ALGEMEEN OVERZICHT. V ijiag 19 April 1929 Derde Blad Pagina 1 DUITSCHLAND BETAALT NIET MEER; DE FASCIST ANTWOORDT ALLEEN DEN BOLSJEWIEK; VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND JOURNALISTEN BIJ DEN PAUS DE SPOORWEGRAMP IN BELGIë THERESE NEUMANN DE TWEEDE INTERNATIONALE CHRISTELIJKE ZEELIEDEN CONFERENTIE n. kanaal J>« Fransohman Roger Vincent is ev Ja ge klaagd, het Kanaal tan Calaie naar Dover met een waterrljwiel «ver te steken. Hij had daar voor S war en #B minuten noodig, waarmede htJ to duurrecord voor een toch* met een derge lijk vervoermiddel heeft hefcaaM, ETHERONTPLOFFING IN BEIEREN DE DUITSCHE LUCHTVAART DE POKKEN IN ENGELAND ENGELAND EN DE 8 URENDAG DE STRIJD IN MEXICO OPSTAND IN ZUID-RUSLAND ONRUST IN JAPAN J De des k u nd igeo -c cm toren t i e te Parijs schijnt doemd te zijn om te mislukken. Zooals wij gisteren meldden, hébben de Duitschers aan geboden 37 jaar lang 1650 millioen mark te betalen. Dit aanbod kwam neer op een contante waarde van ongeveer 26% milliard mark. Dit zou net voldoende zijn om de in tergeallieerde schulden (24 milliard) te dekken, in den rentêdienst van de Dawes- leening (een milliard) te voorzien en de door de Ver. Staten verlangde vergoeding voor de Amerikaansche b&zett'ngskosten (1400 mi Ui oen mark) te dekken. Voor de eigenlijke schadevergoeding zou dientengevolge niets over blijven! Men kon vrijwel verwachten, dat het Duitse he aanbod niet verhoogd zou worden. Er is nog een bemiddelingscommissie aan 't werk getogen maar het slot der geschiedenis v-as, dat de Duitsche afvaardiging geweigerd heeft, het gisteren door haar gedane voorstel 37 jaren achtereen 1650 millioen goudmark te betalen, indien ten minste aan Duitschland f' en voorstellen werden gedaan waardoor het ie staat zou zijn meer te betalen. Vandaag zou ju de voltallige vergadering beslist worden wat venier zal geschieden. Dat de Duitschers we] zullen terugtrekken en de conferentie dus mislukt zal zijn, wordt afgeleid uit het feit. dat de echtgenoote van den leider dér Duitsche onderhandelaars, reeds naar Berlijn i- afgereisd. Even raar als het in Parijs gaat, loopen de zaken ook in Genève. Daar ging het gerucht cl. dat Jonkheer Loudon zou aftreden als voorzitter deT commissie, die de conferentie 'of beperking der bewapening moet voor bereiden. Het gaat daar in die commissie al heel vreemd toe. Men wil er niet eens be hoorlijk praten over de Russische voorstellen inzake beperking der bewapening. Waarschijn lijk vreesde men, dat de sovjet-afgevaardigde de heels zaak zou gaan uitbuiten als propa ganda tegen den Volkenbond. Litwinoff zette g!-teren uiteen, dat bet vooral aankwam op een ondubbelzinnige beslissing der commissie, "f de ontwapeningsconferentie een aanzienlijke bpwapeningsvermindering zou moeten brengen, eau wel zou kunnen volstaan met de bepaling «lat de huidige bewapening gehandhaafd kan Worden. Niemand van de afgevaardigden toonde "-nig verlangen om zelfs over deze, toch vrij eenvoudige vraag het woord te voeren. Alleen de Italiaansche afgavaardigde kwam op; u lij It voor zijn meening uit en gaf te kennen, dat Italië meent dat de conferentie inderdaad een vermindering der bewapening tengevolge zal moeten hebben. Hij herhaalde, dat Italië bereid is tot den laagst mogelijken duid van bewapening af te dalen onder dit Ci;p voorbehoud echter, dat geen enkele va te'andmogendheid van- Europa een grootere bewapening zal hebben. Hier werd dus weder de gelijkheid van, bewapening tusschen Italië <n Frankrijk bepleit, een stelling, die onge twijfeld neg tot zeer groote moeilijkheid zal aanleiding geven. Van een evenredige vermindering der be wapening, zooals Litwinoff als tweede beginsel verkondigd had, wilde De Morinis niets weten; ook het derde punt van Litwinoff, dat reeds in deze commissie van bewapenings vermindering zal moeten worden