KABOUTER MAANDAG 6 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 WEERBERICHT. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND 0. d. r. o.w.c. De uitslagen. CORINTHIAN JUNIORES TORNOOI biljarten. UIT ROTTERDAM NAAR EEN GEWESTELIJK PLAN Verwacht wordt: Meest krachtige, tijdelijk stormachtige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt met regenbuien, koeler vooral des ochtends. De barometer zal spoedig gaan dalen. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 8,01 tot 's morgens 3,52. KLASSE 3G ges. gew. gel. vrl. p. v.-t. S. G. V. 1 14 11 3 0 25 57—15 Spartaan 3 13 10 2 1 22 51—18 M. S. B. 1 13 7 0 6 14 45—39 Exseteior 3 14 6 6 2 14 35—33 Aeolus 2 13 5 3 5 13 37—36 T. O. G. 1 14 5 2 1 12 28—39 Celer 2 14 4 0 10 8 34—54 D.O.N.K. 3 12 2 3 ,7 7 27—37 Lodewijk 2 13 2 1 10 5 23—66 Celer 2—D. O- N. K. 3 4—1 Celer werkte zich door deze overwinning een plaatsje de hoogte ta, waarmede de blauw zwarten zich nu vrijwel buiten gevaar gesteld hebben voor de laatste plaats Spartaan 3T. O. G. 1 5—1 Spartaan behield haar kansen op de eer ste plaats door T. O. G. regelmatig met 51 te kloppen. Voor de rueit hadden de zwartjes reeds een 3—1 voorsprong. Na de hervhtttag zorgden de linksbinnen en linksbuiten elk nog voor een doelpunt waarmede het einde kwam. Excelsior 3—Lodewijk 2 12 Aanvankelijk hangt het spei als las zand aan elkaar en zijn beide partijen tegen elkaar op gewassen. Bij een corner op het Exeeisiiior-doel heeft Lodewij& succes wanneer, na enkele mlstrappen de Lodewijk-spa Inschiet. (01). Excelsior wordt nu iets sterker en na eenlge vergeefsche pogingen brengt de rechtsbinnen der zwart-wititen beide partijen op gelijken voet. Na de rust neemt Lodewijk vrij spoe dig de leiding om die niet meer af te stlaan. De Lodewijk doelverdediger, die resoluut keepte werd nog eenige malen aan den tand gevoeld, maar hij gaf niet thuis. KLASSE 4H ges. gew. gel. vrl. P- v.t. Duiven 3 13 10 3 0 23 69—10 Excelsior 4 12 8 3 1 21 51—17 8. F. L. 1 10 6 2 2 14 35—16 Velsox 1 8 6 1 1 13 35—21 Celer 3 14 5 3 6 13 38-48 Bt. Lodewijk 3 15 4 1 10 9 36—59 Activitas 2 11 2 2 7 6 21—39 V. G. M. 2 13 3 1 9 7 23—47 Ignatius 1 11 1 0 10 2 15—67 V. G. M. 2- -Velox 1- -13 V. G. M. neemt onmiddellijk de leiding. Nau welijks is de bal weer aan het.rollen of Stoops maakt met een zuiver «taot gelijk. Drielvis neemt kort hierop de leiding (12). Dezelfde epeler scoort uit een voorzet no. 3. Een kwar tier voor de rust deponeert Bokkel no. 4 in 't net (14). Wanneer scheidsrechter de rust aankondigt heeft Drielvis den stand reeds tot 71 opgevoerd. Na de rast is Drielvis zeer actief. Geleidelijk brengt hij den stand op 121. Terwijl hij tegen het einde nog kans ziet no. 13 te sooreu. Lodewijk 3Excelsior 4 21 Lodewijk heeft het eerste succes. Reeds kort na het begin krijgt Sparrei het nakijken. Excelsior neemit daarna 't sjel geheel in han den. Haar centervoor maakt spoedig geüjk en neemt kort hierna zelfs de leiding. (12). Kort na de thee krijgt Lodewijk een doelpunt cadeau, wanneer de Neef in eigen doel werkt. De tweede helft kregen de groenwitten geen voet meer aan den grond. Vele kansen ver knoeiden de zwart-wittén. 