m II 1 Woensdag 22 Mei 1929 Tweede Blad Pagina I JEUGD-CONGRES VOOR MEISJES-TERTIARISSEN t SOCIALISME EN FASCISME. t TROEBELE POLITIEK. i TROUW EN LIEFDE VOOR HET FRANCISCAANSCHE LEVENSIDEAAL WW* R. K. RECLASSEERINGS- VEREENIGING DE R. K. VOLKSPARTIJ een huldiging van het HOOFDBESTUUR. DE NEDERLANDSCHE BANK HET TRAMVRAAGSTUK Mussolini was eens socialist en wie zijn woorden en werkwijze nagaat, kan best merken waar de Italiaansche dictator school gegaan heeft. Hij heeft Wel zijn oude meeningen verbreed en naar eigen inzicht aangevuld, maar er is geen twijfel aan of hij gelooft even stellig in geweld als iedere socialist. Wel verwierp hij den klassen- Strijd, maar om des te beter aan de volke- renstrijd ie kunnen meedoen als hij dat noodig vindt. Niet voor niemendal heeft de Paus zoo ernstig gewaarschuwd tegen den strijdlustigen geest waarin de fascisten worden gedrenkt. Mussolini gelooft ook in den Staat als een soort, voorzienigheid; hij is op dat pun! even gcloovig als de doorsnee-socialist. En in zijn laatste rede legde de dictator zooveel nadruk op die staatsmacht, dat de Paus zelf protesteeren moest. Z(k"r, Mussolini heeft vrede gesloten met den Paus omdat hij die vrede noodzakelijk acht voor Italië en waarschijnlijk ook om- da! hij begrijpt, dat een openlijke strijd tegen de Kerk zijn gezag in en buiten Italië niet zou versterken, Hij weet ook wel, dat hij een kamp met de Kerk zou verliezen; zelfs ,Het Volk" moet toegeven dat de macht van bet. fascisme, vergeleken met die der Kor!, niet meer dan het brooze bestaan van i on grashalm" is. Maar merkwaardig is wel, dat op één fundamenteel punt socialist en fascist elkaar weer in de armen vallen. Men weet, dat de Paus vooral de onder wijsvrijheid handhaafde tegen Mussolini. Dit is voor haar niet een machts- maar een rechtskwestie om de doodeenvoudige reden, dat haar recht ouder is dan dat van den Staat en omdat zij bewezen heeft minstens zoo goed als de Staat zich van die onderwijs-taak te kunnen kwijten. Welnu, er wordt een overeenkomst voor bereid tusschen Pruisen en den H. Stoel. En „Het Volk" meldt daarvan o.a.: Over het schoolvraagatuk zegt het kon. kovdaat niets. Men weet, dat de so- ciaal-demokratische Land- dagfraktie aan een k o n - daat, waarin dit zou zijn geregeld, nooit haar toe stemming zou geven. Overi gens hangt haar houding af van den in- 'houd en van de vraag of in het algemeen e>-n konkordaat wenschelijk is. ■Asjeblief: zonder zweem van schaamte Wordt, hier de eisch van het voortduren van de onvrijheid eenvoudig weergegeven Het is niet enkel Mussolini, het zijn ook de socialisten die de geestelijke vrijheid en primaire rechten bedreigen. De zonen van M'arx lijken allen op elkaar: of ze rood zijn of' zwart, gewetensvrijheid schenken aan anderen, schijnt hun zeer moeilijk af te Kaan en kan blijkbaar alleen afgedwongen Worden. De leuze dat godsdienst en politiek niets te maken hebben met elkaar, is uit den booze. Want de politiek bemoeit zich niel 95 pet. der menschelijke handelingen 0r vuur den godsdienst zou er dan practisch nóg o pot. over blijven om te beinvloeden. Maar het wordt wel bedenkelijk wanneer so larische dweepers dé gemoederen van eenvoudige menschen gaan ophitsen en "iwi allerlei waandenkbeelden voorhouden. Zoo lezen wij, dat een groep leden der «Hervormd gereformeerde staatspartij", on der leiding van dominee Lingbeek aan het Zuiderzeestrand te Valkeven, hun gods dienstige opvattingen