FEUILLETON DE IDEALIST I DINSDAG 11 JUNI 1929 ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN SPORT EN SPEL LUCHTVAART. De „Sverige" over den Oceaan HET TOESTEL ONGEDEERD 1 HET TOESTEL VAN V. LEAR BLACK VERNIELD ViSSCHERIJ 'v-v-v-s 'fsLfr >2 j '••L&XatjO-V .^.w >x- 1 De actie in den lande In de Zaterdag j.l. onder leiding van prof. mr. P. J. M. Aalberse gehouden bestuursve"- gadering der Vereeniging A.V.O. (arbeid voor onvolwaardigen) is komen vast te staan, dat allerwegen in den lande aan de oplossing van het pvobleem arbeidszorg voor onvolwaardige arbeidskrachten wordt gewerkt. In verschil lende plaatsen zijn reeds plaatselijke ol ge westelijke A. V. O.-comités opgericht of in voorbereiding. De secretaris der landelijke vereeniging stelt zich met al deze plaatselijke pogingen in contact, om eenheid in den op zet te bereiken en versnippering tegen te gaan. Tot nog toe wordt daartoe alle medewerking verleend. Bij de vaststelling van het Reglement voor den algemeenen Raad van Advies, werd uit drukkelijk gestipuleerd, dat in dien Raad de samenwerking en het contact kaai worden tot stand gebracht, niet alleen tusschen de lan delijke A. V. O.-vereeniging en andere orga nisaties en lichamen, die zich met de zorg voor onvolwaardigen bezig houden, maar ook tus schen die organisaties en lichamen onderling. ZWALUWEN—ROODE DUIVELS Dc Hollandsche ploeg Voor den wedstrijd Zwaluwen tegen Roode Duivels, die op 16 Juni a.s. op Houtrust in Den Haag zal worden gespeeld, is het Zwaluwen elftal als volgt samengesteld Quai (A. D. O.), doel; Van Run (P. S. V.), rechtsback; Stuve (Enschedé). linksback; Breitner (A. D. O.), Halle (Go Ahead), Schlos- ser (Heracles), midden; Elfring (Alcmaria), Van Kesteren (H. B. S.), Bakhuys (Z. A. C.), Van Loon (Willem 2), Van Gelder (V. C.) voor. Als scheidsrechter is uitgenoodigd de heer W. Eymers. Vooraf zal van half twee tot drie uur een wedstrijd plaats vinden tusschen twee Westelijke jeugdelftalien. De wedstrijden zullen worden op geluisterd door muziek van „De Haagsche Poli tie". WEDSTRIJDEN ROTTERDAMSCHE ZEILVEREENIGING Een goed geslaagde tweede dag Op den laatsten dag van de tweedaagache wedstrijden, die de Eotterdamsehe Zeilvereenl- gtng op den Kralingschen Plas heeft gehouden, was het weer heel wat beter dan Zaterdag. In de ochtenduren werd de tweede serie ge houden van de wedstrijden in regenbogen en de 12 voets-jollen voor seniores en juniores. De wind was Zuid met ruimende neigingen. Alle in geschreven schepen zijn gestart jammer was echter, dat een van de regenbogen vijf minuten te laat verscheen, zoodat zijn kans verkeken was. Bi) da regenbogen ging al spoedig na een prachtlgen start de „Lies II" van C. P. de Groot vooraan, om onbedreigd aan het hoofd te blijven en als eerste aan te komen. In de rest kwam nogal afwisseling, waaruit „Jan" van H. Veld huizen spoedig als nummer twee naar voren kwam. In de achterhoede gaf het ook nas al wat wisseling en het resultaat werd tenslotte als volgt 1. „Lies IX" van C. P. de Groot, in 1 uur 10 min. 57 sec. 2. „Jan" van H. Veldhuizen, in 1 uur 12 min. 9 sec. 3. „Flierefluiter", van B. de Rooy, in 1 uur 14 min. 5 sec. 4. „Rob", van J. Nooteboom, in 1 uur 14 min. 33 sec. 5, „Maas", van H. de Goederen, in 1 uur 14 min. 59 sec. 6. „Letty", van J. P. Sap, in 1 uur 20 min. 1 sec. De seniores-jollen waren nu allemaal present en na de eerste boei ging de „Bonzo" van