FEUILLETON -DE IDEALIST DE STRAFZAAK VAN DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Nagekomen berichten uit de vorige Editie DONDERDAG 20 JUNI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 HET PROCES TEGEN SALOMON LIEBERMANN BERUCHTE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BELGIë STAD IN COLUMBIA VERWOEST BRITSCH-INDISCHE STAD I VERWOEST I DE VLIEGRAMP BOVEN HET KANAAL De behandeling voor de Amstcrdamsche Rechtbank HET PLEIDOOI VAN MR. H. GILTAY VETH. Gisteren was het de laatste dag van de be handeling van het proces Salomon Liebermann. Om ca. half elf opende de president de zitting. De publieke tribune was weer stampvol en 0">k de advocaatbanken zijn geheel bezet. De verdediger van Liebermann, mr. H. GHtay Veth krijgt onmiddellijk het woord. Doch al vorens tot zijn pleidooi over te gaan, maakt spr. bezwaar tegen een door den officier van justitie aangebrachte wijziging in de tenlaste legging. In de oude dagvaarding wordt Lieber mann ten laste gelegd het doen plegen van ver duistering (door Möhring). De gewijzigde dag vaarding legt de verduistering zelf ten laste. De officier merkt op, dat hij met deze ver andering dezelfde materieele feiten op het oog hoeft en alleen de juridische constructie heeft gewijzigd. Nadat de rechtbank zich in de raadkamer heeft teruggetrokken, deelt de president mede, dat de rechtbank het bezwaar van den verde diger niet deelt." De wijziging van den officier van justitie blijft dus bestaan. Komende tot het pleidooi zelf zegt pleiter, dat men volgens bet woord van Schim van der Loeft, Lierbermann op twee manieren kan zien ais spierwit of pikzwart. De officier heeft den verdachte als pikzwart gezien. Het is niet de taak van de verdediging te betoogen, dat Liebermann spierwit is, doch dat hij in leder geval niet zoo is, als men heeft verondersteld. Do curatoren van de Veendammer hebben de zaak wel zeer oppervlakkig beschouwd, door te meenen dat Liebermann systematisch de bank beeft leeggeplunderd. Voordat Lieber mann voor de rechtbank verscheen, was de publieke opinie omtrent Liebermann aldus: Men zag in hem de geniale figuur, die een rechte lijn trok en doelbewust deze lijn volgde. De werkelijkheid is geheel anders. Lieber mann is geen genie, en wanneer het reeds aan twijfel onderhevig is, of hij in staat is een rechte lijn te trekken, hij zon zeker niet in staat zijn die lijn te volgen. De groote vraag in dit proces is, of Lieber mann al dan niet te goeder trouw is geweest Men heeft gezegd, dat hij te kwader trouw is geweest, omdat de gewezen directeur van de Veendammer J. J. Wattman, dit ook was. Deze redeneering deugt niet. Want men vergeet daar bij, dat Liebermann een Oost-Europeaan was, die een andere zakenmoraal had dan de Hol lander Woltman. Buitendien streefde hij naar een heel ander doel. De gedachtengang van Lie bermann is in den beginne geweest als volgt: In Nederland is de hypotheekrente betrekkelijk laag. In het buitenland is zij beduidend hooger en in de randstaten is zij zelf3 hoog. Wanneer dus een hypotheekbank in Neder land hypotheken verleende in die randstaten, dan moest dat goede winsten afwerpen. De moeilijkheid was voor Liebermann nog slechts dat de Nederlandsche wetgeving ver biedt aan Nederlandsche hypotheekbanken om hypotheken te verieenen in het buitenland. Het plan, dat Liebermann nu opvatte, be helsde de oprichting van een nieuwe hypotheek