Tweede Blad f twee roode Donderdag 20 Juni 1929 Pagina 1 OCHTENDPREKEN. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM VERGADERING VAN 'T HOOFDBESTUUR MGR. H. v. d. WETERING IN NIJMEGEN DE BASILIEK TE SITTARD HET ST. PETRUS LIEFDEWERK. UITZENDING DEENSCHE KINDEREN R. K. MOBILISATIE-INVALIEDEN gouden bruiloft VAN DE LIMBURGSCHE BEDEVAART TE LOURDES ONS SPOORWEGVERKEER De heeren J. ter Laan en A. de Zeeuw, geiden leiders der S. D. A. P. te Rotterdam, hebben Zondagochtend in een der theaters Publiek, dat blijkbaar geen behoefte heeft aan een gang naar de kerk, op hun ^ijze bepreekt. De heer ter Laan durfde het wel aan te heggen, dat er geen „wezenlijk verschil" «s tusschen de burgerlijke partijen. Morgen zullen de heeren weer vertellen «at er een afgrond gaapt tusschen katho- heken en protestanten. De heer ter Laan zei ook: In het het laatste kabinet zaten verte genwoordigers der drie kerkelijke partijen en van den vrijheidsbond en de heele bour geoisie was ermee content. Als er sprake tvas van militaire vragen of van kwesties °P sociaal gebied was er meestal geen sprake Van een scheidingslijn tusschen rechts en den Vrijheidsbond; dan gingen se meest, broederlijk samen tegen de soc.- demociiatèn. Dit is langs alie kanten onwaar. Het Kabinet—dé Geer trad op onder toe juiching der sociaal-democraten; het werd warm begroet door Albarda. En de „heele bourgeoisie" was er heeiemaal niet mee content. Onwaar is, dat er vertegenwoordigers in zaten van de drie kerkelijke partijen en Van den Vrijheidsbond. Er zaten twee katholieken in, die met de Staatspartij niets *e maken hadden; de Katholieke Staats Partij stond tegenover hen volkomen vrij. Precies zoo was het met de a.-r. ministers Donner en v. d. Vegte het geval. Een vrij- heidsboncfsch minister zit heeiemaal niiet 111 het huidige ministerie en volstrekt on gaar is, dat bij militair of sociale kwes ties de lijn zoo liep als de heer ter Laan Vertelde-, Zoowel bij de Ziektewet als bij de legerbegrooting stonden rechts en links tegenover elkaar. En zij standen ook tegen over elkaar bij iedere principieele kwestie, zoo bij de stemming over de subsidie aan het hijzonder hooger onderwijs. De heer ter Laan zei verder: Dat alle burgerlijke partijen het privaat bezit aanhangen en het winst-pricipe het volmaakst-bestaanbare achten. Dit is een onwaarheid. Waar is, dat de menschcn die geen s°cialist zijn het recht van privaat be zit erkennen; onwaar is, dat de katholie ken ,,het winst-principe het volmaakst-be- st&anbare" achten. De katholieken huldigen het beginsel, dat de arbeid er is voor het Welzijn van allen en niet voor de winst van eukelen. De heer têr Laan verkondigde ook: Er moet recht komen in plaats van ge weld. Doch de heerschende klassen in Frankrijk, Amerika, Engeland en Japan hebben gewedijverd in nieuwe bewapening en aldus 'u nieuwen oorlog voorbereid. Daar om Is het zoo gelukkig dat thans in Enge land de Arbeidersregeering een nieuwe koers gaat volgen, die in de richting van ontwapening voert. Ons land is te klein om zich tegen een groote mogendheid te verdedigen. Als we ons gingen verzetten tegen een onze groote buren waren onze steden binnen enkele dagen platgeschoten en do>or gifgassen uitgemoord. Durven de kerkelijke partijen dit voor hun verantwoording te nemen? Ontwapening verzekert ons volksbestaan beter dan bewapening, nog afgezien van de bijna 100 miljoen gulden per jaar, die nutteloos worden weggeworpen. Ter Laan heeft vergeten er bij te vertel en, dat zijn partij-genooten in Duitschland, frankrijk en België heel dapper mee doen ftan