in ff HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Zaterdag 27 April 1929 Derde Biad Pagina 1 "3 .- TWEEDE KAMER GEEN AFSCHAFFING VAN DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING INVOER VAN KERSEN IN DUITSCHLAND EXPORT VAN EIEREN NAAR ENGELAND DE ZUIDERZEEWERKEN AMSTERDAMSCH CONSERVATORIUM DE OPLOSSING DER ROMEINSCHE KWESTIE - -'J DE AFTREK VOOR NOODZAKELIJK LEVENSONDERHOUD Als liet tegen liet einde i-uo.pt van een par lementaire perinde, dan is het altijd de vraag tvat er nog door de Kamer kan worden afge daan. Alle ingediende -wetsontwerpen behan delen gaat onmogelijk, zoodat men een keuze moet doen. Vele leden en fracties hebben voor keur voor bepaalde ontwerpen mot gevolg, dat de regeling van werkzaamheden veel meer tijd vraagt dan in gewone tijden. heer Schaper wensehte zelfs vóór het uiteengaan van de Kamer, op 17 Mei, nog be handeling van het ontwerp-Winketelutting, maar vergat daarbij, dat de memorie van ant woord nog ni-et verschenen was. Eenige kans op behandeling bestaat dan ook niet, tenzij men na Pinksteren door wil gaan, maar daar is de S. D. A. P. zelf tegen, want volgens d.en heer Ter Laan heeft die partij den tijd tot 3 Juli hard noodig om goed te praten wat in de vier jaren misdaan is. Het wetsontwerp, rege- lenoe den rechtstoestand der ambtenaren, waarover op 3 April de memorie van antwoord verschenen is, heeft niet veel kans. Reeds de voegende week zal de Kamer in avondvergade ring de nog resteerende begroot ingen va.n den minister van Waterstaat over het Wegen- tonas moeten behandelen en de agenda ver meldt verder nog tal van belangrijke ont werpen. Toen thans de stemming over de amende menten van de heeren Ter Laan, v. d. Tempel en Bulten aan de orde was, deed de eerste Plotseling het zonderlinge voorstel, om die «temming uit le stellen totdat de regeering ge gevens verstrekt had omtrent de financieele gevolgen. Een voorstel van nog verdere strek king dan hij den vorigen dog had gedaan, want als het werd aangenomen, dan zou dat beslist meebrengen den plicht om de discussie, d'ie na op Donderdag gesloten was, dan weer te heropenen. De heer Van Vutiren wee3 er terecht op, dat dit een novum was. Als de Kamer dat zou hebben gedaan, zond-en de ge volgen niet te overzien zijn geweest, want dan sou hetzelfde moeten geschieden na aanne ming van iedere wijziging in het ontwerp. De Kamer verwierp het voorstel echter met gioote meerderheid, evenals de drie amendementen, soedat de garantie gelimiteerd blijft. De clas sificatie doo-r de gemeenten zelf te bepalen, is eveneens in de wet gebleven en de aftrek voor ongehuwden is, zooals de regeering heeft voor gesteld. 100 meer dan voor gehuwden. Met al deze stemmingen en de regeling van Werkzaamheden was intusschen een uur voor bij gegaan. De heer van Gijn, die reeds op 22 April een Éroot aantal amendementen had ingediend had deze gisteren gewijzigd en zoo gemaakt, dat i-bans de minister kou verklaren dat ze tech nisch juist waren, wat van de eerste blijk baar niet kon worden gezegd. De bedoeling Van ile amendementen was om buitenlandsche belastingschuldigen, die daarvoor volgens be. staande internationale regelingen en volgens de door deskundigen te Genève ontworpen rege lingen in aanmerking te doen komen in de fondsbelasting hij te dragen. Uitzondering wordt bier gemaakt voor hen die in Nederlandsch- Indië, Suriname of Curasao wonen. Tegen een dergelijke versterking van het gemeentefonds, "Waaruit het rijk weer de gemeenten zal moeten betalen, had de regeering geen bezwaar en de Kamer liet het blijkbaar onverschillig. Zoodra men echter van het Rijk meer tracht Een mededccling van den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn UK VOORSCHRIFTEN WAARONDER INVOER IS TOEGESTAAN Blijkens mededeeling van den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn heeft de Duitsche Rijks- vaadcommissie op grond van het Vereinszoil- Sssetz van 1 Juni 1869, zooals we in het kort meldden, een verordening vastgesteld, baarbij is bepaald, dat met ingang van 15 Mei a-e- de invoer van versche kersen slechts zal 2dn toegestaan met inachtneming van de vol gende voorschriften: le- De invoer kan alleen geschieden langs 5l°S nader aan te wijzen douane-kantoren. -e- Bij de aanbieding ten invoer moet wor den a tg, overgelegd een verklaring van herkomst Segeven door een bevoegden autoriteit. Je. Bovendien moet elke zending kersen ge put zijn door een verklaring van den planten- 'ektenkundigen dienst, waaruit blijkt,' dat de ^euding door dien dienst is onderzocht en vrij vonden van de kersenvliegmade. 