HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. INSCHRIJVINGSLIJST. Tweede Blad Sa! Zaterdag 1 Juni i929 DE OORZAAK VAN COMMUNISME. t DE PARTIJ DER HEEREN. Pagina EEN ONDERHOUD MET MGR. DR. B. ERAS. II Hl» VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. HET DRAMA TE 's HAGE KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. f Wij hebben gisteren aangetoond, dat de bewering van „Het Volk" als zou heit communisme vooral in katholieke streken ingang vinden, beslist in strijd is met de feiten. Het socialistisch blad is trouwens Wel zoo vriendelijk te erkennen, dat het katholicisme geen communisme voortbrengt. Dit laatste is niet geheel juist, want er zijn duizenden echte communisten onder de ka tholieken. Maar deze communisten zijn het vrijwillig en dwingen anderen hun levens wijze, aanvaard ter eere Gods en tot heil van medemenschen, niet op zooals de bolsje wieken. „Het Volk meent echter de oorzaak ge vonden te hebben, waarom het communisme vooral in katholieke landen tiert. Het kommunïsme vindt in het algemeen zijn aanhang onder de minst ontwikkelde leden der arbeidersklasse. Waar het in eenig land een maohtstelling bereikt, be treft heit zoo goed als altijd landen met een hoog percentage van analfabeten, van men- sclien die niet kunnen lezen of schrijven. Zoo is het in Rusland, in Hongarije, op den Balkan, in Italië. Ook in landien met beter onderwijs zijn het de minst ontwikkelde lagen, die ln het algemeen het meest voor het kemmunisiTie toegankelijk zijn. Die landen nu met een laag ontwikke lingspeil, met een wijdverbreid analfabetis me, met een verwoestend alkoholiisme, zijn tevens de katholieke landen. Op de oorza ken van dit verschijnsel gaan wij nu niet in; wij konstateeren alleen het feit. Dat is de reden, waarom katholieke landen den vruchtbaaraten bodem voor het kommu- munism-e opleveren. Wij hebben hierbij even op te merken, dat Rusland geen katholiek land is; dat Hongarije heelemaal geen „achterlijk" land is en zeker geen achterlijke bevolking heeft in de steden, waar het communisme, waarachtig niet onder 'de minst-ontwikkel den, een oogenblik sterken aanhang vond; dat de Balkan weer allesbehalve katho liek is en dat het Noorden van Italië, waar heit communisme of liever het radicale socialisme een oogenblik zeer sterk was, evenmin achterlijk kan worden genoemd, dan Duitschland of Nederland. Waar is, dat domme menschen in het algemeen het gauwst communist wordem, ma,arhet zijin ook niet de slimsten die höt eerst gewonnen worden voor het so cialisme. „Het Volk" vertelt verder, dat de katho lieke landen op „laag ontwikkelingspeil" staan en dat daar de meeste menschen wo nen, die niet lezen en schrijven kunnen. Hierbij mag worden opgemerkt, dat hunne lezen of schrijven niet noodzakelijk een „laag ontwikkelingspeil" ten gevolge beeft. Iedereen weet, dat de gemiddelde Franschmam, Spanjaard, Italiaan of Ier, meestal veel meer innerlijke beschaving be zit dan een lezende Duitscher of Ameri kaan. Of er meer gedronken wordt in Italië dan in Nederland, is voor ons nog een heele vraag, maar dat de drank iemand eerder communist dan socialist of liberaal dcet zijn, lijkt ons ver van bewezen. De misvatting van „Het Volk" is, wezen lijk onderscheid te zien tusschen commu nisme en socialisme; dit onderscheid be staat alleen in tempo en tactiek. Overal waar de socialistien beslist de meerderheid hebben, treden zij, voor den godsdienst vooral, even verschroeiend op als de communisten. Waar socalisten me de-verantwoordelijkheid dragen, regeeren en water in den wijn doen, komen de links socialisten en communisten. Zij volgen overal de sociaal-democratie, die alleen daar tieren kan, waar de toestand der ar beiders slecht is en dezen het contact verlo ven hebben met de Kerk. Overal, waar de arbeiders geloovig zijn en behoorlijke