GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. UIT SCHIEDAMS VERLEDEN. STADSNIEUWS DE VERMENIGVULDIGINGSFACTOR VERLAAGD. ZATERDAG 27 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGIWA 2 De laatste dag. DE TOONZAAL DER TECHNISCHE BEDRIJVEN En als een parochie geengedegenheid Wedt tot aangenaam en veilig verblijf, dan verdwijnen onze jongens in bovengenoemde ontspanningsoorden, die wij voor hen, zacht uitgedrukt, geen gelukkige verblijven kunnen a»emen. Xiet voldoende is het echter, dat een parochie een dergelijk tehuis aanbiedt, het tehuis moet ook trekken, moet een overvloed van amuse menten bieden, moet voor „elk wat wils" kun nen geven. En dan begrijpt ge, dat in den tegen- woovdigen tijd een voetbal daar niet kan ont breken. Dan moet er healve dot men er kan biljarten, kaarten damman, schakan, lezen, pianospelen, Kjt.O-en, ook gelegenheid zijn, om te schoppen, dan moet men er behalve een neeciu'.i, spaarclub, raiscluh, ratraitacLih, a an santenclu.1), ook lebben e..n «ott..a.Czub. Da,.. j heeft het bestuur gezorgd dat er een derge lijke club intijds werd opgericht. En we mo gen ons veTheugen over de levensvatbaarheid, want een darde elftal is reeds in de maak en de club beschikt over eigen terrein, gelegen aan den Vlaardinger dijk. waar honds en oefen wedstrijden worden gehouden. Athletiek wordt in den zomer beoefend en reeds is het in be werking om ook de gymnastiek aan de ver een iging te verbinden. We mogen zeggen, dat de St. Josephgezeilen- vereeniging niet weigert aan haar leden wat zij komen vragen. Damclub, schaakclub, ontwis ke- lingsclub zangclub, behooren reeds tot het ver- leden, omdat haar deelnemers zijn vertrokken. Maar te wachten liggen de ingrediënten en het materiaal, tot weer nieuwe cinbs voor het ge bruik zioh hebben gevormd- Er kan niet voldoende worden gewerkt, om onze jongelui te winnen voor de R.K. Sport, te winnen verder voor de parochiale St. Joseph- gezellenvereenigingen. Moge de sportdag, op gezet door Excelsior weer velen trekken, tot het terrein der katholieken, en moge S.G.V. als onderafdeeling der gezellenvereeniging, Schie dam III, velen doen besluiten, om gezel te worden in de Frankelandsehe parochie. EEN S. G. V.-ER WAAROM ROOMSCH OOK IN DE SPORT? 't Zal voor menig Katholiek Schiedammer een novum zijn, iets nieuws en minstens vreemd, dat er tot in de kerk toe een Zon dag geheel gewijd wordt aan de sport. Wat heeft de Kerk nu met de sport to maken? Waarom nu ook al Katholieke Sport verenigingen? Waarom halen de kapelaans zich nu al dat werk op den hals? Deze en soortgelijke vragen zijn niet vreemd onder de goede Roomsche Schiedam mers. En toch het is geen overdrijving, wanneer de Kerk zich ook met de sport bemoeit en de Kerkelijke Overheid deze taak dus ook op draagt aan hare priesters haat ik U eerst er op wijzen, dat men niet smalend moet praten over den voetbal want de sport omvat heel wat meer: gymnastiek, athletiek, cricket, tennis, zwemtechniek en meerdere andere zaken tot ontspanning en lichaamsoefening, waarbij clubvorming plaats heeft, dat alles onder het eene hoedje van een sportvereeniging worden gevangen. Dat nu de Kerk niet alleen wat te maken beeft met de sport, maar ook tot plicht heeft, zich er mede te bemoeien, hoop ik In onder staande regelen duidelijk te maken, door er op te wijzen, dat aan de beoefening van de sport groote belangen verbonden zijn op godsdienstig en zedelijk gebied op opvoedkun dig en zelfs op sociaal terrein. De Kerk gebiedt en verbiedt