'Je- Voorts zal een op kosten van belang- 'benden in het Duitsche grensstation in stellen onderzoek moeten aantoonen, dat de -''dingen niet verdacht zijn. 'at deze laatste voorwaarde nog gesteld g®'dt ondanks het voldoen aan de sub. 3e "oeinde voorwaarde, schijnt verband te hou- 11 niet de omstandigheid, dat het kan voor- hr-11]C"' ('e deskundige in het land van te,' vanist seen maden heeft kunnen vinden,' We"v' er wel eitjes van de kersenvlieg aan- -S kunnen zijn, hetgeen practiseh niet te bi,n?teeren te. Aangezien deze eitjes echter dési-6,11 korten tijd uitkomen zou de Duit3che j), D'Udige eenigen tijd later aan de grens wel ^°n kunnen ontdekken, k, ^gemerkt zij hierbij, dat voor zoover be komt' <ie kersenvlieg hier te lande niet voor- F. VENEMA i- op 25 April. (ANETA). Alhier is beer p ,}eea !eeftijd plotseling overleden de fndiseh' en€toa' asent van het Javaveem, het veem en een aantal ondernemingen. te krijgen voor de gemeenten of aan de gemeen ten bronnen van inkomsten wenscht te ont nemen, dan is minister de Geer op post; dat ondervond de heer v. d. Tempel en later de heer Kortenhorst. In het oorspronkelijk maar nu reeds vijfmaal door de regeering gewijzig de on twerp stond, dat aan de gemeenten jaar lijks, naar keuze wordt uitgekeerd de hoofd som dier grondbelasting hetzij op de gebouw de hetzij op de ongebouwde eigendommen. De minister heeft er nu van gemaakt, dat aan de gemeenten alleen ,za.l worden uitge keerd drie vierden van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting. De heer van den Tempel die daar negentig procent van wilde maken kreeg te hooren dat dit onaan nemelijk was. Gelukkig was hier de heer Smeenk, die die uitkeering niet afhankelijk wilde zien van regelen door den minister te stellen, maar eischte dat dit zou geschieden hij algemeenen maatregel van bestuur. In het ontwerp dat thans aan de orde is heeft de regeertng een nieuw tarief voorge- gesteld voor de heffing van de fondsbelasting. Volgens dit tarief zullen de kleine inkomens naar verhouding iets meer moeten betalen, dan bij de tegenwoordige rijksinkomsten be lasting en de groote inkomens iets minder. De heer Oud was het daar niet mee eens en wensehte in dit ontwerp het tarief en dus de progressie van de rijksinkomstenbelasting. De bedoeling van dit amendement, waar over Dinsdag zal moeten worden gestemd, is, den gemeenten de bevoegdheid te geven tot het heffen van eene woonforensen belasting in den geest als door de regeering is voorgesteld in een hij de Kamer aanhangig wetsontwerp tot wijziging van de forensenbe lasting. Gemeenten die behoefte hebben, ter versterking van haar geldmiddelen, aan het heffen van een dergelijke belasting zullen dat kunnen doen. Het is een directe belasting van de natuurlijke personen, die, zonder in de ge meente hoofdverblijf te hebben, er gedurende bet belastingjaar meer dan 90 malen nachtver blijf houden, anders dan als verpleegde in een krankzinnigengesticht of ziekenhuis, of er op meer dan 90 dagen van dat jaar voor zich of hun gezin eene gemeubileerde woning beschik baar houden. De heer Kortenhorst heeft in een uitvoerig er. goed gedocumenteerd betoog, da.t zelfs door den minister geroemd werd een poging gedaan tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting voor -de gemeenten. In strijd met de bedoeling hebben tal van gemeenten de belasting geheven van reeds langen tijd aldaar gevestigde onder