INSCHRIJVINGSLUST. Tweede Blad AFSCHUWELIJKE MOORD Vrijdag 31 Mei 1929 Pagina 1 t ONJUISTE VOORSTELLING? *ea- Ij WEER EEN DRAMA IN DEN HAAG HET NEDERLANDSCH-DUITSCHE DOUANE- EN CREDIETVERDRAG HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG EERSTE KAMER HET ZIEKENFONDSWEZEN HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN FAILLIETVERKLARING S. LIEBERMANN VOOR HET NEDERLANDS CP COLLEGE TE ROME. BIJZONDERE GEBEDSVERHOORING DE SCHEVENINGSCHE VISSCHERS- STAKING Do Katholieke candidaat voor de Tweede Kamer mr. C. Goseling, heeft in een verkie zingsrede te Amsterdam onlangs o.a. ge zegd: Het socialisme doet in zijn ideeënver- spreiddng ten slotte niet anders dan den [weg effenen voor het kommunisme, gelijk Ide verkeerd begrepenvrijheidsgedachte, tv eik q aan het liberalisme als stelsel ten grondslag ligt, al' die onvrije vrijheden In ihet denken en handelen der menschen heeft voorbereid. Nooit zal derhalve noch liberalisme, noch socialisme een werke- Ujken tegenweer kunnen bieden tegen de kommunistische strevingen, omdat men nu eenmaal niet wasdom kan voorkomen door de wortels te voeden. Begrijpelijkerwijze is „Het Volk" niet bijs ter te spreken over deze woorden en nijdig .Vraagt het blad of alle ellende eigenlijk 'Biet met de godsdienstige revolutie in de 16e eeuw is gekomen? Nu, dat de zgn. hervorming een geduchten knak gaf aan het gezag, aan eigendoms recht en familie-verhoudingen, aan veel ideëele gezindheid, staat voor moderne on derzoekers buiten kijf. Maar mr. Goseling heeft daarover niet gesproken; wij kunnen er dus ook over zwij gen al speelit „Het Volk" de zaak natuurlijk graag uit om zoo te stoken tusschen Katho lieken en .Protestanten wier practische sa menwerking aan Nederland weer een be koorlijke regeering zou kunnen verschaffen. Het soc. dem. blad meent echter te mogen Bchrijven, dat niet het Katholicisme, maar het socialisme het bolwerk is tegen „het ver hielend communisme". Bewijzen? De feiten immers Ieeren, dat 't vooral in katholieke landen is geweest, roomsch-ka- thoüeke en grieksoh-kat/holieke of zooge naamd orthodox-katholieke, dat het kom munisme zijn grootste uitbreiding heeft gekregen en zijn triomfen heeft gevierd. Het orthodox-katholieke Rusland, tot de greep naar de macht van het bolsjewisme een burcht van de kérk, marcheert in dit opzicht aan de spits. De beide landen van het overig Europa, waar een heel- of half- bolsjewistische radendiktatuur korten tijd de heerschende macht was, Hongarije en Beieren, zijn eveneens beide zeer overwe gend katholieke landen; in het niet-katho lieke Noord-Beieren zat de zwakste stêe van de radendiktatuur, Bulgarije, waar een agrarisch kjtnmunisme een tijd lang groote macht had, is eveneens een ortho dox-katholiek land. De verdere, eveneens katholieke Balkan, heeft in zijn arbeiders beweging een stertk-ikommunistlsehen in slag, soms een kommunisttsabe meerder heid. In het katholieke Italië was het zelfde het geval; het was de kommunis tische bezetting der fabrieken, overigens door het aanvangs-fascisme allerminst be streden, die den eersten stoot gaf tot de fascistische diktcjuur. In het katholieke Frankrijk n^emt het kommunisme even eens in de arbeidersbeweging een belang rijke plaats in. Daarentegen heeft in de biet-katholieke landen, In Engeland, in Nederland, in de Skandinavisclie landen bet kommunisme in het algemeen weinig ie beteekenen en voor zoover het er, zooals in Noorwegen, een tijd lang wat in de melk te brokken had, neemt zijn macht gestadig af ten bate van de sociaaldemokratie. Ech ter is in het katholiek$ferlamd het kom munisme in de arbeidersbeweging weer naar verhouding vrij sterk. De „feiten" van „Het Volk" zijn van zeer freerndèoortigen aard. Dp de eerste plaats verwart het blad dood bedaard Katholicisme met zgn. orthodoxie; hten kan evengoed de Engolsche arbeiders partij met socialisme of Amerika met Mon nikendam vergelijken. Dp de tweede plaats