vastgesteld, verwierp de Italiaansche afgevaardigde. Hij was de eenige, die op de vragen van Litwi noff duidelijk antwoordde. Overigens heerschte er weder een pijnlijk stilzwijgen, dat wel bewijst, hoever de commissie nog van bet ideaal af is. Gisteren heeft de Engelsche minister-presi dent Baldwin voor een gehoor van twee duizend personen, onder wie alle leden van zijn kabinet, het program d"r conservatieve partij, in verband met de algemeene ver kiezingen, uiteengezet. Ons pogen zal er steeds op gericht zijn, aldus de minister, duurzaam werk te ver schaffen, liever dan lapmiddelen gebruiken. Wij zijn tegen plannen, waarvoor groote be dragen geleend moeten worden, omdat daar door gevaar voor Inflatie, ontstaat. Ik kan de verantwoordelijkheid niet aanvaarden proeven te nemen, die een stijging in de kosten van het leven kunnen veroorzaken. De verlichting van de plaatselijke belastin gen door het nieuwe regeerlngs-ont.werp zou voor de nijverheid een hesparing van 20 tot 30 millioen pond per jaar beteekenen. De regeering was voldaan over het resul taat van de beveiliging van de industrie. Zij had daardoor de productie bevorderd. Sprekende over de overeenkomst van Washington inzake den 3-ure.ndag, zeide Baldwin, dat de regeering sterk voorstandster daarvan was, mits vaststaat, dat de toestand van de werklieden in Engeland er eveneens door verbeterd wordt als op het vasteland. Wij moeten ervan overtuigd zijn, dat zo in andere landen naar de letter en den geeet zullen worden nageleefd, anders zullen ?e onze eigen industrie meer kwaad dan goed doen. Bescherming van den landbouw was uit gesloten en subsidie van geen nut als deee niet gegarandeerd werd voor een onbepaald aantal jaa-enniemand kon die garantie geven. De regeering had daarom getracht de bijkomende onkosten voor het bedrijf te ver minderen. De nieuwe regeering zal na de verkiezing alle krachten aanwenden om de krotten op te ruimen en een onderzoek Instellen naar het geheele onderwerp der klndexzorg en moederschapszorg en naar de ontwikkeling van nieuwe hulpbronnen in de Koloniën. Aan het slot van zijn rede zelde Baldwin: „Gij moogt ons beoordeelen naar wat wij hebben tot stand gebracht Wij, beloven niet meer dan wij kunnen ddéif' en hij profe teerde, dat zijn partij met een meerderheid van 110 zetels uit den strijd zou komen. Ken adres van hulde en gelukwenschen Maandag heeft de H. Vader een deputatie van den Belgischen Bond van katholieke dag blad schrijvers in audiëntie ontvangen. Bij die gelegenheid werd den H. Vader een adres van het Internationaal bureau van katho lieke journalisten overhandigd, dat als volgt luidt H internatioua: ,1 Bureau van Katholieke Journalisten grijpt met vreugde de gelegen heid van het 50-jarig priesterschap Uwer Heilig heid aan om den H. Vader de hulde van zijn zeer eerbiedige gelukwenschen aan te bieden, "'et de uitdrukking van zijn kinderlijke gene genheid en van zijn onwrikbare toewijding. -Uie schrijvers. die het Internationaal K: reau groepeert, stellen er een eer in, bij elke gelegenheid, zonder eenige aarzeling of voor behoud, de voorschriften van den H. Stoel te v"lgen. Zij beloven Uwe Heiligheid hun meest vo!ledige onderwerping, hun volhardende trouw en de beleving der Katholieke beginselen, vol gens den wenseh en het verlangen van den Paus. Vooral verheugd over de historische gebeur- len:s vanvt sluiten der overeenkomst tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering acht het Bureau het zioh een vreugde en een plicht "u'hiedige heilwenschen te richten tot Uwe Eeiligheid, wiens roemvolle regeering uit dien hoofd* in de annalen der geschiedenis zal inge- S"I-re"en: blijven. 