op zeer eigenaardige wijze met politiek hebben vermengd. Er werd fel van leer getrokken tegen anti-revolutionaiiren en christelijk-histori- Schcn en natuurlijk ook tegen Rome. Want ••Rome is een internationale en daarom anti-nationale macht, waar staat en kerk van Nederland het ergste van moeten vree- zon". Ja, „het ziet er donker uit in hat Neder land van den tegenwoordigen tijd" ver- stichtte dominee Lingbeek en zijn collega ds. Ekering uit Amsterdam zou niet alleen, de katholieken de schoolvrijheid willen ontnemen, maar de heelo vrijheid. 'ypisch is, dat aan deze sectarissen niet alleen geen enkele christelijke partij vol doet ook dominee Kersten werd gewo on on te licht bevonden maar dat geen er>kele aanval op een vrijzinnige partij on derhouten werd. Voor socialisme zijn deze dtenschen niet bang en een communistisch Rsvaar komnen zij niet. Rome alleen is hun schrikbeeld. Maar ®°ns zullen zij begrijpen, dat, mocht „Rome" 1,1 dit land ooit vallen, hun eigen ge- ouwtje eenvoudig onder de paapsche pui- zou worden verpletterd. Zij hebben ooren en hooren niet en oogen zien niet. Ons belang is echter, dat wij één zijn °n sterk, want juist dweepers zijn het, die, '8 het oogenblik gunstig is, hun kans ne- QQ om met groot genoegen stukken te aien op ruS£ van an(jere partijen °ot men dan niet rekenen; de socialisten ePon Kersten na in den storm tegen het -®santschap bij den Paus. Er is geen en- ftf t* re<^en om aan té nemen, dat zij bij een ore gelegenheid niet achter den anti- aPschen Lingbeek zullen staan. DE FRANCISCAANSCHE JEUGD VAN NEDERLAND VOOR HET EERST BIJEEN Voor de Frauciscaansehe beweging in Ne derland kan de dag van gisteren van groote beteekenis worden, als aan het werk, waarvan gisteren de grondslag werd gelegd, ver der wordt gearbeid; want daar heeft de jeugd met het enthouisiasn^e, dat de jonge levens doorstroomt, trouw en liefde verpand aan het Franciscaansche levens-Ideaal. Gewestelijk jeugd-congres voor meisjes-ter tiarissen, zoo was deze bijeenkomst genoemd. Maar door de algemeene deelname er waren niet minder dan 400 jonge meisjes uit 20 ver schillende steden en dorpen van ons vader land, uit Joure in Friesland en uit Maastricht in het uiterste Zuiden, uit Zuid-Holland maar ook uit Lichtenvoorde in den Geldersehen Ach terhoek heeft dit congres zeker de beteeke nis gehad van een eerste nationale bijeenkomst van de Francisoaansche vrouwelijke jeugd. En deze algemeene deelname maakte het initiatief, dat door het Francisoaansche centrum In Rot terdam werd genomen, zeker reeds tot een be langrijk suooes. Aan het congres ging vooraf een dag van voorbereiding, van inleiding en inwijding voor de bestuursleden der jeugdafdeelingen der Derde Orde. De groote stuwers van de Derde Orde-beweging ln ons land, Pater Petrus Nie- len en Gilbertus Lohuis, hadden hier van de leiding en de eerste heeft gedurende het plechtig Lof, dat Maandagavond in de Ro- salia-kerk werd gehouden, met een predikatie over „onze ware vreugde" den levensweg uit gestippeld naar het FrancIscaansch ideaal. Dinsdagmorgen begon het eigenlijke congres met een solemneele H. Mis in de oude Loeuwen- straatsohe kerk, zooveel generaties lang een middelpunt van Francisoaansche godsvrucht en .bakermat van heerlijke Franciscaan.sc.he instellingen in Rotterdam. Het H. Misoffer werd opgedragen door den Zeereerw. Pater Aug. Bulters, vertegenwoordi ger van den H E. Pater Provinciaal. Het meis jeskoor van 