H. COLIJN ZESTIG JAAR m uni 1929 Tweede Blad i Pagina 1 f SC 01000 'DAKLOOZ£N. f WAAR BLIJFT HET RUSSISCH GELD NATIONALE ONTWAPENING 99 3 i-r> or '«-"S 90 18G9 22 JUNI 1929 UITVOERING DER ZIEKTE VERZEKERING DE R. K. VOLKSPARTIJ HULDE AAN DE MINISTERS SPOORWEGONGEVAL TE DORDRECHT EEN DER GROOTSTE POLITIEKE LEIDERS AAN HET WOORD NED. ROODE KRUIS £L_ y-y;,- 1 Geen kwaad-gezinde, contra-rcvolutio- talre of kapitalistische spionnen, maar bolsjewistische bladen uit lt i .land zelf, ion meldt een ter zake k'nl'p co---jsp^n- ïerut van de Weensehe „Beicii ,j ost" uit liga, berekenen hat aantal daklooze kin- leren i n Rusland op negen mil boen 1&.000.0CÜ). - Deze kinderen en half-volwassea»i kun- »en, onder leiding van solden -n, ip alle 'rootte steden worden aangetro.cfe, Kalm schrijft volkscomtrdssaris In-nantt- - Jarskii over dit verschijnsel: „Het zou geheel onjuist zijn deze dak loosheid als een lijdelijk verschijnsel ite )ien dat spoedig zal ophouden. In tegendeel, let verschijnsel zal grooter worden, het tcmit voort .uit onzen tijd zelf. Ons maat schappelijk leven schept immer een nieu wen stmsm dakloczen". Op een medisch congvas te Moskou ver klaarde dr. Doif: „ik ben berctid veel te vergeven aan de bolsjewieken: de ont wrichting van diet universiteitswezen, da Spheffing van het parlement, zelfs de te- leehJtstelüngen, de invoering van den dwang- krbeid, de vernicJtigiing der Russische be schaving, de uitroeiing der wetenschap. Maar <en ding kan ik hun niet vergeven: de proc- 'en waarmee zij, op de wijze van wilde ne gerstammen, het opgroeiend geslacht, de finderen ten gronde richten! Nooit Is zoo sts in verleden of heden geprobeerd. Een Wel geslacht van ons Russisch volk wordt tcdelijk en lichamelijk ten gronde gericht". Over alle streken van het land klaagt ook, tij het in voorzichtiger termen, de sovjet-pers. M een groote vuilnisbak van de Moskousche t'.'ijk Petrowka, vond een vrouw zes kinde ken, die daar in „woonden". Twee honderd kinderen „woonden" in de telders van een groot gebouw; zelfs door feeen brandweer waren zij er uit te verdrij ven. Zij dreigden eenvoudig het gebouw in Irand te steken wat, gezien de voorraad m de kelders, mogelijk was. Rond de kolomnade van het Iiasanski Sober 'e Petersburg, liet de gemeenteraad zand Btorten. Het werd een nachtverblijf voor leugdig „proleitariaat". In Trans-Kaukasie is de toestand even Hecht als in de Russische steden. Alleen let klimaat is er beter en zoo passeeren in Sen reis-tijd jaarlijks meer dan 10.000 kin ieren op of onder spoorwagons. Zij belege- fen het kindertehuis SuchumKale, maar Ms het April wordt, gaan zij er weer van ioor en een deel zoeklt verblijven als de ruïnen van het slot der Schachowskoi. Professor Posdnejen, een der onvermoei- iaarste zoekers op dit terrein, vertelt: „In Tuapse, bij de Zwarte Zee, heeten de dak lozen „Kodlo" of „Kodlorozy", dat „mis baksel" of „pestbuil" beteekemt. Zij leven in Reorganiseerde groepen met aanvoerders. CiJ spreken een onverstaanbaar dieventaal- )je. Het gebruik is, dait de eene groep niet de Slaapplaats van de andere inneemt. Onder Elkaar verdeelen zij vervallen gebouwen, keonbrokken, zandgroeven en het strand, jvaar kinderen van beiderlei geslacht sla- I >en of kaarten. Op de markten stelen zi] wat zij stelen kunnen. Over de grenzenlooze verointzedelij- fcing dezer Kodlo doen de verschrikkelijk- He verhalen de rondte. Zij sluiten met elkan der zoogenaamde huwelijken; loopt een elf- i>f dertien-jarige vrouw weg, dan worden er tormeele drijfjachten gehouden- Geweld plegingen zijn niet ongewoon". Uit de „Iswesitya" wordt dan meege deeld helt verhaal van een correspondent der Jaatste bijeenkomst van het