DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OM Garage Unique fiarage nieuwe Hanen 213 UITVERKOOP No. #446 WED. A. i. COPPENS DE INZET VAN ONZE VERKIEZINGSACTIE SLIJTERIJ „NET VINKJE" 52ste Jaargang Vrijdag 21 Juni 1929 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Noord-MoBenstraat 16 Ruime stalling Jenever 2.40 Brandewijn 2.50 't Kraantje (oude genever) f 2.85 (DE G.L.O.C.) TeSefoon 68 (f LOERAKKER OVER ONS PROGRAM EN OVER DE LEUZEN ONZER TEGENSTANDERS WEERBERICHT. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN EXAMEN NEDERLANDSCHE VEREEN. VOOR GEMEENTEBELANGEN TELEFOON 68817 AGENDA KUNST-AGENDA WEGENS VERBOUWING HOOGSTRAAT 51 en 74 UWE SC DAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per pos» t 3.75 per kwartaal Afzonderlijke nummere 5 CL Postehèque en girodienst 81440 AUVEiiTENT1EN; 1—5 regels 1.55 Elke regel meer 30 cl. Reclames tusschen den tekst 60 et. per regel. Kleine adverte nties: 30 woorden 25 CL. elk woord meer 5 cL tot'n max. ran 50 woorden Kabouter-advertentloa 5 regels 050, 10 regels 0.75, 15 regels 1- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijüen door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voc ,,i n 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 hij verlies van een duim; 75 bij ver. bes van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Bü of krachtens wetten of verordeningen .voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 20 Juni 1929 de Verzoeken van: 1- Th. J. L. van den Berg om vergunning tot °r>richting van een opslagplaats van eternit in het pand Makkersstraat 8, kadaster Sectie B. no. 2025, met 2 electromotoren, elk van 5 B-K.j drijvende een hijschkraan en een car- hprainlumschijf voor het snijden van eternit °D te stellen op den open grond, hehoorende hij genoemd pand, en 2. P. J, Kooij om vergunning tot oprichting van een smederij in het pand Vellevest 12. ka daster Sectie A no. 1687 (oud 1624), met 2 o'ectromotoren van resp. Ften 0.3 P.IC, drij vende een boormachine en een ventilator, verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam 21 Juni 1919. DE VERKIEZINGEN NADEREN Dr. J. Severijn spreekt Evenals de spreker voor de R. K. Staats- bsrtijj de heer Loerakker, had ook de anti revolutionaire candidaat, dr. J. Severijn uit Dordrecht, die gisteravond in Musis Sacrum" het woord voerde voor leden van de A. K. Kiesvcreeniging ,,Nederland en Oranje" niet over belangstelling te klagen. Zoo'n goedbe zochte vergadering doet toch heel wat pret *>Ser aan, dan de bijeenkomsten van de com munistische partijen en dergelijke, die her doorgaans niet verdeT dan een goede hon- wd man brengen en dan nog niet eens van het meest attente publiek. Bij dr. Severijn was zulks wel het geval en aanwezigen hebben met onverdeelds aan dacht geluisterd naar zijn principieel© uiteeu- Z''tting van de grondslagen der A. R. Partij De bijeenkomst werd door mr. J. H. C. Kok doop en cl en gesloten. Van de gelegenheid tot •ipt stellen van vragen maakte niemand ge- 'Tuik. ONGEVALLEN bi hel gemeente-ziekenhuis is opgenomen, oen tweejarig zoontje van den arbeider K. in oo Kreupelstraat. Het ventje was spelenderwijs ouder een groentekar geraakt van den groente handelaar D. en had inwenddige kneuzingen °Pseloopen. Aan den politiepost op de Koemarkt is ver konden de 11-jarige P. M. uit het Broe/svied, d'e met bioote voeten in een stuk glas had ^'-•trapt, waarbij een der voeten bloedend wds vorwond. R. K. S, V. EXCELSIOR Wedstrijdprogramma Voor Zondag zijn de navolgende cricketwed- 6,1'Üden vastgesteld: Excelsior 1—H. C. C. 4; H. C. C. 5—Excel sior 3 Tevens wordt Zondag de- laatste voetbal wedstrijd gespeeld en wel tussehen D. E. M, en Excelsior 1. MISHANDELING Door den winkelier L. B. uit de I-Iagastraat s hij fle politie aangifte gedaan, dat hij in 2bn winkel door zekeren A. B. uit Vlaardingen, Ju-et wien hij in zaken-relaties staat, is mis. hflndeld. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 20 Juni. Aangekomen s.s. Thu- ,aU, van Rotterdam om te dokken in de Wil- ■elminahaven; s.s. Dagmar, van Calais om tobn te hunkeren in de Wilhelminahaven; Everelsa, met papierhout van Abo; s.s. J'rrhus, met olie van Japan, voor'N.V. Schie dam. SCHIEDAM, 20 Juni. Vertrokken; s.s. Wo- 1:111 naar Stockholm. SCHIEDAM, 21 Juni. Vertrokken: s.s. Dag- Uur, naar Riga; s.s. Blythmoor, naar New castle. Voor de goed bezette groots zaal van den R. K. Volksbond hield gisteravond de heer A. J. Loerakker op uitnoodiging van het be stuur der R. K. Kiesvcreeniging een verkie zingsrede, de eerste in den tijd van propa gandistisch werken die ons nog vóór den 3en Juli blijft. Onder de aanwezigen was ook de hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag. De voorzitter, de heer Th. Mouwens, opende do vergadering met den chrisbelijken groet, heette de aanwezigen welkom en noemde den vergadering als het ware den inzet tot het groote werk, dat in deze veertien dagen moet worden verricht en waarvan het resultaat moet zijn, dat dé zege de verkiezingen bekroont. De voorzitter deelde vervolgens nog mee, dat op 1 Juli pater Micklinghoff zal komen spre ken, dat volgende week Zaterdag een fiets- optocht zal worden gehouden; dat bij den heer C. A. M. Jansen, St. Liduinastraat 96, reclame- biljetten zijn te verkrijgen en dat op den ver kiezingsdag een centraal inlichtingenbureau zal zijn gevestigd in het gebouw van den R. K. volkshond. De fietstocht zal zoo mogelijk op den Maan dag voor de verkiezingen worden herhaald en 's avonds voor de verkiezingen zal er ge legenheid bestaan in het Bondsgebouw de radiorede van pater Borromaeus de Greeve te hooren. Het woord was vervolgens aan den heer A. J. Loerakker, door den voorzitter aan de vergadering voorgesteld als de meer speciale Katholieke candidaat voor onzen kieskring. Dordrecht. De heer Loerakker begon met er op te wijzen dat de strijd die op 3 Juli door de stem bus wordt beslist, er een is, van onze zijde, van beginselen. Die beginselen brengen geen verstarring in het politieke leven, integen deel, ze stuwen op tot waardevoilen arbeid. Laten we een oogenblik ons program, vrucht van onze beginselen, de revue laten passeeren. Da program geeft weer wat leeft in ons Katho lieke volk. Als de lieer de Bruine de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond kan zeggen, dat het program hem volkomen bevredigt, hij alle arbeiders uit volle overtuiging aanspoort, voor dat program hun stem uit te brengen, dan zegt dat toch voldoende. Vluchtig ging spreker eerst de voornaamste beginselpunten 11a als handhaving van het gezag, bescherming van het huwelijk, bestrij ding der onzedelijkheid, steun aan de kin derrijke gezinnen. Op al deze punten is een taak voor den staat weggelegd en met name pleitte spreker voor een betere belastingrege ling, billijker schoolgeldheffing, beter woonge legenheid, toeslagregeling op het loon ten bate van het kinderrijke gezin. Daarmee zal tevens de propaganda voor het klein gezin een groot deel van haar kracht verliezen. Het kinderrijke gezin brengt intusschem niet alleen last en zorgen. Voor geen weldaad is spreker Onzen Lieven Heer zoo dankbaar als voor zijn huisgezin met negen kinderen. (Applaus). Overgaand tot de niet zoo principieels pun ten betoogde spreker dat wij Katholieken voelen voor den vrijhandel; maar wij hebben te zor gen voor werkgelegenheid; we hebben de slui ping tegen te gaan. Zoo goed als elders heer- sehen er in het Zuiden misstanden, maar de sociaal-democraten die ons zulks verwijten, vergeten daarbij, dat nooit door de sociaal democratie in de bres werd gesprongen om. de Zuidelijke industrieën te hulp te komen. Paragrafen voor