de sport zelve niet; willen dus de ouders hun kinderen van de sportbeoefening afhouden, zij zijn vrij; maar wel verlangt de Kerk dat zij, die sporten willen, dit zullen doen in Roomsch verband, in de Katholieke organisaties Dat is 't, wat zij verlangt om wille van de groote gevaren, die de neutrale sportbe oefening met zich brengt, gevaren, die er dus liggen op godsdïenstige-zedelijk terrein en niet minder on opvoedkundig en sociaal ge bied De zedelijke belangen der sport liet ia toch genoegzaam bekend, dat de Katholieke levensbeschouwing onder voor lichting van de Goddelijke Openbaring ter- Wille van het persoonlijk en ter wijle van het algemeen belang zeer straffe wetten geeft op zedelijk gebied. Wie den menscb van binnen kent, weet zeer goed dat vooral in deze het spreekwoord opgaat: als de vinger wordt gegeven, wordt de heele hand gegrepen. De Kerk weet dan ook op zedelijk gebied van geen toegeven of transigeeren, kent op dit terrein geen compromis of tegemoetko ming. Maar dan. moet het ons ook niet verwonde ren, dat andersdenkenden er geheel andere begrippen omtrent de zedelijkheid op nahou den: geheel andere begrippen, die niet alleen met de onze niet kloppen, maar er vaalt ge noeg lijnrecht tegen ingaan. Nu is de sportbeoefening een groote aan leiding tot het sluiten van intieme vriend schappen, er zijn bij de sportbeoefening kleed lokalen noodig, clubs moeten met elkander vaak reizen maken per trein of tram of bas; zij vieren hun overwinningen en organiseeren hun feestavonden. Zouden voor al deze zaken geen andore ge woonten gelden bij andersdenkenden dan bij ons? Maakt het in deze geen groot verschil, of ce leiding en het gezag, die in de sportwe reld juist een groote invloed hebben moet, in handen is van menschen. dlie onze levenbe schouwing deelen of bij hen, diie misschien on bewust onze zedelijkheidsopvattingen preutsca en achterlijk noemen? Godsdienstige belangen der sport Daar is op de tweede plaats het niet weg te cijferen feit, dat de sport grooten invloed heeft op het godsdienstig leven. Bij den liefhebber neemt nu eenmaal alles wat sport is een groote plaats in; zijn opvat tingen, zijn geheele gedachtengang ondergaat er den invloed van. Voelt men nu niet terstond een groot ver schil, wanneer de sport beoefend wordt om de sport alleen met de gevaren van overdre ven verheerlijking van het lichaam of wan neer door de leiding gewaakt wordt tegen die vergoding van het stof en bij de sporters ie vendig gehouden wordt de gedachte aan het veel hoogere ideaal van zieüeschoonheid en zfelsterkte? De sport neemt niet alleen veel van de gedachten en verlangens in beslag, maar ook „PIT PAUDER". „Nou zegge ze, dat je alles mot gloove, wat de meester zeitGisteren zei die: zes en drie is negen en nou zeït-ie, dat vijf en vier negen is veel tijd; in sommige takken van sport duren de wedstrijden zeer lang of zijn deze verbon den met groote reizen; de dag van de sport is nu eenmaal de Zondag; ziet men dan ook hier weer niet het gevaar voor Misverzuim, waarbij dan van zelf sprekend de H. Com munie en het godsdienstig onderricht komt te vervallen; hoe zuilen ze dan het gebod des Heeren handhaven, om den Zondag Zijn dag te doen zijn, waarop men aich wel ontspan nen mag, maar dan slechts zoover, dat de godsdienstplichten er niet onder lijden. Ieder, d;ie onbevooroordeeld de zaak wil be zie^ zal toch wel moeten toegeven, dat het gevaar van stofvergoding, het gevaar van Zondagschending en niet minder de intieme omgang met