P. J. J. Huybers aan het hoofd, gevolgd door „Henny" van Tjeerd Bouma en „Black Dia mond" van Jac. Barzilay. De volgorde van deze drie bleef dezelfde. De uitslag is 1. „Bonzo" van P. J. J. Huybers, in 1 uur 30 min. 55 sec.; 2. „Henny", van Tjeerd Bouma, In 1 uur 31 min. 29 sec. 3. .Black Diamond" van Jac. Barzilay in 1 uur 31 min. 53 sec. Bij de juniores-jollen was no. 13 weer onge lukkig. Maakte hij gisteren een fout voor den Start, thans voer hü een boei aan. Het resultaat werd hetzelfde als Zaterdag 1, „Mascotte" van G. Langelaar Gzn., in 1 uur 33 min. 29 sec. 2. „Dinghy" van Mej. Hoogvliet, in 1 uur 38 min. 15 sec. 3, „Jolly Joker" van W. A. Verschoor, in 1 uur 41 min. 62 sec. De heer G. Langelaar Gzn. won den uitgeloof den startprijs door een start van 3 seconden. De middagwedstrijden In den middag startten weer alle schepen, ze konden van top zeilen, hetgeen 'n schitterenden aanblik gaf. In de regenbogen werd de „Jan" van H. Veld huizen goede eerste, in 1 uur 7 min. 53 sec. Tweede werd de „Lies II" van C. P. de Groot, in 1 uur 8 min. 41 sec. derde „Maas", van H. de Goederen, in 1 uur 9 min. 37 sec. De totale uitslag was dus na de drie gehou den wedstrijden 1. „Lies II", van C. P. de Groot, met 19 punten 2. „Jan", van H. Veld huizen, met 16 punten 3. „Maas", van H. de Goederen, met 12 punten. In de 12 voets-jollen seniores wist, evenals des ochtends, de „Bonzo" van P. J. J. Huybers ais eerste aan te komen. Een t(jd lang ging „Ideaal", van W. Karreman vooraan, doch in de derde ronde moest hij zich met de tweede plaats tevreden stellen. Tjeerd Bouma was der de, doch werd gedlsqualificeerd, zoodat hij ztjn plaats moest afstaan aan de „Black Diamond", die op hem volgde. De tijden zijn 1. „Bonzo", van P. J. J. Huybers. in 1 uur 24 min. 42 sec. 2. „Ideaal", van W. Karreman, in 1 uur 25 min. 2 sec. 3. „Black Diamond", van Jac. Barzilay, in 1 uur 25 min. 43 sec. Door dezen middag als eerste aan te komen, won de heer Huybers den Harry Broeders-beker. In de 12 voets-jollen-wedstrijd was de uitslag gelijk aan de vorige twee ontmoetingen. „Mas cotte", van G. Langelaar Gzn. werd weer eerste in den tijd van 1 uur 28 min. 16 sec. Mej. Hoogvliet, met haar vrouwelijke bemanning (mej. Woudstra) werd fweede, in 1 uur 30 min. 29 sec. derde „Jolly Joker", van W. A. Ver schoor, in 1 uur 31 min. 50 sec. Het eindresultaat na de drie wedstrijden is dus 1. „Mascotte", van G. Langelaar Gzn., met 21 punten 2. „Dinghy", van mej. Hoogvliet, met 15 punten. In de gemengde klasse was de uitslag 1. „Sonnevanck", van Joh. L. de Hoog, in 1 uur 23 min. 13 sec. 2. „Margotje", van J. Broeders In 1 uur 27 min. 29 sec. De „Nelta", van J. de Wit, in de klas kiel- en middenzwaardjachten, die onder tijdvergoeding tegen de regenbogen zeilde, wist een beteren tijd te maken en kwam daardoor in aanmerking DAVIS CUP-WEDSTRIJDEN Engeland heeft ook de twee laatste enkelspelen tegen Zuid-Afrika gewonnen. Austin sloeg Robins 60 64, 61 en Gregory sloeg Ray mond 64, 61, 62, De eindstand is 50 voor Engeland. Tsjecho-Slowaldë heeft te Kopenhagen met 41 van Denemarken gewonnen. De laatste resultaten luiden; Menzel slaat Ulrich 75, 75, 62; Ivozeluh slaat Henriksen 57, 62, 62, G4. Duitschland won te Hamburg met 32 van Italië. De Italianen wonnen het dubbelspel; de Morpurgo en Bono sloegen Moldenhauer en Prenn 86, 63, 63. Voorts sloeg de Morpurgo dr. Landmann met 64, 60, 75 maar ten