TWf AG 17 MEM929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 SCHÜTTEVAER VOLGELADEN MET KLEINGOED EN HAMERSTUKKEN nederlandsche molenaarsbond HET ONGELUK VAN DE D 22 TE BAGDAD tweede kamer DE KWESTIE VAN DE LOUISE-GROEVE VAN DE LEESTAFEL Algemeene jaarvergadering te Geertruidenberg Woensdag hield de Schippersvereeniging „Schu'atevaer" te Geertruidenberg hare 66e alge meene jaarvergadering. De viee-voorzitter, de heer K. Hortensius, deed mededeeling dat mr. Smeenge, de voorzit ter door ambtsbezigheden in de Eerste Kamer, verhinderd is de vergadering te openen. Door de afgevaardigden van Friesland werd aangedrongen om een actie die op touw is ge zet voor verkrijging van een vluchthaven te Oostmahorn, te willen steunen. En voor de binnenvaar'; èn voor de visscherij is dit van groote boteekenis. De heer Visscher, kapitein van een recherche boot, zette de groote gevaren die daar de schip perij bij slecht weer om niet te spreken van storjnweer dreigen, uiteen. Na eenige bespreking zegde het Hoofdbestuur toe de noodige stappen voor de verwezenlijking van het beoogde doel te zullen doen. Door burgemeester Van Aken uit Zevenber gen werd gewezen op den onhoudbaren toestand van de Zevenbergschen haven. Spreker wees er op, dat door de eigenaardige toestanden de havengelden wel worden verhoogd, miaar dal; aan verbetering van de haven niets wordt ge daan zeer ten nadeele van Zevenbergen en de industrie. liet Hoofdbestuur zegde toe dat bet zijn volle randacht er aan zal wijden. Te 3 uur werd een boottocht gehouden per rj3. Thor van de Reederij Arie Smit. Gevaren v-erd van Geertruidenberg naar Statendam, te- rtg naar Diessen waar het gemeentebestuur 'eer verwelkoming aanwezig was. Burgemeester Snijders bracht zijn hartelijken Cank voor de eer zijn gemeente aangedaan en vroeg de medewerking van Schuttevaer voor de cpoedige overbrugging hij Keizersveer. Mr. Smeenge gaf de verzekering dat Schut tevaer gaarne zijne medewerking zal verleenen voor overbrugging hij Keizersveer mits men zorg zal dragen dat de brug hoog genoeg zal worden gebouwd, zoodat de schippers er geen hinder van hebben. Na den goedgeslaagden boottocht werden de leden op het gemeentehuis te Geertruidenberg ontvangen. De heer Jansen vroeg het gemeentebestuur om de Kade, thans nog zonder naam, in bet ver volg Scbuttevaerkade te willen noemen. Na deze officieele ontvangst vereenigden zich allen aan een gemeenschappelijk diner. EERSTE KAMER De molenaar en de Rotterdamsche graanhandelaren Deze Bond kwam Woensdag te Utrecht onder leiding van den voorzitter, den heer J. Das Dzn., ir Utrecht in algemeene vergadering lijeen. In het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Schrijner uit Nij broek, werd gewag gemaakt .an de groote schommelingen, in de graangroepen, terwijl het gemis van organi satie betreurd werd, daar hierdoor voor de molenaars vele financieele verliezen ontstaan. De houding der Rotterdamsche graanhandela ren was volgens het verslag in den afgeloopen winter bedroevend. Vele slachtoffers vielen er aan ten offer. De reclame-campagne „Eet meer brood" had het gewenschte resultaat niet. Het lodental bedroeg eiind 1928 totaal 416. Do heer Verduin (Leiden) protesteerde tegen de blaam, in het verslag geworpen op de Rotter damsche graanhandelaren, doch de secretaris antwoordde dat vooral in het Oosten des lands in den afgeloopen winter over de Rotterdam sche graanhandelaren zeer is geklaagd. Spre- ker's indruk was dat deze heeren hebben ge poogd te halen wat ex te halen viel. De voorzitter wa3 van meening dat de Rotten dammers geen voordeel hebben gehad van hun handelwijze, doordat de strenge winter allen parten heeft gespeeld. In 't algemeen meende spr. dat het jaarverslag te scherp is gesteld ten opzichte van de graanhandelaren. Het had meer gericiht moeten zijn tegen de factors. Hiermee was de secretaris het