'n Lodewijkback schiet bij een voorzet van rechts keihard in eigen doel. Eenige vrije schoppen worden te gen den lat en naast geschoten. Tenslotte scoort J. Berry no. 4 ond|U' de lat. Aldus het einde. W Activitas 2Celer 3 35 Activitas kon het op eigen terrein tegen Celer 3 niet bolwerken en moest met 53 de eer aan de blauw-zwavte gasten laten. KLASSE 5B. ges. gew. gel. vrl. P. v.t. S G. V. 2 10 9 0 1 18 64—7 Caler 4 9 7 1 1 15 2S—11 Spartaan 4 10 7 1 2 15 31—14 Duiven 4 11 4 1 6 9 26/43 St. Lodewijk 4 9 2 3 4 7 14—27 T. O. G. 2 10 '1 3 6 '"5 14—26 S. F. L. 2 10 2 0 8 4 14—43 D.O.N.K. 4 1 0 3 4 3 12—35 Celer 4—D. O. N. K. 4 5—2 Deze wedstrijd eindigde in een gemakkelijke overwinning voor de blauw-zwarten, waarna zij hun kansen op het kampioenschap mogen blijven behouden. T. O. G. 2Duiven 4 33 De bal gaat vlug van doel tot doel. Na een kwartier spelens weten de rood broeken door een fraai schot de leiding te nemen -10. De Berkelmenschen komen nu flink opzetten, maar hun aanvallen worden telkens afgesla gen; doch een fout van den doelman en de bal verdwijnt in het doel 11. Nu zijn het weer de gasten die in den aanval zijn. T.O.G. veroorzaakt een penalty, diie door de rood- broeken keihard wordt ingeschoten 2—1. Na half timo is T.O.G. overwegend sterker en weet spoedig gelijk te maken 22. Kort daar op scoort T.O.G. nogmlaafe 32. Maar de Dui ven geven zidh nog niet gewonnen en krijgen een vrijen schop te nemen, welke door den geel-zwarten doelman gemist wordt (33). LUSTRUMBEKER COMPETITIE D.H.V B. Lodewijk 1S. G. V. 1 30 Voor de rust wisten de Schliedamsche ge zellen gesteund door den sterken wind htm doel voor doorboring te vrijwaren. Het was dan ook wel te voorzien, dat de Schiedam mer» het na de rust niet meer bol zouden werken. Kort na de thee zend de Lodewijk linksbinnen een zacht schot In, hetgeen den S. G. V.-keeper te machtig ia 10. Geleidelijk brengen de groenwitten den stand op 30. S. G. V. deed og wanhopige pogingen oom den achterstand in te halen. Verder dan bet back- stel brachten zij het niet. Scheidsrechter Ne- derhand had een gemakkelijke baak. D. O. N. K. 2—Aeolus 2 Hoewel D.O.N.K., dank zij het voordeel van den wind voor (halftime sterk ta de meerder heid was slaagden de Gouwenaars er eenige mltauten voor rust pas in te doelpunten. Na de herviatting gaan de partijen aanvankelijk gelijk op. Tweemaal achtereen weet de rood zwarte rechtsbuiten onhoudbaar te doelpun ten. Tegen het einde komt D.O.N.K. gewel dig opzetten en tracht een gelijk spel te for- eeeren. De Aeoluis>verdedt^ing houdt echter stand. "Wanneer de scheidsrechter het einde aankondigt heeft Aeolus 2 zich in de vol gende ronde geplaiaóst. District R'dam Junioren Door de 11—1 overwinning behaalde Excel sior C het kampioenschap van haar afdeeling, zoodat Excelsior A, B en C thans de kam- pioensvlag gelheschen hebben. Overzicht Hermandad heeft nu een .heel eind van haar achterstand in de competitie ingehaald en heeft nu nog sileohts twee wedstrijden te spe len. Zaterdagmiddag heeft de club van de poli tiemannen op het terrein van Feijenoord te gen D. H. Z. gespeeld. Zij trof het, dat D. H. Z. niet de beschikking had over haar vol ledige ploeg en dus een goede kans had op een overwinning, te meer waar haar tegen standster weinig of niets te winnen of te ver liezen had. Voor Hermandad stotnd er heel wat meer op het spel, want d.ie was, en is trouwens nog niet, geheel buiten gevaar. Na haar overwinning op D. H. Z. van Zaterdag ds Hermandad nu zoo ver opgekomen, dat ze een gelijk aantal punten heieft met Florissant, maar nog twee wedstrijden te spelen heeft, Slechts één punt is dus noodlg om Hermandad in veilige haven te brengen. Gelukt de politie dit niet, dlam zal zij een beslissing moeten spelen tegen Florissant om uit te maken wie aan