slotte gaf Moldenhauer den doorslag door Stefani te slaan met 63, 36, 57, 64, 63. HONGARIJE«NEDERLAND OM DEN DAVIS CUP Hongarije slaat Nederland met 32 Onze tennismedewerker seint ons uit Boeda pest d.d. gisteren; Het sprankje hoop, dat restte op een over winning van Timmer, is niet verwezenlijkt. In een lange set, die 40 minuten duurde, ondanks negen games, heeft von Kehrling verdiend ge wonnen. Toch heeft het tot midden in de set zeer gespannen, ook door den aard van het spel dat van belden al te voorzichtig en voort durend verdedigend was. Timmer opent de service-game direct met aanvallen, dooh Tim mer passeert en von Kehrling hlijkt onvast. Timmer komt dan op 20 na een game, waar in twee rallies, elk boven 50 slagen. Dan is von Kehrling uiterst vast en wint drie games ach tereen, 32, om dan alle returns te missen, 33. Hij wint de zevende game met prachtig verweren op love. De volgende game wordt tienmaal deuce en de kansen gaan op en neer; een uiterst span nende lange ralley van voorzichtig plaatsende spelers. Timmer's kans gaat dan verloren door een ketsbal tegen den band. Tenslotte wiet von Kehrling de game door lob en hoewel de volgende ook wee tweemaal deuce wordt, wint von Kehrling door uitstekend forceeren in den backhandhoek. De Hongaar werd rondgedragen en omhelsd en plechtig zongen alle aanwezigen het Hon- gaarsche volkslied. Timmer heeft zeer goed gespeeld. Hij was enkele oogenblikken wat onzeker. Hongarije speelt nu a.s. Zaterdag, Zondig -n Maandag, dus op 15, 16 en 17 Juni te Boeda pest tegen Engeland voor den halven eind strijd. KEGELWEDSTRIJD R'DAM—DEN HAAG De gedetailleerde uitslagen Pe volledige uitslagen van den stedenwedstrUd waarvagi w» het eindresultaat reeds vermeldden, zön de volgende: De cijfers van den ochtendwedstrijd: Rotterdam: Strack v. Schijndel 280, Scheffer 226, Borkus 241, Kavelaars 210, Nollens 216, v. Llnge 228, Timmers 230, Klip 228, Garnler 222, Holthaus 204, Muller 250, Willemsa 259. Totaal 2804. Den Haag: v. Dalsum 253, v. d. Horst 248, v. Seben 186, de Zwars 241, Evers 226, de Koek 259, Grelisse 229, v. Dulvenbode 254, Verheul 288, Smits 231, Vroom 271, Beek 239. Totaal 2870. De3 middags werd geworpen: Rotterdam: de Vletter 212, Nouwens 186, de Kort 252, Pijpers 227, v. d. Schouw 255, Stentler 240, Poppezijn 244, Spükman 240, Gordijn 277, Schofel 306, Ph. Scheffer 234, Blalsse 240, Bek- ker 205. Totaal 3118. Den Haag: De Vries 275, Beems 193, Hulsken 201, Dijkstra 229, Kustera 246, Lommerse 246, Glelisse 236, De Heu 241, De Drijver 222, v. Heel 213, Boermans 224, Leeksma 231, Kröger 266. Totaal 3023. De totaalstand ls dus: Rotterdam 5323 -f 5922 11.245; Den Haag 5275 -f 5893 11.16?-. Zoo dat Rotterdam dit jaar beslag legde op den wis selbeker met 77 hout voorsprong. Hoogste werper R'dam J. Schotel 547, Den Haag Vroom 514, waarvoor belden een gouden kegel ontvingen. KEGELWEDSTRIJD ROTTERDAM—DEN HAAG Rotterdam wint met 77 hout Zondag i3 de steden wedstrijd tusschen Rot terdam en den Haag beëindigd. Rotterdam wierp 2804 en 3118, totaal 5922, Den Haag 2870 en 3023, totaal 5893. De totaal-stand is: Rotterdam 5323 -f 5922 11.245; Den Haag 5275 -f 5893 11.108, zoodat Rotterdam den wisselbeker won met een voor sprong van 77 houten. Den gedetailleerden uitslag geven we nader. DE WATERPOLO-COMPETITIE Heeren, eerste klasse: U.Z.C.L.Z.C. 11; G.Z.C.—A.Z. 0—1. Reserve eerste klasse: TJ.Z.C. IIG.Z.C. II 10—0; Neptunus (Z.)