bewapening. Hij heeft gefantaseerd °ver Engeland: het is reine voor-de-gek- houderij te vertellen, dat de Arbeidersre geering Engeland „in de richting van ont wapening voert". Tijdens haar eerste perio de heeft deze Arbeidersregeering heel be naard 5 kruisers laten bouwen en geen hiensch twijfelt er aan, of Macdonald houdt bewapening van Engeland op peil. Ons land is te klein om zich tegen een 8roote mogenheid te verdedigen, vertelt ter Daan. Was België in 1914 opgewassen tegen Duitsehland? En wie heeft het verloren? Kan heer ter Laan ons waarborgen, dat En gland ons land niet zal plat schieten als Wllj, in tijd van oorlog, de Duitschers rustig «°or laten? En, als wij ons leger inrichten op Esdea- faeschen voet, zal onze oorlogsbegrooting «Un veel minder zijn? De heer ter Laan moet weten, dat hij in bioscoop praatjes heeft verteld, die geen ."kei denkend mensch ernstig opneemt. j. P'a den heer ter Laan werd gepreekt °°r den heer de Zeeuw. Deze knoopte zijn Schouwingen vast aan een wiegeliedje vroeg zich af of de moeder van een jong hdje in de huidige wereld niet bang "toest zijn- - En, zoo ging deze vvater-en-melk-predikant «oor: Toch leven we in een maatschappij, die Gedurende 20 eeuwen den invloed van het Christendom heeft ondergaan, doch die ®pn historie te zien geeft welke weinig 3oter ia dan een aaneenrijging van ramp- sTlgheden. In Botterdam wordt wel in tien ^aal tien kerken het Christendom gepre- 'kt; de liefde van den mensch tot God en voor zijn evennaasten. Maar wat is in dit opzicht bereikt? Als de predikant of de priester zich dat afvraagt, Is het dan mo gelijk dat hij zelf in zijn evangelie blijft gelooven? Vele goede Christenen hebben het gezegd en zeggen het nog: de kerk heeft alle ge loof verloren, heeft de liefde-prediklng tot een leugen gemaakt. Wanneer de predikan ten optreden in het staatkundig leven twis ten zij over het gezantschap bij den paus, de toelaatbaarheid der vaccinatie op grond vn de Schrift. Dit zijn de menschen die zeggen, dat zij allen eerbied hebben voor de Kerk! Met een niets ontziende brutaliteit wordt al hetgeen verkeerd is in onze, voor een groot deel volstrekt onchristelijke samen leving, op rekening van het Christendom geschreven. Met geen woord Wordt er ge rept Over het reusachtige goede, door het Christendom tot stand gebracht. Een lid van een moderne secite, die nog geen tachtig jaar bestaat; die hopeloos ver scheurd'."is; die waar zij, zooals in Rusland, wordt toegepast, de rampzaligste ellende brengt, durft de Kerk verwijten en aan geioovigen .vragen of zij nog polooven in de krach: van een Evangelie, dat duizenden nog eiken dag tot vrijwillige communisten maakt. Dè heer de Zeeuw durft te zeggen, dat „goede Christenen de Kerk aanduiden als een, die het geloof verloren en de liefde- prediking tot leugen gemaakt heeft. Is het geloof soms bij socialisten die geen God aannemen en hebben zij de liefde, die den klassenhaat preeken? Zeker, er zijn sectarische predikanten, die zich verliezen in kleinigheden; het merk waardige is echter, dat deze sect ariërs bij hun pogingen door de S. D. A. P. worden gesteund. Kersten werd geholpen door de socialisten en Lingbeek hielp de roode hee ren bij de verdediging der gelijkstelling van gehuwde en ongehuwde moeders. Waarom heeft meneer de Zeeuw dat niet verteld? Hij heeft zijn gehoor wijs gemaakt, dat bij de niiet-socialisten geen geloof, geen hoop gin geen liefde meer ia Deze dingen zijn alleen bij de socialisten; zij hebben geloof in vrijen omgang van jongens en meisjes en de hoop, dat dit allemaal best zal gaan. Zij