neemt „Het Volk" de Vrijheid landen te stempelen als Katholiek, Vvaar de regeeringen sinds menschen-heu- Serns fel-vijandig stonden tegenover de Ka tholieke Kerk of haar ir.vloed zooveel mo gelijk dwarsboomden. Zoo wordt het erg gemakkelijk: de Ka tholieke Kerk krijgt de schuld van toestan den n Rusland, waar zij eeuwenlang nooit anders dan vervolgd werd. De Kerk krijgt verwijten over lahden als Bodepen en Hongarije, waar uitbarstingen Veroorzaakt werden door jarenlange „libe rale" regeeringpn legen wie dé Kerk voort durend protesteerde en wier volken, juist door het nog in hen levend geloof, hot bols jewisme van zich konden afschudden Was het wonder, dat. het aan Rusland grenzende Hongarije en het aan Oostenrijk grenzende deel van Beieren het snelst geïnfecteerd berden door de revolutie-baccil na den Oorlog? En, wat een kunst om de Katholieke Kerk Verantwoordelijk te stellen voor hetgeen er Geschiedt in den Balkan of Griekenland, Vvaar zij absoluut in de minderheid is en na den oorlog, door concordaten, weer eenige zeggingschap kreeg. Buitengewoon fraai is ook, Frankrijk en vt-alie „Katholiek" te noemen, waar de re geerders van deze landen, vooral door den hvloed der socialisten, jarenlang een stel- 6elrriatig anti-Katholiek bewind voerden. Bet mooie is, dat „Het Volk" wel verzuimt *bne te deelen, dat communisten in Frank- en Duitschland, waar zij dat noodig kchten, den socialist steunen en nooit den Pvacfiseerendcn Katholiek; dat in Italië •Jna alle leiders der socialisten, met den Jhd-socialist Mussolini, doodbedaard fascist barden. Dat in het Katholieke deel van Ierland de ad i cal en in de arbeiderspartij vrij sterk komt op rekening van de geestverwan- Jh der S. D. A. P. niet van de Katholieken e in Ierland geen eigen vakvereenigiag hebben, maar zich aansloten hij de Arbei derspartij, die, naar Macdonald's eigen er kenning, niet socialistisch is. Wat de macht van het communisme in andere landen betreft: het onderscheid tus schen socialisme en communisme is meer dan eens, b.v. in Oostenrijk, bijster moeilijk to kermen; in alle landen waar de sociaal democratie iets te beteekenen heeft, moet zij rekening houden met sterke zgn. „linker vleugels" wier denkbeelden al heel wenig verschillen van de communisten. De straat gevechten te Berlijn op 1 Mei 1.1. spreken ook een duidelijke taal. Drie feiten doen tenslotte de deur dichit: het eerste is, dat communisten en socialis ten, zoodra heit om principieele vraagstuk ken gaat en de socialisten niet door coali ties met burgelijken verhinderd zijn, altijd samenspannen en samen stemmen. Het tweedes, dat, zooals de Belgische ver kiezingen, ook naar de bekentenis van „Het Volk" zelf, uitwijzen dat de communisten „in alle arrondissementen, waar zij candidaten hebben gesiteld, een zeker aantal stemmen hebben betaald, die zij aan de socialisten hebben onthouden." Sterker kan men toch wel niet de gees- tes gemeenschap tusschen Verschillende groe pen aanduiden. Er is trouwens geen enkel so cialist van beteekenis, die deze geestesge meenschap ontkent, terwijl niemand zoo dwaas is te beweren, dat communisten en Katholieken zoo hun stemmen door elkaar zien loopen. Het derde feit is, dat in alle landen, waar een stevig georganiseerd Katholiek vereeni- gingsleven bestaat, zoo in Nederland, Vlaan deren, Rijnland, het communisme niet kan doorbreken, terwijl hert wel zgn. socialisti sche bolwerken langzaam maar zeker infec teert en overweldigt. Wat. wij zien is dit: socialisme baant den weg tot communisme en alleen daar, waar verburgerlijkte sociaal-democraten op den steun van andere groepen kunnen rekenen, bieden zij het hoofd aan de radicale rooden, die niets anders willen dan practische door voering der maxistische theorieën en die hun voorgangers niet in Katholieke leiders, maar in socialistische en liberale voorloo- pers zien. De voorstelling mr. Goseling is door de fei ten van „Het Volk" alles behalve als on juist gekenschetst. Marktkoopman schiet zijn vrouw dood Gisteravond is te 's Gravenhage weder een afschuwelijke moord gepleegd. In het beneden huis Faber van Riemsdijkstraat 44 woont sedert 4 a 5 jaar het echtpaar B.