'fcderlg smeeken de leden van het Bureau de "horhoogste gonst van den Apostolischen Ze- 8 af. Namens de Katholieke Journalisten van blankrijk, België, Holland, Polen, Tsjecho- blowakie, Joego-Slavië, Zwitserland, Italië Epanje, Portugal, Bulgarië, Canada, Mexico, enz. aangesloten bij het Bureau. Weer een proces Therese Neumann, het bekende gestigmati- "aeixle meisje te Konuerereuth, is, naar de rankf. Ztg." meldt, aanleiding geworden tot een proces tusschen een harer biografen. aron von Lama en dr. Aigner. Laatstgenoemde had verklaard, dat von -ania's mededeelingen omtrent de verschijn- ®elen bij Therese Neumann misleidend moesten berken en tot geestelijke en moreele tekorten ^'aren terug te brengen. Voor het gerecht zeide dr. Aigner, dat ljj indertijd uitdrukkelijk had verklaard, dat ®r z.i. van opzettelijk bedrog bij Therese en Kerk geen sprake was. De medicus dr. Eeidl, uit Waldsassen, huisarts van Theresia, 'loeide mede, dat bloedende stigmata geen ^onden in chirurgischen zin waren. Voedsel, opneming was tijdens den observatietijd vol- k°men uitgesloten geweest. Medisch en natuur wetenschappelijk zou, naar zijn meeming, het ve>'schijnsel te Konnersreuth niet te verklaren e'jn. Brof. dr. Ewald, hoogleeraar te Erlangen, 8 3 van meening, dat hier echte stigmati sering in het spel was. Over de kwestie der oedselopnemdng kon hij zich niet uitlaten, aar bij voor zich nog niet over genoegzame «egevene beschikte. "e uitspraak zal later volgen. Een heldhaftig priester Onze Brusselsche correspondent seint ons: Wat wij eerst over de ramp van Halle hebben gemeld, wordt thans bevestigd. Tot dusver zijn er elf dooden, onder wie acht postbeambten. Het aantal gewonden loopt in de dertig van wie vijftien zwaargewonden. Reeds moesten verscheidene been- en armamputatiea worden verricht. Het verhaal doet thans de ronde van het held haftig gedrag van den rector van het St. Stanis- lasgesticht te Bergen, pater Devroye S.J. Deze lag met belde beenen verpletterd onder een tweede klassewagen, toen de redders hem hulp wilden bieden. Hij* wees echter onmiddellijke hulp af met verwijzing naar de slachtoffers die hij zwaarder gewond meende te zijn dan hij zelf. Houd u met mij niet bezig zeide hij en help eerst diegenen, die er slechter aan toe zijn dan ik. Pater rector was nochtans zwaar gewond. Hij dorstond evenwel met heldhaftigheid de pijnen tot de meest naburige slachtoffers geholpen waren. Hij werd haar het ziekenhuis van Lint hout te Brussel overgebracht. Uit radiologisch onderzoek bleek, dat de beenen op meerdere plaatsen gebroken zijn. In het ziekenhuis te Halle waar familieleden de slachtoffers kwamen herkennen, speelden zich de smartelijkste tooneelen af. Naar blijkt, bevond zich de Italiaansche oud- minister Nitti in den trein. Hij werd evenwel niet gewond en zette zijn reis voort. Het onderzoek Onze Brusselsche correspondent meldt ons nog: De Belgische postambtenaar Sprlngael, wiens bekken bij de spoorramp was gebroken, Is in den afgeloopen nacht bezweken. Het is de ne gende postbeambte die het leven er hij inschiet. Aan het syndicaatsgebouw en alle postkantoren hangt de vlag halfstok. De Belglsohe spoorwegmaatschappij heeft Donderdagochtend een onderzoek ter plaatse van do ramp ingesteld. Afgevaardigden van het syndicaat van het spoorwegpersoneel nemen of ficieel deel aan het onderzoek. Het syndicaat heeft Woensdag reeds een on derzoek ingesteld en gewezen op den slechten toestand van de seintoestellen. Door het personeel is op de lijnen meermalen een verkeerden stand van seinen gesignaleerd. Over de verantwoordelijkheid van den gisteren avond in hechtenis genomen machinist is dus nog niets uitgemaakt. Op de lijn Brussel-Parijs is het verkeer sinds vanochtend weer normaal. DE VALSCHE DOCUMENTEN- GESCHIEDENIS Geen proces tegen Ward Hermans Naar wij vernemen, zal het niet tot een proces-Hermans koanen. De Belgische Justitie was reeds voor den terugkeer van Hermans tot dilt besluit gekomen. Vandaar ook,' "dat Hermans reeds eenige dagen