HET VRAAGSTUK VAN DEN OMROEP Zaterdag 22 Juni 1929 Derde Blad Pagina 1 het standpunt van den K. R. O. UITEENGEZET N.v.v, DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. HET KATHOLIEKE LIMBURG HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN TWEEDE INTERN. CONCOURS DER R. A. C. GROOTE VLIEGFEESTEN i rt WAALHAVEN. RONDVLUCHT. DE OVERVAL CP CURACAO J I>E RADIORAAD ALS KAMPIOEN DER VRIJZINNIGHEID Over de samenstelling van den Radioraad !b reeds genoeg gesproken en geschreven. Do klap in hot aangezicht, die wij, Katholieken, Eekregen hebben, doordat wij minstens het dubbel aantal leden daarin moesten hebben, "gt ons nog versch in het geheugen en is mede de oorzaak geweest van onze April-beweging, dia thans nog doorwerkend, ons tot een om- r°ep maakte, die wat getalsterkte betreft, de anderen overtreft. Oe samenstelling van den Radioraad was v°or ons Katholieken niet alleen een teleur- Celling, een achteruitzetting, die ons des te Pijnlijker was, omdat zij van een anti-revolu- itonairen minister kwam, maar ook voor de oplossing van het radlovraagstuk noodlottig. Want waar gaat het eigenlijk om? Om een goede verdeeling van den zendtijd, het andere in dit probleem is bijkomstigheid en juist dat principale gelukt niet. Waarom niet? Omdat de radioraad voor het grootste ge deelte georiënteerd is naar links. Men meende daardoor gemakkelijker tot de begeerde oplos- e'"g te komen. Het middel Is tot heden nog probaat gebleken. Wij verklaren ons nader. Het is voor de vrijzinnige partijen van het Erootste belang, door middel van de radio in vloed uit te kunnen oefenen op het volk. Na tuurlijk, Maar omdat men in de laatste jaren Veel van dien invloed heeft Ingeboet en de tadio op eens een gereed middel leek om de- Ze" weer te vergrooten was deze voor hen van de3 te grooter belang. Nu treft het bijzonder "nt cle A.V.R.O. met zijn liberaal bestuur Natuurlijk maar heel toevallig liberaal en j^in neutraal kleedje om, den meesten Invloed kan uitoefenen en omdat zij dagelijks uitzendt c" omdat zij over het meeste kapitaal beschikt Zij is dus voor het vrijzinnig of liberaal ge deelte van ons volk een prachtig middel tot Propaganda van ideeën en dat des te meer om vat men zich hij dezen omroep verscholen heeft achter neutrale vlag proefondervindelijk be lezen om argelooze visschen in de fuik te 'okken. Tot geen prijs dus mag er iets van dit troe telkind van het denkend deel der natie wor- e" afgenomen. Dat staat bij allen, die links Georiënteerd zijn vast. En dit niet alleen, wij rechtsen mogen op verlangen van den Radio raad zelfs den A.V.R.O. geen liberalen omroep 11 o e m e n. Want als deze werkelijk in de apiuie van ons volk de neutrale is, dan kestaat er ook nog een tweede gelegenheid "t" voor links zenduren machtig te worden «oor een speciaal geprononceerden liberalen ot>troep te stichten bijv. onder mr. Fock. Be nepen? Maar waarom doet de Radioraad, in groote "'eerderheid links, dan geen uitspraak? Waar- 0111 halst hij den knoop niet door? Waarom Geeft hij niet aan den A.V.R.O. wat hij vraagt een lieele week, de beste golf en desnoods op G®'1 der twee toegestane golflengten nog een e'sen zender er bij? fraar zitten twee dingen in den weg. Net eerste is de V.A.R.A. of te wel de S. ■A.P. 0f misschien nog beter gezegd het üe V.A.R.A., die erkent dat de rechtschen Ndkomen gelijk hebben als zij minstens de "elft van den beschikbaren zendtijd opeischen, "'aar die tevens en krachtens hetzelfde begin "ej aldus redeneert: wij brengen een vierde an het aantal leden in de kamer, dus een ""'de van de bevolking geeft ons recht op ®e" vierde van den zendtijd. Dit vierde gedeelte 'oet consequent af van den A.V.R.O.