bank, die wel de bevoegdheid liad tot het uit geven van hypotheek- en piandbrteven In het buitenland, naast de oude hypotheekbanken die deze bevoegdheid misten. In het rapport van mr. van Lier heeft deze gesproken over de hypotheekrente in de randstaten. Daarbij con stateerde rapporteur, dat de renten niet zoo hoog waren als Liebermann gezegd heeft. Officieel moge dit zoo zijn, doch dan nog is er een bedenkelijk verschil tusschen Oost- en West-Europa. Echter stijgen in de practijk de rentebedragen zeer veel boven het door de regeering aangegeven maximum. Men kan deze manier van zaken doen niet mooi vinden, maar daarover gaat het hier niet. Het is slechts de vraag niet in hoeverre Liebermann schuldig is. maar of hij hoos opzet heeft gekoesterd. Bij al deze feiten is het niet meer aan twijfel onderhevig, dat Liebermann werkelijk den ernstigen wil heeft gehad om de Atlas-Hypo theekbank op te richten. Bij de eerste onder handelingen stond het bij hem reeds vast, dat de Veendammer zou worden ingebracht in de Aüas. De officier beeft in zijn requisitoir gezegd, dat Liebermann direetenr is geweest van de Gooisclie hypotheekbank en dus moet weten, hoe de reglementen van een hypotheekbank luiden. Liebermann is echter maar een korte periode directeur geweest en was in het geheel niet van plan het te blijven. Dit argument, dat men heeft aangevoerd voor de kwade trouw van Woltman, zal men niet kunnen gebruiken om de kwade trouw van Liebermann aan te toonen. Het plan van J. J. Woltman, dat rustte op de disagio-berekening, was practisch onuitvoer baar, omdat de pandbrieven bij inkoop tn mas sa zouden stijgen in koers. Het plan van Lie bermann echter, om de pandbrieven van de Veendammer £e ruilen tegen pandbrieven van de Atlas-Hypotheekbank, had voor een leek veel aantrekkelijks en men mag niet vergeten, dat Liebermann een leek was op het gebied van het hypotheekwezen. Pleiter gaat uitvoerig de voorgeschiedenis na, welke leidde tot den koop van de aandeelen In de Veendammer door Liebermann. Ook hier uit blijkt Liebermann's goede trouw. Komende tot de in de dagvaarding ten laste gelegde feiten, merkt pleiter op, dat deze fei ten, afgezien van hun strafbaarheid, niet be wezen zijn. Op juridische gronden bestrijdt pleiter dan de opvatting van den Officier van Justitie, dat Liebermann veroordeeld zon moeten worden wegens het medeplegen respectievelijk uitlok ken van misdrijf. Liebermann kan het misdrijf niet méde ge pleegd hebben omdat hij dan mededader had moeten zijn en daartoe had hij in de omstandig heid moeten verkeeren die de wet voor het me dedaderschap vereischt, in casu had de ver dachte medebestuurder moeten zijn van de Veendammer Hypotheekbank, en dat is Lieber mann nooit geweest. Ook wegens het uitlokken van misdrijf kan Liebermann niet veroordeeld worden, want daartoe zou vereischt worden dat Möhring aan Liebermann ondergeschikt was. Ten eerste echter stond Möhring niet In dienst van Liebermann, maar in dienst van de Dis- contobank, en voorts was Möhring als accoun tant niet ondergeschikt aan de Discontobank. Ten aanzien van de subsidiair ten laste ge legde verduistering merkt pleiter op, dat deze onmogelijk is, daar Liebermann de goederen niet onder zich had en dus de goederen niet kón verduisteren. Het is moeilijk uit te maken welke rol Lie bermann heeft vervuld hij het aflossen van de verschillende hypotheken. Het is echter