f ]Q| im VRIJDAG 17 MEI 192Ö '•«SR.- FEEST OP „RIJSENBURG" HET EERSTE MISSIEHUIS IN WEST-FRIESLAND NED. BOND van R. K. KRAAM. VERZORGSTERS j J* AFSLUITING EN DROOGMAKING DER ZUIDERZEE HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN DE UITVOERING DER ZIEKTEWET WIJZIGING DER ZUIDERZEE STEUNWET EEN LUCHTVAARTTERREIN N IBM ENSCHEDE. scheveningen 133'' jüi 4:mv HET ZILVEREN PRESIDENTSFEEST VAN MGR. DR. A. C. BI. SCHAEPMAN De inzegening van het nieuwe gebouw door Z. D. H. den Aartsbisschop Er hesrscbte gisteren vreugde op „Rijsen- bru.'g" en dit om twee redenen. Want niet alleen werd de dag gevierd waar op mgr. dr. A. C. M. Schaepman gedurende 25 jaren liet presidentschap van het seminarie heeft waargenomen, doch ook omdat thans door Z.D.H. Mgr. H. van de Wetering het nieuwe ge bouw op plechtige wijze werd ingezegend. De dag werd begonnen met een pontificale H. Mis welke Mgr. Dr. Schaepman aan het met bloemen en palmen versierde altaar van de kapel opdroeg, teneinde God te danken voor de weldaden hem, gedurende zijn 25-jarig presi dentschap geschonken en voor de toekomst Gcd's mildsten zegen af te smeeken. Het zangkoor zong onder leiding van den Eerw. heer G. Roef, de meerstemmige Miss a „1st© Confessor'' van Palestrina naar de bewer king van Pagella. Te 11 uur verzamelden professoren, theolo ganten en de verschillende gasten zich in de rijk miet palmen en bloemen versierde recreatie-zaad van het nieuwe gebouw, teneinde Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering en den jubi laris te ontvangen. Na liet binnentreden in de zaail, zongen de aanwezigen den grijzen Aartsbisschop het „Voni Creator" toe, tijdens welke hymne Z. D. H. werd omhangen met de pontificale para menten. Daarna verrichtte Monseigneur de plechtig heid der inzegening. Hierbij werd hij geaa- eisteer.': door de professoren en den secretaris van het bisdom. Toen na de plechtigheid Z. D. H. naast Mgr. Schaepman onder dien voor hem opgerichten troonhemel had pdiaats genomen, zong het koor der studenten hem een welkomstlied toe. Alsdan nam prof. dr. J. de Jong het woord. Hij herinnerde er aan, dat in 1885 Mgr. v. d. Burg ook zijn zilveren presidentschap met grooten luister had gevleid, doch grooter luis ter dan toen is er thans binnen de muren van „Rijsembung", nu gij, aldus spr.. uw zilveren, presidentschap herdeulkt. Want gij hebt twee derden van dien Ubrechtschen olerus mogen op leiden en mot vreugde kunnen wij oonsfaiteeren, dat er 'n goede geest heerseht onder de Ufcreehf- sche priesters en dat zij hun taak met grootte toewijding vervullen. Dit hebben wij te danken aan uw toewijding. Daarom ook zijn wij heden opgekomen om u een blijde en dankbare hulde te brengen. Namens de studenten sprak de weleerwaarde heer A. Oomes. Spreker noemde het een geluk kige gedachte de viering van het jubilé te ver binden aan de inwijding van het nieuwe ge bouw, want dit jubilé is geworden tot een hoek steen van den nieuwbouw. Spreker huldigde den jubilaris als een man van ijver, die den geest van allen had weten te voeden. Zich richtend tot Z. D. H. zeide spreker niet alleen dankbaar te zijn voor zijn vereerend be zoek, doch vooral ook omdat hij 25 jaar geleden door zijn scherpzinnigheid Mgr. Schaepman wist te vinden als den meest geschikten praeses. Tenslotte dankte spr. Mgr. voor dit mooie gebouw, waaraan kosten noch moeiten zijn ge spaard. Spr. besloot met Mgr. Schaepman ge luk te wenschen met dit nieuwe