nemingen. Het betreft op het oogenblik nog maar 47 gemeenten, maar daaronder behooren Rotter dam en Amsterdam die uit deze belasting respectievelijk 850.000 en 1.055.000 per jaar trekken. De minister kon niet veel aanvoeren tegen de zakelijke bestrijding dezer belasting door den heer Kortenhorst, maar hij vond het oogenblik van deze na rijp beraad door de Staatscommissie van 1903 voorgestelde en door de regeering van 1909 aangenomen heffing uit de wet te lichten niet goed gekozen. Hij had hoop da.t de gemeenten vanzelf er toe zouden overgaan deze belasting niet meer te heffen. Daar echter het gevaar dreigde, dat het amen- dement-Kortenhorst zou worden aangenomen verklaarde de minister het voor onaannemelijk, waarna het werd ingetrokken. Dinsdag komt nu het groote debat over de opcenten die de gemeenten mogen heffen op de fondsbelasting. Honderden kisten door de douane in beslag genomen Sinds 21 April moeten de eieren, die in Engeland worden ingevoerd, van een stempel zijn voorzien, Naar het Neil. Weekblad voor Kruideniers waren nu verneemt ondervinden verschillende Nederlandsche exporteurs dientengevolge groote moeilijkheden. Honderden kisten zijn n.l. hij aankomst door de Engelsche douane in beslag genomen wegens onduidelijke stempeling. DE NIEUWE DIRECTEUR GENERAAL Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei 1929, aan dr. ir. H. Wo-rtman, inspecteur-gene raal van den Rijkswaterstaat met verlof, di recteur-generaal der Zuiderzeewerken, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend, met dankbetuiging voor de vete en ge wichtige diensten, gedurende een reeks van ja ren in verschillende betrekkingen den Lande bewezen, en is benoemd tot directeur-generaai (ter Zuiderzeewerken ir. V. J. P. de Btoeo van Kuffeler, thans hoofdingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken. PHILIPS' GLOEILAMPEN. De winst is gestegen In bet jaarverslag van Philips' Gloeilampen fabrieken wordt medegedeeld, dat het in bet voornemen van bet bestuur ligt, zoowel in het binnen- als in het buitenland -tot verdere uit breidingen over te gaan, wegens een tekort aan werkkrachten in Eindhoven. De toekomst wordt vol vertrouwen tegemoet gezien. De winst is over 1928 gestegen tot 18.710. 103 (v. j. 11.559.281). De exploitatierekening bedroeg 29.208.975 (14.105.927). Dr. A. A. Smijers tot hoofdlèeraar in de muziekgeschiedenis benoemd Het zal voor velen in den lande een voldoe ning zijn te vernemen, dat ter voorziening in de vacature, ontstaan door bet overlijden van den heer S. van Miiligen, tot hoofdleeraar in de Muziekgeschiedenis aan het Amsterdamsch Con servatorium is benoemd dr. A, Smijers. L. MEERSHOEK Te 's Gravenhage is overleden de heer L. J. A. Meershoek, secretaris der Rijkscommissie voor hengstenkeuringen. Dr. A. Smi>.rs, beneem «1 toi hoofdieeraar aan het Amsterdamsch conservatorium. Met dezen Brabanter trec-dt een kracht van beteekenis op in het hoofdstedelijk muziek-on- derwijs. Dr. Albertus Antonius Smijers werd op 19 Juli 1888 te Raamsdonk geboreD. Hij voelde roeping tot het priesterschap en deed zijn stu dies aan het klein seminarie te St. Michielsges tel en het groot-seminarie te.Kaaren. In 1912 werd dr. Smijers priester gewijd. Al vroeg heeft hij zich tot de muziekstudie aangetrokken gevoeld en zijn eerste vorming genoot hij van Anton Averkamp. Dat de jonge theologant den weg op zou gaan naar een wetenschappelijke carrière is tevens al spoedig geblekeD, want reeds als diaken werd hij aan het seminarie te St. Michielsgestel benoemd en kon hij zich voorbereiden voor het leeraars ambt dat hij daar langen tijd heeft waargeno men. Zijn eigenlijke wetenschappelijke vorming heeft hij te Weenen genoten aan de ,,Akademie für Musik und darstellende Kunst" en aan de universiteit; in 1918 promoveerde hij tot doctor in de muziekwetenschap op een proefscliift over .