Donderdag 16 Mel 1929 Twèedë Blad iffaf DE A. s. verkiezingen; HET WIJZiGINGSONTWERP VAN DE OUDERDOMSWET VERANDERINGEN IN DE ARMENWET EN 13 AMENDEMENTEN TEGEMOETKOMING AAN ZUIDERZEEVISSC IERS HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS TEGEN ROODE TERREUR HET ORGANISATIERECHT DER ARBEIDERS HANDELSREIZIGERS IN DE WOLKEN OM EEN KLETSPRAATJE DOODGESTOKEN Dat wij in een democratischen tijd leven, merken we om de vier jaren, als de Tweede Kamer leeg loopt en er nieuwe leden geko men moeten worden of oude herkozen. Ieder Btemgerechtigd Nederlander en Nederland- Bche mag dan eigen .meening zeggen, eigen gewicht in de schaal leggen en helpen een regeering op het kussen te brengen, die ïnen zelf verkiest. Doch daar ligt de moeilijkheid. Wie(n) te kiezen? Wat zou hat prachtig zijn ftls allen het volkomen eens konden worden Over de honderd dames en heeren, die de Tweede Kamer moeten bevolken. Dat kan men alleen maar wcnschen, praktisch komt het niet voor. Of men het betreurt of niet, feit is, dat ons volk verdeeld is. Wie in dat verdeelde volk invloed wil uitoefenen, moet zich aansluiten bij hen, die hem of haar het naast staan. Wie dit verzuimt, 4pet nadeel aan eigen beginsel. Niet gaan stemmen, krijgt wel degelijk het karakter vain een schuldig: verzuim. Niet-stemmers, die later over den gang van zaken klagen, moeten op eigen borst kloppen. Ze dragen voor een deel zelf. de schuld van den gang van zar ken, dien zij niet wcnschen. Wie in de tegenwoordige) maatschappij niet stemt, behoort thuis bij degenen, die zich nergens iets van aantrekken of geen begrip hebben van de gewichtige invloeden, die van een regeering uitgaan. Zij verzuimen mee te werken de maatschappij te verbeteren. ken katholiek moet ook voor anderen, Cok voor het welzijn der heele samenleving zorgen. Niet alleen om anderen te beletten aan de katholieke zaak afbreuk te doen maar nog veel meer om te helpen, dat de ka tholiek® opvattingen ook anderen ten goe de komen. Door niet- te stemmen, kent men zijn katholieken plicht niet. Sommigen denken, dat zij, door zich aan het kiezen te onttrekken, alle verant woording omtrent de gekozenen van zich af schudden Zij vergeten het bestaan van den wet- teiijken stemplicht, ingesteld om een zoo zuiver mogelijke uitspraak te krijgen. Niet meestemmen bewerkt alleen dat degenen die het niet met ons eens zijn, een voorsprong krijgen. Als veel katholieken niet zouden stemmen bereiken ze slechts, dat hun stemmen voor het geheel der katholieken verloren gaan. Do 1Q0 Tweede Kamerleden zullen toch geko zen worden. Iéder kiezer staat voor een stukje verantwoording; wij maken saam den uitslag. Ieder heeft dus ook den plicht om mede te werken aan de tot stand ko- ming van een „goedé" Kamer en van een regeering, die tot heil strékt van de maatschappij in de komende vier jaren. Wie werkelijk wenseht. dat de regeering 'den goeden kant opgaat, is verplicht om zijn stem te gebruiken. Maar op wie(n) moet men stemmen? Dat is heel gauw uigemaakt voor iemand die nadenkt. De gekozenen heeten vertegenwoordigers van het volk. Wij kiezen 100 menschen, die Ons vertegenwoordigen, in onze plaats op treden, onze belangen behartigen en die in groote lijnen volgens onze wenschen het hestuur leiden. Omdat de gekozenen onze vertegenwoor digers moeten zijn, kijken we uit naar iemand die het best onze eigen opvatting Weerspiegelt. Wie krijgt het n zijn hoofd een vertegenwoordiger aan te stellen, van Wien men weet, dat zijn opvattingen vlak tegen de onze ingaan? Heel natuurlijk moeten grootere o' klei nere groepen van kiezers het samen eens zien te worden omtrent een persoon, die afgevaardigde wordt. Wijl ieder zijn eigen Verlaingetjes natuurlijk niet verwezenlijkt han zien onder zoovelen, wordt, het een hijken naar de groote, algemeene ti ekken die heel de groep gemeen zijn. De nadruk Valt dan