FEUILLETON DE ONVOORZIENE AANKLAGER VAN DE LEESTAFEL. TRAGISCH AUTO-ONGEVAL De helpende hand MAANDAG 22 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 WEERBERICHT. UIT ROTTERDAM BEIDE INZITTENDEN DOOD OPGEHAALD doelmatige advertentiën LAATSTE BERICHTEN MARKTBERICHTEN. Vc-rwa-oht wordt: Meest matige Noord-Westelijke tot Weste tij kss. wind, toenemende bewolking, waar schijnlijk eenige regen, iets zachter. De barometer dalt op den voormiddag langzaam. FEESTAVOND „E. H. B. O." De Schiedamsche afdeeling van de Neder- landsche vereeniging „Eerste Hulp bij Ongeluk ken", heett Zaterdag met een in den R. K. Volksbond gegeven feestavond haar elfde jaar feest herdacht. Nadat de voorzitter, de heer G. de Goede ren een propagandistisch getint welkomst woord had uitgesproken, werden aan docent en hoofdleider van den cursus eenige geschen ken aangeboden, waarna dr. de Leeuw over ging tot het uitreiken der diploma's, om zich vervolgens met eenige woorden van dank voor de hem aangebden geschenken tot de aanwe zigen te richten. Het is reeds voor de tiende maal dat spr. nu een cursus heeft geleid en voortdurend heeft hij daarbij de geweldige moeilijkheden gevoeld, lastige onderwerpen aan weinig bestudeerden te verklaren. Ieder jaar heeft sipr. gestreefd naar beter en hij meent te kunnen zeggen, dat zulks hem gelukt is. De heer de Goederen maakte eveneens van de gelegenheid gebruik, om de gediplomeer den geluk te wenschen. Dr. de Leeuw ontving ter gelegenheid van zijn 10-jarig docentschap een ets van Joh. Boer. Doo-r de tooneelvereeni)ging „UtHe Dulci" werd hierna het dezer dagen in Schiedam be kend geworden blijspel Hotel „Het Witte Paard" met het bekende succes voor het voet licht gebracht. Wij hebben over de vertooning van den eer- jBten avond reeds voldoende gezegd, om thans te kunnen volstaan met de mededeeling dat het spel op het grootere tooneel van den R. K. Volksbond mog beter tot zijn recht kwam. De tooneel vereeniging ontving bloemen. Het „Utile Dulci"-sitrij.kje, onder leiding van den heer P. Maas Geesteranus, verleeende wederom zijn muzikale medewerking. REISGIDSJE. Het nieuwste thans verschenen deeltje van de bekende Duitsche reisgidsjes (nr. 23) be handelt Ooet-Pruisen. Ook dit deeltje is we derom keurig verzorgd. Talrijke foto's ver luchten den tekst, terwijl een duidelijke kaart en een register het opzoeken van plaatsnamen zeer vergemakkelijkt. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij alle reisbureaus evenals bij de Generalvertretung der Reichsbahnzentrale für den Deutschen Reisieverkehr, Parklaan 28, Rotterdam. EEN MILLIOEN. Een miliioen is in de meeste omstandighe den een mooi getal. In de Staatstoterij is de honderdduizend al het hoogst bereikbare en slechts in den na-oorlog tijd was het mogelijk met een bedrag van een miliioen in den zak te loopen, maarin marken! De bekende N.V. Frits M. Beukers' ver warm! ngs-mij., alhier, beeft echter ook een re cord behaald, waaraan een één en zes zullen te pas kwamen om het in cijfers uit te druk ken. Een miliioen kubieke meter aan kerk ruimte zijn door deze Schiedamsche Maat schappij verwarmd en bij deze gelegenheid is een keurig verzorgd boekje uitgegeven, waar in duidelijke foto's een beeld geven zij het dan nog lang geen volledig van de groote hoeveelheid kerkgebouwen in velerlei ver scheidenheid door Beukers' verwarniings-maat- schappij reeds van een installatie voorzien. Haar succes dankt deze maatschappij be halve aan haai' jarenlange ervaring ook aan de wijze waarop deze speciale materie proef ondervindelijk door haar bestudeerd wordt, een wijze, die zelfs in de verwarmingsindustrie van het buitenland nog niet is toegepast; de fa. Beukers bezit namelijk een groot gebouw, door haar geheel als proefgebouw ingericht en waarin alle