niet eens. Den factors treft z. i. geen schuld, doch wel den leveranciers van mais, die zich niet hielden aan de Rotterdamsche beuracondities. De voorzitter merkte nog op, dat enkele artikelen in de beurscondities deT Rotterdam sche graanmarkt ten nadeele van de detail handelaren kunnen worden uitgelegd. Het eenige afdoende middel om hierin verandering te brengen noemde spr. de organisatie. Het financieel verslag wees een batig saldo aan van 672.25%. De verslagen werden goed gekeurd. Het bestuur werd daarna gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de verlaging van de tarieven der zakken- verhuurderij, of indien mogelijk tot het Instellen van een eigen zakkenverhuurderij. De heer M. Kropveld, algemeen adviseur van d Nederl. Middenstandsbank te Den Haag, hield daarop een inleiding over het onderwerp: „Onze handel en Coöperatie". Tot besluit van zijn inleiding wees spr. er op, dat van de middenstanders, die zich togen het coöperatie-gevaar willen beschermen, krach tige organisatie met een groote kern van offer vaardigheid noodig zal zijn. SMOKKELARIJ VAN SPIRITUS De ontwikkeling van het internationale recht UITVOER VAN HARING NAAR BULGARIJE. Bij invoer van haring in Bulgarije wordt door -de Regeering aldaar weder een certificaat van gezondheid geëischt. De voor den invoer van haring, gezouten ■chardijn (sprot), halve haring, z.g. tooters, of bliek vereisdtite certificaten van geschiktheid voor menechelijk gebruik zullen op aanvraag, na onderzoek, verstrekt worden door de con troleurs bij den Dienst der Nederlandsche Haringcomtrftle. Schip verbeurd en 55.000 hoete Door de rechtbank te Middelburg is T. J. F., schipper, zonder vaste woonplaats, wegens fr "ud-iileuzen Invoer en vervoer van spiritus veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en een boete van 55.873.35 subs. 3 maanden, met Terbeurd verklaring van het schip en de spiritus. RESTAURATIE VAN HET KONINKLIJK PALEIS TE AMSTERDAM De agenda -bevatte een wagen vol klein goed en kamerstukken. Bij een arediet-aanvrage voor h-erstélilingen aan het Koninklijk Paleis teAmsterdam "be pleitte de heer Polak een grondige restauratie van Van Camp-en's meesterwerk, 't Komt in orde, antwoordde Minister de Geer, maar kalm aan, dan breekt het lijntje niet. De hui ten- restauratie is tihans ter hand genomen en als die gereed is, zullen we het gebouw ook van binnen eens wat opknappen. Van* een teruggave van het gebouw aan de gemeente Amsterdam voor stadhuis, zoo-als de beer Polak vroeg, wilde de Minister no-g steeds niet weten. Nad-at de Senaat ten-slotte zonder hoofdelijke stemming de aangevraagde Testaurati-e-geld-en had gevoteerd, werden met een kalm vaartje weer een 12-tal kamerstukken afgedaan. Toen stuitten we op de goedkeuring van het op 28 Maart 192:5 tusschen Nederland en België ge sloten verdrag betreffende territoriale rechter lijke bevoegdheid, de rechtskracht van i-n het and-ere land gewezen vonnissen enz. Wij zien in dat verdrag een belangrijken stap op den weg der ontwikkeling van hof internationale recht. Mi-nis-te-r Donne-r, die dit wets-o-nt-werp te ver dedigen kreeg, weerlegde stuk voor stuk de bezwaren d-oor den heer Brlëf aangevoerd en om tenslotte de l-aatste bedenkingen tegen eveotu-eele fouten, die de- regeling in de prak tijk mochten blijken aan te kleven, weg te nemen, herinnerde hij er aan, dat over 5 jaar het verdrag weer h-erzi-en kan worden. Een gelukkig verschijnsel was, dat niemand behoefte gevoelde na do rede van d-en Minister te rep-ücee-re® en d-at de Kamer h-et wets ontwerp tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedkeurde. Van den heer de Gijselaar hadden we bij de naturaOii-satie-ontwerpen een uitvoerige speech verwacht; bij een vorige gelegenheid had hij zuilks reeds aangekondigd. Hij volstond thane echter met een paar korte opmerkingen over de z.i. al te sobere toe-liehtin-g