hebben de liefde, die iandverdedigers uitschelden mag voor „moordenaars" en die klassenstrijd mogen voeren om klasse tegenstellingen (waarmee bedoeld is: ver schil tusschen de menschen) op te heffen. Wat, ons verwondert, is alleen dat derge lijke leugenachtige grootspraak en dolle zwetserij, zulk een trotsche bejegening van anderen, door „leiders" wordt gepleegd en door gehoor met gejuich wordt ontvangen. Het vertelt ons, hoe ver wij af staan van dit Zondagochtend-publiek, dat wordt op gezweept tot haat tegen de Kerk en min achting voor andersdenkenden, die in alles verleugend worden en valsch voorgesteld. De plannen van den R. K. Middenstandsbond tot oprichting van een Middenstands- vereeniging tot uitvoering van de Ziektewet Dezer dagen vergaderde in liet Centraal Han- zebureau te Amsterdam het Hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer C. J. G. Strlycken te 's Hage. In verband met de toezegging der Jongste vergadering van Dag. Besturen beeft 't Hoofd bestuur aangesteld een bezoldigd' Bondspropa- gandïst, belast met ledenwerving. Aan het Centraal Hanzebureau is de gelegen heid opengesteld tot het kosteloos inwinnen van eenvoudige adviezen op het gebied van recht en belastingen. (Leden kunnen zich rechtstreeks wenden tot het Bureau onder bij voeging der laatste contributiekwitantie.) Besloten werd in 1930 wederom een ledenboek uit te geven, zoo mogelijk in samenwerking met de andere diocesen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven kwam ter sprake de actie van den neutralen Middenstandsbond tegen de aanslagen in de per. soneele belasting op winkels etc. Het Hoofd bestuur, dat terzake diligent is, acht voors hands, in overeenstemming met het oordeel van den Minister van Financiën en van alle deskundigen,geen reden aanwezig, om te twij felen aan de wettigheid der bedoelde aansla gen. Het ware trouwens ondenkbaar, dat een eventueels vernietiging van deze aanslagen niet gelijkelijk zou gelden voor alle betrok kenen. Besloten werd, accoord te gaan met de plan nen van den Ned. R. K. Middenstandsbond tot oprichting van een Middenstandsbedrijfsver- eeniging tot uitvoering van de Ziektewet. In dit verband wenacht het Hoofdbestuur nogmaals alle leden te vermanen, geen ver bintenissen met wien ook, aan te gaan, met betrekking tot de Ziektewet. Het Hoofdbestuur zal tijdig alle gegevens verstrekken en ver trouwt, dat niemand zich zal laten overhalen zijn belangen op dit punt toe te vertrouwen aan een andere instelling dan die van zijn eigen organisatie. ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE GRONINGEN. Bij het Academisch- Ziekenhuis te Groningen zal een nieuw radiologisch instituut worden gebouwd. De kosten ervan worden geraamd op 175.500 gulden. Bezichtiging van de Keizer Karel-Universitcit Gisterenmiddag bracht Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, als voorzitter der St. Radboutstichting, een be zoek aan de Keizer Karei-Universiteit en enkele harer instellingen te Nijmegen. Mgr. was ver gezeld van den secretaris van de St. Radbout stichting Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelis- weerd. Het eerste bezoek gold het hoofdgebouw der Universiteit, waar Z. D. H. werd ontvan gen door den Rector Magnificus, Mgr. Prof.' Dr. J. Hoogveld, die den Aartsbisschop op zijn verdere tochten vergezelde, alsmede door Mr. C. Prinzen, secretaris van liet College van Curatoren. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Universiteitsbibliotheek, waar Z. D. H. ont vangen werd door Prof. Mr. Dr. J. v. d. Grin- ten, secretaris van den Senaat en door den bibliothecaris, den beer Mr. A. Cornelissen. Vervolgens reden de hooge bezoekers naar bet gebouw van de Studentenvereeeniging aan den Oranjesingel, waar Mgr. ontvangen werd door den praeses van dén Senaat, dep heer W. Huyilen. Nadat ten huKë van' den Rector- Magnificus de lunch was gebruikt, werd nog een bezoek gebracht vaan Stella Maris", van de Eerw. Zusters van O. L.Vrouw, waar de meisjesstudenten baal' tejiuis hebben. Hier waren verschillende Professoren aanwezig, om het dagelijksch bestuur van de St. Rad- boudstiebtmg te begroeten. Ten slotte werd den hoogen gasten de thee aangeboden. Het bezoek droeg een strikt niet- officieel karakter. Herdenking van het gouden jubilé Het was Dinsdag 50 jaar geleden dat de plechtige kerkwijding der Basiliek te Sittard plaats vond. Het geldt hier een dubbel jubilé, want tegelijk met dit gouden feest vierde de bedevaart van Bergen op Zoom en omstreken den dag, waarop zij voor den vijftigsten keer naar het genadeoord van O. L. Vrouw van bet H. Hart te Sittard was gekomen. Met meer dan gewonen luister en onder deelneming van tal van geioovigen werd in de fraai versierde Votiefkerk in den nacht, van Maandag op Dinsdag een H. Mis opgedragen, waaronder de zeereerw. heer aalmoezenier van Sittard een predicatie hield. Verder wer den den geheelen nacht door H. Missen opge dragen. Dinsdagmorgen om 9 uur werd de pon tificale Hoogmis opgedragen door Z D. H. mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond. De H. Mis werd gezongen door het St. Cecilia- koor van de St. Petruskerk. Door den zeer eerw. heer Haenraets (van Venlo) werd een feestpredicatie gehouden. Dinsdagnamiddag werd het jaarfeest met een plechtig Lof ge sloten. Millioencnbijdragen voor de missies Het pauselijk werk van den H. Apostel Pe trus voor de inlandsche geestelijkheid heeft, dank zij de levendige actie zijner medewerkers, in het jaar 1928 circa elf miilioen lire voor de missiewerken bijgedragen, tegen 8)4 miilioen in het jaar 1927. De bijdragen voor studiebeurzen en onder steuning van studenten zijn van 1173 resp. 624 in 1927, tot 2746, resp. 835 toegenomen. In 1928 zijn er 4 missieseminaries door het St. Petrusliefdewerk gebouwd; Sinds 1920 zijn er 68 missieseminaries ge bouwd, waarvoor een bedrag, overeenkomend met 2.126.645 Nederlandsche guldens, werd aan gewend. On^e naam hooggehouden Ook ditmaal heeft bet katholieke Nederland zijnen goeden naam niet verloochend. Het aantal katholieke families ,die zich heb ben aangeboden, om een Deensch kind van het katholieke leven te laten genieten, is zoo groot dat ik tot mijn spijt een aantal families moet teleur stellen. Nakskov, 12 Juni 1929. .Pater A. SMITZ Degenen, die dit jaar een Deensch kind krij gen, zijn daarvan per brief in kennis gesteld. Correspondentie aangaande de Deensche kin deren tijdens hun verblijf hier te lande richte men aan: P. Suitbertus Smitz, R. k. Pastorie. Ammerzoden, (Gld.) Het R. K. Werkliedenverbond en de onvolwaardige arbeidskrachten Het blijkt noodig, er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat katholieke mobilisatie-in- valieden ook voor de ^behartiging van hun belangen terecht kunnen bij het R. k. Werk liedenverbond (Drift 8—12, Utrecht.) Dit verbond heeft eene Commissie samenge steld, welke speciaal tot taak heeft het vraag stuk der onvolwaardige arbeidskrachten te be- studeeren en het Verbondsbestuur te advlsee- ren omtrent de behartiging hunner belangen. Tot de onvolwaardige arbeidskrachten wor den ook gerekend te behooren de mobilisatle- invalieden, die zich dus of via de plaatselijke