vraagstukken op het gebied van de verwarming van groote ruimten aan de werkelijkheid worden getoetst. Ook wordt hier elke constructie-verandering van ieder onderdeel intensief aan een dunr.proef onder worpen Het boekje bevat voorts nog een aantal wetenswaardigheden voor degenen die zich voor het bedrijf van de fa. Beukers interessee ren. EEN AUTO RIJDT IN DE BLAAK Zaterdagavond te ongeveer half zeven heeft aan de Blaak alhier een tragisch auto-ongeval voorgedaan. Yan de zijde van de Vischmarkt kwam een nieuwe Ford-wagen, welke ter hoogte van Heck's Lunchroom rechts tusschen de boomen door naar de waterzijde reed, waarschijnlijk om daar te parkeereu Vermoedelijk is het linkerachterwiel achter een der ijzeren palen, die de boomen daar ter plaatse moeten beschermen geraakt, toen door manoeuvreeTen met het stuur plotseling los geschoten, en, doordat de bestuurder op dat moment meer gas gaf, dan hij als er geen tegenstand was geweest, gedaan had, plotse ling, vóórdat krachtig genoeg geremd kon wor den van den zeer nabijen wallekant gereden. De chauffeur heeft wel de remmen aangedrukt, zelfs de handrem gebruikt, want de wielen zaten vast toen de auto werd opgehaald. Talrijke personen zagen het ongeval voor hun oogen geschieden en aanstonds namen eenigen de maatregelen; welke genomen kon den worden. Het reddingswerk De auto was onder water geschoten en ge kanteld. Aan de Noordzijde van de Blaak lag geen enkel schip of bootje vanwaar men direct hulp kon bieden. Wed aan de overkant en vandaar kwam men dan ook aanstonds met eenige roeibootjes, naar de plek waar men den auto had zien ver dwijnen. Eenige personen begaven zich aan stonds te water en doken om te zien of zij den auto konden openen. Deze bleek bij den va! te zijn omgeslagen. Eenige dreggen en tou wen werden achter aan den auto bevestigd en zeer spoedig slaagde men er in den wagen om te trekken. Terwijl men hiermede bezig was, stelden degenen, die zich te water hadden be geven reeds pogingen in het werk de inzit tenden te bevrijden. Een zeker J. P. Lusse verbrijzelde met zijn bloote vuist de achter- zijruit van den auto en slaagde er in een der inzittenden, een dame, er uit te halen, die dadelijk werd overgenomen en op het dek van de inmiddels langszij gehaalde zolderschuit neergelegd. De auto werd terzelfder tijd nog iets naar den kant getrokken, zoodat het achtergedeelte boven water kwam. Door de brandweer werd de linken-uit ingeslagen en met een lijn werd de andere inzittende, een heer naar den wal opgetrokken. De reddingsbrigade wa3 onderwijl reeds ter plaatse verschenen en met behulp van zuur stofapparaten werd de kunstmatige ademhaling doox een aantal E. H. B. O.-leden op de beide slachtoffers toegepast. Dit alles zal waarschijnlijk tien minuten, hoogstens een kwartier tijds hebben gevergd, zoodat zeker vrjj spoedig en nog met kans op slagen de pogingen tot wederopwekking van de levensgeesten konden worden aangewend. Dr. E. C. Abrahams van de Hillevliet die juist per motor passeerde, heeft hierbij het toezicht ge houden op de behandeling van de vrouw, ter wijl eenigen tijd later dr. M. P. Schütte van het Haringvliet ook verscheen en de behan deling van het mannelijk slachtoffer leidde. Terwijl beide ploegen hiermede onvermoeid bezig waren, trachtte men de identiteit van de beide personen vast te stellen. De auto droeg tot nummer N. 22446, waaruit men con cludeerde, dat deze waarschijnlijk van de Phi- lipsfabrieken uit Eindhoven was en de bestuur der dus een vertegenwoordiger van deze firma. In de inmiddels naar het politiebureau aan de Paauwensteeg overgebrachte bescheiden, welke men op den bestuurder had gevonden, vond men een notitieboekje ten name van H. J Vester. Het slachtoffer bleek 26 jaar oud, ver moedelijk gewoond hebbende te Rijswijk, en