k VerlaagcisPrljzen B. A. HENGST NflBJi KOT GA NAAR 6R0ERSVELD U FEUILLETON DE IDEALIST r Prima Jenever f 2.70 en Brandewijn f 2.89 De Grootste Sorteering MNKomUvSMM^ De Laagste Prijzen! Naar de Bloemhollenvelden, B. J. ter Braak, Groote Markt 3 f pin~_ Meubelmakerij 9 Stoffeerderij M lis ©sa Kabouter niet heel groot, ^©!©0 feeüpê Éi§ mt ém msoé VRIJ DAG 17 MEI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 WEERBERICHT. DE MOORD OP LANS. EEN ONFEILBAAR MIDDEL HOE BAAS EN HOND ELKAAR WEDERKEERIG ERKENDEN EEN VERHUIZING MET DORSTIG PERSONEEL LAATSTE BERICHTEN DE MISSIE IN INDIë per Liter. BOTERSTRAAT 63 - TELEF. 68685 Telefoon no. 68770 vindt U in de Meubeimagazijnen van in de ruimste keuze lÜF£2@ï*S¥©Idl 182 fggegs&pswest 119-121 telefoïbü seaas j Mergens voordeeliges* - Emergens beter IHSet asSs=es voös* «3e Schoonmaak ZEILEN, geen papierzei! pracht keuze Fransche Gordijnen %ii Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Noor delijke tot Noord- Oostelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. De barometer verandert op den voormiddag weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9,19 tot 's morgens 4.33. j; Het telefonisch overgebracht fluitsignaal r Men schrijft uit Haarlem aan de „N.R.C.": Een heer uit Wassenaar vermiste zijn hond, een zevenjarigen terrier, dien hij uit Indië had meegen-oniern. Er werd alle moeite gedaan om den hond op te sporen. De eigenaar had verno- men. dat het dier in de richting Haarlem was i geloopen, en hij begaf zich naar de Spaarne- stad en informeerde bij de politie of zijn terrier soms gevonden was. De Haarlemsche politie i verwees hem naar den kennel Fauna, waar on behuisde honden worden opgenomen. Hij gaf daar een volledige beschrijving van het dier, waaraan hij zeer gehecht wafi. De kennel zou zijn best doeai en Woensdagochtend reedis werd ei' j uit Bloemendaal opgebeld, dat in bet Bloemen- daalseho park een verdoolde hond lag. Men nam F,;Jhet dier mee naar den kennel Fauna en het i._bleek, dat dit vermoedelijk de vermiste terrier was. Men wilde echter zekerheid hebben. De t- heer te Wassenaar werd telefonisch op de hoog- te gesteld en deze had een feilloos middel om te weten te komen of het gevonden dier werke lijk zijn terrier was. De terrier werd te Haar- lem vóór -dten hoorn van het telefoontoestel ge- zet en de eigenaar te Wassenaar blies door de telefoon op zijn fluitje. De uitwerking was on- i1- gelooflijk. De terrier vloog op de deur toe en Vilde er met alle geweld uit. Eenige uren later Is de eigenaar zijn hond komen halen. EN WAT DE GEVOLGEN W A-REN Men meldt ons uit Nieuwer-Amstel: Woensdagmorgen vertrok een familie uit deze gemeente metterwoon naar de hoofdstad. Het toezicht op het personeel dat de verhuizing verzorgde was overgelaten aan het dienstperso neel. Dit toezicht was echter niet bijster scherp, want een tweetal knechts had kans gezien den cognacvoorraad, die in een mand was verpakt duchtig aan te spreken, ook werden eenige half geledigde flesschen port, welke voor den vuil- 'hisman waren gereed gezet door de dorstige knechts verder geledigd. Het .gevolg van een en ander was, dat de meubelen een hardhandige behandeling ondergingen, zoodat het onderstuk f van een buffet via een vestibuleruit naar bui ten werd getransporteerd. Toen de verhuisauto vertrok namen de bewuste knechts plaats op een achter het