andersdenkenden van zeer ern stig nadeel kan zijn voor de godsdienstige belangen van beoefenaars van de sport. Een droevige ervaring bevestigt dan ook ten volle deze redeneering; de Roomsehe jeugdleiders kunnen taloos veel voorbeelden opnoemen, waarin het overgaan tot de sport beoefening in het neutrale kamp het begin ge weest is van geloofsverzwakking, van onver schilligheid In het godsdienstige, van gp- meugde huwelijken, vaak helaas ook van al geheel e geloofsverzaking. Het is onze bedoeling in het geheel niet, om persoonlijk te zijn, maar we kunnen ons voor de waarheid van het bovenstaande be roepen op het droeve feit, waarover velen onder de onzen klagen, dat voor ernstig werk ten voordeele van de Katholieke zaak nimmer te rekenen valt op hen, die in hun sportief leven de vermaningen van het Epis copaat, om zich Katholiek te organiseeren, niet tellen Belangen van opvoedkundigen aard We kunnen hieromtrent zoor kort zijn, want bij eenig nadenken voelt ieder dit soort van belangen bij hét beoefenen der sport aan. Niemand toch zal willen ontkennen, dat bij de opvoeding, die nog lang niet voltooid is, als de kinderen de lagere school verlaten, spel en ontspanning een zeer voornaam ele ment vormen. Daarnaast staat, dat in de opvoeding het godsdienstig-zedelijk element weer op den voorgrond treedt. Wat is er dan meer van zelf sprekend, dan dat in de opvoeding op de eerste plaats zoo veel mogelijk geweerd wordt, wat boven is opgesomd han gevaren der neutrale sport beoefening. Maar bovendien heeft de Katholieke sport beoefening niet alleen te zorgen voor het ver wijderd houden van beidoelde gevaren, zij heeft ook een positief doel, om n.l. de sport te doen dienen tot het aankweeken van da voor een goed Christen zoo noodige karakter eigenschappen zooals daar ztjn: zelfbeheer- selling, wilskracht, hulpvaardigheid enz. Al weer dus een enorm verschil of de sport geleid wordt door Katholieke voormannen of neutrals Sociale belangen van de sport Misschien zijn er onder de lezers, die hier een groot vraagteeken zouden willen plaat sen: Wat heeft de sport nu te maken met het sociale leven? Veel meer dan men denkt. Het is zij per soonlijk bekend, hoe vooral in volksclubs groote reclame gemaakt wordt voor de socia listische levensbeschouwing. Hier is dus reeds een rechtstreeksch gevaar voor de sa menleving. Wanneer men weet, dat tegenwoordig op zeer vele fabrieken eigen sportclubs worden opgericht, dan zal de geest in die clubs ook weer de weerspiegeling zijn van de leveits- beschouwing der leden. Dan zal alleen het de gelijke lidmaatschap van de Katholieke sport organisatie de Roomsche jongelui bewaren kunnen van geheel foutieve meedingen te gaan aanhangen omtrent het sociale leven. Bovendien spreekt het van zelf, dat eenzij dige lichaamsoefening al het Ideëele dooden zal, al het ideëele, wat er noodig is, om zich bereid te verklaren mede te werken aan de verbetering van de overgroote sociale nooden. We hebben dan hiermede het een en ander gezegd omtrent het goede recht, het hooge nut en in zekeren zin de noodzakelijkheid der Katholieke sportbeoefening. Moge onze Sportdag er toe medewerken- le. Dat de Ouders aan hun jongeren niet meer het verlof geven, zich neutraal te orga niseren, om de sport te beoefenen. 