feuilleton DE ONVOORZIENE AANKLAGER ZATERDAG 27 APRIL 1929 DERDE BLAD PAGINA 2 R.K. HANDELSREIZIGERS-VEREEN. „ST. CHRISTOFFEL" HET TWEEDE KAMERLID HENRI HERMANS. audiëntie. BENOEMINGEN UIT VLAARDINGEN VOETBALBESPIEGELING R. K. F. Afdeeling I, Afdeeling II. Afdeeling IV. IJ 9) De dertiende jaarvergadering OFFICIEELE ONTVANGST TEN STADHUIZE TE BREDA Gisteren en lieden h ieid de Ned. R. K. Vereen iginig van. Handelanei-aigers „St. Chris- itoffeJ" te Breda haar dertiende aftgemeene jaor- ryergadiefriQg. Het congres werd begonnen met een H. Mis, wa-aren dor algemeene H. Conunmnle voor de Heden der reci^ieerende af deling in de kapel van het Baigijnihof, teneinde God's zegen af te smeeken voor het welslagen der vergadering. In de morgenuren werden hoofdbestuur, af gevaardigden en gedelegeerden aan het station Verwelkomd, waarna te elf uur de deelnemers officieel tem stodihuize werden ontvangen. De ontvangst door het gemeentebestuur Hier waren in de peesptï&Mial aanwezig (burgemeester rar. dr. W. G. A. van Sonslbeeck, toet de wefihooders de hoeren mr. G. van IMlerio, W. van der Ven, J. 3. van Buitenen en den gemeente-secpeffcaris den heer A. Jonker- gouw. Nadat het hoofdbestuur en de geestelijke adviseur, de Wéleerw. heer H. Mulder uit Utrecht aan deae autoriteiten waren voorge steld, hield de burgemeester van Breda een begroetlngsreae. Gij komt allen, zeide hij, van goede getuigen voorzien. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, de Kamer ivan Koophandel en anderen hebben u ingeleid. J>e voornaamste getuige is ongetwijfeld de Jijst van werfczaamiheden door u in het ver leden verricihit. Het is Breda bijzonder aange naam, dat gij er een nieuwen grondslag komt Heggen voor uw werk In de toekomst. Velen van u kennen Breda ongetwijfeld, doch door de haast, uw vaik eigen, slechts vluchtig. Gij als groep vormt een kostbaar bezit voor de ge- toeensdhajp en de gemeenten, niet alleen om dat gij v-eed kunt bijdragen tot de verbetering der relsgelegemheden en spoorwegverbindingen, doch ook omdat gij het zljt, die den gemeen ten haar feilen toont, waar het betreft bet hotelwezen en de regeling van het vreemdelin gen verkeer. Spr. wees er vervolgens op, dat de handels reizigers ten aanzien van do groeps-mdeeling In een bijzondere positie verkeeren. Zij vor men een schakel tussohen industrie en handel. De allgemeene voorzitter der vereeniging, de heer C. G. Beckering (Amsterdam) dankend voor de schitterende ontvangst, zeide, dat hef hem en ongetwijfeld allen goed gedaan heeft, zich een kostbaar bezit te hooren noemen, om dat de handelsreizigers wel eens beschouwd Worden oip een wijze, die niet hoopvol stemt. Hij zeide voorts in de voorbereidingen, door B. en W. voor de ontvangst getroffen, een waardeertng voor het door de vereeniging ver richte werk te zien. De voorzitter van de Bredosche afdeeling dankte tenslotte voor de op hoogen prijs ge stelde medewerking en deed de toezegging, dat de handelsreizigers het gezag zullen blijven steunen bij de vervulling van zijn zware taak. Met ""het serveenen van eere-wij® werd deze plechtigheid besloten. Te 1 uur kwamen de groepen in vergadering bijeen, teneinde verschillende vakbelangen te bespreken, waarna te drie uur de algemeene vergadering een aanvang nam. Des namiddags te 3 uur begon de algemeene jaarvergadering in de groote zaal van het „Hof van Holland". De algemeene voorzitter, de heer C. Recke- ring, verleende na