-zendtijd deze moet eenvoudig op de plaats komen, aar zij thuis behoort zij moet het vrijzinnig Gedeelte van ons volk in de radio vertegenwoor- 'Sen waarvoor zij dan ook slechts een vierde an den zendtijd kan bezetten. En dat mag "et. Ook begrepen? Ne tweede sta-in-den-weg is de samenstelling an de Tweede Kamer. Iedereen begrijpt toch, dat de leden der weede Kamer, zooals deze is samengesteld en u°h na de verkiezingen hoogstwaarschijnlijk zal en gesteld blijven, nooit het advies van den 'adioraad zullen accepteeren, ook al gaat een ""nister er accoord mede .waardoor de vrij- '"nigheid of de liberale partij op de meest "redelijke wijze zou bevoordeeld worden met ®n zendtijd. Het misleidend praatje van links ^at de radio een louter amusementszaakje zou gelooven zij allang niet meer. -Minstens Anti-revolutionairen, Katholieken Socialisten zullen dit trachten te verhin gen of ongedaan te maken, met alle geoor- °°fde middelen die voor de hand liggen. En 11 niag men nog zoo sterk beweren, dat de •M.R.o. een neutrale, een nationale, een alge mene omroep is, zij weten wel beter en zullen c'i niet van hun standpunt laten afdringen. Dit geldt nog meer zelfs voor de Katholieken ^a"t naar de mate van onze bevolking is het ook volgens de radioparagraaf In het Ka- v'Mieke Staatsprogram, niet meer dan bil- dat wij een derde van den beschikbaren "dtijd krijgen. Toch willen wij wanneer het om den vrede van toYr "file den aether gaat desnoods met een vierde eden zijn, maar dan is ook de uiterste con- e die wij doen kunnen. Iedere poging om J"og dezen zendtijd te bekorten (o.m. het au voor een algemeen programma, het to- j ct'en, dat ook kleinere partijen op onzen "der komen) wordt beslist afgewezen, tp spreekt vanzelf, dat de links gooriën- C'de leflen van den Radioraad deze situatie y e'' begrijpen, vandaar dat men er veel voor "Me om aan den A.V.R.O. de z.g.n. onde hantnune te geven, op welke wijze zij dan toch Qwr" Verlangens vervuld zou zien, terwijl de Se drie omroepen hun toekomend deel "Verj toudi ten krijgen. fijn zieu van fantastische van den d6l.°"g I" bet duister van de verklaringen Usi ,neest vooraanstaande radiologen In bin- Set eu buitenland, had men in het plan ver- j"": de radiowet. bjd6Ze scllrijft yoor dat de beschikbare zend- V ""ar billijkheid onder de omroepen moet h tvorden. En daar het niet bill ij k Is te .voorrechten omroep den meesten zendtijd I Gfeven, stond men onmiddellijk weer voor Geliit een dergelijke oplossing niet mo- ivas. *\U tf Eaat men het zoeken in een z.g. algemeen "Nonaal programma. De redeneering van den radioraad is ais volgt: Er bestaat heel wat in den omroep, dat door alle partijen kan worden uitgezonden: „een deel van de muziek, vakonderwijs, be schrijving van reizen of bijzondere gebeurtenis sen, voordrachten over klassieken enz. enz." Men stelle een commissie samen uit de omroe pen en deze verzorge een groot algemeen pro gramma, waarmede iedereen vrede kan nemen. Do z.g. sectarische omroepen kunnen dan hun specifiek godsdienstig of eeetarisch programma uitzenden, na van hun zendtijd het noodige te hebben afgestaan voor het algemeen. Zoo wordt dan weer bereikt, dat de neutraliteit hoogtij viert, een neutraal programma z.g. natio naal zal zijn, (wat principieele onzin is), ter wijl wij komen te staan voor de volgende fei ten, die ons het accepteeren van zulk een alge- meen-neutraal-nationaal programma onmogelijk maken. Xe. Onze omroep verliest van zijn zendtijd en wij komen nu al te kort. 2e. Hij wordt tweederangs en in geval van gelijktijdige uitzending met het algemeen programma, omdat dit door alle omroepen verzorgd wordt minder beluisterd. Wij doen ons zelf dus concurrentie aan. 3e. Wij zelf zullen niet kunnen bepalen, wat als neutraal beschouwd moet worden of niet, maar dat aan de commissie moeten overlaten, waarin wij geen voldoende zeggenschap zullen hebben. 4e. het neutrale algemeene programma zal moeten aangenomen worden met algemeene stemmen of met meerderheid. In het eerste geval zal het gereduceerd worden tot de kleinstmogelijke afmetingen, zoodat het de moeite niet waard zal zijn een algemeen pro gramma uit te zenden. In het tweede geval zal de minderheid genoodzaakt zijn iederen keer te protesteeren want het geldt hie reen ethische zaak, geen stoffelijke. 5e Niemand garandeert ons in de toekomst dat het algemeen programma waarlijk neutraal zal blijven, vooral niet omdat de ideeën over neutraliteit bij de twee groote levensbeschou wingen, diametraal tegenover elkander staan. 