centraal com- luunistisch. comité, die meedeelde, hoe te Prlwan, waar de kerk In een „kulturwin- Jcel" herschapen was, de inwljders daar aan heel groepen van daklooze kinderen bnitwaarden. En in het land van deze verschrikkingen jvordt „het komende heil der menschheid", jtc wereld-revolutie, de heerschappij van het proletariaat voorbereid! Sommigen stollen zich de vraag hoe |milenland3ohe communisten zoo sterk pro paganda kunnen drijven cn wie voor do duiten zorgt. Daarop geeft de bekende communiste, mevr. H. Roland Holst—v. d. Schalk, die in tal van geheime communistische comités lit ting heeft gehad en activee propagandiste fa geweest, het antwoord. In haar laatste werk „De weg tot de Een heid" schrijft zij: „De beschikking over de Russische Staats kas. hoe berooid die ook moge zijn, maakt blijvende subsidies aan de andere secties mogelijk met totale afhankelijkheid als noodzakelijk gevolg". „Schatten gouds werden verkwist ln de hoop de revolutie in Centraal Europa te forceeren." „Doordat de verwachting van uitbreiding i der revolutie telkens spaak liep, de cor- i ïuptie in de Communistische Internationale "Mhbindend werkte, en het Sovjet-bewind j Ivoor de noodzakelijkheid stond, te bezuini gen, kwam aan de geldsmijterij allengs een '/ln<te. Het kwaad werd beteugeld en ge normaliseerd; het nam minder stuitende V/rmen aan, maar werd niet opgeheven." „Alle o£ bijna alle communistische par- A;«7i en hun organen zijn voor het voort- nea'iaan van hunne pers en hun apparaat Colijn heeft zijn meeningen, zijn beginselen eu inzichten niet naar de volksmeeningen en naar de omstandigheden Ingericht, geplooid en gewijzigd. Teleurstelling, ongunst, misken ning zijn dan ook rijkelijk zijn deel geweest. Hij heeft den weg. ingeslagen van die weinige grooten onder ons, wier streven erop gericht is de omstandigheden en volksmeeningen te lelden of te doen buigen met de kracht van hun eigen beginselen en inzichten, en aldus den tijdgeest te beheerschen. Lof en aanmoedi ging van het publiek vielen hem niet ten deel, omdat het zijn lievelingsdenkbeelden niet ge huldigd, noch zijn ijdelheid gestreeld zag. Colijn is een Staatsman, naar wien zij, die hem kénnen, met eerbied opzien. Geen man van schoolselie geleerdheid, maar gevormd in de harde school des levens, geleid door zijn geloof, door zijn scherpzinnig ver stand en door zijn gaaf karakter. Een, die deed, wat hij moest doen, omdat hij het zijn plicht achtte, het te doen. Een, die den moed had, om impopulair te zijn. Een vol leven ligt In deze zestig jaren op gesloten Eerst leerend voor onderwijzer welk een pootig schoolhoofd zou hij geworden zijn, en welke karakters zou hij gevormd hebben daarna in Kampen opgeleid tot officier, weldra tweede luitenant bij het wapen der Infanterie van het Nederlandsch-Indische leger. Deel nemer aan de expeditie tegen Lombok, na de bestorming van Tjakranegera als jong officier reeds gedecoreerd met de Militaire Willems orde. Dan, na de expeditie naar Atjeh, weldra deel uitmakende van de groep van officieren, die in het half bedwongen land belast werden met het burgerlijk bestuur over bepaalde deelen van het veroverde grondgebied. Waar hij ge steld werd, onderscheidde hij zich. Aan zijn Indische loopbaan kwam in 1909 een plotseling einde door zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer. Twee jaren later volg de zijn benoeming tot Minister van Oorlog. In 1914, bij de snelle mobilisatie van ons leger, plukte ons land de vruchten van zijn door tastend bewind. In 1913 ging hij een geheel anderen kant uit: hij werd directeur van de Bataafsche Petro- leum-maatschappij, later Managing-Director van de Asiatic Petroleum-MaatschapptJ. Daar