de opening het woord aan den heer J. Graus, voorzitter van de afdeeling Breda. Deze verwelkomde op de eerste plaats burgemeester mr. dr. van Sonsbeeck, die mede aanwezig was, en zegde hem dank voor het door hem betoonde medeleven met de vereeni ging. Daarna sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat Breda voor deze bijeenkomst werd uit verkoren. De heer Beekering bracht vervolgens de ai'd. Breda dank voor hetgeen zij gedaan heeft tot voorbereiding dezer vergadering. Medegedeeld werd, dat aanwezig waren 42 afdeelingen met 211 stemmen. De heer J. Hoornberg Jr., algemeen secre taris, deed daarna voorlezing der ingekomen stukken, waarna door den voorzitter verschil lende mededeelingem werden gedaan. BISSCHOPPELIJK BEZOEK. Alsdan werd de komst van Z. D. H. Mgr. P. Hopmans aangekondigd. De aanwezigen verhieven zich van hun zit plaatsen. Vergezeld van zijn secretaris, den Zeereerw. heer I. Baeten, en het bestuur der Bredascke afdeeling werd de Bisschop naar het podium geleid. Nadat Z. D. H. op den voor hem bestemden zetel had plaats genomen, sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit, dat hij Mgr. iu het midden der handelsreizigers mocht begroeten. Wij willen, zeide spr., gaarne leekenaposteien zijn, die het Katholiek geloof uitdragen over het gansehe land en het ook beleven. Hij vroeg tenslotte Z. D. H. zijn bissehoppe- lijken zegen aan de vergaderden niet te wiiien ontbonden. TOESPRAAK MGR. HOPMANS, Monseigneur Hopmans, het woord nemend, hield de volgende toespraak: Bij voorkomende gelegenheden, aldus Mgr., heb ik aan Katholieke Instituten en vereenigin- gen blijken gegeven van belangstelling en waar deering voor baar arbeid. Tot hiertoe echter nog niet voor die van de R. K. Handelsreizigers vereeniging. De vriendelijke uitnoodiging om een bezoek te brengen aan haar jaarvergadering, was mij welkom en ik heb haar daarom gaarne aan vaard. Als ik thans in uw midden sta, is het om mijn dank te betuigen voor de groote bereid willigheid, waarmede gij gehoor gegeven hebt aan den uitdrukkelijken wensch van het Door luchtig Episcopaat om u Katholiek te organi- seeren. Om Katholieken van de daad te zijn en te blijven is het dringend noodig, dat gij u aan sluit bij Katholieke organisaties, waar de Ka tholieke beginselen worden voorgehouden en in toepassing gebracht. Jammer is het, dat velen zich afzijdig houden en niet georgani seerd of verkeerd georganiseerd zijn. Het zal wel overbodig zijn u aan te moedi gen geen pogingen onaangewend te laten om de Katholieke reizigers, die nog buiten uw or ganisatie staan, met u te vereenigen. Over bodig is het ook u op te wekken tot het voeren van een krachtige Katholieke actie. Ik prijs het ten zeerste, dat gij leekenapos- telen wilt zijn en hoop, dat gij in de toekomst ook nieuwe leekenapostelen zult weten te vormen. Als gij dat doet zal „St. Christoffel" niet alleen nuttig zijn voor de leden, doch zal deze vereeniging ook werken voor de Katholieke zaak. Ik hoop, dat 0. L. Heer zijn rijken zegen over uwe vereeniging zal blijven uitstorten en dat zü zal blijven groeien en bloeien. Christoffel is de eenige Katholieke hanüels- reizigersvereeniging, die in Nederland be staat en in die vereeniging liooren alle Kso tholieke handelsreizigers thuis. Het is de vurige wensch van het Doorluchtig Episcopaat, dat de Katholieken zich in Katholieke ver- eenigingen organiseeren en dat inzonderheid alle Katholieke