vehikel neergelaten klep, met het gevolg dat bij een slecht weggedeelte on der Amsterdam een der mannen met een gewel digen smak op de straat belandde en bewuste loos bleef liggen. Na in de buurt te zijn binnen gedragen werd een dokter ontboden, die een lichte sehedelfractuur constateerde. De man 'werd per auto naar zijn woning overgebraC.it. ALS BESTUURDER OP DE TREEPLANK VAN ZIJN AUTO Achteruitgereden en de gevolgen 1 't A'damsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak van oen 31-jarigen bestuurder van een auto, die in hooger beroep was gegaan van j, een vonnis van de Vierde Kamer der Recht- 1 bank, waarbij hij was veroordeeld tot een maand i hechtenis. Op 22 Sept. ji. had hij als bestuur- der, op de treeplank van zijn auto staande, achteruit gereden. Hij kwam toen in botsing met een anderen auto, waardoor hij de kluts kwijtraakte en een vrouw aanreed, welke dood was, om vervolgens met zijn wagen een strijk ster, die op het trottoir voor een winkel stond te kijken, in de etalage te drukken waardoor zfj zoodanig lichamelijk letsel opliep, dat zij geruimen tijd haar beroep niet heeft kunnen waarnemen. Het Hof heeft de straf tot veertien dagen hechtenis verminderd. Wat den procuratiehouder zooal ten laste wordt gelegd. In aansluiting op hetgeen wij gisteren hebben gameid, betreffende het terecht staan van den procuratiehouder G. J. van O. op Dinsdag 11 Juni a.s. in verband met den verschrikkelijken moord op den heer P. C. Lans, doen wij hier volgen de kennisgeving van verdere vervolging, waaruit blijkt dat den heer van 0. wordt ten laste gelegd: moord, subsidiair doodslag, valseh- heid in geschrifte, verduistering, subsidiair oplichting. De heer G. J. van O., geboren te 's-Gravenha- gs 24 Augustus 18S9, procuratiehouder wonende te 's-Gravenhage, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam, zal verder worden vervolgd en wel ter zake dat hij: te Rotterdam- op of omstreeks 23 November 1928 ter uitvoering van zijn tevoren beraamd plan en genamen besluit om Pieter Casper Lans van het leven te berooven, na kalm be raad en rustig overleg opzettelijk gewelddadig genoemden Lans met een hard voorwerp her haaldelijk met kraCht op en tegen zijn hoofd heeft geslagen en opzettelijk met een mes of ander voorwerp Lans aan zijn hals een of meer sneden en steken heeft toegebracht, zoodat door de slagen op en tegen diens hoofd schedelwon- den, schedelbreuken en hersenverwondïngen met bloeding zijn ontstnan, tengevolge van alle verwondingen, Lans spoedig daarop Is over leden. Subsidiair is doodslag ten laste gelegd. Verder terzake dat hij te Rotterdam op of omstreeks 2 September 1926 althans in den loop van het jaar 1926 in het door hem, als pro curatiehouder van de N.V. A. de Haas Jr.'s Han delmaatschappij, gehouden zoogenaamde giro- boek, opzettelijk valschelijk een post gedateerd 2 September 192G en luidende: „Voor onkosten telegrammen 35'' beeft vermeld, zulks terwijl deze gelden voor een ander doó waren be steed, mei het oogmerk om dat giroboek als echt en onvervalscht te gebruiken of door an deren te doen gebruiken, uit welk gebruik na deel kon ontstaan. Op of -omstreeks 23 September 1927, althans in den loop van het jaar 1927 in het door hem als procuratiehouder van genoemde N.V. gehou den zoogenaamde giroboek opzettelijk valsche lijk een post gedateerd 23 September 1927 en