de degradatie-competitie zal moeten deelnemen. S.P.C. zoo goed als zeker kampioen S. F. C. speelde gisteren haar laatsten wed strijd, zij moest hiervoor naar het Afrikaan- derplein om daar tegen D. H. Z, dat op eigen terrein een niet te onderschatten te genstander is, ten strijde te trekken. De Schiedammers troffen het bijzonder, want verschillende spelers van D. H. Z. waren Za terdag ook reeds in het veld geweest tegen Hermandad. Hierdoor waren de gastheeren wel eenigszins gehandicapt en het kostte S. F. C. dan ook niet veel moeite de overwin ning in de wacht te sleepen. De Schiedam mers hadden deze twee punten nog juist noo- dig om zich zoo goed als zeker kampioen te kunnen noemen. Wij hoorden gisteravond, dat S. F. C. reeds feest vierde in verhand met het behaalde kampioenschap, doch dit lijkt ons wel wat voorbarig. Immers de uitslag van den wedstrijd H. G. S.D. H. Z. is nog niet bekend. Deze wedstrijd was eenige weken ge leden vastgesteld en was twee minuten voor het einde, toen D. H. Z., een voorprong had van 10 door den scheidsrechter wegens hand tastelijkheden van den doelman van H. G. S. met eenige toeschouwers, afgelast. Wanneer dus do R. v. B. bepaalt, dat deze twee (mis schien zijn het er ook wel drie of vier) mi nuten tusschen deze ploegen alsnog gespeeld moeten worden en H. G. S. ziet kans in de zen korten tijd een doelpunt te fa.brlceeren, dan eindigt de Overschiesche ploeg eveneens met 26 punten, zoodat dan een beslissingswed strijd gespeeld zal moeten worden om uit te maken, wie bet volgende jaar naar den N. V. B. zal promoveeren. Wij kunnen nu niet voet stoots aannemen, dat dit zoover zal komen, maar het is toch geenszins uitgesloten. Bijna den gebeelen wedstrijd was S. F. C. gisteren in den aanval en reeds na een minuut spelens scoorde de rechtsbinnen het eerste doel punt, nadat een doelpunt van den midvoor der Schiedammers wegen® buitenspel terecht ongel dig verklaard. Hierna volgen enkele aanvallen der thuisclub bij een waarvan de bal in het net wordt gewerkt, zoodait de partijen weer op ge lijken voet zijn gébracht. S. F. C. wordt nu overwegend sterker en de midvoor weet nog voor de rust den Schiedammers weer de leiding te geven. Na de hervatting hebben de bezoekers het nadeel van den wind, wat evenwel niet weg neemt, dat zij direct tot den aanval overgaan. Kooiman krijgt veel en lastig werk, doch het gaat hem goed af. D. H. Z. komt slechts spo. radlseh over de helft van het veld. Als de midvoor in het strafschopgebied door een der verdedigers van de thuisclub ongeoorloofd wordt aangevallen, maakt de rechtsbuiten van den strafschop gebruik door het leder langs Kooiman te jagen. D. H. Z. komt dan nog even opzetten, doch tot doelpunten brengt zij hot niet. S. F. C. voegt nog een doelpunt aan de score toe, waarna kort daarop bet einde aar- breekt met een verdiende overwinning van 41 voor S. F. O Een geüjk spel te Bolnes Bloemhof trok naar Bolnes met 9 Inval lers en wist het tegen Olivio tot een gelijk spel te brengen. Olivio dat 3 invallers te't is onmiddellijk in het offensief doch de gebrs. Goedegebnuren bleken in uitstekende condi tie en gaven den aanvallers geen schijn van kans. Als Bloemhof zich dan los werkt gaat de strijd gelijk op met wisselende kansen. Als het spel ongeveer tien minuten oud is, wringt Vervenne zich door de vijandelijke verdedi ging heen en geeft Bloemhof de leiding (0-1). Olivio zet er thans alles op voor den ge lijkmaker, doch v. d. Akker, onder de lat van