V* AFRIKA WOENSDAG 8 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 HERZIENING VAN HET STRAFSTELSEL GASKWESTIE HET DRAMA TE GROOTEGAST Doorzitten (DIIDAl bij Wielrijden L» ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE TOTALE ZONSVERDUISTERING OP 9 MEI. ZötCLlz, X-CT>tefc&/ï*S C) m£t /qzq TWEEDE KAMElt WUZIGENG DER KINDERWETTEN Successen voor Minister Donner Minister Donner kan tevreden zijn, want vier belangrijke wetsontwerpen werden door de Kamer aangenomen, nadat vooral het drietal tot herziening van het strafstelsel uitvoerig door hem verdedigd was. Deze bewindsman behandelt de Kamer, mogelijk onbewust, met een zekere nonchalance, die ook weder bleek uit de wijze waarop hij in de wetsontwerpen eenige wijzigingen aanbracht, waardoor hij zich een onvriendelijke opmer king van mgr. Nolens bezorgde, zoodat hij zich genoodzaakt zag een „peccavi" uit te spreken. Voor hij de eigenlijke ontwerpen besprak maakte de minister eerst eenige algemeene op merkingen. Aan verbetering van het gfstichts- personeel wordt volle aandacht geschonken, maar thans moet hij werken met de krachten die hij heeft. Wat de reelasseering aangaat, maakte de minister de opmerking, dat men wel kon pleiten, zooals de dames Meyer en Katz gedaan hadden voor meer financieelen steun, maar waar de Kamer de vorige week 20 millioen nit de Rijksfinanciën had gegeven aan de gemeenten, daar kon men wel begrijpen, dat er op de komende begrootingsn niet veel geld voor andere doeleinden kon worden ge bracht. Het recht van pardon voor den rechter, waar voor, zooals de minister opmerkte, de heer Kortenhorst in zijn dissertatie in 1913 had gepleit, wenschte hij niet verder uit te breiden, dan reeds in 1922 was geschied. Volgens het inzicht van den minister werd door zijn ontwerp, waarbij de rechter een deel der straf onvoorwaardelijk en een ander deel voorwaardelijk kan opleggen, een uitbreiding gegeven aan het instituut van de voorwaarde lijke veroordeeling. De bedoeling is dat deze veroordeeling slechts toepassing zal vinden bij ernstige feiten, waarbij algeheele voorwaarde lijke veroordeeling den rechter een onbevredigd gevoel zou geven. Hij had dan ook hoop, dat de rechterlijke macht deze aanwijzing zou volgen. Wat de celstraf aangaat, daarbij bleef de minister van meening verschillen met het centraal college voor de reelasseering, dat slechts een verplicht-cellulaire gevangenisstraf van hoogstens 6 maanden voor zijn rekening heeft durven nemen. Zoover wenschte de minis ter niet te gaan en handhaafde een maximum van vijf jaar. Een belangrijke wijziging fa het ontwerp betreffende de ten uitvoerlegging van de straf bracht hij aan, door de bepaling uit de voordracht van 22 November 1918, waarbij de mogelijkheid tot het inrichten van open luchtgevangenissen geopend werd in deze wet over te brengen. Dat was een heel artikel, wat door de Kamerleden, behalve door de juristen, die in de materie zitten, niet kon worden overzien. Mgr. Nolens protesteerde hiertegen en terecht, want de minister had dit voor nemen reeds toen hij in de Kamer kwam. Mejuffrouw Meyer gaf hij toe dat de ge vangenis te Rotterdam nu niet direct de meest g schikte was als verbeteringsgesticht voor vrouwen, ook al zouden dezen een groot deel van den arbeid binnenshuis moeten verrichten. Zulks is gedacht als een voorloopige oplossing evenals Zutphen voor de mannen. Tenslotte 't ontwerp betrekking hebbende op de bewaring van beroeps- en gewoontemisdadi gers, waarbij de minister heel veel moeite gedaan heeft om den rechtsgrond er van aan te toonen. De bepaling in het ontwerp, dat da rechter daartoe gerechtigd zou zijn, indien