hoofdinspecteur van Philips. De vrouw was vermoedelijk zijn ecktgenoote. Hoewel haar Identiteit niet met zekerheid kon worden vastgesteld, leidt men dit af uit bet feit, dat zij een gladden ring droeg met de initialen H. J. V. en een datum meldende het jaar 1923. Het lijk van den man is positief berkend. Bovendien is in zijn kleeren een rij bewijs gevoifden. Later is ook de identiteit van de vrouw vastgesteld. Zij was inderdaad de echtgenoote van den beer Vester, haar meisjesnaam was Cornelia Brink, haar leeftijd 24 jaar. De woonplaats van dit jeugdige echtpaar was Leeuwendaal 70, Rijswijk. Alle hulp vergeefsch De belangstelling van de zijde van het publiek groeide steeds aan, doch door het afspannen van een gedeelte van de Blaak achter de boe- men, werd voldoende ruimte verzekerd voor het onbelemmerd toepassen van alle middelen, welke nog konden worden genomen om de levensgeesten op te wekken. Bij de vrouw kwam veel water te voorschijn. Men vond haar in den auto ook op het hoofd gekeerd, waaruit te concludeeren valt, dat zij na het omslaan van den auto zich nog heeft opgericht. Bij den man schijnt echter geen water te zijn binnen gedrongen. Waarschijnlijk dat door den schrik de luchtklep Is dichtgeslagen en hij aanstonds bewusteloos is geworden, nog voor het water in den auto kwam. Na ongeveer een uur met de vrouw te zijn bezig geweest, heeft dr. Abrahams haar opge geven en den dood geconstateerd. Zij werd met een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Cooisingel overge bracht, daar evenwel niet opgenomen, omdat de dood reeds was ingetreden. De G.G.D. heeft het lijk daarop naar Crooswijk gebracht. Bij terugkeer van den auto aan de Blaak, was men nog steeds bezig met den man. Te acht uur heeft men ook hier de pogingen moeten opgeven. Toen moest het lijk worden vervoerd en wijl dit niet door den Gen. Dienst mag ge schieden, moest men wachten tot de lijk wagen, nog steeds mot paardentractie voort bewogen, zou verschijnen. Ruim drie kwar tier heeft de politie bij het lijk gewacht, dat te kwart voor negen eindelijk kon worden ge transporteerd naar de Algemeene begraafplaats. Toen kon de bergingswagen van „Pompen burg" beginnen met het optakelen van den auto, welke met zijn beide lichten van onder het water de plaats aanwees, waar eenige uren te voren de dood twee menschenlevens zoo plots had afgesneden. Pas tegen elf uur was de auto op den wal; dit ten gevolge van den te kleinen kraan wagen, waarmee niet vlot gewerkt kon worden. Ten slotte moest het publiek zelfs meehelpen om den wagen, die met de achterzijde boven den wal uitstekende, in de takels hing, om laag te duwen. Toen werd op den kraanwagen vol gas gegeven, met man en macht werd ge trokken en de auto, die er door het inslaan van de ruiten en vooral door het ophalen langs den hoogen steenen kant terdege beschadigd was, kwam eindelijk op zijn vier wielen o-P den kant te staan. In den wagen vond men nog een portemonnaie van de vrouw, eeu uummerbewijs en wegenbelastingkaart van Philips en een onkoetenboekje van flen beer Vester. Toen de auto was weggereden luwde pas de belangstelling van het publiek, dat in dichte drommen den eanschen avond heeft staan kijken. Al spoedig trokken de mensehen af, hier en daar werd nog in groepjes dit tragische onge val besproken, daarna werd het op de Blaak weer gewoon en getuigde niets meer van het vreeselijke gebeuren van eenige uren geleden. In verband met git ongeval beeft het Raads lid Hendriks de volgende vragen aan B. en W. gesteld: Hebben B. en W. vernomen van het ongeluk hetwelk heet plaats gehad op Zaterdagavond j.l. toen aan de Noordblaak een auto is te water geraakt, waarbij twee izittenden het leven heb ben verloren? Willen B. en W. bet noodige doen op dat ten spoedigste langs de Noordblaak eventueel ook elders waar de veiligheid zulks vordert een, zoo noodig uitneembare, stevige afraste ring worden aangebracht? Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer ertikclen.den omzet, den verkoop over treffen, geeft aan een serie dan eeni de kans U te helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. VERHALEN VAN EEN ONTDEKKINGSREIZIGER. In een kleinen kring van vrienden vertelde hij zijn ervaringen ala ontdekkingsreiziger, en de zeldzame dingen, die hij op zijn wereld reizen ontmoet had. „Midden In Africa vond ik éen wondervol dal, dat deze zeldzame eigenschap had dat het de echo van de menschelijke stem eerst uren later deed weerklinken. „Op 'n avond alvorens te gaan slapen", ver telde de ontdekkingsreiziger, riep ik met luider stem de woorden „Marius, je moet opstaan!" het dal in. „En trouw den anderen morgen om vijf uur precies, wekte mi) de echo met deze woorden." UIT DE BOUWBEDRIJVEN De collectieve arbeidsovereenkomst De Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft in zijn ledenvergadering van 18 dezer het compromis, dat het bestuur met de arbeiderslelding heeft getroffen tot het aan gaan van een collectieve arbeidsovereenkomst voor den tijd van twee jaar, aangenomen. EEN ARRESTANT VERDRONKEN Geen zin, om z'n straf uit te zitten Een rijksveldwachter kwam Zaterdagavond een jongen man van 19 jaar op het Politie bureau aan de Kattenburgersgracht te Am sterdam brengen. Hij was door de rechtbank veroordeeld en de veldwachter had hem uit zijn woning in de buurt fgehaald. Zaterdagmorgen zou hij met den celwagen ge haald worden om zijn straf uit te zitten. Toen de veldwachter zijn arrestant zou overgeven aan den dienstdoenden brigadier, rukte hij zich plotseling los, snelde het bureaiu uit en sprong in de gracht naast het bureau. Een burger sprong hem nóg na om hem te redden. Deze kon den drenkeling echter niet houden en weldra verdween deze in de diepte. Eenige oogenblikken later werd hij opgehaald. De levensgeesten bleken reeds geweken. Zijn stof felijk overschot werd door den G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. BOTSING IN DE LUCHT Zeven slachtoffers Bij San Diego, in Californië (Ver. Staten), is een militair vliegtuig van 2000 voet hoogte op een passagiersvliegtuig gevallen, zoodat de beide vliegtuigen neerstortten. Alle zes passagiers werden gedood. De militaire vliegenier trachtte met 'n val scherm te dalen, doch raakte vast in den vleu gel van 't vliegtuig en viel eveneens dood neer. TREIN STORT IN EEN RIVIER 40 Soldaten gedood PEKING, 22 April. (V.D.) In de nabijheid van het station Tsjen Loe op de lijn Kalgan Peking is een militaire trein van een brug in de Hoenko gestort. Veeirtig soldaten vonden den dood. ALS STUDENTEN VECHTEN Zestig gewonden, café-invenlaris vernield WARSCHAU, 22 April. (V.D.) Uit Lemberg wordt gemeld, dat het daar Zaterdag In een café tot een ernstige botsing tusschen de leden van een Poolscbe en van een Joodsche studen- tenvereeniging is gekomen. Tijdens de vecht partij werden vuurwapenen en degens getrok ken. Ongeveer 60 studenten liepen vrij ernstige steekwonden op, of werden door revolverkogels aan het hoofd verwond. De inventaris van het café werd volkomen vernield. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.08 y2; Berlijn 59.03; Parijs 9.73; België (Belga's) 34.57X'Zwitserland 47.93; Amerika 2.49; Oostenrijk 34.97"VèI Denemarken 66.36; Zweden 66.51 H; Noorwagen 66.39; Spanje 36.43; Itajië 13.04. DE DEKEN DER ENGELSCHE BISSCHOPPEN OVERLEDEN Zijn opvolger aangewezen Op den hoogen leeftijd van SS jaar is Mgi Richard Lacy, eerste bisschop van Middles brough, overleden. De prelaat was bijna vijftig jaar bisschop daar hij op 18 December 1879 geconsacreep werd door wijlen kardinaal Manning. De overledene wordt opgevolgd door mgr. di Shine, die in 1921 hulpbisschop met recht vai opvolging werd. De nieuwe prelaat is 56 jaar. DE NIEUWE ABT VAN EN GEL AND'S BEROEMDE ABDIJ Weer een bekeerling Tot opvolger van den onlangs overleden ab Ramsay, van het Benedictijnerklooster b Downside (Eng.) die een anglicaansch bekeer ling was, is gekozen dom John Chapman. De nieuwe abt is eveneens een bekeerling zijn vader was een hooggeplaatst geestelijke ii de Engelsche Staatskerk. John studeerde aat de universiteit te Oxford, ontving de angll caansche wijdingen, keerde echter in 1890 to de Moederkerk terug, werd Benedictijn in 189 en priester. Hij was aalmoezenier in den grooten oorlo1 en is teveens een der geleerdste kampioene- van katholiek Engeland: hij is vooral een auto riteit in de geschiedenis van het oude Chris tendom en de H. Schrift. Zijn meest bekende werk Is een geschrift te gen den anglicaanschen bisschop Gore; zijl laatste boek handelt over het Pausschap in di' oudheid. PATER GEORGE HAVERS f Pater George Hayers, bekend artist en li. van de Salesianen-cougregatie overleed verle den week te Londen. Hij was een bekeerling e' werd op iateren leeftijd priester. De overledene schilderde o.a. in de H. Hart kerk te Battersea en de Maria Magdalenaker' te Wandsworth OUDE WATER, 22 April. Heden aangevoerd 103 wagens kaas, 4635 stuks, wegende 23.175 leg. Prijs met rijksmerk le soort 4447, 2e soort 4943, zonder rijksmerk 4042 per 50 kg. Handel vlug. ROTTERDAM, 22 April. Op de Veemarkt wa ren aangevoerd: 493 vette runderen, 288 vette en graskalveren, 11 nuchtere kalveren, 100 schaper of lammeren, 1312 varkens. De prijzen waren als volgt: vette koeien le kwal. 100111 ct., 2e kwal 89—99 ct„ 3 kwal. 6382 ct.; ossen le kwal 92—104 ct_, 2e kwal. 80—90 ct., 3e kwal. 65—77 ct.; kalveren le kwal. 165176 ct., 2e kwal 143159 ct., 3e kwal. 116—130 ct.; schapen 1? kwal. 89—104 ct., 2e kwal. 72—85 ct., 3e kwal 5065 ct.,; lammeren 8291 ct.: varkens U kwal. 74—82 ct., 2e kwal. 03—73 ct., 3e kwal 5663 ct. export 79—85 ct., alles per kg. Han del; Runderen, aanvoer iets minder, handel rede Hik. Kalveren, aanvoer zeer ruim, waardoor af loop iets minder. Schapen, aanvoer blijft gering Weinig verandering. Varkens, aanvoer iets minder groot. Zouter waren minder in prijs dan verleden week. Harrde goed. Vlasbeurs: 11.790 kg. blainv f 1.15—1.35; 16.00 kg. Groningsch 1.151.30; 4500 kg. Holl. gee f 1.151.30; wit geen aanvoer; 4000 kg. Don» Roth f 1.101.15, alles per kg. Handel flauw. GOUDA. 22 April. Aanvoer 93 nuchtere kal veren. Prijzen f 8—13. Handel matig. AMSTERDAM, 22 April. (Veemarkt) 554 vett; koeien le kw. f 1.04—1.14, 2e kW-. 88—100 ct., 3 kw. 7086 ct. per kg. slacktgewiclit; 140 melk en kalfkoeien f 300—425; 108 vette kalveren 1 kw. ct., 2e kw. 8295 ct., 3e kw. 7080 ct per kg. levend gewicht; 207 nuchtere kalverei f 814; 580 varkens Hollandsche le kw. 9910 ct., 2e kw. 9899 ct., overzeesche en Geldersch le kw. 99101 ct., vette varkens 9899 ct. pe kg. slachtgewicht: 75 paarden f 160280. GORINCHEM, 22 April. Aangevoerd 604 run deren, 6 nuchtere kalveren, 229 varkens, 79. bigen, 7 schapen en 29 lammeren. De priize waren voor: zware kalfkoeien 375450, mellc koeien f 250359, guste vaarzen f 150225, kalf vaarzen f 175375, varekoeien f 200260, klam schotten 190—240, pinken f 80—160, nuchter kalveren voor fok f 18—25, voor export f 8—1' overloopers f 28—45, drachtige varkens f 120- 150, natte zeugen f 70100, biggen f 153' schpen f 2535, lammeren f 1518. Handel goec Eiermarkt. Kipeieren 55.50 per 100 stuk Botermarkt: Roomboter f 2.102.20, weibote f 1.50-160, margarine 1.201.40 per kg. naar het Itaiiaansch van DE MARCH1 4) B halve twee kamers, waar een bed en eenige stoe. u stonden,was de gansche woning leeg. •Al de luiken waren dicht ,al de