—Z., waarvan de man, de 44-jarige marktkoopman M. B., in de geheele buurt uitermate ongunstig bekend staat. Van den eersten huwelijksdag af, nu 18 jaar geleden, moet hij, volgens beweringen, de vrouw mis handeld hebben. Dit nam niet weg, dat er uit het huwelijk 7 kinderen geboren werden die allen nog thuis zijn. Terwille van de kinderen verdroeg de zeer oppassende vrouw, die nu 38 jaar was, alles van haar man, die ook buitens huis een slecht leven leidde. Den laatsten tijd werd het de vrouw al te bar en zij moet een eisch tot echtscheiding ingediend hebben. Een drietal maanden geleden stierf mej. Z.'s moeder, die eenige huizen bezat, o.a. in de Celebesstraat en op het Oranjeplein te 's-Gra- venhage. Deswege was het echtpaar een erfenis wachtende en dit zou voor B. aanleiding ge weest zijn erop aan te dringen, dat zijn vrouw haar eisch tot echtscheiding zou intrekken. Eén en ander moet een voortdurende bron van ruzie geweest zijn en nog een 6-tal weken geleden schreef de familie van de vrouw een brief aan den officier van Justitie met de mededeeling dat B. zijn vrouw herhaaldelijk bedreigde met een revolver. De laatste dagen bakte de man steeds zoete broodjes om maar gedaan te krijgen, dat de echtscheidingseisch zou worden ingetrokken en nog gisterochtend bracht B. een doos met taartjes naar huis. Wat er toen precies gebeurd is, weet men niet, maar de vrouw moet gister aan éën barer vriendinnen gezegd hebben: „Er gebeuren vandaag rare dingen". Haar man was naar Antwerpen vertrokken, maar kwam om 6 uur weer thuis. Toen hij in de gang zijn vrouw zag loopen, heeft hij een 5-tal schoten op haar gelost, die haar zoodanig troffen, dat zij spoedig dood was. B. trachtte daarop zichzelf van het leven te berooven hetgeen niet gelukte. Buren waarschuwden de politie, die den man, zwaar gewond, vond liggen. De Geneeskundige Dienst bracht hem naar het ziekenhuis. De hoofd commissaris van politie, de heer van 't Sant en commissaris Kramer stelden ter plaatse een onderzoek in. De kinderen, waarvan enkele nog te klein zijn om te beseffen wat er gebeurd is, werden bij familie ondergebracht. Nader vernemen wij, dat bij het onderzoek door den politiecommissaris Kramer, ten huize van mej. B. haar echtgenoot had den laat sten tijd zijn verblijf meestal elders opgeslagen wel een revolver werd gevonden, doch op dezen pasten niet de tevens aangetroffen ledige hulzen, die van grooter kaliber waren. Boven dien was de gevonden revolver geladen, het geen niet mogelijk zou zijn geweest indien B. dezen had gebruikt om er zich zelf ernstig mede te verwonden. Op last van den commis saris heeft de recherche daarop het gehee.'e huis doorzocht, om den anderen revolver het corpus delicti op te sporen, doch zij vond dit voorwerp niet. Intusschen bevestigde een kort verhoor van den dader, in het ziekenhuis, de veronderstel ling, dat hij een anderen revolver had gebruikt om het misdrijf te plegen. Een verder onderzoek bracht toen aan het licht, dat een zestien-jarige zoon van B., wel licht' uit angst, den revolver, waarmee zUn vader het misdrijf had uitgevoerd, aan een ander ter bewaring had gegeven. Tijdens de plechtigheid van de eerste steenlegging van het Nederlandsch College. Mgr. de Aartsbisschop vangt aan met het houden van een toespraak. Links naast Z. D. H. staat mgr. Eras. De verlaging van de Duitsche invoerrechten voor hol glaswerk en kabels In 2 van het Protocol behoorende bij bet NederlandschDuitsche Douane- en Crediat- verdrag, gesloten te Berlijn op 26 November 1925, heeft de Duitsche Regeering toegezegd, onder bepaalde thans ingetreden omstan digheden zonder tegenprestaties te vragan te zullen onderhandelen over verlaging van de Duitsche