ongemoeid In België kon verblijven alvorens hij zich Bell Wj de justitie ging aanmelden, maar werd...... afgewezen, zooals men weet. Huldiging van den heer Serrarens. Onze Londensche correspondent schrijft ons d.d. 16 April: Op grond van de conclusies, door den heer van der Steen vastgeknoopt aan zijn rede over de rechtspositie deT arbeiders in de zeevis- scherij, werd het bestuur opgedragen een ver- volg-cenferentie over doze aangelegenheid voor te bereiden. Door de Belgische afgevaardigden werd ge protesteerd tegen de onwaardige, houding, door groote, speciaal Engelsche maatschappijen aan genomen, die weigeren christelijk- en katholiek- georganiseerde arbeiders in dienst te nemen. De conferentie vereenigde zich met het Bel gische protest. De heer J. Zwaga, Amsterdam, leidde het vraagstuk betreffende de rechtspositie der zee lieden, in verband met arbeidstijd, zeemans wel varen, enz. in. Na langdurige gedachten wisse ling werd de volgende resolutie aangenomen: De tweede Internationale zeelledenconferentie besprekende den arbeidsduur voor zeelieden geeft als hare meening te kennfn, dat ook voor den zeeman, regeling van den arbeidstijd op zee en in de havens mogelijk is op de basis van de conventie van Washington; spreekt als hare overtuiging uit, dat, waar deze mogelijkheid aanwezig is, alle geoorloofde middelen dienen te worden aangewend om voor de zeelleden gelijkstelling te verkrijgen in Tech- ten, als de arbeider aan den wal; draagt het bestuur van het internationaal verbond op al deze maatregelen te willen tref fen, welke er mede toe kunnen lelden om dit streven te verwezenlijken, meer in het bijzon der door het internationaal arbeidsbureau te verzoeken regeling dezer materie consequent ter hand te nemen; verzoekt de aangesloten organisaties en hun leden in eigen land met alle energie er naar te streven de doorvoering van dezen eisch in eigen land zooveel doenlijk te bevorderen; gëeft verder opdracht van het bestuur van het Internationaal verbond alle stappen te wil len doen, welke bevorderlijk kunnen zijn aan het welslagen van de arbeidsconferentie, In October te houden, over het vraagstuk van den arbebldstijd en de andere op <le agenda voor komende vraagstukken en gaat over tot de orde van den dag. Nadat nog tal van punten behandeld waren, sprak de heer Brussel, namens het bestuur der internationaal federatie, den secretaris-generaal van het I.C.W., den heer Serrarens, toe, om hem te huldigen naar aanleiding van zijn 12% jarig jubileum als gesalarieerd bestuurder der confessioneele vakbeweging in Nederland. Het was den 16 October 1916 dat de heer Serrarens deze post aanvaardde. „Jaren voor den oorlog", zeide o.a. de heer Brussel, „werkten wij Teeds als propagandisten in de volksbondspropaganda-unie, waarvan gij voorzitter waart. Het was geloof ik, in 1905, dat de eerste groote bijeenkomst plaats vond in Krommenie, waar wij het genoegen hadden u als onzen,, gast te ontvangen. Daar leerden wij uw idealisme en uw werkkracht waardeeren". Spr. herinnerde aan 't geen de heer Serrarens gedaan.heeft voor een der belangrijkste instel lingen der confessioneele vakorganisatie, n.l. „Herwonen Levenskracht", het herstellingsoord voor tuberculoselijders, en verder aan 't groote aandeel dat hij had aan de stichting der chris telijke internationale vakbeweging in 1920. Sprekend ever het werk .van den heer Serra rens te Genève, zeide de heer Brussel: „U kent Genève en Genève kent u. In de kringen van het B.S.T. en den volkenbond zijt gij gekend en geacht, door uw weten, door uw kunnen, doch niet minder door uw sympathie. Gij hebt 't ver staan de mentaliteit der arbeiders te begrijpen en hun nooden aan te voelen. En in dit moeilijke internationale werk, waarin gij zoo goed thuis zijt, geschoofd als gij Teeds waart door uw ja renlange praktijk in dienst der arbeidersbewe