handelsreizigers zich aanslui ten bij de eenige in Nederland bestaande Ka tholieke handelsreizigersvereeniging „St. Chris toffel". Het applaus, dat na deze toespraak losbarst te, groeide aan tof een ware ovatie. Nadat de voorzatter, mgr. Hopmans, had diank gebracht voor zijn sympathieke en tevens opwekkende woorden, knielden alten neer om van Z. D. H. den Bisschoppelijke® zegen te ontvangen. Onder het zingen van „Aan U, o Koning der eeuwen" verliet daarna Mgr. Hopmans de ver gadering. Daarna rozen alle® opnlouw van hun zetels otp om door het aanheffen van hef Nedertand- sche volkslied ook de aanwezige hoogste bur gerlijk© autoriteit, burgemeester v. Sonsbeeck, te huldigen. Toen de nationale hymne was ge zongen, verliet de burgemeester de vergade ring. De jaarverslagen zoowel van den secretaris, als van den penningmeester, waren van dten aard, dat zij de goedkeuring der vergadering konden wegdragen. Beiden functionarissen werd diank gebracht. De voorzitter, de opmerkingen gehoord heb bende, verheugde zich er over te mogen eon- stafeeren, dat het peil der vereeniging op een hooger plan is komen te staan. Hij beantwoord de de verschillende vragen en deed de toezeg ging, dat in het hoofdbestuur met de geopper de bezwaren en de geuite wenschen zal worden rekening gehouden. Van de gelegenheid tot replioeeren werd ©en druk gebruik gemaakt. Bij enkele oandiidaatstolling werd ajis alge meen secretarie de heer J. Hoornberg Jr. (Nij megen) en als al-gemeen penningmeester de lieer G. Th. D-istelibrlnk (Amsterdam) herko zen. Tot commissarissen werden benoemd de hoe ren A. J. Siuijmer (Roermond), J. Se-eger-s (den Bosch), S .Saveneye (Groningen)Chr. Dries- sen (Leiden) en J. H. Steg-gehuls (Utrecht), In de financieele commissie werden benoemd do heeren: Y. Hogema (Amsterdam), C. v. d. Geer (Den Boscli) en Ant. Verlaan (Nijmegen) in de Commissie van Redactie, de heeren W. B. Huising (Utrecht), F. M. Jansen (den Bosch), W. Lucassen (de Bilt). De commissies voor de propaganda, de spoor wegen en de retraites zullen bestaan uit leden van bet dagelijksch bestuur. Hen entreegeld werd wederom bepaald op 1.50. Na breedvoerige discussies werd aaugeomen het voorstel Nijmegen, regelende de vergoeding van kosten voor het bijwonen van retraites door leden. In behandeling kwam vervolgens de motie- Rotterdam waarin het bes-tuur werd opgedragen onderhandelingen te voeren met het R.K. Werk liedenverbond over de voorwaarden, verbonden aan de aansluiting bij hun verbond e® van deze de resultaten ter kennis te brengen aan de leden. De voorzitter de kwestie van aansluiting nader besprekend deelde mede, dat het bestuur afwijzend staat tegenover deze motie, omdat het dit lichaam voorkomt dat het beter zal zijn samenwerking te zoeken met andere orga nisaties dan aan te sluiten bij een of ander verbond. De afdeeling Rotterdam, met genoegen ken nis nemende van de door hef bestuur betoonde activiteit, trok haar motie in, doch verzocht het hoofdbestuur er voor te z-orgen, dat deze kwestie het volgend jaar haar beslag zal krijgen. Dan werd de vergadering geschorst tot he denochtend. Te 7 uur vereenigden allen zich aan een ge- meenschapflelijken maaltijd, tijdens welken hartelijke woorden werden gesproken. Des avonds was het feest, echt feest. De Bredasche afdeeling had een programma samengesteld, dat bij uitstek geschikt was om de toch reeds vroolijke stemming nog hooger op te voeren. Een Bisschoppelijk