gebouw. Pastoor G. Bolder (Utrecht) namens de senioren sprekend, zeide, dat van alles wat over Mgr. Schaepman geschreven is, niets zoo mooi is, als dat hij altijd praeses is gebleven. Na Mgr. een rood-driestel-fcasuiifel te hebben aangeboden, besloot hij met heit uitspreken van den wemsidh, dat God den praeses nog lang Bal mogen sparen voor het bisdom, voor het Beminarie en voor allen. De Hoogeerw. Heer Kanunnik J. H. G. Jan- Ben (Utrecht) zeide blij te zijn alls oudste oud- professor weer te mogen komen in den ouden familiekring. Spr. wees er vervolgens op, dat de eer, den jubilaris aangedaan, wordt ge- ToeiW als een eer, die hef. seminarie kroonde. Aanvaard den bartelij'ken dank van nw oud-professoren, die n aanbieden de uiterlijke ©ereteekenen van den Protonotarins Apostolicus Plechtige inwijding door Mgr. J. D. J, Aengenent Niet alleen op den bodem van het Katholiek© Zuiden verrijzen de missiehuizen, ook in het Noorden kunnen ze groeien, zooals thans weer het St. Bonifacius-Missiehuis te Hoorn, van de Congregatie van Mill Hill, dat gisteren inge wijd ls, bewezen heeft. Met grooten luister had die plechtige inwij ding plaats door Z. D. H. Mgr. J. D. J". Aen genent, in tegenwoordigheid van een 50-tal geestelijken, met Z. D. H. Mgr. J. Biermans aan het hoofd. Na de liturgische plechtigheid van de Con secratie der kapel, werd door Mgr. Aengenent een Pontificale H. Mis opgedragen. Aan het einde van het H Offer heeft Mgr. Aengenent de studenten toegesproken, waarbij Z. D. H. de verheven beteekenis van het altaar uiteenzette en de studenten aanspoorde dik wijls naar het altaar te gaan om God te loven en te prijzen, niet alleen 's morgens in de H. Mis, maar ook altijd op den dag, als ze dat maar even zouden kunnen doen. Hierna werd het gebouw bezichtigd. Omstreeks half één vereenigden allen zich in de recreatiezaal die met tapijten en groep was versierd en tot plechtige receptiezaal was ingericht. De Bisschoppen werden ontvangen met het driestemmig „Saoerdos et Pontifex" en daarna door een der studenten verwelkomd. Nadat het lied „Mill Hill's zonen" was ge zongen, nam Father Lefeber het woord om in het bijzonder het gemeentebestuur en voorts allen, die met het Missiehuis hebben meege werkt en meegeleefd te danken voor hun steun. Mgr. Aengenent sprak dan en zeide: Het is voor mij een vreugdevolle dag, nu ik alweer een altaar mocht wijden aan de ver heerlijking van Golds naam. Hier woont een geslacht van rechtvaardigen, dat God zal zege nen. Ik mocht door deze consecratie bijdragen aan nw geluk en dat van father Lefeber en zijn helpers. Mogen de Engelen Gods uw gebeden dragen tot voor den troon van God. Spr. is ook verheugd, dat het een huis van Mill Hill is. Enkele van Mgr.'s klasgenoo- ten waren 40 jaar geleden de eerste studenten van het Missiehuis te Roosendaal. Father Keet, hier in ons midden, is er één van (applaus). Mgr. Biermans sprak tenslotte een kort woord om de geestelijken en leeken te danken voor de bewijzen van medeleven en sympathie, waardoor hij zeer getroffen was. Het koortje zong daarna „Rex regum", waar na Mgr. Biermans en Mgr. Aengenent de door de studenten gevraagde 8 dagen vroeger vacan tia toestonden, waarna de plechtigheid afge- loopen was. DE EERSTE JAVAANSCHE CARMELIET In de kerk der Paters Carnielieten te Boxmeer had een indrukwekkende plechtigheid plaats, n.l. de inkleeding in de orde van O. L, Vrouw van dien Berg' Carmial van Raden Bra- taatmadja van Djokjakarta