GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. ZATERDAG 22 JUNI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 EEN VERLOREN MIDDAG; DE COMMISSIE VOOR DE HAVENBELANGEN; EEN MOTIE VAN LEEDWEZEN; VOOR DE DERDE MAAL AANGEHOUDEN UIT KETHEL UIT ROTTERDAM DE ZONDAGSRUST UIT DE DIERGAARDE. Met onzen Raad is de 1 laetoteai tijd geen land te bezeilen, "We vergaderen meer en drukker dan we het tot dusver gedaan hebben en de Agenda's bUjn«v onafgewerkt. Gisteren was het .zoo erg zelfj, dat behalve de hamerstukken niets werd. afgedaan. "Waaraan dat ligt? Er worden in de laatste vergaderingen kwes ties uitgesponnen welke met practischen arbeid niets te maken hebblen en wanneer, zooals gisteren, er eet kansje is, dat we dan eindelijk eetois, dat er nu hopeloos heen-en- weer-gei de doeltreffendheid van de voorbereiding zoo omaens, dat er van hopeloos heeu-en-weer-ge- praat weder niets van terecht komt. Bij de ingekomen stukken was het schrijven van B. en W. waarin een uiteenzetting werd gegeven over. het verloop van de aangelegenheid om alsnog een Schiedamseh vertegenwoordi ger benoemd te krijgen in de commissie voor de Havenhelangen. Over dit schrijven vroeg, naar was te verwachten, de heer HOOGENDAM het woord. Hij betoogde dat het college vajn B. en W. de zaak op een Schiedam waardige-wijze hail behandeld. Spr meende evenwel, dat we met een eenvou dige kennisname niet kunnen volstaan; ook de raad dient zich uit te Bpreken en hij wilde zulks laten doen door een motie waarin de raad zijn verwondering en zijn leedwezen uit spreekt over bet feit dat niet alsnog een Schie dammer in de commissie ward opgenomen. De heer DINKELAAR had liev-er gezien dat deze motie door ©en bespreking in de. fracties waro voorbereid. Do VOORZITTER, merkte op, dat da motie niet anders inhoudt dan hetgeen door B. en W. in hun schrijven van 19 Juni gezegd, wordt. Er kan geen enkel bezwaar tegen bestaan. Spre- ker stelde voor de motie door de voorzitters der verschillende fracties- te la-ten onderteeke- nen. De vergadering werd dan eenige minuten ge schorst. teneinde de fractie-voorzitters in de gelegenheid te stellen tot eenstemmigheid te komen. De motie welke nu ais volgt luidt: De Raad der gemeente Schiedam; Kennis genomen hebbende van het schrijven van Zijne Excellentie den Minister van "Wa terstaat d.d. 15 Juni j.l., waaruit blijkt dat In de commissie voor de Havenhelangen voor Rotterdam en Omstreken geen lid vertegen woordigende Schiedam, zal worden opgenomen; spreekt hierover zijn groote verwondering en leedwezen, uit en besluit deze motie ter Vennis te brengen van de betrokken Ministers en den heer Commissaris der Koningin in de Provincie. Werd daarop zonder stemming aangenomen. genomen. Den heer Hoogendam werd door dien voor zitter dank gebracht vcor zijn initiatief. De Kon. Nederl, Luchtvaartmij. JD&a vorlgea keer hadden, de stemmen gs- IStaakt over het- voorstel tot toetreding der se- Wente ala lid van de Koninklijke Ned tal. Luchtvaartmaatschappij. Thans werd h c v-viv- stel met 13 tegen 11 stemmen aangenomen. Nog Snaar juist op het nippertje en ais do- lieer KOOPMAN, die in de financieels commi ie Zich aan de- zijde der tegenstanders had ge schaard, niet was aangevallen, hadden we weer 'eens gedemonstreerd, hoe een groote gemeente 'zich klein kan toonen. Tot onderwijzer aan de openbare U. L. O.