GEMEEMTERAAB VAM SCHIEDAM. Voor allen die Sukkelen ivlljïiaiardt's LaxeertaiiSeüen ZATERDAG 8 JUNI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 EEN BRES IN HET MONOPOLIE VAN HET STEDELIJKE DE ADMINISTRATIEVE OVERSCHRIJVINGEN DE SAMENSTELLING VAN DE COMMISSIE VOOR DE HAVENBELANGEN DE HONGERSNOOD IN SHANSI WEERBERICHT. LAATSTE BERICHTEN r Da gistermiddag gehouden raadsvergadering heeft weer tot half zeven geduurd. En wederom bleven de voornaamste punten van de agenda onafgedaan. Bij de ingekomen stukken was een voorstel van B. en W. om hun College machtiging te verleenen over te gaan tot afbraak van de ge meente woningen aan de Villastraat 33 en 35, Rotterdamsche Dijk 1S6, Gedempte Broersvest (voormalig stalgebouw N.V. Hoek's Transport en Expeditiemaatschappijt) en het Paviljoen op het terrein van de voormalige Schiedamsche Officierenvereeniging, zulks in verband met de omstandigheid, dat genoemde woningen met wandgedierte zijn besmet en een gevaar ople veren voor de omgeving. De heer COLLé vond het wel eigenaardig, dat dit paviljoen van de voormalige officiereeaver- eeniging nu ineens moet worden afgebroken nu er maar één gezin meer in woont en er dus plaats genoeg is. Wethouder HOUTMAN merkte op, dat het betreffende paviljoen n;let meer geschikt, is om te bewonen. De heer COLLé antwoordde, dat de bewoner van het paviljoen van den Vrij willigen Land storm een stukje terrein had gehuurd en zulks tegen den wensch van het gemeentebestuur. Nu tracht de gemeente hem óp deze wijze te treffen, (De voorzitter hamert). Wethouder VAN VELZEN antwoordt hierop, dat op den betreffenden bewoner reeds gerui- men tijd aandrang is uitgeoefend om-te ver huizen; de andere bewoners hebben dit ge daan, deze echter niet. Hij heeft een huurschuld van f 200. De heer COLLé wil het voorstel aanhouden om de raadsleden in de gelegenheid te stellen zich persoonlijk van de feiten op de hoogte te stellen. De huurschuld is te wijten aan door- loopende werkloosheid van den man. Het voorstel Collé wordt verworpen met IS tegen 4 stemmen en het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan den heer J. A. Hingman, leeraar in het teekenen aan het Stedelijk Gymnasium werd onder dankbetuiging voor de in die functie aan de gemeente bewezen diensten eervol ontslag verleend met Ingang van 15 October a.s. Naar aanleiding van het reeds eerder in ons blad vermelde schrijven van het Harmoniege zelschap „Oefening baart Kunst", deelde de voorzitter het volgende mee: Op advies van de commissie van het Stedel. Muziekgezelschap hebben B. en W. besloten met O. B. K. en St. Ambrosius te overleggen over twee data waarop deze vereenigingen elk een concert zullen geven in de Plantage. Wat de beide andere adresséórende vereenigingen betreft, door deze zal een proef worden afgelegd om te laten onderzoeken of zij een behoorlijk concert kunnen geven. Wethouder Houtman vult dit nog aan, met de mededeeling dat wat O. B. K. en St. Am brosius betreft B. en W. van hun prestaties op de hoogte zijn; van de beide andere kennen B. en W. ze niet. Een volstrekt onpartijdig be- oordeelaar zal daarover beslissen. De beer WAARDENBURG zou willen, dat eerst de proef werd afgelegd en eerst dan tusschen de in aanmerking komende vereeni- glngen de beschikbare tijd werd verdeeld. De voorzitter zal deze aangelegenheid nader in het college bespreken. Er scheen eenlge jaloersheid te bestaan, dat O. B K. en St. Ambrosius zonder proefspelen in de Plantage mogen concerteeren en de beide andere niet. Intusschen bleek men er mee accoord te gaan, dat B. en W. verder de regeling op zich nemen in den geest als door den voorzitter medegedeeld. De plantage is dus niet meer het monopolie van het Stedelijk muziekkorps. Het verzoek van de plaatselijke commissie van de R. K. Jeugdorganisatie om de oprichting en instandhouding van een R. K. Huishoud en Industrieschool