zeer goed mogelijk dat deze aflossing diende om de Veendammer in staat te stellen de noodige uit betalingen te doen. Misschien ook was het vrij komende geld bestemd om nieuwe maatschap pijen te koopen. Pleiter brengt voorts de onderhandelingen van Liebermann tn België ter sprake, tot aan de besprekingen met Paardenkooper. De be langstelling voor de combinaties Schim van der Loeff en Stegemann is bij Liebermann ver flauwd, daar hij bemerkt bad, dat deze hee- ren hun verplichtingen niet zonden kunnen nakomen. In Paardenkooper kon Liebermann meer ver trouwen stellen, omdat Paardenkooper uitge breide relaties bezat, waarop liij geheel en al vertrouwde. Het staat vast, dat de koopprijs van vijf mil- lioen door Paardenkooper is genoemd. Wat Paardenkooper's bedoelingen zijn geweest is niet bekend. Wellicht meende hij dat hij wer kelijk door de Veendammer groote winsten kon behalen. Onwaarschijnlijk is het, dat Paarden kooper door de Veendammer wilde geraken uit zijn surseanse van betaling. In ieder geval zijn zijn piannen niet verwezenlijkt en heeft hij op een onbeschaamde wijze chantage gepleegd. Tusschen het In Augustus opgemaakte con cept contract en het definitieve contract met Paardenkooper bestaat eenig verschil. In het conceptcontract was bepaald dat Paardenkoo per vóór den koop zou geschieden, verschillende objecten zou aanbrengen in de activa van de Veendammer. Paardenkooper vreesde echter dat, als hij dit deed, Liebermann zou weigeren de bank van de hand te doem. Terugkomende op de aflossing van de aan Kok verleende hypotheken, waarvoor Kok zelf borg was, merkt pleiter op dat geenszins is komen vast te staan dat Liebermann wist dat Kok bang was voor deze hvpotheken. Integen deel is het zeer waarschijnlijk dat hij dit niet wist. Wat de overdracht van de prevennen van deze hypotheken door de Veendammer aan do Discontobank betreft, zegt pleiter dat deze toch gedekt werden door vorderingen van de Veen dammer op de Discontobank, die weer wor den gedekt door de in de Discontobank onder gebrachte provenuen. Op gelijke wijze ais bij de bespreking van het eerste tenlaste gelegde complex van straf bare feiten, bestrijdt pleiter het mededader schap van of het uitlokken van misdrijf door Liebermann in de periode na 25 Juni 1927. De subsidiair ten laste gelegde verduistering en heling bestrijdt pleiter eveneens, omdat Lieber mann de goederen niet onder zich had en om dat, wanneer men heling zou willen bewijzen, en sprake zou moeten zijn van het plegen van misdrijf door een ander, en daarvan wordt in de dagvaarding niet gerept. Ik heb, aldus besluit hij, willen aantoonen, dat Liebermann niet den opzet heeft gehad, Iemand te benadeelen. Zelf heeft Liebermann getuigd, dat hij geen heilige is, maar ook geen oplichter. Liebermann is niet schuldig aan de. hem ten laste gelegde feiten. In ieder geval heeft hij nimmer boos opzet gekoesterd. De ongelukkige gang van zaken is niet aan hem te wijten maar aan de meer dan schandalige wijze waarop men hem heeft bijgestaan. Met dit alles zal de rechtbank rekening hebben to houden wanneer zij in deze zaak uitspraak doet. De conclusie van dit pleidooi, welke pleiter echter niet uitspreekt daar zij duidelijk genoeg blijkt, strekt tot vrijspraak van den verdachte. Het pleidooi heeft met een pauze van ander half uur geduurd van des morgens even over tienen tot des middags half zes. De president schorst