- echo-ol A 1 werd benoemd de heer W. v. d. Heul; aan de openbare U. L. O. school G 1 de heer M, P. Heijbo-er. Het, kohier der straatbelaating werd voor 1929 vastgesteld op ƒ61.305,53. Na goedkeuring van een aental voorstellen tot grondverkc-op kwam aan de orde de interpellatie Collé over het ontslag van een tweetal arbeiders aan de gemeentelijke werkverschaffing. Na het antwoord van B. en W. zullen,al dus de heer Collé, velen zich afvragen: was het noodzakelijk de arbeiders om het geïncri mineerde feit te. ontslaan en was het noodig hen voor dit feit voor den politierechter te brengen? Had het College niet eenige goede trouw kunnen veronderstellen, daar soortge lijke feiten herhaaldelijk voorkomen. B. en W. hebben de betrokken arbeiders niet zelf gehoord. Dit bevreemdt spreker. Spr. vestigt er nog do aandacht op, dat op 13 Maart het feit heeft plaats gehad en het ontslag eerst half April volgde. Onjuist is, dat de steenen vervoerd zijn in een tijd voor het werk bestemd. Men is enkel afgegaan op een ambtelijk rapport. De heer WEERGANG vraagt of het een plaatselijke gewoonte is, dat verduisteringen mogen worden gepleegd. Ook spr, meent, dat de losse arbeider zonder rechtspositie, wel in een moelijiken toestand verkeert. De heer COLL licht n-og even, toe, dat de zoogenaamde verduistering waardelooze zaken 'betrof De VOORZITTER diende van antwoord. Hij hoeft altijd gemeend, dat het geven van ont slag aan een persoon in gemeentedienst een zeer onaangename zaak is, omdat men niet mag laten spreken het hart, doch alleen het veratand. Men kan geen barmhartigheid la kten gelden. Hoe grooter het personeel, in dienst 'der gemeente, hoe rigoureuzer men in het be lang van de gemeente moet optreden. Wie geen ruist begrip heeft van het zijn en dijn hoort la, dep diepst der gemeensahap niet tbuis. Goede trouw kan men altijd; veronderstellen, maar daar gaat het niet om. Be zaak is, dat de bedoelde personen volgens de rapporten in gemeen t-etijd. goederen van de gemeente hebben ontvreemd. Spreker heeft meermalen een der bedoelde ju-rsonen gehoond, de ander heeft zich niet arngemeld en spr. heeft ook don heer Gollé Wlf ovc-r. ken. te woord, gestaan, De heer- Collé breit ecb. ii- niet voldaan aan sprekers verzoek ■om op schrift te stelten wat hij nog speciaal onderzocht, wilde, hebben. 'Nr. !i interpellatie begon de miserie. De geest van aanhouden werd over den Raad vaardig. De voorstellen om te besluiten den grond gelegen op den hoek van den. Buitenhavenweg Z.Z. en den Botterdamschen dijk te bestemmen voor den aanleg van een straat, evenals een perceel grond gelegen aan. de Overschiesche straat en den Singel* alsmede tot wijziging van de rooilijnen van de Overschieschestraat en dén- Singel (tusschen Stationsplein en Emma- straat) zouden gelijktijdig worden behandeld. De heer v. d. TEMPEL vroeg of niet de eigenaars schadeloos zullen worden gesteld. Spr. meende voorts- dat het ontwerpbesluit vier weken ter visie moet liggen. De heer SCHEURKOGEL merkte op, dat met het nieuwe voorstel de toestand aan den Rotter- damschen dijk eer ongunstiger dan gunstiger worden zou. Aan de andere- zijde heeft men gemeente panden welke ongemoeid werden gelaten, ter wijl men nu, geheel onn.oodig een- gebouw van een paTt-iculier gedeeltelijk waardeloos maakt. De Ove-rsehiescbestraat zou er volgens spreker nooit een drukke autoweg orden. Do heer STEENS kon gedeeltelijk het stand punt van den heer Scheurkogel onderschrij ven. Ten aanzien van het algemeen belang kunnen