vanzelf op de groote en leidende beginselen, waaruit weer de hoofdgedach ten en strevingen voor de praktijk voort spruiten. Zooiets gaat gepaard, bij nagenoeg allen, met opoffering van enkele eigen op vattingen. Iets wat geen nadeel betcekent, htaar integendeel voordeel voor datgene wat SUen aanhangen. Dus toetst men de groote beginselen van den te kiezen persoon aan éigen beginselen. Wat hebben de groote beginselen te ma- hen met het biezen van een afgevaardigde? Vragen sommigen. Wel, wij kiezen menschen, die gedurende V]er jaar over veel zaken moeten beslissen én ook den gang van zaken in veel punten hunnen beïnvloeden. Wie zal het nu aandurven als afgevaar digde iemand aan te wijzen van wien men Weet, dat hij in de groote zaken een afwij- hQnd oordeel heeft? Wie, die werkelijk nog ,pts aanneemt van verantwoordelijkheid, zal éooiets met zijn geweten kunnen overeen brengen? Zou het geen onverantwoordelijke dwaasheid wezen, zoo iemand zijn stem te Keven?. Maar, zal iemand zeggen, ook de katho den, al hebben zij groote beginselen feemeen, zijn het toch niet in alles heele- hiaal eens met elkaar. Inderdaad, maar dit is ook onnoodig. erschil van meening over het tempo van W nemen praktische maatregelen blijft al- id en overal bestaan. ^*l'Ike verschillen bestaan niet alleen bij e katholieken maar bij alle andere partijen, goed lid van een .gemeenschap, of als er»tandig lid van een organisatie, weet men TWEEDE KAMER DE BEGROOTING VOOR HET ZUIDERZEE-FONDS HET ONTSLAG VRIJMAN WORDT VERANDERD IN EERVOL ONTSLAG Om tijd te sparen is Maandag een groot aantal, waaronder hoogst belangrijke amende- menten ibij zitten en opstaan aangenomen of verworpen. Slechts eenmaal is er hoofdelijk gestemd. De minister had het hij de verdedi ging van zijn wijzigiiigsontworp niet moeilijk, want behalve door de heeren Kortenhorst en van Gijn was het principieel niet bestreden en de bestrijding, die: het ondervonden had, ging voor een groot deef langs het voorstel heen. Een belangrijk deel van zijn rede heeft hij besteed om het optreden van de agenten der V.O.V. in bescherming te nemen. Men heeft niet kunnen aahtooneh, dat zij van unfaire nii-ddclen voor de propaganda gebruik maken. De instructie van den agent verbiedt het trou wens. Mocht echter beweerd worden ter aan prijzing van de V.O.V., dat particuliere maat schappijen onbetrouwbaar zijn, dan keurde de minister dat ten sterkste af. De tarieven zijn misschien hooger, dan van andere maatschappijen, maar ze zijn hij deze rijksinstelling aan den veiligen kant en dat is ons inziens ook juist. Waar ln het alge meen de menschen thans ouder worden, dan vroeger, ie het zelfs de vraag of de maatschap- pijen ook niet tot verhooging zullen moeten overgaan. De belangrijkste wijzigingen waren die door deii minister voorgesteld op de artikelen 10 en 11 van de Ouderdomswet, waarop tal van amendementen waren Ingediend door de hee ren Kuiper, van Gijn, Sannes en Beumer. Deze laatste heeft bovendien over de wijzigingen eenige beschouwingen gehouden van technisch legislatleven aard. De juistheid van ieder dezer hoedanigheden heeft deze spreker met groote scherpte aange toond. Wat de minister wil komt niet tot uit drukking in zijn wijziging. Met ,tal van voor beelden toonde hij de juistheid hier van aan, ook al poogde de heer Snoeck Henkemans den minister te verdedigen door bestrijding van den heer Beumer. De redactie, door den minister voorgesteld, kon tot allerhande moeilijkheden aanleiding geven, zooals ook de heer Aalberse erkende. Artikel 10 van de Ouderdomswet onderging nu een groote wijziging ,die zelfs een tweede lezing noodig maakt, zoodat de eindstemming eerst Vrijdag kan plaats hebben. Volgens den minister was het niet mogelijk, dat de vrouw krachtens het bepaalde in liet art. bevoegd was haar echtgenoot voor eene weduwnaarsrente te verzekeren. De