2e. Dat de Katholieken van Schiedam, voor al die zich tot de vooraanstaanden mogen re kenen, hun sympathie en hun moreelen eu daadwerkelijken steun in overvloed geven aan de Katholieke SportvereenigSngen van hun stad. L. BEUNE, Algemeene Adviseur R. K.Sport. YéóR VIJFTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 27 April 1879: Schiedams Mannenkoor „Orpheus" heeft zich gisteravond door het Volksconcert, gegeven met medewerking der Symphonie-Vereeniging „Polyhymnia", met volle recht aanspraak verworven op den dank van allen, dlie gepro fiteerd hebben van de aangeboden gelegen heid om iets werkelijk goeds te hooren. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 3 Mei 1S79: De lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in de provincie Zuid holland bevat 229 namen. Uit Schiedam ko men op de lijst voor: J. M. v. d. Schalk 8.017,39^; T. B. H. Snijders ƒ1.777,06; H. C. Jansen 1.362.53; J. Uoopuit 1.275.01; M. Rijnbende 1.250.20)4; J- Talc 996.89; J. J. G. Nolet 964,24.; J. Houtman ƒ936,45; J. F. Legner 931,88; H. R. M- A. van Gent f 922.90 Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 4 Met 18,79; Den 7den dezer zal Schiedam de groote eer genieten van voor de eerste maal een bezoek te ontvangen van Z. D. H. den tegen- woordigen Bisschop van Haarlem, Mgr. P. M. Snickers. Dat vereerend bezoek heeft ten doel: de eorste.steenlegging voor de nieuw in aan bouw zijnde R. K. Bijkerk van den H. Joan nes den Dooper, aan den Singel aiibier. YwR VIJF-EN-TWFNT1G JAAR. tUit de „Nieuwe Schied. Crt. van 30 April 1904: Mejuffrouw J. van Marion, hoofd der Ali- dn-bewaarschool (Leliestraat) herdenkt den eersten Mei den dag, waarop zij vóór 12)4 jaar als zoodanig werd benoemd. Uit de „Nieuwe Sebied. Crt." van 3 Mei 1904: De heer P. J. van Harderwijk alhier is be noemd tot lid der commissie voor de Inter nationale postzegeltenitoonsitelling in Berlijn van 25 Augustus tot 4 September te houden. Uit de .Nieuwe. Schied. Crt." van 4 Mei 1904- De 7-jarige Jacobus Vredenbregt had van morgen het ongeluk om bij het „blindeman netje" spelen, geblinddoekt in de Schie te loopen. Dit werd gelukkig opgemerkt door de 2 da mes v. d. Most, die met een roeiboot haastig naar den kleinen drenkeling voeren en hem behouden op het droge brachten. 't Is morgen de laatste dag van de IC R. Q.- actie, de dag die den doorslag geven moet. Met tientallen worden nog uit elk onzer vier paro chies aanmeldingen van nieuwe leden, var- wacht, van abonnementen op de Katholieke Racli.og.ids, van het aanvaarden van het dona teurschap, het toetreden to-t de rij der begun stigers. Men kent de adressen waar men zich ver voegen kan; we geven ze ten overvloede hier nog een keer: F. van Essen, Lange Nleuwstraat 59; G. van Heusdea, Christiaan Iiuygeusstraat 4; J. Steyger, Zwaitewaalsche straat 20a; F. J. Vlag, Dam 46a en H. WlUeatse, Hoogstraat. 142. Bovendien zijn wederom tot twee uur in den middag bureau's geopend in de patronaatsge bouwen der verschillende parochies, behalve van Frankeland, waar het bureau weer zal zijn. gevestigd bij de Eerw. Broeders. Voor degenen die kennis willen maken met de R. K. Radio- gids zijn. gratis exemplaren aan de bureau's verkrijgbaar. Menigeen is er natuurlijk beniewd naar, hoe het met de actie loopt. We stellen er immers allemaal belang in en we zouden allen willen dat Schiedam uit de actie met schitterend resultaat te voorschijn treedt. Welnu, laten we dan oolc allen een handje helpen. Laten we nu eens allen propagandist zijn door een enkel woord bij degenen van onze vrienden en goede kennissen om toch ook tot den Katholieken Radio-Omroep toe te treden en laten we het in alle geval tenminste in zooverre zijn, dat we hun namen opgeven bij de echte