SCHUTTEVAER IN AMERIKA HET SUCCES VAN DE REDDINGSBOOT. Van alles wat. LUCHTVAART. MAANDAG 22 APRIL 1929 TWEEDF Bï AD NEDERL. CRICKETBOND. w DE JAARVERGADERING. PAGINA 3 G? BEZOEK BIJ NEDERLANDSCHE PATERS DE HOCKEY-COMPETITIE. DE UITSLAGEN. —tt— -tt- sobers, wanneer de voorhoede den bal te pakken kreeg. Er zitten in dezen Duitschen aanval zeer snelle spelers met een hard schot. In het bij zonder de vleugels (Horn en Kammer) waren dan ook gevaarlijk, maar het middentrio strand de voortdurend op de Waal en Tresling en drong het al eens door, dan bleek Hardebeck er gisteren een buitengewoon oog in te hebben. Be paald ridicuul was even voor het verstrijken van de eerste helft de stand, toen Boche af stormde op het Nederlandsche doel, Hardebeck stopte den bal maar Boche kon z'n vaart niet meer houden en tuimelde met net en al op den grond, zoodat hij als een kip in een ren zat. Kemmer had gescoord, maar natuurlijk was het buitenspel voor Boche. Er heerschte in het Hollandsche kamp in de p.uze groote vreugde. Wel werd het betreurd, dat van de gelegenheden tot scoren geen ge bruik was gemaakt. Maar over het spel mocht niet geklaagd worden. Dat was een surprise. neetiwbuien ten spijt werd de tweede helft met hetzelfde enthousiasme begonnen en inder daad hebben de onzen ook over het algemeen een meerderheid gedemonstreerd. Maar die was toch niet zoo groot als voor de pauze. En de Nederlanders hebben hard moeten optornen tegen de snelle uitvallen der Duitschers, die veelvuldiger waren. De defensie versaagde ech- tegen geen oogenblik en konden de beide backs het niet alleen af, dan trok de middenlinie zich op doel terug Zoo verrichtte C. van dei- Ha gen eenige fraaie safes. Gaandeweg werd het Nederlandsche elftal ook het tempo iets te snel en in het hijzonder druk te dat zijn stempel op de beide vleugels Maas en van Tinbergen (in het bijzonder Maas werd te langzaam) en C van der Hagen raakte zicht baar vermoeid. Alle anderen trokken echter on- vervroren ten aanval, zoodat de notities van het laatste gedeelte van den wedstrijd melding ma ken van verschillende schoten van het midden trio der beide ploegen, die evenwel door de doel- verdedigers werden gehouden. Hardebeck heeft tegen het einde bijvoorbeeld een hard schot van Zapp gestopt. Boche kreeg door de uitmuntende verdediging van Tresling geen schijn van kans om z'n doodelijk schot te lossen. Zoodat het einde een moreele overwinning bracht voor de oranjehemden. We zulten na het bovenstaande een uitvoerige bespreking der spelers achterwege laten. Maar willen toch even aanstippen, dat vooral Anker- man en Tresling gisteren buitengewoon hebben gespeeld. Ze zijn missahien nog een tikje beter geweest dan de anderen,, die allen tocih meer dian bun plicht heibben gedaan. De elftallen stonden onder leiding van den eoheidsreohter J-assoy (Duitsdhland) en Evekimk (Nederland). Meer dan 7000 bezoekers heibben den wedstrijd gevolgd. Vele leden van de Nederlandsche Ko lonie te Berlijn volgden den kamp. De opstelling der elftallen was aldus DuItscMand. L Ineke Lieekfeld Wöltje Kimmetz Schaf ei» Zander Horn Zapp Bocbe Sohetrbarbh Kemmer O Van Tinibargen Maas v. Voorst v. Beest v. d. Rovaert Jannink Van Dlerop Ankenmam C. v. d. Hagen Tresling De Waal Hardebeck Nederland. We memoreerden reeds, dat de wedstrijd begon lm een dichte sneeuwbui, die een dicht gordijn vormde. In het schemeren van deze eneeuwbui zagen we de oranjehemden reeds dadelijk naar de veste der Duitschers (die in felroode hemden speelden) trekken. Na een voorzet van Van Tinbergen krijgt Jamnink den bal, maar hij