bij dergelijke out- werpen. Minister Donner wees hem erop, d-at, waar het hier over personen gaat, d-e Minister zijn gegevens en iinlichtiingen toch alle niet in openbare stukken kan neerleggen. Intusschen beloofde hij, om den heer de Gijselaar tevreden te stellen, te overwegen, of hij met inacht neming van de noodige voorzichtigheid, de thans te dor en te sober genoemde toelich tingen niet wat zou kunnen ,,opvr-oolijken". De heer Danz trachtte Minister Slotemaker te vermurwen om alle tandteohnicl, dii-e nog geen visum op hun bewijs van vestiging hebben ontvangen, tot het examen ter verkrijging van de nood-ige bevoegdheid toe te laten. Maar d-e Minister kon aan dezen wensah niet voldoen, daar hij gebonden is aan de wet van .1925, die omtrent de toelating een bepaalden efeoh van vestiging stelt. Wel beloofde Z.Exc. aan den heer West er dijk met de voorbereiding van het examen d-en meest mogelijken spoed te be trachten om de betrokkenen zoo kort mogelijk in de onzekerheid te laten of zij In de toe komst de tandprothese zullen mogen toe- O. L. VROUW VAN WEERT Hierna ging de Senaat tot Dinsdag 28 Mei naar huis. Officieele nadere mededeelingen De Minister van Defensie, de heer LamJbooy, heeft gisterenochtend in het Departement het bezoek ontvangen van den zich te 's Graven- hage bevindenden heer Ette, vlieger oip de Junikerlijn tusschen Teheran en Bagdad, die onmiddellijk na het vliegongeval met de Dornierwal-vliegboot D 22 te Bagdad ter plaatse aanwezig was. De heer Ette, die hij zijn bezoek aan den Minister vergezeld werd door den heer Ples- man, directeur van de K. L. M., deelde den Minister als nadere bijzonderheden mede, dat het ongeval waarschijnlijk hei gevolg was van een motordefect, waardoor het vliegtuig ge dwongen werd op het water te dalen, en daar bij tegen de eiectrisehe draden ie aangevlogen, welke opongeveer 80 nieter hoogte over de rivier de Tigris gespannen zijn. Hei vliegtuig is daarna nog goed op het water neergekomen maar nog met zoovee-l vaart, dat het tegen de een 100 meter verder Liggende vlotbrug aange komen is met zooveel kracht dat de neus in gedrukt werd, tenge-voige waarvan de luite nant-vlieger 2e klasse Everts het leven verloor. De heer Ette bevestigde, dat luitenant Everts den volgenden dag met militaire eer begraven is, waarbij de geheete afdeeling van de Royal Air Force aanwezig was. OUDE MOLEN VERBRAND Doordat jongens een vuurtje stookten Donderdagmiddag te vijf uur is te Beverwijk brand ontstaan in een nabij het station staan- den, ouden molen, welke door twee Beverwijk- sche vellingen gebruikt werd als opslagplaats van emballage. Het houten gebouw, dat geheel met groentenkisten gevuld was, stond ln weini ge oogenblikken geheel in brand. Spoedig stortte de molen ineen, waarna de vlammen hoog oplaaiden. Groot gevaar dreigde toen voor het belen dende veilinggebouw der Beverwijksche Exportveiling, waarin eveneens een groote par tij emballage was opgeslagen. Hoewel dit ge bouw reeds vlam had gevat, wist de brandweer het gevaar te bezweren. Zeer waarschijnlijk Is de brand ontstaan, doordat jongens een vuurtje stookten. Alles was verzekerd. RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 22 Mei 1929, des voormiddags te 10.30 uur. Opleving van de devotie lil het zesde deel van Pater Kronenburgs Standaardwerk; „Maria's Heerlijkheid in Ne derland" is een hoofdstukje gewijd aan O. Ij. Vrouw van Weert (p. 42023) waaruit we hier een en ander overnemen: „Slech-ts spaar zaam komen ons berichten toe omtrent he-t miraculeus beeld der H. Maagd, dat in de pa rochiekerk te Weert vereerd wordt. Het eerst vinden we er melding van in een oud leen- register van Weert. Togen of in het jubeljaaT 1450 trok de jeugdige graaf Jacob van Home, heer v. Weert, enz. ter bedevaart naar de eeuwige stadlu zijn gevolg bevond zich Joan Versluysen; deze wilde zich Maria's