DE L1EBERMANN-AANDEELEN FEUILLETON DE IDEALIST VRIJDAG 31 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 EEN ENQUETE VOOR DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK f OF ER VALSCHHEID IN DE ACTE WAS EEN VROUW IS DUIZEND MANNEN PEST TE BANDOENG AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN DOOR DE STOOMTRAM OVERREDEN. Gisteren heeft voor den rechtercommissaris van de Rotterdamsche Rechtbank, mr. H. de Bie de enquête plaats gehad betreffende een Liebermann-affaire Inzake de HollandAme rika Levensverzekering-Maatschappij. Deze maatschappij had namelijk in 1920 besloten tot het uitgeven van vier millioen nieuwe aan- deelen, het kapitaal zou van één op vijf mU- lioen gebracht worden. Verschillende acqui siteurs en inspecteurs deden in dien tijd hun best om een aantal aandeelen te plaatsen. Op die aandeelen was slechts 10 pCt. gestort. En toen nu de HollandAmerika Levensverzeke ring Maatschappij moest liquideeren en de liquidatie werd opgedragen aan een bank instelling te Schiedam, verzocht de iiquida- trice aan de aandeelhouders hun aandeelen vol te storten. De aandeelhouders van 1920 waren het daar over niet eens. en besloten werd een arbitrage commissie te benoemen, waarin zitting namen mr. Schürman, mr. Coert en de heer Meylink, directeur van een verzekeringsmaatschappij. Voor deze commissie werd op de valschheid gewezen, die met de acte had plaats gehad. In plaats van aandeelen in de nieuwe emissie had men oude aandeelen ontvangen, die op naam hadden gestaan van Liebermann of een der commissarissen Bijleveld of v. d. Toorn. De kwestie is voor de Rotterdamsche Recht bank gekomen, omdat de arbiters zich onbe voegd hadden verklaard. Tenslotte sprak het Hof In Den Haag als zijn oordeel uit, dat er wel degelijk valschheid In de acte was. Hierin hebben beide partijen berust met het gevolg dat de zaak gisteren in haar geheel voor de Rotterdamsche Rechtbank kwam. Zooals gezegd heeft de enquête plaats gehad voor den rechtercommissaris mr. H. de Bie. Er werden drie getuigen gehoord, terwijl mr. van Doorn optrad voor de liquidatrice van de HollandAmerika Levensverzekering-Mij. en mr. 3. Raymakers voor den heer Kemper, een van de gedupeerde aandeelhouders in genoem de maatschappij. .iet getuigen-verhoor Als eerste getuige werd gehoord baron Taets van Amerongen, gewezen reserve-ritmeester der cavalerie. Déze had na de demobilisatie een positie zoekend, op een advertentie ge schreven en was daardoor in relatie gekomen met de HollandAmerika Levensverzekering- Maatschappij. Getuige zeide oju. het volgende: Toen ik einde 1919 als reserve-ritmeester der huzaren den militairen dienst verliet, zag ik uit naar een positie en heb toen geschreven op een advertentie, waarin bij groote instelling een positie werd aangeboden, beginnende met min stens 2800. Het bleek mij al spoedig dat dit een positie was bij da Holl. Amerika Levensverz. Mij. en in 1929 ban ik als inspecteur aangesteld, met bijzondere opdracht om aandeelen voor de ka pitaalsuitbreiding van 1 op 6 millioen, waar toe in den zomer 1920 besloten was, te plaat- |i>n. Ik had mij vroeger nimmer op financieel gebied bewogen en had vertrouwen in deze zaak, omdat de heer Bijleveld, oud-lid der Tweede Kamer gedelegeerd commissaris was, een man als prof. van Kan eveneens commis saris en zoo meerdere personen, die te goeder naam en faam bekend stonden. De directeur der HollandAmerika Mij., Liehermann, heeft persoonlijk mij de