1 V. D)e kunst van luisteren Gezondheid en schoonheid ÜRnze slaapkamer Strandcostuums Een slaapkamer lamp je Dahlia's m i Recepten voor de keuken m i Ks VRIJDAG 31 MEI 1929 Van bloemen en planten Goedkoope Patronen 0» »!AW [ft h Welke kunst is moeilijker, die van het spreken of die van 't luisteren? Met treken bedoel ik hier natuurlijk niet de gave van den redenaar, maar het uiten fan onze gewone gevoelens. En dan ge loof ik, dat de meesten onzer gemakke lijker kunnen spreken over al de kleine tn groote dingen van hun leven dan luisteren naar de ontboezemingen van anderen. Er zijn menschen, die absoluut niet kunnen luisteren, die nauwelijks geduld hebben om een ander te laten uitspre ken, daar zij altijd iets te vertellen heb ben, dat veel belangrijker isin eigen oogen tenminste. In een gezelschap blijft ®>o iemand bijna voortdurend aan 't woord, zander eenig vermoeden ervan hoezeer hij of zij anderen verveelt en mishaagt. Dit zijn gelukkig uitzonderingen. Maar ontelbaar velen zijn er onder ons, in mindere mate met deze eigenschap be hept. Wij allen hebben het waarschijnlijk wel eens ondervonden hoe grievend het was, wanneer we met een vol hart, in behoefte naar sympathie, vertrouwvol uit gingen naar anderen en we venden geen weerklank op onze ontboezemingen. En wij van onzen kant waren wij niet vaak 2óó zeer vervuld van onze eigen belangen, dat we geen oor hadden voor cfie van ianderen? Toch getuigt dit niet alleen van gebrek aan wellevendheid, het berooft ons ook van veel goeds. Wij kunnen er immers slechts bij winnen als we onze eigen mee ning toetsen aan die van anderen. Wij Verruimen onzen blik door een open kijk in het leven van onze medemenschen, dat misschien veel rijker is en van meer be wogenheid dan het onze. Iemand die niet kan luisteren, zal nooit ergens een ware vriendschap vinden. Zij is niet denkbaar voor iemand die alleen maar praten kan. Met luisteren is hier niet bedoeld het min of meer gedwongen Stilzwijgen, met afwezige gedachten, ter- Wijl een ander spreekt, doch een luisteren met sympathie, een luisteren met het hart. We kunnen er zoo veel bij winnen, wanneer we die kunst van luisteren by ons zelve aankweeken. We scheppen dan een sfeer van sympathie, welke het an deren gemakkelijk maakt, hun hart uit te storten wat op zich zelf een wel daad kan wezen. En we zullen het on dervinden, wanneer we op deze wijze in inniger contact komen met onze mede menschen, dat het werkelijke leven om ons heen belangrijker en interessanter is dan het gefantaseerde leven, waarvan we lezen in romans en novellen. En wij vrouwen, hoezeer behoeven we ook die kunst van luisteren in het eigeif gezin. Het valt ons hier, over 't alge meen, gemakkelijker, omdat de belangen der onzen ook onze belangen zijn. Maar toch Manlief komt thuis, vol van iets, dat gebeurde tijdens zijn werk. We luisteren verstrooid, onze gedachten in de keuken. Hebben we het pitje wel laag gedraaid onder de soep? En we loopen even weg om te gaan kijken. Dan kan de echt vriend z'n verhaal vervolgen, maar opeens schiet ons iets te binnen: de schoentjes van Annie moeten nog versteld worden voor den Zondag, ,,'n Oogenblikje, man 'k moet even naar den schoenlapper sturen." Uit manliefs stem is alle animo ver dwenen ais hij voort gaat en is 't won der dat hij ontstemd weigert verder te vertellen, wanneer er dan nog eens 'n onderbreking komt? Toch voelen wij ons dan diep gegriefd. Is heel ons denken dan niet geconcen treerd op het welvaren van man en kin deren? Is het niet juist daarom, dat wc niet stil kunnen blijven toeluisteren. En is het niet kinderachtig van manlief om daar boos om te worden? Neen, dat is het niet. Hij heeft recht op onze belangstelling en we hadden even die kleine huishoudelijke dingen opzij moeten zetten om hem ten volle die belangstelling te geven. Met onze kinderen gaat het evenzoo. We zijn met hart en ziel bereid hun van alles het beste te geven. En toch kan het gebeuren, dat wij ze met korte bitss woorden afschepen, wanneer ze op een ongelegen tijd bij ons aankomen met hun ontboezemingen. Laten we toch beden ken, dat zoo iets 'n onherstelbaar verlies kan beteekenen. Een gevoelig kind zal niet licht weer ergens met vertrouwelijke mededeellngen komen, waar die eens wer den teruggestooten. En het is toch van zoo onberekenbaar veel belang, dat we het vertrouwen bezitten van onze kinde ren, dat zij, onder alle omstandigheden, bij ons komen om uit te zeggen, wat er in hen omgaat. De kunst van luisteren brengt ons tot een beter begrijpen van anderen, tot de erkenning van het vele goede, dat ook zij hebben, die ons onsympathiek waren. Laten we daarom steeds voor iedereen, maar vooral voor de leden van ons eigen gezin, esn open oor hebben en een open hart. L. T. Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden Voor ons Hollandschen, die op elk uur van den dag 'n stukje van onze heerlijke zee en blonde duinen kunnen bereiken, is het verstandig om hier bij het in orde maken van onze garderobe een klein beetje rekening mee te houden. Een ccstuumpje, dat in de stad keurig staat, flatteert meestal heeleqjaal niet in het helle zonlicht tegen d'e blauwe zee We hebben wel eens aan conventie ge dacht en geprobeerd of we onzen zomer mantel, die toch nog al licht van kleur was en ons crêpe de chine japonnetje en rood. De nieuwe kleur geel zal heusch niet zoo aardig staan, daar die geen mooie combinatie vormt met de kleur van het zand. Annie draagt een jurk van witte en geruite stof met stervormige biezen. Het zal 't aardigst staan, wanneer we de ruit ^chuin nemen (4689). Het cost-uum van Jet is van witte en De vrouwen uit ouden tijd wisten het al, dat schoonheid in nauw verband staat tot gezondheid, dat de mooiste trekken ontsierd worden door een onreine huid en dat het beter is de oorzaak van puistjes, dor haar en droge lippen aan te tasten dan die euvelen met kunst middeltjes weg te werken. Ze hadden haar oude beproefde recep ten, onze voormoederen, die vooral in het voorjaar werden aangewend, wanneer de huid maar al te vaak allerlei fouten aantoont, die juist dan, na de rust van den winter aan den dag komen. Dan waren nog de jonge brandnetels thee, welke, als gewone thee gezet, de magische eigenschap moet hebben de Meur van het gelaat frisscher en blan-' her te maken. Kamillenthee en lindebloesemthee wa- iren eveneens schoonheidsmiddelen, die bovendien nog als zenuwstillend golden dn een gezonden slaap bevorderden, i»_ welke ook weer het zijne bijdroeg tot meerdere schoonheid. Dan waren nog de jonge brandnteles, als een uitstekende remedie tegen onzui verheden in 't bloed bekend. Zij moeten geplukt worden als ze nog heel jong zijn en worden toebereid als spinazie, waarop ook de smaak veel gelijkt. Versch fruit een paar appelen bij 't ontbjjt en iederen dag eendge sinaasap pelen en ook sla zijn uitstekend, vooral in 't voorjaar, terwijl heete baden de werking van onze huidporiën verbeteren! Vele vrouwen hebben in 't voorjaar last van pijnlijke, min of meer gezwollen voeten. Heete voetbaden, 's avonds, waar in een handvol zout is opgelost, kunnen hier wonderen doen. En ook dit kunnen we beschouwen- als "n schoonheidsmiddel tje, want vrat blijft er, bij pijnlijke voe ten, over van onzen sierlijken gang? MARJOLIJN. Nu we een artikeltje over de slaap kamer plaatsen, willen we daarbij te- lïsns er voor zorgen, dat die met wei- Wg kosten behoorlijk verlicht kan wor- 0en. Een snoezig, doch zeer eenvoudig te (Maken slaapkamerlampje toont u de Volgende teekening. We hebben hiervoor noodig allereerst ®en geraamte van ijzerdraad of laiton, fiëtwelk we best zelf kunnen buigen. We Wnkleeden het geraamte daarna rondom De één kan de slaapkamer luxueus in richten, de ander eenvoudig, dit hangt natuurlijk van onze beurs af. Maar hoe dat ook zij: ze kan toch smaakvol zijn. We zien hieronder verschillende slaap kamers. De eerste buitengewoon weelderig. Het ledikant heel breed en laag bij den grond, heeft een zijden overkleed, geborduurd met bloemen en vogels en een mooi kus sen ter extra versiering. Boven het ledi kant een klein lampje vlak tegen den muur. Het ledikant staat voor een groot pa neel van gebloemd behang. Dit laatste ziet men veel in moderne slaapkamers. De rand is effen, de paneelen gebloemd, afgezet met een