om kon hij in 1918 de kabinetsformatie en in 1920 een benoeming tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-ïndië niet aannemen. Maar toén hij In 1922 geroepen werd, om Dr. Kuyper op te volgen als leider der Anti- Revolutionaire Partij en als hoofdredacteur van „De Standaard", gaf hij daaraan gehoor. Na de kabinetscrisis, gevolg van de verwer ping van de Vlootwet, trad hij in 1923 als Minister van Financiën in het aanblijvend kabinet-Ruys de Beerenbrouck. Hij aanvaardde de positie, om als Bezuini- gings-minister op te treden, omdat dit in 's Lands belang noodzakelijk was, maar zich ten volle bewust zijnde, dat hier vooral het doen van zijn plicht beteekende: de opoffering van zijn persoon en wat hem erger ter harte ging van zijn Partij. In 1925 vormde hij zelf het nieuwe kabinet, dat echter reeds na enkele maanden jammerlijk schipbreuk leed. Dit gaf hem gelegenheid en tijd, om zijn krachten te wijden aan het inter nationale werk vooral op economisch ter rein van den Volkenbond te Genève. Zie daar in enkele streken het levensbeeld van dezen man. Een man als Colijn behoort tot de weinige origineelen. Daarom wellicht zijn er zoovelen, die niet-begrijpend tegenover hem staan. Maar daarom gevoelen ook de weinigen, die hem kennen, voor hem eerbiedige hoogachting. Colijn is een man, die bidt èn strijdt. Nooit zal hij eenig groot en moeilijk werk aanvatten, dan na eerst om Gods bijstand gebeden te hebben. Daarin ligt zijn kracht. En wellicht de beperking van een anders te groote impulsivi teit. Een kwestie geduldig oplossen, valt hem zwaar. Zijn aandrift zal veeleer zijn, haar door te hakken. Een Staatsman als Colijn, bekwaam, door tastend, eerlijk, is voor een land een groot bezit, dat er niet kleiner om wordt, ook al kan een volk dit vaak moeilijk heseffen. Een commisie van advies geïnstalleerd HET COLLEGE VAN TOEZICHT OP DE BEDRIJFSVEREENIGINGEN. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft gisteren aan zijn Departement geïn stalleerd een commissie, bestaande uit twee onbezoldigde leden van den verzekeringsraad, twee voorzitters van een Raad van Arbeid en het bezoldigd lid van den verzekeringsraad mr. Werker, tevens voorzitter der commissie welke tot taak heeft den minister van advies te die nen bij de voorbereiding van de maatregelen ter uitvoering der ziekteverzekering, in het bij zonder voor zoover die maatregelen betrekking hebben op de uitvoering dier verzekering door de Raden van Arbeid. Naar wij voorts vernemen is aan het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid in gevorderden staat van voorbereiding de samen stelling van het college van toezicht op de be- drijfsvereeniglngen, welke voor de uitvoering der verzekering zullen worden toegelaten en de regeling van taak en werkwijze van dat college. PROF, VERHAAR. De toestand blijft dezelfde Naar de „Leidsche Crt." uit Warmond ver neemt, blijft de toestand van prof. Verhaar pre cies hetzelfde. De zieke voelt zich zelf heel goed, maar de toestand van zijn linkerarm en zijn mond is nog onveranderd. Over de vooruitzich ten kunnen de doktoren zich nog niet uitlaten. Zeer waarschijnlijk is een soort niervergifti- ging de oorzaak van de attaque geweest. PROF. R. STRONCK In 67-jarigen ouderdom is te Wassenaar overleden prof. Richard Stronck, bekend musi cus en oud-muziekdirecteur. HET INTERN. KATH. RADIOCONGRES MüNCHEN, 21 Juni (H.N.) Het eerste inter nationale Katholieke radio congres te München is vandaag met zijn eigenlijke werkzaamheden begonnen. Behandeld werd de organisatie van den radio- omroep In de verschillende landen en het aan deel, dat de katholieken daarbij hebben. Vanmiddag spraken verschillende sprekers o.a. pastoor