FEUILLETON DE IDEALIST DONDERDAG 23 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. eet strafproces tegen DE TOLLENKWESTIE HET BIOSCOOPCONFLICT TE RUCPHEN VOOR JAN TOOROP AANBESTEDINGEN PUBLIEKE VERKOOPlSvGEN SALOMON LIEBERMANN Bü Leimuiden De tenlastelegging en andere bijzonderheden Wij zijn in de gelegenheid geweest, inzage te nemen van de dagvaarding, welke dezer dagen beteekend is aan den 43-jaTigen, te Riga in Letland geboren Salomon Liebermann, wiens naam zoo vaak is genoemd tijdens het gerucht makende proces van de N. V. „Veendammer Hy potheekbank", hetwelk zooals men zich her inneren zal het vorige jaar voor de recht bank en later voor het Gerechtshof te Amster dam heeft gediend. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank zal thans trachten uit te maken, wat het aandeel is geweest, dat Liebermann die sinds zijn uitlevering aan ons land door de Finsche regeering in het Huis van Bewaring te Amsterdam is gedetineerd heeft gehad in het „leegplunderen" van genoemde Hypo theekbank. Bij bestudeering van de dagvaarding, welke ruim veertien getypte pagina's folio beslaat, blijkt, dat Liebermann daarin allereerst twee complexen van feiten ten laste worden gelegd. Het eerste complex betreft de overdracht van activa der „Veendammer Hypotheekbank", welke .overdracht op 25 Juni 1927 is geschied door A. C. M. aan de familie W. Aan Liebermann wordt in de eerste plaats ten laste gelegcl, dat hij 't door M. gepleegde strafbare feit heeft medegepleegd en subsidiair "wordt hij beschuldigd van medeplichtigheid hieraan, uitlokking ervan en het doen plegen ervan. Het delict zelf Is achtereenvolgens geconstrueerd als bedriegelijke bankbreuk en als verduistering. Het tweede complex van feiten, in deze dag- vaardiging aan Liebermann ten laste gelegd, betreft de overdracht tusschen Juni en October 1927 van waarden (geldsbedragen, effecten en andere geldswaardige papieren) door de „Veendammer Hypotheekbank" onder directie van M. aan de „Diseontofeank voor Credietin- steltingen". in welke bank Liebermann toenter tijd de niachthebber was. Op gelijke wijze als in hot eerste feiten-complex wordt Liebermann er von beschuldigd, dat hij het feit van deze overdracht heeft medegepieegd, terwijl er ook subsidiair weer sprake Is van medeplichtig heid. uitlokking en doen plegen. De feiten zelf zijn successievelijk weer geconstrueerd als bedriegelijke bankbreuk of verduistering. Ten opzichte van dit tweede feitencomplex wordt Liebermann meer susidiair nog heling ten laste gelegd. Tenslotte- wordt, indien voor al deze feiten geen veroordeeling kan plaats vinden, Lieber mann ten laste gelegd het tezamen met M. in (Becs kwaliteit van directeur der „Veendam mer Hypotheekbank" medeplegen van het doen vervangon van de vordering der „Veen dammer" op de Discontobank door een vorde ring op L. W. PaardekQopcr. Ook hij het doen vervangen van genoemde vordering is ten opzichte van Liebermann sub sidia 'r weer sprake van medeplichtigheid, uit- lid' err dor,, n'rren. Nieuwe getuigen lu a t geaeel zijn êr 46 getuigen gedag vaard. o.vv. het meerendeel, dat bij de behande ling -Joor de Rechtbank van de strafzaak tegen de Veren J. J. en J. P. H. W., A. C. M. en mr M. B. K. is gehoord. Ooi: ligt het In de bedoeling dat de bekende Fiiitcbe advocaat dr. H. Friedmann uit Hel- -sir.