op Java. De plechtigheid geschiedde door den Hocc- beMJ Patel' Proviuc,aa' Dr- Cyprianns Ver- Prai,ei: Dl'°°ysius is de eerste Javaan die zich schaart in de rij der Carmelzonen en om in Ne- dei-land zijn studiën te voltooien. Moge bij in de toekomst met vrucht werkzaam zijn onder zijn landgeuooten. y Definitieve oprichting der nieuwe vereen!ging In. het CemtraaJl Bureau dleir R. K. Kraamver- zorgtng aan den Goudschesingel te Rotterdam heeft gisterenmiddag de oprichtingsvergade ring plaats gehad van den Bond van R. K, Kraamverzorgsters. De bijeenkomst stond onder leiding van Dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, die door de vorige vergadering met eenige dames belast was de definitieve oprichting van den bond voor te bereiden. Allereerst werd het concept-reglement in be handeling genomen en na eenige kleine redac tie-wijzigingen goedgekeurd. Het doel van den Bond wordt omschreven als te zijn het bevor deren der geestelijke en stoffelijke belangen der R. K. kraamverzorgsters en het bevorderen der ltraamverzorgimg door R. K. kraamver zorgsters. Gewone leden zijn gediplomeerde It. K. kraamverzorgsters, voorzien van een door den Staat geviseerd of daarmede gelijkstaand diploma en R. k. leerling-kraamverzorgsters eener door den Staat erkende opleidingsschool. Als voorzitter wordt bij voorkeur gekozen een R. K. geneesheer, terwijl het bestuur ter zijde wordt gestaan door een geestelijk en een juri disch adviseur. Nadat de statuten artiltelsgewijze waren goedgekeurd, werd tot de oprichting van den Bond besloten. Hierop volgde een bespreking van het lid maatschap en van de middelen om te contro leeren of de diploma's der leden het Staats- visum dragen. Want alleen bezitsters hiervan kunnen lid zijn en werden in deze oprichters- vergadering toegelaten tot deelname aan de verkiezing van het bestuur. Nadat Pater Th. Roorda O.F.M. en mr. F. A. M. Cavaddno als adviseurs waren aangewezen, werd het definitieve bestuur samengesteld uit dr. M. van Bouwdijk Bastiaanse, voorzitter en de dames H. Bender, Struck van Sehijndel, van Aalst en Hendriks. Zuster W. H. Jansen, directrice van het Bureau voor Kraamverzorging, alsmede de dames Jungerhans en SchilteMarissen had den zich niet her- of verkiesbaar gesteld. Het nieuwe bestuur is zoo samengesteld, dat reeds verschillende kringen vertegenwoordigd zijn (Rotterdam, Leiden, Breda en Haarlem). Da bedoeling is jjej. pestuur later met nog twee leden uit te breiden en dezen te zoeken in nog niet vertegenwoordigde deelen van het land (Nooiden en Zuiden). De voorzitter wees op het groote belang van alle gediplomeerde R. k. kraamverzorgsters om nu tot den Bond toe te treden .Immers de Bond zal thans de erkenning en beteekenis van het diploma naar buiten doen treden. Besloten werd tot bet aanvragen van de koninklijke en bisschoppelijke goedkeuring op de statuten. De voorzitter bracht dan nog tor sprake eenige zaken in bet huishoudelijk reglement te regelen: njl. entrée-prijs 1en contri butie (maximum 2.50), het aanwerven van leden-weldoeners. Over het eostuum. zal niets bepaald worden. Nadat zoo de oprichting van den Bond defi nitief was geworden, heeft Pater Roorda, van wien het initiatief is, uitgegaan, een woord van gelukwensch gesproken tot de leden en in het bijzonder tot het bestuur, aan wiens zorg hij nu verder het leven van den pasgeboren bond toe vertrouwde. DE VORST ALS SPELBREKER SLUITING VOORGESTELD APOLOGETISCHE VEREENL „PETRUS CANISIUS" praak Mgr. Van de Wetering Hierna verhief Mgr. van de Wetering zich Tan zij u zetel. Wanneer ik U, aldus Monseig neur, voor 25 jaren heb opgedragen de gewich- tigo taak om onze toekomstige geestelijken te vormen, dan zal het U zeker niet verwonderen, dat Ik thans aanwezig wil zijn, nu gij. Uw zil veren jubilé viert. Uit den lof, dien ik heb hooren verkondigen is mij duidelijk geworden, dat niet heb misgegrepen, toen ik U be- Hoo:r. a. Z. D. H. dankte Mgr. Schaepman voor wat hij deed voor het welzijn der studenten en het seminarie en voor de hulp en raad, die Z. D. H, steeds van hem heeft mogen ontvangen. Mgr. zeide, vanmorgen de H. Mis tot Intentie Van Mgr. Schaepman te hebben opgedragen en God gebeden te hebben hem nog lange jaren te sparen, opdat hij getuige moge zijn van de Vruchten van zijn werk. Aan Uwe zorgen en Uwen ijver is het te danken, dat wij in Utrecht luik een uitstekenden clerus bezitten. Moge God II daarvoor zeg nen. Met daverend apv'1 us werden deze bisschop pelijke woorden br oef. De nieuwbouw Na afloop der plechtigheden waren wij in de gelegenheid den nieuwbouw te bezichtigen. Het overplaatsen van den 2-jarigen pliilo- sophle-cursus van Culemborg naar Rijsenburg Verd oorzaak, dat het aantal studenten, dat in den regel het seminarie bevolkte toenam van SO tot ongeveer 175. Het bestaande gebouw Jverd hierdoor te klein om alle theologanten te herbergen, er kwam gebrek aan kamers, col lego-zalen en refter werden te klein, zoodat uitbreiding een noodzakelijkheid werd. In deze ehoefte ls nu voorzien door de beide Vleugels door to trekken. Links en rechts van den voor bouw zijn nu, dank zij de goede zorgen van den architect Kroes en den aannemer Hemels uit Amersfoort twee massale gebouwen verrezen, die evenals het reeds bestaande gedeelte drie «tage3 tellen. 72 Studenten vinden er uiterst gerieflijke, gezellige, frissehe kamers, die alle uitzicht fsven op de heuvelachtige boschrijke om geving. Door dezen nieuwbouw beschikt het aarts- Piocees thans over een seminarie, dat tot de oo is te en de best geoutilleerde in den lande 8!&S gerekend worden. De viering van het zilveren jubilé Den _17en Mei 1904 werd de Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" gesticht, die dus heden haar 25-jarig bestaan herdenkt. De vie ring van dit jubilé zal echter worden uitgesteld tot de gewone jaarvergadering op Woensdag 11 September a.s. in Utrecht te houden. Op die vergadering zal Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent zelf gedurende 25 jaar lid der vereeniging en haar bestuurder in verschillende functies, het dr' Ir' Beelkman uit Delft, hu™ Camslus zal een verslagboek pu- bMceeren over baar werkzaamheden ln de laatste kwart-eeuw.Tevens hoopt zij aan de Nederland sche Katholieken twee jubilë-werken te kunnen aanbieden, n.l. de lang verwachte volledige ver ding yan het Nieuwe Testament en een bun del opstellen over grondwaarheden van h»t ^nfen^S' ,vaarvoor negental professo ren hun bijdragen leveren. t P? ZC,'f' d6n Paus ballaaS<l den heer J. Ph. M. Conbière te Rijsenburg, bij dit jubilé het eereteeken „Pro Ecclesia et Pontifire" te verleenen om de vele verdiensten, die hi1 zich voor de vereeniging lieeft verworven. Hij was na Ke'isrman-Slotemaker tot 1928 penningmees ter van Canisius en heeft ook jarenlang de ad ministratie gevoerd van het orgaan der ver eeniging „Het Schild". Door het dagelijksch bestuur zal morge-n het eereteeken aan den