Perquin, de voorzitter van het con gres, over het karakter van hetgeen door de radio wordt geboden. EEN OORDEEL VAN DR, MOLLER „Verbrokkeling werkt het vormen van een parlementaire regeering geenszins in de hand" Door de R. K. Kiesvereeniging te Tilburg werd Donderdagavond een vergadering belegd in het patronaat Kasteldreef ln verband met de naderende Tweede Kamerverkiezingen waar als spreker optrad het Tweede Kamerlid, dr. Moller. Na een kort woord van begroeting door den voorzitter, den heer Bolsius, werd het woord verleend aan dr. H. E. Moller, die als onder werp van zijn rede had gekozen „Katholieke Staatkundige beginselen en noodzakelijkheid van eenheid". van dén steun van Sovjet-Rusland afhanke lijk. De partij-functionarissen, redacteuren, enz., die voor een deel van de Russische steungelden bestaan, zijn zich natuurlijk niet bewust van het feit, dat hun polltloke opvattingen door dien steun in hooge mate beïnvloed worden." Nu, mem beihoeft n aders de communist'- 8che pers maar te lezen om te merken, dat zij dóe daarin schrijven, de dingen wel heel sterk Russisch gekleurd rien. Het is de eerste maal, dat van communisti sche zijde zoo duidelijk wordt gesproken over den sovjet-steun. Wij weten nu, waar de Russische arbeiders voor werken, waarom zij zulke lage loor.en krijgen en Van geen acht-urendag weten, en waarom de millioemen dakloozen ondanks dj berooving van zooveel kerken, tien jaar na den vrede dien Rusland sloot, nog niet af' doende geholpen werden. Spreker ving aan met er den nadruk op te leggen, dat onze Katholieke Staatkundige be ginselen zijn afgeleid van onze eeuwige begin selen. En deze staatkundige beginselen worden toegepast naar beste menschelijke inzichten. Het blijft dus menschenweik. Men kan, over de opvatting dezer beginselen van meening verschillen. Evenals vorige malen v aarschuwt spreker ten stelligste ertegen om nooit een katholiek man of een groep katholieken die over den uit leg van de katholieke Staatkundige beginselen een andere meening aanhangen, als minder goed katholiek te qualificeeren. Maar toch hebben wij den plicht, die ande ren te bestrijden in het belang van onzen staat kundigen invloed. Er zijn nu verschillende katholieke partij tjes, maar spreker zal het over de Volkspartij hebben, waar dit de eenige van die nevenpar tijen is, die tenminste met een program uit komt. Spreker wijst dan met grooten nadruk op de geweldige verantwoordelijkheid, die op zich laden zij, die door het stichten van een andere partij de eenheid van de Katholieke Staatspar tij trachten te verbrokkelen. Verbrokkeling werkt verder het vormen van een parlementaire regeering geenszins in de hand en nu is het wel eigenaardig, dat de R. K. Volkspartij wil heensturen naar een parle mentaire Regeering Spreker kan eerlijk verklaren, dat hij nooit van een enkelen R. K. Volkspartijer een steek houdende reden heeft gehoord voor de buiten gewone onverantwoordelijke daad, die zij stel len door hun afscheiding. Spreker zet dan uit een het standpunt der Katholieke Staatspartij inzake art. 177 van de Indische Staatsregeling De R. K. Volkspartij zet schrapping van dit artikel op haar program, maar spreker is er innig van overtuigd, dat geen enkele R. K V. P. er deze kwestie begrijpt. Het betreft hier geen vraagstuk van Katholieke staatkunde, doch het is een Katholiek-godsdienstige kwestie. Spre- der toont aan waarom de Katholieke Staatspartij geen schrapping van dat art. vraagt, doch alleen wenscht aan te sturen op wegneming van de belemmering, die de katholieke Missie van genoemd art. ondervindt. Door schrapping van het artikel zou men den fanatieken tegenstand tegen de missie in onze Oost aanwakkeren. Met