DAGBLAD VOOR SCHBEDAM EN e wmmmË 52ste Jaargang Dinsdag 18 Juni 1929 No. 15443 'M Öit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Loerakker spreekt »ii jnHl i Él 1 De straaipropagaada aanrijding AGENDA KUNST-AGENDA AMSCHE sëgff BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post t 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct Postchêque en girodienst 81440 AUVEKTENT1EN: 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen deD tekst 60 cl per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct tot'n max van 50 woorden Kabouter- advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75.15 regels 1.- In-assokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voe en of oogen; t z.5U bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- lies van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De verkiezingsactie Is reeds geruimen tijd aan den gang, ook In onze stad, ook bij ons Katholieken. Wij jagen en jachten niet, als andere partijen; wij maken ons niet zenuwach tig. Geen partij ds zoo zeker van haar kiezers- c°rps als wij van het onze, dat alle stormaan vallen, van welke zijde ook ten spijt, staat ais fl®n roits in de branding. Zeker er zijn er ook onder de onzen, die ®ea steun in den rug niet kunnen ontberen; zijn er ook onder de onzen, die bij al de Valsehe of halve voorlichting die in deze da- Sen zoo kwistig gegeven wordt, rechtzetting Van feiten, juiste inlichting moeilijk kunnen Irissen. Ze worden hun volop verstrekt. En ook voor het noodige enthousiasme wordt 20 L? gedragen. Van den fietstocht op Zaterdag 29 Juni staat nu wel reeds vast, dat als het Weer ons niet al te zeer in den steek laat, bij een succes wordt waarover ieder roepen 2al. Maandag 1 Juli komt pastoor Mieklinghoff, den katholieken Schiedammers allen welbekend, in den R. K. Volksbond spreken, en Donder dag, 20 Juni, onze eigen candidaat, de heer J. Loerakker. Ia het aan onzen menschen te zeggen wat er op het spel staat? Is het om hun nu nog flens te veertellen, wat de Katholieke Staats partij in het verleden heeft tot stand gebracht? ïs het om nog eens te herhalen wat Kuiper reeds zoo voortreffelijk enkele maanden gele den heeft gedaan, en een uiteenzetting te ge- Ven van ons partijprogram, een program dat Klinkt als een klok en dat, door dertig afge vaardigden geschraagd, bet richtsnoer zal zijn, 2al moeten zijn van alle regeering die prac- tlsche politiek wil voeren? Is het om nog eens het 'wachtwoord uit te (Seven: „Geeft acht, stemt acht"? Dat ad zal niet worden vergeten; maar het is slechts bijkomstig op dit oogenblik, omdat bet slechts een herhaling Is van wat onze Kiezeressen en kiezers reeds lang weten; 't is .Slechts een nuttige herinnering. De laatste .Veertien dagen moet die weldadige heerlijke feeestdrift worden gewekt, die het onderpand 1® van de zege, omdat zij meesleept, meesleurt desnoods diegenen onder de onzen want dek wij hebben een percentage lauwen en lak flen wier stem door bet enthousiasme van de Kiatste dagen als gegrepen moet worden die voor politiek, voor verkiezingen niet warm f® krijgen zijn, die tenslotte alleen als in een °verrompelend enthousiasme meeloop* n. Die heilige geestdrift gaan wij opdoen, Don derdagavond al en daarom, hen naar den K. K. Volksbond; niet slechts gij, die toch mis schien nog aarzelend zijt of de R. K. Staats partij wel aanspraak maakt op uw stom; hiot slechts gij die nog wel eens hooren faalt, dat de katholiek alleen al daarom katho- Kek stemt, omdat hij katholiek is; maar ook feil allen, gelukkig de overgroote meerderheid Onzer, die geen aansporing noodig hebt cm Katholiek te stemmen, maar wier geestdrift Steaks als een lawine over onze stad moet va- *"0.1, al wat katholiek is meetrekkend en mee- flleepend naar de stembus. Voor de Katholieke lijst! LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT De centrale loting voor den dienstplicht heeft dit jaar plaats op Vrijdag 28 dezer om 2 uur h-m. te 's Gravenhage. ZILVEREN JUBILé Op i juii a.s. hoopt de heer H. J. Christiaans, Alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 luar wend. benoemd tot kommies 3e klasse bij 8 Rijksbelastingen. WAARNEMEND-KANTONRECHTER Rij Kon. besluit is aan A. N. Fabius, op fdh', verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne ."fli'-'skking van kantonrecliter-plaatsvervanger 11 het kanton Schiedam, onder dankbetuiging V°0'.' de als zoodanig bewezen diensten. O. B. K. Door het muziekgezelschap „Oefening Baart j^UUst", dir. J. C. M. Feltzer, zal Donderdag a.s. P3 avo.ud3 8 uur op het Heemraadsplein te Rotterdam een muziekuitvoering worden ge- tflven SCHOUW. gewone voorjaarsschouw in den Harg- GEMEENTERAAD Agenda Een openbare vergadering van den Gemeen, teraad, over het voorstel van Burgemeester en Wethouders om toe te treden als lid van de Koninklijke Nederlandsche vreeniging voor luchtvaart te 's-Gravenhagie; 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de geimeente-hegrooting voor het dienst jaar 1928. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van di verse perceelen bouwgrond. 4. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van de interpellatie van het lid van den ge meenteraad, den heer W. Collê, over 't door B. en W. aan twee arbeiders dier Gemeentelijke Werkverschaffing gegeven ontslag. 5. Voorstel van B. en W. om te besluiten om den grond, gelegen op den hoek van den Bui- tehavenweg Z.z. en den Rotterdamscfhendijk, kadastraal hekend als een gedeelte van het perceel gemeente Schiedam sectie L. no. 94, in de naaste toekomst te bestemmen voor den aanleg van een straat om daarna een bouwver- bod daarop te leggen. 6a. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de rooilijnen van de Overschieschiestraat en den Singel (beide straten tussdhen Stations plein en Emmastraat). 6b. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het in de naaste toekomst bestemmen voor den aanleg van straat van grond, gelegen aan de Oversöheisckestraat en den Singel. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een- a. Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de Algemesne Begraafplaats in den Klein.Babberspolder te Schiedam; b. Verordening op de invordering van rech ten voor het gebruik van de Al'gerneene Be graafplaats In de Klein Bebberspolder te Schiedam. 8. Voorstel van de Commissie voor de Straf, verordeningen tot vaststelling van een ver ordening op 'het begraven en op de Algemeen» Begraafplaats in de Gemeente Schiedam. 9. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordening nopens een bijzondere maximum snelheid voor motorrijtuigen in de gemeente Schiedam. 10. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot wijziging der Veror. dening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam a. betreffende verschillende bepalingen om trent motorrijtuigen en rijwielen; b. betreffende de regeling inzake het schrob ben van straten; c. tot intrekking van het voorschrift betref fende het muilkorven van trekhonden. HET GEBEDEL VOOR TOMBOLA'S Door de drie plaatselijke middenetandsver- eenigingen is, Peneinde paal en perk te stellen aan het gebedel voor tombola's of bazarr, waar van de opbrengst zooals zij opmerken, meestal slechts dient tot het houden van feestavondjes besloten aan de aangesloten winkeliers een lijst te verstrekken, waarop voorkomen de namen van vereeniginaen en instellingen van liefdadig heid, welke haar inziens voor ave: icele giften in aanmerk' ng komen. De lijst cmvat: Vereeniging Soliiedamscke Gezondheids! lie; vereeniging tot bestrijding van T. B. C vereeniging commissie voor kinderhesch' teng; St. Vincentiusvereenising; Diaconessen. beid der N.H. Gemeente; Lutlier- sche Diaconessenarbeid; Rusthuis, voor ouden van dagen van 'de Gereformeerde Kerk; hoofd besturen der R. K. Patronaten; de drie vrou wenbonden; Ned. Protestantenbond, afd. Schie dam; Leger des Heils; Alg. vereeniging E. H. B. O., vereeniging van R. K. E. H. B. O.'ers. WERKVERSCHAFING EENERVELD De staat van verdiende Iqonen over het tijd vak 31 Mei t.m. 13 Juni '29 luidt' 1 van f 43.36, 1 van f 39.91, 1 van f 39.19, 1 van f 28.82, 1 van f 10.75, 5 van f 27.30, 3 van 23.74, 1 van f 21.37, 1 van f 20.69, 1 van f 20.37, 1 van f 20.29, 1 van f 19.57, 1 van f 19.21, 2 van f 18.07, 1 van f 17.44, 1 van f 17.02, 1 van f 16.33, 1 van f 14.04, 1 van f 13.75, 1 van f 11.31, van f 11.23 (3 dagen gew.) 1 van f 10.15, 1 van f 5.17. De eerste 5 personen hebben de volle periode gewerkt; de overigen, uitgezonderd die waar achter vermeld „3 dogen gewerkt", hebben ge staakt. Het aantal personen dat gisteren naar het Eenerveld vertrok bedroeg 9, gelijk gemeld. SSóld tflini er zal gedreven worden op Vrijdag 21 a.s. Om beboeting te voorkomen worden k ingelanden herinnerd aan art. 2, 12 en 17 de verordening der polder. ZOMERAVONDCOMPETITIE Voor de Zomeravondcompeititie speelde Zater dagavond een Standaart-elftal tegen een Schie- damsch politie-elftal. De uitslag was 1—0 in het. voordeel var. Standaart. Op het terrein van Pro Patria speelde gister avond voor dezelfde competitie tegen Steeds Vooruit. Uitslag 0—2 voor Steed3 Vooruit. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 17 Juni. Aangekomen: s.s. Tr.ito, van Glasgow in de Wiltonhaven; s.s. Nebraska, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 16 Juni. Vertrokken: s.s. Val- dova, ledig naar Danzig. te": i LA' LOKDEN ZIJN 11'EKAT de jaarlijksehe wielerwedstrijden voor de verschillende catego rieën van personen gehouden; wij zien hier de loopjongens in actie. Gisteren heeft de burgemeester een aantal leiders ontvangen van propagandisten uit ver schillende partijen, om hun te verzoeken, hun volgelingen in deze verkiezingsdagen gematigd heid aan te bevelen, met name hun op het hart te drukken, er ten stelligste voor te waken dat geen eigendommen van anderen worden be- schadigd, niemand overlaat worde aangedaan en de reclame der concurreerende partijen, zulks om geen onnoodïge verbittering to wek ken, niet worden vernield. Het spreekt vanzelf, clat de gevraagde toe zegging onzerzijds van harte werd gegeven. „Wat gij niet wilt dat U ^-oluedit, doet dat oolc aan een ander uit. dient ook in ver kiezingstijd te worden opgevolgd. Het wordt in het vuur vau het enthousiasme en iu jeug dige onbezonnenheid maar al te licht vergeten. Men hoeft niet op elke slak zout te leggen en we kunnen ons kest voorstellen, dat de volbloed S.D.A.P.'er, die het lang niet onverdienstelijke straatcmbleem van zijn partij zag omgewerkt tot het door hem niet bedoelde S(teunt D(e) A(rme) P(aters), een glimlach uiet heeft kun. nen onderdrukken. Lachen is gelukkig in ver- kiezingstijd niet verboden. Maar bij wat ook dte felste propagandist si® een onschuldige grap zal weten te savéureeren dient het te blijven. Er is plaats In overvloed voor ieder. De ver kiezingsstrijd moet fair worden gevoerd. Even zeer als wij verlangen, dat men van onze kerken, scholen en ande'ivc gebouwen en van onze reclame afblijft, hebben ook andere par tijen het recht, dat hun gebouwen, hun pro paganda ongemoeid worden gelaten. Propaganda kan soms vermakelijk onhandig ziju. Ondanks het verbod om voor kerken, scholen en openbare gebouwen te „kalken" hadden de communisten voo de Singelkerk met groote letters geschrevenGodsdienst is opium voor hot volk". Mooier propaganda voor de Katholieke, lijst valt wel niet te ma,ken. Do Katholiek, die nog eonige vezels Katho'i- cisme in ziju ziei hoeft, zal ze bij zulke woor-. den voelen trillen en voor wat hij nocit heott willen beseften, zullen zóó zijn oogen wijd opengaan. ZUSTER MARIE ANNONCIADE In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds mededeelden omtrent bet vijftigjarig iakleed- feest van zuster Marie Annonciade, kunu'en wij nog melden, dat gisteravond een groep oud- weezen, voornamelijk oud-leden van de meisjes afdeeling, waar de jubilaresse een groot deel van haar kloosterleven heeft doorgebracht, haar kwamen complimeuteeren. Als feestgeschenk werd een cadeau onder couvert aangeboden, terwijl de heer Th. Mouwens in een hartelijke toespraak van aller dankbaarheid en waavdee- ring getuigde Nog geruiment tijd is bet feest in inticmen kring voortgezet, waarbij de weezen hun voor drachten nog eens herhaalden. In den loop van den dag waren nog heel wat felicitaties ingekomen, terwijl vandaag de lmog- ecrw. heer deken A. J. G. Schraag zuster An- nunciade zijn gelukwenschen kwam aanbieden. DIEFSTAL Ten uadeele van twee jong-ms van 17 aar, die op een grasveld iu b&t Sterrenboseh aan het voethallen waren, zijn eistere vond een pot en een colbertjasje ontvreeu'1 jongens onbeheerd hadden laten lissen. Gisteren had op den hoek van de Brouwer- fitraat er. de Hoofdstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van den Schiedam- sche Steenkolenhandel en een vrachtauto^ van octty]0'Oiioci'S- gh OcLtIiI'd.ina.cifcsclicippij t.s Overschia. De au o van den Steenkolenharnel werd zwaar gehavend, o.a.. werd de radiateur, een voorhand en het handle vernield, zoodat hij moest weggesleept worden. Daar vermoeden va.n schuld bestaat wordt proces-verbaal