invoerrechten voor bol glaswerk, douanetarief no. 737, en voor kabels. Naar wij vernemen zijn de reeds lang hier over hangende onderhandelingen in een zeer acuut stadium gekomen, in verband waarmede een viertal belanghebbenden, resp. hun ver tegenwoordigers, zich naar Berlijn hebben be geven om zich ter beschikking te houden van het Nederlandsche gezantschap voor het geval dit hun voorlichting mocht behoeven. De overlegging van de gewisselde stukken In de Woensdag overhandigde Belgische nota Inzake de Nederlandsch-Belgische kwestie, waarin België zich accoord verklaart met de voorgestelde publicatie der tusschen beide landen gewisselde nota's, vraagt België verder de publicatie niet tot deze documenten te be perken, maar het zou ook enkele andere docu menten willen doen publiceeren, die zijn stand punt volledig in het daglicht stellen. Tenslotte bevat de nota nog enkele kleine rectificaties. VERSCHILLENDE ONDERWERPEN. Een jarenlange strijd tot oplossing gebracht In een zitting van ruim een half uur heeft de Senaat een groot aantal wetsontwerpen aan genomen, zonder dat er iets over gezegd i.s. Hiertoe behoorde ook het ontwerp tot toetre ding tot het ontwerp-verdrag betreffende den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toe gelaten tot den arbeid in den landbouw en waarover in de Tweede Kamer nogal uitvoerig Is gesproken, benevens het ontwerp waarbij bepaald'wordt, dat in 1931 een geregelde luckt- dienst AmsterdamBatavia zal tot stand ko men. Minister v. d. Vegte mocht ook hier, évenals in de Tweede Kamer, woorden van hulde in ontvangst nemen voor zÜ'n aanvrage om gel den voor de verbetering van de rivier de Maas, een nukkige rivier, zooals de heer v. Lanschot opmerkte. De bedoeling hiervan is de Beersohe Maas, het jaarlijks in Noord-Oost-Brabant on- derloopende land, voor die overstroomingen te behoeden. Een jarenlange strijd is hierdoor tot oplossing gebracht, al zal het zeker nog wel eenige jaren duren voor en aleer dit werk ge reed Is, maar het einde van den onhoudbaren toestand in Noord-Brabant is nu toch In zicht. Dat de heer van Lanschot, die als senator jaar op jaar daarvoor gepleit heeft, den mi nister daarvoor dank bracht, is begrijpelijk. Om even half twaalf was het comité-generaal ter behandeling van de huishoudelijke begroo ting voor 1930. In de Tweede Kamer duidt dit steeds op het einde van de zittingen, maar bij de Eerste Kamer ls dat niet het geval, wamt er valt nog heel wat te doen voor de voor zitter den leden een prettige vacantia kan wen- schen EEN BELANGRIJK BESLUIT De vrije artsenkeuze en samenwerking van federatie met vakcentralen In de Woensdag gehouden jaarvergadering van de land-dlijke federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen werd besloten met de landelijke vakcentralen saam te werken om te komen tot oprichting van door de ver zekerden zelf beheerde Ziekenfondsen op die plaatsen waar dergelijke fondsen nog niet be staan. Hierdoor krijgen de vakcentralen medezeg- gensthap in de besturen der op te richten fondsen. Dit besluit houdt tevens in, dat door de Fe deratie daar waar noodig, de vrije artsenkeuze zal aanvaard worden Verder werd nog besloten om in de door de fondsen geexploiteerde en nog op te richten tandheelkundige poliklinieken de levering van kunsttanden en gebitten in eigen beheer te nemen, teneinde deze kunstmiddelen zoo goed koop mogelijk aan de leden te kunnen ver strekken. Strijd in Maastricht Wat de Spoorwegen zullen doen? HET V/OORD IS AAN DEN MINISTER In verband met hert rapport van de oommis sie van onderzoek inzake de veiligheid op de openbare niet-afgeslotem overwegen, heeft het Hbtd. een onderhoud gehad met den heer Ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur, chef van den dienst van weg en werken der Ned. Spoorwegen, tot wiens departement de onbe waakte overwegen behooren. Op de ■vraag, wat de Ned. Spoorwegen zul len doen in verband met de conclusies, waaTtoe