DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, Garage liieuuie Haven 243 Garage Unique 52ste Jaargan» VAN DE LEESTAFEL. Vrijdag 26 April 1929 No. 15400 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Ruime stailing ALGEMEENE R. K. PROPAGANDACLUB OPENBARE VERKOOPING WEERBERICHT. MGR. J. D. J. AENGENENT UIT KETHEL AGENDA TELEFOON 68817 BEURS VAN SCHIEDAM KUNST-AGENDA BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. Ö8085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3-75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 et. Postchèque en girodienst 81440 aUVEKTENTIEN; 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 cu Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel Kleine adverts nties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct. tot'n max. van 50 woorden Kabouter advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-0nstevallenverzekerin500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voe en ,.i <Ïo«.-n; f 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Rede van den heer Rademaker over het Communisme HUISBEZOEK HET ZWAARTEPUNT VAN DE PROPAGANDISTISCHE ACTIE Het was gisteren de eerste vergadering van de Algemeene R. K. Propagandaclub na de reorganisatie van de Federatie en daarin vond de voorzitter, de heer Janse, aanleiding om openlijk zijn dank te betuigen aan Z. D. H. Mgr. Aengenent die hem op voordracht der leden tot voorzitter der Algemeene heeft willen be noemen en aan de leden voor het vertrouwen waarvan ze in hem hebben getuigd. Aan zijin .Welkamswoord voegde de lieer Janse nog toe een aansporing om het ledental der kiesveree- niging dat nog geen vijfde bedraagt van het aantal Katholieken kiesgerechtigden te heipen vergrooten. Bij spreker staat voorop, dat het voornaamste middel daartoe, het voornaamste middel trouwens voor de geheele propaganda, ls het huisbezoek. Herinnerend aan de groote vergadering van 7 April in Den Haag en aan de vertooning der film „Het heldendicht van de Roomsche Daad", meende de voorzitter, dat do propagandisten bij hun actie thans geen gebrek aan materiaal hadden. Het huisbezoek moet zijnsinziens geschieden door twee pro pagandisten samen. Spreker is er zeker van, dat er succes van zal uitgaan. De ondervinding- leert het. Twee avonden van huisbezoek lever den zijn gezel en hem de vorige week 35 nieuwe leden voor de kiesvereeniging. Het woord was hierna aan den heer W. Rademaker, vice-voorzitter van de Algemeene R. K. Propagandaclub tot het houden van een inleiding over het c o in m u n i s m e. Na een vluchtigen blik te hebben geworpen op de gTOote tijdperken in de wereldgeschiedenis tijdperken welke hun aanvang en hun verval steeds zagen gepaard gaan met groote oorlogen en met verval van godsdienst en zeden, kwam spreker tót de huidige periode, een overgangs tijdperk in het groote wereldgebeuren, een tijd perk eveneens met een verschrikkelijken oorlog zijn ontstaan inleidend en gekenmerkt door een volstrekte negatie van het Godsbestaan en een scherpe bestrijding van het Katholi cisme. Spreker zette dan het wezen van het commu nisme, dat ook de negatie van het Godsbestaan in zijn vaandel voert, uiteen. De eigenlijke oorsprong van het communisme is het door de sociaal-democraten geleidelijk meer en meer losgelaten Marxisme. We moeten wel onderscheid maken tusschen het geestelijk communisme, de theorie welke overal, over de geheele wereld met geweldige propagandistische middelen onder het volk in gang bracht te verkrijgen, en het materieele, zooals dat in Rusland tot regeeringssysteem is geworden. Verreweg het meest gevaarlijke is het eerste met zijn dooden van eiken godsdienst en van elke zedelijke norm. Spreker gaf dan aan de hand van officieele gegevens de indrukwekkende organisatie van het bolsjewisme weer, een organisatie, waarmee feitelijk alleen die der Katholieke Kerk in omvang te vergelijken is. Het bolsjewisme van Lenin is de afschaffing van alle gezag; practlsch werd het een abso lute centralisatie van het gezag in één hand; niet de bevrijding doch een volslagen knechting van het proletariaat heeft hij gebracht. Zijn leer was die van