Bloemhof, goed gesteund door de ach terspelers gebrs. Goedegebuuren, weet onhei len te voorkomen. Na de hervatting a's het met Bloemhof vrij wel gedaan en oefent Olivio een hevigen druk uit op het doel van Bloemhof. Een doelpunt kan echter niet uitblijven en na vijftien minu ten spelens brengt Olivio de partijen op ge lijken voet. De sporadische tegenaanvallen van Bloemhof waren van hoegenaamd geen befceekemds. Olivio bleef aanhoudend het doel van Bloemhof bestoken, dodh zij slaagde er niet in het winnende punt te scoren, zoodat het einde komt met een gelijk spel. EERSTE HLAS A gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. gem. H. G. S. 17 11 3 3 25 42—17 1.47 S. F. C. IS 12 2 4 26 57—24 1.44 D.L.V.S. 16 9 4 3 22 35—20 1.38 18 7 4 7 18 30—29 1.— Bloemhof 18 7 4 7 18 26—42 1.— 18 5 7 6 17 33—34 0.94 Olivio 17 5 5 7 15 36—33 0.88 D. H. Z. 18 5 3 10 13 27—44 0.73 Hermandad 16 3 4 9 10 24—43 0.63 Florissant 18 4 2 12 .10 23—46 0.56 Promotie- en degradatiecompetitie le en 2e klas Ook als is nummer zes, die- aan de promotie- en degradatie-competitie le en 2e klas moet deelnemen, nog niet aangewezen, toch zijn er al verschillende clubs, die al 3 en 4 wedstrij den voor deze competitie hebben gespeeld. R. D. M. dat haar eerste drie wedstrijden op eigen terrein gewonnen had, ging gisteren bij D. V. Z. op bezoek en liet nu een veer, want de uitslag werd een punjtlo'os spel. Niettemin gelooven wij, dat de Droogdokkera niet bang behoeven te zijn voor de komende ontmoetingen eh het zou wel heel vreemd moeten loopen, willen zij het volgend jaar hun intrede niet doen in de eerste klas Charlois verloor haar tweede ontmoeting, ditmaal won H. O. V. met 20 van da eerste klassers. Dat is wel een heel slecht begin voor haar, maar misschien weet zij zich te her stellen en zich in de eerste klas te handha ven. Maar dan zad zij toch uit een ander vaatje moeten gaan tappen, wat anders vree zen wij, dat Charlois zich met een plaats in de 2de klas zall moeten tevreden stellen. De stand gesp. gew. gel. verl. p. v. t. gem. R. D. M. 4 3 1 7 10—2 1.75 Germinal 3 2 1 4 5—3 1.33 H. O. V. 4 2 2 4 5—6 1.— D. V. Z. 3 -? 1 2 1 1—4 0.33 Charlois 2 2 0—6 0.— Promotie- en degradatie-competitie le en 2e kl. D.V.Z.'R.D.M. 0—Q; Charlois—H.O.V. 0—2. le klas A: HermandadD.H.Z. 31; Olivio— Bloemhof 11D.H.Z.S.F.C. 14. 3e klas A: N.K.R.—Wit Rood Wit 3—0; B: D.D.C.—R.L.C. 7—1; C: C.D.A.—Delf sha ven 21; DemosMartinit 34. Res. le klas B: D.L.V.S. 2Trans val ia 3 21; Overmaas 3R.F.C. 3 22; C: Coal 2HION 2 4—1; U.S.C, 2—D.C.V. 2 2—1; D: Feijenoord 6Excelsior 4 62; Steeds Hooger 3Xerxes 3 12; Hermes D.V.S. 4Noorden 2 23. Res. 2e klas C: Saturnus 2—V.F.C. 3 2—1; E. Xerxes 4Steeds Hooger 4 12. Res. 4e klas A: Neptunus 6Feijenoord 8 61; B: Hermes D.V.S. 7Noorden 5 2—2; Leonidas 6Feijenoord 9 26; Neptunus 7 Sparta 8 2—0; C: V.O.C. 7—Fortuna 4 1—2; Feijenoord 10Sparta 9 20; Hermes D.V.S. 8Odi 3 20; D:-Schiedam 4Feijenoord 11 4—2; D.L.V.S. 4—Luno 2 0—3; E.D.S. 3—C.V.V. 7, C.C.V. niet opgek.; F: s.S.S. 2—R.E.S. 2, R.E.S. niet opgelc.; G: V.N.D. 3Ursus 3, Ursus niet opgek.; T.A.G. 2V.D.L. 4 31; H: Dendo 2—K.E.Z. 2 Dendo niet opgek.; R.L.C. 2Dilettant 2, Dilettant niet opgek.; Luvo 3 Olivio 3 07; I: R-F.C. 7-Vooruitgang 3 3—1; Hion 3—Dilettant 3 4—1; Coal 3—Pech vogels 3 22 onder protest van Coal. De overige wedstrijden zijn niet doorgegaan. De uitslag van het te Zwolle gehouden Corin thian junioren tornooi luidt als volgt: la prijs (wisselbeker) Quick (Nijmegen), 2e pr. Frisia, 3e prijs Be Quick (Groningen), 4e prijs Z. A. C., 5e prijs U. D-, Ce prijs Be Quick (Zutphen), prijs voor meeste doelpunten Frisia. VOETBAL IN ENGELAND De uitslagen van gisteren zijn Eerste divisie. Aston Villa—Sheffield Wednesday 4—1 BurnleyArsenal 3— -3 BuryDerby County 3 —3 Cardiff City—Blackburn Rovers l—l Leeds United—Birmingham o—1 Leicester CityBolton Wanderers 6--1 LiverpoolManchester City ii Manchester UnitedPortsmouth 00 Newcastle UnitedEverton 20 Sheffield United—Sunderland 4_o West Ham United—Huddersfield Town 1—1 Tweede divisie Hull City—Nottingham Forest 0—1 Middlesbrough—Grimsby Town 3—0 Millwall—Barnsley 02 Oldham AthleticBradford 21 Port Vale—Bristol City 5— 0 Preston North End—Stoke City 2—2 ReadingClapton Orient 4 —2 SouthamptonSwansea Town 30 Tottenham Hotspur—West Bromwich 2—0 Wolverhampton WanderersBlackpool 1—6 'S-GRAVENHAAGSCHE BILJARTCLUB— CAL AND. In het clublokaal van de 's-Gravenhaagsehe Zijn wederom negen partijen verwerkt van den driekamp tusschen de 's-Gravenhaagsche Biljart club en Caland uit Rotterdam. De stand na de twee ontmoetingen In Rotter dam was Caland 2444 punten en de 's-Graven haagsche 2225 punten. De Hagenaars liepen dit maal ruim 300 punten op hun tegenstanders in en behaalden 1318 punten togen Caland 1002, waarmede de stand werd 's-Gravenhaagsche Biljartclug 3543 punten en Caland 3446 punten. Dinsdag 7 Mei a.s. hebben de laatste negen partijen plaats. KEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN BLOOT. MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEP Tentoonstelling van bet verzameld studiemateriaal In het gebouw van de Nederlandsche Han- dels-Hoogeschool aan den Pieter de Hoochweg is Zaterdagmiddag de tentoonstelling geopend van de gegevens, betrekking hebbende op de voorbereiding van een gewestelijk plan voor het deel der provincie Zuid-Holland, een herha ling te Rotterdam van de tentoonstelling, wel ke van 28 Maart tot en met 6 April 1.1. te 's-Gravenhage werd gehouden. De officieele opening geschiedde door prof. mr. F. W. de Vries, Rector Magnificus van de Handels-Hoogeschool. Onder de aanwezigen, bij de opening tegen woordig, merkten wij op een aantal Raadsle den van Rotterdam, eenige professoren van de Handels-Hoogeschool, hoofdambtenaren der gemeente benevens de heeren H. Stulemeijer, burgemeester van Schiedam en J. Dommisse, burgemeester van Maassluis. Aan de tentoonstelling zijn verbonden vier voordrachten, waarvan de eerste een inleiding was op een bezoek aan de tentoonstelling, ge houden door jhr. M. J. L de Jonge van Ellemeet, directeur van de Bouwpolitie en den Woning- dienst te Rotterdam. De heer de Jonge van Ellemeet merkte op, dat stads het Internationaal stedebouwkundig congres in 1924 te Amsterdam het gewestelijk plan in het centrum der algemeene belangstel ling is komen te staan. Een van de streken, die het eerst in aanmer king kwamen, was het westelijk deel der pro vincie Zuid-Holland, waarvan de twee groote steden Rotterdam en Den Haag de kernpunten uitmaken. De burgemeesters van deze steden, de urgentie voelende, gaven aan de vier tech nische diensten van de beide gemeenten de op dracht, gezamenlijk de gegevens te verzamelen, noodzakelijk voor het maken van een geweste lijk plan. Deze hebben de stof verdeeld, in voortdurend overleg met elkaar eenige jaren gewerkt, en de resultaten van dien arbeid vindt men nu hier In de handelshoogeschool geëtaleerd. Wat men te zien krijgt, is dus niet een