het belang der openbare orde dit bepaaldelijk vor dert, waartegen vooral de heer van Schalk b zwaar had, heeft hij geschrapt en vervangen door de bepaling: „indien het ter voorkoming van misdrijven en overigens onder de gegeven omstandigheden te rechtvaardigen is". Het is een verbetering van het ontwerp, maar geheel voldaan was de heer van Schaik niet, want het element, voorkoming van misdrijven, is ook in de straf aanwezig. Het wetsontwerp werd ten slotte toch aan genomen. Het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen omtrent de ouderlijke macht en de voogdij, dat toch wel zeer belangrijk is, heeft slechts weinig tijd van de Kamer gevraagd. Slechts de dames Meyer, Katz en BakkerNort hebben er eenige opmerkingen over gemaakt. Nadat de minister uitvoerig betoogd had, dat het primaire belang vaa het kind gelegen Is in de opvoeding door eigen ouders, keurde de Kamer ook dit ont werp goed. in ons vorig overzicht schreven we, dat de sociaal-democraten twee initiatief-ontwerpen hadden ingediend, die zij nog voor het reces wenschten te zien behandeld. Uit de memorie ven toelichting van het voorstel-v. d. Bergh blijkt, dat de onderteekenaars van dit voor- etel dit niet verwachten. We herstellen bij deze de opmerking, maar voegen er aan toe, dat het toch heel vreemd is, dat men vlak voor de verkiezingen een voorstel doet en niet eens afwacht of een nieuwe regeering er niet mee zal komen. NEDERLANDSCHE SCHEEPS-HYP-BANK Uitgifte van aandeelen Bericht wordt de uitgifte van 500.000 aan deelen op naam, elk groot 5000 nominaal, splitsbaar in onder-aandeelen groot f 1000 nominaal, waarop te storten 10 pet. Do inschrijving wordt uitsluitend voor aan deelhouders opengesteld, van heden tot 31 Mei 1929. ten kantore der Bank. KON. STOOMSCHOENENFABRIEK VAN SCHIJNDEL Het dividend vastgesteld In de gisteren gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Koninklijke stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel werd de balans en Verlies en winstrekening, goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 80 per gewoon aandeel en 62 per cum. pref. winstd. aandeel. Op dit laatste is reeds 30 in Februari j.l. gedeclareerd. Van der Stel contra de Vereeniging van Gasfabrikanten ARREST GEWEZEN IN DE PROCEDURE Het Haag-sch© Gerechtshof heeft arrest ge wezen in de civiele procedure tusechen den ge wezen gasdirecteur A. v. d. Stel te Apeldoorn en de Vereemigiing van Gasfabrikanten ln Ne derland. De heer v. d. Stel was lid van genoemde ver eeniging, miaar deze heeft hem in verhand met het aannemen van steekpenningen hij schrijven van 27 Februari 1924 in overweging gegeven over een,komstig art. 13 der statuten, voor het lidmaatschap te bedanken; v. - d. Stel heeft daaraan echter geen gevolg gegeven. Daarna ontving hij van de Vereeniging een schrijven, waarin hem werd medegedeeld, dat het bestuur op 24 Mei 1924 besloten had hem uit het 'lidmaatschap te ontzetten. Vervolgens werd in de algemeene vergade ring van 14 Juli 1924 het bestuursvoorstel aan genomen met 35 tegen 11 stemmen. Van der SteJ achtte deze uitzetting onrecht matig en stelde tegen de vereeniging een vor dering ln, waarhij hij vernietiging van het be sluit der vergadering vroeg en een vergoeding voor de daardoor door hem geleden schade. Het Hof heeft thans beslist, dat het besluit der algemeene vergadering als rechtsgeldig is te beschouwen en dat de rechtbank terecht de ingestelde vordering heeft ontzegd. Het vonnis der Haagsche rechtbank werd dan ook bevestigd. W. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld De arrondissements rechtbank te Groningen heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak betreffende hot drama te Grootegast, waarbij vier veldwachters werden vermoord. Overeenkomstig den eisch van het O.M. werd de dader Y. W. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. (Reeds geplaatst in 'n deel der vorige opalge) Wijkstra gaat in hooger beroep. Wijkstra, de moordenaar der vier veldwach ters te Grootegast, zal tegen het vonnis der Groningseho Rechtbank, waarbij hij tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld, in hooger beroep gaan. DE SCHIETPARTIJ TE ZUNDERT. De zaak alweer uitgesteld Op de rol van de burgerlijke kamer der Haag sche rechtbank kwam gisteren weer voor de be kende zaak betreffende de schietpartij te Zun- dert, waarbij een caféhouder door marechaus- sée's is doodgeschoten, terzake waarvan de we duwe een vordering heeft ingesteld tegen den Staat en de belde marechaussée's ter vergoe ding van de daardoor geleden schade. Op verzoek van den procureur van eischeres werd de zaak weder 4 weken aangehouden. DOOD DOOR SCHULD. Een arts door de Rechtbank veroordeeld De rechtbank te Utrecht veroordeelde op 24 December van het vorige jaar een 60-jarigen arts, die had terecht gestaan ter zake, dat hij den dood van een ander aan zijn schuld te wijten had, tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde ontzegging van het recht om voor den tijd van een jaar een auto te besturen. In den avond van 22 October had deze geneesheer met den door hem bestuurden auto iemand zoodanig aangereden, dat het slachtoffer spoedig over leed. De veroordeelde ging van het vonnis in hooger beroep en gister vernietigde het Am- sterdamsche gerechtshof het Utreehtsche von nis. Opnieuw rechtdoende veranderde het den straf in 1000 boete of 20 dagen heehtenis, met ontzegging van het recht om een motor rijtuig te besturen voor den tijd van.l jaar. IN HOOGER BEROEP VRIJGESPROKEN Er werd hechtenis geëischt M. R., chauffeur te St. Oedenrode, was door de Bossche rechtbank vrijgesproken van de aan klacht ter zake dat 't aan zijn schuld te wijten is dat op 7 Dec. 1928 te Berlicum ter plaatse Middelrode twee kinderen werden aangereden, die spoedig aan de gevolgen overleden. In hooger beroep eischte de adv.-gen. bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch 2 maanden hechtenis. Het gerechtshof uitspraak doende, bevestig de het vennis en sprak verdachte vrij. INBREKER AANGEHOUDEN. Wat toevallig uitkwam bij een ontdekking Door de Bossche recherche werd een zak met leder in beslag genomenEr bleken in dien zak aanwezig te zijn 49 vellen, zijnde bruin en zwart chroomleder, zoomede zwart en rood lak-leder. Alles bij elkaar een flinke waarde vertegenwoordigende. Degene, die het leder ter plaatse gebracht had, verklaarde, het op den Wes-twai in Den Bosch te hebben gevon den, doch, wel toevallig, bleek dat in den nacht van 1 op 2 Mei j.l, was Ingebroken in do schoenenfabriek van J. van Bommel te Moer gestel en dat daar leder was ontvreemd. Detze benadeelde herkende bet in beslag genomen leder als zijVi eigendom. De zgn. „vinder" is als verdacht van het plegen van bedoelden dief stal, op last van den commissaris van politie, ter beschikking gesteld van den burgemeester te Moergestel. Reel. 2669G YM 6 Zitting van 7 Mei. Valschheid in geschrifte en verduistering De 43-jarige makelaar J. C. J., uit Gouda, thans gedetineerd, heeft zich gisteren te ver antwoorden gehad voor een reeks feiten van verduistering, waarmede hij onderscheidene zijner cliënten heeft benadeeld voor ongeveer 10.000 giuilden. In Maart 192S ibad hij ten behoeve van een zijner cliënten, den heer C. B-remmer te Dor drecht, een bedrag van 4000 ontvangen