bij zondere bescherming verzekeren voor de lange en gevaarvolle reis; hij ging dan naar „Onze Lieve Vrouwe van Weerd" en bracht haar zijn harnas ten offer; dit werd opgehangen 'n „Onze Lieve Vrouwe Koer" en toen Joar. be houden terugkwam, loste hij zijn harnas we der in met twee Rijnsehe guldens. Hier vindt men dus een bewijs van het bestaan der b ij - zondere vereering van een Maria beeld te Weert, dat, als zoovele mira- culeuse beelden, naar de plaats zelve genoemd werd. Stadsrekeningen van ongeveer een eeuw later loeren ons, dat men ook te Weert, evenals op vele andere plaatsen, die een miraculeus beeld vereerden, jaarlijks een groote processie hield en de dag, waarop zij trok, heette: „als men enze lieve Vrouw druech". Tot nu toe zien we geen d u i d e 1 ij k tee- ken, dat dit zoo vereerde Maria-beeld ook onder de miraculeuse beelden mag genoemd worden, maar in de eerste helft van de 18de eeuw wordt dit nadrukkelijk verzekerd. In dien tijd graveert Isabella Hert eens (17001750), ons reeds bekend door hare afbeelding van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heilo, een plaatje van het te Weert vereerde beeld, en geeft daar als onderschrift: „afbeeldsel van het Miraculeus Beelt van O. L. Vrouw tot Weert", en ter weerszijden van het baldakijn, waaronder het geplaatst is, teekende zij een banderol met de woorden: „Miraculis d'ecorata: door mirakelen beroemd". Eenige jaren later,, 28 Sep-t. 1757, geeft een schrijven van P. Bo- gaers, deken en pastoor van Weert, getuigenis van tenminste één dier bijzondere gunsten (plotselinge genezing van een stom meisje). De faam van deze bijzondere gebedsverhooring heeft vele andere kranken en hulpbehoevenden bewogen naar Weert te trekken". Ouden van dagen weten nog van hunne voorouders voorts te vertellen, dat vroeger veel pelgrims en pro cessies naar Weert kwamen; maar, zoo eindigt P. Kronenburg „de vereering door pelgrims van buiten Weert is sedert lang opgehou den". En, nu moeten we er wel bijvoegen, de vereering in Weert zelve was niet zoo alge meen en veelvuldig meer, als waarop deze eeuwenoude, vroeger zoo bloeiende en zoo vruchtbare devotie wel recht had. Maar dit zal nu, hopelijk, een groote ver andering ondergaan. Dank zij een edelmoedige gift, speciaal gegeven met de hoop op het schoone perspectief van een vernieuwde en tenminste in de parochie algemeen-beoefende devotie tot O. L. Vrouw van Weert, heeft men de noodige restauratie kunnen aanbrengen, om daardoor den eersten „grootsten stoot" -In de gewenschte richting te kunnen geven. Het boeldje zelf, hier en daar geschonden, onder een dikke verflaag bedekt en bovendien nog bekleed, is door den beeldhouwer Jos. Thissen te Roermond fraai gerestaureerd in de natuur lijke houtkleur; van het renaissance-troontje, met zijn weelderigen uitbloei van ornament en beeldhouwwerk, vajn wit en goud veel malig overatreken, werd ere oorspronkelijke eikenhou ten natuur weer opgehaald't is op een eenvou dig altaar geplaatst, opdat aldaar het H. Mis offer ter eer© van O. D. Vrouw van Weert zal kunnen worden opgedragen. Het geheel staat Het yt estaui eerde Veeldje tan O. L. Vrouw van Weert. tegen den muur van het zijschip, onder net raam, waarin heit wonder van 28 Sept. 1757 staat afgebeeld, tusschen twee steunmumr als In een apart kapelletje, waarvan de Intimi teit nog verhoogd wordt door de neerhangende gordijnen, welker drapeering en kleur een stemmig fond geven. Door een geheel bijzondere voorbeschikking zouden we het zoo niet mogen noemen? kwam er een zeer gunstige dag en gelegenheid, om in de harten der Weertsche parochianen, de liefde tot h u n n e Lieve Vrouw met sterker glans en gloed te ontsteken. Op den vooravond van de sluiting eeocr H. Missie heeft gewoon lijk de toewijding plaats tot Maria: wat lag meer voor de hand, dan dat juist dien avond zou gereserveerd blijven voor dat