een krachtige aanspQring straks en bloo en goed te gaan stemmen, sluit spreker zijn goed gedocumenteerde réde. DE SENAAT VERGADERT NOG NA DE VERKIEZINGEN Droogmaking der Zuiderzee en steun aan de Reclasseering De voorzitter heeft onder drang van enkele leden zijn voorstel en dat van de commissie van rapporteurs ,om het wetsontwerp tot regeling van de financieels verhouding tusschen Rijk en Gemeenten op 27 Juni en volgende dagen, gewijzigd tr Ie behandeling vastgesteld op 10 Juli, dus een week na de verkiezingen. Voor zoover wij na konden gaan wordt hier nu een precedent geschapen, want een vergadering van de Eerste Kamer na de verkiezingen van de Tweede Kamer met 'n demissionnair kabi net Is nog niet voorgekomen. Het vreemde in deze heele geschiedenis Is, dat niet is aange toond de noodzakelijkheid van het uitstel. Het ontwerp Is belangrijk, dat zal niemand ontken nen, maar de Tweede Kamer nam het zonder hoofdelijke stemming aan, zoodat er ook aan verwerping door den senaat niet gedacht kan wérden. De heer Slingenberg, die namens de com missie van rapporteurs op behandeling voor 3 Juli aandrong wees terecht op de consequen ties, die er voortvloeiden uit een behandeling met 'n demissionnair kabinet, onverschillig hoe de uitslag van de verkiezing zou zijn. De heer Colijn ging wel een beetje ver, door te zeg gen _dat dit kabinet ln geen enkel verband staat met de verkiezingen. Dat is niet geheel juist, want in sommige partijen wordt bij deze ver kiezingen wel degelijk strijd gevoerd tegen het beleid van dit kabinet. Het eenige is dat er geen partijen zijn die tot plicht hebben dit kabinet te verdedigen. Nadat Minister de Geer zich be reid had verklaard, om zoolang de portefeuil les niet waren overgegeven, op lederen werk dag en op Ieder uur van het etmaal daarvan dit ontwerp te verdedigen was het pleit beslist en wijzigde de voorzitter zijn voorstel. Tijdens de dan vermoedelijk reeds te voeren besprekingen over de nieuwe kabinetsformatie zal de senaat vergaderen. Niet onmogelijk dat dit zelfs een van de motieven is geweest van dit besluit. Ook gedurende de crisis 19251926 heeft ze meermalen gepoogd invloed uit te oefenen op de vorming van een kabinet en tijdens de toen gehouden vergaderingen hebben enkele fracties van de Eerste Kamer daarover vergaderd. Zou dit een stap zijn om een her haling daarvan mogelijk te maken 7 We dienen het af te wachten. Behalve dit wetsontwerp zal na 10 Juli ook het initiatief voorstel-v. d. Heuvel of het Suikerwetje worden behandeld. Nadat dit besluit gevallen was, en men op verzoek van den heer Van Embden gestemd had over een concessie tot opsporing en ont ginning van aardolie, was de belangstelling van de leden, voor wat verder aan de orde kwam, niet groot meer. In een zeer slecht bezette ver gadering werd het een na het ander ontwerp afgedaan. Er heerscht tegenwoordig een merk waardige stemming in de Eerste Kamer en we zouden meenen te mogen zeggen, ook in de po litiek. De huldebetuigingen aan deze ministers nemen bijna geen einde. Do heer Wibaut voel de zich geroepen om zelfs bij de begrooting van bet Zuiderzeefonds hulde te brengen aan den minister van Financiën. De minister van Justi tie werd er heden letterlijk onder bedolven. Het was zoo erg, dat de heer Heerkens Thijssen, die ook hulde betuigde, niet als andere spre kers een krans wou aandragen, omdat hij vreesde dat minister Donner zich dan zou gaan voelen als een Standbeeld. Het Is wel een uni cum in de parlementaire geschiedenis, dat de ministers van een heengaand Kabinet zoo be wierookt worden. Een uitzondering daarop maakt natuurlijk de heer Verkouteren. De Zuiderzee wordt vol gens hem een reuzestrop en daarom