met daaraan verbonden avondcursussen te Schiedam noodig te ver klaren, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. De commissie van toezicht op het Bewaarschoolonderwijs Alvorens de benoemingen van de mmmissie van Toezicht op het Bewaarschoolonderwijs aan de orde kwamen, maakte de heer Waar- .denberg de opmerking, dat het toch niet aanging nu weer een liberaal in deze commissie te be nomen, waar de S. D. A. P., terwijl het toch veelal arbeiderskinderen betreft, niet in de commissie is vertegenwoordigd. Een lange discussie ontspon zich over deze kwestie. Wethouder HOUTMAN vertelde, dat mej. Alida Loopuit en „Het Nut" het initiatief tot het bewaarschoolonderwijs hebben genomen. De heer STEENS merkte op, dat reeds in de middeleeuwen de katholieken bewaarschool onderwijs gaven. De heer v. d. KRAAN vroeg waarom in een vrouwonvacature weer geen vrouw op de aanbeveling is geplaatst. De heer HOOGENDAM wildo weten waarom het advies van do commissie van onderwijs niet Is opgevolgd. Wethouder do Bruin merkte nog op, dat er ten aanzien van deze aanbeveling volledige vrijheid bestaat. Er is geen enkel advies. En nu fcaat hot toch niet aan, dat in een commissie van vijf drie liberalen zitting moeten hebben. Rat ls weer de ond-liberale verwaandheid, dat zij alleen bekwaam zijn voor elk soort van ïcgentencommlssles. De heer SLAVENBERG vertelde even niemand scheen het te weten dat de commis sie uit zeven leden bestaat en dat er alle groepen in zijn vertegenwoordigd, ook de S. D. A. P.i Overgegaan wordt tot de stemming, waarbij herbenoemd worden mej. A. E.- J. Melchei'B en dr. C. R. Vermaas en benoemd in de vaca ture van mevr. H. L. Goemans-Geertsema Bee- kering, buiten de aanbeveling om, de heer W. J. Goslinga. De toekomst van de Stadhouderslaan Op het voorstel tot uitgifte in erfpacht van een strook grond aan de Zuidzijde van de Stadhouderslaan tot vestiging van een auto- garage met herstelwerkplaats, was een adres ingekomen van een 13-tal bewoners van de Stadihouderslaan en omgeving, met verzoek bedoelden grond te bestemmen voor woon- huisibouw, of althans die handeling te ver richten waardoor hun bezwaren worden ver vangen. De heeren v. d. MOST en SCHEURKOGEL begrijpen, dat bezwaar wordt gemaakt tegen de vestiging van een industrie in bedoelde om geving. De heer STEENS zou een grens bepaald willen zien waarbuiten geen industrie mag worden gevestigd. Wethouder HOUTMAN betoogde op de eerste plaats, dat de omwonenden geen last van de fabriek zullen hebben. Er ls weinig grond voor industrieën, die 1200 M2. verlangen, be schikbaar. Het voorgedeelte'wordt een show room en zal de omgeving geen oneer aandoen. Het is niet de bedoeling v\n B. en W. speciaal aan deze zijde van de Stad.houdersla.an in dustrieën te vestigen. Wat hier echter defini tief zal komen, B. en W. durven het nog niet te zeggen; het hangt nauw samen met de exploitatie in de toekomst van onze havens. De heer KAVELAARS was bang, dat de industrie last zou aandoen aan eventueele uit voeringen op het feestterrein. De wethouder merkte op dat het feestterrein nu reeds grenst aan het industrieterrein. Or- wel het feestterrein ligt verkeerd, ofwel de feestgangers moeten er genoegen mee nemen, dat hier wel eens wat lawaai zal zijn. Het voorstel werd tenslotte met 15 tegen 9 stemmen aangenomen. De hiehtvaartsubsidio Het voorstel tot toetreding als lid van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart te den Haag, contributie 12, ontlokte tegenspraak bij wethouder Slavenburg, die namens de fi- nancieele commissie als zijn meening te ken nen gaf, dat de gemeente geen rechtstreeksch belang bij deze zaak heeft. De voorzitter verdedigde namens de meer derheid van B. en W. het voorstel. Het betreft hier geen krachtdadige steun, die van belangstellende particulieren en gemeenten moet uitgaan. Als Schiedam zijn plaats in de