ais aflossing van een hypotheek. Dit bedrag had hij niet aan den heer Breimaner afgedragen, doch ten eigen bate aangewend. Een machti ging om de hypotheek te doen royeeren, had hij valse hel ijk zelf onderteekend en aan den notaris doen toekomen. Divers© bedragen der rente wegens hypothecaire schulden, toëbe- boorende aan den lieer B-remmer, had hij niet afgedragen. In het tijdvak van 1 Januari 1927 tot 26 Januari 1929 had hij 2000 ontvangen van de Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen, om deze aan zekere Ge- leyns te leenen. Verdachte had maar 1000 uitgeleend en de rest in eigen zak laten glij den. Voorts had hij 8 aandeelen van deze Maatschappij geplaatst doch het daarvoor ont vangen geld, 800, niet afgedragen. Twee af lossingen van ieder 300, van door den heer Brommer verstrekte hypotheken waren even min hij den rechthebbende beland en ten slotte had verdachte zich 3000 toegeëigend, die hij ontvangen bad als aflossing van een hypothe caire schuldvordering ten behoeve van de Maatschappij tot exploitatie van onroerend© goederen Zuid-Holland. Verdacht© legde een volledige 'bekentenis af. Met speculaties had hij veel geld verloren en zoodoende was hij tot zijn daden gekomen. Ook had hij dikwijls andere mensehen met geld getalpen, die dan in gebreke bleven het terug te betalen. De president merkt op, dat drankmisbruik en allerlei andere uitspattingen toch de voor naamste oorzaak van het gebeurde uitmaakt. Getuige Brommer, die voor ongeveer 5 6000 gulden door verdachte benadeeld was gewor den, was mot hem in connectie gekomen door dat hij eens een huis van hem gekocht had. Verdachte had toen verdeT getuige's zaken be handeld. Dat de hypotheek zal worden afge lost, was getuige niet bekend geweest. Notaris J. Koeman, uit Haastrecht, had aan verdachte de 4000 uitbetaald als aflossing van de hypotheek van Brommer. Herhaaldelijk heeft hij om de machtiging van 'het royement moeten vragen. Getuige Bruystens had 4000 betaald aan notaris Koeman ter aflossing van d© hypo theek. Getuig© N. M. Engelbrecht, voorzitter der N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroe rende goederen Zuid-Holland, legde verklairi- gen af omtrent de leening aan Geleyns en de aan Van Dam verkochte aandeelen, terwijl de oiiTatri'ce van W. Potmyt verklaringen gaf ten aanzien van de vordering der Maatschappij Zuid-Holland. Het O, M., waargenomen door mr. J. G. Hol- steyn, achtte het bewijs ten aanzien van alle ten laste gelegde feiten bewezen. Verdachte is tot op het laatste oogenblik zeer M-oh-t vaardig geweest en heeft altijd de illusie gehad, de za ken nog wel te kunnen regelen, maar hij ie er in geslaagd zulk een chaos te scheppen, dat orde brengen daarin niet meer mogelijk wais. Op verzoek van verdachte zelf is over hem een reciliasseerings-rap-port ingewonnen, dat al lesbehalve gunstig luidt. Overigens acht het O. M. den ernst der gepleegde feiten van dien aard, dat verdachte niet in aanmerking kan komen voor een voorwaardelijke straf. Heit eenige wat ten gunste van verdachte -pleit is, dat hij ruiterlijk bekend -heeft en het onderzoek nie-t bemoeilijkt heeft. Daarom wil het O. M. d-e preventieve hechtenis in mindering brengen. Eisch 2 jaar gevangenisstraf met aftrak der preventieve hechtenis. Mr. A. Wolfsbergen pleitte oplegging van een voorwaardelijke straf. Een gevolg van den strengen winter. Twee grondwerkers H. J. PI. uit Oldoomer- veen en B. E. uit den Haag, thans heiden ge detineerd, hadden op 13 Maart een fiets ge stolen die onbeheerd voor een café te Zeven huizen stond. Zij waren tengevolge van de strenge vorst reeds geruimen tijd zonder werk geweest