den haat, rechtstreeks indruischend tegen die van de liefde welke haar basis vindt in het godsgeloof. Het bosjewisme weert allen tovennatuurlijken invloed. Verwerping van het eerste gebod brengt logisch mee verwerping van alle andere geboden en daardoor is de verwerping van het Godsgeloof de destructie van de door God gewilde christelijke en zede lijke wereldorde Het communisme voert een hardnekklgen strijd tegen God en godsdienst; het richt zich daarbij vooral op de jeugd, welke het met den klassenhaat ook den haat tegen God inprent en waarbij het zich niet ontziet op duivelsche wijze de sexueele instincten bij de jeugd In de hand te werken. Na er op te hebben gewezen, dat de loge en het communisme met elkander nauw contact hebben, gaf de heer Rademaker een uitvoerige uiteenzetting van het verband tusschen Moskou en de communistische partij Holland en de door deze, in navolging van de door Moskou verstrekte Instructies, gevolgde werkwijze. Met uitspraken van officieele communistische instanties en van communistische bladen zijn voordracht keurig documenteerd, gaf de heer Rademaker achtereenvolgens een inzicht in de werkmethode der communistische cellen; in de communistische jeugdbeweging welke in °ns land alleen 12 periodieken tot haar be. Bchiking heeft; in de werkwijze der om haar min of meer neutrale uiterlijk bizonder gevaarlijke communistische nevenorganisatles, als inter nationale roode hulp. internationale arbeiders hulp en vooral de vereeniging voor volkscul tuur", welke op de eerste plaats met filmver- tooningen vat op de massa tracht te krijgen. Tenslotte besprak de heer Rademaker nog de actie onder intellectueelen, om met eenige kernachtige woorden zijn gehoor aan te sporen mede te helpen aan het opwerpen van een dam tegen den kanker die godsdienst, zeden, de heele maatschappij in het communisme be dreigt. Al moge het dan waar zijn, dat het Katholiek Brabant en Limburg en de platte landsbevolking een geweldigen aanval op het-bestaande regiem in ons land zuilen weten te keeren, we hebben er voor te zorgen, dat die aanval zelfs niet gewaagd wordt, of, wordt hij ooit gewaagd, dat hij reeds in de kiöm wordt onderdrukt. Met een verwijzing naar het prach tige opbouwende werk, dat de Katholieke ar beiders in België in fabrieken en werkplaatsen verrichten besloot spreker zijn hartelijk toege juichte rede. Na een dankwoord tot den heer Rademaker richtte de voorzitter zich tot den geestelijk adviseur, kapelaan L, Beune, en vertolkte de blijdschap der propagandisten over zijn benoe ming door den Bisschop tot adviseur van den Algemeene R. K. Propagandaclub. Toespraak kapelaan Bcune In een geestdriftige toespraak wees kapelaan Beune dan op de noodzakelijkheid va.n de propaganda, als tegengif tegen de actie van alle kanten tegen Kerk en Godsdienst gevoerd. De rede van den heer Rademaker heeft zeker een groote propagandistische waarde. Uit die rede is komen vast te staan, dat het commu nisme ook in het geheim werkt. En het moge uiterlijk heden in onze stad zoo sterk nog niet Zijn, wie weet wat de toekomst brengen zal? Wie 50 jaar geleden de geweldige macht van het socialisme had durven voorspellen, zoo im mers ook uitgelachen zijn. Het communisme is een uitlooper van het socialisme en de eind strijd zal niet tegen het socialisme doch tegen het communisme gaan. De propaganda heeft zich ook te bewegen op het terrein der principieele politiek. Dat woord „politiek" heeft voor velen onzer een ongunsti- gen klank, maar we mogen er ons niet buiten houden en wat in die politiek niet goed mocht zijin, dienen we dan goed te maken. Misschien vraagt men zich af: wat heeft het Katholi cisme met principieele politiek te maken? En dan is het antwoord op de eerste plaats, dat we God moeten dienen ook in de samen leving. ook in het openbaare leven; en op de tweede plaats: de ervaring, de geschiedenis leert ons de kracht van goede, principieele politiek ten aanzien van den godsdienst. We hoeven niet verder te zien dan ons vaderland. De emancipatie van ons Katholieke volksdeel is voor een groot deel te danken aan princi pieele politiek. Die principieele politiek moet