staat zeer lastig ten opzichte van het doel en het aöhot heeft geen waarde. Een vinnige Duitsche aanval doet De Waai even op z'n hoede zijn. Onmiddellijk er na zit Van I.ierop bjj het andere doel, maar de bal is te hard gespeeld en vliegt out. Na tien minuten mindert de sneeuwbui en komen de Hollander» definitief in de meerderheid. Uitstekend com binatiespel brengt de oranjemannen voor Lincke waar Jannimk een keer over den bat heen slaat. Na Hollandisch overwicht wordt het spel even gestaakt voor De Waal, die vijf minuten ver dwijnt, omdat hij met een stick in de maag streek is geraakt. Van der Rovaiert neemt even zijn plaats in. Na eenige goede voorzetten van Maas komt Janink vrij voor doel, zorgvuldig riohit hij nog, maar iets te scherp en de bal gaat via den paal uit. Een teleurstelling. Onze aanteekeningen maken dan verder steeds mel ding van Hollandsche aanvallen, terwijl de Duitsche op zich laten wachten. Dan gebeurt het hierboven gememoreerde met v. Voorst van Beest, die twee keeren kans had te doelpunten en even voor het einde smijt Boche het Hol landsche doel omver. Met blanken stand komt de rust. De tweede helft begint met een Hollandscihen aanval maar' dra is Söherbartü voor Hardebeck, die echter niets te doen krijgt, omdat de tegen- etander over den bal heen slaat. Na een straf- ooruer op het Duitsche doel valt uitstekend spe; van Wöltje, den Duitschen linksback, te be wonderen. Tien minuten na rust begint het weer te sneeuwen, maar gelukkig niet lang. Twee malen treedt Hardebeck reddend op eu telkens kcanit de bal uit de gevaarlijke zóne. De Duitschers zijn nu beweeglijker veor doel en Tresling en De Waal werken hard. Toch is ook het midden trio van onze voorhoede niet op non- actief. Dat blijkt uit een goed schot van v. d. Rovae.rt en een vliegend schot van v. Voorst van Beest over de lat. Het Initiatief geven de Hollanders niet uit handen, ook at geraken eenigen vermoeid. Met aanvallen oip en neer, ■tender dat er gescoord wordt, komt het einde. ArnhemZutphen 51. 2e kh'sse. Zutphen IIAlmelo 05; WageningenUp ward 26; Upward IIArnhem II 0—11. Dames. Victoria—Togo 1—1; H.D.M.—R.W. 0—1. 2e klasse (Zuid) Dordrecht—Utrecht 50 (w. n. o.) 2e klasse (Oost) Wageningen—Enschedé 03. Onder leiding van den heer H. S. Isbriicker had Zaterdag te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Cricket Bond plaats. Bij de herdenking van het Overleden lid den heer A. J. Bronkhorst gaf de voorzitter een kort resumé van de werkzaamheden van den ontsla pen oud-penningmeester, dien hij' als een zeer verdienstelijk lid kenschetste'. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Vervolgens werden de kampioensmedailles uitgereikt. Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd bij acclamatie herkozen, terwijl tot leden van de kascommissie werden herkozen de heeren Dr. Vuylsteke en M. Welle en gekozen de heer A. A. de Wolf! Nadat de heer Van Boaven zijn circulaire aan de leden gezonden, betreffende het medespelen van trainers, in het kort had' toegelicht, waarbi) hij er vooral de aandacht op vestigde, dat het uitkomen van trainers het spelpeil, zeker zal ver- hoogen, volgde een uitvoerige discussie. De voor zitter verklaarde zich op principieeïe gronden tegenstander, waarna ook de heer Grootmeyer het voorstel van den heer Van Booven bestree i, vooral met het oog op het systeem-de Meyere. Nadat nog verschillende tegenstanders zich had den doen hooren, verklaarde de heer van Booven van zijn rondschrijven geen voorstel te zullen maken, alhoewel hij het betreurde, dat geen proef met zijn idéé wordt