moet de droogmaking direct worden stopgezet. Deze se nator is wérkelijk een man die geheel uit het kader valt van deze hooge vergadering. Niet alle leden zijn daar even vooruitstrevend, dat moet worden toegegeven, maar zoo reactionnair als deze zijn weinig Nederlanders. De heer Wibaut informeerde belangstellend hoe het stond met de droogmaking der Zuider zee en het kanaal van Amsterdam naar den Rijn door de Geldersche vallei, want het een kan niet zonder het ander. De minister zal het ontwerp van de Gelder sche vallei wél niet meer met de Kamers be handelen, maar volgens hem zit aan de aan vaarding van dit kanaal tevens vast de gelijk tijdige droogmaking van de Zuiderzee-polders. Een hoogst belangrijke mededeeling, die, gezien de voortdurende overschrijding der ramingen, op de beslissing van het kanaal nog wel eens van Invloed kon zijn» Over de overschrijding der ramingen oordeelde de heer Wibaut nogal licht. Ramingen kunnen volgens hem niét an ders zijn dan ramingachtig. Wat het beteekent weten we niet, maar het is zeker economie. Bij de ontwerpen tot herziening van de Straf wetten heeft de heer Heerkens Thijssen nog eens krachtig gepleit voor het verleenen van een zoodanigen steun aan de reclasseerings-in- stituten, dat zij zich van hun taak ten volle kunnen kwijten. De regeering, en dat is ook Juist gezien, werkt het in de hand dat deze in stituten zich steeds meer moeten ontwikkelen en hun werkkring verruimen. Dit is echter on mogelijk als de regeering daarvoor ook de mid delen niet geeft om het gestelde doel te berei ken. Erg positief was de minister niet in zijn antwoord, al zegde hij toe al het mogelijke te zullen doen. Het is nu maar de vraag, hoever dat mogelijke gaat en of de minister van Fi nanciën daaraan mee wil werken, want dat is noodig. Geen persoonlijke ongelukken Gisterenavond om half negen is trein 136, komende van Roosendaal, door een verkeerden wisselstand op een stilstaanden trein, die zich op het station te Dordrecht bevond, gereden. Van den stilstaanden trein werd een goede renwagen geheel versplinterd en een personen wagen zwaar beschadigd. De locomotief van den rijdenden trein kreeg een deuk en voorts werd het voorbalcon van den laatsten wagon ingedrukt. Het verkeer ondervond een half uur stag natie. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. „Met beide voeten in de werkelijkheid" Mr. H. Kramer schrijft ons Van de gelegenheid om met Mr. Marehant over bovenstaand onderwerp te debatteeren werd door mij op de gisterenavond door de af- deeling Utrecht van den Vrijz. Democratischen Bond gehouden vergadering, in het gebouw van K. en W. te Utrecht, gebruik gemaakt. Daarbij stelde ik den geachten spreker de vraag, hoe hij zich het politieleger en de poli- tie-vloot, die bij eventueele nationale ontwape ning de thans bestaande weermacht zouden vervangen, voorstelde, en of hij daaromtrent eenige cijfers en gegevens -zou kunnen ver schaffen. Op deze m.i. zeer voor de hand liggende vraag kon of wilde Mr. Marehant mij geen en kel antwoord geven. Hij wilde zich, zooals hij zeide, aan geen enkel cijfer daaromtrent bin den. Deze houding van den leider van een onzer grootere politieke partijen heeft mij ten zeerste verbaasd en teleurgesteld. Gouverner c'est prévoir. Wanneer men als politiek leider een bestaande organisatie als onze weermacht door een andersoortig orga nisme wil vervangen moet men omtrent dit nieuwe organisme zich een heldere en klare voorstelling hebben gevormd, en dan was de beantwoording van mijn vraag voor den ge- achten afgevaardigde wel bijzonder eenvoudig geweest. Of was Mr. Marehant wellicht beducht de en thousiaste ontwapeningsstemming van de ver gadering te