heer Corbiêre te zijnen huize worden aangeboden. HET INSTITUUT VOOR DOOFSTOMMEN TE ST. MICHIELS GESTEL 100 jaar geleden de grondslag gelegd Op de eerste bladzijden van het jaarver slag wordt herinnerd aan het heugelijk feit dat 100 jaar geleden de Zeereerw. Heer van B,eek den grondslag legde van het heerlijke liefdewerk dat zoovelen armen doofstommen ten zegen heeft gestrekt. In 1828 begon hij te Gemert tijdens zijn conrectoraat met het onder wijs van enkele Katholieke doofstommen. In 1840 werd zijn school echter overgeplaatst naar Nieuw-Herlaar te St. Michiels-Gestel en aldaar oip 2 October officieel geopend. Daarom wordt die dag als de dag der oprichting be schouwd en werd dat lOO.jarig bestaan van 't doofstommen-onderwijs niet feestelijk her dacht. Merkwaardig is zeker de mededeeling dat in die 100 jaren omtrent 1700 Katholieke doofstommen in die twee doofstommen-scholen hun opleiding hebben genoten. Het aantal leerlingen en verpleegden nam ook in 1928 toe en steeg van 358 tot 381. Van daar dat ook in 1928 opnieuw tot eenige uit breiding van de gebouwen moest worden over gegaan, o.a. van de slaapzalen der jongens en van de klassen der meisjes. Het aantal onder wijzers en onderwijzorassen steeg daartoe tot 31, waarvan er 16 in de meisjes en 15 ln de jongensschool werkzaam zijn. Dat ook aan het vakonderwijs weer bijzon dere zorg besteed werd blijkt o.a. uit een der mooi® kiekjes waarmede het verslag geïl lustreerd is. Hoe het werk er bij staat Do driemaandelijksche mededeelingen betref fende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee gewagen dit maal (Januari t.m. Maart) van weinig vooruit gang. Bijna overal heeft de vorst het werk on mogelijk gemaakt, zoodat dit over het geheel niet veel verder Is dan aan het einde van het vorige jaar. Bij het oostelijke landhoofd van de brug over het Balgzandkanaal is men zoodra de vorst was afgeloopen voortgegaan met het optrekken van de keermuren van gewapend beton boven 0.40 M N.A.P., terwijl met het aanbrengen van den houten fundeeringsvloer voor den vleugel muur werd begonnen. Het westelijke of kelderlandhoofd werd op- getrokkens-tot 1.60 M. N.A.P. Voor de uitwateringssluizen beoosten Wie- ringen werden de steigerwerken gesteld waar op de bruggen en aanslagbalken van gewapend beton zullen worden gemaakt. De pijlers en landhoofden voor het middelste stel zijn opge trokken tot ongeveer N.A.P. en die van het westelijk stel tot ongeveer 1.50 M. N.A.P. De baggerwerken zullen waarschijnlijk tot in het najaar van 1929, en in elk geval tot na de sluiting van den in aanleg zijnden moer dijk tusschen Den Oever en Medemblik, moe ten worden voortgezet. De in aanleg zijnde werken voor den aanleg van het kanaalvak KolhornOostpunt' werden eerst kort geleden hervat, zoowel aan de zuid zijde bij Nieuwesluis, waar het werk In Decem ber geëindigd was, als aan het noordelijk einde bij de Oostpunt van den Anna Paulownapolder. Bij den stormvloed van 15-16 Januari 1929 werd de langs de oostzijde van het kanaal in aanleg zijnde kade op verschillende plaatsen vrij ernstig beschadigd. Met het herstellen der schade kon eerst na het volledig ontdooien der grondwerken en het verdwijnen van de in het kanaal en in de Wie- ringenneer aanwezige ijsvelden een aanvang worden gemaakt. Ook de uitvoering van het kanaalvak Aarts woud—Kolhorn kon, na bijna drie maanden stil te hebben gelegen, eerst tegen het einde van Maart worden hervat. De stormvloed van 15-16 