levensvoorwaarden genieten, bebben socialisten noch communisten kans. Het eenige middel om aan den rooden vloed te ontkomen is, versterking van het geloofs leven en verbetering van de maatschappelij ke positie der arbeiders. De verdediging van „Het Volk" is dik wijls merkwaardig. Eenerzijds beweert het blad heel stout, dat niet minder dan 98 Procent van haar 56.000 leden nog altijd tot het proletariaat hooren. Daarover schreef het „Vaderland" heel scherp: Wij hebben daarvan even opgekeken, heel even maar, omdat wij weten dat „Het Volk" als zekere Junigebeurtenissen in het zicht komen tegenwoordig moet men van Juli-gebeurtenissen spreken nog minder voor een klein geruchtje vervaard ïs dan anders. Misschien bedoelt het niet meer met het i>roletariaat wat de oude Ro meinen daaronder verstonden, te weten den burger uit de laagste klasse, die als be- zitlooze den Staat slechts dient als verwek ker van proles (nakomelingschap). Maar deze gissing moeten wij verwerpen, aan gezien de 8. D. A. Pover het algemeen warm overtuigd voorstander is van de kunstmatige kinderbeperking, (curs, van ons. Red, N. D.) Dan blijft alleen de oude en ook door de sociaal-democratie geijkte beteekenis van het woord over, die is lpm- Penprolatariaat. Maar. dat klopt weer niet met den 1 Mei-optocht; wij hebben bij -n laatsten niet stillen ommegang meer Mgr. Dr. Eras, Procurator van het Neder- landsch Episcopaat te Rome, vertoefde voor familie-aangelegenheid deze week enkele da gen in ons land, en van deze omstandig heid maakten wij gebruik om met Mgr. een onderhoud te hebben naar aanleiding van de stichting van het Nederl. College te Rome. Zooals men weet is aan Mgr. Dr. Eras, die zalf al meer dan een kwart eeuw te Rome leeft en werkt, de leiding opgedragen van de voorgenomen stichting van het Nederl. College, een taak, die hem, waar zijn per soon al zoo lang een levend trait d'union vormt tusschen Nederland en de Eeuwige Stad, wel moet toelachen ais de vervulling van een lang gekoesterd levensideaal. Mgr. Dr. Eras toch is als de Procurator van het Nederl. Episcopaat zeker een der hoofdfiguren, om wien zich de sterke Hol landsche kolonie te Rome concentreert. Hij mag er zeker trots oh op zijn in de allereerste plaats een natie te vertegenwoor digen, welke om haar voorbeeldig bloeiend Katholiek leven bij het Vaticaan in zeer hoog aanzien staat. Z. H. de Paus heeft dit den laatsten tijd bij gelegenheid van de vele audiënties van Hollandsche Bedevaartgangers nog eens hij herhaling uitdrukkelijk uitgesproken. Holland wordt te Rome geprezen en ge waardeerd om zijn daadwerkelijk Katholiek leven, om zijn godsienstigen en kerkelij ken bloei, om zijn zin voor grootsche chari tatieve daden, zijn voorbeeldig onderwijs, zijn omvangrijke missie-actie. Een Hollandsche Kardinaal staat aan het hoofd van de Congregatie van de Propagan da des Geloofs, en onder diens opperleidimg werken tal van Bisschoppen, allen zonen van het Hollandsche volk, in de verste stre ken en d eel en der wereld. Maar bij al dit actieve en rij.k geschakeerd geloofsleven is Katholiek Holland in één be langrijk ding, bijna onverklaarbaar, achter gebleven bij alle andere naties en volken; wij Hollanders, hoe talrijk en hoe eervod ook te Rome vertegenwoordigd, wij hebben geen eigen centrum te Rome. Ja, in nog één ding zijn wij, Hollanders, bij tal van andere naties ten achter, maar dit kan ons niet tot eigen schuld worden aangerekend, wij missen ook een eigen di plomatieke vertegenwoordiging bij den Paus, sinds deze post, na enkele jaren eer vol te hebben bestaan, weer door een gewild ostentatieve demonstratie van kleinzielig antipapisme werd te niet gedaan, 'n smaad, die onzen geëerbiedigden H. Vader van de zijde van Zijn anders zoo trouwe en aan hankelijke Holland zeer pijnlijk moet heb ben aangedaan. Waar zelfs een