't Boschje zong de Missa IVa van Michaël Halier en daarna het Tantuim Ergo van fr. Lambertus. De predikatie werd gehouden door Pater R. C. Bouters, die met een tekst uit de getij den van St. Francisous „Novuimque nova se quitur militia duotorem", d. i. „en een nieuw legercorps gaat den nieuwen leider volgen" op de ideale beteekenis en waarde van dezen dag wees. Na het zingen van het Congres-lied werd gezamenlijk naar het Instituut St. Lucia ver trokken, waar het congres zou worden gehou den. Hier werd de koffie gebruikt in de op- gewektste stemming onder de vroolijke muziek van een strijkje. Te half twaalf ving de groote congres-verga dering aan. De dubbele zaal was tjokvol en het was duidelijk, dat velen te voren moesten af geschreven worden, wijl aan niet meer dan vierhonderd deelneemsters hier een plaats kon worden verzekerd. Op het podium, waar het bestuur uit de di recteuren en de meisjes zetelde, stond tusschen de vaandels der Rotterdamsohe Tertiarissen de beeltenis van den Serafijuschen Vader, wien ter eere allereerst het nobele lied „Ridder Francisous" werd aangeheven. Dan klonk de Francisoaansche zegéwensch „Pax et bonum", „Vrede en heil", door den congres-voorzitter Pater Th. Roorda uit Rot terdam, uitgesproken en gericht tot de Paters Bulters, Nielen en Lohuis, de directeuren en de besturen, de Zusters en alle deelnemers van deze bijeenkomst. Hij verklaarde, dat tot dit eerste gewestelijk congres in Nederland de eigenlijke stoot was gegeven door Z. H. den Paus, toen deze voor eenige jaren bij de Fran cisoaansche eeuwfeesten de volgelingen van St. Francisous tót nauwere aaneensluiting on- rfep. En deze bijeenkomst van vierhonderd meisjes-tertiarissen uit Nederland was dan ook eigenlijk het resultaat van dien klaroenstoot. Verder wees Pater Roorda op het zeer waar- deerend schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent. Wij zijn hier bijeen om enthousiasme te kweeken. Maar het diepere doel ervan is de versterking van het saamhoorigheidsgevoel, het losslaan van het vroom machtsbewustzijn, dat wij vor men een militant leger, om het hoofd te bie den aan de groote zedelijke kwalen van dezen tijd; om, als wij heen zijn gegaan, het heilig vuur der liefde te bewaren, bet heilig idealis me om den liohtzinnigen dezer aarde voor te houden, dat wij niet op aarde ztjn om te sipe- len, te ooquettoeren en te dansen, maar om God te dienen. In antwoord op telegrammen en gelukwen- sahen aan Z. H. den Paus, aan Z. D. H. Mgr. Aengenent en aan den H.E. Pater Provinciaal konden de volgende telegrammen en heilwon- scben worden voorgelezen: „Sa Sa-inteté, agrêant filial"- hommage jeunes fitlès Tiers Ordre Saint Fran50is occasion leur Congrès forme voeux leur Sanctificatlon perso- nelle, leur actlvité chrétienne, envoie de coeur h elles mémes' h teurs families benediction Apostolique. „Dankbaar onderdanigh gressisten - zegen. Card. GASPARRI tuiging van eerbied en leen en Wij aan alle con- irue Jhzen bisschopipel ijken AENGENENT, Bisschop van Haarlem." „Hoewel v-rre van u verwijderd, beu ik op dezen dag in den geest bij u in Rotterdam. En ik stel er prijs op, vanuit Brazilië, mijn allerbeste wenschen voor het welslagen van uw congres uit te spreken. Wat is het een troostend en bemoedigend verschijnsel in dezen tijd van overdreven zucht naar vrijheid en ge not, dat zoovelen van onze Katholieke vrouwe lijke jeugd thans bijeenkomen om zich te scha ren rond-om het beeld