- -:rs als getuige décharge zal optreden. T)r i iedmann is naar men weet eenigen ij -als raadsman van Liebermann) in Hoi- la.n l g?w;«8t cm de „verdediging te organi ser - Li. aann ontkent zich aan een strafbare I (Eng te hebben schuldig gemaakt ....elding verdient zeker dat Liebermann in ü-- instructie steeds ontkend beeft, zich aan e mgc strafbare handeling te hebben schuldig gemaakt. Volgens hem is alles „de gang der omstandigheden" geweest en heeft hij nooit of te ui.Timer eenige bedoeling van boos opzet gehad. L Jï'—KOLONEL J. CE. H. FISCHER t Op 7I-jarigen leeftijd is gisteren in het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal te "s-Gravenhage overleden de gepens. luit.-kolonel-titulair der genie van het O.I. leger J. Ch. H. Fischer, Officier in de Oranje Nassan-Orde. „SLECHTS VAN PLAATSELIJKE BETEEKENIS" Op de vragen van den heer van den Heuvel, betreffende opheffing van den tol hij Leimuiden', heeft de heer v. d. Vegte, Minister van Water staat o.m. het volgende geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat zich op den weg van West-Noord-Holland naar Al ten, bij Leimuiden, een brugtol bevindt. De hef fing van dien tol geschiedt krachtens gemeente lijke belastingverordening en behoort dus tot de bemoeienis van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. Intusscheu kan worden medegedeeld, dat de heffing reeds bestaat van 1862 af. Het gaat hier om een tol in een weg, die slechts van plaatselijke beteekenis moet wor den geacht. De verdwijning van dien tol is dan ook voornamelijk een plaatselijk belang. Daarom is bet aangewezen, dat de streek pogingen in bet werk stelt om tot opheffing te geraken. Voor stellen daartoe hebben de regeering nog niet bereikt. Zoodra dergelijke voorstellen haar zul len worden gedaan, waarhij dan zal moeten blij ken, dat de streek zich afdoende offers voor de opheffing zal willen getroosten, zal onder- geteekende met zijn ambtgenoot van Binnen- landsche Zaken en Landbouw in overleg treden om te beoordeelen, in hoeverre, ook in verband met opheffing van andere tollen, van Rijks wege stenn zou kunnen worden verleend. Ged. Staten van Noord-Brabant stellen het gemeentebestuur in het gelijk DE EXPLOITANT VOLDEED NIET AAN DE VOORWAARDEN Ged. Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard het beroep van -den bioscoop-exploitant te Rucpken, wiens ver. gunning door B. en W. dier gemeente was ingetrokken o.m. op grond, dat door de» vergunninghouder niet voldaan was aan de vergunningsvoorwaarde, volgens welke de bezoekers in den bioscoop naar de sexe ge scheiden moeten zitten. De administrateur van den Ned. Bioscoop bond, de heer A. de Hoop, had bij de toelichting van het beroep in de laatste zitting van Ged. Staten te kennen gegeven, dat deze voorwaarde strijdig met de bioscoop, wot geacht moet worden en door B. en W. van Rucphen z.i. was voorgeschreven met de kennelijke bedoeling, om de bioscoop- exploitatie in hun gemeente onmogelijk te maken. 