d-e meeningen verschillend. Vinden de betrokkenen de wijzigingen goed, dan gaat spreker met het voorstel aceoord; is dat niet het geval, dan acht hij een schadeloosstelling beslist op haar plaats. De heer VAN DORP meende dat we met de onteigeningen aan den Rotterdamseben dijk op don verkeerden weg zijn. Spr. achtte het een misbruik maken van macht d-e waarde van do eigendommen te verminderen. "Wat de Overschiestraat betreft, het zal steeds een secundaire straat blijven. Als B, en W. hier den toestand hadden willen verbeteren hadden zij het huis van Brillenburg moeten koopen. De lieer DINKEL VAR meende dat in comité- generaal een techn-oche toelichting niet over bodig zou zijn. "Wethouder VAN VELZEN merkte op, dat het college van B en W. niet anders heeft ge daan met deze voorstellen dan zijn vollen plicht. "Wil de Raad nog technische voorlich ting, dan had hij tegen aanhouding geen be zwaar. De heer COLLé had graag gezien, dat de wethouder van openbare werken aanwezig ge weest ware. De voorzitter protesteerde er tegen, dat bier De VOORZITTER protesteerde er tegein dat hier de lieer Houtman in een ongunstig dag-licht wordt esteld. Daartoe is geen ikele rede. Het voorstel Dinkelaar ooi. de drie punten aan te houden wordt aangeo- aem met op vier na algemeenestemmen. Bedoel log is dan, dat nu in de volgende vergadering eerst een comité- generaal krijgen-,, waarin een technische toe lichting op de voorstellen gegeven zal worden. Een drietal kamerstukken werden nu afge werkt, namelijk, de voorstellen om een crediet te verleunen van f 5000 ten laste van het Bnurgerlijk Armbestuur ten behoeve- van de uitvoering van verfwerk aan het proveniers huis en het Hofje aan de Nieuwe Haven (Klein Proveniershuis) Proveniershuls), om aan de Vereenig-lag tot Bescherrofirig van Zuigelingen het gewone sub sidie over, het jaar 2929 al f 100-0 te verlee- nen, alsmede om haar een extra-subsidie over het jaar 1928" ad f 1120.53. toe te kennen voor de dekking van het uadeellg. saldo over de exploitatie over dat jaar en om aan de com missie uit den Kerksraad der Ned. Herv. Ge meente, ter™ behartiging van den Diaconessen- arbeid, een subsidie te verlee-nen ad f 607.22 tot dekking van het nadeellg saldo harrr exploi tatierekening over -het jaar 1928-, Masimumsueiheid voor motorrijtuigen Ten aanzien van het voorstel der commissie voor de strafverordening tot vaststelling van een verordening opens ee bizonder maximum snelheid voor de gemeente Schiedam merkte de heer STEENS op, dat hij het me-nschelijk achtte gelijktijdig in de verordening oen alge meen© maximumsnelheid van 30 K.M. in de kom der gemeente op tie nemen. Wethouder DE BRUIN wensehte er zich niet hij neer te leggen, dat we maar moeten- goed vinden, dat Ged. Staten beter zouden weten wélke maximum-snelheid hier in aanmerking komt dan de Gemeenteraad. De VOORZITTER herinnerde er aan, dat het hier 'n grooten- en afgef~r<> zaak geldt. Bedoeling is slechts de vro&gcir aanvaarde verordening in overeenstemming te brengen met een wensch van Gedep. Staten. Den heer Steens merkte hij op, dat de maximumsnel heid niet door den Raad, maar door B. en W. wordt vastgesteld. Over artikel 1 der verordening, vaststelling van de bebouwde kom, staakten de stemmen, zoodat de voorzitter de verdere bespreking aanhield. In verband liierm-ee werd o o k a a n- gehouden het voorstel tot. wijziging der verordening tot handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid, omdat hierin bepalingen omtrent motorrijtuigen voorkomen. In arren moede, waar de Raad er blijkbaar niftt toe te bewegen was> iets af te handelen, stelde de voorzitter ook de voorstellen nopens de. nieuwe begraafplaats uit: tot de volgende vergadering. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: B. Kortland 89 j„ wed. I. Klein, Nassaulaan - S. van der "Wei,. 2t) j„ Gor.donstraat C. Kuipers, 71 j„ Nieuwe Iïaveu J. M. Duilens, 58 js, Dr, Noletstraat. Wanneer gij verkouden zijt, neem dan fn acht, zoodat gij deze lastige kwaal uiet op anderen overbjnigt. Bedenk, dat zij gevaar lijk kan worden en dit altijd is voor jpi":a kinderen en ouden van dagen. Iïoest on nies niet in het rond, maar bond' den zakdoek voor neus, en mond en waujieer gij het onverwacht moet doen, de linker-hand., "Wasch uw handen dikwijls, GEZONDHEIDSRAAD. INSTALLATIE PASTOOR J. P. A. SAULENA. Morgen vo-r de Hoogmis van 10 uur zal de plechtige; installatie plaats hjebben va|n den nleuwbenoemden herder van onze parochie. De installatie zal verricht worden door de Hoog- Eerw. deken A. J. C. Schraag, van Schiedam. TE WATER, Dezer dagen reed de 13-jarige mej. J. de Vette alhier met haar rijwiel an de Kerklaan te water. Zij bekwam geen letsel en wist zich zelf te redden. Met haar bemodderde rijwiel Spoedde de jonge dame zich huiswaarts waar zij zich van droge kleeding voorzag. ZWEMMEN. In dé afgeloopen week is de Poldervaart voor vele stadsmensclien weer een geliefkoosde plaats geworden om te zwemmen. In grooten getale komen ze naar deze kostelooze zwem inrichting en verschillende personen bevinden zich de laatste dagen dikwijls in de nabijheid van de Steene-nbrug of gebruiken de brug om te duiken, zeer tot ergernis der omwonende in gezetenen Thans zijn door de politiemaatrege len genomen, waarhij het verboden is voor zwemmers om zich in de nabijheid van de brug te begeven eu zullen overtredingen met een proces-verbaal worden bekocht. Vragen van liet Raadslid Kersten over de werkzaamheden aan de opritten Het Raadslid, de heer A. J. Kersten, heeft tot het College een drietal vragen gericht, welke met het antwoord daarop hieronder volgen: Vragen: 1. Draagt Uw College kennis van liet feit, dat gisteren, Zondag 9 Juni,, straaatma- kerswerk verricht is aan de opritten voor de te openen nieuwe Koninginnebrug 2. Zoo ja, is Uw College dan niet met mij van oordeel, dat bet beter ware geweest de opening der brug uit te stellen, dan op deze wijze den Christelijken rustdag te ontheiligen 3. Mag ondergeteekende de motiveering van Uwe houding vernemen Het antwoord van B. en W. luidt: „De bedoelde werkzaamheden betreffen het dichtmaken van de bestrating ,als gevolg van door de R. E. T. gelegde kruisingen naar de Koninginnebrug, welke noodig waren om, zoo dra de Koninginnebrug voor het. verkeer open gesteld zou zijn, het tramverkeer hierover te leiden. Naar de Directeur van gemeentewerken ons naar aanleiding van de bovenvermelde vragen 'beeft gerapporteerd, heeft met het oog op de zeer uitgebreide tramwerken deze spoor- legging plaats gehad in den nacht van Zater dag op Zondag, omdat na afloop hiervan ter stond een groote hoeveelheid straatwerk moest worden verricht om te zorgen, dat hst gewone verkeer den volgenden dag zoo weinig mogelijk hinder van de opbreking zou ondervinden. Juist met het oog daarop werd het werk uit gevoerd in den nacht van Zaterdag op Zondag, aangezien