de zitting tot Vrijdag morgen tien uur. Dan zal de officier van Justi tie gelegenheid krijgen te repliceeren. CHR. MI DDE NSTA NDS VE R EE NÏG ING Jaarvergadering en Congres Gisteren kwam dè vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand in Nederland in „Tivoli" te Rotterdam in jaarvergadering en congres bijeen. Gisteren middag om 2 uur ving de huishoudelijke jaar vergadering aan onder presidium van den heer W. G. Scheeres van 's-Gravenhage. De voorzitter opende de vergadering en her innerde aan de uitnemend geslaagde jaarverga dering van 1928 te Zeist. Spr. bracht een woord van hulde aan de nagedachtenis van de sedert dien overleden leden, onder wie wijlen de heer H. Bos te Groningen is, die hij de uitvoering van een uitbreidingsplan te 's-Gravenhage den verstikkingsdood stierf. Spr. memoreerde voorts de oprichting van de Vakcentrale en de Bedrijfsvereeniging. De voorzitter der ontvangende afdeeling de heer H. Bos, riep hierna het welkom toe aan hoofdbestuur en afgevaardigden. Hierna kwam het jaarverslag van de secre taris den heer H. Stap, van Zeist, aan de orde. We ontleenen daaraan, dat het afgeloopen jaar er een was, waarin na innerlijke beroering en. heftigen strijd de reorganisatie en daarmede de eendracht tot stand kwam. Een opbloei kwam in de vereeniging die nu een gezond organisatieleven vertoont. Negen nieuwe afd. werden opgericht. Voorname gebeurtenissen in het vereenigingsjaar waren de oprichting van de Vak-Centrale en de Middenstandsbe- drijfsvereeniging. De Middenstands-Bedrijfsver- eeniging werd met behulp van het Chr. Nat. Vakverbond opgericht en slaagde al spoedig in den waarborg van de vereischte som van 2'A millioen gulden te verzekeren loon. De samenwerking met den R.K. Midden standsbond en den Kon. Ned. Middenstands bond was ook dit jaar weer uitnemend, ter wijl de vereeniging in den Middenstandsraad en den Hoogen Raad van Arbeid vertegenwoor digd bleef. Ook het financieel verslag en de begrooting 1930 werden behandeld en vastgesteld. De contributie werd wederom bepaald op 2.50 per lid en per jaar, plus 1 voor het orgaan. De aftredende bestuursleden, de ïneeren W. G. Scheeres te 's-Gravenhage en P. Pluyter te Assen werden herkozen terwijl ais leden van den Middenstandsraad werden ha-kozen de heeren L. Attema te Hilversum, A. Bos. te Rot terdam, J. Kaajan te Groningen en K. Meima te Sneek. Het bestuur deed enkele mededeelingen in zake de middenstandsbedrijfsvereeniging ter wijl mr. J. H. C. Kok van Schiedam een voor- loopig rapport uitbracht namens de commissie inzake het huurkoopsysteem. Vervolgens refereerde de heer H. Bouw meester, sec. van de Chr. Patroonsvakcentrale over: „Wat mag van de besturen der afdeelin- gen van de Vereenigingen van den Christ. Mid denstand worden verwacht voor de plaatselijke vooruitbrenging van de Christ. Patroonsvak organisatie?" Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Desavonds werd aan de afgevaardigden door de afdeeling Rotterdam een feestavond aangeboden in plaats Lommerrijk te Hillegers- berg. Ook het bestuur van de afdeeling Rotter dam van den R.K. Middenstandsbond was op dezen avond vertegenwoordigd. EERSTE KAMERVERKIEZINGEN Candidaten der Chr. Hist. Unie In de op 12 Juni jJ. te Breda gehouden bijeenkomst der bij de Chr. Hist. Unie aangeslo ten leden der Provinciale Staten van Noord- Brabant, Limburg, Utrecht en Zeeland, zijn, naar de „Ned." meldt, tot candidaten voor de a.s. verkiezing van. leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal gesteld: 1. Jhr. Mr. B. C. de Savornia Lobman, te Utrecht, aftredend; 2. J. J. Wallien, te Breskens; 3. Mr. Dr. F. W. J. Frowein, te Eijs-Wittem; 4. C. Dane Gzn., te Willemstad; 5. Mr. Dr. Kolff te Geldermalsen. In de gisterenmiddag gehouden openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de benoemd-verklaring van de leden der Eerste Kamer is in de vaeture, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming tot lid dier Ka mer door mr. J. van Best, tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard de heer Jos. E. A. M. Meyring. Zooals reeds eerder gemeld, zal ook de heer Meyring zijn benoeming niet aan vaarden. NATIONALE SPAAR- EMISSIEBANK Kapitaal tot 1 millioen verhoogd In de op 15 Juni j.t. gehouden algemeen-e vergadering van aandeelhouders van de Natio nale Spaar- en Emissiebamk werd het dividend over 1928 bepaald op 20 pet. (v.j. 30 pet.). In de buitengewone algemeene vergadering werd het kapitaal verhoogd tot 500.000, ter wijl in de laatst gehouden vergadering de directie werd gemachtigd het kapitaal verder uit te breiden tot 1.000.000. ITALIAANSCHE OPERA Het nieuwe seizoen Naar onze Haagsche muziekreferent, tijdelijk te Milaan vertoevend ons mededeelt, is direk- teur A. Borin thans bezig met het farmeeren van zijn gezelschap voor de a.s. zomer- en win- ter-campagne. Omtrent de plannen ter uitvoering van Ver di's opera „Falstaff" is nog niets met zeker heid te melden, doch c.q. zal de titelrol gezon gen worden door S. Stabile. EEN GOEDE VANGST Het geduid der recherche werd beloond De politie te Amsterdam heeft in den afge loopen nacht een goeden slag geslagen door drie bekende inbrekers op heeterdaad te betrappen. Gisteravond laat hebben zij zich aan de zijde van de Spuistraat toegang verschaft tof de schoenenmagazijnen van de firma Block en Stibbe. Een viertal rechercheurs onder leiding van inspecteur Joosten hebben toen het gebouw onder bewaking genomen. Zij hebben lang ge duld moeten oefenen, want eerst in den vroegen morgen werd hun wachten beloond. Tegen zes uur verscheen een auto. Toen hierin de buit, die gereed was gemaakt, verzonden moest wor den, hebben de rechercheurs Jansen, de Boer, Serdenbroek ingegrepen. Onder verzet maakten zij zich meester van drie mannen. Deze zijn overgebracht naar het Bureau Warmoesstraat. Het bleek daar, dat men met drie bekende inbrekers had te doen, n.l. Olivier. Kloet en Westerhuis. In 't schouw van de firma Block en Stibbe waar vroeger ook reeds werd ingebroken, was heel wat overhoop gehaald. Lessenaars em kasten waren opengebroken. Men had bij het werk ook een sigaartje gerookt en tenslotte waren acht doozen ingepakt. De politie meent in deze drie mannen de daders te hebben gearresteerd van de meeste inbraken, die in den laatsten tijd te Amster dam gepleegd zijn. ONTROUW PENNINGMEESTER j Verduisterde 370,000 mark BERLIJN, 18 Juni. (V.D.Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, Is men dezer dagen bij den Duitschen Zangerabond een omvangrijke ver duistering op het spoor gekomen. Naar tot dus verre kon worden" geconstateerd, heeft de pen ningmeester, een voormalige „Gerichtsassessor", Rerlin genaamd, m het afgeloopen jaar een bedrag van 370 duizend mark weten te empo- cheeren. De man heeft bekend. KERK EN STAAT IN MEXICO Een verzoeningsgrendslag bereikt? Mgr. Diaz, bisschop van Tabasco, die, gelijk men weet, deelneemt aan de onderhandelingen tusschen de Kerk in Mexico en de Mexicaan- sche regeering, heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin de Katholieken in Mexico wor den aangespoord vertrouwen te hebben in de onderhandelingen ter bijlegging van het con flict tusschen beide machten. Intusschen ineldt een H.N.