heer Beumer toonde aan, dat dit abso luut in strijd was met heit begrip echtgenoot, elders in de wet gehuldigd, met het gevolg, dat de minister deze pertinente ontkenning van bevoegdheid moest intrekken. De heer Beumer noemde de vrouw, die haar man vér- zekert, steeds een mannelijke vrouw, wat voor mej. Groeneweg aanleiding was om daar tegen te protestveren, want dat was veel eer der een vrouwelijke vrouw, omdat het tot de plichten van de vrouw hoorde voor haar man te zorgen, als deze physiek niet geschikt was zelf werk te verrichten. Het was een aardig debatje, waarbij de heer Beumer zich uit de moeilijkheid redde door te verklaren, dat nlj onder mannelijk verstond „kloek". Onbetamelijk vond de heer Beumer de re dactie van het artikel, omdat er uit te lezen was, dat een weduwe geen rente kreeg, als de verzekerde na een ongeval kwam te overlij den binnen den bij algemeenen maatregel van bestuur bepaalden termijn. Zijn amendement orn dit te wijzigen, werd aangenomen. Een klein echec voor den minister was, dat de Kamer met groote meerderheid het amen- dement-Sannes aannam, om de maximum-rente te laten op 20 per week, terwijl hij deze tot 10 had willen verlagen. De weduwen- »n weduwnaarsrente werd door het amendement- Kuiper opgevoerd van 6 tot 10. Het amen dement-van Gijn om de premie-restitutie uit de wet te laten vervallen, kreeg alleen de stem men van den Vrijheidsbond. Een amendement- Sannes om verhooging van premie na echt- schelding werd verworpen in een stemming rechts tegen links. zich neer te leggen bij een genomen beslis sing en weet men ook met hart en ziel zich toe te leggen op de propaganda van het een maal aangenomen standpunt. Dit gebeurt altijd en overal, waar meer menschen met elkaar voor een en hetzelfde doel werkzaam zijn en hef kan praktisch niet anders. Het gaat niet om de overeenkomst in een of ander praktisch onderdeeltje, maar om het groote geheel. Ieder heeft het volle recht binnen het raam der beginselen, voor eigen methode of opvattingen te ijveren, doch dit mag nooit schade doen aan de beginselen zelf. Door anders te handelen, zou men afbreken wat men zegt te willen opbouwen. Al denken man of vrouw miet in alle kleine dingen des levens precies een der, dan kan er nog het beste huwelijk be staan en heeft het zich schikken in som mige omstandigheden i.n geen enkel op zicht het karakter van huichelen. Kleine verschillen behoeven daarom aan de groote belangen geen afbreuk te doen. Het groote belaing van de katholieken, die in dit land een minderheid vormen, is: zoo sterk mogelijken invloed op het staatkun dig leven. Deze ds alleen te verkrijgen door een zoo sterk mogelijke fractie in de volks vertegenwoordiging. Op de verkrijging daarvan, dient al onze kracht gezet in de vaste overtuiging, dat de mannen die wij zenden zullen doen wat noodig en mogelijk is in aller belang. Het wetsontwerp strekkende om de jaarlijk- sche rijksbijdrage voor de ouderdomsrente met 200.000 te verminderen, werd op voor stel van de commissie van rapporteurs van de agenda afgevoerd. Het ontwerp was ingediend vóór de Kamer de motie-KuiperSnoeck Hen kemans bad aangenomen, waarbij gevraagd werd hen, die verzuimd hadden tot de vrij- willige ouderdomsverzekering toe te* treden, daartoe alsnog eenmaal in de gelegenheid te stellen. Dat zal ongetwijfeld aan den Staat geld kosten en daarom zou het onjuist zijn de bij drage thans te verminderen.' Het wijziging,sontwerp' der Armenwet, het welk de samenstelling ©n de werking der Ar- menraden betrof, dat daarna aan do orde was, vroeg plotseling veel tijd, doordat Dr. Vos daarop hedenmorgen maar liefst een serie van dertien amendementen had ingediend. Dit zou op zichzelf nog niets zijn, als ze maar goed ge redigeerd waren geweest. Een groot aantal moest hp intrekken en twee amendementen, die de regeering overnam moesten eerst gewijzigd