„Karl Luyton als Motetten-componist". Talrijke functies in het openbare leven heeft dr. Smijers vervuld. Hij jg directeur der afdee- ling kerkmuziek aan de R. K. Leergangen te Tilburg, maakt deel uit van de besturen der Nederlandsche St. Gregorius-Vereeniging, de Vereeniging van Nederlandsche Muziekgeschie denis, waarvan hij tevens secretaris is, van de Internationale Geseilschaft für Musikwissen- schaft"; ook is hij curator der r.k. Kerkmu- ziekschool te Utrecht. Behalve het reeds geuoemd proefschrift schreef dr. Smijers een verhandeling over „Die Kaiserliche Hofmusik-Kapelle von 15431619", en bezorgde verder uitgaven van de ,,Missa ad modulum Benedieta es" van Philippe de Monte, en de werken van Josquin des Prés, laatstge noemde in opdracht van de Vereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis. Vele malen heeft dr. Smijers ons land ver tegenwoordigd op muziekwetenschappelijke con gressen in het buitenland. Veel werkte bij sa men met den betreurden musicoloog dr. Scheur leer, ilie dr. Smijers zeer waardeerde en groote verwachtingen van hem had. Na den teleurstellenden gang van zaken bij de recente benoemingskwestie te Utrecht zal het met ons velen verbeugen, dat aan dr. Smijers de eervolle onderschepping van het hoofdleeraar- schap te Amsterdam is ten deel gevallen. Een heriiteringsmedalje Ter gelegenheid van de oplossing van de Romeinscibe kwestie en bet tot stand gekomen concordaat is door Iluib Luns een medal je ont- Hcrinneringsmedalje bij de verzoening tus- schen Vaticaan en Quirinaal. Concordaat-zijde, worpen en gesneden, welke zal worden geslagen en uitgegeven door de Koninklijke Begeer te Voorschoten. De eene zijde van de médalje herinnert aan het gesloten verdrag en geeft een beeld in vogelvlucht va.n den Vaticaansehen staat met de St. Pieter in het midden. Er omheen staat de spreuk Justitia et Pax, 11-2-1929, en de woorden Cit-ta dei Vatieano. De andere zijde is aan het concordaat gewijd en vertoont den olijftak van den vrede, tussdheu de wapens van Paus Pius XI en den Koning van Italië, met als tekstDio all'ltalia, L'ïtaMa a Dio. Concordato 11-2-1929. HOOGESCHOOL-STUDEN fEN 01' l i EK Collegium Practicum Het schijnt dat de roep over de ontvangst, welke de directie van De Maasbode onlangs aan hoogleeraren en studenten der Katholieke Han- delshoogeechool bereidde, ook tot den kring van de Rotterdamsche studenten is doorgedron gen, die, mede aangespoord door een journalis tieke causerie van een onzer redacteuren, op hun beurt kwamen vragen een middag te ma gen vertoeven in een bedrijf dat hun leerrijk is. En de directie en hoofdredactie, wien niets liever is, dan een sterken baud te leggen tus schen Roomsch intellect -en groote courant vooral, hebben den heeren weer blijmoedig „thuis" gegeven. Derhalve rukten de Laurentianen gisteren middag bijna voltallig op naar de bureaux van de Maasbode. Zóó voltallig dat de moderator kapelaan G. Luken, zachtjes opmerkte, dat hij zelden zoo'n volle congregatie voor zich heeft gezien. Studenten maken geen complimenten en van de weeromstuit blijft ook van den anderen kant het officieele uit. Met een handdruk werden de studenten, door hun praeses den heer II. Jansen aan den directeur en aan den hoofdredacteur voorgesteld. Om stagnatie te voorkomen be lastten enkele redacteuren en chefs van afdee- lingen zich met de taak den heeren als docen ten te dienen in het practiseh college, dat vraag- en antwoord-college werd. De verschil lende aldeelingen werden raseh genomen en van zelf trokken van alle afdeelingen der redactie, vooral financiën en economie de belangstelling. Het werd daar zelfs een spontane begroeting tusschen oude kennissen, waaraan alleen de vreas ettelijke beurenoteeringen te moeten mis sen een einde kon maken. Da rikketikkende zetmachines die juist in de middaguren het ergst te werk gaan, hadden, als altijd, de bijzondere belangstelling der he-, zoekers. Hier werd het werk aan de tijdelijke hoogteeraren op eminente wijze verlicfht door zetters die als trouwe assistenten in de bres sprongen, terwijl ook het personeel dat de ma trijzen vaardig maakt met allerlei