0 Ged. Staten van Noord-Brabant overwogen echter dat de beantwoording van de vraag, of bedoelde vergunningsvoorwaarde als on redelijk of onzedelijk moet worden be schouwd, aan B. en W. kan worden over gelaten, die hier als gemeentelijke overheid met den gemeentelijken toestand het best hekend moeten worden geacht, terwijl boven dien dit college uit eigen bekendheid met de toestanden in de gemeente Rucphen de bestreden bepalingel alleszins gewettigd acht. Gedeputeerden meenen, da.t de intrekking der vergunning terecht kon plaats vinden, alleen reeds op grond, dat de vergunning houder nieit heeft voldaan aan de door B. en W. redelijkerwijs gestelde elschen, dat ma» nen en vrouwen niet naast elkaar in do bioscoop mogen zitten. Verder werd in de beslissing overwogen, dat de vergunninghouder zich niet aan de nakeuringsverordening had gehouden. De beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij het intnekkingsbesluit gehandhaafd werd, behelst dat de gestrafte bioscoop exploitant in geen vijf jaar een bioscoop mag exploiteeren. V.B.) Een Bond van Bioscooppersoneel opgericht In verband met de dreigende sluiting der bioscopen in het Zuiden door den Bioscoop bond, is te Eindhoven een Zuidelijke bond van bioscooppersoneel opgericht. Ook in den Bosch en Tilburg worden afdeelingen gesticht. VOOR WELK MONUMENT EEN GAVE STORTEN? Dezer dagen heeft men in ons blad kunnen lezen, dat vrienden van Jan Toorop géiden bij een Willen zamelen om te komen tot de op richting van een monument op zijn graf. Scliets-o-ntwerp grafmonument Jan Toorop, De eerste oproep is uitgegaan van een alge meen comité, dat wil komen tot een nationaal monument ter gedachtenis aan Jan Toorop. De groote kunstenaars-vereenigingen in ons land hebben het initiatief genomen voor deze actie, die onder de bescherming staat van een groot eere-comité, waar de hoogste autoriteiten van Kerk en Staat zitting in namen. Het nationaal monument bedoelt uiteraard een hulde aan de nagedachtenis van Jan Toorop door het geheele Nederlandsehe volk. Welke vorm daarvoor gekozen zal worden is nog niet hekend, maar het meest voor de hand ligt een standbeeld op een of ander plein (men heeft het Koningsplein in Den Haag genoemd, waar Toorop vlakbij woonde en dagelijks passeerde). Penningmeester van het comité is het bestuurs lid van het Haagsche Schildersgenootschap „Pulchri Studio", de heer Th. B. van Lelyveld, giro no. 28807. Terwijl men dus doende is de oprichting van een nationaal monument voor Jan Toorop voor te bereiden, heeft men tevens behoefte gevoeld aan een gedenkteeken op zijn graf. Om dauT- toe te komen hebben een aantal vrienden van Toorop de handen ineen geslagen en zij doen een beroep op den uitgebreiden kring van Too- rop's bekenden om met den stènn van allen die met hem in betrekking stonden de plannen te verwezenlijken volgens een ontwerp van den ar chitect A. J. Kropholler, gemaakt in overlég met wijlen de weduwe van Toorop en zijn dochter. Voor dit doel kan men een bijdrage storten op de rekening van den architect C. M. van Moorsel Pzn., Voorburg, giro no. 4226. VEEEENIGD TOONEEL Tableau de la troupe en repertoire Het tableau de la troupe van het Vereenigd Toonaai, dir. Eduard Verkade en Dirk Ver. beek, is voor het seizoen 1929 -1930 als volgt vastgesteld a Dames (in alphabetieche volgorde): Hetty Beck, Rie Beyer, Vera Bondam, Adiienne Canivez, Gusta ChrispijnMulder, Yvonne Dubois, Mies Elout, Marie Faassen, Georgette Hagedoorn, Mlnny ten Hove, Dl Hoogland, Else Mauhs, Nelly Oosthout, Betsy