de commissie gekomen is, wees de heer M. G. erop, dat nu het rapport aan den minister van Waterstaat, is uitgebracht, thans ook 't woord aan dien minister is, wat er gebeuren zal. Dat neemt echter niet weg, dat door de spoor wegen ongetwijfeld verschillende maatregelen genomen zullen worden in den geest van de conclusies van het rapport, en omdat interna tionale overeenkomsten daartoe in de toekomst zullen nopen. Zoo zullen de roode reflectoren, die thans in de overwegboomen en de palen zijn aangebracht, vervangen worden door oranje reflectoren. Maar de bezwaren zijn daarmede niet opge heven, als men bedenkt, dat per jaar meer dan 3000 reflectoren door baldadige handen ver nield worden. Om de vernieling zooveel moge lijk tegen te gaan, worden nu bedoelde reflec toren In gegoten ijzeren traliehuisjes gezet. Wat de automatische seinen betreft, achtte de heer Maas Geesteranus het roede flikker licht, dat dag en nacht werkt, het beste en hij vermoedde, dat daarmede in de toekomst wel proeven genomen zullen worden op onbewaakte overwegen, In overleg met den minister van Wa terstaat aan te wijzen. Op de vraag wat de spoorwegen denken te doen met den veel besproken overweg te Ril land Bath, nu daar ter plaatse weer een onge luk is gebeurd, antwoordde de heer Maas Gees teranus, dat er ook na dit ongeluk voor de spoorwegen geen reden ls om wijziging in den bestaanden toestand te brengen. Die overweg ls z.i. nieit gevaarlijker dan andere, want op een afstand van 500 meter kan men de treinen zien naderen. Het zwakke punt bij de onbewaakte overwe gen is: de mist, doch de gegevens wijzen uirt, dat, evenals bij avond en nacht, bij mist de minste ongelukken voorkomen. Blijkbaar zijn de menschen dan voorzichtiger. De aanvrage door de Haagsche rechtbank afgewezen Door de Haagsche Rechtbank is gisteren behan deld de aanvrage van mr. Spier tot faillietver klaring van S. Liebermann, bekend uit de affai re van de Veendammer Hypotheekbank. Het betrof een vordering van een crediteur uit Riga ten bedrage van 25 30 duizend gulden. Voor de behandeling van de hanvrage was de heer Liebermann gisterochtend per auto, onder gelei de van drie rechercheurs, van Amsterdam, waar hij in voorarrest zit, naar Den Haag overge bracht. De aanvraag werd toegelicht door mr. Kauf- mann, terwijl de heer Liebermann werd bijge staan door mr. Struycken. Na langdurige behandeling der zaak heeft de Rechtbank de faillissementsaanvrage afge- jzen. De heer Liebermann werd hierna wederom per-fluto naar Amsterdam teruggebracht. DE BIOSCOOP-EXPLOITATIES THANS STOPGEZET Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond deelt mede, dat nu het schor singsbesluit door B. en W, van Maastricht heden op de Cinema „Royal", aldaar, zou wor den toegepast, alle andere bioscoop-exploitaties in do gemeente Maastricht op last van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bio scoopbond, zulks overeenkomstig de genomen besluiten in de laatstelijk gehouden leden vergadering, met ingang van heden moeten worden stopgezet. De sluiting van de bioscoop te Sittard heeft reeds eerder plaats gehad. Binnenkort zullen de bioscoopexploitaties ln enkele andere Lim- burgsche gemeenten, zoodra ook daar een schorsingsbesluit in kracht van gewijsde gaat, vanwege den Bond stopgezet worden. In Noord-Brabant moeten Gedeputeerde Sta ten nog betreffende de kwestie inzake de Zui delijke nakeuring een beslissing nemen. Deze zal vandaag vallen. „De gouden keten, die Rome er Nederland bindt, zal door he' Nederlandsch priester-college U Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraah tot de Nat. Nederl. Bedevaart Gif ton worden aan ons kantoor te Rotter dam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda er Pre to rial aam, Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no, 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 3960.12 N.N., Rotterdam, tot lafenis der ge- loovige zielen in bet Vagevuur 5,— R. L. A. M., Den Haag 50. M. P. L. S., Goirle 10.