opdracht gegeven om de aandeelen bij mijn particuliere relaties te plaatsen en ik kreeg van kantoor mede een ongeteekenden brief der laatste balans en een aantal formulieren, als in dossier aanwezig. Ik heb toen nog aan Liehermann gevraagd welke naam in de formulieren achter de woor den de eerste ondergeteekende moest worden ingevuld, en daarop antwoordde Liehermann; wat ben je toch een domme kerel, je behoeft er niets in te vullen. Dat is natuurlijk de HollandAmerika. Ik ben er op uitgegaan en heb in de laatste maanden van het jaar 1920 ln het geheel 110 aandeelen geplaatst, waarhij ik er steeds op gewezen heb, dat het hier een deelname betrof in de uitbreiding van het kapitaal der bestaande maatschappij, waartoe blijkens den voormelden brief op 5 Juli 1920 V- VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P. ISPHILL Waarde gasten, zei ze, jullie herinnert je de voorwaarde, de eenige voorwaarde, waarop we elkaar, vereerden met ons gezelschap in dit achterlijk neet. Je herinnert je, dat we overeen, kwamen, dat als jullie je verveelde je zonder onnoodig excuus of dwaze verontschuldi gingen heen kon gaan. Hetzelfde was van toe passing op jullie gastvrouw. f Lieve Wilhelmina, riep Lady Peggy uit, ik weet, wat je zeggen gaat. Maar ik wil nog niet weg. Ik word nergens verwacht vóór den 13den. Ik wil niet op straat staan Wilhelmina lachte. Jij dwaas! riep ze uit. Wie zegt nu, dat je weg moet gaan? Jij kunt immers hier blij ven, als slotvrouwe. Ga Je ons in den steek laten? vroeg Deyes cp koelen toon. Het was toch afgesproken, is 't niet? ant woordde zij. Er zal toch wel iemand anders zijn, die zich met jullie wil bemoeien. Bedoelt u, dat u weggaat, ran Thorpe vandaau? vroeg Hurd. Zijn stem klonk ruw. Zij wendde het hoofd, om naar hom te zien. Hij zat een weinig uit den kring, een plaats, die typeerend was, mis schien voor zijn positie daar. De verandering In hoar toon was stellig gering, maar niettemin voldoende. was besloten en welke statutenwijziging mede volgens dien brief op 20 November 1920 was goedgekeurd. Ook aan paTtij Kemper heb ik meegedeeld, dat het ging om het nemen van nieuwe aandeelen. Partij Kemper heeft in mijn tegenwoordigheid voor vijf aandeelen getee- kend en toen ik het door mr. van Doorn U hier ter hand gestelde stuk van Kemper terug ontving, had deze daarin met inktpotlood ge schreven; „L. A. Kemper", „vijf", alsmede zijn handteekening. Ik heb toen met datzelfde inktpotlood als datum 8 Nov. ingevuld en met een door mij geparafeerd renvooi ingevoegd: wenscht te betalen in Maart 10 pCt. en niet de verdere 90 pCt., en daaronder: Dit bedoelt dat er niet in Maart over 5000 wordt gedis poneerd, maar blijft wel voor obligo aansprake lijk. Ik deed dit op verzoek van Kemper, die nog zeide; met Liehermann liever voorzichtig te zijn en hem niet rijker te maken dan hij al was. De serie-letter en de nummers der aan deelen zijn later nadat ik dit stuk met andere had afgegeven, ingevuld. Eveneens zijn de drie handteekeningen in inkt en de naam S. Liehermann in inkt zonder mijn voorkennis ingevuld. Ik verdiende bij de HollandAmerika 250 per maand en kreeg 10 voor elk geplaatst aandeel. Zelf heb ik met mijn echtgenoote elk voor twee aandeelen deelgenomen. Ik zie hier de door mr. Van Doorn, door mijn echtgenoote en mij -onder- teekende stukken, waarbij wij elk voor twee aandeelen deelnamen. Aanvankelijk was, blij kens de voormelde advertentie de bedoeling, dat ik voor 25.000 zou