zon wil behouden, wil erkend worden, wenscht dat het zijn plaats in de rij der steden erkend ziet, dan moet Schiedam ook zijn stand ophou den, dan moet het laten zien dat het met eere zijn plaats in de rij der ind ustrieeie steden Inneemt. Het sympathieke woord van den voorzitter, waarmee wij van harte instemmen, kon het voonstel niet dadelijk redden. De stemmen staakten, 12 tegen 12. In de volgende vergade. ring zal opnieuw moeten worden gestemd. Het voorstel tot wijziging van het Pensioen- besluit werd nadat wethouder Slavenburg eeni- ge vragen van de heeren Kavelaars en Steens om nadere inlichtingen had beantwoord, zonder stemming aangenomen. (Wordt vervolgd). ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst zal worden waargenomen door de geneeskundigen: van den Berg, Lange Nieuwstraat 113; Ormel, Singel 76; en Ris, Tuinlaan 92. Geopend zal zijn de apotheek van den heer A. P. van Llssa, Hoogstraat 118. WATERPOLO De zeventallen, die dit seizoen voor de Schie damsche Zwemclub aan de competitie van den Z. R. O. zullen deelnemen, zijn als volgt samen gesteld: a. Dames: B. Timmermans (doel); A. Smit, C. Janse, R. de Jong (achter; D. Odé, F. Bom, C. Koning (voor). Reserves. N. Snup, H. Va lerius. b. Heeren: S. Z. C. I.: v. d. Meer (doe) Verlinde, Hehemann, Dekker (achter)Schot, Keijzer, Bokhorst (voor). Reserves: Plaat, Kemper S. Z. C. II: de Baan (doel); Kemper, Noord- hoek, Plaat (achter)Treifel, Jac. Koning, v. d. Mark (voor). Reserves Franendorf, Troost. Morgenmiddag spelen voor de competitie van don Z. R. O. het dameszevental en S. Z. C. 1 te Dordrecht in de zweminrichting De Start, respectievelijk tegen het dames- en heeren zevental vam Merwede. Aanvang 2 uur. Maandagavond 8 uur speelt S. Z. C. II te Vlaardingen in de Spoorhaven tegen V. Z. C. II De clubavonden zullen voor dames vermoedelijk zijn op Maandagavond van 89, voor heeren op Donderdagavond van 89, terwijl de leden van S. Z. C. waarschijnlijk ook 's Zondagmiddag in de gelegenheid zullen zijn zich te oefenen of wedstrijden te spelen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 7 Juni. Vertrokken: s.s. Calliope, naar Baton Rouge; s.s. Selandia, met stukgoederen naar Bangkok via Antwerpen: s.s, Brazil, naar Rotterdam; s.s. Mitna, naar Sanketo; s.s. Korsfjord, ledig naar Blyth; s.s. Yang The, meit stukgoederen naar Duinker ken; s.s. Felox, ledig naar Sagvaag. SCHIEDAM, 8 Juni. Aangekomen; Noorsch s.s. Buna Gusta, van Londen om te dokken Jn de Wilhelminahaven. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Reel. 27028 VM 10 DE ADMINISTRATIEVE OVERSCHRIJVINGEN Het nadere antwoord van B. en W. In nader antwoord op de vragen van het raadslid den hoer Co'.lë heeft de voorzitter gisteren in den Raad het volgende meegedeeld: Ik wil niet in een beoordeeling van den maatregel treden. Maar ik wil wel dit zeggen: Van de zijde van het Gemeentebestuur is duidelijk aangetoond, dat het na 1920 den Ge meenten onmogelijk is gemaakt buiten boven tallig personeel te blijven. Men heeft dit hier ernstig getracht. Maar toen dit in de praktijk onmogelijk bleek, heeft men zich bepaald tot de administratieve over schrijving. Hierdoor wordt niet iedere school op zich zelf beschouwd, hetgeen tot zeer grillige ge volgen leidt, doch de scholen samengenomen, waardoor deze ongelijkmatigheden onderling worden gecompenseerd. Het Gemeentebestuur heeft het zoo ver bij de Regeering gebracht, dat de Ministers van Binneniandsche Zaken en Landbouw een lan delijke enquête heeft ingesteld en, onder mede deeling van onze bezwaren, beeft gevraagd, hoe andere Gemeenten daarover denken. Hoe men dus ook over de administratieve overschrijvingen mag denken, meen ik, dait de zaak In elk geval deze goede zijde hoeft ge had, dat de bezwaren voor de Gemeenten als gevolg van de wijzigingen van de Wet van 1920 duidelijk aan het licht zijn gebracht. Wat nu