worden Over een tweetal moet morgen worden gestemd. De voorzitter wenschte het ontwerp te handelen en hield vol met het vijftal leden, dat nog aanweelg was. Het werd een gemoedelijke behandeling. Dr. Vos meende zelfs een oogenblik, dut hij zooveel amende menten wel zittende verdedigen kon, maar dat ging toch niet. Veel succes heeft hij van zijn voorstellen niet beleefd. Als dat nu werk Is van een der groote mannen van de partij van het intellect, dan zien we, hat maar liever door an dere verrichten. Dan geschiedt het beter en komt men niet mot dergelijke slecht-voorberelde amendementen. Een belangrijk amendement-Kuiper waarvan de bedoeling was, om ln bijzondere omstandig heden, als tijdens de langdurige strenge Vorst periode in den afgeloópen winter en anders zins ten bate van tegen de geldelijke gevolgen van onvi ij willige werkloosheid verzekerde ar beiders de gewenschte steunregelingen te kun nen treffen, zonder in strijd te koin-èn met de in de Armenwet gegeven voorschriften, werd breedvoerig besproken maar ten slotte Inge trokken, nadat de minister toegezegd had, een commissie te zullen benoemen, die deze kwestie zal bestudeeren en daarna voorstellen doen. Eerst te kwart voor zeven werd de vergadering verdaagd tot half negen. Vergadering van it Mei 1929. De moeilijkheid waarin de Kamer zich op het oogenblik bevindt door het inltiatief-voor- stel-Duys, waarover het voorloopig verslag zegt, dat er zoo weinig zorg aan de samenstelling ls besteed, dat het de vraag is of de Zuiderzee- visschers er beter van worden, had voorkomen kunnen worden, al3 deze minister maar een klein beetje voortvarend was geweest. Hierbij komt, dat de drooglegging van de Zuiderzee een financieelen ramp dreigt te worden. Begriji- pelijk is het, dat de stemming bij de behan deling van deze begrooting heel slecht is. De heer Krijger toonde aan, dat de raming van de afsluiting met 35 percent en die van de inpoldering met 70 percent is overschreden. Als het zoo voort gaat zullen de kosten de raming niet slechts met tientallen maar met honderdtallen van millioenan overschrijden. Jammer, dat bij de misère zich nu ook nog voegt de partijpolitiek. Van socialistische zijde werd als altijd heftig critiek uitgeoefend op de arbeidsvoorwaarden der arbeiders bij de Zuiderzeewerken. Daarte genover verzette de heer Drop, die namens die fractie sprak, zich heftig tegen subsidie uit 's Rijks schatkist voor de behartiging van de zedelijke en godsdienstige belangen der arbei ders, waaronder ook begrepen is hun ontwik keling en ontspanning. Op deze begrooting stelt de minister voor het eerst voor subsidie te geven aan die orga nisaties, die daar tot beden met groote finan- cieele opofferingen voor werken door het stich ten van tehuizen waar de arbeiders, die daar werken, ver van huis en haard zich ln de avonduren verpoozen kunnen en Zondags ter kerke gaan. Dat zijn echte kerkelijke Instellin gen en voor subsidieverlening daaraan ls de S.D.A.P. niet te vinden. Begrijpelijk dat de heer Snoeck Henkemans tegen een dergelijke be hartiging van de arbeidersbelangen protes teerde. Tenslotte moeten we nog iets zeggen over de Zuiderzeesteunwef. Het is, zooals de heeren v. d. Bilt en Duymaer van Twist betoogden, geen materie die door een initiatief-voorstel tot op lossing kan worden gebracht. Er wordt hier hoog politiek verkiezingsspel gespeeld. Op de ruggen van de arme Zuiderzeevlsschers wordt hier gevochten om een paar stemmen, maar zij die hulp en steun noodig hebben, zullen deze er niet door krijgen. Vergadering 15 Mei 1929. De heer Vrijman, de rijksbouwmeester, die ruim twaalf maanden in preventieve hechte nis heeft gezeten, is eindelijk gerehabiliteerd door een uitspraak van de Kamer. De heer Vrijman, die oorspronkelijk een enquête aangevraagd had, heeft dit niet ge daan gekregen, maar voor het verdere is hij