luidende: „Voor woningen alh. ƒ135", heeft ver meid, zulks terwijl deze gelden voor een an der doel waren besteed, met het oogmerk om dat giroboek als echt en onvervalscht te gebrui ken of door anderen te doen gébruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. op of omstreeks 15 April 1928, althans in den loop van het jaar 1928, gehouden zoogenaamde bankboek opzettelijk valschelijk een post, ge dateerd 15 April 1928 en luidende: remise aan Tannerie en Maroquinerie Beiges GOO heeft vermeld, zulks terwijl dit bedrag toen niet aan de Tannerie en Maroquinerie Beiges is geremit teerd, met 't oogmerk om dit bankboek als echt en onvervalscht te gebruiken, of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. Op of omstreeks 13 Augustus 1927 in het door hem gehouden tabellarisch kasboek opzet telijk valschelijk een post onder hoofd „Uitga ven" gedateerd 13 Augustus 1927 en luidende: „Diversen sponssu-afd. (emballage) 52.10" heeft vermeld, zulks terwijl dit bedrag' niet voor dat doel was besteed. Verder terzake dat hij te Rotterdam 1. op verschillende tijdstippen gedurende de jaren 1925, 1926, 1927 en 1928 opzettelijk een aantal geldsbedragen, toehehoorende aan ge noemde N.V., of aan een ander of anderen dan aan hem, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. 2). Op verschillende tijdstippen gedurende de jaren 1925, 1926, 1927 en 192S opzettelijk een aantal geldsbedragen tot een totaal van Circa 3300, toëbekoorende aan genoemde N.V., welke bedragen deel uitmaakten van het tegoed, dat genoemde N.V. had bij den post-chèque en girodienst, wederrechtelijk zich heeft toege ëigend. 3). Gp verschillende tijdstippen gedurende de jaren 1926, 1927 en 1923 opzettelijk een aan tal geldsbedragen tot een totaal van ongeveer 7400 toebeboorend aan -de N.V., welke bedra gen hij als procuratiehouder van of vanwege R. Mees en Zooneu, bankiers der Vennootschap, op vertoon van door hem als procuratiehouder geteekende chëques had ontvangen, in ieder ge val anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Subsidiair dat hij te Rotterdam op of om streeks 8 Maart 1927 met het oogmerk om zich een of ander wederrechtelijk te bevoordeelen, de firmanten van R. Mees en Zoonen. althans hun procuratiehouder mr. II. J. O., in ieder ge val een hunner beambten, heeft bewogen tot af gifte, althans tot het doen afgeven van 600. Paters Franciscanen naar Batavia De Paters Minderbroeders der Nederlandsche Provincie, die reeds hun missionarissen uit zenden naar China, Brazilië, Noorwegen en het H. Land, zullen liun missiewerk ook aan vangen in Indië. Zij gaan zich vestigen te Batavia om aldaar op verzoek der Paters Jesuieten een tweetal parochies te bedienen. PEERKE DEN BELG f Gisteren is te Berg en Dal hij Nijmegen overleden-de heer H. G. P. Oibdeyn, die onder het pseudoniem Peerke den Belg in tijd schriften, en dagbladen naam verwierf als dichter van dialectische versjes of liedjes op dingen van den dag, o.a. in de „Katholieke Illustratie". NEDERLAND—INDIë PER VLÏEGBOOT Naar Tandjong-Pinang vertrokken 'SABANG, 17 Mei (ANETA). De twee Dor- nier-Wall-vliegbooten zijn hedenochtend van hier naar Tandjong-Pinang vertrokken. DE STAKING TE ZAANDAM Hoe de werkwilligen gehinderd worden Gisterenavond, half twaalf, hebben een aan tal stakers van de haven getracht met een schuitje de verblijfplaats van de op het eiland der