Staatsman als Mussolini in dezen tijd den Paus zijn wereldlijke rech ten hergaf, en daarmede de historische Re- meinsche quaestie oploste, daar moet het klein-Hollandsoh gepeuter wel een dubbel jammerlijk figuur hebben geslagen. Maar waar dit laatste een gebrek van tactiek beteekende hij onze Hollandsche po litieke tegenstanders, is het eerste tekort, n.l. het niet bestaan van een eigen Hollands ch goedgokleede en wel doorvoede menschen bijeengeaien dan ooit; zoodat wij het er wel voor moeten houden, dat deze kruis vaarders voor die gelegenheid costumes had den gehuurd, en hun slanke lijn door po stiche .en schmink hadden weggemaakt. Anderzijds echter betoogt „Het Volk", dat haar partij vooral de ontwikkelde en hoogstaande arbeiders in haar rijen trekt en dat het „lompenproletariaat" hij de com munisten zijn heil zoekt. Geen wonder, dat daarop de communis tische „Tribune" vlam vat en verklaart: Onder de Belgische sociaal-democraten heerscht geen verslagenheid, integendeel, er heerscht groote vreugde. Waarom? 22 socialistische kamerleden en senato ren werden op hun verzoek met een ridder orde begiftigd! Daar verdwijnen die verloren 6 a 7 zetels bij in het niet. Waarom deelt „Het Volk" die heugelijk bericht niet mee aan zijn lezers? Daaruit zou ieder toch kunnen zien, dat de sociaal-democratische leiders nette men schen zijn, in tegenstelling tot de commu nisten, die eigenlijk voor 99 pOt. bestaan uit analfabeten en dronkaards. De sociaal-democraten zijn de partij der nette menschen, der menschen in rok en hoogen hoed en met een lintje. Wij zijn de partij der haveloozen. Hebben we ooit anders beweerd? Als je een beetje een heer bent, sluit je je aan bij de S. D. A. P.! Nu, dit laatste klopt weer met de verkla ring van den millionair Vandervelde, die als leider der Belgische socialisten den te ruggang van zijn partij bij de laatste ver kiezingen, volgens het verslag, dat „Het Volk" van zijn rede gaf, o.a. verklaarde door het feit dat „vele kiezers die over een klein vermogen beschik ken, zich hebben laten vangen" en de so cialisten weer verlieten voor de liberalen. Het is zeker een rare partij, die zich zelf zoo har weerspreekt. Katholieke centrum te Rome, ons Katholie ken zei ven aan te rekenen. Een tekort en gemis, dat wij eigenlijk al veel te lang hébben laten voortbestaan, en dat ons nu aanleiding kan geven tot alge- meene vreugde en geestdrift, nu eindelijk in dit blijde Pauselijke jubeljaar het verheu gend initiatief is genomen om aan dit voor ons beschamend tekort een einde te stellen. Op onze dagelijksche rondwandelingen door Rome, zoo vertelt Mgr. Eras, komen wij telkens voorbij de eerbiedwaardige ge bouwen en paleizen, die de eigen nationaal Katholieke ooi,leges zijn der Engelschen, Duitschers, Franschen, Spanjaarden, Portu- geezen, van Bohemers, Schotten, Ieren, Po len, Hongaren, Belgen, zelfs de Grieken, Ru thenen, Armeniërs en ja zelfs de Ethiopeërs zijn niet achtergebleven een eigen college te Rome te stichten. Hebben de Zuid- en Midden-Amerikaan- sche volken een eigen college te Rome, Bra zilië alleen heeft pas 'een nieuw college ge opend, en de Vereenigde Staten, dat reeds lang een eigen college te Rome bezat, is nu weer bezig een groot nieuw paleis te bauwen op den Janiculus. Verschillende streken Van Italië zelf, dat toch overal zijn seminaries heeft, hebben bo vendien nog een eigen college te Rome. Pas is weer het Lombard ij nsch College geopend, dat niet minder dan vier milliocn lire heeft gekost. Daarbij moet men niet vergeten, dat al deze naties en landen, die wij zoo juist heb ben opgenoemd, meestal nog twee verschil lende colleges hebben, een voor etudeerende priesters en een voor theologanten. Is het dan te overmoedig als wij meenen, dat het nu mper dan tijd is dat ook Katho liek Holland er aan gaat denken een eigen college