propagandis ten, die deze week al zoo hard hebben gewerkt en op wier werk morgen de kroon moet worden gezet. Abübwe dat doen, dan en we verklappen daarbij hopenlijk geen geheim zal me:i over het resultaat der actie ook in Schiedam tevre den kunnen zijn. jUBILé Dein len Mei a.s. hoopt de heer J. Soeters, chef-ilachtwiaJkier bij «ie N.V, „Werf Gusto", voorheen firma A. F. Smulders, alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar hij genoemde firma in dieast trad. J. VAN ABBEVê De heer J. van Ahbevé distriotsbesituurder van den R. K. Metaalbewerkershond ia heden van Schiedam naar Rotterdam verhuisd. Zijn kantoor is gevestigd aan den Nieuwe Binnen weg XT5b. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de doktoren van den. Broek, Schoolstraat 9; Groene wieegen, Lange Haven 102 en Hoogendijk, Tuinlaan 74. Geopend zal zijn de apotheek van de fa. J. II. van Westendorp, Emmastraat 1. BIJ BEDORVEN MAAG, gistingen in den darm, leelijken smaak in den mond, voorhoofdspijn, koorts, constipatie, braken of diarree heeft reeds een glas natuurlijk „franz-Josef-bitlerwater een zekere, snelle en aangename uitwerking. Beroemde maagspecialisten beweren, dat het door eten en drinken overladen verteringskanaal het gebruik van „Franz-Josef-waier een ware weldaad is- Bij Apothekers en Drogisten verkr. R. K. S- V. EXCELSIOR Do door omstandigheden uitgestelde kegel- avond „De Vroolij.ke Poedelaars" wordt tkan3 op Donderdag 2 Mei a.s. in „Musis Sacrum" gehouden. GYMNASIUM De aandacht van ouders eu voogden, die voornemens zijn hun kindoren dit jaar voor het Gymnasium aan te geven, wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie. WIEL VERLOREN Van een bestelauto van de Coöperatieve Broodbakkerij D. E. G. liep op de Hoofdstraat een wiel af. De auto liep het trottoir op, doch door krachtig remmen van den chauffeur, H. K„ kon erger worden voorkomen. De auto is later weggesleept. DE DRANK Gisteravond is aan het hoofdbureau van po litie verbonden B. IC, wonende Hoofdstraat, die onder invloed van sterken drank ruzie met zijn vrouw had gekregen, waarbij de laatste hem een gat in het hoofd had geslagen. BOTSING Gisteravond te ongeveer half 6 kwamen in de Burgemeester Knappertlaan de 19-jarige J U. aan den Buitenhavenweg met hun rijwielen in botsing. Dat van U werd daarbij zoo bescha digd, dat het niet meer bereidbaar was. Van de in de gistermiddag onder voorzitter schap van burgemeester Stulemeyer gehouden i aadsvergadering ingekomen stukken, memo- reereu we de volgende: Verzoek om ontslag als onderwijzeres aan school 2 va nrnej. M. N. Lindner, met voorstel dienovereenkomstig B. en W. Van B. en W voorstel om gunstig te beschik ken op het verzoek van den heer A. A. J. Mets tot intrekking van het hem verleende eervol ontslag als hoofd van dë School voor het Centrale 7e leerjaar en tot het verleenen van eervol ontslag als onderwijzer aan school G 1 alsmede om. aan den heer J. A. Boer, onderwijzer aan school C, overeenkomstig zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag als zoodanig te verleenen met Ingang van 1 September. Overeenkomstig deze voorstellen werd be sloten. Dan was er een schrijven van B. en W. inhoudende mededeelingen betreffende de asfal teering in de Lange Nieuwstrnat. Die asfaltee ring blijkt niet te voldoen en met de firma welke het asfaltdek heeft gelegd Is dan ook overeengekomen, dat een geheel nieuw dek zal moeten worden gelegd en dat de gemeente f 1.50 per M2. zal betalen voor de drie jaar dat va.n het asfalt