ge westelijk plan. Het is niet anders dan een ver zameling gegevens welke men noodlg heeft wanneer men een plan wil gaan maken, gege vens uit officieele bronnen geput. Wat zal er met deze voorstudie moeten ge beuren? Eenige maanden geleden hebbén Ge- dep. Staten van Zuid-Holland een commissie van advies ingesteld voor de uitbreidingsplan nen in onze provincie, die een ruimere taak zal hebben dan alleen het aan elkaar passen van gemeentelijke uitbreidingsplannen, en die wel degelijk in het oog zal vatten de ontwikkeling van het gewest als geheel. Het lijkt spr. dan ook niet te optimistisch, te verwachten dat deze commissie zich zal zetten aan het ontwerpen van een gewestelijk plan. En dan begeeren de gemeentebesturen van Den Haag en Rotterdam niets liever dan dat dit studiemateriaal als grondslag zal kunnen dienst doen. Aan de hand van lantaarnplaatjes, foto's van de voornaamste kaarten, welke men ook op de expositie terug vindt, besprak de inlei der eenige interessante statistieken op bet ge bied van bevolkingstoename, grensultbreidlng, dichtheid der bevolking, belasting- en vermo gen spercentage, bodemgesteldheid in verband met volkshuisvesting, hoogteligglng, van na tuurschoon, van het bedrijfsleven, van verkeer op land- en waterwegen, tram-, trein- en auto- busverbindingen en ten slotte van gas- en eice- triciteitsvoorzienlng. Wat men hier te zien krijgt Is dus geen ge westelijk plan, maar alleen, wat de Engelschen noemen „regional survey,'' een onderzoek naar de streek. Over de noodzakelijkheid van die survey wordt wel eens verschillend gedacht. De Engelschen doen er in het algemeen vrij veel aan. Bij het traditioneele Duitsche voorbeeld, het Roergebied, beeft men er heel wat minder aan gedaan. Bovendien stond de zaak er daar, wat de studie betreft^ tamelijk eenvoudig voor. Het is een zeldzaanrtgeval, dat een streek van een dergelijke oppervlakte zóó gelijksoortig is in economische constructie. Het gaat daar overal om het mijnbedrijf en al het andere hangt daaraan vast; industrie, bevolking, verkeer, recreatie, enz. Het eene deel van het gebied is in die ontwikkelingsjaren misschien een eeuw bij het andere achter, maar het gaat per slot van rekening alles in dezelfde richting met een verschil in tempo. Vergelijken wij nu daarmee westelijk Zuid- Holland, dat kleiner in oppervlak is, dan zien wij dat we hier te doen hebben met een gebied, dat een conglomeraat is van zeer uiteenloopen- de elementen. Als kernpunten van dat gebied twee groote steden, die wel zeer verschillend in karakter zijn. Den Haag, de groote woon stad, de zetel van de regeering en mede daar door tevens de hoofdzetel van verschillende groote ondernemingen in het binnenland en in de koloniën, die dikwijls hun eigenlijk bedrijf elders hebben gevestigd. Als tegenstelling Rot terdam, op en top werkstad met als kern daar van het havenbedrijf. Karakteristiek voor beide steden is b.v. de Koninklijke Petroleum Mij. In den Haag is dat een belangrijk element, in Rotterdam eveneens. In Den Haag Is dat de hoofdadministratie, in Rotterdam het centrale bedrijf. Tusschen die beide steden ligt het Westland, de „glazen" Btad kan men zeggen, het voornaamste tuiubouwdistrict van Neder land. Ten Noorden van Den Haag een laugge- strekt gebied van duinen en geestgronden, eer tijds prachtige natuur, nu zich geleidelijk om vormend tot bollenvelden met pakhuizen vol gens standaardmodel en overigens tot villastad met borden van art. 461 ook volgens standaard