het dielitstraten van de meest be langrijke gedeelten niet voor des morgens 8 uur gereed zou kunnen, fejjn, terwijl bij. vertraging in de raillegging door bijzondere omstandigheden dit tijdstip overschreden zou worden. Zoowel door de R. E. T. als door den dienst van Gemeentewerken was zooveel mogelijk per soneel tewerk gesteld; alleen reeds van laatst genoemden dienst waren 8-1^ ploeg straatmakers met de noodige aardwerkers aanwezig. Door het ongunstige weer is Zaterdagmiddag in ver schillende voorbereidende werkzaamheden van de R. E. T. vertraging ondervonden,., terwijl door de uitgebreidheid van de tramwerken da bastratingswerlczaamheden later zijn, gereed gekomen dan oorspronkelijk was berekend. Hoe wel deze be3tratingswerken tot het hoogst noodige zijn beperkt, teneinde het verkeer op Zondag, maar vooral op Maandag, weder mogelijk te doen zijn en verkeersstagnatie te voorkomen, hebben deze werken in den Zon dagmorgen nog eenigen tijd na 8 uur in beslag genomen; zij waren echter voor half 12 voor middag beëindigd. Ook ons College is 3tcllig van oordeel, dat het verrichten van arbeid op den Zondag niet dan in uiterst noodzakelijke gevallen behoort plaats to vinden. Tot de uitvoering van het bedoelde werk ge deeltelijk op Zondag is echter verzuimd mach tiging te vragen. Zoo is beoordeeling uiteraard achterwege gebleven. De uitvoering had, naar de Directeur heeft medegedeeld, plaats onder den drang der omstandigheden. Tosn tegen de verwachting in op den betrokken Zondagmor gen het werk niet tijdig gereed kon zijn,- is in het vsrkeersbelang met de afwerking verder doorgegaan. Hoewel het gebeurde in het vorenstaande een verklaring vindt; moeten wij uitspreken, dat het bandelen zonder machtiging onze instem ming niet heeft. Wij hebben in hgt-gej5ftur.de dan ook aanleiding gevonden er voor zooveel noodig nog eens de aandacht van da hoofden van dienst op te vestigen, dat in dergelijke gevallen niet zonder machtiging van or.s Colle ge raag worden gehandeld". ALLAN CO. Een bevredigende vooruitgang Waer geen dividend Aan het verslag van do N.V. Allan Co.'s Koninklijke Nederlandsche Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmatorieei over 1028 ontieenan wij Tot ons genoegen kunnen wij eonstateeren, dat.na jjiren van zeer moeilijke omstandigheden in onze bodrij.ven en met minder gunstige resul taten, het jaar 3:928" zoowel in ons meubelbedrijf als ook in onze afdeeling spoorwagmaterieol een bevredigenden vooruitgang te zien geeft. Do algameene toestand in. onze bedrijven stemt ons; hoopvol. Het winstsaldo over 1028 bedraagt 120,089 (y. j. 847). Wuti. net oog. op de geringe afschrij vingen in de- laatste jaren en in verband, met de grooter» knpiioaito fta vanwege do ge- Stadig» uitbreiding van uou omvang onzer Ko pende opdrachten, achten wij het wenscheiijk onze steeds - in dB betera jaren gevolgde conservatieve gedragslijn te blijven volgen en niet tot een, dividenduitkeering over te gaan döeh op .