deelnemen, maar goed Werd gevonden als ik zelf minder nam en ik door mijn relaties het verder kapitaal zou aan brengen. De meeste der 110 aandeelen heb Ik als ik mij weil herinner, in Nov. en Dec. 1920 geplaatst en al spoedig daarna kreeg ik van verschillende kanten en allereerst van den generaal van Terwisga de mededeeling, dat zij voor nieuwe aandeelen hadden deelgenomen en nu de oude aandeelen hadden thuis gekre gen, die niet tot de kapitaalsuitbreiding be hoorden, maar afkomstig waren van directie en commissarissen van de HollandAmerika, althans oude aandeelen. Ik ging de zaak ten kantore bespreken en toen zeide Liehermann mij, dat de nieuwe aandeelen nog niet gedrukt waren en dat de inschrijvers zoo lang de oude aandeelen kregen. Dit heb ik in opdraoht van Liebermann aan mijne relaties, die zich beklaagd hebben, aldus meegedeeld. Degenen die aandeelen namen, deden dit om mij ter wille te zijn en om mij aan een positie te helpen. Toen ik eenigen tijd bij de HollandAmerika in functie was, bleek mij hoe langer hoe meer dat de zaak niet in orde was, zoo zelfs, dat er geen geld was om salaris uit te keeren, en.In October 1921 heb ik mijn ontslag gekregen, maar ik had toen reeds eenige maanden niets meer voor de zaak gedaan. Ik heb toen een klacht bij den officier van justitie te 's-Gravenhage ingediend tegen Liebermann, ter zake van door hem gepleegde valschbeden. Ik deed die klacht mede namens de door mij aangebrachte aandeelhouders. Behoudens wellicht de aandeelen van den heer A. J. S., die ik hem mogelijk zelf ter hand heb gesteld, werden de aandeelen rechtstreeks door de HollandAmerika aan de inschrijvers gezonden of gebracht door een ander. Ik voeg hieraan nog toe dat ik na mijn eerste bezoek bij den heer Turkow nog eens met den gedelegeerd commissaris Bijleveld bij den heer Turkow ben terug geweest en dat Bijleveld toen in mijn presentie uitdrukkelijk heeft verklaard, dat het gold het deelnemen in de uitbreiding van het kapitaal, dus het nemen van nieuwe aandeelen. De heer Bijleveld voegde hierbij, dat de zaak schitterend ging. Hier teekende de heer Turkow voor tien aan deelen. U vertoont mij een door mr. van Doorn aan u ter hand gesteld formulier van anderen Inhoud dan ik gebruikte voor bet plaatsen van aandeelen, maar Ik verklaar u dat ik die for mulieren nooit heb gehad of gebruikt. Ik heb zelf voor mij en mijn echtgenoote oude aandeelen gekregen, maar ik geloofde, de mededeeling van Liehermann, dat dit voor- loopig was en dat ik er nieuwe voor in de plaats zou krijgen. Tweede getuige was de gewezen hoofdinspec teur der H. A. L. V. de heer H. L. Kissmau. Deze verklaarde het volgende: Op 15 Mei 1920 hen ik, die steeds in het ver- Daar denk ik over, antwoordde zij Kom, Gilbert, jij en kapitein Austin zult zeker wel ergens anders een paai- mannetjes kunnen vin den, om mee te jagen. Peggy, jij hebt vriendin nen genoeg, die je kunt vragen. Nu, wie zegt er' wat? Het is een slag, zei Deyes, maar het was de afspraak. En ik had gedacht, hier tot den 17den te blijven, en stilzwijgend op je kok gere kend. Zien we elkaar misschien in Marieubad? Ik weet het niet, antwoordde Wilhelmina, doelloos met de kaarten spelend. Ik voel, dat mijn gestel wat meer kalmeerends noodig heeft. Ik haat ze allemaal, die Duitscbe bad plaatsen, zei Lady Peggy. Belachelijke plaatsen allemaal. Feitelijk, verklaarde Wiiheimina, is iedere ziekte een soort onzindelijkheid, zie je. Ik ge loof, dat ik ergens heen zou willen