model. Ten Zuiden van Rotterdam een door loopend industriegebied langs de Noord, de Merwede, en de Hollandsche IJssel, dat zich langzamerhand zóó ontwikkelt, dat alle oever lengte door industrieën wordt ingenomen en men een vreemd verschijnsel langs de rivier loopende, de rivier niet meer ziet. Dan het gebied van midden Zuid-Holland grooten- deels weiland. Maar waarin b.v. de tuinbouw zeer snelle vorderingen maakt. En de Zuid- Hollandsche eilanden met ook overwegend agrarisch karakter, maar doorsneden door den toekomstigen zeeweg naar Dordrecht. Daartus- schen dan verschillende steden Leiden, Delft Schiedam, Vlaardingen, Gouda, Dordrecht, Go- rlnchem elk met 'n eigen karkater, maar toch allerminst een afgesloten eenheid vórmende. Wat hier tentoongesteld wordt is als men wil theorie met deze restrictie dat de kaar ten (en dat is dikwijls met theorie het geval) niet anders geven dan een objectieve verzame ling, een verwerking, een ordening van nuch tere gegevens uit de praktijk. En dan kan nie mand er meer van overtuigd zijn dan spr., dat, wanneer men met die gegevens gaat werken, dit moet gebeuren met praktisch inzicht. Dan ziet spr. de zaak bovendien zoo, dat men niet moet trachten uit deze gegevens een ge westelijk plan op te bouwen, maar dat men aan het ontwerpen moet gaan en dan tijdens dat ontwerpen zijn arbeid voortdurend kritisch aan de gegevens moet toetsen. Het hier verzamelde ls dus controle-materiaal en als zoodanig moet men het gebruiken. En dan hoopte hij zeer, dat zij, die geroepen zijn, onze provincie een ge westelijk plan te geven, dat zoo broodnoodig is, gebruik zullen maken van dit materiaal en van de kennis en ervaring, die de samenstel lers daarvan hebben opgedaan. De tentoonstelling, die op werkdagen (behal ve Hemelvaartsdag) geopend zal zijn van half elf V.m. tot 5 uur n.m., blijft tot en met Zater dag 5 Mei. Zij is een bezoek alleszins waard. Het ma teriaal, hier verzameld, geeft op menig .gebied Interessante gegevens over het. leven in Zuid- Holland-West. OPENING DER BRUGGEN Wijziging van de openingstijden en van het bruggeld Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam werd 8 Januari j.l. een verzoek ingediend om: a. den gewonen tijd voor het openen van de bruggen te verlengen en te bepalen van des morgens 5 uur 30 minuten tot 's avonds 7 uur; b. de drieledige indeeling van den buiten gewonen tijd voor het openen van de bruggen, te vervangen door een tweeledige, t.w. van des avonds 7 uuir tot middernacht en van midder nacht tot des morgens 5 uur 30 minuten; c. het tarief voor het openen van de bruggen in buitengewonen tijd in dien zin te wijzigen, dat van 's avonds 7 v.rr tot middernacht de rechten worden geheven, welke thans tusschen den gewonen tijd en 's avonds 10 uur verschul digd zijn. Na de verkorting van den arbeidstijd in 1920 is door den raad als gewone tijd voor het openen van de bruggen aangewezen de tijdruimte tus schen 's morgens en 's avonds half zeven uur, In 1925 is deze regeling herzien door den ge wonen heropeningstijd, behoudens enkele uit zonderingen, met een half uur te vervroegen De havenmeester, acht wijziging van den sub a bedoelden openingstijd niet noodzakelijk voor de bruggen, die buiten de herziening van 1925 zijn gehouden, doch bepleit in verband met de steeds toenemende uitgestrektheid van de ha ven, waardoor voornamelijk de sleepbooten vroeger met het sleepwerk moeten aanvangen dan voorheen en hare werkzaamheden eerst later kunnen