goud kraaltje. De pa neelen zijn afwisselend breed en smal. De toilettafel is op de eerste teekening in een hoek geplaatst, hetgeen goed vol doet. In zeer stijlvolle slaapkamers ziet men achter het ledikant een groot paneel, met moderne stof bespannen. Dit laatste zouden we 'gerust voor een minder moderne slaapkamer in toepassing kunnen brengen. Ook kan er achter het ledikant een ruim kleed gehangen worden. Echter moet dit alles in smaakvolle kleuren en patronen gekozen worden, passend aan de omgeving. Op de slaapkamer treffen we in den laatsten tijd veel in plaats van een spie gelkast een heel ouderwetsche kast aan,, met koperen handvatten bewerkt, veel ge lijken op de latafel uit grootmoeders tijd. Willen we eens afwijken van de plaat sing van het ledikant, dan geeft ons da derde teekening een oplossing. Het doe» ons misschien eerst wat vreemd aan, maar goed staan doet het. Het laatste plaatje toont ons een slaap kamer voor een eenvoudige beurs. Het witte ledikant zouden we zelf kun nen schilderen. Het toilettafeltje van een. mooi stevig keukentafeltje gemaakt, zal iedereen allerliefst vinden. Alleen het blad van de tafel behoeft maar mooi wit geschilderd te worden, want om de poo- ten valt toch de ruche. Het is aardig indien de meubels wit zijn, de ruche van frisch rose te maken. We nemen hiervoor crêpe de chine of een andere waschbare zijde. De lange en de korte ruche zitten aanéén en kunnen tegelijk ingerimpeld worden, daarvoor naaien we langs den achterkant een smal reepje en halen daardoor een ve terbandje. Ter afwerking langs den bo venkant nog een fijn kantje. Het aar digst staat boven zoo'n toilettafel een ovale spiegel met gouden lijst. Voor de ramen lichte gebloemds cretonne gora'ij - nen en aan den wand een paar mooie Engelsche platen en onze slaapkamer zies er allergezelligst uit. ANEMOON. niet af konden dragen, maar wanneer we om ons heen keken naar de badgasten, die er waarschijnlijk evenzoo over ge dacht hadden en we zagen een dame op leeftijd, den grooten hoed met de veer schuin door den wind, of een jong meisje in groene zijde of in 't paars fluweel, dat vaal zag in de stralende zon, dan kregen we toch een beetje onbehaaglijk gevoel en gingen naar huis en maak ten uit 'n stuk wit linnen gauw een strandjurk. Wit is en blijft dan ook de hoofdtint van het strand, ook sterk blauw 458? helblauwe shantung. Het rokje is geplis- seerd. De biezen op de jumper zijn van dezelfde blauwe stof en de strikken zijn er Plat op genaaid, wat een heel aardig effect geeft (4688). Het kasha-japonnetje van Mies is ge heel met roode galalithknoopen gesloten, heeft een roode lakceintuur en rok met geplisseerde baan (4686). Het zijn alle toiletjes, die bijzonder aardig staan aan zee en toch voor een wandeling in de stad ook niet onge schikt zijn. POLA. met lampekappen-zijde in teere of artis tieke kleur passend bij onze slaapkamer. De tulp trekken we langs dit patroon in de krant na, teekenen haar daarna over op een lapje zijde of ander mate riaal in een combineerende kleur met de zijde der lamp en werken den omtrek en de afteekening der blaadjes met den fes tonsteek, daarna knippen we haar langs de steken uit en rijgen de bloem op de verschillende kanten. Vervolgens naaien we langs den om trek aan onder- en bovenkant een galon van ongeveer 3 c.M. breedte. Aan de vier hoeken komt een koord, hetwelk van boven wordt saamgevat. Willen we heel gedempt licht hebben, dan bespannen we den onderkant ook nog met zijde. Door de bovenopening kan dus het gloeilampje hangen. De lamp zelf kan na tuurlijk in elke gewenschte grootte ge maakt worden. G. D. In tegenstelling met veel andere planten, die maar een heel korten bloeitijd hebben, geeft de dahlia onaf gebroken een schat van de prachtigste bloemen, van het opengaan van den eersten knop tot den dag waarop de strenge vorst ze doet voorschrompelen. Wie wel eens op een bloemententoonstel ling de vlammende pracht der verschil lende variëteiten heeft gezien, moét wel den wensch in zich hebben voelen opko men, in eigen tuin ook iets dergelijks te bereiken. Gelukkig is deze droom nogal gemakkelijk te verwezenlijken, omdat