genomen. Bij de besprekingen voor het komende seizoen zeide de heer de Haan, dat jaar in jaar uit is gesukkeld met de indeeling der 2e en 3e klasse en, nu voor de eerste drie jaren het systeem-de Meyere is aanvaard, is het spreker's vaste over tuiging, dat iedereen nu de consequenties' zal" hebben te aanvaarden. In verband hiermede deelde spreker mede, dat hij bij de indeeling van de lie klasse A er reke ning mede heeft gehouden, hier de slechte elftal len onder te brengen. Alleen van H. D. V. S. is een bezwaarschrift ingekomen daar deze vereeni- ging zoo weinig mogelijk met haar tweede elftal wenscht op reis te gaan. De heer de Haan stelde hierom voor in de plaats van dit elftal Kampong te stellen. Verder werd nog medegedeeld, dat van de Stichtscihe C. C: bericht is ingekomen, dat zij dit jaar niet aan de competitie zal deelnemen, waar door Ajax zal moeten overgaan naar de tweede klasse C. Daar Haarlem II dit seizoen zeer zwak zal uitkomen, is het wenschelijk dat dit elftal ruilt met R. C. H. Nog was bericht binnengeko men van de Vereeniging Olympia, die in de 3e klasse zal uitkomen en, Hercules dat in de vierde klasse of anders in het 2uiden kan worden inge deeld. Excelsior II verzocht om in een andere afdee- ling te mogen uitkomen, doch het zal zeer moei lijk zijn aan dit verzoek te voldoen. Na langdurige besprekingen kwam Kampong met een motie, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat bij de indeeling zooveel moge lijk geografisch zal worden te werk gegaan. De heer de Haan verklaarde deze motie onaanneme lijk, omdat door hem steeds in die richting wordt gewerkt. Bindende bepalingen voor het bestuur zijn z. i. onjuist. Hierna trokken de voorstellers de motie in. Ten slotte werd het schema-de Haan, goed gekeurd. Bij de rondvraag stelde de heer Grootmeyer de vraag wanneer de competitie-wedstrijden zul len aanvangen, waarop de heer de Haan ant woordde, dat het de bedoeling is op 12 Mei a.s. de eerste wedstrijden te doen plaats vinden. Indien mogelijk zal reeds op Hemelvaartsdag worden begonnen. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT? Van Amerika naar Ierland HONDEN, 20 April. (H.N.) In Engeland zijn geruchten opgedoken omtrent een nieuwe vlucht van Amerika naar Ierland- naar aanleiding, van een radiobericht, vanmorgen door het radiosta tion van Malln Head in Noord-Ierland- opgevan gen. Dit station ontving vanmorgen om 23 mi nuten over 8 van het Engelsehe visschersvaar- tuig Shackleton de mededeeling, dat om B uur een vliegtuig het vaartuig in Oostelijke richting was gepasseerd. De Shackleton bevond zich toen 58 graden 10 minuten N.B. en 14 graden 20 minu ten westerlengte, dus ongeveer 250 mijl ten Oos ten van de Hebriden. Noch in het Engelsehe luchtvaartministerie, noch in Amerika is iets hekend over een Atlan tische vlucht, die op het oogenblik ondernomen' wordt, zoodat het bericht voorloopig onverklaar baar lm Handenwedstrüd. Berlijn: DuitschlandNederland 0—0. Prom. en degr. Ie klasse. Victoria't Gooi I3. 2e klasse. A'dam II—T.H.C. '25 1—1; M.H.C. II—Togo II V-2; Victoria 2—H.O.C. 2 0—I. 3 e klasse. T°SO III—A.V. '23 3—1; Togo V—Dordrecht Proefwedstrljd. A-teamB-team 40. Kampioenswedstrijden. AmersfoortHeiden 10. s Oostelijke af deeling. MAATSTAF. Doktersvrouw: „Man, je vraagt je patiënten altijd wat ze 's middags eten. Is dat voor do diagnose?" Dokter: „Neen, liefste, dat is met het oog op de rekening." HET NIEUWE SEIZOEN. ,Is je vrouw ernstig ziek?" „Och, de gebruikelijke stofwisselingsziekte." EERE LOUIS BOUWMEESTER. In „Nederland" schrijft Frans Hulleman over Houis