worden vastgezet, anders, worden we in kor ten tijd teruggeduwd in den hoek, waaruit we pas sinds enkele tientallen jaren te voorschijn zijn gekomen. Principieele politiek beteekent voor ons: werken voor de kerk, werken voor Christus! Het propagandistische werk brengt allerlei noodzakelijkheden mee; laten we ons daardoor niet laten afschrikken. En laten we wei bedenken dat onder het propagandistische werk het huisbezoek van enorm belang is. Laat ons dan van vandaag af aan, dat huisbezoek aan pakken; de verkiezingen staan voor de deur en wat wij ter versterking van de principieele politiek bereiken zal door ons worden bereikt tot Gods meerdere glorie. Na een dankwoord van den voorzitter en een opwekkend woordje tot onderstreeping van wat kapelaan Beune den propagandisten had voor gehouden, sloot de voorzitter de vergadering. ALGEMEENE R. K. SPORTDAG De morgenmiddag op het „Excelsior"-terrein te houden wedstrijden, waarvan we gisteren het programma hebben meegedeeld, vormen een onderdeel van den algemeenen R. K. Sportdag. T. E. G. E. N. O. Het is jammer, dat de leden alleen de feest avonden zoo druk bezoeken, meende de heer C. Simons, toen hij gisteren den feestavond van „T. E. G. E. N. O." opende. De ledenver- gad>eriugen waarop de leden hun grieven naar voren kunnen brengen zijn doorgaans niet druk bezet, maar deze feestavond vormde er dan ook een algeheele tegenstelling mee. Natuurlijk beval de heer Simons ook do tent op het Rozenburgerplein in ieders attentie aan, om vervolgens te wijzen o-p de reeds be staande plannen, om de bewoners van Schie- dam-Zuid nog meer amusement te verschaffen. Van het bestuur der Oranjevereeniging was een schrijven van verhindering ingekomen. Later op den avond werd nog het woord ge voerd door den heer G. Schaeffer, voorzitter van de buurtvereeniging Broersveld, die met een aantal bestuursleden vertegenwoordigd was. Het optreden van het gemengd koor van „T. E. G. E. N. O." gaf weer een goeden dunk' van de bekwaamheden van dirigent. Kreemer, die, ofschoon warmte en rook juist niet de beste omstandigheden vormen voor een zang-uitvoe ring zijn koor een paar nummers liet zingen, waarnaar wij met genoegen hebben geluisterd. Wij willen de zaken niet vooruitloopen, maar op den Tweeden Pinksterdag moet „T. E. G. E. N O." naar Maassluis op concours en misschien, neen, er bestaat lieusch wei een flinke kans, datNee, we mogen de zaak niet vooruit loopen. De avond word verder aller aange naamst doorgebracht. Voor het eerst in dit jaar is ook Krupu Essen op een Automobiel-Tentoonstelling aanwezig en wel te Genève. Krupp stelt er zijn 5 t, „Nieder- rahmen-Chassis" ten toon, met 90 P.K 6 cylin ders, blokmotor, .Gelenkwellenantrieb", gummi - voerlagers en oliedrukremmen op de vier wielen Voorts staat er een Chassis met hydraulische kipinrichting (systeem Wirz) en een in rich tingen werkende carrosserie. Ook de heken.lt, gerieflijke driewielige kip-wagen staat er It kiji< Deze modellen zijn van geweldige luchtbanden voorzien. Er gaat een groote roep van degelijk heid van uit, wegens de zorgzuldige wijze waar op zij in serie zijn geconstrueerd, iedereen is voldaan over deze Kruppsche fabrikaten en spreekt er met lof over. (Adv.) A. N. FABIUS Naar de Staatsert. meldt, is bij beschikking van den minister van financiën de ontvanger der registratie en domeinen A. N. Fabins ver plaatst van het kantoor Schiedam naar het kantoor der successierechten no. 3 en registratie te 's Gravenhage. KANTONGERECHT Men verzoekt ons opname van het volgende: De ambtenaar van het Openhaar Ministerie bij het Kantongerecht te Schiedam verklaart op verzoek van na te melden persoon dat degeen, die in de terechtzitting van het Kantongerecht Schiedam van 22 April 1929 werd veroordeeld tot een geldboete van 100 wegens melkveTvalsching en die in het des betreffende, in de dagbladen verspreide be richt werd aangeduid met de beginletters A. R. niet is Antoon Rijneveen, Broersveld. AANRIJDING Gistermorgen had er op de Koemarkt een aanrijding plaats tusschen een autobus van de Vlaardingsche Auto-Maatschappij, bestuurd door G. M. en den wielrijder J. R., wonende