de bedragen betreft, die door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn nagevorderd f 5000.over 1925 en f 13.000.over 1926, deze hadden anders ook betaald moeten worden. Overigens koestert het Gemeentebestuur nog altijd het vertrouwen, dat deze korting nog ongedaan zal worden gemaakt. Hest heeft het vertrouwen, dat de Minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw, vooral als de uitslag van de enquete wordt opgemaakt de billijkheid daarvan zal inzien, omdat de grondoorzaak hier ligt bij het Rijk, dat na 1920 zoodanige maatregelen nam, dat de Gemeenten in redelijkheid niet buiten boventallig personeel konden blijven. AANRIJDING Hedenmorgen werd de 25-jarige C. S., wonen de Grofbaan, toen hij per fiets naar zijn werk ging. op de Oranjebrug aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, die plotseling naar links ging rijden. Het rijwiel van S. werd flink gehavend. Zoo was het frame ontzet en de electrischè lantaarn vernield. De onbekende wielrijder, die ook gevallen was, had een der handen bloedend verwond. Zonder zich over de aangerichte schade te hekommeren sprong hij op zijn fiets en reed er snel vandoor. Op de Niéuwe Haven ls gisteraviond de arbeider C. v. H. uit de Grofbaan, die zich in een groep wielrijders bevond welke van het werk kwam, tegen den wielrijder W. C. uit Rotterdam opgereden, met het gevolg dat hij tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. Door een agent van politie en eenige burgers werd hij naar hot brugwachtershuisje op de Nieuwe Haven gedragen. Het bleek dat hij een bloedende wonde boven het rechteroog had opgeloopen. Door het lid van het Roode Kruis, den heer A. Beukers, werd de man verbonden, waarna hij per auto naar zijn woning werd gebracht. TEMPERATUUR van HET WATER De temperatuur van het water was heden 62 graden. Onuitsprekelijke ellende der bevolking Talloos velen in Holland hebben reeds op schitterende wijze hun medelijden betoond met de ar.ne, hongerende bevolking van Zuid- Shausi. De ongunstige berichten blijven echter aanhouden. Menig medelijdende ziel zal na het lezen van zijn avondblad, nog eens napiekeren tijdens de lange winteravonden, over die ijse- lijke krantenberichten met de ontstellende bij zonderheden van den Chineeschen hongers nood. Hij zal zich een voorstelling trachten te ma ken van die arme hongerende stakkers en zich afvragenWat is nu hongersnood Hij zal zich weer in het geheugen terugroepen die da gen, toen ook in Holland het gebrek aan de deur klopte, die harde, sombere tijden van mo bilisatie en oorlog, van broodkaarten en distri butie. En met walging zal hij weer denken aan^ïle waterachtige groen ten soepjes, aan die slappe gerstekoffie, aan die dunne, karige, on smakelijke sneetjeé oorlogsbrood zondeT boter, aan die vleeschlooze eenheidsworst, aan die flauwe pap, aan die onappetijtelijke aardappel schotels, aan die papieren schoenzolen, aan die stroo-sigaren, aaq die zeegras-tabak, aan die tienduizenden zorgen, narig. en verdriete lijkheden, die als eenige lichtzijde hebben, dat ze voorhij zijn. Dan gaat hij aan het vermenig vuldigen hij stelt zich een toestand voor tien, honderd maal zoo erg, en dan denkt hij, dat hij een waar beeld beeft van de ellende die er ge loden wordt door „die Chlneezen, daar, bij de Hollandscbo bruine Paters, in Shansi". Maar ik verzeker u, dan heeft u nog geen flauw be grip van bet ongelooflijk schouwspel, dat ver schillende onzer missionarissen hier te zien krijgen. Ik zal u .eens eenige „close-up's" laten zien van de afschuwelijke film, waarvan w© hier de werkelijkheid zien en die als titel draagt „Hongersnood 1929". Honger, in den meest uitgebreiden zin des woords, honger, met heel zijn walgelijken stoet van miserie, ziekten en ellenden, kondigt zijn komst al maanden te voren aan. Het leed begint niet in de maag, maar in het hart te knagen. 