gaan, waar de menschen gezond zijn, of tenminste niet zoo walgelijk mededeelzaam over hun eigen kwalen. Waarom dan niet hier blijven? waagde Stephen op te merken. Ik twijfel eraan, of wel iemand in Thorpe weet, wat een kwaal is, Geeft niets! riep Lady Peggy nit Wilhel mina heeft de zwerfkoorts. Ik zie het op haar gezicht. Zou bet misschien van het onweer ge komen zijn? Deyes ging naar het venster, en wierp het open. De storm was vSorhij, maar de regen viel nog, een zachte, gestadige regen. De koelere lucht, die het vertrek binnenstroomde, was bijna bedwelmend van den heerlijken geur van bloemen en struiken die zich gebaad hadden ln den verfrissehenden regen. Ik geloof, dat er vanavond een of andere betoovering in de lucht is, zeide hij. Ben je Boms den prins uit het sprookje tegengekomen, toen je in den tuin wandelde? vroeg hij, terwijl hij zich vluchtig tot zijn gastvrouw wendde. De Storm kan hem zelfs hier gebracht hebben. Geen prins, en ook geen van zijn prinse- zekeringsbedrijf was werkzaam geweest, bij de Holl. Am. in functie getreden als hoofdinspec teur, om verzekeringen af te sluiten, agenten te controleeren, den arbeid te verrichten, die bij de inspectie van een verzekering mij. past. In de tweede helft van 1920 heb ik drie aan deelen geplaatst voor de uitbreiding van het kapitaal, waartoe In den loop van het jaar is besloten. Ik kreeg daartoe mede gezegelde for mulieren, en Ik heb er twee van geplaatst bij den heer llofkes te 's Gravenhage en één bij den heer van Lenteren te Maasdijk en op een dergelijk formulier heb ik zelf drie aandeelen genomen. Toen ik naar aanleiding van bedoeld formu lier vroeg, welke naam achter „de eerste on dergeteekende" moest worden ingevuld, ant woordde Liehermann mij dat ik niet behoefde in te vullen, maai' dat dit natuurlijk was: de Holl. Amerika Verzekering Mij. In de door mij gebruikte formulieren werd door mij alleen ingevuld de naam van den tweeden onderge teekende, die kocht, het aantal wat hij nam, waarop de tweede ondergeteekende zijn hand teekening stelde en dan ging het foi muiier naar het kantoor waar bet verder* werd inge vuld. U vertoont mij bier het formulier ingevuld door Kemper en ik zie op grond van mijn be kendheid met het handschrift van Liebermann, dat deze zelf achter de woorden: de eerste ondergeteekende, met inkt heeft geschreven: S. Liebermann. Ik heb aan de heeren Hofkes, van Lenteren, Kemper, Turkow en Rijnacker Hordijk in opdracht van Liebermann de aan- deelbewijzen gebracht. Ik kreeg oude aandeelbewijzen mee, met de boodschap dat als er bezwaar gemaakt werd tegen het aannemen van oude aandeelbewijzen, ik moest zeggen dat de nieuwe nog niet ge drukt waren en Liehermann gaarne in het te publiceeren jaarverslag de namen der nieuwe toegetreden aandeelhouders zou willen opne men. Ik herinner mij dat de heeren Hofkes, Keroper en Pynacker Hordijk inderdaad een bemerking dat zij nieuwe aandeelen genomen hadden maakten en Kemper weigerde zelfs do oude aandeelbewijzen van mij aan te nemen. Of de heer Turkow bezwaar gemaakt heeft, herinner ik mij niet. Hoe de heer Kemper de aandeelen toch geborgen heeft, weet ik niet. Toen ik bemerkt had, dat deze zaak van de aandeelen niet in orde was, heb ik geweigerd ze verder te bezorgen. Ik herinner mij dat Liê- bermann er zich meermalen over heeft uitge laten, dat do heer Taets van Amerongen zoo'n domme kerel was, dat hij zelfs gevraagd had, wie achter de woorden, de eerste ondergetee kende