op VOOR DEN KANTONRECHTER BURGERLIJKE STAND Aangifte van 15—16 Juni Geboren: Theresia Maria, d. v. F. G. van Hulst en T. M. Famel, van Swindenstraat 67; Kendricus, z. v. H. Polak en T. van der Horst, Teijlerstiaat 6; Martina Maria Lidulna, d. v. J. A. W. M. Oomes en W. J. M. Groenhorst, Groote Markt 35; Adriaan, z. v. B. P. Schippers en A. van Beelen, Teijlerstraat 4; Johanna Gerarda, d. v. Mackaij en J. M. L. van de Werke, Teijlerstraat 8. Dc chauffeurs VV. de H., chauffeur te Vlaardiugen, stond terecht, wegens het veroorzaken van een aan rijding op den hoek van de Gerrit Verboonstraat en de Weatvest. Het O. M. requireerdo f 10. boete, subs 10 d. hechtenis, waarna bekl. werd veroordeeld tot f 6.sites 3 d. Mr. Volkers had ontslag van rechtsvervolging gepleit. C. J. H., chauffeur te Rotterdam, die in de Lange Nieuwstraat hij het passeeren van een vrachtauto een groentewagen heeft aangereden, hoorde een straf van f 10.subs 10 d. tegen zich eischen. Mr. O. de Jong pleitte ontslag van rechtsi ervolglng. waarna de kantonrechter, on middellijk uit nraak doende, bekl. vrijsprak. In de vervolgzaak tegen den koopman B., die in Overschle zi.in auto heeftgeparkeerd, ten gevolge waarvan het verkeer in wanorde ge- "aakte werd de verbalisant a's getuige gehoord, waarna het O.M. een straf eisehte van f 10 subs. 10 d. De Kantonrechter veroordeelde bekl. tot. de helft van dit bedrag. De chauffeur J. O. A. van R. werd wegens het veroorzaken van een aanrijding veroor deeld to-t f 20. subs 10 d. hechtenis. Eisch was f 25subs 25 d. hechtenis. Aanrijding H. O., loswea'kman alhier, heeft door uitwij ken naar links, hetgeen een aanrijding tenge volge had, met zijn rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Het O.M. vroeg een straf van f 15.sub3. 15 d. hechtenis. Bekl. werd veroordeeld tot f 8.— boete, subs. 4 d. hechtenis. Voorts zófde hij toe, de toegebrachte schade to vergoeden. De fabrikant P. B„ alhier, werd wegens het in gevaar brengen van het v kCi.r veroor deeld tot f 10.— boete subs. 10 d. hechtenis, zulks- overeenkomstig den eisch.. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SL Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond li K Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R R Meiaal- bewerkersbond „SL Eloy", Gebouw R R Volksbond. lederen Woensdagavond vergadering „Katbo- tiek Streven" Gebouw Kath. Kring lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man- nenzangvereentging „Orpheus", gebouw R. R Volksbond. Aanvang halt negen. lederen Woensdagavond van half acht tot halt tien, gelegenheid tot het afhalen van naai. werk bij de Thereslavereeniging aan bet ge. bouw van den R. R Volksbond. lederen Woensdagavond van uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. R S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. Donderdag 20 Juni R. K, Kiesvereemiging: spreker de heer A. J. Loerakker. Gebouw R. K. Volksbond; aan vang half negen. Alle R, K. kiesgerechtigden worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Maandag 24 Juni Concert Koninklijke Militaire Kapel. Feest terrein Volkspark. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 18 Juni. Officieele noteedag van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet 16.per H.L. H. J. JANSEN, Spiritus Melasse spiritus ƒ32.— per H.L. SCHIEDAM, 18 Juni. Men noteert voot Ruwe graansplritus 60 pet f 17.— per H, U Spoeling Noteering 1 1.50. IE ROTTERDAM. 18 Juni: Diergaarde, avond-concert Rotte'» mannenkoor. 21 Juni. Diergaarde, avond-coflcert, Haagsch Harmonie.Orkest Dagelijks; Circus-Schouwburg, Zeemans vrouwen (Bouber-gezelsehap), 8 uur (voor volwassenen) Bioscopen Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Grand thëatro (voor volwassenen); Thalia (voor vol wassenen); OosteTtheater (voor volwassenen). RIJWIELDIEFSTAL Ten nadeele van slager "Th. J. aan de Hoogstraat is gisterenmiddag een voor zijn winkel staande - As ontvreemd. SCHOORSTEEN OMGEVALLEN Gisteravond is hij het plaats van een antenne op een dak van het pr Broersveld. 167, bewoond door A. W. een schoorsteen omver getrokken. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water bedraagt 65 graden. EEN ONTZAGLIJKE MENIGTE WAS GETUIGE van een 500-mijlen-race te Iadianopolis, waarbij do hierboven afgebeelde 28-jarige Ray Keech winnaar werd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1