e® zij hadden toen het plan opgevat om van Amsterdam, waar zij wonen, naar Rot terdam te gaan om daar werk te zoeken. Geld voor den trein hadden zij niet dus aanvaard den zij den tocht te voet. Toen zij te Zevenhui zen de fiets zagen staan werd hun de verlei ding te sterk en wilden zij daarmee hun reis vervolgen. Geen van beiden was nog ooit veroordeeld en in verband met een gunstig reciasseerings- rapport eischte het O. M. 6 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk. Op verzoek der verdedigers werden beide verdachten, die nu weer werk kunnen krijgen, uit de preventieve hechtenis ontslagen. Een zware eisch. Het O. M., waargenomen door mr. J. a. de Visser, heeft tegen de 32-jarige E. H. D., huis vrouw J. M. S., 6 maanden gevangenisstraf ge- eiecht wegens diefstal van een portemonnaie met ongeveer f 60 ten nadeele van M. L. van Druten. Tegen den 36-jarigen timmerman O. D., re cidivist, dia zich schuldig had gemaakt aan heling van deze portemonnaie en aan diefstal van een andere portemonnaie met ongeveer f 9, eiseht het, gezien het ongunstige verleden en den slechten invloed die van hem uitgaat, 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 16 Mei. Verduisterde documenten. De 37-jarige assistent-apotheker M. O. v. d. H., gedetineerd, had zich te verantwoorden ter zake van verduistering van eenige documenten die hij van de vrijmetselaars-vereeniging Ge- loofsverdediging in bruikleen had gehad. Het O. M. verzocht deze zaak aan te houden tot 6 Juni, omdat geen der helde getuigen versche nen was. Verdachte, zoowel als zijn verdediger, mr. A. Blussé van Oud Alhlas protesteerden tegen uit stel, waarop de rechtbank besloot de zaak voor onbepaalden tijd uit te stellen, maar verdachte uit de preventieve hechtenis te ontslaan. In den ochtend van Hemelvaartsdag, tusechen vier uur en negen uur Amsterda-msche tijd, zal in 't Oosten de met spanning verwachte zons verduistering plaats hebben. Beter dan vele woorden zal bijgaand kaartje den loop van het verschijnsel verduidelijken. Te 3 u. 52 min. (A. T.) raakt de bijschaduw der Maan het eerst de aard ten Zuiden van Madagascar; één uur later begint de centrale verduistering bin nen de smalle, gearceerde strook. Die strook, waarin de zon totaal verduisterd wordt gezien, Ce?t/r<x&. Zonegen is aanvankelijk 155 kilometer breed, neemt toe tot 195 Km. en daarna af tot 80 Km. breedte. Terwijl de centrale eklips ten Zuiden van Ma dagascar hij zonsopgang begint, passeert zij den equator even na waren (plaatselijken) middag en eindigt zij in den Stillen Oceaan bij zons ondergang te 8 u. 10 min. (A.T.) Eén uur later is de geheelo eklips afgeloopen. Alles te zamen in 5 uur en 15 minuten. Bij enkele punten der centrale lijn is op het kaartje de dunr der totale eklips aangegeven. De grootste duur is 5 min. 7 sec. even vóór de Westkust van Atjeh. Zooals hekend, is er uit Nederland een eklips- expeditie naar Sumatra vertrokken, onder lei ding van dr. van der Bilt en dr. Minnaert, bei den van Utrecht, met assistentie van de heeren Van Wijk (Utrecht), Kuiper en Gorter (Leiden). Het eklips-kamp bevindt zich hij Idi op de een traie lijn, waarheen ir. J. Knol van de Ned. Ind. Sterrekundige Vereeniging zich reeds in Januari heeft begeven ter voorbereiding. De heeren dr. Kreiken en dr. Wallenquist van de Uitspraken. N. v. d. B., 32 jaar, reiziger, gedetineerd, wegens diefstal van 262.95, dooir midd-el van valecihe kwitanties, ten nadeele van de R. T. M., tot 1 jaar go van-gen isstraf J. d. W., 29 jaar, schipper te Schiedam, we genis verduistering van 130 Kg. gerst van de lading van hum schip, tot 2 maanden gevan genisstraf. G. B. G., 