firma PomJt werkzame Spakenburgers te bereiken. Toen zij tot dicht bij het eiland waren genaderd, hieven zij -e&n geschreeuw en een gejoel aan. De Spakenburgers lagen reeds lang te slapen. De consternatie onder de Spakenburgers was vrij groot en reeds wartn door ben maatregelen tot verweer genomen, toen eenige op het eiland gestationneerde rijksveldwachters op het geluid afkwamen. Deze hebben de stakers gesommeerd, zich te verwijderen en ter waarschuwing eenige re volverschoten in de lucht gelast. De rust was hierop spoedig weer hersteld. DE RAMP TE CLEVELAND Het aantal slachtoffers Uit Cleveland (Ohio) wordt gemold, dat tot nu toe 127 dooden zijn te betreuren bij de ramp in het ziekenhuis. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.06%;Berlijn 59.14%; Parijs 9.72; België (Belga's) 34.53%; Zwitserland 17.91%; Amerika 2.48%; Osotenrijk 34.95; Denemarken 66.27; Zweden 66.45; Noorwegen 68.29; Spanje 35.40; Italië 13.03. Maak steeds ruimgebruik van de venbl- latiemiddelen. Onzuivere lucht is even schade lijk als onzuiver eten en drinken. GEZONDHEIDSRAAD Red. 1515S 20 door zich opzettelijk valschelijk voor te doen als lasthebber van de N.V. Tegen deze kennisgeving kan verdachte bin nen acht dagen een bezwaarschrift indienen bij de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. op een WITTE RAAF B. T. B. rijwiel, met 10 jaar garantie, is een waar genot en geven wij op deze rijwielen in de maand Mei boven de I 75.een Balaco Holland electrische rijwiel- ianlaam cadeau en boven de 65.een drager met standaard. Rijwielen met bel. kettingkast, freewiel en rem vanaf 37.50. Agent Simples en Rudge Whilworih rijwielen Zie de geprijsde etalage en maak een keus uit meer dan 100 rijwielen bij Ook op afbetaling ƒ1.50 per week of ƒ6.50 per maand. 183 c.M. breed 119, 129, 135, 145, Aft Feieie 1É0, 175, 190 -AtAllovernets - dubbelbreed 21, 9 25, 29, 31. Beiere 39, 45, 55, 75 Fluehette, diverse kleuren. Karpetten, 6 els v.af 499 12 e!s 9.80, enz. - Door gecombineerden inkoop, Goedkoops prijzen VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P IPSIIILL 6) Deyes wendde zich onbehagelijk in zijn stoel can. IVj sloeg den indringer gade; een wezen, dat mar het uiterlijk zoo ver van hun wereld afstond. De bekoorlijkheden van een verzorgd toilet hadden hem stellig nooit tost veroorzaakt. Zijn kleoren waren grof van stof en snit. Hij droeg een flanellen hemd, en een boord, die zóó laag was, dat zijn nek leeiijk gevormd scheen. Hij had niets bijzonders in zijn trekken af in zijn voorkomen. Zijn manier van doen was zenuwachtig, en hij sprak allesbehalve vloeiend. Deye3 betrapte zich er op, dat hij vlug een analyse maakte van de meer verfijnde eigen schappen die een persoonlijkheid uitmaken. Wat had deze jongeman toch, dat hij zulk een inten- - sen indruk van kracht gaf? Er was iets aan hemi vat indruk maakte. Daar waren zij zich allemaal bewust van, en wel het meest van allen de vrouw, die hem met zulk een bestu deerde onheuschheid bejegende. De andereu lazen op haar nog immer schoon gelaat slechts een soort loome geprikkeldheid. Deyes evenwel meende, dat hij méér zag; dat er onder het .masker, dat zij zoo goed wist te dragen, spo ren waren van een diepere ontroering. - Zon u zich misschien nader willen verkla ren? rroeg zij. Die verklaring van u klinkt wel ywr' buitengewoon/ Kou r^ar maanden