ingenieuse VEREENIGING yvestland NIEUWE R. K. KERK TE HEILOO. Te Heüoo zal op het terrein van <le Runx- putte een nieuwe R. K. kerk worden geflxniwd. Viering van het 40-jarig bestaan Het was Donderdag 40 jaar geleden, dat de Bpnd Vereeniging Westland, de organisatie waarbij de 12 Westlandscbe veilingen aange sloten zijn, werd opgericht. Ter herdenking van deze gebeurtenis, heeft gisteren te Naald wijk in het R. K. Verenigingsgebouw een bij eenkomst plaats gehad. Een schat van bloem stukken sierde de zaal, gezonden door diverse organisaties en vele particulieren. Deze bij eenkomst werd o.m. bijgewoond door de bur gemeesters der gemeenten Naaldwijk, Monster, 's Gravenzande, De Lier, Maasland, Waterin gen, voorts de directie van de Westlandsche Stoomtramweg My., vertegenwoordigers van veilingverenigingen en van den handel Mr. Dr. Ilovy. oud-burgemeester van Loosiiuinen e.a. De voorzitter van den Bond Westland, de heer J. Barendse, hield een openingsrede, waar in hij het ontstaan van den Bond naging en zijn wijze van werken. De Bond heeft meer contact weten te brengen met overheidslichamen, transportwezen, enz. en ook daardoor is zijr. werk van groote beteekenis voor de streek ge weest. De groote verdienste van den Bond is voorts dat liij de lijn tusschen handel en productie scherp heeft getrokken, de tuinder kweekt de producten, do handel zorgt voor den afzet. Met lof werd gewag gemaakt van de groote mede werking in al die jaren ondervonden van de W. S. M. die mede voor een snellen afvoer der producten zorgde. Wat bij deze gelegenheid met trots gezegd mag worden, het Westland heeft steeds op eigen krachten gesteund, en nimmer is die steun aan de Overheid gevraagd behoeven te worden. Echter de moreele steun is altijd wel kom geweest. Het was de vaste overtuiging van spr. dat de Bond Westland zeer veel tot den bloei der streek heeft bijgedragen. Waar vroeger de Westlandsche dorpen een armzalig voorkomen hadden, en hoofdzakelijk gevormd werden door sloppen en stegen, ziet men er thans flinke huizencomplexen verrijzen. Bij dit al is de sociale vrede ons deel gebleven. Met den wensch, dat ook in de toekomst dit zoo blijven zal, besloot de voorzitter zijn toespraak. Voorlezing werd gedaan van diverse inge komen telegrammen, o.m. van den w.n.d. Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Ilol- land, Jhr. von Fisenne. den burgemeester van 's Gravenhage, het Hoogheemraadschap Delf land, diverse organisaties en industrieelen in den lande enz. Daarna heeft liet woord gevoerd de heer F. V. Valstar, voorzitter van den Groep Veilingver- eenigingen in Nederland, die erop wees, dat het Westland niet alleen een beteekenis heeft voor de tuinders zelve, maar voor ons geheele land. Voorts sprak de president-commissaris der Westl. Stoomtram Mij., die eraan herin nerde, dat deze Mij en de Bond Westland het zelfde doel beoogen, n.l. de streek en den tuin bouw vooruit te brengen. Een lange Tij van sprekers boden hierna matdiass in st'nae:- dan - - n Liter- voornaamste YooriooYcrde» aan de leergierigen, let een soort eerbied werden de allernieuwste kolossale rotatie-persen bekeken en or tintelde wat in de oogen, toen <k ze knp-pen eventjes op vollen gang werden gezet en aan allen verde ren uitleg voor een oogenblik een einde maak ten. Ais bij den bakker versoii van de plank, zoo konden de studenten hier, de van nieuwigheid krakende couranten, zoo uit de machine oppik ken en meepakken om weer in de vergader zaal bijeen verrast te worden met défolo, dio bij het begin der excursie was gemaakt. De directie bood daarna in de gezellige ver gaderzaal, ververs-dringen aan en vervolgens besteeg de heer Oonijn, chef der exploitatie, den ge-improviseerden katheder, om de bezoekers te onthalen op een zeer aandachtig gevolgde, doorwrochte rede over journalistiek en réclamé, Omdat alles ongewoon was, mocht deze cau serie door een pauze worden verbroken, gedu rende welke behalve de geesten, ooit de rest van den inwendigen mensch werd