25 jaar, schippersknecht te Schie dam, diie terecht had gestaan ter z-ak-e van diefstal van 130 Kg. gerst, werd wegens een fout in de dagvaarding, vrijgesproken. J. C., 41 jaar, koopman, en A. C. S„ 31 jaar, koopman, beiden gedetineerd, wegens heSkag yam den door de vorig© verdachten gestel-en gerst, bot ied-er 16 weken gevangenisstraf, mot aftrak der preventieve hechten-is. In de zaak van P. J. d. H., 25 jaar, fiets- knecht, recidivist en gedetineerd, die terecht gestaan had wegens verduistering Vain een be drag van 30 en van een fiets, ten nad-eele van de firma Immink De Lange, ln wier di-emst hij was, heeft de rechtbank verdachte schuldig verklaard en een psychologisch onderzoek ge last. H. G., 58 ja-ar, besteller, wegen-s het plegen van ontucht met minderjarigen, tet 4 maanden gevangenisstraf met aftrek de-r preventieve hechtenis. C. M. S., 25 jaar, kuilp-miontour, wegens een ge-lijk misdrijf, tot 6 maanden g-evamgenis- e-traf met aftrok der preventieve hechtenis. H. ;S., 27 jaaa-, stoffeerder, wegens ©en ge lijk misdrijf, bot 9 maanden ge vangen ist-raf, met aftrek d-ar preventieve hechtenis. N. A. v. O., 39 jaar, muntmeter-opnemer, we gens een gelijk misdrijf, tot 1 jaar gevangenis straf met aftrak der preventieve beciktemis. In een zaak van H. C. S., 39 jaar, geneesheer te Nii-emw-tHielvoet, d-i'e in hooger beroep had te recht gestaan van ©sn vonnis van den kanton rechter te Bri-elle, waarbij hij wegens een -over treding van -d© motor- em rijwiel-wet hij had op 18 Augustus op den Rij least raat weg onder Nieuw-Helvoet de veiligheid van h-at verkeer ia gevaar gebracht, door mat zijn auto te trachten eern anderen auto in te halen, boem tegelijkertijd uit tegenovergestelde richting 'n auto naderde, met het gevolg, dat tu-seche-n bai-de eerstbedoeld© auto's een botsiing was ontstaan. w-as veroordeeld tot 20 boete subs. 20 dagen hechtenis, tegen walk vonnis de ambtenaar van het O. M. had geappelleerd, heeft d-o Jech-tbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 20.boet-e suibs. 5 dagen hechtenis. In d-e zaken van D. v. B., 42 jaar, en L. d. B., 47 jaar, tuinder, beiden te Nieuw-Helvoet, ap pellanten van een vonnis van den kantonrech ter te B-rietl-e, waarbij zij wagens een overtre ding van d© Jachtwet, v. B. h-ad op 15 De- Bossche Sterrewacht te Bandoeng zullen even eens aan de waarnemingen deelnemen. Ook Duitsche, Amerikaansche en Australische ex pedities zullen zich ln Atjeh vestigen. Weer andere gaan naar Malaltka, Siam, Cambodzja en de Phllippijnen. Het voornaamste doel, der Nederlandsche expeditie ie weer, zooals in 1926 en 1927, het spectraal- fotometrisch onderzoek van Chro mosfeer en Corona. Met den grooten spectro- graaf van Cooke zullen bij den aanvang der totale verduistering vijf platen snel achter el kaar worden belicht (elk 1sec.), om zoo het flits-spectrum der chromosfeer te krijgen. Ge durende de totaliteit wordt een 6e plaat gedu rende 4 minuten belicht voor het corona-spec trum. Daarna wordt de spleet weggenomen, en bij 't einde der totale verduistering worden nog 6 platen belicht voor den tweeden flits. Dezo laatste platen zullen dan, wegens het wegnemen der spleet, boogjes vertoonen in, plaats van rechte lijntjes, zooals de eerste pla ten. Ook met een tweeden spectrograaf (met vloei- stofpriema) zullen flits- en coronaspectrum worden opgenomen. Dit instrument werd o.a. ontworpen, om daarmee zooveel mogelijk, ook zwakke, corona-ringen te verkrijgen. Behalve deze twee instrumenten, die reeds vroeger bij ©klipsen dienst deden, ztjn thans nog twee nieuwe spectrografen ontworpen. Met den eersten, een rooster-spectrograaf, hoopt