-bericht nog het volgende: Uit Mexico wordt bericht, dat, naar van be voegde zijde verluidt, een overeenkomst is be reikt voor een grondslag tot bijlegging van het conflict tusschen Kerk en staat. De overeen komst zal aan den Paus ter goedkeuring worden voorgelegd. TIEN DOODEN EN TALRIJKE GEWONDEN Onze Erusselsche correspondent seint: Nabij Grammont heeft zich hedenmorgen een spoorwegramp voorgedaan, die denzelfden omvang schijnt te hebben als de jongste spoor wegramp te Halle, Twee treinen, die in binnenlandsch verkeer loopen zijn op elkaar gebotst. Volgens de eerste berichten zouden er zeven dooden en talrijke gewonden zijn. Nadere details ontbreken. 40. dooden en meer dan 100 gewonden LONDEN, 19 Juni (H.N.) In Columbia heeft Dinsdag een aardverschuiving plaats gehad, waardoor de Quilcace-rivier buiten haar oevers is getreden, zoodat groote overstroomingen ver oorzaakt werden. De stad Sevilla moet daar door bijna geheel verwoest zijn. 40 personen zouden om het leven zijn gekomen, terwijl er meer dan 100 gewond werden. Honderd menschen verdronken en duizenden dakloos LONDEN, 19 Juni (H.N.) De stad SiicbaD in de provincie Assam, is door een groote over stroom ing geteisterd. Vijftig duizend menschen zijn dakloos ge worden. Er moeten 100 personen verdronken zijn, ter wijl 90 pet. van het vee is omgekomen. Bijna de helft van de huizen in de stad moet door den vloed weggespoeld zijn. De bewoner» van de stad hebben bun toevlucht in een hooger gelegen kamp gezocht. Een commissie van onderzoek LONDEN, 18 Juni. (VJJ.) Het luchtvaart departement maakt bekend, dat besloten I» een officieel onderzoek in te stellen naar de vliegramp boven het kanaal. De samenstelling van het hof zal tijdig worden bekend gemaakt. DE GROOTSTE DIAMANT DER WERELD RIG ÜE JANEIRO, 18 Juni. (R.O.) De groot ste rose diamant ter wereld, die enkele weken geleden in den staat Minas Gera.es werd vonden en rinor den president van Brazilië met den naam „Southern Cross" werd gedoopt, thans door een juwelier gekocht. De diamant, die 118 karaat weegt zal na S0" slepen te zijn, naar schatting ruim een million0 gulden waard zijn. VRIJ NAAR HET ENGELSOH VAN E. P. ISPHILL 34) Mijn vriend zal zich niet met de zaak be moeien, zei Maclieson, terwijl hij hem hij hun tafeltje bracht. Ga zitten. De man zette zich bedaard neer. Hoider- mesn nam een conrant op. Ga je gang. zei hij. Ik zal niet luisteren. Als ilc moet praten, zei de man, moet ik een glaasje absint hebben. Mijn keel is droog. Ik heb u ook wat te vertellen. Macheson riep een kellner aan, en bestelde. Ziet u eens, zei de man, ik weet alles, wat u mij wilt zeggen. Ik kan u tijd besparen. Ik was het, die toen 's avonds bij den ouden Ihcer Hurd kwam. Het was uit vriendelijkheid, dat ik naar hem toeging. Hij heeft een dochter, die ik niet vinden ltau. Zij is in gevaar, en ik kwam, om hem te waarschuwen. Hij sloeg mij het eerst. Hij verloor zijn kalmte. Hij wilde mij niet zeggen, waar ik haar kon vinden. Hij wilde mij niet