van den gehoorzamen en nederi'gen, van den armen en verstorven H. Francisous van Assisië. Wat een rijke belofte voor de toekomst met uw jeugdig en geestdrif tig streven de gehoorzaamheid en den eenvoud van den H. Vader Francisous naar vermogen 11a te volgen door de trouwe beleving van den Na deze mededeelingen, waarvan Pater N. Willem.se Voorlezing deed, volgde de eerste in leiding, n.l. die van den Zeeereerw. Heer G. W Bolder, Pastoor der St. Antonius-kerk té Utrecht, die sprak over „het karakter van de jonge tertiaris, gevormd naar den leefregel". In zijn mooie toespraak wees spreker er aller eerst op, dat Christus in alles ons voorbeeld is geweest en wij alleen door Hem na te volgen onze zaligheid kunnen bewerken. Is er wel één heilige geweest, die het zóó gedaan heeft als Franciscus. Zijn eenige reisgids door het leven was Christus. Bij zijn omkeer uit het pret- in het boeteleven sloeg hij eenvoudig het Evan gelie op en las daar wat hij te doen had om Christus te volgen. Spr. wees dan verder op den bekenden brief van Franciscus aan alle christenen, waaruit men zoo duidelijk proeven lean, hetgeen ons zoo dikwijls wordt voorge houden. Francisous schreef dezen brief, omdat hij met zijn liefde wilde gaan tot het uiteinde der wereld. Dan wees de Inleider op de zeer moeilijke tijden, welke de jeugd van heden te gemoet gaat. Zij zal komen te staan tegenover een geslacht, opgevoed niet in godsdienstonver schilligheid. maar in godsdiensthaat. Wil de jeugd dan haar taak vervullen, dan moet zij weten met welke christelijke deugden zij den strijd voor het christendom moet aanbinden. Het kenmerk van de tertiaris moet vooral zijn de gehoorzaamheid, de eerbied voor het gezag En in de volgzaamheid aan de leiding der Kerk moeten wij voorgaan door zoover moge lijk van de verboden grens af te blijven. Onze tijd heeft heldenzielen noodig en van ons vraagt God meer, omdat Hij ons de genade schonk van tertiaris to zijn. Daarom moeten wij otp het gebied van kleeding en het vermaak niet het voorbeeld volgen van 't hedendaagsoh meisje, dat geen geloof en godsdienst beizit, Dat kan wel heldhaftigheid vergen, zeer moei lijk zijn, maar wij hebben de genademiddelen om zulke heldinnen te zijn. Laten wij daartoe in vertrouwen bidden voor elkaar. (Applaus) Na deze eerste Inleiding werd er gelegenheid geboden voor de afgevaardigden uit de afdee- iingen om het congres toe te spreken. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. En het zal den ouderen zeker eene groote verrassing zijn geweest onze jeugd zoo frisoh en lewendig aan het woord te hooren over de idealen, welke haar bezielen, Niet minder dan vijftien meisjes hielden zoo'n pittig apeechje, verschillend naar gewestelijken vólkèasj-d. Ter typpèring Yolge hier dé toespraak van een der Rótterdaimsche meisjes, mej. Annie Heeke. Namens het algemeen comité roep ik u allen een hartelijk welkom toe. Jonge Hieisjes-tertia- rissen, wij zijn de hoop der toekomst. Om wer kelijk ais kinderen van Sint Franciscus later den toon aan te geven, om als echte leeken- apostelen voorgangster te worden, zijn wij vandaag bijeen gekomen om ons tot die ver heven taak voor te bereiden. Uit eerbied voor U, de bloem der wereld hebben wij, bestuurs leden van verschillende steden en dorpen, onze jonge krachten ingespannen om u zoo goed mogelijk te ontvangen en dit congres te doen slagen. Weest niet al te streng in. uw oordeel. Het is een proefwerk van beginnelin