Ranucci Beekman, Nel Stants, Frouke de Waard, Dora Wallant. Heeren Frits yan Dijk, Richard Flink, Rob Geraerds, Dom de Gruyter, A. Hamburger, R. van der Hilst, Paul Huf, Willem Hunsche, Bob van Iersel, Joh. Kaart Jr„ Jan Lamers, Cees Laseur, Hans van Meerten, Joh. de Meester Jr., Storm van 's Gravesande, Dirk Verbeek, Eduard Verkade, Lucas Wensing. Regisseurs: Eduard Verkade, Betsy Ranucci- Beckman, Joh. de Meester Jr. Voorts zijn aan het gezelschap verbonden Mevrouw Rie Cramer (decors en costumes) en de heer Alex de Jong (muzikaal adviseur). Wat het repertoire betreft, is van de vol gende stukken het opvoeringsrecht vastgelegd: Le chapeau de paille d'Italie van Labiche, Abraham Lincoln, van Drinkwater; The sacred flame, van Somerset Maugham; And so to bed, van Fagan; II Beffardo, van Berrlni; Journey's end. van Sherriff; X. Y. Z., van Klabnnd; She stoops to conquer, van Goldsmith; Le figurant de la Gaité, van Savoir; The second man, van S. N. Behrmann; The soul of Nic. Snijders, van Jerome. DE BOND VAN NEDERLANDSCHE TOONEELSCHRIJVERS IN ACTIE Een verzoek betreffende het verleenen van subsidie Het bestuur van den Bond van Nederland sehe Tooneelschrijvers heeft een adres gezon den aan den gemeenteraad van Arnhem waarin verzocht wordt, aan de tooneelgezelschappen, die zich blijkens persberichten tot dien raad hebben gewend om financieelen steun, even- tueéle subsidie niét te verleenen dan op voor waarde, dat de helft van hun voorstellingen te Arnhem die va-n oorspronkelijke Nederland sehe stukken zij. HEIJEEMANS-ENSEMBLE. De directeur van het ITeijerinans-Ensemble. Willem van der Veer, deelt ons mede, dat hij het opvoeringsrecht heeft aangekocht van „The Easy Mark", het Amerikaansche blijspel van Jack Larric, dat in 't afgeloopen seizoen onder den titel „Oeï-Rausch" met enorm succes in Duitsehland werd opgevoerd. Willem van der Veer zal in „The Easy Mark", dat, in de Hol- iandsche bewerking „De Fantast" heeten zal, de hoofdrol vervullen, waarschijnlijk ter ge legenheid van zijn 25-jarig tooneeljubileum, waarvoor reeds een uitgebreide tournêe door Nederland werd afgesloten. Vertaling en be werking van „The Easy Mark" zijn van Cor Hermue. ACTIE VAN DE HAAGSCHE BRIEVENBESTELLERS Naar krachtige maatregelen De openbare vergadering van brievenbe-ste! Iers en and-er po®tpensomeel, Dinsdag gehou den door de afd. 's-Gravenhage van den Cen- tralen Ned. Ambtenaarsbond heeft -een motie aangenomen, waarin de drie bestellingendienst den bestellers op vele dagen van den dienst- roastertermijn opgelegd, hij de dienstverdeeling waardoor de 8^-urige werkdag dikwijls over 17 uren van één etmaal is verdeeld en geen behoorlijke nachtrust is gewaarborgd, worden afgekeurd. Geprotesteerd wordt tegen het feit, dat re- g-sering en bedrijfsleiding geen snelle en af doende maatregelen tot verbetering nemen en aan het hoofdbestuur wordt opgedragen krach tige maatregelen tegen deze euvelen te nemen. SUIKERFABRIEK STOPGEZET. Vermeerdering van werkloosheid door tekort aan materiaal? Naar „Vaz Dias" verneemt, heeft -de N. V. Suikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, in verband met een tekort aan bietenmateriaal beisloten de fabriek in de aanstaande campagne periode huiten bedrijf te stellen. Hoogstwaarschijnlijk