eens het geld geven, dat ik voor de reis besteed had. Toen verloor ik ook mijn kalmte. Ik gaf hem óók een klap. Hij viel neer en ik was doodsbang. Toen liep ik weg. Macheson knikte. Nu, zcide hij, u schijnt een ouden man neergeslagen te hebben, omdat hij zich door u niet wilde laten afpersen, en ik was zoo dwaas om u te helpen ontsnappen. Afpersen! De man keek om zich heen, als was hij bang, dat dit woord door iemand anders verstaan was. Zijn wangen waren ingevallen, maar zijn bruine oogen keken nog helder. Dat was het niet, zei hij. Ik bracht liem inlichtingen, die werkelijk waarde hadden. Er is een jonge dame ergens, die in levensgevaar verkeert. Ik kwam, om hem te waarschuwen. Ik geloofde, wat men mij altijd gezegd had... dat zij zijn dochter was. Ik ontdekte evenwel, dat het een leugen was Het. was een samen spannen tegen mij. Hij had nooit eon dochter gehad. Maar nu ga ik uitzoeken, wie ze wei is. En als ik n nu eens aangeef bij de politie? zei Macheson. Terwille van de vrouw, die de oude Hurd beschermde,- zou u dat beter niet doen. Hiet zou heel wat beter zijn, als u het niet deedt, was het heesche antwoord. Als u het doet, kan het die wouw het leven kosten. Waarom blijft u in Engeland? vroeg Ma cheson. Om die vrouw te vinden; en ik za! haar vindein, voegde hij er bij, met glinsterende oogen. Luister. Ik heb haar in een rijtuig ge zien, prachtig "gekleed met een koetsier en een knecht op de bok een dauie. Ik heb altijd gezegd, dat ze dat was. Het was een complot tegen ons, dat ze haar de dochter van dien ouden man noemden. Daar heb ik allemaal niets moe te maken, zei Macheson bedaard. Het eenige, waar ik rekening mee heb te houden, is, of ik u al dam niet aan de politie behoor over te leveren. De man keek hem sluw aan. Hij had maar weinig vrees. Als u dat deedt, mijnheer, zei hij, zou het een onrechtvaardigheid zijn, Ik heb den ouden man alleen aangeraakt uit zelftverdediging. Macheson zag hem ernstig aam. Ik hoop, dat het de waarheid Is, zei hij. U kunt gaan. De man stond op. Hij vertrok niet onmid dellijk. Wat is er? vroeg Macheson. Ik dacht bij mezelf, mijnheer, zeide hij, op vertrouwelijken fluistertoon, of u mij mis schien op een idee kon brengen, wie de dame was, die zichzelf zes jaar geleden in Parijs de dochter van Mr. Hurd noemde. Macheson schudde het hoafd. Ik heb er geen idee van, antwoordde bij kortaf. De man schuifelde weg. Macheson stak een sigaret op, en sloeg hem een oog en bl ik 'scherp gade in den grooten spiegel met vergulden rand. Ben vreemd heerschap, die vriend van Je, merkte Holderness orv Het is een minne vent, vrees ik, ant woordde Macheson. Ik weet niet, hoe bet komt, maar ik wou, dat ik hem niet gezien had. Holderness lachte. Allemachtig, zeida hij, het. is maar goed, dat je bij me gekomen bent, of je zou in een ommezien van tijd een pakje zenuwen geworden zijn. We zullen nu maar eens opstappen, .als je klaar bent. Je zou vanavond misschien nog stof kunnen opdoen, om tegen de menschen te zeg gen. Ik weet, dat Henwood tamelijk wel leeg geraakt is. Zij verlieten de zaal, en namen een omnibus naar de stad XXIII Het was juist zoo'n dag, als hij voor zijn doel zou hebben uitgekozen, dat Macheson uit den trein stapte, aan het kleine tusschenstation en zich in de richting van Thorpe begaf. Een krachtige wind, die van de heuvels woei, had den weg geheel opgedroogd, op een klein laagje modder