Bouwmeester: „.Als Louis Bouwmeester weigerde een rol te spelen als die van „Voerman Henschel", om dat dit stuk naar zijn inzicht een zelfverheer lijking van den zelfmoord inhield en niet met zijn kunst- en levensopvatting strookte, dan.., NIET CONSEQUENT. In de „Waalbode" vinden wij een aankon diging van de film „Het Heldendicht van do Roomsche Daad", welke vertoond zal worden te Tiel. Daar staat bij: „Toegang alleen voor Katho lieken boven 18 jaar. Iets verder in deze advertentie staat: „Voor zoover de voorraad strekt 's avonds aan 't loket nog kaarten ver krijgbaar zonder korting voor Katholieken boven de 16 j aar". Pater F. J. Simonis, O. P., schrijft ons d.et. 3 April uit Bayaimon op Porto-Rico: Woensdag in de goede week. Niettegen staande de drukte der volgende dagen gevoelde Ik mij bizondér opgewekt en bij het trap-af- gaan naar onze eetkamer kon ik niet nalaten het uit te gatenen: In een blauw genui ten kiel Draaide hij aan het groote wiel „Gonstancia! riep ik, tocci de soep werd opgediend. „Yes, father" „Dit ia mijn servet niet." Lachend kwam ons goeje getrouwe meisje aansloffen, t Was maar een kleine vergiissing, In plaats van mijn napkin hod ze in den ring het servet gestoken van.ja. raad eens lezer! van.. Sehuttevaer. Na weken lang rondzwalken op den Atla.n- tieehen was de veel besproken en nogal bekrt tiseerende reddingsboot in onze haven van San Juan, en zijn dappere bemanning aan onze tafel in Bayaimon aangeland. Sinds de telegrammen op Puerto-Rico ons meldden, dat de „Marquées de Cominuillas" den 18den Maart op. 27,11 N. B. en 23 W. L. do Sehuttevaer had opgepikt, waren we zeer ver langend met de drie dappere Hollander* ken nis te maken. Den 25sten Maart 'a avonds stoomde de Spaansche boot binnen en na een telefonisch gesprek met Mr. WaJdamar Lee, den consiul voor Holland, Zweden en Noorwegen, kw'a.m deze met de bemanning op Dinsdag avond bij ons dineeren. Toen de drie kranige zeevaarders Meyer, Ter Laan en de zeventig- jarige Sehuttevaer uit de auto op ons toestap. ten, trof ons weer dat goedige in den blik, dat we bij allen, die veel op zee varen, opmerkten, 't Waren energieke en toch zachte oogen, die ons toelachten als van menscheu, die altijd open kunnen zijn, omdat ze gewoon zijn te kam pen met een tegenstander, die ook met open vizier hen tegemoet treedt. „Mijne heeren", zei kapitein Sehuttevaer aan tafel tot zijn gezellen, terwijl zijn flikkerende oogjes dankbaar lachten „mijne heeren, wie had oo-it kunnen denken, Ik zeg, durven ver moeden ja zelfs in de verste verte zich kunnen verbeelden, toen we kotrt geleden dag uit dag in opgegooid en neergeploft worden op den Oceaan en door gebrek aan levensmiddelen een zekeren dlood tegemoet gingen, dat we van avond bij deze goeije Hollandeche paters op Puerto-Rico aan zoo'n echt Hollandsen dJné zouden aan zitten?" Dat het ons een genot was hen zoo basit mo. gelijk te onthalen, behoeft niet gezegd; maar wel willen wij onzen teers een kort relaas geven van hetgeen zij vol begeestering ons meedeelden. Hun vertrek uit Rotterdam, het binnenloop-en te Corilna en Lissabon, zal aan de lezers wel bekend zijn en gaan we, als min der belangrijk voorbij. In hun, volgens plannen van Sehuttevaer ge bouwde sloep, die slechts zeven meter groot is, verlieten zij Lissabon met het doel de Azoren te bereiken. Al spoedig dobberden zij met z'n vieren op de volle zee, niet vermoedend dat ze dertig dagen zouden worden rondgeslingerd ir. een strijd op leven en dood. ik zeg met z'n vieren, want had de kapitein, wijzend op zijn boot aan zijn makkers kunnen herhalen