woord In het feit, dat de algemeene vergadering van „St. Christoffel" -te Breda wordt gehouden, heeft Z. D. H. de Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans aanleiding gevonden, om de R. K. handelsreizigers nog eens te wijzen op hun plicht, om zich Katholiek te organiseeren. Het Bisschoppelijk woord, dat in het „D. v. N. B." is afgedrukt luidt ais volgt: „Gaarne nemen wij deze gelegenheid te baat, om bij herhaling onze instemming te betuigen met het streven der Ned. Katholieke Vereeni ging van Handelsreizigers „St. Christoffel" en om al onze Katholieke Handelsreizigers nog maals dringend aan te manen, dat zij lid zullen worden van deze hun passende Katholieke veT- eeniging. Moge „St. Christoffel" onder Gods zegen blijven groeien en bloeien." 'N LOUIS BOUWMEESTER-SCHOUWBURG TE AMSTERDAM Onderhandelingen over den aankoop Naar „de Telegraaf" met zekerheid ver neemt, heeft zich te Amsterdam een combina tie gevormd met den heer Louis Bouwmeester Jr. aan het hoofd óm zoo spoedig mogelijk een theater te stichten dat den naam van „Louis Bouwmeester Schouwburg" zal dragen. De besprekingen van den opzet verkeeren reeds in ee® vergevorderd stadium De operatie goed gelukt Gistermorgen heeft het Tweede Kamerlid de heer Henri Hermans de reeds eerder aangekon digde operatie ondergaan. Wij vernemen dat de operatie goed gelukt is en dat de patiënt het naar omstandigheden zeer goed maakt. HET ST. LAURENTIUS-ZIEKENHUIS TE ROERMOND? De directeur benoemd Tot directeur-internist van het St. Lauren- tius Ziekenhuis te Roermond is benoemd de lieer R. Janssen, thans directeur van het sana torium te Horn. De gewone audiëntie van den minister va® Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 29 April e.k, niet plaats h-ehibe®. In het Bisdom Haarlem Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft naar de „N. Haarl, Crt." meldt" benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Ant. v. P.) den WeJ-eerw. Pater fr. H. Hulsbosch O.F.M.; Amsterdam (H. Ant. v. P.) fr. I. G. J Gilissen O.F.M.; Oudewa ter fr. J. Zeij O.F.M.; en te Leiden (0. L. V. O. O.) fr. H. Mulder O.F.M. _L Aangifte va® 2223 April Gomiuert Willem, zoon van H. van den Berg en C. M. Akkea-man, Oosterstraat 59; Maatje Henrietta, dochter van P. M. Meulenberg en G. H. Varheij, Maasbosc list raat 76. ONDERTROUWD: Persson, oud 26 j. en Geertje Drop, oud 24 j.; Jacob van Putten 31 j. en Wilhelminia van Noort oud 29 j.Pieter van der Heul, oud 39 j, en Susanna Jacoba Vele- koop, oud 20 j.; Adolf Caspar Janssen, 27 j. en Esther Bendervoet, oud 28 j.; Johannes Priem, oud 33 j. en Al-ida Wijker, oud 23 j.; Bertus Jacob Hodde, oud 27 j. e® Trijntje Prin sen 24 j. GETROUWD: Simon Martinu-s Hend-ricus Zwaard, 25 j. en Margaietha Johanna de Roo, 23 j.; Reijer Bot., 37 j. en Jacoba Johanna IJdo 39 J.; Kornelis Groenevel-d, 25 j. en Johanna Elisabeth Poot, 23 j.; Ane Tamnringa 37 j. en Klazina 'Maria Mooij 36 j. OVERLEDEN: Cornelia van Wezel, 42 j. echtg-en. van K. Bagchus, De Ruijtetrstraat; Maarten Reijtnhout, 12 dage®, Ca-tsetraat; Teu- nis de Knegt, 63 j. echtgen. van J. Hoogers, Arn. Hoogvlietstraat. OPENBARE VERKOOPING 1. Een woon- en winkelhuis aan de 2e v. Leyden Gael-straat. Gevei-ld voor f 6500. Niet gemijnd. 2. Een woonhuis aan de 2e v. Leyden Gael- straat 415. Geveild voor f 5200. Niet gemijnd. In combinatie gehouden. 3. Een woonhuis aan de Prins Hendrikstraat 150. Geveild voor f 5500. Opgehouden. 