men het volledige spectrum van flits en corona, van infra-rood tot ultraviolet, op te nemen. Daar het rooster 600 groeven per millimeter heeft, en een kromtestraal van 10 meter, heeft dat spectrum een lengte van 1.80 meter. Natuurlijk kan dit niet op één plaat, en daarom komen er 6 plaathouders, elk van 30 c.m. lengte naast elkaar te staan. Het 4e instrument, een geïmproviseerde pris ma-camera, zal dienen om 6 opnamen te doen in de laatste minuut vóór en de eerste minuut nh de totaliteit; dus niet van den eigenlijk ge zegden flits, maar van de laatste en eerst© smalle zonne-sikkels. Daarmee hoopt men nadere gegevens te ver krijgen omtrent de sterkte der zonnestraling zeer nabij den rand der zon. Te Idi heeft de totale verduistering plaats omtrent 1 uur 48 min. plaatselijke tijd. Wij kunnen dus op Hèmelvaartsdag reeds 's mor gens vóór 8 uur een radio-bericht hebben om trent het slagen der expeditie. Moge het een volledig succes zijn! J. g. oomber in een perceel, toeb-ehoorende aan J Spoor, w-a-arv-an bot jachtreoht aan een and©! toebehoorde ,met een schietgeweer ©en haaf gedood; d. B. h-ad de door v. B. doodgescho ten haas bemachtigd waren veroordeeld tof resp. 20 boete subs. 10 dagen hechtenis en 10 boete s-uits. 5 diagen hechtenis, heeft d? rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw reohMio-end-e D. v. B. veroordeeld tot 20 boetsj subs, 4 dagen hechtenis met verbenrdve.rk.kv rin-g van het -geweer, en L. d. B. ontslagen van rechtsvervolging. In ee-n zaak van J. L., 19 jaar, tuiindor t© Ro-cfcanje, appellant van ©en vonnis van den kan-tonrechter te Bri-eilile, waarbij -h-ij wegenf overtreding v-an de Jachtwet hij had op II October o-p een perceel jachtgrond, toebehoo rende aan de N. V. Voo-rne's D-uin geloopeif miet een jachtgeweer en in jagende houding- zonder dat -hij in 'hot bezit va-n een jaah-tacto of ee-n schriftelijke vergunning van don rechb hebbende w-as was veroordeeld tot 25 boet< eubs. 25 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoend.? verdachte veroordeeld tot 25 boete of 5 dagep hechtenis met verbeurdverklaring van het g© weer. In een zaak van J. d. P., 44 jaar, slager t? Heen vliet, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Rr-ietóe, waarbij hij wegenf eenzelfde overtreding van d-e Jachtwet wat veroordeeld tot 40.b-o-ete sub-s. 15 dogen hecht on i;s, heef t d-e rechtbank -het vonnis ven nietiigd en opnieuw rechtdoende de dagvaar ding ni-eti-g verklaard. In de zaken van E. R. P. L, M., huisvrouw G. v. E., 37 jaar, winkelierster, en J. M., 5] jaar, winkeiMor, appellanten van resp. drie er twee vonnissen van den kantonrechter alhier, wegens overtreding van de verordening op d« wj-n.keCisl'u:ifi'ng de feiten waren alle na 1 Februari gepleegd heeft d© rechtbank d< vonnissen-bevestigd met uitzondering voo-r wW de straf betreft, die bepaald weird op resp. geldboeten van 1.50 suibs. 3 maal 1 dag er geldboeten van 2 en 1,50 suibs. 2 maal t dag hechtenis. De rechtbank heeft vrijgesproken D. B., 2t jaar, tramconducteur, die terecht had gestaat wegens mishandeling van zijn vrouw M. dei Engelsen. In de zaak van B. H. K., 28 jaar, kantoon bediende die zich te verantwoorden heeft gq had wegens het aan zijn schuld te wijten heb ben dat J. C. v. Leeuwen zwaar lichamelijk letsel had bekomen, door dezen op den Ouden dijk, met den door hem bestuurden auto, waay mede hij onachtzaam en onvoorzichtig gerede! had, aan te rijdèn, heeft de rechtbank een on derzoek door deskundigen gelast, naar de onj standigheden, waaronder de aanrijding heefj plaats gehad. I Q Sa £.1 6 nat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6