Haringpakkerstraat 77, Rotterdam. De wiel rijder, die in zijn zenuwachtigheid niet wist welken kant hij zou uitgaan, sprong van zijn fiets en wierp die als het ware voor de bus. Van het rijwiel werden frame, kettingkast en achterwiel verbogen. Bij de heden ten overstaan van notaris H. B. E, Blaisse in het gebouw van den R. K. Volk Kb oud gehouden openbare ver. kooping van een woonhuis met stal aan de Nieuwe Haven 1, Hoek Hoofdstraat, werd het pand ingezet voor 11.600. NIEUWE ZAAK De heer C. G. van Lint opent morgenmiddag om 12 uur in het pand Broersvest 123 het café-hillard „Metropool". SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 April. Aangekomen: s.,s. Ani, van Rotterdam om to dokken in de Wil- lielminahaven; s.s. Cristales van Rotterdam om te dokken in de Wilheiminahaven; slibzui- ger MOP 217 C, hopper terug van proeftocht werf Gusto Oosterhaven. SCHIEDAM, 25 April. Vertrokken: s.s. San Andres, s.s. Lekhaven; s.s. Clistales, alle naar Rotterdam; s.s. President Franccqui, naar Ba. toum; Deensch s.s. F. M. Werner, naar Rosyth; s.s. Marie, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 2G April. Aangekomen: s:s: Al vorsen met ijzererts van Sagvaag in de Wil heiminahaven. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, wel licht tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Wes telijken wind; zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Stormwaiarschuwjngsdienst, geseind aan de posten van Delfzijl tot Hoek ran Holland ts 9 uur 35: Attentlesein neer. UITBREIDING CURSUS VOOR SPRAAKGEBREKKIGEN Plaatsing der onderwijzers in volledigen gemeentedienst B. en W. schrijven aan den raad: De Commissie van Onderwijszaken vestigde onze aandacht op het stijgend aantal gega digden voor den gemeentelijken cursus voor spraakgebreklcigen. Dit aantal is reeds tot 47 gestegen, waarvan er 27 onder behandeling zijn, zoodat er thans 20 wachtenden zijn, welk aantal tot heden nog nimmer werd bereikt. Met genoemde Commissie zijn wij van oor deel, dat hier maatregelen moeten worden ge nomen, opdat meerdere kinderen het ouderwijs aan den cursus kunnen volgen. De aanstelling van de onderwijzers onderging in den loop der 18 jaar, dat ze aan de gemeente verbonden is, herhaaldelijk wijziging. Het laatst is zij aangesteld op een wedde van f 1400.per jaar. Daar volgens de salarisverordening haar wedde per wekeiijksch lesuur per jaar f 70. bedraagt, waren haar derhalve 20 uren opge dragen. Het moet worden gewaardeerd, dat zij teneinde het aantal wachtenden zooveel moge lijk te beperken, herhaalde!' k uit eigen bewe ging meer lessen heeft gegeven, dan waarvoor zij bezoldigd werd. Waar de onderwijzeres zelf voor dit speciale onderwijs alles doet wat zij kan, om een zoo groot mogelijk resultaat te bereiken, mag de gemeente niet nalaten de bezoldiging van de onderwijzeres zoodanig te verbeteren, dat zij nog meer tijd dan tot dusver aan het onderwijs kan geven. B. en W. stellen voor haar in volledigen gemeentedienst te nemen op een minimum- salaris van f 2000. MORGEN WEER TERUG? Naar wij vernemen, zal Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem geen gevolg geven aan het oorspronkelijk plan zich van Rome uit naar Lourdes te begeven, waar Hij zich dan bij de bedevaart van het R. K. Werkliedenverbond zou voegen. Mgr. zal uit Italië rechtstreeks naar Haar lem terugkeeren, waar hij waarschijnlijk mor gen reeds zal aankomen. De reis naar Lourdes zal vermoedelijk dezen zomer plaats vinden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN VOGELS Vertflagen en mededieelingen 1924— 1928. „Het is heter van tijd tot tijd boekjes te laten verschijnen, waaraan de noodige zorg kan worden besteed, dan dat er ieder jaar een geschriftje verspreid wordt, evenredig aan de financieele draagkracht der Vereeniging en derhalve van beperkten omvang". Aldus luidt de meening van het bestuur der Nederlandsohe vereeniging tot bescherming van vogels en dat dit college goed gezien heeft, is door de uitgave in boekvorm van de verslagen en mededeelingen over de periode 1928—1929 ruimschoots bewezen. Het is geen hoekje, maar een boekwerk geworden, dat over de 200 