het gevleugelde woord van den Romeinschen con sul: „gij vaart Sehuttevaer en zijn geluk." Gedachtig aan het doel van zijn reis, ten be wijze namelijk, dat ziju reddingssloep nooit ofte nimmer om zou slaan, waren met opzet alle scheepsapparaten thuis gelaten. Zij wilden de 2ee zooals schipbreukelingen in de neerge laten sloepen bij het vergaan van een onzer Atlantische zeekasteelen, te midden der hevigste orkanen, wanneer het eenige, wak bij zulke be narde omstandigheden in de reddingsboot ge borgen kan worden, je eigen hachje is. Zeker, kapitein Sehuttevaer wilde het uiterste prestee- ren, wilde in zijn sloep van Rotterdam naar New-York. Diit werd niet bereikt, kon, dunkt ons, zonder sextante en andere instrumenten slechts hoogst toevallig bereikt worden, maar juist de gedachte, dat men steeds hooger moet mikken om In het doel terecht te komen, deed den kapitein volkomen slagen. Zijn „Schutte vaer" heeft vier groote stormen doorstaan en Is niet omgeslagen. Eéns, zoo vertelden alle drie, dachten zij zich verloren. Bij een bulde renden orkaan zagen ze van uit de diepte waar hun boot heen en weer danste drie reuzen golven van elkaar. Toen werden ze plots al» een veertje opgetild en zaten zonder zich re kenschap te kunnen geven van wat er gebeurde boven op een dier golven, terwijl de andere, niet witschuimende koppen voorbij joegen. De Sehuttevaer" had de zwaarste proef doorstaan, het bewijs van niet te kunnen vergaan, was geleverd. Meer eischen van deze reddingssloep dan dat ze haar weg al dobberend en op en neer geslingerd zou vervolgen, kan niemand, want zelfs de bekwaamste technicus kan niet vorde ren, dat een boot haar bemanning van levens middelen voortiet. Dit was het, het gebrek aan voedsel dat de koene worstelaars ten slotte meer folterde dan hun strijd tegen de elemen ten. Zeven dagen lanig, tot ze gered werden, hadden ze honger en dorst geleden. Reeds lang te voren was het nemen van voedsel een pro bleem. "Pater," zei Meyer me, „wat een werk om in die dagen, dat er nog eten aan boord was, iets te gebruiken. Alles was nat en half bedorven. ■Warm eten klaar maken, was een onmogelijk heid. We konden den ketel wel boven het vuur, maar de bruine boonen en capucijners niet onder het kokende water houden door heit vree- selijke schommelen van ons vaartuig; en zóó kwamen ze er even hard uit als ze er ingingen. „Nu iedereen begrijpt welk een gewaarwording en effect het moet geven, als in een voortdu rend schommelende maag de eapueijnem neer ploffen als gepofte erwten. De laatste week ontbrak absoluut alle voedsel en de eenige blik water, die ze bezuinigd hadden, bleek zoo vuil, dat het vocht ondrinkbaar was. Hun Van dorst brandende keel en droge lippen konden ze slechts bevochtigen met zeewater, wat door het zoutgehalte den dorst steeds verergerde. Hun eerste met moeite uitgebrachte woorden als ze gered werden, waren dan ook; „danos agua, nos morinos de sed; geef ons water we sterven van dorst." Te midden van zooveel krachtsinspanning en vermoeinis, die slechts de sterkste zenuwen doorstaan, is het duidelijk, dat gevaar van groote visschen minder hun aandacht trok. Al. leen toen een reuzenhaai gemoedelijk zijn zwo ren kop over de achterneven lichtte om eens rus ig te zien wat voor mededinger zijn terrein onveilig maakte, zagen zij zich genoodzaakt den ongenooden gast met kloppend geraas ver schrikt in de'diepte te doen verdwijnen. Zij hadden ook hun mooie dagen gekend'. Avonden van stil genot bij een kalme zee. als de maan zoo opeens helder opschoot aan den g-e zichteinder en zij zaten te neuriën oude