moest worden ingevuld, waarop Lieber mann liet volgen, dat dit natuurlijk de Holland- Amerika was. De ongedateerde brief is door Liebermann gedicteerd aan een der typisten, maar ik heb dien brief niet meegehad. Ik werkte in denzelfden tjjd als de heer van Amerongen voor de Holland Amerika en weet dat deze er op uitgezonden werd om nieuwe aandeelen te plaatsen. In 1920/21 liep het met de geldmiddelen dl mis en toen ik nader ging informeeren hoe het kwam dat de salarissen zelfs niet betaald konden worden, bleek mij dat de commissaris v. d. Toorn reeds in 1920 iedere maand 5000 moest fourneeren om de loopende schulden, speciaal voor salarissen te dekken en tevens bleek mij dat polisnummers werden vermeld die veel te hoog waren, omdat men een aantal nummers oversloeg en de procuratiehouder Möhring heeft mij zelf verklaard, dat dit ge schiedde om mij een rad voor de oogen te draaien. De derde getuige mr. F. J. Pynacker Hordijk zeide het volgende; In het najaar van 1920 heeft getuige van Amerongen, dien ik goed ken, mij hij onzen gemeenschappelijken barbier gevraagd om deel te nemen in een nieuwe uitgifte van aandeelen in do Holland—Amerika en mij verzekerd, dat die zaak zoo goed ging en hij daarbij tevens een positie zou kunnen veroveren door het plaatsen van aandeelen. Ik ben -er volstrekt niet terstond op ingegaan, maar getuige van Amerongen heeft herhaaldelijk bij mij -aange drongen en ais ik dan sprak over mijn be zwaren tegen niet volgestorte aandeelen stelde hij mij steeds gerust met te zeggen dat de zaak zoo goed ging, dat ze nieuw kapitaal noodig had. Tenslotte hen ik uitsluitend in de veronder stelling dat er nieuw kapitaal noodig was van wege den bloei der zaak en tevens om den heer van Amerongen ter wille te zijn er toe over gegaan om voor twee aandeelen te teekenen op een formulier dat mr. van Doorn heeft overgelegd. Ik heb dit formulier ge teekend zonder het nauwkeurig te lezen, hetzij in den barbierswinkel, hetzij op straat, in elk geval niet thuis. Na eenigen tijd kwam getuige Kissman met een paar oude aandeelbewijzen bij mij, afkomstig van Liebermann zelf en Ik lijke kameraden antwoordde zij. De eenige rust verstoorder is hier (en zij raakte even haar boezem aan), de booze geest van onrust. Ik ben het niet alléén, die geboren ben met den zwerverszin Er zijn er velen onder ons. Hij schudde het hoofd. Het staat heelemaal niet op je gezicht ge schreven, zeide hij. Ik geloof niet, dat je zoo'n ongeluksmensch bent, als je voorgeeft van avond Zij stond nu naast hem, en keek naar buiten in het fluweelachtig duister. Haar oogen zagen hem uitdagend aan. Nu? vanavond Vanavond zie je ern5t als iemand, die ge vonden heeft, wat ze al lang gezocht heeft. Het klinkt boud, maar het is zoo dicht mogelijk bij de waarheid, als ik achterhalen kan. Zij zweeg een oogenblik. Zij stond naast hem, en luisterde naar het voortdurend zachte geruisch van den regen, en hear verwijderde gerommel van den overdrijvendèn storm. Men heeft zoo zijn buien mompelde zij. De hemel verhoede, dat een vróuw die niet zou hebben! antwoordde hij. Heb jij wel eens een gevoel, alaof er iets ging gebeuren? vroeg ze opeens. Dikwijls, antwoordde hij, maar er gebeurt nooit wat. Lady Peggy kwam geeuwend naar hen toe. Lieve, zei ze, ik voel het zelfs tot in mijn gebeente. Ik gemof vast. dat er wat gebeuren gaat, met ons allemaal. Ik heb een heel geheimzinnig prikkerig gevoel in mijn linker elleboog.. Met ons allemaal? vroeg Stephen