_A.Z. II 04. Tweede klasse: H.V.GB.—S.V.H. 1—1; Neptu nus CA)Nereus 1—1. Reserve derde klasse: Neptunus 3—D.J.K. 3 2—2. Dames tweede klasse: U.Z.C.R.D.Z. II 21. NED. BILJARTBOND Buitengewone algcmcene vergadering te Amsterdam Een ernstige bestuurscrisis in den Nederland- schen Biljart-Bond, een crisis, die den Bond ten prooi aan het „verdeel en heersch" s.heen te zullen laten vallen, is in de voortgezette verga dering, Zaterdagmiddag, te Amsterdam, in het clubgebouw van „K. R. A. S." gehouden, tot een bevredigend einde gebracht. Wü moeten, alvorens verslag van deze verga dering te geven, nog even ln herinnering bren gen, waarom het hier is gegaan. Op de algef&egim vergadering van den bond, op 20 April j.l. gehouden, ls men niet tot over eenstemming gekomen, ten opzichte van het punt bestuursverkiezing. Deze verkiezing was noodig geworden, tengevolge van het bedanken van het grootste deel van het bestuur, ontstaan door een geschil tusschen de leden van het da- gelijlcsch bestuur en de bestuursleden uit de provincie. Eerstgenoemden hadden n.l. een voor stel ingediend tot het vormen van een bestuurs bureau en het inkrimpen van het bestuur tot 5 personen, welk voorstel heftig door de „pro vincialen" werd bestreden. Ook de vergadering van 20 April verklaarde zich daartegen doch sprak zich niet uit voor 'n compromis, waardoor het bestuur kon worden behouden, althans een deel der bestuurders. Om dit compromis tot stand te brengen werd een commissie van 7 personen benoemd, die de volgende opdrachten kreeg le. reorganisatie der bestuurswerkzaamheden, voor te bereiden in overleg met het, inmiddels demissionair ge worden bestuur en te trachten dit bestuur te behouden 2e. indien men daarin niet zou sla gen met candidaten voor een nieuw bestuur te komen. De vergadering meende daarmede de crisis rcods te hebben opgelost. Doch dezer dagen nam de crisis geheel onver wacht een scherpe wending. In het officieel or gaan verscheen n.l. het rapport der commissie, voorzien van een commentaar van het demissio naire bestuur. Heftig werd het rapport becritiseerd. en scher pe beschuldigingen werden tot de commissie ge richt, die zich naar het oordeel van het bestuur niet gehouden had aan haar opdrachten. Da commentaar lokte een antwoord van den voorzitter der commissie uit, die de juistheid "dier beschuldigingen ontkende. Als gevolg van een en ander stond de verga dering aanvankelijk In het teeken van een zeer verwoeden en weinig verkwlkkelijken strijd tus schen de commissie en het bestuur. Ernstige be schuldigingen werden over en weer geuit en het scheen, dat deze vergadering een voor den N. B. B. zeer gevaarlijke wending zou nemen. Doch plotseling kwam er een kentering ten goede. Verschillende der afgetreden bestuurders verklaarden zich bereid hun bedanken in te trek ken, teneinde de verkiezing van het door de commissie voorgestelde bestuur te voorkomen. Algemeen betreurde de vergadering de keuze der commissie. De .crisis was nu spoedig opgelost. De heeren Sanders, Smit, Wickenhagen, Brouwer, Verloop, Geertsema en Mastenbroek trokken hun bedank jes in en werden onder applaus herkozen. Bij ac clamatie werd daarop de heer Wittebol der B. V. „K. R. A. S.", tot secretaris gekozen, terwijl de heer A. Hamburger („Victoria") met 573 te gen 207 stemmen op den heer A, Boelaars, van „Amsterdam", tot negende bestuurslid werd be