ging, wist gij steeds den juisten weg te vinden. Ik wijs op uw doorzetten om de christelijke be weging erkend te krijgen in Genève. Dat dit ge lukt is, bewees wel het feit. dat wij zelf door den volkenbond reeds meerdere malen uitge- noodigd werden, evenals de socialistische inter nationale deel te nemen aan besprekingen, onze arbeiders betreffende". De heer Brussel besloot zijn toespraak met de woorden De geweldige worsteling onzer arbeiders klasse eiecht, dat alle krachten worden inge spannen om den geest van het christendom te doen zegvieren over 's menschen boesheid. Al leen als de christelijke rechtvaardigheid de menschheid zal doordringen, zal den arbeider in het productieproces recht wedervaren. In den zwaren strijd voor vrijheid en brood hebt gij u gesteld aan de zijde der economisch zwakkeren. Hopen wij dat het u gegeven moge zijn, nog veel, zeer veel te deen h€t belang van de geheele menschheid. Gods zegen, zal u voor al uw inspanning niet worden onthouden. De huldigingsrede werd door de conferentie met groote geestdrift bekrachtigd. Na afloftp der conferentie werd een tocht ge maakt door de Londensche haven, waarna de deelnemers naar Liverpool vertrokken om ook deze stad te bezichtigen. ZIJN ER NOG MENSCHENETERS IN FRANKRIJK? Onze Parijsche correspondent schrijft ons; Te Trégier in Bretagne zal dezer dagen een boer terecht staan, die door de bevolking voor een menscheneter wordt gehouden, die zijn eigen kinderen heeft opgegoten. De Justitie heeft in de zaak niet veel licht kunnen brengen, doch niet minder dan negen kinderen, die zijn vrouw hem geschonken had, zijn een voor een verdwenen, zonder dat men zelfs de lijkjes heeft kunnen vinden. De man liegt er maar op los en beweert eiken dag wat anders, doch men kan niets positiefs uit hem. trekken. Men heeft hem dan ook niet van kindermoord, kunnen beschuldigen en ver volgt hem nu wegens lijkverduistering. OnmoodJg te zeggen dat in de streek de opwinding over de zaak groot is. MET EEN WATERBIJ WIEL OVER HET Vele gewonden in de hoofdstad MüNCHEN, 18 April. (W.B.) Door de ont ploffing van een uit grroote hoeveelheden ether bestaande lading van een vrachtauto werden he den in het stationskwartier drie mannen en een vrouw zwaar en meerdere personen licht gewond. De ether werd in groote glazen hallons ge transporteerd. De oorzaak der ontploffing is nog niet opgehelderd. Uit de etherlading sloegen haast huizenhooge steekvlammen op en bijna op hetzelfde «ogen blik stonden de kleeren van vier personen, die zich toevallig in de nabijheid van den wagen bevonden, ln vlammen. Door de tegenwoordigheid van geest van menschen uit bet publiek werden de getroffe nen, die in panischen schrik wegliepen, voor erger bewaard. Zij werden op den grond getrok ken en het vuur aan hun kleeren werd ge doofd. Intussehen had de brandende ether de ben zinetank van den auto aangetast, die eveneens explodeerde. Door den luchtdruk werden de vensterruiten van het'huis, waarvóór bet ongeluk geschiedde, vier groote vensters van een nabij gelegen café en de café-meublleering ten deele vernield. De chauffeur van den vrachtauto kreeg zware ver wondingen. De brandende resten van den auto werden daarna door de brandweer in kor ten tijd gedoofd. MIJNONGEVAL IN DUITSCHLAND Twee dooden In de mijn Sophia Jakeba, te Hückelhoven, district Aken, hij de grens, werd een mijnwer ker ender afvallend gesteente gedood, en een andere mijnwerkeT door een kolenwagentje doodgedrukt. GROOTE DUITSCHE MOLEN AFGEBRAND KREUZBURG, 18 April. (V.D.) Hedenmorgen vroeg ls de Ellguther slotmolen in Kreuzburg geheel door brand verwoest. Van de gebouwen zijn alleen de stal en de woning gespaard ge bleven, terwijl duizenden centenaars koren en meel verloren gingen. De totale schade wordt op ruim I millioen M. geschat. Gevolgen der bezuiniging. BERLIJN, 18 