te Rome te stichten? Zeer vele Hollandsche Katholieke pries ters sfcudeeren nog. jaarlijks te Rome. Mgr. Dr. Prof. Schrijnen heeft er in het interview, dat wij onlangs met hem hadden, in zake den bloei van de Nijmeegsche Uni versiteit, nog aan herinnerd, dat ook te Rome nog veel Hollanders studeeren. Deze Hollands dbe priesters moeten nu te Rome jnaar uitzien, dat zij ergens onderdak vindern Hen nu te zamen te brengen in een eigen HoUandsch milieu, is natuurlijk de eerste opzet van de stichting van een eigen Neder- landsch College. Religieuzen, die voor studie naar Rome komen, vinden uiteraard wel een tehuis in de kloosters en huizen van hun eigen Orden en Congregaties. Maar ook ordesgeestelijken, die voor studiedoeleinden of eenige andere opdracht voor eenigen tijd naar de Eeuwige Stad komen, zullen welkom zijn in het Ne- derlandsch College, waar zij uiteraard bij hun landgenooten alle mogelijke inlichtin gen en oriëntaties vinden, die zij voor hun studie of opdracht van noode kunnen heb ben. Maar als wij denken aan een officieel Ne derlandsch College te Rome, bedoelen wij natuurlijk niet uitsluitend een soort van Convict voor priester-studenten. Zulk een College moet een verder strekkende betee kenis hebben. Het moet een centrum wor den voor Nederlandsche Katholieken te Rome. Al zullen de resideerende priester-studen ten er ook hun kamers vinden, het Nederl. College zal een eigen tehuis worden voor alle Katholieke Hollanders, die naar Rome komen. Er zullen receptiezalen en salons komen, waar te Rome vertoevende Hollanders el kaar kunnen ontmoeten en treffen, waar zij samenkomsten en vergaderingen kunnen houden, waar zij alle inlichtingen en facili teiten kunnen verkrijgen, waar zij geholpen kunnen worden voor het verkrijgen van Pauselijke audiënties en voor het bijwonen van kerkelijke plechtigheden en festiviteiten. De Hollandsche pelgrim zal er een tehuis, een eigen Hollandsche sfeer, een eigen pied terre vinden. En als wij dan weten dat Mgr. Dr. B. Eras zelf, die reeds meer dan een kwart eeuw den Rome-reizigers in alle opzichten steeds ten dienste stond, de leiding zal heb ben en als eerste Rector in het Nederlandsch College komt inwonen, dan mogen de Hol landsche Katholieken verzekerd zijn dat hun belangen te Rome met allen ijver en dienstvaardigheid zullen worden behartigd en betracht. Zooals men heeft kunnen lezen, is de eer ste steen voor deze stichting, in de dagen dat de Nederlandsche Bisschoppen te Rome vertoefden, tot groote verheuging van Z. H. den Paus, die dit College met voldoening ziet verrijzen, bereids gelegd. Het Nederl. College zal komen te staan op een der fraai ste punten van Rome, gelegen bij de Ther men van Caracalla, op de hoogte van San Saba met het schitterend uitzicht op de oude ruïnen van Rome, en het prachtig verschiet op de bergen van Latium. Het wordt gebouwd onder leiding van Alexandra Villa, een jong en bekwaam ar chitect, die zoo pas het groote Sanatorium van de H. Kruiszusters te Rome heeft vol tooid. Het volgend jaar November zou het Col lege moeten openen. Het woord is nu aan Nederland's Katho- 'V-S MGR. DR. ERAS, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome, aan wien de oprich. ting van het Nederlandsch College la toevertrouwd. liéken, die zich hier van een sohoone eere- taak hebben te kwijten en in dit jubeljaar den glorierijk regeerenden Paus Pius XI een zeer bijzondere nationale hulde kunnen brengen. Zoo juist hebben wij verleden week het vijf en twintig jarig bestaan herdacht van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, dat onder het minister-president schap van Dr. Kuyper op initiatief van Prof. Blok werd gesticht, en waarvan tot eersten directeur werd benoemd de nog altijd be treurde priester Dr. Gisbert Brom, omdat de Regeering begreep dat het hier zoowel een vaderlandsch