Januari bracht aan deze meer beschut liggende werken weinig schade toe. Bij Kolhorn zal ter verbinding van de kana len van den Wieringermeerpolder met het bui tenwater, en wel in het bijzonder met het ka naal AartswoudOostpunt en met het Kolhor- nerdiep, een schutsluis worden gebouwd. De bouw van deze sluis, werd in Februari j.l. aanbesteed en gegund aan de N.V. Hol- landsche Maatschappij tot het maken van wer ken in gewapend beton te 's Gravenhage voor 524.400. Met de uitvoering van het werk is na beëindiging der vorstperiode aangevangen door het leegpompen van den fundeeringsput. Nabij Kolhorn is over het kanaal Aartswoud- Oostpunt, benoorden de bestaande schut- en uitwateringssluis van het Kolhornerdiep, een beweegbare brug ontworpen, welke toegang zal geven van het oude land van Noordhólland naar het wegennet ln den Wieringermeerpol der. De verbinding tusschen deze brug en de wegen van het oude land wordt echter thans slechts gevormd door een smallen grindweg op de kruin van de kade langs de noordzijde van het Kolhornerdiep, en is geheel onvoldoende te achten voor het te verwachten verkeer tus schen den nieuwen polder en het marktcentrum Schagen. Met het oog hierop moet de bestaande weg verbreed en verbeterd worden. De kruin zal hiertoe op eene breedte van 17 M. worden ge bracht, terwijl op de kruin een klinkerbestra ting ter breedte van 5 M. zal worden gelegd. Deze wegverbeterlng is aanbesteed en ge gund aan J. P. Kuyer te Blaricum voor 73.475. De aannemer ls begonnen met het aanvoeren van werktuigen en bouwstoffen. Aan het personeel moet ontslag worden aangezegd Het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond, heeft den leden in een spoedvergadering te Amsterdam op 27 Mei a.s. bijeengeroepen in verhand met de dreigende situatie, welke voor de bioscoop-exploitaties in Limburg en Noord- Brabant is ontstaan als gevolg van de be slissing van Gedeputeerde Staten van Lim burg. In deze spoed-ledenvergadering zal worden voorgesteld, om in de gemeenten, welke aan gesloten zijn bij de „Vereeniging van Noord- Brab&'iitsoke Gemeenten voor Gemeenschappe lijke Filmkeuring", alle bioscopen te sluiten, zoodra in d'ie gemeenten bioscoop-exploitanten door een vanwege de gemeentebesturen uitge vaardigd, en door Gedeputeerde Staten be krachtigd, schorsingsbesluit mochten worden getroffen. Reeds is dioor het hoofdbestuur van den Biosooopbond aan de directies der ongeveer 50 bij dit conflict 'betrokken bioscopen medege- deeCd, dat zij met het oog op de te procla- meeren sluiting hun personeelen hun ontslag moeten aanzeggen. Overleg tusschen de georganiseerde werkgevers en werknemers j We ontvingen het volgend Communiqué: Men deelt ons mede, dat door de centrale or, ganisaties van werkgevers en arbeiders overleg wordt gepleegd over de uitvoering der Ziekte wet. Bij dit oveleg zijn betrokken bet Verbond van Nederlandsche werkgevers, Centraal Over leg in arbeidszaken voor werkgeversbonden, de Algemeene R.K. werkgeversvereniging en het R. K. Verbond van werkgeversvakvereenL gingn, de Christelijke werkgeversvereeniging, het Nederlandsche Verbond van vakvereni gingen, het R.K. Werkliedenverbond in Neder, land en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland. Doel der besprekingen is, om (langs organisatorischen weg tot de meest juiste uitvoering der Ziektewet te komen. Meer in het bijzonder worden daarbij de mogelijkhe den, die atikel 90 eerste lid der Ziektewet biedt, onder