noemd. PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND In den eindstrijd voor het persoonlijk kam pioenschap van Nederland hebben zich geplaatst ds spelers B. Ris van de Wormerveersche dam club, A. K. W. Damme van Jozef Blankenaar to Amsterdam; J. H. Vos en W. Rustenburg van Gezellig Samenzijn te Amsterdam en A Jacobs van Mutua Delectatio in Den Haag. Het wedstrijdrooster is door het bondsbestuur als volgt vastgesteld: Zondag 16 Juni voormid dags: Damme—Rustenburg, JacobsVos, namid dags DammeJacobs, VosRustenburg. Zondag 23 Juni voormiddags: Rustenburg— Jacobs, RisVos; namiddags: JacobsRis. Zondag 30 Juni voormiddags: Rustenburg Ris. DammeVosnamiddags: Ris—Damme. Er wordt gespeeld onder de gebruikelijke wed strijdbepalingen met een tempo van 25 zetten per uur.- Als wedstrijdleider is aangewezen de heer S. S. van Baaien te Amsterdam. Gespeeld wordt in hotel Parkzicht aan de Hobbemakade te Amster dam. PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP DISTRICT ROTTERDAM. Voor den wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van het district hebben ingeschreven do heeren: N. Cohen, A. M. Oisen, R. C. v. Dijk, P. J. Hillebrand, K. J. W. A. Boosten, G. v. d. Waals, A. Koopmeiners en J. v. d. Doe, allen van Constant te Rotterdam; D. H. Mollenkamp, Ph. Kets de Vries, J. H. G. Mollenkamp en G. da Jongh van de damclub Rotterdam; Jan v. Mill, M. Kleyn en (waarschijnlijk) dr. M. v. Rees van do Dordrechtsche Dam vereeniging: J. Bal van de damvereeniging Het Westen te Rot terdam; „Zwartwit van de Chr. Damvereeni ging te Rotterdam en H. Korstanje van de Zui- der Damclub. Een bezitting van dezen wedstrijd zoo sterk als wellicht nog niet voorkwam. Er zal dan ook wel voldoende spanning zijn. Waarschijnlijk wordt eerst in groepen ge speeld en wordt daarna tusschen de hoogstaan- komenden (b.v. 3 uit elke groep) een eindstrijd gestreden. Het dlstrlctbestuur zal hieromtrent eerst nog een besluit nemen. HET NEDERLANDSCH ELFTAL IN SCANDINAVIë De ploeg te Noorwegen Onze speciale verslaggever seinde ons gister uit Stockholm: Het Nederlandsch elftal, dat Woensdagavond te Oslo tegen het Noorsche zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: Van der Meulen (H.F.C.) achter: Van der Zalra (V.U.C.) en Van Kot (Ajax). midden: de Leeuw (Willem II), Grobb? (Excelsior) en Van der Wildt (V.U.C. voor: voor den aanval wordt nader een keuze gedaan uit het zestal: Landaal (A.G.O.V.V.), Kools (N.A.C.), Tap (A.D.O.), van de Griendt (H.D.V.S.), Homborg (Blauw Wit) en Smeets (H.B.S.). Het uitkomen van Kools is zeer dubieus, tie Bruin kau zeker niet spelen; beiden zijn ge blesseerd. ROTT. KORFBALBOND O. S. C. R. IIITrekvogels II. 02 Rozenburg IV—Sperwers II. 41 UdiKrachtsport II. 0—2 ii Een noodlanding op IJsland moeten maken tl ll STOCKHOLM, 10 Juni (H.N.) De „Sverige" heeft gisteravond om 10 uur 56 Greenwich tijd tengevolge van een defect aan den motor eel noodlanding moeten maken bij Ingolfshoefte op Zuidelijk IJsland. Er was 'n buis van den gastoe- voer gebroken. De Vliegers stelden zich met Reykjavik la verbinding om per vliegtuig 300 L. benzol le laten komen, aangezien hun brandstof tenge volge van het defect verbruikt was. Er bevond zich echter te Reykjavik geen vliegtuig, zoodat de benzol en de reservedeelen met het inspectie vaartuig „Fylla" verzonden moesten worden, dat eerst hedenmiddag de plaats van de nood landing kan bereiken. In Reykjavik bevindt