— N.N. te Zutphen 5.— J. S., Aalsmeer 5.— Mevr. N.N., Den Haag, ter eere van het H. Hart om uitkomst 2.50 T. M., Amsterdam 5. R. te Schiedam 2.50 P. v. D„ Schiedam n 10. Totaal 4055.12 Aanvankelijk besloten tot geheimhouding De 57-jarige echtgemoote van den heeT F. J. Maessen, oud-stationschef te Haelen, werd voor twee jaren door een beroerte getroffen. Hiervan had zij een verlamming van den rechter-bene» denarm overgehouden, welke gepaard ging met voortdurende pijnen veroorzakende zenuw- schokkingeo in dien arm. Bovendien waren de vingers van haar rechterhand krom getrokken;] de nagels op deze vingers waren sedert dien zelfs niet moer gegroeid. Wijl haar geneesheer verklaarde, dat indien deze ziekte binnen het jaar niet genezen was, zij lam zou blijven, werd besloten op te gaan naar O. L. Vrouw te Lour- des, Dit geschiedde op 9 Mei j.l. met do Vlaarn- sche bedevaart van uit Antwerpen, die Zater dag 11 Mei des avonds om 11.20 uur te Lour- des aankwam. Reeds bij het verlaten van don trein De- merkte mej. Maessen, dat har© verlamming iet wat verminderde. En toen den daaropvolgen- den Zondag, toen beide echtelieden bij de grot konden komen, de heer Maessen den arm zijner echtgenoote met het water dor grot had ba. voebtigd, gevoelde zij de pijnea verminderen en de beterschap toenemen en nog den'zelfdeu dag was zij in staat haar hand evenals vroeger te gebruiken; zij kon zich weer zelf aankleeden, het haar kammen enz. Den volgenden dag voel de zij zich volkomen genezen; de nagels op haar vingers kregen zelfs weer direct haar roode kleur terug. Beide echtgenooten besloten deze gebedsver- hooring geheim te houden, doch op de thuis reis werd het bekend. De pelgrims waren zeer geestdriftig. RETRAITEN VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Te Bilthoven, Julianalaan 256, zullen voor niet-katholieken en voor hen, die tot het Ka tholiek geloof zijn overgegaan, de volgende re traites gegeven werden: Van 25 Juni2 Juli: dames, door prof. Jac. van Ginneken S.J. Van 27 Juli3 Augustus: heeren, door pater v. d. Tempel O.P. Van 24 Augustus31 Augustus; dames, door Pater Helllngs S.J. Voor inlichtingen wende men zich tot de Administratie Retraitewerk, Huize „De Voer de", Rijswijk (Z.-H.) De schippers en „besmet" werk DE BEMIDDELINGSPOGING VAN DEN BURGEMEESTER Naar men ons van schipperszijde verzoekt mede te deelen, berusrt het bericht, in een der Haagsche bladen omtrent een z.g. besluit der schippers-vereoniging om geen „besmet werk" te verrichten op fantasie. Gisterenmiddag heeft de schippersvereenl- ging vergaderd en met algemeene stemmen juist het tegendeel besloten. De schippers ach ten het onbillijk, dat de matrozen wel aan boord kunnen gaan om hun goed af te halen om bederf te voorkomen, maar dat de reeders hum visscherijmateriaal, dat ook aan bede.-f onderhevig is, niet zouden kunnen lossen. Men zal echter deze week nog afwachten, In verband met het droge weer. Het ligt in de bedoeling deze werkzaamheden in den loon der volgende week te verrichten. Er valt dan te rekenen op den arbeid van ruim 80 schip pers. In het gebouw Volksbelang te Scheveningen werd gisterenmiddag een zeer druk bezochts stakers-bijeenkomst gehouden, waarin is bespro ken het standpunt van den Bond, ten opzichte van de bemiddelingspogingen van burge meester Patijn. Het bestuur legde er daarbij den nadruk op, dat het in een moeilijke positie verkeert, ten opzichte van alle bemiddelingsvoorstellen, in verband met de reeds bestaande loonregeling in Katwijk en Maassluis en ook in verband met de overeenkomsten met enkele Vlaarding- sche reeders, die voorloopig 26 pet. hebben toegezegd. De vergadering drong er bij het bestuur op aan den eisch van 26 pet. te handhaven, be nevens den eisch van een behoorlijke omschrij ving van de regeling omtrent het binnen ïlg-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5