gen, Moge gij het in de toekomst verbeteren. Eén wensch: Moge dit congres vruchten af werpen. Moge dit congres vooral bijdragen tot ■grooter bloei en groei onzer jeugdafdeelingen. Meisjes, ijvert voor uw vereeniging. Toont door woord en werk, maar vooral door een goed voorbeeld, dat gij waard zijt, kinderen van St. Francisous genoemd te worden. Tot slot nog een vraag en daar verwacht ik vandaag nog het antwoord op: Wanneer volgt ons tweede congres? En waar? Sommige van de meisjes gaven een kort en bondig verslag van bet leven In hun afdeelin- gen. Anderen kwamen met voorstellen tot het bestuur. De kwesLie van het volgend congres werd zoo opgelost, dat op deze bijeenkomst bet ge westelijk comité werd uitgebreid tot een met een nationaal karakter, dat dan verder dit te houden nationale congres zal voorbereiden. Als plaatsen, waar dit gehouden zal worden, wer den reeds met veel geestdrift Maastricht, Utrecht en Amsterdam genoemd. Nadat eenigen tijd was gepauzeerd, volgde dan de tweede inleiding, die van mej. T. L. Elshof uit Lelden, over „de taak van de jonge tertiaris in het openbare leven". j De inleidster sprak zeer gevoelvol en direct I tot het jonge meisjeshart, en haar woorden werden met luisterstille aandacht gevolgd. Na een dankwoord van Pater Roorda aan de. inleiders, werd da zitting hierna mot het zin- Regel der Derde Orde. Zegene God op voor bede van onzen H. Vader uw eerste congres met den besten uitslag. Zegene God u allen met den blijvenden moed en kracht om tot heil van u zeiven, tot voorbeeld van uw omgeving en tot gewin van Christus' Rijk goede tertia rissen te zijn. P. REGALATUS HAZEBROEK. Rio de Janeiro. Provinciaal." gen In mdellied gesloten. J en op de- binnenplaats; van St. Lucia zoo'n vierhonderd levenslustige, meis jes zoeken ruimte en zon werd dan de lunch gebruikt. Na de ufen vau Ingespannen verga deren was de elenslust niet gering. Maar Je Moeder van St. Lucia had daarop gerekend en haar gedienstige Zusterkens, zwaar beladen met smakelijke broodjes, gingen rond tot aller honger was gestild. En dan volgde eenige tijd van ontspanning. Te half vier werd in de St. Rosalia-kerk ten plechtig Lof gecelebreerd door den Hoogeerw. Heer J. W. van Heeswijk, Deken van Rotter dam. Des avonds te half zes waren allen weer in de groote zaal van St. Lucia bijeen. Behalve de genoemde leiders waren nu ook aanwezig alle directeuren van Derde Orde-afdeeüngen in Rotterdam, het bestuur van de Derde Orde-Fe deratie en ook de Hoogeerw. Deken van Rot terdam, die aan het begin van den feestavond de congressisten namens Z. D. H. den Bisschop heeft toegesproken. Op dezen avond hebben de leerlingen van St. Lucia onder leiding van den heer J. J. C. Star- kenbrug, mnziekleeraar aan de kweekschool een mooie opvoering gegeven van het Duitsche Franciscus Oratorium van P. Petrus Siuzlng BET EERSTE JEDGD-CONGRES VOOR MEISJES-TERTIARISSEN werd gisteren te Bot terdam gehouden. Hierboven een overzicht van de congressisten, tijdens het solemneel Lof in die St. Rosalia-Kerk. Herdenking van het 12'/2-jarig bestaan HET SCHEVENINGSCHE VISSCHERSBEDRIJF De staking algemeen De „king onder de SchevenIngsche vis- scbers is thans algemeen. Tevens kan gezegd worden, dat ds toestand op het doode punt is geraakt; er ls geen contact meer met de ree- dersvereenlging, nadat deze het voorstel van den Riiksbemiddelaar van ds hand heeft gewezen. In éten loop van de laatste dagen zijn alle 70 