heugelijke feit; Geheel de parochie door de H. Missie in godsdienstijver versterkt; heit ge loof verlevendigd; het christelijk leven in al zijn uitingen van bet persoonlijke, huiselijke en maatschappelijke leven wederom grondig gefundeerd alle omstandigheden, welke allergunstigst waren voor de plechtige Intro- nisatie van O. L. Vrouw van Weert op haar vernieuwden troon. En zoo zal de Maandag avond van 13 Mei 1929 in de geschiedenis der parochie van den H. Martinus te Weert als een avond van triomf voor de devotie tot O. L. Vrouw van Weert geboekstaafd blijven. Wel zelden zal de ruime parochiekerk zoo overvol zijn geweest als toen, om half negen P. Hanraath C.ss.R., de leider der Missie, de groote Maria-preek hield. Aller aandacht was Het werk moet af SUCCES VOOR MINISTER DE GEER Het werk meet af, dat is aan alles te merken, zoodat de Kamer een groot aantal wetsontwerpen aannam zonder er ook maar een woord over te zeggen, evenals trouwens do wijziging in het reglement van Orde, voor gesteld door het seniorenconvent. Bij een van de wetsontwerpen, waarbij gelden werden aangevraagd voor deelneming- aan de tentoonstellingen te Luik en Antwerpen in 1930 heeft de heer Kortenhorst gewezen op dé ontstemming in Limburg en Brabant over da samenstelling van de comité's. Uit het antwoord v. d. minister 'bleek echter, dat voor ontevredenheid geen roden was. Het ambtelijk comité is slechts een voorloopig en hij pleegt overleg met de organisaties en de industrie over <le personen, die in het comité zitting zullen nemen. Als het Zuiden mede werking verleent, dan kan het er van verzekerd zijn, dat het in ruime mate in het comité vertegenwoordigd zal zijn. Over de kwestie van de Louise-groeve nam de kamer reeds tweemaal besluit. Op 6 April 1922 toch iram zij een motie-Dresselhuys aan, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat aan de Louise-groeve overeenkomstig het rapport der Crisis-enquête commissie een billijke vergoeding moet worden verleend, gaat over tot de orde van den dag". Daar He regeering aan deze motie geen ge volg gaf, wendde de N. V. Exploitatie zich op nieuw tot de Kamer. Op 26 Maart 1924 veree- nigde de Kamer zich met" 57 tegen 22 stemmen met een conclusie van de commissie, ,,om er bij de Regeering met klem op aan te dringen, dat zij de vraag, of de billijkheid medebrengt, dat aan de N. V. Exploitatie Louise-groeve als nog een nabetaling geschiedde, en, zoo ja, op welk bedrag die moet worden gesteld, onder- werpe aan arbiters". Dit is geschied, nadat na langdurige onder handelingen een acte van compromis was opge maakt door den landsadvocaat en de rechts geleerde raadslieden van beide partijen. Deze akte heeft den grondslag gevormd voor de ar bitrage en als gevolg daarvan is aan de Louise- groeve ongeveer een millioen uitgekeerd als billijke vergoeding ln de geleden schade. De vraag Is nu maar of bij beide partijen de ge dachte heeft voorgezeten, dat de kwestie met de arbitrale uitspraak uit. In de Kamer hooren dergelijke ingewikkelde kwesties niet thuis, want zij is geen rechts college, dat zelfs maar uit kan maken of het compromis een dading was of niet, om van andere zaken nog maar niet te spreken. Het inzicht van de meerderheid der commissie, dat de zaak uit is, werd door minister de Geer met hartstocht verdedigd. We hebben hem zelden zoo in vuur gezien en zoo scherp in zijn antwoorden als dezen keer. Volgens hem wordt hier misbruik gemaakt van het recht van petitie. De Kamer mocht aann'emen, wat zij wilde, maar hij zou het niet uitvoeren en als een opvolger het deed, zou hij hem van de groene banken, dus als Kamerlid na de verkiezingen beschuldigen van heling. Het waren krasse woorden, maar de Kamer luister de en handelde volgens 's ministers wensch. De N.V. de Louise Groeve heeft het pleit ver loren en minister de Geer voor wien dit een persoonlijk succes is