't Begint met angstgevoel. Met stijgende on rust staart de boer naar den staalblauwen, steeds wolkenloozen hemel, waarin dag in dag uit een blakende, alles verschroeiende vuur gloed neerstraalt. Hij ziet, hoe de gronrl uit droogt en verhard, hoe de bladeren verschrom pelen en vergelen. Totdat eindelijk het eerst zoo vroolijk-groene veld niets meer ls dan een dorre woestenij met hier en daar wat stroo. Machteloos staat de boer tegenover het ver- woestingswerk van het felle element. Met nieuwe hoop trekt hij er iederen morgen weer op uit en spiedt de lucht af nsar het kleinste wolkje, en iederen avond werpt hij zich weer troosteloos op zijn steenen slaapplaats, wrok- kend-wanhopig alweer een verloren dag Dan worden de bovennatuurlijke machten te hulp geroepen. De Christenen beloven H.H. Missen en houden biddagen of gaan op bede vaart. Maar ook de beidenen kennen de mid delen, om hun goden te bewegen zoo niet goed schiks, dan met geweld. Eerst verbeten woede, dan machtelooze wraak is hun parool, bij de afschuwelijke regenprooessies. Zij tarten de hitte, verruilen hun lichte zomerkleeren met een meer donkere dracht (dat is absoluut noodzakelijk voor die gelegenheid) en in opge bonden fanatisme trekken zij, druipnat van het zweet naar de pagode van den regengod. Luistert de „oude heer" niet, dan wee zijn ge beente hij wordt dagen lang buiten gezet en zelf in de heete zon geblakerd blijft hij on vermurwbaar, dan weg met hem, de rivier in, of soms kost het hem zijn hoofd. Als de boer dan eindelijk tot de overtuiging komt, dat de oogst reddeloos is verloren, blijft er toch nog hoop leven in zijn hartals het vóór de eerste nachtvorsten nog flink regent, kan hij ten minste het winterkoren nog zaal- en. Maar daar steken de koude winden op de eerste rijp bedekt het veld, de grond wordt harden het vonnis is geveld nu geen herfstoogst, den volgenden zomer weer geen oogst, dus hongersnood. Dan begint de tweede fase de wanhopige strijd tegen het noodlotde felle strijd om het bestaan. Met een waren hartstocht worden de laatste groene blaadjes onkruid uitgerukt, de schors van de boomen gerukt de bladeren van de takken geritst en ingezouten. Dan valt het ezeltje als slachtoffer, het afgejakkerde, half- doodgehongerde scharminkeltje moet in den pot zeo'n ezelvleesch-keuken heeft veel meer weg van een leerlooierij dan van een spijsko- kerij. Dan volgt het met vel overtrekken skelet, dat zij hond noemden, dan de uitgemergelde kippen. En dan. O, er is genoeg. Er zijn nog zemelen, de overbodige voorraad beestenvoer, daar zijn nog pitten van watten, waar ze an ders olie uit sloegen, en dan is er altijd nog wat kaf te vinden. Onlangs was ik op bezoek bij een missiona ris, die ruimschoots zijn deel heeft gehad in de rampen, die de laatste jaren het ongeluk kige China hebben getroffen. Hij had een klein museum aangelegd een merkwaardige verza meling souvenirs aan de verschillende blijde, spannende en droeve avonturen, aan zonnige en sombere dagen, die hij had doorgemaakt. Daar lagen achter glas, naast de scherven van een bom, bij het laatste beleg in zijn tuin ont ploft op de plaats, die hij juist had verlaten, twee brokken van een grauw-bruine massa. Eerst zag ik het voor erts aan, maar toen ik het opnam voelde ik, dat het veei te licht was om metaal te bevatten. Toen meende ik, dat het turf was, en drukte er mijn verwondering over uit in die streek turf te vinden. Glimlachend zag de Pater mij aan en ver klaarde „Dit is brood". „Ja, Pater, dit is voedsel, dat hij den laatsten hongersnood hier door de arme menschen werd gegeten. Ziet u die glinsterende schilfertjes, hier en daar, dat is kaf." „En de rest van de materie „Dat is zand, of liever, de z.g. roode aarde, een uitstekende specie om het kaf te hinden." „En werd zoo iets gegeten vroeg ik onge- loovig. „Ja, ze moesten wel er was niets anders, voedsel bevat het