zal vaij het in normale omstandigheden, buiten de campagne, 62 man bedragende fabrlekspersoneei, slechts een 10- tal personen gehandhaafd blijven. Er verdient nog vermeld te worden, dat in de campagne-periode een 450-tal arbeiders aan deze fabriek werk plachten te vinden. CONFLICT VOORKOMEN. Overeenstemming inzake de arbeidsvoorwaarden In een gehouden eonferentie tusschen de di rectie van den Dokkumer Betonbouw met ver tegenwoordigers van den Nederlandseben Bond van Christelijke fabrieks- en .transportarbei ders en de Nederlandsehe vereeniging van fa- briekearbeiders, is inzake de arbeidsvoorwaar den overeenstemming verkregen, waardoor een dreigend conflict voorkomen is. De directie zegde een uurloon-verhooging benevens een dag vacantie toe. GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In een Maandagmiddag a.s. te houden open bare vergadering van Ged. Staten van Zuid- Holland zal behandeld worden het verzoek van Jac. v. d. Bijl c.s. om vernietiging van het besluit der vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Vïerambacht van 3 Januari 1929, inzake de benoeming van den heer C. D. J. Tolk tot secretaris-penningmees ter van dien polder. VISSCHERIJ. Do Minister van Binnenlan-dséhe Zaken en Landbouw heeft bepaald, fiat tot wederopzeg ging, doch uiterlijk tot 22 April 1930, mag wor den gevischt met wargarens,, waarvan de maas wijdte ten minste 60 m.M. bedraagt. Voorts bepaalde de Minister, dat van 1 Juni 1929 tot 15 Maart 1930 in de wateren, waarop het Bijzonder Visscherij-reglement II van toe passing is, met den zetang.el of fleur mag wor den gevischt, dat tot en met 14 Februari 1930 in de wateren, waarop het Bïj-z. Visscherii-regle- ment III van toepassing is, met den loop- of sleepheng-el mag worden gevischt, dat voor het gebied, waarop de Bijz. Viss-cherijreglement I *en VI yan toepassing zijn. da maat op blank- voorn, ruischvoorn en kolblei tot 16 Maart 1930 wordt vastgesteld op 15 c.M. in plaats van 18 c.M. DE RADIO-SALON TE SCHEVEN IN G EN. Gisterenochtead is op de Radiotentoo-nstel- ling in het Kurhaus de 2ö.-500ste bezoeker binnengetreden. De radiosaion werd gisteren middag bezocht door de leden van den Radio, raad en door de Commissie voor den Verbin dingsdienst van bet leger. Da demonstraties der radioverbinding met vliegtuigen zijn gisteren herhaald en zouden ook heden en Vrijdag des ochtends en des mid dags plaats hebben. Rotterdam, 22 Mei, Heden werd alhier in het Stadstimmerh-uis aanbesteed: I. het maken van een onderheide vloerplaat met spuileidmg in gewapend beton en böbëhoo- rende werken, voor de demping van de Schie- damsche vest (eerste ged.). Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Chris- tiani en Nielsen te 's-Gravenhage f 136.700, Bouwkundig- en Ovenbouw Bureau Meiresonne f 137.600, Hillen en Roose, Mij. „TritT te Amster dam f 141..OO0, J. D. Boot en L. Kolpa f 141.259, P. "KT. Blanken, 141.300, Rotterdamsch Bouw bedrijf .f 141.500, D. T. Blank-en f 142-600, Gebrs. A. en P. Voormolen f 145.-400, J. van Splunder te Ridderkerk f 146.12.0, Boele -en Van Eesteren te 's-Gravenhage 1 146.445, J. Th. 