de dahlia een van die planten is, die zich spoedig vermenigvuldigen, en dit maakt den prijs, zelfs van de mooiste soorten, heel redelijk. Verschillende goede kweekers bieden ze aan in assortimenten van 'n dozijn of 'n half dozijn voor ongeveer een daalder, en de tijd is er nu, om ze te planten. Er zijn twee dingen, die de dahlia van ons eischt in ruil voor bloemen van de mooiste vormen en afmetingen. Vooreerst moeten we den grond waarin ze zullen komen, tot in de puntjes verzorgen, en ten tweede dienen we tijdens den groei alle overtollige spruiten onbarmhartig weg te dunnen. Eerst komt de grond aan de beurt. Graaf een -link gat van 'n meter in t vierkant en 'n halven meter diep, ga daarin staan en maak den bodem er van grondig los en mul met een vork met lange tanden. Hierop wordt nu een laag goed-vergane stalmest, vergaan afgemaaid gras of hopafval gelegd, en daarna wordt de uitgegraven grond weer in het gat ge worpen zonder aan te stampen. Dit kimt u onmiddellijk doen en daarna uw dahlia's bestellen. Zoodra ze arriveeren in hun kleine pot jes, worden ze op een beschutte plaats gezet en flink gedrenkt met water, dat een poosje in de zon heeft gestaan. Geef daarna op ieder potje een flinken stomp, terwijl u het ondersteboven keert in de linkerhand, zóó, dat u het stammetje van de plant tusschen de vingers hebt. Nog een paar klapjes op den bodem van den pot en de heele massa zal er keurig uit glijden als één geheel, met alle aarde nog rond de worteltjes. Steek met den troffel een gat van de juiste afmetingen uit in het stukje grond, dat u hebt klaarge maakt, en plaats het plantje daarin, na de worteltje heel voorzichtig een beetje te hebben vrijgemaakt. De grond er om heen wordt goed stevig aangedrukt. Steek er een goede stevige lat bij, niet minder dan 1-25 M. hoog, die tot steun moet dienen, en maak meteen een begin met het op binden, daar de stengels erg bros zijn. Nu moeten in het vervolg alle zij- scheuten, die zich in de oksel der bladeren vormen, weggenomen worden, totdat de plant zoowat 60 70 c.M. hoog is. Dan laten we een stuk of vijf daarvan hun gang gaan en zijtakken vormen; we kiezen daarvoor natuurlijk flinke krach tige uit. Alle andere blijven we wegsnij den. Wanneer we al deze zorg er voor over hebben, dan lijdt het geen twijfel of we krijgen een schat van bloemen, want .dahlia's" en „dankbaarheid" zijn voor den tuinman-van-ervaring bijna syno niem! CROCUS van al onze modellen die genummerd zijn boven 4000. Zijn verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor", Post bus no. t, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dames- kleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, 1 0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd 4 0.155. Bij elk patroon handlei ding voor het knippen en paaien, benevens een ver kleinde patroonschecs. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met bet verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld a haam en adres, nummer van het model en het blad» waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet derft maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon, glad zonder extra v ■- I .--; - r - - ASPERGESOEP 1 bos asperges; 1% L. water; 8 gram zout; 45 gram bloem 45 gram boter; 1 eierdooier; y, d.L. room of melk; noot. Bereiding: Schil de asperges dun, snijd er de koppen af 3 c.M. lengte. Kook deze afzonderlijk gaar in y, L. kokend water met zout. Houd ze warm In het aspergewater. Snijd de ondereinden van de asperges in stukjes en kook deze in het overige water met zout, gedurende l'A 2 uur. Wrijf ze dan met het vocht door een zeef van paardenhaar. Voeg het water van de aspergekoppen bij het ge zeefde vocht. Dit vocht moet samen i L. zijn; zoo niet, vul het dan met water aan. Verwarm roerende boter en bloem tot een gladde massa; voeg hierbij langzamerhand, steeds roerende, het as perge-water. Laat de soep neg 5 10 mi nuten doorkoken. Klop in een soepterrine een eidooier met room of melk en giet langzaam, steeds kloppende, de soep toe. Maak de soep op smaak af met zout en noot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9