liedjes uit hun jongensjaren. Of ais ter Laan bij zons. opgang zijn handje vol rijst toestak naar den zeevogel, die dagen achtereen hun iederen mor. gen een bezoek, bracht om dan weer terug te keeren naar de grootere schepen, die achter den horizont schenen voort te stevenen. Allen hobben we ook doodstil geluisterd, toen Schut, tevaer met breede gebaren als van een profeet- ons zijn sobere, maar juist geteefcende beschrij' ving gaf van een natuurvershijnsel, dat allen drie diep had getroffen, toen na een onverge telijk schoonen zonsondergang een purperen gloed de gansohe lucht tintte en de kalme zee rond hun sloep naar alle zijden, zoo ver het oog reikte, als onder een licht zacht.be,wogen purperen kleed keel te rusten lag. De laatste dagen voelden onze helden zich uiterst zwak en bun toestand werd hopeloos, toen ze een paar schepen hadden zien passee- ren, die hun seinen niet opmerkten. Zij hadden een batterij aan boord, die ee seinlicht onder hield in de mast, maar begrepen zeer goed, dat zulk ee licht op verren afstand en zoo laag boven de golven, voor het geoefende oog, zoo het dit al opmerkte, al gauw ee ster zou toe schijnen, welker schijnbare beweging dan zou worden toegeschreven aan de voortdurende deining der wateroppervlakte. Eindelijk kwam de onverhoopte redding. Het was den lSden Maart 's avonds 10 uur, dat ze heel in de verte de verlichte salonramen zagen van een p-asaaigiersboot. De „Marqués de Co- millas", een der Spaansche prachtbooten van de transatlantische Lijn, die na het laatst da Canarische Eilanden te hebben aangedaan, op weg ws naar de eerste aanlegplaats: San Jun op Puerto-Rico. Niet meer vertrouwend op hun zwk seinlicht nam ter Laan eenige kleeding- stukken, drenkte ze in benzine en stok ze aan. „Kapitein, zie daar ginds", sprak de derde officier van het Spaansche stoomschip, „een noodsein"! De kapitein, die meende met, een brandend olietankschip te doen te hebben, gaf onmiddellijk bevel den koers te veranedren en de „Marqués de ComiHlas" voer in de richting van de Sehuttevaer. Ook onze Holanders, wieu deze redding nieuwen moed gaf, sloegen weer aan het werk. De zee was tamelijk onstuimig, maar aan zwaardere manoeuvres gewoon en door de hoop op een zekere redding tot de laatste krachtinspanning gesterkt, wisten zij hun boot dicht bij te brengen. Toch was door den sterken golfslag dit uiterst moeilijke, zoo dat de Sehuttevaer vlak bij de schroef terecht kwam, waardoor niet alleen hun mast tegen den hoogen achtertouw werd gebroken, maar zij ook gevaar liepen stuk te slaan. Van boord wierp men vier of vijf kabels. Het gelukte hun er één te grijpen en toen langs de boot op te varen tot waar de trapladder hing. Ten zeerste uitgeput konden zij slechts met de grootste inspanning de ladder op en als Sehut tevaer op het dele was, viel h ij in zwijm. Pater, zeide ter Laan," toen we onze laat ste krachten inspanden om den steamer te be reiken en langs de touwladder met moeite ons omhoog troikken, deed het ons zoo goed te hoo ren hoe de Spaansche dames aan boord vol angst en medelijden voor onze redding luidop hun rozenkrans baden telkens onderbroken door hare vurige aanroepingen: Virgen Santisi- ma ayudailos, Virgen del Carmen salvalos:' Al lerheiligste Maagd, kom hun te hulp, O. L. Vrouw van den Carmel, red hen!" De eea-ste vraag bijna geluidloos en in half Spaan sell, was: we sterven van dorst, geef ons te drinken. Eerst gaf men hun een glas brandy,, daarna een kop bouillon en na hun lichaam te hebben gewasechen met alcohol, werden ze te ruste gelegd. Toen de kapitein Don Pedro Miranda