-erschiilende hoofden ruime afschrij- I vingen toe te passen, van. in. totaal 88.321, ons reservefonds met oeen dotatie van 16.823 op 1,00.000 te brengen eu het residerende bedrag van ƒ15.544 als winstsaldo op het nieuwe boek jaar te laten overgaan. ROTTERDAMSCHE ONDERLINGE MIJ. VAN LEVENSVERZEKERING. Verzekerd bedrag -1.930.030 (v. j. 4.317.830). Aan het verslag over het jaar 1928 der Rotterdamsche Onderlinge Maatschappij van Levensverzekering ontleenen wij het volgende; Het verzekerd bedrag steeg met 612.200 (v. j. 218.926) tot 4.930.030 (v. j. 4.317.830). Het aantal polissen nam toe met 1755 (v j 542) tot 33.296. Het gemiddeld per polis verzekerd bedrag steeg van ƒ137 tot ƒ148. Het bedrag der uitstaande hypotheken nam met 36.450 toe tot ƒ384.050. De gemiddelde rente bedroeg 5.287" pet (v. j. 5:32 pet). Door aankoopen steeg het effectenbezit met 12.110 tot ƒ141.123. De premiereserve steeg met 46.944 tot ƒ516.891. Het bestuur stelt voor, na de afschrijving op vaste goederen enz. ad totaal ƒ5327 toe te voegen; aan de extra reserve 1600 (die daar door wordt 22.000), aan de reserva geldbeleg ging ƒ500 (die daardoor wordt ƒ18.200), aan de reserve pensioenen en personeelsbelangen ƒ3600 (die daardoor wordt ƒ14.000), en te vormen: res. voor dubieuse debiteuren 500, reserve voor uitbreiding 2500, reserve voor dividenduitkeering 9400, waarna onverdeeld blijft 48.40. In de op 20 Juni 19.29 gehouden algemeene ledenvergadering werden de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. In de plaats van den periodiek aftredenden commissaris, den heer P. J. van Galen, werd gekozen de Heer N. J. van Staveren. „MERIJNTJE GIJZEN" OP TOURNEE Yertconïngen in Pschorr Tei wijl de schouwburgen in bioscooptheaters veranderen, zoekt een tooneelstulc, al wil en kan het dan niet als zoodanig worden be schouwd onderdak in een variété-theater. En zoo is Nap de la Mar met zijn troepje na vele omzwervingen weer in Rotterdam neer gestreken maar nu niet in de Aert van Nes straat doch op de Korte Hoogstraat. Hij bracht, sinds hij de relatie met het Hof- s.tadtooneei verbrak, zijn eigen decor mee eu voor een deel ook zijn eigen menschen. Wat het eerste betreft, het is volkomen berekend op de minimum-plaatsruimte die menige Bühne in de provincie biedt en de wisseling verloopt dan ook even vlot als bij het draaitooneel in den Grooten Schouwburg. "Voor zijn nieuwe medehelpers deed hij vooral een goede keuze in Hans Brüning, die-voor den pastoor het type on de allures heeft. Het gaat intusschen in hoofdzaak om het spel der beide getrouwen den ruigen Kruik en hot sensibele Merijntje. We kregen au en dan den indruk dat zich bij den een zoowel als bij de andere teekenen van vermoeidheid beginnen te vertoonen. Siska Kremer vooral, die spysiek te veel mans wordt voor een knaap ven 8 jaar; leek artistiek op ietwat lager niveau en scheen nu en dan meer een van buiten geleerd lesje op te zeggen. Het zou niet te verwonderen zijn, na zoo talrijke herhalin gen; niet het minst in. haar belang zou Nap de la; Mar verstandig doen, spoedig met zijn tweede deel voor den dag te komen. Den „spreker", dr. W. v. d. Hoog, die de tafreolen inleidt, zouden wij adviseereu willen, een tert3 groot of klein hooger te into- nooren. Zijn stem heeft nu een al te hypochon der aceent om- op den duur te kunnen boeien. Deze Psehor-vertooningen trekken, naar wij konden eonstateeren, groote belangstelling. CIRCUS HAGENBECBL Met een program van 24 nummers deed gisterenavond het bekende circus weer zijn joyeuse rentrée binnen Rotterdams veste, al bleef het dan anders dan vorige malen wat aan den Buitenkant, een omstandigheid, waaraan de directie het scheen toe te schrij ven dat dezen eersten avond de opkomst nog wat slap was te noemen. Toch zullen vooral de bewoners der uitgebreide menagerie het waardeeren, dat ze op het terrein achter den Spoorsingei ruimer 'en prettiger dan