reproductie op wave grootte van wensohte te maken. Dat kenmerkte zijn houding toch wel zeer sterk. Hij was geenszins de ouderwetsche collec. tioneur, die alleen voor zich zelf verzamelde. Integendeel. Zoodra een zeldzame prent in zijn bezit was, stond zij iedereen ten dienste, hem bleef alleen de zorgzame taak van bewaarder. Maar de verzameling wakkerde, zooals dat meer gaat, ook bij hem gestadig aan en eike nieuwe aanwinst had zijn belangstelling. Ook aan andere belangstellenden moes-t hij ze dade lijk laten zien. Hoe menigmaal vroeg bij mij even mee te gaan om den laatsten aankoop te bezichtigen. Nog slechts enkele weken geleden toonde hij mij vol trots de pas gekochte teeke ning van Breitner, de molens aan den Boezem, met des auteurs eigenhandige aanteekening „waar wij vroeger uit visschen gingen" Ten slotte, als praktisch man, zorgde de heer van Stolk, dat ook bij zijn heengaan het blijven bestaan van den Atlas verzekerd zou zijn. Na eenige onderhandelingen met de re geering, die niet tot het gewenschte resultaat voerden, besloot hij van den Atlas een stich ting te maken onder familiebelheer, zoodat voortaan de collectie bijeen moet blijven en naar ik meen, ook op de totdusver gebruike lijke wijze anderen ten gebrulke zal staan. Deze zorg en dit wijs besluit zal hem bij velen het meest en het langst als een aan de gemeenschap bewezen dienst worden toege rekend. WIENER BURGTHEATER. Niet ten onrechte ging di't ensemble de faam vooruit eener geraffineerde tooneeilapeel- kunst al heeft zij ook slechts spaarzaam mogen bijdragen tot het wekken van belang stelling onder het Rotterdamsche publiek, dat vaak toch zoo moeilijk in beweging is te bren gen anders dan voor goedkoop en gemeenlijk toch behoorlijk betaald amusement. Niet, dat Hermann Bahr in dit tooneelwerk erg zwaar op de hand is. Integendeel het »s een luchtig en kluchtig, soms wat ondeugend niemandalletje, waarbij de lachspieren heusoh nietuin rust behoeven te blijven en dank zij het petmante spel dan ook geenszins bileven. Want niettegenstaande de weimig bemoedi gende opkomst speelden de Wiener artisten. met een Schwung, die van meetaf verried, hoe zeer bun bet acteeren in het bloed zat: Rosa AlbachRetty, die het ietwat conventioneel© type eener als buskruit opvliegende m:..trone in soboonmoederlijke bemoeizucht uitvierde; Luise Ullrich, met een temperament, dat praedisiponeert voor haai' hysterisch emplooi van auto-suggereerende echtbreekster; Maria Mayen, de incarnatie van coquetterie; Emerich Renners, gezond levenslustig en verstandig- kordaat echtgenoot, die bet leven niet tragisch, opneemt en met zijn lakoniek-wetenschappe- lijken kijk op de diingen allen te knap af is; zelfs het onwillige slachtoffer van de liefdes- hallucinaties zijner vrouw, door Albert Heine met passend onwezenlijk accent gespeeld. Overigens, gelijk wij zeiden, niet heel veel zaaks, dit bJijspelletje, waarin de entourage en de staag geestige dialoog alles moest goed maken wat het aan inhoud te kort echoot. De spelers oogstten niettemin veel 'bijval; wat ze stuk voor stuk ten volle verdienden. BILJARTWEDSTRIJD MAASSTAD-CALAND Woensdagavond zijn deslotpartijenin het club lokaal van de Maasstad gespeeld van aen wed strijd tusschen twee vijftallen tusschen de Maas stad en Caland. Da uitslagen van de partijen op groot biljart zijn: v. d. Pol (JIJ 300, Kuyper (C.) 192, de Jong (C.) 300, "U Rijmeren (M.) 232. Be uitslagen van de wedstrijden op klein bil jart zijnKuyper (C.) 200 tegen Speyer (M.) 176; Bochardit (C.) 200 tegen v. Gelderen (M.) 95; Menist (JI.) 200 tegen Vogel (C.) 174; Boehardt (C.) 200 tegen Vogel (M.) 446; v. Gelder (M.) 200 tegen Ivruyer (C.) 127: Menist (C.) 200 tegen Speyer (M.) 136; Boehardt (C.) 200 tegen Speyer (M.) 184; Menist (C.) 200 tegen v. Gelderen (M.) 133; Vogel (M.) 200 tegen Kruyer (C.) 187. Caland heeft gisteravond behaald 2206 punten, de Maasstad 1946 punten. De totaaluitslagen zijn; Caland 4323 en Maas stad 3906 punten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7