tamelijk achteloos. Met ons allemaal! antwoordde zij. Denken julii eens aan mijn woorden, als jullie van avond thuis komt, of morgenochtend wakker wordt. En wat jou betreft, Wilhelmina, ik ben heb toen onmiddellijk bezwaar gemaakt om deze te aanvaarden, omdat ik alleen nieuwe en geen geplaatste oude aandeelen wilde heb ben. Ik heb zooveel bezwaar tegen niet vol gestorte aandeelen, dat ik kort tevoren eenige dergelijke, door mij geërfde aandeelen had op geruimd. Toen getuige Kissman mij evenwel verzeker de, dat ik alleen oude aandeelen kreeg, omdat de nieuwe nog niet gedrukt-waren en ik naar het buitenland zou vertrekken, ben ik over mijn bezwaren heengestapt en heb ik de stor ting h 10 pCt. aan Kissman betaald. Ik ben naar het buitenland gegaan en na ruim een jaar in Den Haag terug gekeerd hoorde ik, dat de zaak niet in orde was en ik ben toen naar Liehermann zelf gegaan, die mij verze kerde, dat er geen sprake was geweest van een emissie maar dat het de bedoeling was geweest, verdeeling van het obligo op be staande niet volgestorte aandeelen te krijgen en dat als getuige van Amerongen een andere voorstelling van zaken had gegeven, deze on waar was. Op mijn vraag of Liebermann mijn aandee len niet terug wilde nemen, verzocht hij mij dit verzoek schriftelijk te willen herhalen, op dat hij met zijn commissarissen overleg zou kunnen plegen. Op mijn brief dienaangaande heb ik geenerlei antwoord ontvangen. De enquête zal 27 Juni voortgezet worden. Bijna de helft van zijn leven in de gevangenis Op een avond van de vorige maand hoorde de echtgenoote van den stationschef van het Centraal Station te A'dam in haar woning aldaar 'verdacht gestommel. Zij is toen naar den portier gegaan. De vrouw van dezen beambte ging met haar mee en zij ontdekte een reeds bejaard man in de woning. Hij verklaarde dat hij verkeerd was en toen bood de vrouw van den portier aan hem den weg te wijzen. Zij liet den man in de lift en toen deze halverwege den beganen grond was heeft zij de machinerie stop gezet. De man zat dus gevangen. Zij waarschuwde daarop de politie in het station. Dezo nam den „verdwaalde" mee naar het bureau. Gister stond deze 66-jarige man, die reeds 31 jaar van zijn leven in de gevangenis had doorgebracht voor de Amsterdamsche Recht bank terecht. Het O.M. eischte drie jaar ge vangenisstraf tegen dezen verstokten zondaar. Uitspraak over 14 dagen. DE ROOFOVERVAL TE OOSTZAAN. De 26-jarige arbeider T. K., en de 21-jarige arbeider J. M„ stonden 14 dagen geleden terecht voor de Haarlemsche Rechtbank we gens inbraak samen en in vereeniging ge pleegd, terwijl K. bovendien terecht stond we gens afpersing onder bedreiging van een vee handelaar te Oostzaan. Straffen werden ge- ëischt van resp. 4 en 2% jaar gevangenisstraf. De uitspraak luidde gistermorgen voor T. K., 3 jaar, voor J. M„ 2 jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van preventief. ALG. NED. ZUIVELBOND In het Paviljoen Vondelpark werd Woensdag middag de. algemeeme vergadering van den Al- gemeenen Nederland schen Zuiveibond CF. N. Z.) -gehouden onder presidium van den heer dr. F. E. Posthuma. Door den secretaris den heer J. A. Geluk werden hier mededeelingen gedaan o.m. over de prijzen der producten, waarbij uiteengezet werd, dat de prijzen van alle zuivel producten in het begin van dit jaar een belangrijke ver laging ondergingen. Ze bleven tot nu toe op een veel lager niveau dan het vorig jaar in den overeenkomstigen tijd het geval