voorheen zijn gehuisvest, zeoals hij een bezoek aan de stallen kan blijken. En om deze is het toch maar in hoofdzaak te doen: Er is. weer keurige dressuur te bewonderen naar den ouden trant en ook nieuwe vondsten ontbreken geenszins bij de praestaties van paarden en zebra's, olifanten, beren, leeuwen en tijgers,. Vooral de eersten zijn. sterk vertegenwoor digd en de heeren von Redwitz, Gindl en Gautier leggen met hun dieren veel eer in, al herinnerde ook de. manege, nog niet gaheel in conditie,, aan het. grofkluitige Troje. Een in convenient, dat den gebr. Reinseh bij hun overigens stoute jockey-toeren leelfjk parten speelde. Verbazingwekkend zijn voorts ook de koene staaltjes van temkunst die de heer Alfred Kaden met zijn verscheurend gedierte ver toont. Als opvulling van het vlot afgewerkte pro gram allerhande acrobatiek in de lucht en op den bcganen. grond. Dit laatste wel te ver staan in dier voege, dat b.v. de kwieke springers tot vier man hoog op eikaars schou ders wippen. Ten slotte is er een stel grappige clowns en de Babusio's weten het publiek kostelijk te vermaken. D Een transport uit Suriname. Olifant en-mutaties. 1 Dank zij de goede zorgen van den heer H. van der Voet te Paramaribo, die in zijn vrijen tijd de belangen der Rotterdamsche Diergaarde in Suriname behartigt, heeft deze instelling weer een aardige collectie ter aanvulling van enkele leemten gekregen. De voornaamste aanwinst is wel een jonge mannelijke Tapir, die stellig aan het hoofd zal komen van het gezin bij de rots,, dat sedert geruimen tijd alleen uit een weduwe met doch ter bestond. Deze Tapir is in wetenschappelijk opzicht belangwekkend, omdat hij in type en. kleur ver schilt van de soort, die we als Braziliaansche tapir, ook uit Suriname kennen. Het is echter nog niet mogelijk te zeggen of men hier met een toevallige variatie dan wel met een bepaald afwijkend ras te doen hebben. Verder bestond het transport uit kleinere zoogdieren, zooals een brulaap, een ocelot, eeu boomstekelvarken en meerdere andere, bene vens enkele vogels en schildpadden. Van meer algemeen belang voor de bezoe kers is echter de olifantenmutatie. Zooala men weet waren er den laatsten tijd twee mannetjes olifanten „"Willy" en „Hans" beide van. Sumatra afkomstig. De eerste residëerde, sedert het droe vig overlijden van „Wally" en „Moeli" alleen in het Olifantenhuis, de laatste had zijn stal naast de zebras gekregen. Om verschillende redenen, waarvan wel da voornaamste was de wensch weer een geschikte tamme rij- olifant te krijgen, heeft men deze beide dieren naar élders verkocht. „Hans" ver trok voor een paar weken in gezelschap van den jongen kameel onder geleide van den hoofd oppasser van Beuren naar de Poolsche hoofd stad. Binnen enkele dagen gaat nu „Willy" ver trekken. In de gezonde lucht van Arnhem hoopt hij bij Burgers volkomen genezing te vin den van de laatste restanten rheumatii li, die hem nu en dan in de beweging van de voor- pooten belemmerde. En intusschen is de hoofdoppasser nu ai weer naar Engeland om daar een wijfjes-oli fant uit Britsch Indië afkomstig, van onge veer 1.75 M. hoogte af te gaan halen. Begin volgende week hoopt deze met de boot uit. Liver pool hier aan te komen. „PASSING SHOW". Mevrouw: ,,Wat namen ze altijd voor hun ontbijt in je laatste betrekking, meisje?" Keukenmeid; „Ik weet- het: niet, toen ik er weg ging, waren ze nog niet opgestaan". EEN NIEUWE POLITIEBOOT Gisteren