na; een wind, versch uit het bosch, zóó frisch en krachtig, 'dat hij met zijn pet in zijn hand liep, en met het. hoofd achterover, blij, dat hij liem met zijn longen kon inademen, en heit tintelen ervan op zijn wangen kon voelen. Het scheen hem toe, dat hij maanden weg. ge weest was, toen hij de lange heuvelreeks naar het dorp besteeg. De velden waren nu bruin inplaats van groen. Een doordringende geur van pas-gekeerde aarde en brandend bout kwam hem in zijn neus. De hagen on boomen waren kaal. Hij zag een glimp van het groote huis van een plaats vanwaar hij dat noot verwacht had. Overal kreeg hij beken-de indrukken. Hij kwam aan de laan die hij opgegaan was bij zijn eerste bezoek aan het huls. Aanhoudend kwam hij karren tegen, met haar naam erop, en menschen uit het dorp, die hij meerendeels met eenige verrassing aanzag, keken twijfelend naar hem.. Weldra kwam hij aan het dorp zelf, en bleef staan voor het langgerekte, lage, witte huis. waar Stephen Hurd woonde. Hij hield een oogenblik stil, in onzekerheid, of hij dit deel van zij.n zending tiians ten uitvoer zou brengen dan wel zou wachten tot later op den dag. Ten slotte vond hij het beter, om er maar dadelijk van af te zijn. Hij deed het hek open. en drukte op de bel aan de voordeur. Hij werd in de spreekkamer gelaten, en enkele minuten later kwam Stephen Hurd binnen, met eau pijp in zijn mond, en zijn han den in zijn zakken. Toen hij'zag, wie zijn be zoeker was, bleef hij plotseling staan. Hij reikte hem niet de hand, en vroeg hem niet om te gaan zitten. Hij zag hem aan met zwaar ge fronste wenkbrauwen. U wilt mij spreken? zei hij. Juist, antwoordde Macheson. Misschien komt mijn bezoek ongelegen. Maar ik ben van Londen gekomen feitelijk om geen andere reden, dan om u ëén enkele vraag te stellen. Hurd lachte even. Vraag u dan maar, zeide hij. Ik dacht, dat u ir-h-.setefe» andere zaken in de buurt hadt- Ov.-ral preekn», hé? Mijn vraag is eenvoudig deze zei Macbeso® bedaar-I. H?H u een zuster, of hebt u er gehad? Een denk ere blos steeg den jongeman naar de wangen. Hij, nam ziin pijp uit zijn mond. staarde Macheson aan. Dat hij geruimen tij® zvo t. etfV-en govolc te ziin van hot fd*' dat do vrrTS-ssÊsg- hem beroofd had van het Teratogen om te s-.cv.ken. Wie beeft e rn.sagnzet, om dut te vratte11 vroeg hij avcttarn. Hai ei- trok even zijn wenkbrauwen op- - Miju vraag is heel eenvoudig, zeide i"U* Al; n er geen antwoord op vorkipst te geven» dan T-»n ik rrfln fniieht.in-grn verm klooi ijk elder3 tnvlrvTteu. De eerste do best© Kit hot dorp, die® ik tegenkwam, zou bet me knrnrn verte"'"1 gaf >.r de voorfcsrwr aan, om bij n to komen- Ik heb geen zuster, zei Hurd langzaam* Ik heb er nooit een gehad. Nu moet u mü vet" teilen, waarom u hier gekomen bont. om m dat te vragen. - Men heeft, mij verleid, zei Macheson. d® Jarmr gelrtfot» een m ris ja zich in Parijs uit? voor de dochter ven uw vader Er wordt 0 em ietwat gehfsfmriunêgo manter naar ha' gesoeht, En wat hahf. u daar mee te maken? yT°" Hurd kortaf. filets. blijkbaar, antwoordde Macheson- ben u zeer verplicht voor uw inlichting. "r u niet langer ophouden. - Maar Stephen Hurd versperde hem den tv Macheson keek hem aam, en zag in zijn reeds de teellenen van een verandering- oogen stonden een beetje wild, en hoewf'1^ vroeg In den morgen was, rook hij naar d>a 1 (Wordt rervolS"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6