Volksbonden en Werkliedenvereenigingen of via de Secretariaten van den Arbeid, welke de Katholieke Arbeidsbeweging in veel plaatsen heeft, of rechtstreeks tot het Verbondsbestuur kunnen wenden. Katholieke mobilisatie-invalieden gelieven hiervan goede nota te nemen. Het echtpaar E. M. Hoek en A. J. v. Rooyen te Schipluiden heeft onder veie blijken van belangstelling zijn Gouden huwelijksfeest ge vierd. DE GENEZING VAN MEJ. HEUSSCHEN Officiëele erkenning Men schrijft ons uit Lourdes d.d. 15 Juni Hedenmorgen werd het Zilveren Priester feest van Pater dr. Mouren van Cadier en Keer gevierd. Als eenig feestgeschenk had hij verzocht de H. Mis te mogen lezen aan het al taar in de Grot. Onder zijne H. Mis gingen onze zieken te Communie. Pater dr. Mouren heeft zich bij de Limburgsche bedevaart zeer verdienstelijk gemaakt en aller sympathie ge wonnen. De coupé, waarin hij reisde, ^fu voor de gelegenheid smaakvol versierd. Om haif negen verzamelden zich alle pelgrims bij de Gekroonde Maagd op de Esplanade. Want het is Zaterdag en dat is voor de Lim burgers steeds een héél bijzondere dag: de Ber- nadette-dagGezamenlijk, in langen stoet, trekt men door de straten van Lourdes, al bid dend en zingend, in bedevaart naar het huisje van Bernadette. Daarna zijn allen naar de Pa rochiekerk gegaan, waar Pater Rothoff de Bernadette-prodikatie hield. Onderwijl had op het bureau van Onderzoek een zeer gewichtig iets plaats Mej. Heus- schen, de genezene van verleden jaar, werd weer onderzocht. Men herinnert zich haar ge val tuberculose in longen, ingewanden en bee- nen. Gedurende de Bedevaart van verleden jaar werd zij plotseling genezen. Thans werd zij onderzocht door tien geneesheeren. Een Fransche, dr. Vallet) Voorzitter van het Bu reau, twee Nederlandsche, dr. v. d. Heijden en dr. Lasance, en zeven Engelsche, waaronder een vrouwelijke dokter. Het toeval wilde, dat verscheidene van die Engelsche geneesheeren verleden jaar tegenwoordig waren bij het on derzoek van mej. Heusschen onmiddellijk na haar genezing. Zij waren dus bekend met het geval. Evenals verleden jaar was Pater dr. Mouren wederom secretaris en tolk. Eerst werd de geheele geschiedenis der ziekte weer uitvoerig nagegaan. De attesten van de verschillende ziekenhuizen, van het sa natorium, van de verscheidene geneesheeren, die haar behandeld hebben. Zoo werd nauw keurig de geschiedenis van geheel haar ziekte en de volledige diagnose vastgesteld. Daarna had het onderzoek plaats. Men vond niet het minste spoor meer van al haar kwalen. Ten slotte werd haar toestand na de genezing zorgvuldig nagegaan, volgens de geregelde rap porten, welke de geneesheer van haar toestand vanaf de genezing maakte temperatuur, ge wicht, dat steeds toenam, enz. Alles werd in orde bevonden, erkend als volkomen genezen. Een lange, uitvoerige discussie volgde over alle gegevens. Alle mogelijke opwerpingen werden beproefd. Het resultaat was, dat haar genezing erkend werd. D.w.z. dat men op de drie gewone vragen de volgende antwoorden gaf Heeft de ziekte werkelijk bestaan Ja. Is de ziekte genezen Ja. Kan deze genezing door natuurlijke oorza ken worden verklaard Neen. Aldus volgde officieele erkenning. Haar foto moet worden gemaakt om in de archieven van het bureau te worden bewaard. Het ge heele proces zal gepubliceerd worden in het „Journal de la Grotte de Lourdes". Gisteren genas een Pater Franciscaan, uit het Bisdom Namen, van een verlamming in de beenen, tengevolge van érnstige wonden. Sinds vier jaren had de zieke niet kunnen loopen. Dagelijks komt hij, onder het baden der zieken, in de baden voorbidden. Terwijl bij daarmee bezig was, werd hij plotseling genezen. Hij zet nu met des te meer liefde dat werk in de ba den voort. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF De Federatie van Werkgeversorganisaties heeft vergaderd DE INWERTINGTREDING VAN HET PENSIOENFONDS Op Dinsdag 18 dezer werd gehouden de ge meenschappelijke algemeene vergadering van de Federatie der Werkgeversorganisatiën In het boekdrukkersbedrijf, onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. Een der voornaamste punten, na het ope ningswoord van den voorzitter, was het voor stel van het district Gouda om de inwerking treding van het pensioenfonds uit te stellen tot 1 November 1930. Met 135 stemmen voor van de ongeveer 1000 stemmen werd dit voor stel verworpen. De voorzitter constateerde met voldoening dat thans van werkgeverszijde geenerlei beletselen meer bestaan voor de invoeringvan het fonds en wees op de verantwoordelijkheid, welke thans op den Alg. Ned- Typ. Bond rust, om tot definitieve invoering te komen. Verder werd besloten, de maatregelen, in verband met de Handelarenbonden, op te hef fen. Aangenomen werd het voorstel van het alg. hoofdbestuur tot het periodiek uitschrijven van prijsvragen en organiseeren van reizende ten toonstellingen van drukwerk. Verder werd het algemeen hoofdbestuur ge machtigd om voorloö1>ige stappen te doen tot oprichting eener bedrijfsvereniging krachtens de nieuwe ziektewet. De heer S. W. Melchior, de oprichter der organisatie werd als aftredend hoofdbestuurs lid gehuldigd. Hem werd, wegens zijn buiten gewone beteekenis, de medaille van verdienste uitgereikt. UIT DE METAALINDUSTRIE Het ontwerp landelijk collectief-contract Door het bestuur van de Landelijke Syndi calistische Federatie van Metaalbewerkers is de inhoud van het ontwerp landelijk collectief Contract bespreken; besloten werd, de werkers in de Metaalindustrie te adviseeren, het niet te aanvaarden. BRANDEN. Te ITuissen.is de woning van den kweeker Huberts geheel afgebrand. Ook een schuur werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is te Alteveer, on der de gemeente Onstwedde, de behuizing van IC. Orssel geheel afgebrand. Gelukkig was het vee te redden. Alles is verzekerd, doch laag. De lijn AmsterdamRotterdam vóór en na de electrificatie INTERESSANTE CIJFERS Wij lezen in het Orgaan „Spoor en Tram wegen"; Terwfjl het aantal reizigerskilometers op N. S. afgelegd, bij benadering wordt berekend bestaan van het totale verkeer per baanvak geen andere gegevens dan proeftellingen van het aantal reizigers per trein en per baan- vak. Op de lijn AmsterdamRotterdam bedroeg volgens deze proeftellingen het aantal reizigers per werkdag In Juni: 1926: AmsterdamHaarlem 29.000; Haarlem —Leiden: 18.000; LeidenDen Haag 20.000; Den HaagRotterdam 17.000. 1927: Amsterdam—Haarlem 30.000; Haar lem Leiden 19.000; LeidenDen Haag 21.000; Den HaagRotterdam 17.000. 1928: AmsterdamHaarlem: 31.000; Haar lem—Leiden: 20.000; Leiden—Den Haag 23.000; Den HaagRotterdam 21.000 Indien deze getallen voor het geheele jaar kunnen gelden, bedroeg op de lijn Amsterdam Rotterdam het aantal reizigerskilometers in 1928 700 miilioen; op het geheele net 3547 mii lioen. Het verkeer op de lijn Amsterdam- Rotterdam bedroeg dus een vijfde van het to tale verkeer, terwijl de lengte van dezen spoor weg slechts een drie en veertigste van het ge heele net uitmaakt. De verkeersdichtheid is dus op de ,,Oude Lijn" ruim achtmaal zoo groot als op het geheele net, en tienmaal zoo groot als op de andere baanvakken zonder de lijn AmsterdamRotterdam. Het