zich een depot van de Duitsehe Lufthansa, dat ln geval van nood ter beschikking van de vliegers staat. Men hoopt dat de vliegers vanavond hun vlucht naar Groenland zullen voortzetten. STOCKHOLM, 10 Juni, (H.N.) Volgens een bericht uit Reikjavik heeft men sedert gisteren- avond 10 uur niets meer van de „Sverige" ge hoord, zoodat men zich eenigszins ongerust maakt, aangezien de toestanden ter plaatse, waar da noodlanding moest worden gemaakt, zeer ongunstig zijn. Het laatste radiobericht van het vliegtuig werd door een visschersvaartuig opgevangen, dat het naar Reikjavik doorgaf. Klaarblijkelijk werkt de zender van het vliegtuig na de nood landing niet meer en men weet niet of het ka pitein Arenberg is gelukt aan den mond van de Skaptals-rivier te landen, of dat hij buiten de kust heeft moeten dalen. In dit laatste geval zou het vliegtuig aangezien er een krachtige Westelijke wind stond, ernstig gevaar hebben geloopen. De expeditie schepen „Odin" en „Thor" zul len In den leep van den voormiddag de plaats van de noodlanding bereiken. Mocht het vlieg tuig weer kunnen opstijgen, dan zal dit op zijn vroegst vanavond te Reikjavik kunnen aanko men. STOCKHOLM, 10 Juni. (H.N.) De Sverige is volgens de laatste berichten ongedeerd geble ven. Een IJslandsch inspectievaartuig Is het vliegtuig tegemoet gekomen en heeft het op sleeptouw genomen. De oorzaak vau de nood landing schijnt een gebrek aan benzine te zijn- Het Deensche ministerie van Marine heeft een Deenseh marine-vaartuig opdracht gegeven om het vliegtuig van het benoodigde te voorzien. Nog heden naar Groenland? KOPENHAGEN, 11 Juni (V.D.) Uit Reikja vik (IJsland) wordt gemeld, dat de Zweedsch® oeeaanvliegers <laar gisteravond zijn gearri veerd. De vliegers waren voornemens nog in den afgeloopen nadtot de vlucht maar Groenland voort fca zotben. Bij de landing tegen den grond geslagen Reuter seint ons uit Calcutta, dat het vlieg tuig van v. Lear Black In de nabijheid van die stad gisteren is verongelukt. De Fokker kwam van Allahabad en is bij de landing tegen den grond geslagen. Hij werd totaal vernield. Alle vijf de inzittenden bleven ongedeerd. VLAARDINGEN, 10 Juni. Binnen van de beugvisschertj VL. 190 met 170 kantjes kolmaat- jesharing, VL. 208 met 186 kantjes ld. en van de harlngvisseherij VL. 137 met 8 last. Moeder, Iaat Uw kleintje niet over den grond kruipen Deze is vuil en stoffig en de kans, dat het vallen en zich bezeren zal, is groot Een looprek, kinderbox, is een geschikte verblijfplaats. Zet deze neer op een zonnige plek tegen tocht beschermd en leg op den grond een moltondeken, met een schoon laken bedekt. GEZONDHEIDSRAAD. VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P. ISPHILL 26) Beslist onmogelijk zei Macheson met kiem. jlk weet zeker dat miss Thorpe-Hatton mij een 'cogens lik ta woord zal willen staan als u haar dat kor:rijo overhandigt, en erbij zegt. dat het 'dringend ls. Do knecht nam Macheson opnieuw op, en .was gedwongen te bekennen, dat het een heer fjfrnes. Hij ging hen voor naar een kleine spreek kamer. Kïss Thorno-Hatton zal uw kaartje hebben, Unijnheer, zei hij. Wees zoo goed, plaats te (nemen. Hij verliet da kamer. Macheson schoof een 'Stoel bij voor Letty, maar zij weigerde, bevend. O, ik durf niet gaan zitten, mr. Macheson, aei ze. En zegit u alsubliett niet, dat mr. Ilurd !erbij was. Ik weet, dat hij dat niet graag zou mebben. Waarschijnlijk