middenstand en landbouw, vinden opname in het program. Spr. zal er niet bij stilstaan. Een enkel woord nog over de arbeidsparagraaf, omdat tenslotte de ver kiezingsstrijd in hoofdzaak gaat om den ar beider. Er zijn in den economisehen toestand duidelijk teekenen van opbloei en dan is de tijd daar, dat meer bizondere aandacht aan de sociale verbeteringen wordt gewijd. En dan komt op de eerste plaats de bedrijfsorgani satie; verder de verbindendverklaring van de collectieve arbeidscontracten. Deze contracten zijn zeer belangrijke zaken op het gebied der verhouding tussehen werkgever en werknemer, hebben reeds groote resultaten op het gebied van den vrede in den arbeid bereikt; ze bren gen patroon en arbeider aan de eonferentietafel 0111 in eerlijk overleg de voornaamste punten van loon en arbeid vast te leggen. De leuzen der tegenstanders Wat. vertellen nu onze tegenstanders? Over den Vrijheidsbond za! spreker het niet hebben. Op politiek gebied heeft hij geen in vloed méér, al is die invloed op economisch gebied spreker nog meer dan groot genoeg. De S. D. A. P. beijvert zich onze beginselen, welke beoogen ds samenleving om te vormen in Christelijken geest, te negeeren en hun eigen socialistische beginselen te verdoezelen. Van socialistische beginselen hoort men In den verkiezingsstrijd niets. Ze hebben het enkel over onrecht herstellen, arbeidersbelangen be hartigen enz. En als zoodanig noemen ze zich beter Christen dan wij. Maar ze ontzien zich toch niet, om de Kerk voor te stellen als de groote vijandin van de arbeiders, als de be schermster van het kapitalisme. Spreker ontkent ten sterkste dat onze arbei ders, onae ver over de 100.000 georganiseerde katholieke arbeiders zouden hunkeren lid te mogen zijn van het N. V. V. De feiten spreken anders. Waarom maakt men bij de S. D. A. P. de indruk, dat de katholiek in Engeland socialist mag zijn, socialist in den zin van de socialisti sche beginselen? We vergeten niet dat de socialisten telegram men stuurden naar Amerika om het leven van een Sacco en Vanzetti te sparen; naar Britsch- indië om andere moordenaars te redden; maar toen onschuldige vrouwen en kinderen in Mexico zonder vorm van proces werden afge maakt, stuurde men een telegram naar Calles: „Wij staan geheel aan uw zijde". Spreker ontkent niet dat de S. D. A. P. ook wel wat goeds gedaan heeft. Maar ze heeft ont zettend veel kwaad gedaan; ze heeft duizenden en duizenden mensclien beroofd van hun groot ste bezit, het H. Geloof en ze heeft hen hun geluk, hun tevredenheid ontnomen. En wat materieel© aangelegenheden aangaat, de rechts positie van de ambtenaren had door de Tweede Kamer behandeld kunnen zijn, als de S. D. A. P. van de vacantia der kamerleden, die duurt van half Mei tot September een enkel weekje had willen afnemen en ten aanzien van de Ziektewet merkte spreker op, dat als Kuiper en de Katholieke fractie niet' beter hun plicht hadden gedaan dan de S. D. A. P., de ziektewet zou zijn getorpedeerd en we geen ziektewet zouden hebben gehad. De leuzen der S. D. A. P. moeten dienst doen om de massa te begeesteren. Het zijn er vier: de achturendag, staatspensioen, ontwapening en bedrijfsorganisatie. De eerste daarvan, de achturendag is voor den Katholieken arbeider volkomen overbodig. In ons program staat hetzelfde. De achturen- wet is door een katholiek minister ingevoerd en aan uitbouw wondt ook door ons gewerkt. Het staatspensioen van de S. D. A. P. is geen staatspensioen. Ze erkennen zelf, dat de gelden er niet voor beschikbaar zijn. Een premievrij staatspensioen wordt ook door hen niet moge lijk geacht. Ze willen een vermenging van verzekering en pensioen. En dat willen ook wij; een betere verzorging van den ouden dag, daar heeft de arbeider recht op. Niet als een fooi van den staat echter, maar als zijn recht, uit het bedrijf, waar