gemiddelde aan tal reizigerskilometers per werkdag en per K.M. spoorweg bedroeg in 1928; 2800; deze go. middelde verkeersdichtheid van het geheele net Is nauwelijks grooter dan de stijging der verkeersdichtheid op de lijn Amsterdam—Roti terdam van 1926 op 1928. Van 1926 tot 1928 steeg het totale verkeer van 3101 miilioen op 3549 miilioen reizigers kilometers; van deze stijging ad 446 miilioen betreffen 76 miilioen (of een zesde deel) de lijn AmsterdamRotterdam. Naar verhouding van de lengten der haanvakken had bij ge lijkmatige stijging de toeneming op de lijn Amsterdam—Rotterdam 446/43 ls 10 miilioen reizigerskilometers moeten bedragen; zij was echter zevenmaal zoo groot. Op de lijn Den HaagRotterdmHofplein daalde van 1926 tot 1928 hiet aantal reizigers per dag van 14.000 tot 13.000; blijkbaar gingen 100 reizigers over naar de electrisehe treinen via Delft. Tusschen Den Haag en Rotterdm (D. P. en Hofplein) wordt een kwartierdienst gereden; op de beide baanvakken samen wor den dagelijks 34.000 reizigers vervoerd, tegen 31.000 tusschen Amsterdam en Haarlem. De be zetting der vier sneltreinen tusschen Amster dam W. P. en Rotterdam M. (eertijds 800 rei d- gers) daalde tot de helft. BRAND IN EEN OLIE-TANK Dikke rookwolken boven Vlissingen Gisterenmiddag is brand ontstaan In een olie-tank op de werf „de Schelde" te Vlissin gen. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Hooge vlammen laaiden op en dikke rookwolken verspreidden zich over de stad. De brand bleef echter beperkt tot de aangetaste tank terwijl de aangrenzende, groote loods werd beschadigd. De schade be paalt zich tot verlies van een groote hoeveel heid olie en een schade aan enkele loodsen. GEVEL EN DAK INGESTORT De bewoonster zat aan tafel In de Jan Aartestraat te Tilburg is van de woning der 72-jarige weduwe De Kort, naast welke men een pand aan het sloopen is, de zijgevel met het dak ingestort. De ■weduwe zat juist aan tafel maar kreeg geen letsel. Het huisraad is echter danig bescha digd. EEN PASGEBOREN KIND TE VONDELING GELEGD De schuldige achterhaald De nasporingen van den rijksveldwachter Fila uit Wessem hebben er toe geleid, dat de dader van het op 1 Jnl j.l. te Heel te vonde ling leggen van een pasgeboren kind is ach terhaald. Het kistje, waarin het kind werd gevonden, leidde het onderzoek naar de ge meente Haelen, waar de dader, de koopman S., werd aangehouden. De moeder van het kind bleek te zijn diens 20-jarige schoonzuster G., afkomstig uit Herten. DE INBRAAK TE 'S GRAVENHAGE Duizend gulden belooning In verband met den grooten diefstal van goud en juweelen in de Spuistraat, wordt door den commissaris van politie, afdeeling B. medege- deeld, dat het Centraal Expertise Bureau, We teringschans 233, Amsterdam een bedrag van duizend gulden (eventueel in verhouding) be schikbaar stelt voor dengene, die zóódanige In lichtingen kan verstrekken, welke leiden tot het terugbekomen der gestolen voorwerpen door de firma Vllsser-Roolband, Spuistraat 69 te 's Gravenhage. VAN ZIJN HUIS GEVALLEN. Bij het herstellen van een antennedraad had K. de V. te Woensel het ongeluk van zijn huis te vallen en kwam op een steenen stoep terecht. Zijn toestand is ernstig. TUSSCHEN DE WALS. Op de papierfabriek de Maasmond te Raams- donksveer geraakte de arbeider A. v. d. K. met een arm tusschen een wals, waardoor hem twee vingers werden afgekneld, terwijl de arm op verschillende plaatsen brak. Ook aan het hoofd werd de ongelukkige nog ernstig ge kwetst. j Hij ls in het ziekenhuis opgenomen, '"./Jf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5