beëindigen, verandering van den gewonen tijd van opening voor de Nieuwe Lea- vebrug, Oude Leuvebrug en Stokkenibrug In dier voege, dat deze valt tusschen 's morgens 5 uur 30 minuten en 's avonds 7 uur. Tevens stelt hij voor In den gewonen openingstijd van de Scbeiuwebrug wijziging te brengen en dien tijd voor de bruggen, liggende nabij de Oude Haven, met een half uur te verlengen, waar mede in hoofdzaak de beurtvaart gelbaat zal zijn. Wat voorts het sub b genoemde gedeelte van het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken betreft, geeft genoemde Hoofdamb tenaar in overweging dit in te willigen, met dien verstande, dat de bestaande IndeeTing van den buitengewonen tijd voor de opening van de bruggen wordt vervangen door een twe> ledige, te onderscheiden naar den tijd voor en na des avonds 10 uur. Ten aanzien van het onder c vermelde punt adviseert de Havenmeester ten slotte het sterk progressieve tarief voor opening van de bruggen na middernacht in te trekken; als gevolg van de nieuwe tweeledige indeeling zal dan voort aan gedurende de nachturen hetzelfde geheven worden als thans reeds tusschen 10 en 12 unr 's avonds gevorderd wordt. Rekening houdende met een meerdere uit gave aan loon wegens het bedienen van de bruggen, geraamd op 1250 en een dèrvirg van bruggeld van ongeveer 750, moeten de kosten, aan dezen maatregel verbonden, op pl.m. 2000 per jaar worden gesteld. B. en W. stellen voor op de geschetste .wijzo aan de wenschen van de K. v. K. tegemoet te komen. DE SCHERMCOMPETITIE Dam eswedstrij den Voor de competitie van den Kon. Ned. Amateur Scbèrmbomd had Zaterdag in de scliermzaal van T.H.O.R. alhier een strijd plaats tus schen de dames equipes van Giandomenici, Club huis te Werve, Haarlemsche Schermclub en T. H. O. R. Het eerst kwamen op den looper de dames van Clubhuis te Werve en Haarlem. Voor eerstge noemde club trokken de dames Brücknann, Becking, Michaelis, Lettinga en voor de Haar lemsche Schermclub mevr. Möné, mej. Doode- heefver, mej. de Jong en mevr. van Waveren. Haarlem won met 106 partijen, 54 ontvangen en 65 gegeven treffers. Mevrouw van Waveren won haar vier partijen. Daarna volgde T. H. O. R.—Giandomenici. Voor eerstgenoemde vereeniging kwamen uit de dames A. C. Ruys, B. v. d. Hoeven, C. E. Ruys en Dvorak. Voor Giandomenici II trokken do dames van Geuns, Molewater, v. d. Bilt en van Hall. Het eindresultaat was, dat Giandomenici II won met 97 partijen, 54 ontvangen en 66 gegeven treffers. Mej. Molewater won al haar partijen. Daarna kwam Clubhuis te Werve tegen Gian domenici II uit. Clubhuis te Werve won met 106 partijen en 50 ontvangen en 71 gegeven treffers. Mej. Broekman won al haar partijen met slechts 9 ontvangen treffers. Ten slotte kwam Haarlem tegen T. H. O. R. op den looper, beide ploegen met de reeds ge noemde dames. Deze wedstrijd werd door T. H. O. R. gewonnen met 106 partijen, 56 ontvangen en 70 gegeven treffers. Mevr. C. E. Ruys won al haar partijen. De wedstrijden stonden onder leiding van de heeren W. A. Landa, Paapen, Giandomenici en Brassine. SCHEEPVAARTKUNDIG MUSEUM- Ged. Staten stellen voor aan de vereeniging Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Mu seum voorloopig voor het jaar 1929 een provin ciaal subsidie te verleenen ten bedrage van 1/3 gedeelte van het gemeentelijk subsidie tot een maximum van 5625, onder voorwaarde, dat van Rijkswege tot dit doel wordt toegekend een subsidie van 7500.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7