vol komen in zijn eer hersteld en als zoodanig kan hij tevreden zijn, ook al zou de regeering het besluit van de Kamer niet ten volle uitvoeren. De vraag waar het over ging, was of de heer Vrijman schuld droeg voor het systeem, waarvan hij het slachtoffer geworden ls. In een schitterend pleidooi heeft gister de heer Marchant aangetoond dat dit niet het geval was. Het was het stelsel van Jhr. de Stuers, die als hoofd van de afdeeling Kunsten en Weten schappen aan het departement van Bmnenlaud- sche Zaken deed wat hem goed dacht en dat van zijn ondergeschikten ook eischté, de finan- cieele zaken kwamen wel te reöht. Als deze onkreukbare edelman, met zijn sterk gevoed voor recht nog geleefd bad,, dian izou den heer Vrijman nooit al dat leed over komen zijn. Niet de ambtenaar als zoodanig zóu dan verantwoordelijk zijn gesteld, maar de regeering. Wat het overige aangaat zal de regeering thans alles doen om den heer Vrijman te helpen. De verschillende schulden door hem gemaakt ten bate van den Staat zullen worden betaald en ook zal de regeering zorg dragen voor het weduwenpensloen. Zijn eigen pensioen ls gewaarborgd, maar dat van zijn echtgenoote niet meer, omdat de premie niet betaald is, De minister is bereid over de laatste vijf jaren die premie te betalen, als de heer Vrijman daarom vraagt. Een voor het Nederlandsche volk zeer onaan gename zaak is daarmede uit de wereld. De heer Marchant die ook nog vroeg de andere ambtenaren weder ln Rijksdienst te benoemen, trok zijn motie, daartoe ingediend, ten slotte in. Voor de Kamer die van al die kwesties niets wist was het ook uitermate moeilijk daar over te oordeelen. De daarna aan de orde zijnde conclusies op verzoekschriften waren sneller afgedaan. Het verzeek van den heer Vrijman aan de Kamer om recht heeft nu, ua jaren, resultaat opge leverd, maar overigens moet toch gezegd wor den, dat al deze verzoekschriften slechts zelden tot een goed gevolg leiden. Aan het slot van de-zitting' kwam in behande ling het verzoekschrift van den heer Koster,' die 12 jaar houtvester is geweest in Indië en daarna ontslagen. Deze zaak is ook al meer dan zeven jaar oud, terwijl 4e betrokkene niets anders vraagt dan door een jcommissle te laten onder-zoeken waarvóór hij ohtslagen is. Hedèn lukte dat weder niet, want de lieer Koster heeft een verweerschrift ingediend en de minis ter heeft dat niet gelezen. Thans zal hij het nauwkeurig bestudeeren. Hetzelfde geschied de met een adres van de N.V. J. v. d. Velde, waarin tegemoetkoming verzocht wordt in verliezen, geleden bij de Zuiderzeewerken. Reeds langer dan twee jaar is de Kamer daar over bezig met den minister en thans zal deze de zaak weder eens opnieuw bekijken. Over een adres van eèn adjudant-onder officier magazijnmeester Lste kinase, waarin gevraagd wordit om salaris overeenkomstig den rang, zal morgen gestemd worden. Het wetsontwerp tot wijziging van het Wet boek mn Koophandel betreffende -balans en w-inst? en veriiiesrékenimg: ging tot onze groote verwondering -zonder discussie ondier den hamer door. Over de aanvuiitMing van de Indische begroo ting voor 1929 ontspan zich een mlniatuur- d-ebaitje over de Indische politiek. Vooral de wegen-aanileg trok de aandacht en de Minister zegde toe een volledig, wegemplan en een voorstel over de wij-ze waarop -het gefinancierd zat worden, aan de Kamer over te leggen. De on-t-wapen-aars hadden bezwaar, d-at d-e haven van Soeralbaja, waar de v-lootbasis gevestigd lis, ln sta-at van verdediging gebracht wordt. Destijds had de S.D.A.P. geen bezwaar tegen n-eutrallteitohandihaviling ln' Indië, maar nu schijnt bet, dat we ook daar ontwapenen moe ten. De gemeenten en de inkom sfènbelaèting De heer Duymaer van Twist bad onlangs de volgende schriftelijke vragen gericht tot de Ministers van Financiën en Waterstaat: 1. Is het den Ministers bekend, dat, ten ge volge van de aanschrijving van den Minister van Financiën van 4 October 1927 no. 96, af deeling Directe Belastingen, waarbij aan de Zuiderzeevlsschers faciliteiten worden verleend ln zake hun aanslag in de Rijksinkomsten be lasting, door hun te vergunnen, de inventaris- waarde van hun booten en netten in 3 k 5 jaar af te schrijven, in verschillende Zuiderzeege- meenten het belastbaar inkomen belangrijk is teruggeloopen? 