was. Dit, ge voegd bij de langdurige koude, welke er dit voorjaar geheerscht heeft, waardoor het vee. veel later den stal kon verlaten dan andere jaren het geval is en veel en duur voer moest worden bijgebracht, heeft op de uitkomsten van het veehoudarsb-edrijf tot nog toe een zeer ongunstigen invloed gehad. Behandeld werden hierna de rekening en verantwoording over 1928, welke zonden dis cussie werden goedgekeurd, evenals het jaar verslag over 1928, w,aarin o.a. wordt -meege deeld, dat de totale hoeveelheid melk van de bij de Bonden aangesloten fabrieken is gestegen van 2.080.587.617 KG. tot 2.097.088.172 KG. een Nijging van 0.8 pet. Na rondvraag werd de vergadering gesloten er nog niet zoo zeker van, dat er met jou ai niet wat gebeurd is. Deyes stak een sigaret op. Laten we er allemaal aan denken, zeide hij. Over een week zullen we elkaar onze ervaringen meedeelen. Stephen Hurd stond op, om afscheid te nemen. Gaat u werkelijk weggauw? vroeg hij, zch buigend, over de hand, die zij hem achte loos toestak. Zoo gauw als ik kan besluiten, waarheen, antwoordde zij. Kan ik mijn vader soms een boodschap overbrengen? zou u hem morgenochtend bij u willen hebben? vroeg bij. Zij schudde het hoofd. Dat is niet noodig, antwoordde zij. Hij nam schoorvoetend afscheid van de an deren. Hij voelde vaag, dat de avond geen succes geweest was. Zij ging heen. Hoogst waarschijnlijk zou hij haar niet terugzien. Het groote huis en ai deszelfs heerlijkheid zon voor hem gesloten zijn. Om het recht te doen wedervaren, daaraan dacht hij minder, dan aan de achtelooze manier, waarop zij afscheid van hem genomen had. Zijn ijdelheid was diep gekwetst. Zij was eerst zoo vriendelijk geweest; geen wonder, dat hij een beetje zijn hoofd ver loren had Hij dacht nog eens aan wat er in de laatste weinige dagen gebeurd was. Er moest iets zijn voorgevallen, wat haar veranderd had. Zou hij haar op een of andere manier beleedigd hebben? Hij wandelde terneergeslagen naar huis, ter wijl hij geen acht sloeg op het doorweekte pad, en het vochtige gras. Er brandde nog licht in de zitkamer. Hij aarzelde een oogenblik, dan draaide hij do kruk om, en ging naar hinnen. U bent laat, vader, zeide hij, terwijl hij naar de kast ging, om een pijp uit te kiezen. Er kwam geen .antwoord. De zwijgende ge stalte in den stoel bewoog zich niet. Iets in COMMISSARIS DER KONINGIN IN j ZUID-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland zal Woensdag 5 Juni as, verhinderd zijn audiëntie te verleenen. WERKVERSCHAFFING AAN INVALIDE MIJNWERKERS Reeds een succes bereikt Momenteel zijn reeds circa 250 invalide mijn werkers, in dienst van de „Werkverschaffing aan Invalide mijnwerkers der Staatsmijnen". Wegens het succes dat bereikt werd met -de schoenenreparatie, zal de werkplaats uitge bouwd worden tot een fabriek voor lederbewer king. Er zullen dan niet alleen schoenen, doch allerlei artikelen uit Ieder worden vervaar digd. DRIE LEDEN VAN EEN FAMILIE OVERLEDEN BANDOENG, 30 Mei (ANETA). De Dienst voor de Volksgezondheid heeft de stad met pest besmet verklaard. Drie leden van een Chi- neesche familie van twintig personen in hét centrum van de stad zijn aan bubonenpest overleden. Twee andere leden van deze familie zijn eveneens door de pest aangetast. De gemeenteraad heetf een bedrae van 10.000 gevoteerd 'teneinde de noodige maat regelen tegen het gevaar te doen treffen. Een der inzittenden gedood Op den weg van Gulpen naar Maastricht is een auto van