'Zijm f 149.320, Gebr. Van der Vorm f 149J9B0, J. Giïis f 150.700, Gr.br. Oostdijk, V-laardingen en Rotterdam 150.700, J. Kornaat f 154.980, Th. Smeulers f 156.400, D. Klaa-ssen 157.000, G. Key f 157.125, Van Alem en De Wit i 157.725, H. Nederhorst te Gouda t 158-343, A. Wienhoven te Utrecht f 164.000, Van Dongen en Van Hoven te Dor drecht f 166.400. Meester's Gewapend Betonbouw te Amsterdam f 166.725. II. het maken van de fundeering en het op gaande werk met bijkomende werken, voor twee schutsluizen in den Westzeedijk, nabij de Park haven (Tweede bestek Parksluizen),, waarvoor als volgt werd ingeschreven: Boersma te 's-Gra venhage f 1.942.T00, Wötterbeek en Van Dorp f 1.964.000, Christiani en Nielsen f 2.032.000, Hoi- landsche ^eton Maatschappij beide te '.s-Gra venhage f 2.034.000, D. T. Blanken f 2.045.000, Gehr. Dura f 2.654.000, P. M. Blanken f 2.0.59.000, Gebr. A. en P, Voormolen f 2.110.000, H. Neder- horst te Gouda f 2.123,00.0. Boetser's Beton en Waterbouw te 's-Gravenhage f 2,124.500, C. van "Leeuwen te Hïllegersberg f 2.146.000, Boele an van Eesteren te 's-Gravenhage f 2.157.000, Hillen en Roose te Amsterdam f ,2.495.000. Voor zoover geen woonplaats ls vermeld, zijn de inschrijvers woonachtig hier ter Stede. TE ROTTERDAM. Woensdag 22 Mei n.m. 2 uur. Eindafslag. Pand en «erf, Raephorststraat 1,82, in bod op ƒ.8.450, voor 8.930 verkocht. 1. Pand en erf, Westzeedïjk 17 a, t>, ïn bod op 19.900, daarop verkocht. 2. Twee panden en erven, Van Brakelstraa* 25 a-d en 29, in bod op 35.200, voor 37.300 verkocht. 3. Pand en erf, Van Oldenbarneveltstraat 78 a-c, in bod op 20.200, voor 20.270 verkocht 4. Pand en erf. Linker Rottekade 65, in bod op 11.900, voor 13.200 verk. 5. Pand en erf. Linker Rottekade 68 in bod op 9.8.00, voor ƒ11.200 verkocht. 6. Pand en erf, Achterklooster 49 a, b, hoek Vjjversteeg 30, in bod op 3.700, voor 4.040 ver kocht. 7. Pand en erf, Lange Haven 94 a-'b te Schie dam, in bod op 2.400. 8. Pand en erf, Lange Haven 96 a, h, te Schie dam, in bod op 2.700, tezamen voor 5.550 ver kocht. van 125 kg.,"groote tong 1.251.35, middel tong 1-251.60, kleine tong 1.65—1.80 per kg., rog 1836 per 20 stuks, vleet 34.40, leng 1 2.25, heilbot 6.75—28, koolvisch f 0.30—1.80, zalm 3.20 per situk. VRIJ NAAR HET ENGELSCI! VAN E. P. IPSHILL M Thorpe-Hatton voert op groote schaal 00.-. g. merkte .Macheson op, met een matten gUu.'.uh. Nu ziet u op slot tan rekening, zei Hurd, de i'.eule plaats is van haar. en er is geen bij;: ndere reden. Is 'twel, waarom ze er iemand in ::nu dulden, dien ze iiever niet ziet. 'Jeen enkele reden, stemde Macheson ern stig toe. ik had Mis. Fouitou beloofd, dat ik met u zou spreken, ging Stephen voort, terwijl hij aeiita ruit ging. Ik ben overtuigd, dat u oni haren- tw; g«sn moeilijkheden zult maken. Goeden- niesf n. .Vacbeitou maakte een lichts buiging. -- Uoedenmovgen, antwoordde hij. 15 ephen Hurd Weef nog altijd dralen op het tuinpad. Hij was aiet gehoel voldaan over dit Onderhoud sa zijn eigen positie op het eind daarvan. Hij had een onbehagelijk gevoel van kieineering, dat hij een minderwaardige rol gespeeld had lu een allesbehalve nobel spel. De onverschilligheid in het optreden van den onder prikkelde hem. Hij probeerde een laatste Pijl. Mrs. Foulton zei zoo iets, dat u de kamers weer voor een. week hadt ingehuurd, zeide hij, zich omdraaiend. Als u nu tóch wilt blijven, zult u haar natuurlijk in een zeer moeilijke