bij zijn krachten gaf. Bedrijfsorganisatie, dat willen ook wij, wij veel meer en veel dieper dan de S. D. A. P. En wil men bedrijfsorganisatie dan zal men eerst den klassenstrijd moeten uitbannen. Want bedrijfsorganisatie eischt samenwerking en dat is met klassenstrijd in lijnrechte tegenspraak. Ontwapening spreekt ook tot ons, Katholie ken en de woorden van Paus Benedictus XV over Internationale ontwapening hebben in uwe harten warmen weerklank gevonden. Maar de S. D. A. P. ten onzent wil eenzijdige ont wapening van ons land, in tegenstelling met wat de socialisten in andere landen vasthou den. Willen wij dan oorlog? Geen mensch in ons land denkt er aan. De honderd millioen van onze defensie wordien slechts voor een deel voor werkelijke defensiezaken gebruikt, en de heer K. ter Laan wil toch een politie- leger dat hetzelfde zou moeten doen als ons leger van nu, evenveel zou kosten wellicht en veel minder het noodige werk zou kunnen ver richten. Voor de R. K. Volkspartij zijn we niet princi pieel en niet democratisch genoeg. Maar laat ze dan toch naar ons komen en hun goede denkbeelden bij ons ingang doen vinden. Laat ze htm stemmen toch niet vermorsen in een dwerg partij, dia niets bereiken kan. Er zijn er ook die zeggen, dat onze partij wel wat al te democratisch is. Men benijdt ons in verschillende landen om wat we hebben bereikt ook op sociaal terrein. Een conser vatieve politiek leidt noodzakelijkerwijze tot geloofsafval. En als we dan iets te veel moch ten hebben gedaan spreker gelooft het niet is dan het behoud der zielen niet van on schatbare waarde? De politieke partij is de groote kracht, een fort ter verdediging van Kerk en Godsdienst. Als men in Mexico had gehad goede sociale en politieke organisaties als hier in Nederland, dan ware het onmogelijk geweest, dat daar wandaden waren bedrijven als de laatste jaren de Katholieke wereld in verontwaardiging heb ben gehouden. Met een geestdriftig woord van opwekking om op 3 Juli te stemmen voor de Katholieke lijst, die lijst ten overwinning te voeren in het be lang van het Katholieke volk en in het belang van het geheele land eindigde spreker zijn meermalen met warm applaus onderbroken rede. Onder hartelijke instemming der aanwezigen bracht de beer Mouwens den heer Loerakker dank voor zijn leerzame en opwekkende woorden. DE OPEA AO I -IA HET PRINSES JULIAHfAPARK waarvan een kiekje hierboven, niet de volgende week, maar op Maandag 1 Juli plaats hebben. zal Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, meest half bewolkt, droog, aanvankelijk zelfde temperatuur, later geleidelijk warmer. De barometer stijgt op den voormiddag lang zaam. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.54 tot 's morgens 4.08. Het Comité voor. Auto- en Boottochten met gebrekkige kinderen, heeft ditmaal den oudjes een prettlgen dag bezorgd. Een 12-tal deelne mers van Schiedamsche zijde kwam vanmor gen op de Koemarkt bijeen, om gezamenlijk den tocht naar Rotterdam te aanvaarden, waar zij zich in gezelschap van hun Rotter- damsche collega's naar het vliegveld Waalha ven zouden begeven. Voor velen was die tocht naar de Koemarkt al een groote attractie, want er waren verschillende oudjes hij, die over de veranderde omgeving van de Koemarkt wel hadden hooren praten maar die nog nooit zelf die veranderingen hadden gezien. Ook de tocht naar Waalhaven was een evenement voor de oudjes die nu eens van dichtbij met het meest moderne middel van vervoer, het vliegtuig, konden kennismaken- Als laatste pleisterplaats" stond Plaswijclc op het program. Tegen 6 uur worden de deel nemers thuis verwacht. s»s Namens het Sub-comité Sclileiam voor auto- en boottochtjes voor gebrekkige kinderen zullen morgen 31 ouden van dagen, 13 vrouwen en IS mannen, allen verpleegden in de drie groote rusthuizen hier ter stede, een