geleden, zeide hij, kwam snuft— ik geregeld o.p een van de politie-rechtbanken in Londen. Dag aan dag kwam ik in aanraking mot de afgedwaalde zielen, die ten laatste te recht kwamen op den grooten vuilnishoop. Daar trof ik o.a. een meisje, Martha Gullïmore was haar naam, wier register, voor haar leeftijd zoo zwart was, als verschillende vergrijpen het maar maken konden. Haar vader is, geloof ik, de smid van uw model-dorp. Ik sprak hem gis teren over zijn dochter, en hij verwensclite me. U bedoelt Samuel Gullimore, den hoef smid? vroeg ze. Juist, antwoordde hij. Hebt u nog meer van dievoorbeelden? Meer dan een, moet ik tot mijn spijt zeg gen, antwoordde hij. Er zijn twee jongelui, die nog maar een jaar geleden hier vandaan gingen. De een is de zoon van uw tuinman, en de ander werd door zijn oom grootgebracht, In de por tierswoning. Ik was het gelukkig werktuig, een paar maanden geleden, om hen uit de ge vangenis te houden. Don een hebben we passage verschaft naar Canada, De ander moet ik tot mijn spijt zeggen, is hervallen. We kelken ge daan wat we konden, maar verdeT dan een zeker punt kunnen we niet gaan. Zij steunde het hoofd een oogeublik op de tengere, blanke vingers van haar rechterhand, waaraan zij geen enkelen ring droeg, behalve één grooten smaragd, welker glans een oogen- blik onheilspellend flikkerde. Haar gelaat had een ietwat hardere uitdrukking gekregen, en haar toon was bijna beleedigend. U zou me dus willen doen gelooven, zei ze, dat mijn vreedzaam dorp een waar hol van on gerechtigheid is? Zeker niet, antwoordde hij heftig. Maar ik zou alleen willen, dat u inzag, dat rozen en kamperfoelie en een geregeld loon, allemaal teekenen van stoffelijke welvaart, op slot van rekening dingen van weinig heteekenis zijn. Ze hooren het lied van de wereld, deze men- schen, in hun vrije oogenblikken, en inzorder- heid de jongelui zijjn niet sterker dan hun kameraden elders, als het er op aankomt. Deyes leunde opeens voorover in zijn stoel. Hij voelde, dat zijn tusschenkomst een drama tische scène verstoorde, waarvan hij zich ter dege bewust was, maar hij kon niet langer zwijgen. Om uw stelling eens logisch door te den ken, mijnheer, zeide hij, waarom zoekt u het niet hooger? U wilt beweren, nietwaar, dat de kiem van alle kwaad ih onverschilligheid ligt, dat voorspoed zelfs do verbreiding van het kwaad in de hand zou kunnen werken. Waarom richt u dan niet uw energie op de mannen en vrouwen in de lioogere kringen? Daar hebt u doelwit genoeg voor uw werkzaamheden. De jongeman wendde zich tot hem. De lijnen om zijn mond hadden zich nu geplooid tot een toegeeflijken glimlach. Voor de klasse, die u diaar noemt, heb ik geen sympathie, mijnheer, antwoordde hij!. Op een zinkend schip hoort men altijd roepen: „Vrou wen en kinderen eerst!" Het zijn de minder rijk met aardsche goederen bedeelden, die „de vrou wen en kinderen" van de schipbreuk lijdende maatschappij vertegenwoordigen. Het is om d i e op te heffen, dat wij werken. Deyes slaakte een lichten zucht. Hoe jammer! zeide hij. Ik ben er van over tuigd, dat er een prachtige kans voor uw sociale werk bestaat onder de klasse van niets doeners. Daar twijfel ik niet aan, gaf de jongeman dadelijk toe. De kwestie is alleen maar, of liet sop de kool waard is. Deyes gaf geen antwoord. Lady Peggy lachte zachtjes in zichzelf. Ik heb alles gehoord, wat u te