positie brengen. Macheson was w-eer gaan zitten. Ik zou er zelfs niet over droomen, om mij tegen het bevel van uw meesteres te verzetten, zei hij koel. Ik zal binnen een haif uur ver trekken. De jonge Hurd liep kwaad het pad af, en sloeg het hek achter zich dicht. Hij had beslist het gevoel, dat hij het had afgelegd. Hij kende zijn eigen beperktheid te goed om niet in te zien, dat hij zich gemeten had met een sterkere persoonlijkheid. Laat die kerel st...i mompelde hij, terwijl hij da laan afdraafde. Ik wou, dat hij hier van daan was. Dat was althans een oprechte wensch, die tevens iets van een profetisch instinct ver ried. Op een of andere vage wijze scheen hij te begrijpen nog vóór de eerste zet op het schaak bord gedaan was, dat de komst van Victor Macheson in Thorpe hem schade zou doen. Hij was zich bewust van zijn zwakheid, van een besliste minderheid, en dat bewustzijn hinderde hem ontzettend. Die kerel had geen recht, om een heer te zijn, zei hij toornig bij zichzelf, een heer, en iemand, die lezingen houdt. Macheson stak zijn pijp weer aan, en riep om Mrs. -Foulton. Mrs. Foulton, zei hij op aangenamsn toon, ik zal moeten gaan. Uw meestereese ziet me niet graag In de omgeving. Ik kan me dat best begrijpen. Het spijt me werkelijk heel erg, mijnheer, verklaarde Mrs. Foulton met beschaamd ge laat. U hebt den jongen Mr. Hard gesproken? Hij was zoo vriendelijk om mij de situatie uit te leggen, antwoordde Macheson. Ik vrees, dat ik een last zal zijn voor iedereen. Maar dat komt dan alleen, omdat ze niet heelemaal begrijpen. Ik weet zeker, mijnheer, zei Mrs. Foulton met nadruk, dat niemand ooit een netter huur der gehad heeft. En wat die lezingen betreft, ik zie niet in, wat die voor kwaad zonden kunnen doen, "We zijn geen van allen zóó voor treffelijk, of we zouden nog wel een beetje voortreffelijker kunnen zijn. Een heel gezonde opmerking, Mts. Fonlton, zei Macheson glimlachend. En nu moet n alsuhlieft maar de rekening opmaken. En wat zoudt u denken van een paar sandwiches? Zoudt u die klaar kunnen maken? Ik moet vanmiddag in een cricket-match meespelen. U hebt de rekening pas betaald, mijnheer! Er staat alleen nog het ontbijt. De sandwiches zal ik u met plezier geven. En het doet me erg veel verdriet, dat ik afscheid van u moet nemen, mijnheer. Een volgenden keer méér geluk dan, hoop ik, Mts. Foulton, antwoordde hij glimlachend. Ik moet nu naar boven, om mijn koffer te pakken. Ik zal uw tuin met ai die heerlijke bloemen niet vergeten. Het is een schande, dat u dat achter moet laten, mijnheer, zei Mrs. Foulton uit den grond van haar hart. Als mijn Richard nog leefde, zou hij u nooit hebben laten gaan, voor nog geen zóóveel misa Thorpe-Hattons. Maar John is nog maar weinig meer dan een jongen. Hij zou het bijna besterven van vrees, dat hij de hoeve verliezen zou, als ik er maar een woordje van zei tegen hem. Macheson lachte zachtjes. John is een goede zoon, zeide hij. Valt u hem niet lastig. Hij ging naar zijn kleine slaapkamertje, en verwisselde zijn kleeren tegen een flanellen pak. Dan raapte hij zijn weinige bezittingen tezamen, en stapte weer de wereld in. Hij stak een pijp op, en wierp zijn valies over zijn schouder. Het heeft wel iets van vervolging lijden om de gerechtigheid, zei hij hij