6e. Wij geven een deel van ons programma af en wel dat op de eerste plaats (muziek) wat voor ons dienen moet om onzen eigen uitzen ding smakelijk te maken voor onze luisteraars. Tot slot vestigen wij de aandacht onzer le zers op de onderwerpen, welke de Radioraad geschikt acht voor een algemeen programma. „Een deel van de muziek" dat zal gezien de ideeën der orthodox-protestanten, vooral zeer klein zijn. „Vakonderwijs" bijv. over de mode, waar over lessen kunnen gegeven worden, strijdig met de voorschriften van Paus en bisschoppen. „Reisbeschrijving en bijzondere gebeurtenis sen" -wie weet niet hoe gevaarlijk o.a. de beschouwingen kunnen zijn over zeden en ge woonten; hoe bijzondere gebeurtenissen bijv. Fransche revolutie, Hervorming, oorlog, ver schillend belicht kunnen worden. „Voordrachten over klassieken" bijv. over de Ars amandi of de Metamorphosen van Ovidius? Ziet u het nu in, Katholie ken van Nederland dat een neutraal algemeen program voor ons een onmogelijkheid i S? Hiermede eindigen wij, in de hoop bij velen der onzen licht te hebben opgestoken, dat hen helpt om het radiovraagstuk van ons standpunt beter te kunnen beoordeelen. HET ONGELUK BIJ RILLAND-BATII De wachterswoning zal worden afgebroken. Op de vragen van den heer de Muralt be treffende een aanrijding op den onbewaakten overweg nabij Riland-Bath zooals men zich zal herinneren werd daar op 19 Mei j.l. een auto door den trein gegrepen, waarhij twee kinderen met hun ouders om het leven kwa- men heeft de heer van der Vegte, minister van Waterstaat het volgende geantwoord: Hoewel afsluiting en bewaking, blijkens de eivaiing geen afdoend middel zijn tegen aanrijdingen op overwegen en het rijden door gesloten overwegboomen zelfs in steeds meer dere mate voorkomt, kan reden bestaan voor het vermoeden, dat dit droevig ongeval niet zou hebben plaats gegrepen, indien de over weg bewaakt ware geweest. De mogelijkheid dat een mailtreiu bij een aanrijding van een automobiel, hetzij op een bewaakten of op een onbewaakten overweg ont spoort, kan niet ontkend worden; de kans daarop schijnt echter, ook blijkens verloop van reeds voorgekomen aanrijdingen, uiterst gering en in zooverre bij bewaakte grooter dan bij onbewaakte, dat bij gene de aangereden suitboom een nieuwe bron van gevaar vormt. Zooals ook in het verslag van de commissie van onderzoek in zake de veiligheid op open bare, niet afgesloten overwegen is vermeld (blz. 8), wordt het uitzicht van den weg op den spoorweg voldoende geacht, zoodat voor het weder doen bewaken van den overweg geen voldoende aanleiding bestaat. Het zou niet juist zijn alleen op grond van den omvang van een ongeval weder tot bewaking te doen overgaan van den overweg, waarop die aanrij ding plaats vond, indien deze, wat het uitzicht en den aard van het verkeer betreft, aan de eischen voldoet. Wel zal worden bevorderd, dat de nabij dén overweg gelegen wackterswoning, welke in dit geval wellicht eenigszius misleidend heeft ge werkt, zal worden afgebroken. DE WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Vanwege het Verbond van Nederlandscbe Werkgevers is verschenen een brochure inzake do nieuwe Ziektewet. In deze brochure wordt gegeven; een historisch overzicht van de ver schillende pogingen hier te lande om tot in voering van een wettelijke ziekengeidverzeke- ring te komen; een overzicht van de hoofd lijnen van de nieuwe Ziektewet; een uitvoerig beschrijvend overzicht vau den inhoud dezer wet en tenslotte de tekst der wet zelf. P. BOSMA t Te Assen is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer P. Bosma, directeur van het Huis van Bewaring en der hulp-strafgevangenis aldaar. DE ROODE HETZE Alweer een verzinsel DE JACHT OP VERKIEZINGSZIELTJES In het „Liinb. Dagbl." lezen we o.m. het volgende: „Het socialistisch liooi'dblad „Het Volk" gaat nog steeds voort met z'n anti-katholieke ver kiezingshetze In ons Limburg. „Het olk" van Dinsdag 18 Juni j.l. bevatte weer een hetze-artikel van zekeren N. K. onder t hoofd: „Hoe men in Limburg de school ont volkt. Geen meisjes der Openbare naar de Kommunie". In dat artikel laat men dan eerst zekeren mijnwerker