4. Een woonhuis aan de Landstraat 59. Ge veild voor f 1050. Afgemijnd op I 1060. 5. Een woonhuis aan de Krugerstraat 34. Ge veild voor I 1850. Niet gemijnd. 6. Een woonhuis aan de Krugerstraat 27. Ge veild voor f 1550. Niet gemijnd. 7. Een woonhuis aan de Baauwstraat 8. Geveild voor f 1350. Niet gemijnd. DAMMEN Dinsdagavond had de voortzetting plaats der jubileum-wedstrijden der Vlaard. Dam- en Schaak vereeniging. De uitslagen zijn als volgt: Eerste ronde: Groep B: R. de Ligt—A. Harre 1—1 Groep E: M. de InaysrA. v. d. Berg 02 Tweede Ronde: Groep A: W. H. Nie3tadtW. F, Verburg afg. Groep A: W. BosC. M. v. Dalen 20 Groep B: A. Man in 't Veld—K. de Ligt 02 Groep C: W. de WiltJ. Brouwer afgebroken Groep C: J. PrinsenJ. Leewis 20 Groep D: 3. TolW. Dandeijns 20 Groep D: M. DijkshoornG. K. Pinek 02 Groep E: M. de ïnayerC. Storm 2—0 Groep E: L. MatlaA. v. Rijn 02 Groep E: G. StormA. v. d. Berg 02 Groep F. J. LueeassenK. Korpershoek 20 Groep G: T. de KokP. de Rloeme 11 Greep H: ,T. BootsmanW. Roodenburg 02 Groer H: K. de GraafJ v. d. Lugt 11 De kampioenscompelitie zet in Wat zal Sparta doen? Excelsior en U- V. V. in de penarie. O ver g an gsklasse De wedstrijd QuickEmos in A brengt nieuwe glorie voor -de Oldenzalers. Interessanter zal de kamp z(jn in Hengelo tussclien Achilles en P, H„ waarbij de kansen gelijk staan. Neo Grol levert winst voor de Bornelingen. P. V. C. heeft in B Zondag onverwacht haar eerste nederlaag geleden door te "Bussum met 72 van S. D. O. te verliezen. De Utrechtenaren tellen nu evenveel verüespunten als Wilskracht, die echter 4 wedstrijden speelde. Morgen komen ■de twee concurrenten in Utrecht tegenover elkaar. Wanneer P. V. C. de malaise te boven is, achten we haar, evenals iu Amsterdam, tot winnen in staat. S. D. O. moge in Bussum zeer sterk zijn, de uitwedstrijden brengen den Lus- summers nagenoeg geen successen en zoo denken we hen ooic in de hoofdstad tegen du Meer aan het kortste eind te zien trekken. B(j ftK. A. V.H. M. S. zal het veldvoordeel den doorslag wellicht geven, terwijl E. M. M. in Hilversum goed zal doen te winnen van For- ■titudo om zoodoende den Culemborgers de onderste plaats cadeau te geven. Doordat Graaf Willem Zondag verloor en V. V. Z. won, staan de Zaandammers er weer beter voor. Beide hebben 20 punten, maar V. V. Z. speelde twee wedstrijden minder. We der.lcen niet dat de dag van morgen verandering In die ver houding zal brengen. De Zaankanters spelen thuis tegen Idsse en de Hagenaars gaan op bezoek feü Excelsior hetgeen voor heide een overwinning belooft. H. B. C. maakt op eigen veld kans op 'a gelijk spel tegen T. Y. B. B. In Loosduinen zegeviert G. D. A. over L. en S. N. V. B. De Kaïupioejiscompetitie. Morgen begint de strijd der matadaren. Feijcn- -iOrd, P. S. V. en Velodtas hebben het kampioen- ichap reeds behaald en het wachten is nog op de vertegenwoordigers van Afdeeling I en III, waar-voor wel Sparta en Go Ahead zullen aan gewezen worden. Feijenoord heeft nog compe titie-aangelegenheden af te wikkelen, zoodat morgen de kampioenscompetitie inzet met de ontmoeting tusschen Noord en Zuid. Velocitas, driemaal in successie titelhoudster in Afdeeling V, krijgt de primeur met een thuiswedstrijd tegen P. S. V., opvolger van Noad als leider van Afdeeling IV en voor het eerst uitkomend in het milieu der grootmachten. Over het ver loop van den kamp valt natuurlijk niets te voorspellen. De wijze waarop de Eindhovenaren