het oog gezien. Dit artikel toch ruimt een belangrijke plaats bij de uitvoering der Ziektewet in aan bedrijfsvereenigingen, die zijn opgericht door daartoe samenwerkende werkgevers en arbeiders. Het spreekt vanzelf, dat deze besprekingen eenigen tijd zullen vor deren, ook al wordt naar den grootst moge lijken spoed gestreefd. De organisaties voor noemd vertrouwen binnenkort met een defl< nitief advies bij hare leden te kunnen koman, zooda,t er voor de werkgevers aile aanleiding is, om dit advies af te wachten, alvorens stap, pen worden ondernomen, die ten doel heb ben de uitvoering der Ziektewet te verzekeren. In ieder geval ga men niet in op het aanbod van hen, die thans overhaast tot de 'oprichting van bedrijfsvereeenigingen buiten het overleg tusschen de georganiseerde werkgevers en ar beiders trachten te komen. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR g WINKELS Thans geen overleg meer met de belangh ebbenden Het regecringsvoorstel spoedig tewachten De Minister van Waterstaat liecft gisteren avond in de Tweede Kamer meegedeeld, dat door dit Kabinet spoedig een wijziging van de Zuiderzeesteunwet zal worden ingediend, doch niet heden. Deze wet zal inhouden een herziening van de steunregeling en een oplos sing voor het uiterst belangrijke en moeilijke onderwerp der waardevermindering. Ten einde de nieuwe regeering tot behande ling van deze wet te dwingen, heeft de heer Duymaer van Twist een motie ingediend, waar bij slechts voor 9 maanden geld voor den Zuider- zeesteun wordt toegestaan. Er wordt op vrij omvangrijke werLisauheid gerekend De minister van Waterstaat heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen naar aanleiding van hot verslag over 't wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere za kelijke wetten, noodig voor den aanleg van een luchtvaartterrein nabij Enschedé gelegen in da gemeente Lonneker. Daarin deelt hij mede dat dit wetsontwerp niet behoort te leiden tot de gevolgtrekking, dat In elk industriegebied van Nederland een luchtvaartterrein zou moeten komen. Ieder geval zal op zich zelf moeten worden beoordeeld. Dit jaar moet c.p vrij omvangrijke werkloos heid onder de geschoolde arbeiders te Ensche dé worden gerekend. Met het oog hierop stelt het gemeentebestuur er veel prijs op, dat in den loop van 1929 met den aanleg van de vlieg- haven kan worden begonnen. HET ZEEBAD-PENSION HU.. De heer Staalman had den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gevraagd of deze bereid was het concept-Werktijdenbesluit voor winkels te publieeeren, opdat de belanghebben den en hun organisaties in staat zijn critiek te laten hooren, alvorens het besluit wordt uit gevaardigd. De minister heeft hierop thans het volgende geantwoord: Over het ontwerp van een Werktijdenbesluit voor winkels is in 1921 en 1927 het advies in gewonnen van den Hoogen Raad van Arbeid, die door 2ijn samenstelling en werkwijze het aangewezen lichaam is om der Regeering van advies te dienen over onderwerpen, welke de belangen van den arbeid raken. Bovendien is de Middenstandsraad nog over het ontwerp gehoord op grond van het verband, dat bestaat tusschen een werktijdregeling voor winkels en een wettelijke regeling van de winkelsluiting. De ondergeteekende Is door de adviezen, welke deze colleges hebben uitgebracht, voldoende op de hoogte van de meening van belanghebben den omtrent een werktijdregeling voor winkels, ook wanneer die zou ingevoerd worden zonder