trawlschepen, die nog op zee waren, binnen gekomen. Gisterenochtend zijn de trawlvis- sclierssamengekomen onder leiding van den Bond. Er is besloten niet naar zee te gaan. De Bond heeft besloten, aan ouden van dagen, dis niet trekgereebtigd zijn, een uitkeering te geven. Ook de ongeorganiseerden, die zich nu bij den Bond. aansluiten, ontvangen uitkeering. O.F.M. De soil werden gevoelvol gezongen. Ook de declamatie van de verzen van Pater Gilbert Lohuis werden door een drietal meisjes met ontroering vertolkt. Zuster Angeline begeleidde het koorensemble, op den vleugel. De heer Star- kenbrug werd op het einde van den avond ge huldigd en gaf toen met zijn koor een vroo lijke potpouri als slot van het feestelijk en in tiem samenzijn. Ook de gastvrouwe, de Moe der-Overste van St. Lucia werd onder luiden bijval hulde gebracht. 't Was voor de Derde Orde een dag van groote beteekenis. De jeugd heeft zijn jonge liefde aan het Franciscaansch levensideaal verpand. Het comité tot huldiging van het hoofdbe stuur der R. K. Reclasseerings-vereeniging bij haar 12% jarig bestaan heeft de volgende cir culaire verspreid: „Het hoofdbestuur der R. K. Reclasseerings- vereeniging, gevestigd te 's Hertogenbosch, her denkt op den 22sten Juni a.s. den dag waarop de vereeniging 12% jaar geleden haar oonsti- tueerende vergadering hield en het hoofdbe stuur als zoodanig werd geïnstalleerd. Men mag misschien zeggen dat een tijdperk van 12% jaar te kort ls om te jubelen, maar men vergete niet dat „reclasseeren" en vooral „reclasseeren zonder voldoenden steun" een zeer zwaar en moeilijk werk is en dat juist die eerste 12% den vasten grondslag moesten leggen voor een vruchtbaar verder werken. Die vaste grondslag nu is gelegd en dat feit mag, neen moet, herdacht worden. Het is echter niet de bedoeling hier het re- classeeringswerk te bespreken en zijn werk. wijze en resultaten uiteen te zetten. Ons doel is in staat te worden gesteld om dezen Jubeldag op waardige wijze te kunnen vieren. Wij moeten het hoofdbestuur een huldeblijk kunnen aan bieden. En zouden we scheoner blijk van waar deering kunnen geven, dan dóór een reeds be gonnen, maar bij gebrek aan de noodige mid delen nog onvoltooid, reclasseeringswerk met der daad en krachtig te steunen? Het voorne men bestaat om gelden bijeen te zamelen tot versterking van het „Fonds tot stichting eener R. K. Landkolonie". Een Landkolonie, die ons in staat zal stellen menigen afgedwaalde, meni- gen reeds gevallen jongen man, die door gebrek aan werklust en aan vakkennis voor goed dreigt verloren te gaan, voor de geordende maatschap pij te behouden niet alleen, maar hem, en mo gelijk zijn gezin, ook voor een geestelijken on dergang te behoeden, een landkolonie, een voor ons werk onontbeerlijke instelling. Maar, om 'n dergelijke Instelling voor ons werk in het leven te kunnen roepen, moeten wij over geld beschik ken, over veel geld zelfs. Mogen wij op Uw offervaardigheid rekenen voor dit maatschappelijk en bij uitstek zoo moeilijk werk? Toe, steun onze landkolonie'! Het Dageiijksch Bestuur van het comité is als volgt samengesteldG. J. M. SchoenmaekeTS, notaris, voorzitter der afd. Rotterdam, voor zitter; J. J, A. Dankeiman, secretaris der afd. Amsterdam, penningmeester; Mr. R. J. Th. van der Heyden, secretaris der afd. 