2. Ligt het in het voornemen van de Regee ring, om het tekort aan inkomsten, dat van deze omstandigheden het gevolg is, uit 's Rijks kas aan de gemeenten, die schade lijden, te vergoeden 3. Zoo deze vraag ontkennend mocht wor den beantwoord, kunnen de Ministers dan ook mededeelen, op welken grond niet tot de Zuider zeevlsschers behoorende belastingplichtigen in de Zuiderzeegemeenten, uitsluitend ten gevolge van de afsluiting van de Zuiderzee, aan een hoogeren belastingaanslag moeten worden on derworpen? Mede namens den Minister van Waterstaat heeft Minister de Geer nu het volgende geant woord: Vraag 1. Bij de in deze vraag bedoelde aan schrijving zijn aan de Zuiderzeevlsschers geen faciliteiten verleend. Die aanschrijving handelt over de toepassing van art. 10, tweede lid, der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Het goede koopmansgebruik, waarvan dit artikel spreekt, brengt mede, dat de afschrijving op booten en netten zich regelt o.m. naar den duur van bet gebruik. Beperking van den gebruiksduur door de voorgenomen afsluiting van de Zuiderzee heeft tot gevolg een verhooging van de af schrijvingen. Het is den onderge-teekende be kend, dat hierdoor In enkele Zuiderzeegemeen ten het belastbaar Inkomen der visscliers merk baar is gedaald. Vraag 2. Gemeenten, welke uit hoofde van dalende belastingopbrengst schade lijden, kun nen uit dien hoofde geen aanspraak maken op een vergoeding uit 's Rijks kas. Vraag 3. Iindien tot dekking van plaatse lijke uitgaven een zeker bedrag aan belasting moet worden geheven, dat met toepassing van bet draagkrachtbeginsel over de ingezetenen wordt verdeeld, zal vermindering van het be lastbaar inkomen noodwendig lelden tot ver zwaring van belastingdruk. Dit komt geens. zins uitsluitend in de Zuiderzeegemeenten voor, maar zal steeds het geval zijn, indien bij gelijk blijvende uitgaven de draagkracht hetzij van de geheele bevolking, hetzij van een gedeelte vermindering ondergaat. CONFLICT BIJ DE TURFGRAVERS TE VALTHRRMOND Onderhandelingen aanstaande? In de staking van de turfgravers te Val er- mond is nog geen verandering ingetreden. Hoe langer hoe meer baggermachines worden stil gezet, zwoidat bdnnlemkojr.t nagenoeg de geheele veenarbeid stil ligt. Wat dilt be tee. kent, mag hieruit blijken, dat een groot ge. deelte der arbeidersbevolking dn de venen zijn voornaamste bron van inkomsten heeft. Tegen Vrijdag' heeft' dé 'röksbemlddelaar de heer J. B. Westerdjjk, de betrokken partijen tot een bespreking uitgenoodtgd. THANS GEEN OVERLEG MEER MET DE BELANGHEBBENDEN De heeer Staalman had den Minister van Ai-beid, Handel en Nijverheid gevraagd of deze bereid was het concept-Werktijdenbesluit voor winkels te publiceeren, opdat belanghebben den en hun organisaties in staat zijn critiek te laten hooren, alvorens het besluit wordt uit gevaardigd. De minister heeft hierop thans het volgende geantwoord. Over het ontwerp van een Werktijdenbesluit voor winkels is in 1921 en 1927 het advies in gewonnen van den Hoogen Raad van Arbeid, die door zijn samenstelling en werkwijze het aangewezen lichaam is om der Regeering van advies te dienen over onderwerpen, welke de belangen van den arbeid raken. Bovendien is de Middenstand,sraad nog Over het ontwerp gehoord op grond van het verband,' dat bestaat tusschen een werktijdregeling voor winkels en een wettelijke regeling van de winkelsluiting. De ondergeteekende ls door de