het kampioenschap behaald hebben, doet wel verwachten, dat ze ook in de komende competitie niet zonder succes zullen blijven. Velocitas heeft zwaarder arbeid gehad om aan den kop te komen en een keurige eindspurt getoond. De Groningers genieten het voordeel van cig-en terrein, wat in deze ontmoeting een factor van jjeteekenis kan zijn. Sparta kan morgen het kampioenschap binnen halen, maar dat het gebeurt, staat nog niet vast. Er zijn meerdere mogelijkheden, waarbij zoowel de prestatie der Rotterdammers -zelven als dia van A. D. O. en R, C. II. een rol spelen. Da Spangenaren krijgen morgen H. D. V. S. als tegenpartij. Winnen ze die ontmoeting, dan gaat de victorie-vlag- in den mast, dat is in alle geval zeker. Schieten ze er echter een of twee punten bij in, dan Is de leans groot dat de titel eerst In den -laatste® wedstrijd tegen Hilversum wordt veroverd. Sparta bezit momenteel 23 punten, A. D. O. heeft er 22, R. H. C. 21. De twee laatste clubs -besluiten morgen haar pro gramma met een wedstrijd in Den Haag. tegen over elkaar. Ieder voor zich lean aan de hand van deze cijfers uitvoerige beschouwingen houden over -de komende situatie, in geval Sparta morgen zou verliezen. De Rotterdammers zullen het beste doen den knoop ineens door te hakken door te winnen. Maar het dient direct gezegd, dat dit tegen een pittige ploeg als de Schie- damsche niet zonder zwaren strijd zal lukken. In het eerste treffen was 22 de uitslag. R. C. H. werd in Haarlem door A. D. O. met 20 ver slagen. Voorts memoreeren we dat U. V. V. haar eerste klasseschap gaat verdedigen tegen Zee- burgia e® Haarlem. Morgen krijgen de Utrechte naren de Amsterdammers op bezoek Feijenoord moet naar Edo en na de slechte beurt van den vorigen Zondag dienen de Rotter dammers in Haarlem te winnen, mede omdat ze thuis van dezelfde tegenpartij met 36 ver loren. D. F. C. toesluit de competitie met een uit wedstrijd tegen H, B S. Excelsior zou morgen de degradatie-compe titie met d.en wedstrijd tegen Fortuna in Vlaar- dingen beginnen doch deze ontmoeting is op verzoek van Fortuna uitgesteld. De voornaamste wedstrijd van het Zuiden wordt in Den Bosch gespeeld, waarbij B. V. V. en Longa van de partij zijn. B. V. V. en Wil- helmina bezitten elk 13 punten uit 17 beurten, Longa heeft er 11 uit 16. Wint eerstgenoemde, dan ls ze buiten gevaar en bewijst ze tevens haar stadgenoote een goeden dienst. In het tegenover gestelde geval n.l. als de Tilburgers winnen, zou het best kunnen gebeuren dat B. V. V. ten slotte het kind van de geheele reke ning werd. Longa verloor thuis met 51 van B. V V„ zoodat we haar kans op succes niet erg hoog durven aanslaan. Roermond en M. V. V. zullen dan eindelijk den dubbelen strijd om de hegemonie van Limburg kunnen begin nen en wel in de Bisschopstad. We verwachten dat elk op eigen terrein zal zegevieren, zoodat dus morgen R. F. C. aan de beurt is. Voorts komen nog Eindhoven en N. A. C. in de Meierij tegenover elkaar. naar het Italiaansch van j! DE MARCHI De iand van den baron beefde zóózeer dat de brief op den grond viel. Hij sloot haastig de deur, raapte den brief op en opende een enveloppe met koortsachtige gejaagdheid. Ondertnsschen flitste het door zijn hoofd: - Zou men iets ontdekt hebben? Zijn verwaring was zoo groot dat hij de eerste ©ogenblikken geen woord kon lezen. Langzamerhand zag hij toen de letters duide lijker zoodat hij kennis kon nemen van den inhoud. De brief