April. (W.B.) Ingevolge de schrapping van een groot deel der subsidies voor de Duitsche luchtvaart heeft gisteren, naar het „Berl. Tageibl." meldt, de directie van de Duitsche Lufthansa aan het rijks- departement van verkeer een schrijven ge zonden, waarin wordt aangekondigd, dat on geveer 40 percent van het personeel der Luft hansa zal moeten ontslagen worden, en dat de luchtlijnen der maatschappij, die verleden jaar meer dan 10 mJllloen K.M. besloegen, tot ongeveer 6 millioen K.M. zullen moeten beperkt worden. De Lufthansa spreekt intusechen de hoop uit, dat het ontslaan van arbeiders alsnog te vermijden zal zijn, althans beperkt zal kun nen blijven. Maar In ieder geval zal met de mogelijkheid van massa-ontslagen in de naaste toekomst rekening gehouden moeten worden. Verklaringen in het Lagerhuis LONDEN, 18 April. (R.O.). 218 pokkeu- patiënten zijn thans te Londen onder behande ling. Gisteren was het aantal 202. LONDEN, 18 April. (R.O.), In het lagerhuis heeft de minister van volksgezondheid ver klaard, dat er zich ender de passagiers en de bemanning van het ntoomschip „Tusoaima", dat uit Inddë kwam,, 45 gevallen van pokken hebben voorgedaan. Zeven patiënten waren overleden. Onmiddellijk waren krachtige maatregelen genomen, om uitbreiding van de ziekte te be letten. Die maatregelen blijken afdoende te zijn geweest. Het stoomschip is 17 dagen geleden aange komen en het gevaar voor uitbreiding deeer ernstige epidemie is thans geweken. Het blijft echter mogelijk, dat er zich nog meerdere gevallen van pokken voorloopig zul len voordoen. PARIJS, 17 April. (H.N.) De burgemeester van Havre heeft een telegram tot de regeering gericht, waarin hij aandringt op het nemen van maatregelen, om het'gevaar voor het overbren gen van de pokken uit Engeland te verhinde ren. GEEN POKKENGEVAAR IN DUITSCHLAND Geen reden tot ongerustheid BERLIJN, 18 April (W.B.) De leider van de medische afdeeling van het rijksdeparte- ment van binnenlandsche zaken heeft ver klaard dat voor pokken-besmetting naar Duitschland geen enkele reden tot ongerust heid bestaat. Aan de grenzen worden geen speciale maatregelen getroffen, wijl het gevaar uiters! gering is. Geen wettelijke verplichting LONDEN, 17 April. (H.N.) Lord Parmoor heeft ln het hoogerhuls een motie ingediend, om de overeenkomst van Washington betref fende den 8-urigen werkdag terstond te rati- ficeeren. De motie werd doer Lord Cecil gesteund, die verklaarde, dat verder uitstel het aanzien van Engeland zal schaden. Namens de regeering bestreed lord London derry de motie, waarbij hi) verklaarde, dat po- glnigen in het werk worden gesteld, om tot een bevredigende oplossing te geraken. De motie werd met 18 tegen 6 stemmen ver worpen. Calles is nog niet klaar t In Mexico moet volgens berichten uit New1 York de opmarscb der regeeringstvoepen tegen de opstandelingen tot stand zijn gekomen, daar de opstandelingen versterkte stellingen hebben betrokken en zich gereed maken, om opnieuw; slag te leveren. In den laatsten tijd moeten de opstandelin gen vooral van de zijde der Mexicaanscbe In dianen belangrijke versterkingen hebben ent' vangen. IN DROOG AMERIKA Roofoverval met machinegeweer Naar uit New-York gemeld wordt, is een taxi, waarin een kaslooper der Telephone-Company en twee agenten van politie gezeten waren, ln het middaguur in de nabijheid van Wallstreet door roovers aangehouden. De bandieten openden onmiddellijk machine- geweervuur op de politiebeambten, die het vuur beantwoordden. De kogelregen duurde verschei dene minuten, totdat de politieagenten zwaaT gewond neervielen. De roovers ontkwamen in een privé-auto met de geldcassette, die 38000 dollar bevatte. Zfl zijn niet herkend. Een besluit van Wisconsin. MADISON, 18 April. (R. O.) Het huis van afgevaardigden van den staat Wisconsin heeft drie wetsvoorstellen ten gunste van de ophef