adviezen, welke deze colleges hebben uitgebracht; voldoende op de hoogte van de meening van belanghebben den 'omtrent een werktijdregeling voor winkels, ook wanneer- die zou ingevoerd worden zojwè.r. dat daarmede een wettelijke regeling-van dé.... -Winkelsluiting gepaard gaat. Aan ver der-lover./, leg met belanghebbenden, gevoelt hij derhalve thans geen behoefte. Afgescheiden hiervan be staat tegen het in de vraag bedoelde overleg nog dit bezwaar, dat het niet zou voldoen aan de eischen, die men kan stellen aan georgani seerd overleg, zooals dat door middel van den Hoogen Raad van Arbeid en den Middenstands- raad plaats vindt. De gestelde vraag wordt op grond van het vorenstaande ontkennend beantwoord. DE STRIJD DER KATHOLIEKE STEENZETTERS We hebben indertijd melding gemaakt van dein moeilijken strijd, dien de katholieke steen zetters in Amsterdam hebben te voeren tegen de terreur van de syndicalistische organisatie. Gelukkig blijkt nu het gemeentebestuur van Amsterdam de katholieke mannen te willen helpen in hun rechtvaardigen strijd. Zij heeft hun de lossing van een millioen stoenen opge dragen. De gemeente durft dus aan wat vele parti culiere werkgevers niet aandurfden: aan an dere arbeiders dan die zijn aangesloten bij de syndicalistische organisatie werk opdragen. Er bestaat nu goede kans, dat het door terreur beschermende aangematigde monopolie der syn dicalisten wordt gebroken. Merkwaardige werkgevers De besturen van den chnlstelijken en ka. tb olieken bond van steen fabric k sa r beid era schreven 29 April li. aan een siteenfabrikant te Westervoort bij Arnhem, dat zij wenschten te beraadslagen over het sluiten van een col. lectieve arbeidsovereenkomst zooals ln de ge heele Waalsteen-Indusitrie bericht ds. Wat was het antwoord? Op Zaterdag 4 Met ontslag zonder opzegter mijn aan alle arbeiders. Alleen omdat de afsluiting van een collec tief contract gevraagd was. De erkenning van het organisatierecht der arbeiders, hetgeen een natuurrecht is zooals Paus Leo XIII uitdrukkelijk verklaard heeft, schijnt sommi ge patroons verbazend veel moeite te kosten. Zij versieren de locomotief en tracteeren het treinpersoneel HULDETELECRAM VAN „ST. CHRISTOFFEL" Speciaal in harudelsr-eiz,ig-e,rsk<-iingen beeft de invoeging van trein 405, die te 6.55 uur van Arnhem vertrekt en een goede verbin ding tot stand brengt met Zuid-Limburg, Bra bant en Zeeland, groote vreugde veroorzaakt, lezen wij in het N. v. d. D. Die blijdschap hebben die handelsreizigers glittermorgen in alle vroegte geuit, door den eersten trein, dia te 6.55 vertrok, aan het station Arnhem te vcj-sieren, de locomotief jnet een krans ta behangen en aan bet treinpersoneel, machi nist en stoker, kistjes sigaren aan te bie den. Na vertrek van den trein heeft de af. deeliing Arnhem van de R. K. Handelsreizl* gersvereenlging „St. Christoffel", namens de handeMieiirigers een telegram gezonden aan de directie van de Ned. Spoorwegen, om hulde en dank te betuigen voor de lnlegging van dezen tneiin. TWIST TUSSCHEN WOONWAGEN BEWOONSTERS Acht maanden geëischt Bij een ruzie tusschen twee vrouwen ln het woonwagenkamp te Horst, op 26 Maart j.I., stak de 21-jarige ongehuwde M. W. een andere vre,uw, M. G., met een aardappelmesje in den rug, ten gevolge waarvan deze eenige minuten later overleed. De oorzaak van dezen twist lag in het feit, dat verd. eenige maanden geleden zou gezegd hebben, dat de familie G. zakken in plaats van gordijnen voor de ramen van haar wagen had. Volgens dr. Hulst uit Leiden was de stoot met zooveel kiraoht toegebracht, dat het mea 4 Yi c.M. ln de linkerlong was doorgedrongen, ten gevolge waarvan het slachtoffer was overleden. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te Roermond eischte tegen verd. 8 maanden gevangénisètraf. Uitspraak op 23 Mei a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5