was onderteekend: Jerrolino, seere- taris. Het was de secretaris van het raadhuis te Santafusea die den baron in een bureaucratie- ten stijl kennis gaf van het overlijden van diens Óuden kneeht, Salvator. Vervolgens vertelde het schrijven in lange bewoordingen hoe de ondergeteekende het hek jfler villa gesloten had en den sleutel bewaarde in de raadzaal van 't stadhuis, in afwachting 'fier beschikkingen van den baron. Geen woord gewaagde van den priester. Is dat alles? zei de baron met 'n zucht van Verlichting. Toch voegde hij er bij, terwijl hij fcVen het hoofd schudde: iArme Salvator. En zijn medelijden was oprecht. Hij herin nerde zich de trouwe diensten van d-ien -goeden dienaar en de heerlijke uren van zijn jeugd leven d-ie zij te zameu vooral op jacht doorge bracht hadden. De oude man was dus op den weg gestorven. Waarom? Was dat een toeval? -Of had hij vrij willig de vervloekte villa verlaten? Maar dan drong zich de vraag op: welke reden had hem daartoe doen besluiten? Hij zou toch niets ver moed hebben? De baron nam zich voor om den sleutel te schrijven; de villa zou op die wijze gesloten blijven voor nieuwsgierige blikken. Intussehen maakte die plotselinge dood een pijnlijken indruk op hem. In de omstandig heden welke de baren alleen kende, scheen dat sterven een geheimzinnige beteekenis te heb ben. Was het misschien een soort waarschu- wing? De heer van Santafusea verliet zijn enge kamers; hij had behoefte aan verstrooiing. Hij begaf zich eerst naar den coiffeur grnnello die het levende nieuwsblad der stad was. Bij hem zou de baron het best op de hoogte komen van hetgeen er te Napels gebeurde. En Granello, wat is er voor nieuws? vroeg hij met opgewekte stem toen de barbier hem bet servet om den hal3 deed, Het nieuws van den dag? Wel Philippin Mantica heeft een kwart mill-ioen uit de loterij getrokken. Wie is die Mantica? Vandaag een der gelukkigste menschen ter wereld. Gisteren de ongelukkigste hoedenmaker van Napels. Het eigenaardigste is echter de wijze waarop hij dat sommetje gewonnen heeft. Wat is er clan gebeurd? Men vertelt dat hij het winnende- nummer had... raadt u eens van wien? Van wien? Ja raadt u eens. Hoe kan ik dat onder honderdduizenden a-aden Van een priester! Zoo!?... Ja een priester die de nummers schijnt te kennen en ai meer dan eens iemand rijk heeft gemaakt. Alsjeblieft, -de geheele geschiedenis staat in de Piccolo van gisteren; heel Napels spreekt er van; lees n dat maar eens, 't is vermakelijk en interessant De bairon nam het blad aan en zag op de eerste pagina met groote letters boven een artikel staan: „Don Cyrillus" 't lis onmo-gelijk in woorden nit te drukken wat de baron ondervond toen hij daar met dikke letters ia een kramt den naam zag dien hij voorgoed uitgewischt dacht in het rijk der levenden. Hadden de armstulcken der fauteuil hem niet ondersteund, dan zou hij misschien gevallen zijn. Hij moest al zijn wilskracht verza melen om niets te laten blijken, wat hem bad kunnen verraden. Gelukkig werd de coiffeur afgeleid door het binnenkomen van eenige klanten, zoodat hij niet bemerkte hoe bleek de baron geworden was Deze sloot een wijle de oogem, deed geweldige pogingen om zijn ontroering te beheerschen en slaagder er In een gewoon gezicht te zetten. De krant vertelde uitvoerig het gelukkige avontuur van den armen hoedenmaker en voegde en- bij dat don Cyrillus, die het winnende nummer aangeraden had, sinds zijn laatste