niet, neen, antwoordde Macheson. Maar wat moet ik dan ^enlijk wei zeggen? Alles... alles, wat u goed vindt, alleen dat niet, smeekte zij. Macheson knikte, dat hij het doen zou. Dan King de deur open, en zijn hart scheen stil te "taan. Zij kwam de kamer binnen in al de glorie uvan haar wonderschoon toilet. Zij droeg haar wijd en zijd bekende parelsnoeren en haar vlek keloos witte japon was de laatste creatie van de fijnste Parijsche mode-zaak van den dag. Maar die dingen telden voor hem niet zoozeer. Had hij gedroomd? vroeg hij zich een oogeublik later afof had die eigenaardige glimlach inderdaad haar lippen doen plooien, en die vreemde glans indsrdaad uit haar oogen ge blonken? Het was do vrouw uit zijn wildste en meest fantastische droomen, die was binnen ge komen het was een heel andere vrouw, die nu, niet licht gsfronsd voorhoofd, naar het meisje keek, dat bevend naast hem stond. Het is mr. Macheson, niet waar? zei ze kalm, de jongeman, die ons een lesje wou komen lezen. En u, wie bent u? vroeg ze, zich tot het meisje wendend. Letty Foulton, met uw welnemen, juffrouw, antwoordde het meisje. Foulton! Letty Foulton! |i£rhaalde Wil li elm! na. Ja, juffrouw. Mijn broer is op de One- tree hoeve, legde ze uit. Wilhelmina knikte met het hoofd. O, Juist, zei ze. Nu herinner ik het me. En wat wilt u allebei nu van me, op dit late uur? vroeg ze koud. Als u het mij wilt toestaan, zal ik het u uitleggen, nam Macheson haastig het woord. Letty is vanmorgen met een gezelschap uit Thorpe gekomen met een goedkoopen trein, die om tien uur terugging, Wilhelmina keek op de klok. Hot was vijf minuten vóór twaalven. Nu? En zij heeft dien gemist, ging Macheson voort. Het was natuurlijk heel onvoorzichtig en heel verkeerd, maar het feit blijft, dat ze hem miste. Ik vond haar in groote verlegenheid. Zij was haar vriendinnen kwijt geraakt &a er is nu geen trein meer naar Thorpe vóór morgen ochtend. Haar broer en haar moeder zijn heel streng, temeer, dar nu niemand weet, waar ze gebleven is. Zooals u ongetwijfeld zult begrij pen, is het een tamelijk mocilijlke po<sitie voor haar. Wilhelmina gaf geen teeken of wat ook. Niets in haar gezicht beantwoordde op eeniger- lei wijze het zwijgend verzoek, dat uit zijn oogen sprak. Ik wist toevallig, ging hij voort, dat u in Londen was, en daarom waagde ik het, om haar terstond bij u te brengen. U bent de meesteres van Thorpe, en ik herinner me, dat u in ons onderhoud van kortgeleden verklaarde, een zekere mate van verantwoordelijkheid te kennen wat betreft uw personeel daar. Welnu, als zij vannacht onder uw dak blijft, zal nie mand, zelfs haar moeder niet, daar iets op te zeggen hebben. Wilhelmina keek nog eens op de klok, Het komt me voor, merkte zij op, dat er al een aanmerkelijk deel van den nacht voorbij IS. Macheson en het meisje zwegen beiden. Thans wendde Wilhelmina ^iok feitelijk voor de eerste maal tot Letty. Waar heb je den avond doorgebracht? vroeg ze. We hebben gedineerd, en zijn toen naar den schouwburg geweest, stamelde zii, Toen hebben we ergens nog wat gebruikt, en onder het praten merkten wij pas, hoe laat bet was. Wie is „wij"? Het meisje werd vuurrood, en antwoordde niet. Wilhelmina wachtte een oogenblik, en baalde dan haar schouders op. Je bent wél geluk te wenschen, zei ze, met koele Ironie, dat je zoo gelukkig bent ge weest, Mr. Macheson te ontmoeten. Zij had op de bel gedrukt, en een knecht