geworden werd door zijn medestanders geluk gewenscht. Tot slot kwa men nog een tweetal wetswijzigingen van den minister van Justitie aan de orde tot regeling van de samenstelling van den Hoogen Raad en andere rechterlijke ooileges, henevens de regeling van de jaarwedden der rechterlijke ambtenaren. vroom gevestigd op het wonderbeeldje, dat, te midden van een weelde van bloemen en flik kerend kaarsenlicht, bij den ingang van het hoogkoor, stond in het troontje, waarin het bij de jaarlijksche „Lieve Vrouw Processie" wordt rondgedragen. En toen dan het oogenblik der toewijding was aangebroken, werd eerst het beeldje in plechtige processie door de kerk naar het nieuwe altaar heengedragen; vooraf gegaan door een stoet van bruidjes met witte seringen in de hand; omgeven door een groote schare priesters, door de geestelijke en wereld lijke autoriteiten der stad, en de ltxjen van het kerkbestuur. Bij aankomst aldaar werd het Wonderbeeldje door den HoogEerw. Heer De ken Ed. Haenen op den vernieuwden troon gezet, waarna P. Hanraath in een geestdriftige toespraak de plechtige toewijding van heel ce parochie, tot Maria, O. L. Vrouw van Weert verrichtte. Hoe jubelend klonk het Magnificat daarna door de statige kerkruimte; hoe ruischte het langs de weidsche gewelven, dat „alle gesla"h- ten mij zalig zullen prijzen!" Voorwaar, een nieuw geslacht zal beginnen Maria, O. L. Vrouw van Weert, als O. L. Vrouw van Bij stand, in verjongden ijver, te gaan verheerlij ken en aan te roepen. Als O. h. Vrouw van Bijstand? Het is merk waardig, dat is de voorstelling in het keTkraam van het wonder van 28 Sept. 1757 (de plot selinge genezing van het stomme meisje) O. L. Vrouw aldaar staat afgebeeld in de bekende voorstelling van O. L. Vrouw van Altijdduren- den Bijstand. Is dat de oorspronkelijke titel, waaronder O. L. Vrouw van Weert immer is vereerd geworden? P. Kronenburg, de geleer de kenner onzer vaderlandsche Maria-devotie, meent ons de volgende verklaring hiervan te kunnen geven: „Wat den titel betreft: O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand", mij dunkt, dat het woord „altijddurend" zeker moet weg vallen; deze is de titel van een miraculeus Beeld, dat in vele van onze kerken vereerd wordt. Maar tegen het midden der 18e eeuw hebben de reguliere kanunniken van den H. Augustinus te Weert een broederschap opge richt ,va.n de zielen in 't vagevuur, onder den titel van O. L. Vrouw van Bijstand'' (zie Mar. Heerl. in Nederl. VIII blz. 228). Ik vermoed, dat hiervan langzamerhand de titel op het mi raculeus beeld door sommige menscben is over gedragen". Wat ervan zij, de vereering van O. L. Vrouw van Weert als O. L. Vrouw van Bijstand ligt nu reeds meer dan anderhalve eeuw in de volksdevotie vastgeworteld het is alleszins redelijk haar onder dien titel te doen voortbe staan. Moge zij immer toenemen in innigheid, in vurigheid, in vruchtbaarheid; moge haar weldoende licht en warmte met steeds wijder kracht en glans tot in de verre toekomst stralen J. P., pr. DE STAKING DER HARINGVISSCHERS TE SCKEVENINGEN Een tegen-voorstel der reeders WEER EEN CONFERENTIE 'TE WACHTEN? Gisterenmiddag hebben de besturen van de werknemersorganisaties, betrokken bij het conflict in het Scheveningsche haringvisscherij- bedrijf, vergaderd en besloten, bij de leden vergaderingen aan te bevelen het bemiddelings voorstel van den heer van IJsselstein te aan vaarden. Daarna is een vergadering van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders gehouden in Scbeveningen, welke het bestuurs beleid heeft goedgekeurd met algemeene stem men. Ook de vergadering kon zich met het voorste] vereenigen. Ten aanzien van dit voorstel hebben ook de reeders vergaderd in bestuursvergadering. In deze bijeenkomst heeft men het volgende tegenvoorstel opgesteld: besomming tot 35.000 24% pet., daarboven tot ƒ40.000 1 25 pCt., boven 40.000 25% pCt. Het ga rantieloon wordt 15%. Het is waarschijnlijk, dat de rijksbemidde laar een nieuwe conferentie zal bijeenroepen, Voorstellen van den Rijksbemiddelaar Als resultaat van de besprekingen die Woens dag hebben plaats gehad tusschen den Rijks bemiddelaar van het 3e district, den heer H. A. van IJsseisteijn en de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het haring- visscherijbedrijf te Scbeveningen, heeft de Rijksbemiddelaar de volgende voorstellen ge formuleerd: 1. De staking wordt onmiddellijk opgeheven. 