y SuArez hoorde wie zij waren, beval hij onmiddellijk de achtergebleven sloep aan boord te hljsehêti en weldra rustte ook de Sehut tevaer in den hanger haar welverdiende rust. Dan seinde terstond de draadlooze het bericht naar den Holiandsclien gezant te Madrid en naar de verschillende landen. Nog vóór de ge zant te Madrid tewig geseind had, typte de marconist de gelukwenschen voor Sehuttevaer en zijn helden van twee der voornaamste trust- peTsen uit de Vereenigde Staten. Behoeft niet gezegd, hoezeer allen aan boord zicih voor de geredden interesseerden en zij waren diep getroffen, toen te San Juan bij het verlaten van de „Marqués de ComiUas" de ka pitein en de crew en de passagiers van alle klassen hen hartelijk vaarwel zelden met de beste wenschen voor hun verder succes. De reportera van verschillende kranten waren ter stond aan boord gegaan en hun relaas ver scheen in de eerst volgende edities met de noo- dige kiekjes geïllustreerd. Ook verschillende tijdschriften bracht hun beeltenis en die van de Schnfctevaer. 'a Middags nu hun aankomst hebben onze Hollanders hun reddingsboot wat opgeknapt, de gebroken mast en het roer voor 't oogenblik hersteld en toen buitengaats een demonstratie gegeven, die gedurende meer dan een uur gefilmd werd. Daar de volgende dag druk werk gaf in onze kerken, moesten wij dien zelfden avond afscheid nemen van zulke on verwachte beizoekers, die meer dan ais uit den hemel gevallen, uit den afgrond opgespoten wa ren. Met een hartelijken handdruk tot afscheid voegden wij bij onze herhaalde felicitatie den wensch,dat zij in de Vereenigde Staten, waar heen zij Donderdag zouden vertrekken en eenige demonstraties geven, groot succes moch ten hebben. Het regende dien avond van bun vertrek op zijn tropisch, d.w.z. ongegeneerd en de asfalt-wegen waren zeer glad. zoodat ik den ouden Sehuttevaer, die blijk had gegeven van een ondeugend grapje te houden, waarschuwde voor mogelijk slippen van de auto. „U Is in zoo- voel watergeulen neergeploft, maar als deze car de geul in kantelt langs den weg, ls daar geen golf, die U weer zacht naar boven wiegt." De man, die stormen trotseerde, knikte en keek even ernstig naar de gladde straat, waar de gloeilampen breede lichtstrepen trokken dwars over het zwarte asfalt En ik dacht onwille keurig aan den kranigen zeeofficier, die, toen Willem III op èen rijtoer hem verweet zoo ongelukkig paard te rijden omdat hij het beest niet mans kon, zijn koning toeriep: ,,'t is ook een lastig kreng, kon Ik 'm maar een roer in z'nsteken. Een der reporters van San Juan s oot zijn krantenartikel met de woorden: „de Sehutte vaer, een boot waarin men gevaar loopt den hongersnood te sterven, maar waar alle moge lijkheid dat haar bemanning zou verdrinken is uitgesloten." Hoewel een zekere ironie aan deze woorden niet vreemd schijnt, onderschrijven wij ze toch, tenvolle overtuigd, dat men in een sloep model Sehuttevaer wei van honger kan omkomen iets wat ze met alle bestaande en nog uit te vinden reddingsboeien' gemeen heeft, en wat ook mij zeker overkomt, hier op mijn rustige kamer, als men mij niets te eten brengt maar dat ook, en hier alleen gaat het om. het omslaan ten eenenmale is uitgesloten. Eenmaal in gebruik op onze groote Oceaanschepen zul len dergelijke sloepen het beste resultaat ople. veren. De S.O.S.