zeggen hebt, Mr. Macheson, zei de meesteres van Thorpe kalm, en ik kan alleen herhalen, dat ik ww aanwezigheid hier als sociale prediker hoogist onnoodig vind. Ik beschouw die feitelijk als een Zij aarzelde. Met een plotselinge flikkering van humor in zijn diep-llggende oogen vulde hij het woord aan. Als een brutaliteit misschien! Het woord is niet van mij, antwoordde zij, maar ik neem het graag over. Ik kan niet terugkomen op Mr. Kurd's beslissing, wat de schuur betreft. Dat spijt me, zeide hij langzaam. Dan moet ik mijn lezingen in de open lucht houden. Dat is het eenige, wat er opzit. Haar mooie oogen glinsterden vervaarlijk. Er is geen vrij terrein in den heelen om trek, zei ze, en u zult natuurlijk wel hegrijpen, dat ik u als een overtreder zal beschouwen, wanneer u op mijn bezitting wordt aangetrof fen. Hij maakte een lichte .buiging. Ik ben hier, om voor uw menschen te spreken, zeide hij, en dat zal ik doen, al zou ik in deze lanen moeten blijven staan, en ze één voor één moeten aanspreken. U wilt het mij wel vergeven, juffrouw, als ik u eraan her inner, dat de dagen van het leenstelsel voorbij zijn. Wilheimina schudde zorgvuldig het pak kaar ten, dat zij zoo juist had opgenomen. We zullen oms partijtje uitspelen, Peggy, zei ze. Mr. Deyes, mag ik u misschien verzoeken om te bellen. De jongeman was al aan het andere eind van de kamer, vóór Deyes kon opstaan. U wilt me wel toestaan, zeide hij, met een verrukkelijk geestig lachje, dat ik het u wat gemakkelijker maak, om mezelf uit te laten. Ik zal stellig wel uw bediende in de gang vinden. Het zij me vergund, om u allen goedenmiddag te wenschen. Zij beantwoordden allemaal zijn groet, behalve Wilhelmina, die begonnen was uit te deelen. Zij scheen vastbesloten, om zich zijn bestaan niet meer te herinneren. Maar op den drempel met de kruk van de deur in zijn hand, keerde hij zich om. Hij zei niets, maar zijn oogen waren op haar gericht. Deyes leunde voorover in zijn stoel, ontzaglijk nieuwsgierig. Zachtjes kwamen de kaarten neer, waar zij ze uitdeelde. Aan niets in haar gelaat was te zien, dat ze zich eenigermate van zijn tegenwoordigheid be wust was. Deyes alleen wist, dat zij streed. Hij hoorde, hoe haar adem sneller ging, en zag, dat de vingers, die haar kaarten opnamen, beef den. Langzaam, doch met klaarblijkelijken tegenzin, wendde zij het hoofd en zag recht in de oogen van den man, die nog draalde. Goedenmiddag, miss Thorpe-Hatton, zei hij beleefd. Het spijt mij, dat ik u heb lastig gevallen. Haar lippen bewogen, maar ze zeide niets. Ze knikte halverwege met het hoofd. De deur werd zachtjes gesloten. IV Nooit was een jongeman meer in zijn schik geweest met zichzelf, dan Stephen Hurd, den avond, dat hij op Thorpe dineerde. Hij had zich den heelen dag goed geweerd op de jacht, en de overige leden van het gezelschap hadden hem met de meeste hartelijkheid ontvangen. Tijdens het diner zat hij links van zijn gast vrouw, en ofschoon zf) hem weliswaar niet veel te zeggen had, zij liiaM zich klaarblijkelijk toch voldoende met hem teatig, om haar aandacht verdeeld te houden. Hij was volkomen bereid, om genegeerd te worden door de dame, die aan den anderen kant naast hem zat, een Ietwat oud uitziende dame, die In de heele streek bekend, was om haar neiging om ergens een echtge noot op te doen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2