2. Het aandeel van de bemanning in de be somming zal bedragen: bij een besomming beneden f 30.000 24.5 pet., hij een besomming van f 30.000 tot f 33.000 25 pet.; hij een besomming van f 33.000 tot f 37.000 25.5 pet.; hij een besomming boven f 37.000 26 pet. 3. De garantieloonen worden verhoogd vani 12 tot f 13.50. 4. Het ziekengeld wordt uitgekeerd gedu rende 6 weken in plaats van 5 weken. 5. Het zgn. graailoon wordt gébracht van f 18 op f 20. 6. Er zullen geen rancunemaatregelen wor den genomen. j UIT DE SCHOENNIJVERHEID Staking te Hilvarenbeek geëindigd De staking bij den schoenfabrikant Fr. Knij pers te Hilvarenbeek, welke Maandag uitbrak, omdat aanvankelijk geen overeenstemming kon worden verkregen over de bepalingen van het collectief arbeidscontract, is wedterom opge heven. 8 arbeiders zijn wegens slapte ontslagen. De overige 35 zijn gisteren weer aan het werk gegaan. UIT DE BOUWVAKKEN Conferentie in verband met de staking Men meldt ons uit Hoogeveen: De staking in de bouwvakken duurt nog vrij wel ongewijzigd voort. In enkele bedrijven wordt nog gewerkt tegen hooiger loon, doch het grootste deel staat stil. Verschillende karweien en tamelijk groote bouwwerken, die aangeno men zijn op oude condities, wachten op afdoe» nlng. Naar we vernemen, heeft de Rijksbemid- delaar den voorzitter van den patroonshond, den heer J. Schultlnk Jz., telegrafisch tot een conferentie uitgenoodigd te Assen op heden. KON. NED. HOOGOVENS STAAL FABRIEKEN. IJzerverscheping naar N.-Amerika. Met het Noorsch s. Ragnvald Jarl (1900 bruto- tons) werd gisteren een volle lading pdekijzeir van de Hoogovens te IJmuiden rechtstreeks naar Bridgeport (Noord-Amerika) verscheept. VERBLINDEND LICHT OP RIJWIELEN Optreden van de politie De Minister van Justitie vestigt er in het Algemeen Politieblad, de aandacht van de ambtenaren van politie op, dat het noodig 1® scherp toe te zien op het voeren van verblin dend licht op rijwielen. Waar vele wielrijders zich blijkbaar nog niet bewust zijn van het gevaar, dat aan een onoor deelkundig opstellen hunner lantaarns Is ver bonden, zal eerst door veelvuldig waarschuwen en wijzen op het gevaar, moeten worden g®" poogd, bedoeld euvel tegen te gaan. Blijkt dat waarschuwingen niet voldoends helpen, dan zal opmaken van proces-verbaal niet achterwege kunnen blijven. Boekzaal der geheel® wereld. Het Ned. Boek huis, Tilburg. Vooral treft in de Mei-aflevering naast d0 ontleding van 't nieuwste hoek van Sinclair Lewis, Dordsworth, dat alleen voor geestelijk- geheel volwassenen geschikt is, de breede ont leding van de bekroonde roman Het eiland der Vergetelheid door Tilly van Balen. Pi0' Visser zegt aan 't slot zijner beoordeeling, dat 't leven onzer dagen er niets door verloren zou hebben, als 't hoek in de portefeuille wa® gebleven. Veel krijgen we te lezen over Gorki, R0"' putin, Lenin, naar aanleiding van niieuW boeken over Rusland en zijn hoofdleiders. E0 twaalftal Franscke geschiedeniswerken b0* spreekt Dom. J. de Vathaire.. Antoon van Duinkerken ontleedt in 't ko eenige dichtbundels in 't najaar van 1928 ver schenen: keurig typeert hij lederen bund® Herluf van Merlet bespreekt de film „H laatste Commando", waarin hij enorme 2 hvplr A,n 7)io| Verder nog aardigs bijzonderheden 0nd „Uit Boek en Blad". J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6