-nitzendlng van een schip in gevaar veronderstelt met reden, dat andere booten misschien na enige uren al, maar zeker, binnen enkele dagen ter plaatse zullen zijn. Dan zal, terwijl sloepen van anderen bouw bij zwaar stormweer zijn omgeslagen, de Sehutte vaer met haar schipbreukelingen nog ongedeerd op de woedende golven heen en weer slingeren met de geruststellende verzekering, het zoo noodig, nog wel langer uit te houden. Donderdag 28 Maart vertrokken Sehuttevaer en gezellen met hun getrouwen vriend In den nood per Steamer naar New-York. De New- York Porto Rico Steamship Co. seinde van uit genoemde stad, dat men ze kosteloos moest j meenemen. I Dicht bij een der pieren van San Juan vast- gemeerd, lag de Sehuttevaer zacht wiegelend te luisteren naar het fluisterend gekabbel der golfjes als vroegen deze excuus voor de balda digheid van haar grootere Oceaanzusters, toen daags voor het vertrek der Coamo, onze Pas toor Pater Luis Raemakers, de Hollandscho missionaris, die op Puerto-Rico het langst het hoofd boven water heeft gehouden (ook een Schuttevaer-prestatie!nog even de sympatieke reddingssloep onze welgemeende vaderlandsche hulp kwam brengen. Een Amerikaan op Bali. Amerikaansche toeristen staan er bekend om„ dat ze tot zonderlinge dingen kunnen overgaan. Natuurlijk is dit niet met allen het geval, maar er zijn er toch. In Frankrijk zwerft er b.v. één rond, die bezig is» een heel dorp op te koopen. Hij koopt hier en daar ka rakteristieke huizen, bruggen, torens, molens etc. aan en wanneer hij klaar is, laat hij dit alles naar Amerika verschepen, om het in zijn tuin weer op te bonwen. Eén collega van hem, die onlangs op Ball vertoefde, de parel onzer Indische eilanden, had gelijksoortige bedoelingen, maar weinig eucces. Z'n grootste strop was een poging, om Mario te koopen. Deze Mario, een Balineesch Jonge ling uit Tabanan, moet een zeldzaam elegant en bekwaam danser zijn en hij geeft af en toe demonstraties van zijn danskunst met game- lang-begeleiding, o.a. ook voor het Bali-Hotel te Denpasar. Vooral buitenlandsche toeristen zijn hartstochte'ijke bewonderaars van dezen Mario en zijn kunst. Een rijke Amerikaansche toerist en z'n echt- genoote kwamen daar ook geheel onder de be koring van den Balinees en zijn danscreaties ze wilden Mario medenemen naar Amerika. De Amerikaan was genegen tien duizend dollar bij eene bank op Ball te deponeeren als eersten termijn van afbetaling. „Zeker voor eene tournée door Amerika?" vroeg de manager van bet hotel wiens bemiddeling was ingeroe pen. Oh, neen, was het antwoord, aöe n om voor ons te dansen „at home". De manager, hoewel aan de beantwoording der meest uiteenloopende vragen g wend, zat toch even met dit geval. Hij bedaeht een list en zeide dat dit moeilijk zou gaan, want met Mario zouden zeker z'n familieiedfn mede moeten en dan nog wel dozijnsgewijze, kisten met heilige Bali-aarde, want die dansen zijn immers godsdienstige uiting n, verder diverse Pedanda's (priesters), bet gametang-orkest etc. etc. „Nevermind, I pay everything", was bet prompte antwoord van dezen verzamelaar. Er bleef den listigen manager niete anders over, dan Mario de invitatie over te brengen, docli diens heftig hoofdschudden deed de laatste hoop van den Amerikaan in rook opgaan. Hier zegevierde de dollar dus niet Een andere Amerikaan, even koen en gede cideerd in zijne wenschen wilde maar even de groote „gong" van het gamelang-orkest koo pen en meenemen. Maar ook hier liet Ball Amerika leelijk In den steek. HIJ HAD 'T GEMERKT. Zij: „Mannie, In dat nieuwe kookboek staan veel fouten." Hij: „Ja, kind, die heb ik al dikwijls ge proefd". EEN BEETJE TE VROEG. Gelezen in het Algemeen R. K. Kerkberlcht 17 April: Retraitehuls „de Thabor". 2326 April: Meisjes vanaf 1 Jaar, dooi: ee% pater H. Harten."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7