kwam binnen. Reynolds, zei ze, wijs deze jonge dame de kamér van de huishoudster, en vraag Mrs. Brown, dat ze haar voor vannacht onderbrengt. Het meisje trad impulsief op haar toe, maar Iets in Wilhelmina's uidrukking hield haar kleine toespraak van dankbaarheid tegen» Zij volgde den man, zonder een woord te zeggen, de kamer uit. Wilhelmina wendde zich eveneens naar de deur. U wilt mij wel verontschuldigen, zei ze koel tot Macheson. Ik ben al later, dan mijn be doeling was. Ik kan u alleen mijn excuus aanbieden, dat ilc u op zulk een uur lastig val, antwoordde hij, zijn hoed grijpend. Ik kon niets anders be denken. Zij aag lifem koel aan. De familie van het meisje zijn fatsoenlijke menschen, zei ze, en ik geef haar onderdak om hunnentwil. Maar ik voel me verplicht, te zeg gen, dat ik haar verhaal hoogst onvoldoende vind. Zij stonden in de gang; zij was, al heen gaande, blijven staan om den zin te voltooien. Haar kamenier, die een prachtlgen, rose-gevoer- don mantel gereed hield, stond enkele passen van de kruk in zijn hand. Zij sloeg haar oogen naar hem op, en Macheson voelde de uitdrukking, die er in flikkerde. Zij dacht dus dat hij zich bij het gezelschap bevonden had. De koele ver achting in haar manier van doen was op zich zelf al een aanklacht. Zijn wangen gloeiden van verontwaardiging. Dat had zij dus van hem durven denken, en dat hij vervolgens nog de brutaliteit had gehad, om het meisje na afloop van de pret bij baar te brengen! Hij had wel tien dingen tegelijk willen zeggen, die hem bliksemsnel door het hoofd schoten, om evenwei nooit over zijn vast opeen- geperste lippen te komen. Hij zei niets. Zij ging langzaam, bijna onwillig, de gang door. De kamenier deed baar de mantel om en nog stond hij daar als een standbeeld. Hij zag haar na, hoe zij door de geopende deur ging, en in haar auto stapte. Hij keek neg, toen die zachtjes weg" reed. Toen ging ook hij weg, en voegde zich bij Holderness, die buiten stond te wachten. Heil u, helper van jonkvrouwen in nood! riep Holderness uit, terwijl hij zijn sigarenko ker voor den dag baalde. Maar ik ben echt blij, dat je baar kW# geraakt bant. Ik zou waarachtig niet geweten hebben, wat we met dat lastige schepsel moes ten beginnen. Rook, mijn zoon, en loop me® naar buis, als je tenminnste niet om dit beetj® regen geeft. Was mylady genadig? Dat was ze niet, antwoordde Maches0® grimmig, maar zo houdt het meisje bij haar. Ik geef er de voorkeur aan, om te leopen, voegd® hij erbij, terwijl hij een sigaar opstak. E eneeeaelghluldETAOINETAOINTAO' Een heel elegante dame, merkte Holde1" ness op. Maar ik geloof, dat ze een beetje in d® lucht keek. Heb je haar parels gezien, Victor Macheson knikte. Prachtig zijn ze, nietwaar? -v- Ja, die draagt ze om haar hals. GrapP'^ hè? Wat zouden ze waard zijn? Tienduiz0® pond, hoogst waarschijnlijk. Een hoop ëe voor prullen, om eenvoudig om zijn hals hangen. Zouden we nooit een revolutie in Lo®' den krijgen, Victor? Geen politieke misschien.antwoordde chesom moe. Een maatschappelijke revolut' dal kan. De riolen zij)n zoo tamelijk vol. t Zij liepen enkele minuten zwijgend voort 1® den druipenden regen, en ondanks het late ging het leven van de groote stad zijn gang. nu'1 get t® scheen uit iedere schaduw te voorschijn komen, en de Hemel weet, waar weer ver<^I]V nen. Macheson greep zijn kameraad bij den al' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2