de fa. W„ uit Amsterdam tegen een boom gereden. De beide inzittenden wer den bewusteloos opgenomen en naar het zieken huis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. Een hunner, de heer v. K., uit Tilburg, bleek ernstige verwondingen aan het hoofd te hebw ben bekomen en overleed kort na aankomst. Do toestand van het tweede slachtoffer, den heer W., uit Amsterdam, is niet levensgevaar lijk. TRAGISCH ONGEVAL BIJ HET SPEL i Een knaap door een balk gedood Op het Markenplein te Amsterdam was een aantal kinderen aan hert spelen op een sfloo- perswerk. Een balk werd overeind gezet. Deze viel plotseling om en trof een 15-jarigen knaap uit de Vroliksti-aat, op het hoofd. Be wusteloos werd hij door omstanders binnen gedragen in het café „De Bisschop". Eenige oogenblikken later gaf hij den geest. Door den geneeskundigen dienst werd het lijk van den ongelukkigen knaap naar het Bin nengasthuis vervoerd. OVERREDEN EN GEDOOD. Het 12-jarig jongetje van O. M. Meek te Don kerbroek is door een vrachtauto aangereden en spoedig daarna aan de verwondingen over leden. KIND DOOR DE TRAM GEGREPEN. Toen gisterenmiddag tegen twaalf u.ur een 12-jarig meisje bij de Vinkenbrug te Muiden de trambaan wilde oversteken, werd het door de Gooisehe stoomtram gegrepen. Een been werd het kind afgereden. In levensgevaarlijken toe stand werd het meisje naar het Burgerzieken huis te Amsterdam vervoerd. Toen gistermiddag tegen twaalf uur een 12-,iarig meisje bij Vinkenbrug de trambaan wilde oversteken werd zij door de Gooisehe stoomtram overreden. Haar werd een been af gereden. In levensgevaarlijken toestand werd het meisje naar bet Burgerziekenhuis in Am sterdam vervoerd. KAPITEIN B. MENSING t. In 49-jarigen ouderdom ie te 's Gravenhage ovei leden de heer B. L. W. Mensing, gepension- neerd kapitein der artillerie van het Ned. In dische Leger. dat zwijgen kwam Stephen onheilspellend voor. Hij keerde zich snel om, en zag nu eerst den toestand, waarin de kamer verkeerde. Een stoel was omgegooid, een vaas met bloemen om- vergev allen op de tafel en het lage venster van waaruit men bijna op de dorpsstraat kon stap pen, stond wijd open. De schrijftafel, waaraan de onbeweeglijke gestalte zat, was bezaaid met allerlei papieren, in wiide wanorde Met een lichten kreet van ontzetting ging Stephen door de kamer, en legde zijn hand op zijn vadert schouder. Hij trachtte tot hem te spreken, maar de woorden bleven hem in de keel steken. HU wist zeer goed, dat er geen antwoord zou kun nen volgen. Zijn vader zat dood in zijn stoel. XI Daarbuiten, temidden van de brokstukken, dia ■de storm verspreid had, op den heuvel, en langs het door den regen gedrenkte voetpad, zocht Macheson tevergeefs door lichamelijke inspan ning de koorts te stillen, die hem verteerde. Niets was in staat, om de gedachte aan dié éene vrouw uit zijn hart te bannen. Met de harde strengheid van den jongen idealist, die de wereld dacht te hervormen, had hij ook d® kalmere levensvreugde met beslistheid van zich gewezen. Maar dit had hij niet verwacht. Dien dag was hij tot het inzicht gekomen, wat deze ommekeer ln zijn gevoelens betee- kende. Zelfs de herinnering daaraan wns een heerlijke kwelling. Slaap? Hij durfde er niet aan denken. Wie zou kunnen slapen, als zijn hart hem zoo on stuimig in zijn boezem klopte? Hij hoorde de» storm overdrijven. Donder en wind en regen gingen over in de diepe stilte van den nacht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6