be zoek bij Philippin verdwenen was en niets meer van zich had laten hooren. Zoo spoedig mogelijk verliet de baron den coiffeurswinkel en liep verder de stad in zon- fjer te weten waarheen. Zonder het te willen kwam hij op de markt dicht bij het huis waar don Cyrillus gewoond had. Daar zag hij een vrouw met een kind op den arm in de deur haretr woning staan. Hij kon de bekoring niet weerstaan haar eenige vragen te stellen. Snel nam'hij een besluit, liep op»de vrouw toe en sprak: Woont don Cyrillus daar niet? Ilij is vertrokken, mijnheer, zei de vrouw, Waarheen? Dat weet niemand! De vrouw maakte een gebaar van onver schilligheid en onderwerping aan het noodlot, zooals vooral de Napolitanen gewoon zijn te doen in moeilijke gevallen. De buurt was rustig en deed niets buiten gewoons vermoeden; dat was een goed teeken. De baron zag in dat zijn vragen niets ople verden wat hem beter kon inlichten en dat het gevaarlijk zou zijn nog meer aan te dringen. Hij stelde zich daarom tevreden met den aan koop van de voornaamste kranten en keerde naar huis terug om in alle bladen zorgvuldig te zoeken naar het nieuws dat hem zoozeer interesseerde. Ontdekking van een verzuim Tijdens de dagen die volgden, trachtte de baron zich er van te overtuigen dat er geen reden voor hem was tot ongerustheid. De bladen spraken niet meer over den priester, noch over den gelukkigen prijswinnaar Philippin. Daarentegen verscheen de naam van den baron de Santafusea in de krant om diens ver heffing tot president der Jagersclub te ver melden. De vroegere sympathie zijner vrienden was teruggekomen sinds deze hadden ondervonden hoe gewetensvol Coriolan zijn speelschulden betaalde; alles scheen dus goed af te loopen. Op Zekeren morgen verscheen Magdalena weer met dezelfde boodschap: Er was ee® pries ter om den baron te spreken; dezelfde die er reeds meermalen geweest was. De baren voelde dat hij een buitengewonen moed noodig had om den bezoeker te ontvan gen. Natuurlijk, hij zou don Cyrillus niet meer ontmoeten, maar toch tegenover een priester komen te staan. De prelaat die liet onderhoud begeerde, groette beleefd, legde zijn hoed op tafel eu begon met de verklaring dat de aartsbisschop hem gestuurd had. Eenige tijd geleden had deze hooren vertellen dat de baron de villa wilde verkoopen, en daar zij zeer gunstig ge legen was in een gezonde streek, dacht Mon seigneur er aan haar te koopen, waarom hij thans een aanbod deed. Ik heb in 't geheel geen plan de villa te verkoopen, antwoordde de baron kortweg en tamelijk nor-sch. Dat verwondert me, want men heeft ous als zeker verklaard dat een priester uit Napels reeds met U in onderhandeling getreden was. Ah! zei de baron nadenkend. Gehoorzamend aan een plotselinge ingeving liet hij er aanstonds op volgen: U denkt zeker aan don Cyrillus? Terwijl hij dien naam noemde, luisterde de baron naar zijn eigen woorden, die hem plots als vreeselijke klanken in de ooren trilden eu tot diep i,n zijn ziel doordrongen. Die priester is bij me geweest om over die zaak te spreken, maar hij is niet meer terug gekomen. Nu is mijn plan echter veranderd en voor geen enkelen pvijs wil ik de woning mijner voorvaderen voortaan verkoopen. Dan bied ik u mijn verontschuldiging aan vcor de last dien ik u heb aangedaan. Indien u echter ons eerste bod wilt kennen, gelieve u te onthouden dat wij zestig duizend lire voor stellen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10