deuren geslo ten. Koude en voebtigheid gaven de ruime zalen en kamers iets van ondergrondsche verblijven, waar de echo der voetstappen klinkt en ge heimzinnige wezens schijnen te heerschen. In de vertrekken waar de duisternis het grootst was, wegens het vele onkruid dat de blinden bedekte, hadden vleermuizen hun nes ten, vol ongedierte, gebouwd; de baron durfde die niet eens dicht te naderen, uit vrees van de walgelijke bewoners te wekken. De laatste jaren had hij de villa slechts zelden bezocht. Bij die enkele bezoeken dwaalde hij dan als een spookgestalte door de lugubere zalen en kille gangen en die dagen was bij nog droef- geestiger dan gewoonlijk en woedender dan ooit tegen wat hij noemde bet noodlot. Noot bleef hij langer dan één of twee dagen op de villa, dat wil zeggen juist den noodigen tijd om nog te redden wat er te redden viel van de vroegere overdaad. En zooals hij gekomen was, ging hij weer of het moest met dn udn Salinneeeeeeeeen )ieen, zonder met iemand te hebben gesproken j>f het moest met den ouden Salvator zijn met lyvien hij dan een sober maal gebruikte. Salvator was reeds zeventig jaar. Na door een beroerte gedeeltelijk te zijn verlamd, werd hij half blind en zelfs half wezenloos. Hij leefde in deze woesternij met als eenig gezelschap een zwarte hond en eenige geiten, die hij in het park of in de nabije weilanden liet grazen. Hij bebouwde een stukje grond dat hem wat aardappelen en salade opleverde. Vijgen en amandelen die van de boomen in het park vielen, zorgden voor zijn dessert en de geiten en kippen verschaften hem melk, eieren en vleesch. Hij herkende den baron alleen aan zijn gebie dende stem en zwarten snor. Als zijn beer bij hem kwam, ontwaakte er in den ouden knecht een weinig van de vroegere activiteit en zoo goed en kwaad als het ging voerde hij de be velen van den baron gehoorzaam en onderdanig uit. Coriolar was 's Woensdag op de villa aan gekomen en had daar den nacht doorgebracht. Zijn geest werd echter door zooveel gedachten bestormd, dat hij weinig of niet sliep. In de eenzaamheid en stilte van den naclit vertoonde zich de voorgenomen misdaad in baar ware gedaante. Wat ging hij doen? Wat zou er met hem ge beuren na den möord? Een koud zweet brak hem uit. Daarna dacht hij: Is alles wel goed voorbereid? Heb ik de noodige maatregelen met voldoende voorzich tigheid genomen? Misschien wel voor do dui zendste maal bekeek hij al die dingen. Maar hoezeer de gTuwel van zijn daad hem ook afschrikte, steeds weer opnieuw was het eindresultaat vau zijn overwegingen; Ik heb dat geld noodig en de villa kan ik niet missen. Later zou hij haar dan onder voordeslige voorwaarden verkoopen en in afwachting van die gunstige gelegenheid kon hij er rustig leven, eindelijk bevrijd van zijn sohuldeischers. Het was intusscben mogelijk dat don Cyril- lus het geld niet meebracht, of met papieren op zijn naam betaalde. Om dus te weten hoe te moeten handelen moest hij den priester een goede ontvangst be reiden, de noodige bekentenissen uitlokken, hem het paleis laten bezichtigen: de groote salons op de eerste verdieping, de keukens, de stallen, de kelders Dat laatste woord herhaalde de baron in zijn gedachten en met beteekenisvollen nadruk. Als hij den geestelijke er toe kon brengen met hem de keldertrap af te dalen, zou hij hem daar kunnen opsluiten door ongemerkt naar boven te gaan en de zware eikenhouten deur op slot te doen. Niemand zou den priester daar ter hulp kunnen komen. Die vele kelders met de donkere gangen vormden tezamen 'n wanhopig labyrinth, want de villa was gebouwd op de fundamenten van een middeleeuwschen burcht. De moeilijkheid bestond dus in het overtuigen van don ouden man, dat die ondergrondsche ruimten ook bezichtigd moesten worden om een goed denkbeeld te hebben van de