zoo goed als niets, maar het ls het eenige middel, om het ondragelijk ge voel van leegte Uit hun maag te verdrijven. Het heeft één voordeel het bederft nooit, wordt nooit oudbakken deze exemplaren zijn al twee jaren oud en nog even versch als toen ze pas uit den oven kwamen het bevat totaal niets. Wat zou kunnen bederven Dat ls hongersnood Langzaam teren die menschelijke wrakken weg tot levende skeletten. De kleur vervaalt van vaal-geel tot aschgrauw. Steeds dieper zin ken de oogen weg in de kassen. Akelig steken de jukbeenderen uit. Het tandvleesch rot weg wegens minderwaardig voedsel en de tanden vallen uit (scheurbuik). Spookgestalten, schrikaanjagende verschijningen uit de onder wereld Je hart krimpt ineen, als je hen on derweg tegenkomt, als ze liun halfnaakte, kno- kerlge armen met de akelige beenderige grijp vingers naar je uitsteken, en als de eens zoo stoere, bonkige kerels vlak voor je neerploffen in het stof van den weg op hun knieën, en je met trillende, onnatuurlijk hooge kinderstem metjes toejammeren Lao ye, k' oliën wo pa Edele heer, heb medelijden met me En toch kan de dood d'ien uitgeleefden war klomp van vel en beenen nog niet aanstonds de baas.'De hongersdood is gewoonlijk niet het einde van dit tragisch bestaan. Maar dan wer pen als hyenas van het slagveld de besmette lijke ziekten zich op die karkassen. En de uit geputte lijven hebben totaal geen waarstand- vermogen meer en begroeten in doffe gelaten heid deze nieuwe ramp ais den genadeslag, het einde van hun marteling. CholeTa verscheurt hun verschraalde Inge wanden, typhuskoorts schroeit de laatste le venskracht weg, vliegende tering -heeft in een halven dag heel het wrak gesloopt. Dat is honger. Maar dat is nog niet alles. Dat is nog niet de helft, nog niet het tiende deel der ellende. Dat is nog maar d,e ellende van het lichaam. Maar ontzettend veel verschrikkelijker is honger als ramp voor de ziel. De geestelijk© ellende, het verval der moraal, de zedelijke vei /iWering van heel een volk door den honger aangericht zijn onherstelbare rampen. Dan laten de Chineesche rijken en grooten, de lui zoo gevierd om hun hoffelijke manieren, de gluipers en kruipers, als er wat te verdie nen valt, hun waren barbaarscMieidenschen aard kennen. Zij sluiten hun jarenlang vol gepropte voorraadzolders en drijven steeds de prijzen op. Met een glans van satanisch genoe gen op hun gelaat, wijzen zjj de dringendste smeekbeden af met een beroep op hun levens- princiepKo kou ko, leder zorge voor zich. Is het dan wonder dat die arnia hongerende staakers door wanhoop en verbittering de bergen worden ingejaagd, waar zij zich bij de Zwakke, veranderlijke wind, half tot zwaar, bewolkt, waar sok ijtijk weinig of geen neer slag, Iets warmer. De barometer verandert op den voormiddag weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.46 tot 's morgens 4.10. rooverbenden aansluiten, om met geweld en liet a£ t© persen, wat hun zoo WTeed wordt ge weigerd Hebben zij van hun standpunt als heidenen geen gelijk Is het niet veel verkiese lijker diagelijksch goed gevoed en gekleed van roof te leven en ten slotte van de hen vervol gende soldaten den kogel te krijgen, dan in el lende én verdriet de zijn te zien wegteren, om tenslotte in een langen doodstrijd zelf weg te kwijnen En ook het eenlg edele en goede, waar de oude Chineesche beschaving altijd zoo prat op ging, wordt door den honger aangetast, de heilige familieband wordt verscheurd. Als de huisvader ziet, hoe de ellende iederen dag hooger stijgt, -h-oe moeder-de-vrouw lang zaam wegteert en niet meer voor de kinderen 'kan zorgen, hoe zij zich niet meer op de been kan houden en een last wordt voor het gezin, waarom zou -hij haar dan niet voor goed geld verknopen aan een welgestelden buurman, die er trotsch op gaat „meerdere vrouwen te kunnen voeden". Het gezin is gered: weer zong minder