S. te Eygelshoven aan 't woord, die er over klaagt, dat zijn dochtertje, die hij gaar ne haar H. Communie zou laten doen, geen catechismusonderricht op de R. K. Meisjes school mocht volgen, omdat hij zijn kinderen op de openbare school heeft. N. K. kwam in Eygelshoven verder terecht bij zekeren H., die daar pas was komen wonen eu van wien een kind hem vertelde, dat het in 14 dagen al lekker niet meer op school be doeld: openbare school was geweest, omdat nog geen toestemming daartoe van den burge meester was afgekomen. De pastoor wordt na tuurlijk ook bij een en ander bijgehaald. Ter bevoegder plaatse zijn we eens gaan in- formeeren, wat van bovenstaande „schoone ge gevens" weer waar zou zijn en duidelijk is ons gebleken dat ze zooals we hadden verwacht weer kant noch wal raken. Wat het eerste betreft, dat kinderen van de openbare school geen catechismuslessen zouden kunnen volgen, deelde men ons mede, dat al dien kinderen, jongens en meisjes, gelegen heid werd gegeven op de R. K. Jongensschool catechismus-onderricht te ontvaugen, waarvan dan ook verschillende kinderen gebruik maken. Do plaatselijke geestelijkheid beeft nog nooit geweigerd en zal dat ook niet weigeren, 'n katb. kind van de openb. school zijn eerste plechtige H. Communie te laten doen. De geestelijkheid ijvert er wel krachtig voor, om alle katholieke kinderen op de bijzondere school te krijgen, wat haar goed recht is, evenals de socialisten dat recht voor hun kinderen voor de openbare school opeischen. Men moet hier de zaak ook niet met personen gaan verwarren, door te zeg gen dat een openbare school evengoed katholiek zou zijn, omdat het hoofd der school en 't ander personeel hun katholieke plichten getrouw ver vullen. Wat die toestemming van B. en W. aangaat, om op de openbare school te worden toegelaten deelde ons de burgemeester mede, dat die toe stemming alleen vereischt wordt voor kinderen, die niet in Eygelshoven hun woonplaats heb ben. Dit is hierom gedaan, om in verband met een eventueel noodige uitbreiding der school waar dus gemeentelijk geld mee is gemoeid contröle op het aantal leerlingen te hebben. Er zijn momenteel op de school kinderen van Kerlcrade, welke gemeente voor ieder kind de gemeente Eygelshoven 10 per jaar betaalt als toelage in de kosten. Zouden er nu te veel kin deren uit Kerkrade komen, zoodat de school te klein en uitbreiding noodig werd, dan zou Ey gelshoven natuurlijk met die ƒ10 bijdrage niet meer tevreden kunnen zijn. Daarom is die ge meentelijke controle Ingesteld. Met Nieuwen- hagen bestaat nog geen bijdrage-regeling, maar aangezien er thans eenige kinderen ook uit die plaats op de school gaan, zal die niet achter wege kunnen blijven. De toestemming van B. en W., die in den regel iedere week vergaderen, Iaat zeker geen 14 dagen op zich wachten, hoogstens een paar dagen, onvoorziene omstandigheden als ziekte b.v., buiten gesloten. Om een kind uit Eygelshoven zelf op de open bare school te krijgen, is enkel een bewijs van den burgemeester noodig, die dat altijd een dag na de aanvrage verstrekt. Die maatregel is enkel weer genomen uit een oogpunt van con- tróle in verband met mogelijk noodige uitbrei ding der school. Het advies van den pastoor werd in dezen absoluut niet gevraagd. Een opmerking In „Het Volk", <jat de hou ding van B. en W. en de geestelijkheid de schuld ervan zou zijn, dat 't leerlingen-aantal der openbare school sinds 1 Januari 1929 van 68 tot 53 daalde, snijdt ook in 't geheel geen hout. Sinds 1 Januari j.l. verlieten 13 kinderen de school wegens vertrek naar elders, 5 werden aangenomen op de Prot. Christ. School te Chè- vremont, 4 waren er niet meer leerplichtig, 2 gingen naar de Bijz. School, MolenbergHeer len, en 3 naar de Bijz. School te Eygelshoven, terwijl in dien tijd op de Openb. School te Eij- gelshoven weer 10 nieuwe leerlingen werden aangenomen. Men ziet dus duidelijk, dat „Het Volk" dezen keer ook weer de plank glad mis is geweest, 't Probeert toch van alles om maar verkiezings zieltjes te winnen". Het „Heldendicht der Roomsche daad" verboden De directie van de Cinema Royal te Lutte- rade heeft