woning doch dan zou de baron eerst moeten weten o£ de bezoeker het geld bij zich had. Bracht deze de overeengekomen som niet mee, zoo zou de baron hem kunnen dwingen een pro curatie te schrijven of iets dergelijks. Zuchtend keerde Coriolan zich in zijn bed om. Als hij soms na afmartelende mijmeringen insluimerde, begonnen de afschuwelijkste droo- men hun duivelsch spel. Dan zag hij duistere plaatsen, zooals holen, stallen, grotten, kelders, putten, gangen, schu ren, sousteralnen, tochtige sombere trappen en overal ontzaglijke spinnewebben die zijn bewe gingen hinderden en hem als een net omgaven. Ten laatste begon hij een afschuwelijken strijd tegen een fantastische groote, zwarte spin. Help, help riep hij en richtte zich in zijn bed overeind. Eindelijk begon de schemering door de ven sters te dringen. In het park en in het bosch klonken de blijde onschuldige zangen van het gevogelte. Zoete jeugdherinneringen kwamen een oogenblik het brandende hoofd van den baron verfrisschen. Hij dacht aan de scboone ochtenden uit zijn jongensjaren, toen hij vlug het bed uit sprong om met blijden geestdrift naar buiten te trekken, daar de versterkende lucht in te ademen en het oog te vergasten aan het frissche groen, waaraan duizenden dauwdroppels parelden. Hoe opgeruimd en licht was hij in die onbe zorgde dagen bij het eerste morgenkrieken op jacht gegaan, maar ook hoe naïef gelukkig had hij toen zijn knieën gebogen bij het vredige geluid van den Angelusklok. Diezelfde klok hoorde hij thans als man weer bij liet aanbre ken van den dag. In dien tijd was het leven echter veel ge makkelijker. De politie bad wel andere dingen te doen dan baronnen met speeldscbuld te ach tervolgen en ook was er toen geen dreigende procureur. Dat alles was veranderd. Indien de priester hem geen geld bracht, zou de laatste der Santafusca's voor het gerecht moesten ver schijnen. Dat was zeker, en voor een edelman is zoo'n lot erger dan de dood. ZOU HIJ KOMEN? Salvator! riep de baron voor de derde maal vanaf het terras en hij bracht de handen aan den mond om zijn stem nog meer te doen klinken. De oude knecht stond op eenigen afstand leunend op zijn stok naar zijn geiten te kijken. Eindelijk meende liU de stem zijns meesters te hooren, hield de hand bij het oor en wag gelde dan zoo snel mogelijk naar de villa waar hij buiten adem aankwam. Ge moet dezen brief bij den pastoor van San Fedele brengen. Daar boven? vroeg Salvator, terwijl zijn vinger wees naar een dorp dat als een arends nest in het gebergte lag op omgeveer zeven kilometer van Sautafusca. Ja, ik heb alleen vertrouwen in jou. Is het ineens te ver voor je, blijf dan onderweg overnachten en kom eerst morgen terug. Ik loop wel niet vlug, maar ik zal van avond wel terug kunnen zijn. De baron dacht een oogenblik na. De oude man zou minstens een hal ven dag weg blijven. Hier, zei hij, daar kun Je wat tabak voor koopenen htj gaf hem behalve den brief een zilverstuk. Sinds lang is hij nie zoo vrijgevig geweest, vond Salvator. Deze maakte een kleine buiging en strom pelde weg in de richting der stallen waar Ca weg naar San B'edele langs liep. De baron bleef dus alleen op do villa achter. Van tijd tot tijd koek hij door het venster de lange plataneulaan in om te zien of de priester naderde. Een schril gefluit van een locomotief werd door het gebergte weerkaatst en de wind bracht het geluld van treingedreun aan. Op datzelfde oogenblik sloeg de klok van den dorpstoren. Zou hij komen? vroeg Coriolan zich af. Hoewel bij niet bljgeloovig was, dacht hij een oogenblik bet slachtoffer te zijn eener fata liteit. De komst van den priester zou hem he4 teelten tot handelen zljin. Een ander gefluit zei den baron dat de trein uit Sautafusca vertrok. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2