's-Gravenhage, secretaris. Gelden te storten op de rekening van den penningmeester bij de Incassobank, Damrak, Amsterdam. Ontevredenheid over de wijze van candidaatstelling De heer S. J. de Vries te Den Haag deelt aan de „R&bd." mede, dat hij ontslag heeft genomen als lid en secretaris van de Afd. Den Haag der R. K. Volkspartij en als hoofdbestuurslid dezer partij, daar hij zich niet kan vereenigen met de wijze van candidaatstelling voor de Tweede Kamer welke in de R. K. Volkspartij wordt gevolgd. EEN DIVIDEND VAN 119. Naar wij vernemen, zal door de Directie en Commissarissen van de Nederlandsche Bank op de algemeene vergadering van aandeelhou ders een dividend van f 119 worden voorge steld. (v. j, f 104). Het Rijk en de intercommunale tramwegen INSTALLATIE VAN DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK. De Commissie voor het tramwegvraagstuk werd gisteren door den Minister van Water staat in een der lokalen van zijn departement geinstalleerd met een rede, waaraan het vol gende is ontleend: Mijne Heeren: Voorspoedig is het bedrijf deT plattelands tramwegen ten onzent, op een enkele uitzonde ring na nooit geweest. De oorlog en de daaruit gesproten boven matige verhooging der exploitatiekosten, voor namelijk van den voor een trambedrijf zoo belangrijken factor personeelkosten, hebben den toestand dermate verergerd, dat, ware de Regeering niet met den thans reeds sedert ruim 10 jaren op de waterstaatsbegrooting jaarlijks terugkomenden post te hulp gekomen, vele tramwegondernemingen waarschijnlijk niet aan haar plicht tot voortzetting van het bedrijf zouden hebben kunnen voldoen. Waar de verhooging der exploitatiekosten, die voorzoover de personeelkosten betreft, wel als van blijvenden aard zal moeten worden aangemerkt, ja wegens de achterstalligheid ln de pensioensraserveering eerder nog een stij ging zal vertoonen, gepaard gegaan met hoo- gere opbrengst door wederopleving van het verkeer, wellicht had dan de mogelijkheid be staan om de begrooting zij het ook ten deele, weder van den ovengenoemd en post te ont lasten, doch tot overmaat van ramp voor het trambedrijf is die opleving van het verkeer gepaard gegaan met een onwenteling door de opkomst van autobus ©n vrachtauto, die twee, juist in 't buurtverkeer, zoo geduchte concur renten, een omwenteling, die bovendien den stoot heeft gegeven tot een wegverbetering op groote schaal, waarmede veelal gepaard zal moeten gaan en verlegging der in den weg gelegen tramsporen, die de tramwegonderne mingen alweer met voor haar geheel onvrucht bare lasten bedreigt. Een en ander schijnt mits dien veeleer te wijzen op bestendiging en zelfs versterking van den rijkshulp tot instandhou ding van tramwegen. Door den voorzitter werd daarop de rede van den minister beantwoord. KON. BEZOEK AAN GRONINGEN Ter gelegenheid van de lustrumfeesten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins stel len zich voor ter gelegenheid der aanstaande lustrumfeesten een officieel bezoek aan de stad Groningen te brengen en den volgenden dag eenige belangrijke gedeelten van de provincie Gro-»'-»en in oogenschouw te nemen. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins is gisterenavond omstreeks zes uur van zijn Zwitsersche reis te 's-Graven hage teruggekeerd. Z. IC H. werd in het Staats spoorstation begroet door zijn adjudant, luite nant ter zeer le kl. Termij telen. MR. A. CAPADOSE f Te Wassenaar is ln den ouderdom van 79 jaren overleden de heer mr. A. Capadose, een zeer bekende persoonlijkheid in de financieels wereld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5