versterkt. Na de voordracht van den heer Conijn dankte de praeses van Sanctus Lauremtiue, de heef. Jansen, den directeur voor de buitengewóón- aangename ontvangst niet alleen, maar in het bijzonder ook voor bet goede en groote vertrou wen door hem, als leider van de Maasbede, ge steld in de leerlingen der Handelshoogescheol, van wie bijna een dozijn, een positie had ver kregen bij de Maasbode. De directeur nam daarop bet woord om de studenten te bedanken voer hun bezoek en er bij te voegen, dat hem dit zeer aangenaam was geweest vooral ook, omdat hij meende, dat steeds meer en beter diende te worden begrer pen, ook in ons land, de noodzaak" van enge samenwerking tusschen academisch ge-vormden en journalistiek. Hij sprak de hoop uit, dat heit begrip van dit bij-elkaav-hooren ook hier steeds meer ingang zou vinden. Hij verwachtte dat te eerder hij studenten, waaruit eens enzejioog- ieeraren zouden moeten voortkomen. Na nog eenige oogc-nblikken gezellig samen zijn, werd deze geanimeerde academische zit ting opgeheven, waarop een hartelijk afscheid van de gasten volgde. nog hun gelukwensehen aan, waarbij opge merkt werd, dat het Westland, zooals reeds bewezen is, aan de spits staat van alle tuin bouwcentra ter wereld. Uit alie werelddeelen komt men om in deze streek den tuinbouw te zien. Ook tijdens het iliner spraken nog tal van vertegenwoordigers en ook de burgemeesters van de Westlandsche gemeenten vriendelijke woorden, en werden de óprickters herdacht. Een telegram _y,er<l aan ,M. de Koningin ge zonden, waarin hulde en trouw aan H. M. wordt betuigd. Het was omstreeks midder nacht, toen de bijzonder prettige herdenkings bijeenkomst werd gesloten. Zooals reeds gemeld, zal ter gelegenheid van dit jubileum in het najaar een tentoonstelling van Westlandsche producten worden gehouden. INTERN- H YPOTH EEK BAN K- De regeling voor de pantlbriefiiouders. Ia aansluiting op het bericht in ons blad. van gisteravond deelen wij omtrent (le verga dering' van de N.V. Internationale Hypotheek bank nog het volgende mede: Voorgesteld werd om directie en commissa rissen te machtigen een overeenkomst aan te gaan met de N.V. Nieuwe Internationale Hy potheekbank en om de gelegenheid open té stellen voor (le houders van pandbrieven om op nader bekend te maken voorwaarden hunné pandbrieven om te wisselen in. aandeelen, In winstdeelende pandbrieven en in winstbewijzen N.V. Nieuwe Internationale Hypotheekbank. De commissie gaat geheel accoord met het bestuursvoorstel tot de oprich ting van een nieuwe Internationale Hypotheek bank. Deze overeenkomst houdt in de over dracht van het actief der Bank ten behoeve van hare pandbriefhouders aan de pas opgerichte N.V. Nieuwe Internationale Hypotheekbank, waarvoor deze ten behoeve van genoemde pand briefhouders zal stellen al de door haar uit te geven waarden, n.l. 967.600 volgestorte aan deden, 1.451.400 winstdeelende pandbrieven en 4838 winstbewijzen, behalve 500 winstbewij zen, die aandeelhouders der Internationale. Hypotheekbank ontvangen als contra-praestatie voor hunne onontbeerlijke medewerking tot de reorganisatie. Op deze wijze zal aan de pand- briefhoiulers iu waarden der Nieuwe Interna tionale Hypotheekbank kunnen worden uitge reikt een bedrag, gelijk aan 20 pet. hunner vor dering in aandeelen der Nieuwe Internationale Hypotheekbank; een bedrag gelijk aan 30 pet. hunner vordering in winstdeelende pandbrieven, zonder vaste rente waarop uit de winst voor alle andere uitkeeringen 5 pet. zal worden be taald, en één winstbewijs zonder nominale waarde, rechtgevend op uitkeeringen tot een totaal van 50 pet. hunner vordering te ont vangen uit de overwinst, nadat 5 pet. ever de winstdeelende pandbrieven en 5 pet. ever de aandeelen zal zijn uitgekeerd. De voorstellen werden met algemcene stem men aangenomen en besloten aan houders vadi pandbrieven in contanten de rente op hunne pandbrieven uit te betalen, berekend tot 1 Juni 1929.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9