is genoten. Enkele verzoeken werden in handen gesteld van B en W. om advies. Daaronder was een adres van het Nederl. Onderwijzers Genoot schap om over te gaan tot het stichten van een openbare bewaarschool in het Westelijk stads deel. Mevr. Bentliem en de heer Broek merkten hierbij op, dat een gelijkluidend verzoek van Volksonderwijs reeds gemimen tijd bij B. en W. ligt en vroegen of het advies nu niet al te lang meer zon uitblijven, waarop wethouder de Bruin riposteerde, dat alan de uibtreiding van het bewaarsehoolonderwijs bijzondere moeilijk heden verbonden zijn. Hp hoopte intusschen het uitbrengen vaD een spoedig advies te helpen bevorderen. Ten aanzien van de kwestie van verandering in de voorwaarden tot bebouwing van een stuk grond, had het betreffende voorstel den raad niet tijdig bereikt. Uiterst correct als hij zich tegenover den raad betoont, merkte de voor zitter op, dat hij de verantwoording draagt, dat de stukken tijdig bij den raad inkomen en hij zegde gaarne toe, dat zulks in de toekomst geregeld geschieden zou, opdat het hoogste bestuurscollege in de gemeente zijn plicht naar behooren vervuilen kan. De agenda vermeldde allereerst eenige benoe mingen. Tot regent van het St. Jacobsgastliuis, vacature wijlen burgemeester Gijsen, werd dgr traditie getrouw, burgemeester Stulemeijer be noemd. Deze zag zich ook aangewezen tot lid van de commissie van adminïstatie der vernie tigde gilden, waarin eveneens door het overlij den van den heer Gijsen een vacature was ont staan. Een tweetal vacatures in de commissie van toezicht op het middelhaar onderwijs, de laatste ontstaan door het overlijden van dokter Koene, werden aangevuld door de benoeming van mevr. C. M. v. d. Yelde-v. d. Broeke en den heer ir. J. J. W. Bijvoet. In de plaats van den heer N. F. Elzevier Dom, die in verband met zijin leeftijd eervol ontslag had genomen als gemeente-geneeskun dige werd benoemd de heer A. Hoogendijk. Bij de benoeming vroeg de heer Collê sarcas tisch, waarom naar de richting van een genees kundige moest worden gevraagd, terwijl de heer Hoogendam wilde weten of het usance Is. dat de oudste fungeerende geneeskundige werd EEN BEGEERD BAANTJE Voor de betrekking yam muntgasnieterl-ichter op een salaris van 1490 hebben zich niet minder dam 230 liefhebbers aangemeld. BALDADIGHEID Men verzoekt om te melden dat het geval van baldadigheid, waarvan »ij Donderdag in ons blad melding maakten en dat betrof het te water rijden van een bakfiets van de Stoom- wasscherij- en S'trijkinrïekting „De Arend" in de Lange Haven, niet is bedreven door B. van den Dam, maar door een jongen wiens naam tot dusver nog niet bekend is. SCHEEPVAART Schiedam, 26 April Vertrokkens.s. He unie, met tarwe naar Stettin; s.s. P. G. Halvorsen. ledig naar New Castle. Schiedam, 27 April Aangekomen: s.s. Gard, met traan van Odessa, laatst van Falmouth voor N. V. Sebieveem aan de Wilbelminahaven; Harburg, 26 April Aangekomen: s.s. Auda city led.ig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. DIEFSTAL Door den metselaar W. R. aan den Parallel weg is bij de politie aangifte gedaan van dief stal van f 20 en een gouden heeren remontoir horloge. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 25 en 26 April 1929 GEBOREN: Dirk J. zoon van G. Blonk on J. Stokbof, Broersveld 65; Abram, zoon van C. Strookman en J. J. van Rest Amthomie Muijs- straat S; Elizabeth Tecesia J. M. dochter van J. H. Tromp en M. J. W. Hacfoort, Rozenb. plein 3; een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van C. H. Hermann en C. H. Hermann en C. G. Gaven Nrassoulaau. OVERLEDEN: C. G. Graven, 27 jaar, echtg. van C. H. Hermann, Nasaaulaan. benoemd en waarom dan dikwijls van die usance is afgeweken. Wethouder de Bruin antwoordde dat het kiezen van een geneesheer een kwestie van vertrouwen is. De drie gemeente-geneeskun digen dienen te behooren zooveel mogelijk tot de verschillende groepen der bevolking. Er is in deze zaak geen usance, dat de oudste genees kundige wordt benoemd. Tot onderwijzeres aan school A 2 werd be noemd mej. M. H. van Wagtendonk alhier; aau school F 1 mej. T. Bloemendaal eveneens alhier en aan school K. mej. R. B. v. d. Akker, te Capelle aan den IJssel. De heer G. Bonten bal, onderwijzer aan school E. werd overge plaatst naar de eerste centrale school van het zevende leerjaar. Commissie Fabrifonds We hebben in ons nummer van Woensdag gemeend het een en ander te moeten zeggen over de aanbeveling ter benoeming van een lid der commissie van beheer der fondsen van het voormalig Oude Manhuis, het zoogenaamde Fabrifonds, zulks ter vervulling van de vacature ontstaan door het aan den heer Boddeiis ver leende eervol ontslag. Als eerstaanbevolene vindt men den naam van wethouder Houtman, als tweede dien van notaris Hoek, anti-revolu- tioinnaïr. Aangaande deze aanbeveling werd ons mee gedeeld, dat „al zou de rechterzijde de benoe ming van nummer één steunen, niettemin de verwachting gerechtvaardigd is, dat binnen kort de commissie toch samengesteld zal worden op dezelfde wijze als te voren". Dat wil dus zeggen, dat binnenkort de commissie wederom zal tellen één liberaal, één Katholiek en één antl-revolutionnair. Door de benoeming van den heer Houtman hebben twee liberalen en een Katholiek zitting in de commissie; een der beide liberalen, zal dus straks opstaan, In deze omstandigheid bestond tegen de be noeming van den heer Houtman geen bezwaar, die dan ook. gekozen werd. Toevallig alleen met de stemmen der rechterzijde en die zijner partijgenooten vóór. Oude schotels Onze burgemeester heeft opruiming willen houden onder wat in vorige vergaderingen nog onafgedaan is gebleven. De toonzaalkwestie hoort daar ook onder. Dat is eigenlijk een nabloeiertje nog van vóór de begrooting. Het betreft enkele vrageu van den heer Dinkelaiar, ten doel hebbend de toonzaal van de technische bedrijven zoo te outilleeren. dat ze levenskracht bezitten zou. De heer Dinkelaar betoogde nog eens, dat bedoeling van de toonzaal is, den gasafzet te vergrootea, en zette dan uiteen dat het stoken van gas zoo heel veel voordeelen biedt. Spreker blijft er bij, dat hier een góed-inge richte toonzaal moet zijn. Dat hoeft niet te zijn tegen de installateurs; er kan samenwerking zijn ten bate der installateurs en van de ge meente beiden en zulks zal dan ziju in het be lang der gemeentenaren. De heer Brount3 merkt op, dat het geen wonder is, dat middenstanders hier voor den middenstand optreden: als het er om gaat voor werhloozen een extra'tje te noteeren, dan zijn er genoeg die er een schepje opdoen, maar voor den middenstand is men in den regel niet zoo bezorgd De enquête heeft spreker volstrekt niet overtuigd, dat een toonzaal noodig is. Dezelfde meening is de heer Hoogendam toegedaan, die overigens nog betoogt, dat gasafzet hier voort durend toeneemt. Als er door installateurs wer kelijk geknoeid wordt, dan moet daar controle i DE AANVULLING DER COMM ISSIE VOOR HET FABIUFOND^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2