en d-e koopsom van moeder Is weer een flinke duit' om zijn kinderen te kunnen voeden, 't Volgend jaar, als de oogst Inkt, koopt hij voor zijn kleinen wel weer een nieuwe moeder. En waarom do jongens thui-s laten verhon geren als or zooveel kinderlooze rijken een handvol zilver voor bieden. En dan de opgeschoten meisjes, wat zou het onvergeeflijk dom zijn haar thuis te laten wegteren. Een meisje doodgehongerd, is im mers niet alleen een kind verloren, maar ook verloren kapitaal. Er zijn nog wel candidaten te vinden, die •haar met plezier in huis willen opnemen, gratis kost, inwoning en een rijk leventje verschaf fen, en vader nog een flinke duit in handen spelen. En wie weet, misschien heeft hij wel het buitenkansje, dat hij haar van de hand kan doen aan 1 „handelaars of opkoopers" en dan geniet zij wellicht het voorrecht en de eer te worden gevoerd naar de groote schitterende steden, waaT zij te midden der weelderige pracht en rijkdom als danseuse of eing-song- girl mag optTeden: devotie dienares van de mo derne veuustempels. Verleden jaaT reeds, wor den alleen uit Shansi 17.000 meisjes ..uitge voerd". Dat is hongersnood. Dit zijn eenige tafereelen uit het vroeselijk treurspel „honger", deze winter opgevoerd in de Shaneineosehe bergen, waarvan verschillen de Hollands-Che missie narissen de droeve toe schouwers zijn. En nu de apotheose. Nu nog een beeld, dat naar ik hoop, nog lang in het hart gegrift blijft van al onze Holland- eche vrienden. In de dagen van de Goede Week voerde de II. Kerk in haar ontroerende Passieliturgie, voor ons weer op de machtige figuur van den onovertroffen klaagzanger Jeremias. In felle tonen van schrijnend weedom treurt d© Profeet, over de rampen, waardoor het God verlaten en naar een Redder smachtende joodsche volk is getroffen. En het meest vreeselijke, dat zij te lijden hebben, is de bonger. En als het hoogtepunt van alle foltering, het meest folterende van alle smart, jammert de Profeet het uit in de zieldoorsnijdend© klacht: „Parvuldi petierunt panes et non erat, qui frangeret eis". De kin dertjes vroegen om brood en er was niemand, die het hun brak. In deze wanhoopskreet, en het augstgeschrel der hulpelooz© hongerige kindertjes huilt ons de hongeT tegen in al zijn verpletterende tra giek. En denkt dan eens. Dit jaar is deze aangrijpende klaagzang van den Profeet; niet louter een brok historie uit oeroude tijden; ook geen beeldspraak of alle* gorlsölie voorstelling, maar 't is de harde- wreede werkelijkheid, een natuurgetrouw re laas van wat er In onze dagen nog gebeurt, 't is een treffend beeld van den hongersnood in Shansi. Luaufu, Mei 1929. MISEREOR. A. H. J. ENGELS. Maandag 24 Juni a.s. hoopt de heer A. H' J. Engels, lid van de Tweede Kamer óeT Staten-Generaal, zijn 60sten verjaardag 'e vieren. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Meer studenten dan ooit tevoren Nu de colleges van dezen academischen cur sus nagenoeg zijn geëindigd, blijkt, dat het aan tal studenten, dat dit jaar aan de Leidscb® unlyersiteit was ingeschreven, 2382 heeft b0* dragen, een getal dat nog nooit te voren bereikt. Het vorig jaar was dit aantal 2236- UIT HET TEXTIELBEDRIJF Nieuwe onderhandelingen Naar aanleiding van het voorstel der £iV" brikantenvereeniging in de textielindustrie, de vacantleregeling los te behandelen van "9 andere eischen, door de samenwerkende te** tielarbeiidersbonden gesteld, hebben de hoof besturen van die bonden zich bereid verklan' aan dien wensch te voldoen, zoodat volgens „Courant" binnenkort nieuwe onderhandel'^ gen over de vacantieregeling in het text'" bedrijf gevoerd kunnen worden. Verwacht wordt; MODEMAGAZIJN UITGEBRAND- Gistermorgen omstreeks 9 uur is brand u''„ gebroken in het modemagazijn „Maison Cb op den Nieuwendijk te Ylissinge*. Het wl"': huis ia totaal uitgebrand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2