autotocht maken naar Scheveningen en Wassenaar en omgeving. Voor dezen toer stelde de N.V. van der Ende's Autobus Maatschappij haai- prach tige to li ring-car beschikbaar, wiek aanbod door bedoeld comité met groote erkentelijkheid werd aanvaard. Eenige heeren Van het comité zuilen den toer meemaken; de heer W. A. Hoek bood hiervoor zijn auto aan. Voor tractatie onderweg schonk de firma Barents en de Rot een snoepje, in het bijzon der bestemd voor het vrouwelijk gedeelte der passagiers, terwijl de heeren S. K. van den Berg, IT. Feelders e nj. Bergkotte voor sigaren zorgden. Om 1 uur worden de ouden van dagen van het rusthuis der Gereformeerden, het St. Liduinagestielit en het St. Jacobs-Gastliuis af gehaald en omstreeks kwart over één wordt van de Koemarkt vertrokken. Om 6 a 7 uur Is men weer terug. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 1820 Juni. GEBOREN: Hendrika, d. v. H. Zuijdgeest en T. W. Stolk, Heereustraat 51. ONDERTROUWD: T. J. de Kaper 26 j. en B. C. Hersbaeh 24 j. D. Blom 27 j. en H. J. v. d. Water 20 j. J. de Groot 28 j. en A. M. Nieuwwaard 27 j. J. W. G van Slob be 25 j. en G P. Kalkman 26 j. J. P. Post 30 j. en S. C. van Mosselaar 32 j. P. Amersfoort 31 j. en M. Breevoort 27 j. T. J. Mackaij 22 j. én J. C. Feelders 18 j. J. v. d. Helm 26 j. en N. Wenteler 22 j. G. F. Klement 29 j. en T. Jackes 26 j. GEHUWD: C. Groenewegen 24 j. en A. M. v. d. Meer 26 j'. P. Esbach 19 j. en A, Bron 21 j. M. J. Sparla 24 j en G. C. v. d. Meer 22 j. J. van Rossen 24 j. en M Groenewegen 24 j. L. v. Item 34 j. en W. H. van Over- dam 3S j. J Kuiper 21 j en M. J. G. Gunther 29 j. W. H Bos 23 j en J. M. Beijer 20 j. J. C. van Bouwelen 31 j. en E. van Wamelen 25 j. OVERLEDEN: P. Vierwind echtege. T. W. Eikenbroek 47 j. Dr. Noletstraat. Vow het diploma gemeenta-ndministratié slaagde te 's-Gravenhage de heer M. J. Plet- tenberg alhier. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K_ Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub l.D.O. Kath. Kring. Diasdag bestuursvergadering R. K. Metaal* Dewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. Bi Volksbond. lederen Woensdagavond vergadering „Katho* dek Streven" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlniu. man* nenzangvereeniging Orpheus", gebouw R. K, Volksbond, Aanvang half negen. lederen Woensdagavond van half acht tof half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai* werk bij de Theresiavereenlgfng aan bet ge* bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tof nalf negen zitting bestuur Spaarfonds R K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring, lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur lederen Zondag Patronaat St. Domtnlcud Godsdienstonderricht en ontspanning te hef patronaatsgebouw Emmastraat. van half acht tot negen uur Maandag 24 Juni Concert Koninklijke Militaire Kapel Feest terrein Volkspark. Algem. R. K. Propagandaclub ondcrafd. „St-, Ireonardus van Veghel"; gebouw Katli. Kringj] aanvang half negen. Zaterdag 29 Juni t Groote propagandafietstocht. Maandag 1 Juli R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht eiï Orde". Spreker: pastoor H. J Micklinghoff O.P, Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 21 Juni. Officieele not gering1 van do commissie uit de Kamer van Koop, handel. Moutwijn J Moutwijn 46 pet. 16.per II.L. H J. JANSEN, Spiritus Melasse-spiritus 32.per H.L. SCHIEDAM 21 Juni. Men noteert voor Ruwe graanspiritus 6U pet f 17.— per H, Lt, Spoeling Noteering 1.50. I E ROTTERDAM. 21 Juni. Diergaarde, avond-concert, Haagself Harmonie-Orkest. 23 Juni; Diergaarde, middagconcert Haag* sehe Harmonie Orkest. Dagelijks: Circus-Schouwburg, ZeeinanB* vrouwen (Bouber-gezelschap), 8 uur (vooi) volwassenen). Fa. A. J. VAN DE VEN - 4al«s 10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1