als Katholiek wetenschap pelijk belang gold. Onzen roemrijk regeerenden Paus Pius XI werd eenige jaren geleden de smaad aan gedaan, dat de Nederlandsche gezantschaps- post bij het Vaticaan om klein-politieke re denen werd ingetrokken. Nu wordt aan Neerland's Katholieken, be trekkelijk vrij onverwacht, de schoone gele genheid geboden om op een even edelmoe dige als fiere wijze revanche te nemen op dezen smaad, den Paus aangedaan. Wij worden in de gelegenheid gesteld op onze eigen manier en in onzen eigen geest een nieuw Nederlandsch Katholiek gezant- sehapsgebouw te stichten, waarin Katholiek Nederland op de meest waardige wijze te Rome vertegenwoordigd zal zijn, een eigen Nederlandsch College te Rome. Deze vreugde en voldoening zullen Neder land's Katholieken den Paus en zich zeiven met een groot en edel enthousiasme berei den. „De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart Giften worden aan ons kantoor te Rotter dam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretorialaan, Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 4055.12 H. A. L. te Bso A. R. te Oisterwijk 25.— A. B. te Aerdenhout 25.— J. L. W., Rotterdam, voor genezing van een zieke t io. Ter eere van de H. Theresia van het Kindje Jesus, ter gelezing van een zieke van N.N. Rotterdam 5.— J. R. te R„ Amsterdam, tot spoedig herstel van een a.s. missionaris 5.— L. te Eindhoven 2.50 J. A. v. Gr., Rotterdam 1.50 P. Th., Rotterdam 2.50 T. M., Amsterdam 5 N. N., Amsterdam 25. Pietersen, Amsterdam 25.— Fa. S. Co., Amsterdam 50. Totaal 42S6.62 DE NASLEEP DER CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. De toestand van den moordenaar. De toestand van den marktkoopman B., die Donderdagavond zijn 38-jarige vrouw in haar woning in de Faber v. Riemsdijks'tnaat met revolverschoten doodde en daarna een schot op zichzelf loste, was gisterochtend vrij goed. Een nader onderzoek, in het ziekenhuis in gesteld, heeft aangetoond, dat de gevolgen van het schot, waarmede de moordenaar zich zelf yan het leven trachtte te berooven, minder ern stig zijn dan aanvankelijk gedacht werd. De kogel drong bij den slaap in het hoofd en verliet het lichaam weer achter het oor. De de dader van het ziekenhuis naar gevangenis overgebracht Gisterenmiddag is B., die gearresteerd is ln verband met den moord op zijn vrouw, Don derdagavond in de Faber v. Riemsdijkstr. ge pleegd uit het ziekenhuis ontslagen. Hoewel hij nog niet geheel van zijn verwon dingen is hersteld, bestond er geen bezwaar tegen, hem naar het Huis van Bewaring over te brengen en daar op te sluiten. Des middags nog heeft het transport plaats gehad. KIND VERDRONKEN. In hét Westérdiep te Compascuum is het zoontje van K., te water geraakt en verdron ken. Nog steeds loopende zaken J. A. C., die in verzet was gekomen tegen een veretekvonnis van het Gerechtshof te Arn hem van Februari jl., was Donderdag wederom gedagvaard in de zaak, waarin hij zich wegens meineed had te verantwoorden. Hij zou vaische verklaringen hebben afge legd in de bekende Culemborgsche moordzaak tegen Sweeris en Vroege, waarvoor hij door het Amhemsche Hof in Februari tot 5 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Hiertegen kwam hij ln verzet en toen Donderdagmorgen de zaak voor het Hof op nieuw diende, ia C. wederom wegens ziekte niet verschenen. De verdere behandeling der zaak is daarom voor onbepaalden tijd uitge steld. Vrijdag, geraakte in de Spoorstraat, te Roo sendaal het 6-jarig zoontje van den heer A. Jongmans, wonende ln de Groenstraat aldaar, onder een aanhangwagen van een motor tractor van circus Hagenbeek, met het noodlot tig gevolg, dat de kleine, wien één beentje werd afgereden, terwijl het andere deerlijk werd gewond, aan de bekomen wonden la overleden. J „.j_J ï,|j4t!Aslül

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5