dat daarmede een wettelijke regeling van de winkelsluiting gepaard gaat. Aan verder over leg met belanghebbenden gevoelt hij derhalve thans geen behoefte. Afgescheiden hiervan be staat tegen het in de vraag bedoelde overleg nog dit bezwaar, dat het niet zon voldoen aan de eischen, die men kan stellen aan georgani seerd overleg, zooals dat door middel van den Hoogen Raad van Arbeid en den Middenstands- raad plaats vindt. De gestelde vraag wordt op grond van het vorenstaande ontkennend beantwoord. DERDE RADIO-SALON TE Geopend door Minister van der Vegte Gistermiddag is in ket Kurhaus te Scheve ningen d-e derde Nederlandsche Radio-salon officieel geopend. Daarbij waren o.m- tegenwoordig dr. de Visser, voorzitter van den Radio-raad, de secretaris van dien Raad, de heer Weber, minister Lambooy, Ir. Boetje en ir. Coomaois. De voorzitter van het tentoonstellingscomlté. de heer H. Veenstra, constateerde met vol doening, bemerkt te hébben, dat de beide vorige radio-ten toonstellingen nog in preittlga herinnering voortleven, gezien de groote mede werking bij do voorbereiding van dezen salon- De minister van Waterstaat, de heer van der Vegte, opende vervolgens dea Radiosalon met het uitspreken van den wensch, dat alle vooruitgang op technisch gebied moge mede werken aan het bereiken van hef grootst mogelijke rendement, dat met de radio op cultureel gebied mogelijk is. Hierna maakten de genoodigden een rond gang over de tentoonstelling. De officieele opening Kent U den Helder, dat na Helder geweest te zijn zijn ouden naam heeft teruggekregen 7 NatuurlijkDan weet se meteen waar ge wezen moet om te belanden Jn Huisduinen, het oude plaatsje aan het strand, waarover het gemeentebestuur van het centrum van maritieme bedrijvigheid zijn zorgen heeft uitgestrekt. In Hulsduinen nu hebben eenige onder nemende Heldersohe mannen, die daartoe de N.V. Zeebad Huisduinen hebben gesticht, een Hotel-pension opgericht, hetwelk Woensdag plechtig ls geopend in tegenwoordigheid van het Heldersche gemeentebestuur, de marine- en landmacht-autoriteiten, oud-burgemeester Hou wing van den Helder, 'do burgemeester van de naburigs gemeenten Anna Pawlona, Callants- oog on Texel en nog eenige genoodlgden. De N.V., van wie we de gasten waren, exploi teert hier op een heuvelrug oen café, dat uit bout is opgetrokken ten gevolge van tot voor kort gehandhaafde bepalingen van „Oorlog". Maar 't nieuwe bezit der N.V. la opgetrokken in baksteen en gedekt door die hel-roode pan nen, die het ia een natuurgebied zoo prachtig doen. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Geen candidaatstelling door de Christen Democraten I De Christen Democratische Partij, voorzitter het oud-Kamer lid A. P. Staalman, zendt ons een verklaring toe, waaruit blijkt baar besluit om; „ditmaal geen candidaten te stellen voor de Kamerverkiezing en, volledig handhavend hare organisatie zich voorshands terug te trek ken op Staten- en Raadsverkiezingen en als protest tegen de beperkende bepalingen der Kieswet, bet machtsmisbruik en de overheer- sching der groote partijen, die vernietigend zul len blijken voor het parlementaire stelsel, op 3 Juli hare stemmen blanco uit te brengen". NEDERLAND-INDIë PER VLIEGBOOT Te Sabang aangekomen Blijkens bij het departement van defensie ont vangen telegraam zijn de Dormler Wall-vlieg- ibooten Woensdag 5.11 plaatselijke tijd te Ba- bang aangekomen. Alles wel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3