bladzijden telt. Interessante wetenswaardigheden, veel fraaie foto's waarvan verschillende van zeer recenten datum, een groot aantal geslaagde teekenin gen, dat maakt deze uitgave tot een voor vo gelliefhebbers begeerenswaardig iets. Een van groote waardeering getuigend ar tikel is gewijd aan de nagedachtenis van den overleden oud-voorzitter dr. Johann Bütikofer, terwijl de deelnemers aan de verschillende ex cursies uitvoerig en duidelijk het verbaal van hun wedervaren gedrukt zien Van de hand van dr. Verweij troffen wij nog aan een verhandeling over het Vuurtoren- vraagstuk, een onderwerp waarvoor velen in teresee zullen hebben. AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat werd gisteren te 's Gravenhage o.m. aanbesteed: het ver nieuwen van de Jan Eversbrug te Honseiers- dijk, in den Rijksweg van Loosduinen naar Naaldwijk met bijbehoorene werken, onder de gemeente Naaldwijk. Laagste inschrijver was F. Bijl te Kethel voor f 18.290. - lederen Zondag Patronaat St. Domlnleua Godsdienstonderricht en ontspanning in bef patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur.. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SL Ambrosius 8 uur. R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal-, bewerkersbond „St Eloy". Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man* nenzangvereenigiug „Orpheus", gebouw R. K, Volksbond, Aanvang halt negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho* dek Streven". Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot nalf tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan het ga- bouw van den R. K_ Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot nalf negen zitting bestuur Spaarfonds ft. K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Vrijdag oefeningsavond van do R. K, E. H. B. O. Gebouw R, K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur Zaterdag 27 April Adspiranten-feestavond T.H.O.R. R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Zondag 28 April Negende jaarfeest R. K. S. V. „Excelsior". R. K Volksbond, aanvang 8 uur. Opvoering; van „Bruine Suiker". Dinsdag 30 April R. K. S. V. „Excelsior". Groote turnuit- voering. R. K. Volksbond, aanvang 8 uur, Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schié. dam en Omstreken". Jaarlijksche algemeene vergadering in het schoolgebouw St. Lidulna, straat. Aanvang 8 uur. Zondag 5 Mei Jeugd- en ouderavond voor ouders en jongens van de R. K. Vakvereenigingen. Groote zaal R. K. Volksbond, Spreker de heer Frans van Welie. Aanvang 8 uur. SCHIEDAM, 26 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop< handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.per H.L. H. J. JANSEN, Spiritus v.- Melasse-spiritus 31.50 peT H.L. SCHIEDAM, 26 April. Men noteert voor Ruwe graanspiritus 60 pet. t 17.— per H. L. Spoeling i Noteering 1.50. Ih KOTTERDAM - 26 April: Groote Schouwburg, Schooi) Schip (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 27 April: Groote Schouwburg, Schoon Schip (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Mijn vrouw wil scheiden, (Schouwtooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 28 April. Groote Schouwburg, Schoon Schip (Rott. Hofstadtooneel) 2 uur (voor vol wassenen. Tivoli-Schouwburg, Mijn vrouw; wil scheiden, (Schouwtooneel), 8 uur, (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, 2 om I (Stapper9-revue) 8 uur (voor volwassenen). BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodora, dochter van W. H. Girod en T. Janssen, Poortugaalschestraat 2. OVERLEDEN: M. Biesta, weduwe van H. Wouters, oud 82 j. Nieuwe Haven. GEHUWD: J. Herhen 24 j. en M. M. den Blinker 26 j. ONDERTROUWD: R. Aarts 30 j. en M. P. Hendriks 23 j. M. van Wolferen 29 j, an J. J-Ioogerwerf 25 j.; T. H. Bokhorst 21 j. en J. A. Vemeulen 20 j.; F. J. Kool 30 j. en W. Sluijter 25 j.; A, P. van Pelt 28 j, en S. Gille 24. j.; H. Priem 31 j. en E. Brouns IS j.; J. Bressers 24 j. en J. C. Giouderaans 16 J. EEN HISTORISCHE SCENE IN HET I TALI AAN SCH E PARLEMENT: de opening van het Fascistische parlement door koning Victor Emmanuel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1