fing der wet tot het verbieden van alcoholhou dende dranken aangenomen. BAND1ETENOVERVAL TE NEW-YORK Bankbeambte en politie-agent neergeschoten NEW YORK, 18 April (N.AT.) Een bank- beamte en een politie-agent die Jn een taxi 40.000 dollar- vervoerden, zijn hier dcor vljï roovers neergeschoten. De bandieten konden met de bult ontkomen. De opstandige beweging in de streken van, Batoem, breidt zich steeds meer en meer uit*, Alle Mohammedaansche volksleiders zijn in moskeeën opgesloten, terwijl het houden vaaf kerkelijke plechtigheden verboden ls. De hoeren zijn in opstand gekomen tegen de hooge belastingen. De Georgische troepen van het roode leger, die den opstand moetert onderdrukken, zouden geweigerd hebben op d« opstandelingen te schieten. Daarom zijn afdee lt ngen der Gepeoe ontboden. TROTZKI IS ONTEVREDEN Men meldt ons uit Berlijn: Trotsiki heeft in een mededeeling aan da Turksche pers zijn onteorsdenheid geuit oveqfl het besluit der Duitsche regeering om hen| niet in Duitschland toe te laten. Hij hoopt In tussehen, dat tenslotte toch nog een Eut«» peesch land hem gastvrijheid zal willen verk leenen. Voorloopig blijft hij te Constantino'- pel. Trotskl keurde ook de houding nes Sta lin af, die zijn medewerkers heeft gedepor teerd, in plaas van zooals beloofd was hetf eveneens naar Turkije te sturen. RUSSISCH KRUITMAGAZIJN IN DE t LUCHT GEVLOGEN Volgens berichten uit Moskou is in Tiflis een' kruitmagazijn ln de lucht gevlogen, tengevolge waarvan een soldaat en vier arbeiders wende A gedood en een persoon zwaar gewond werd. Tot ver in den omtrek sprongen de vensterruiten. DE HONGAARSCHE BANKBILJETTEN- AFFAIRE. Blumenstein en anderen krijgen gevangenisstraffen cn boeten. PARIJS, 17 April. (H.N.) Voor de rechtbank hebben thans de bankier Blumenstein en zijn medeplichtigen terechtgestaan, die indertijd Hongaarsche staatspapieren in Frankrijk had den laten afstempelen, waardoor deze stukken' een veel hoogere waarde kregen. De bankier Blumenstein is tot 2 jaar gevan genisstraf en een boete van 3000 francs veroorv deeld, terwijl 8 andere beklaagden veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen van één tot twee jaar en boeten van 1000 tot 3006 francs. Zee beklaagden werden bij verstek tot 2 jaar KO- vangenis en een boete van 3000 francs, een andere beklaagde bij verstek tot één jaar gevan genisstraf en een boete van 1000 francs ver oordeeld. De bankier Rizzi en drie andere beklaagden werden vrijgesproken. Den Hongaarschen Staat, die zich eveneens partij had gesteld, is een schadevergoeding toe gekend. FRANKRIJK EN DE H. STOEL Een geschenk van de Regeering aan den H. Vader Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Ter gelegenheid van het Jubilé van den H, Vader heeft de Fransche regeering een repro ductie laten vervaardigen van de drie groots beeldwerken van den tempel Ankor, die gzob- als men weet zich in het museum van hot Trocadero bevinden en die het Paradijs, de Hel en het Laatste Oordeel voorstellen. De Fransche gezant bij het Vaticaan zal aan staanden Dinsdag die geschenken aan den K, Vader toonen en tevens bij die gelegenheid dö gelukwenschen van het Fransche gouvernement overbrengen. De omvang van het geschenk laat nalmu-lijk niet toe ze In de Pauselijke vertrekken L plaat sen, zoodat de H. Vader ze zal gaan zien in een der zalen van bet Vaticaan op zijn d 'gelijfi-' sche wandeling. Driehonderd arrestaties in de hoofdstad TOKIO, 18 April. (R. O.) Hoewel de publica tie van het bericht ter plaatse verboden ls, wordt vernomen, dat 300 personen, van wie de meeste studenten zijn, op 10 April zijn gear resteerd uit hoofde van maatregelen, welke tegen extremisten werden genomen als gevolg van inlichtingen, welke bij de veirhooren van verleden jaar gearresteerde personen waren verkregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9