bekoelen, wanneer hij met de cij fers van het politieleger en de daaraan verbon den kosten voor den dag moest komen? Dit laatste kan ik moeilijk aannemen, omdat wie uit innerlijke overtuiging vóórstander van nationale ontwapening is, zich door de kosten van een, in ieder geval noodzakelijk, politiele ger, naar het mij voorkomt, niet zal laten weer houden, met dale kracht op nationale ontwape ning aan te dringen. Maar dan rest alleen de eerste veronderstel ling n.l. dat Mr. Marehant zich omtrent de sterkte en kosten van het politieleger nog geen voorstelling had gevormd hetgeen voor een practisch politicus als Mr. Marehant, die bo vendien in zijn rede voortdurend betoogde t.a.v. ieder vraagstuk met beide voeten in de werkelijkheid te staan en speciaal van dit vraagstuk een grondige studie te hebben ge maakt, zeer te betreuren valt. Daar, zooals op politieke vergaderingqp ge bruikelijk is, geen gelegenheid tot repliek ge geven werd, kon ik, tot mtjn spijt, bovenstaan de opmerking in de vergadering niet meer maken. JUTPHAAS, 20 Juni 1929 r-ÊSÈriË Algemeene vergadering Nadat mr. van Slooten het jaarverslag had uitgebracht werden door den voorzitter de? af- deelingen Middelburg, Veenendaal en Weesp aangewezen om de rekening over 1929 na ta zien. Het praeadvies over de rekening en ver antwoording over 1928 werd hierna uitgebracht en conform dit praeadvies werd het bestuur gedechargeerd onder dankzegging voor het nauwkeurig beheer. Hierna werd de begrooting over 1929 goed gekeurd. Aan de orde was thans het voorstel der af- deeling Eindhoven, welke verzocht, dat er door het Ned. Roode Kruis stappen gedaan zul len worden, dat reserve-officieren van gezond heid vrij gesteld worden van herhalingsoefe ningen, mits zij zich kosteloos belasten willen met opleidingscursussen voor transportcolonnea van het Roode Kruis. Het hoofdbestuur meent, dat een dergelijke motie bij de regeering weinig effect zal sorteeren, doch gelooft dat het goed zal zijn in dien de algemeene verga dering nogmaals uitspreekt, dat de steun der regeering voor het Roode Kruiswerk noodzake lijk is. Namens het bestuur merkte de hoofdcom missaris, de heer ten Bosch op, dat het nood zakelijk is, dat militaire artsen met de op leiding der militaire vrijwilligers van het Roode Kruis worden belast, vooral nu daarom trent een nieuwe regeling komt. Dr. Dutz (voorzitter afd. Den Haag) vraagt de zaak aan 't Hoofdbestuur toe te vertrouwen, als een urgente zaak. Het voorstel Dutz werd daarop met over- groote meerderheid aangenomen. Aan de orde komt vervolgens de vijfjarige herziening der statuten. De vergadering machtigde het dag. bestuur in de volgende jaarvergaderingen de noodige voorstellen te doen. De vergadering bekrachtigde daarop de door het Bestuur met de Ver. „Eerste Hulp bij Onge lukken gesloten overeenkomst. Bij de rond vraag wees de heer van Steenbergen (Tiel) op de noodzakelijkheid door te gaan met de leden werving o.a. door stands op tentoonstel lingen e.d. Hierop werd de vergadering door den voor zitter gesloten, nadat was medegedeeld, dat in 1930 de Jaarvergadering waarschijnlijk half Mei zal worden gehouden, vermoedelijk ta Gouda. Na afloop van den autotocht door Walcheren had in hotel Brittamia te Vlissingen een ge meenschappelijk diner plaats, waaraan ook werd deelgenomen door Z. K. H. den Prins en den Commissaris der Koningin in Zeeland. MR. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK Op 10 Juli a.s. bereikt de heer Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk lid van de Eersta Kamer en voorzitter van de Christelijk Histo rische fractie dtter Kamer gen taventig jarigen loafm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5