zichelf, terwijl hij voortstapte, en dat bevaJt me. Ik geloof niet, overigens, dat die jongeman eenig gevoel voor humor heeft. Hij bleef telkens en telkens weer staan, om naar de vogels te luisteren, en het uitzicht te bewonderen. Hij zag er uit als iemand, die ten volle geniet van zijln wandeling. Weldra sloeg hij van den hoofdweg af, en ging langs een groen, sterlafloopend pad, dat maar weinig meer van een karrespoor was. Hier -ontmoette hij niemand. :%an beide zijden strekte zich onbe bouwd land uit, bezaaid met ratsen, en zoo schraal mogelijk; schilderachtig, maar nagenoeg onontvankelijk voor bebouwing. Een paar schapen graasden op de heuvels; overigens was er geen teeken van leven. Geen hoeve, geen boerderij, nauwelijks een herdershutje. Het was een vergeten uithoek van een niet onbe volkt graafschap, het mees't ver-afgelegen de l van een strook oorspronkelijk boschland, ouder dan de geschiedenis zelf. Macheson lachte ver genoeg, toen hij de plaats bereikte, die hij in de gedachte had gehad, en wierp zijn tasch over de grauwe stoenem muur in de koele schaduw van een dicht stukje bosch. Tot zóóver de meesteres van Thorpe! mompelde hij zachtjes. II Begrip voor spel heb ik nooit gehad, zei Wilhelmina. Laten we eens kijken, of we wat leeren kunnen. Ingevolge haar wenk werden de paarden tot stilstaan gebracht, en klauterde de knecht van zijin hoog-en zetel. Deyes, die ietwat ongemak kelijk achter in de victoria zat, leunde voorover, zette zijn lorgnet recht, en bestudeerde het toonsel niet belangstelling. Daar hebben we de sport,maniakken op hun geboortegrond, zeide hij. Ze spelen een spel, dat, naar mijn geheugen mij zegt, cricket moet zijn. Iedereen schijnt erg warm en erg opge wonden .te zijn, Wilhelmina wenkte den knecht, om naast het rijtuig te komen staan. James, zei ze, weet jij, wat dat allemaal beteekent? Zij wuifde met haar hand naar het erieket- veld, de scheidsrechters in hun witte shirts, de tent en de menigte toeschouwers. Dé man tikte aan zijn hoed. Het is een cricket-match, juffrouw, ant woordde hij, tusschen Thorpe Nesborough. Wilhelmina keek wederom naar het veld, ea herkende opeens Mr. Hurd, op zijn dappere kleine pony. Ga Mr. Hurd zeggen, dat hij hier bij mij komt praten, gelastte zij. De man haastte zich heen. Mr. Hurd had niet eens zijn hoofd omgedraaid. Zijn oogen waTen strak op het spel gericht. De knecht vond het noodzakelijk, om hem op zijn arm te tikken, teneinde zijn aandacht te trekken. Zelfs toen hij zijn boodschap had overgebracht, bleef de rentmeester neg stokstijf op zijn plaats, tot ,er een oogenblik rust in het spel was. Dan draafde hij op zijn pony naar h«t wachtende Tijtuig. Wilhelmina groette hem genadig. Tk wil wat nader weten over -dié cricket, Mr. Hurd, zei ze glimlachend. Mr.. Hurd wendde zijn pony om, zoodat hij. als nog het .spel kon volgen. Ik vrees, dat we verslagen zullen worden, juffrouw, zij hij spijtig. Nesborough heeft. 198 punten gehaald, togen wij 50. Wilhelmina scheen ternauwernood de tra gedie te beseffen, welke zijn woorden schenen in te houden. Ik veronderstel, dat zij het sterkste elftal hebben. Is dat niet zoo? merkte zij op. Het kan ook niet anders, want Nesborough is een hecle groote stad. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6