is bij d» Rivierpolitie een nieuwe, snelvarende boot in gebruik genomen, welke voor surveillance op de rivier en in de havens een belangrijke aanwinst is. De nieuwe boot de „Politie I" vaart vrij wel geruis-iiiöos, kan een snelheid ontwikkelen van 21 K.M., drie- gewonden vervoeren en is van zeer moderne installaties voorzien. Het vaartuig is kloek en fraai, 17 meter lang, 3.35 meter breed en heeft slechts een zeer geringen diepgang n.l. 95 c.M. Een zes-eylinder 165 P.K. Sterling Dolphin Medium benzinemotor met drievoudige ontste king levert de energie, terwijl voor de draad- loQza telefonie en telegrafie (zenden en ont vangen) de verwarming en het licht eon Penta- motor en een groot aantal accumulatoren borg zijn. In de stuurhut kan een zoeklicht, bediend worden en de motor worden gestart. De boot is handig ingericht, da machineka mer in het voorschip, vervolgens de hut voor de bemanning, dan die voor gewonden, den marconist en den dokter en tenslotte een diepe, ruime cockpit. In de groote hut kunnen drie gewonden gemakkelijk ver-voerd worden, de dokter heeft gelegenheid zijn instrumenten hier op te ber gen en beschikt over verseli water en een be hoorlijke bank. In de boot zijn twee VV. .O's, overal is uit stekend licht en goede ventilatie. De boot is gebouwd op de werf van de fa- Stoel te Alkmaar. De hut voor den marconist is voortreffelijk ingericht, zooals trouwens de geheele boot, waardoor de rivierpolitie thans in staat zal zijn nog meer diensten in het belang van de ge meenschap te verrichten. Bij een tocht op de rivier viel het on3 op. dat de "Politie I" zelfs bij meer dan gewone surveillance-snelheid, nog steeds geruischlooS door het water glijdt. Dit is een groot voordeel vergeleken bij de oudere booten,, waarvan men er- enkele reeds lang te voren kan liooren aan komen. Thans bestaat de vloot der rivierpolitie uit 4 motor- eu 2 stoombooten; de nieuwe „Politie I" Is namelijk in de plaats van de oude „Po litie I" gekomen, een geheel eleetrisehe boot, die echter door hoogen ouderdom geruimen tijd geleden reeds buiten dienst werd gesteld. Tenslotte zij nog gemeld, dat de nieuwe mo torboot bemand is met een macbinst, een ka pitein een marconist en minstens een gewone politieman. BRANDJES. De serie kleine brandjes groeit nog steeds aan. Om half zes gisterenavond werd brand ontdekt in bet pakhuis Wijnstraat 87, waar goederen liggen opgestapeld van de Amalga mated Photographic Manufactures Ltd: Met een alang op de waterleiding hebben gasten van spuit 19 den brand gebluseht onder lei ding, van hoofdman J. Bakker. De politie heelt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Mede aanwezig waren de spuiten 22, 9, 23 en 24. Gisterenmiddag werd brand ontdekt in een brievenbus staande aan de Hugo de Groot straat. Gasten van spuit 8 hebben met een gummislang den brand gebluseht, onder lei ding van brandmeester J. van Tol. Het is no6 niet bekend of brieven zijn verloren gegaan. Dan is gisterenavond nog een binnen brandje ontstaan bij Hector's boekhandel 'a een. opslagplaats aan de Schrijnwerkerssteeg" Met twee stralen op de waterleiding heeft per soneel van spuit 21 den brand gebluseht. He* pakhuis is gedeeltelijk uitgebrand. De leidintf berustte bij spuitmeester N. E. J. van Zinnon» spuitmeester M. d.e Gee en hoofdman C. van da Wetering Jaesai. Mede- aanwezig waren de spuiten 19, 9; 23». 8f en- ITi Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2