een schrijven van den Ned. Bioscoop- hond ontvangen, Inhoudende, dat het haar ver boden is, de film, welke gisteren voor do Katho lieke Kiesvereeniging gedraaid zou worden, te vertoonen. Bij onthouding van dit verbod, zal de bioscoop als lid van den bond geschorst rvorden. DE HOUDING DER VARIéTé-ARTlSTEN De Nederlandscbe Artistenorganisatie kwam Donderdag te Amsterdam in spoedvergadering bijeen in verband met het bioscoopconflict in het Zuiden. Tot ondersteuning der actie van den Ned. Bioscoop-Bond besloot de vergadering een ver bod uit te vaardigen aan de leden, om in de gemeenten, welke bij het bioscoopconflict be trokken zijn, op te treden, hetzij in cabaret, hetzij in theaters of in welke openbare ver- maaksinriehting ook. P. F. FRUYTIER f In den ouderdom van 77 jaren is Donderdag te Hontenisse overleden de heer C. F. Fruytier, oud-lld der Tweede Kamer. Voor de vliegfeestcn, welke de Rotterdam- sche Aero-club voor den tweeden keer organi seert, n.l. op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s., bestaat buitengewoon veel belang stelling. Het eerste internationale concours voor sport- vliegtuigen dat In het najaar werd gehouden is zoo goed geslaagd, dat een grootere belang stelling voor dit feest thans wel te verwachten was. Immers het is een zuiver sportief festijn, waarbij de deelnemers hartelijk en gul ontvan gen worden en bovendien in de gelegenheid worden gesteld iets van ons mooie land te zien. Niet alleen voor de sportvliegtuigen echter is hetgeen de R. A. C. heeft georganiseerd een feest, doch vooral ook voor het groote publiek, dat in de laatste dagen van de volgende week op Waalhaven kan genieten van vele interes sante manoeuvres en de vlugge, fraaie toestel len zal kunnen volgen bij nagenoeg alle verrich tingen. Verleden jaar, toen het concours drie dagen duurde, waren er niet minder dan 25.000 toe schouwers; als de volgende week het weer mee werkt, zal dit aantal ongetwijfeld nog heel wat grooter zijn, daar is trouwens ook op gerekend. Met enthousiasme heeft de R.A.C. in de voor gaande maanden gewerkt aan de voorbereidin gen van deze feesten. Ook ditmaal heeft men zich hij deze opstelling van het programma laten leiden door dezelfde principes, welke ook aan het vorige concours ten grondslag lagen. Het Concours moet een feest zijn voor de deel nemers en het publiek, terwijl het zoodanig is georganiseerd, dat privé vliegtuigbezitters daar aan, zonder dat dit overdreven bezwaren en kosten medebrengt, deelnemen kunnen. Als ge volg van deze principes werden alle resord- aspiraties bij de wedstrijden prijs gegeven. De aankomst der deelnemers aan dezen wed strijd is bepaald op Donderdag 27 Juni, om vier uur. Evenals het vorig jaar bestaat het begin van liet concours uit een stervlucht welke mag ge schieden van eeu willekeurig vliegveld af, ech ter minstens op 200 K.M. van Waalhaven gele gen. Aan deze stervlucht zijn prijzen verbonden. De deelnemers zijn volkomen de gasten van de club. Een groot deel van hotel Weimar is voor dit doel gereserveerd, terwijl ook des avonds de piloten door de R. A. C. worden be zig gehouden. Eenige honderden uitnoodigingen voor deel name heeft de Aeroclub verzonden naar 80 pet. van de West Europeesche landen; het re sultaat is thans reeds, dat er 42 inschrijvingen zijn n.l. uit Engeland, België, Duitschland en Frankrijk, terwijl nog deelname uit Hongarije, Denemarken, Italië en Zwitserland verwacht wordt. Onder de inscliijvingen zijn er van een drie tal dames. De door haar retour-vlucht naar Kaapstad bekende Lady Bailey komt eveneens. Van Hollandsclie zijde zal dit jaar worden deelgenomen met negen vliegtuigen, bestuurd door de heeren van Beek, van Eek, Koolhoven, Lammertz, Pander, Redele, Schroeder, van Tol en Vlaming, terwijl voor de Club waarschijnlijk ook nog één der Instructeurs zal uitkomen. Dit groote aantal Hollandsclie deelnemers is een bewijs van den voortuitgang van de sport- aviatiek hier te lande. Ook mogelijk door het grootere aantal privé-vliegtuigen, waarvan er tlians zeven in gebruik zijn, die der Club niet medegerekend. Vau de buiteulaudsche autoriteiten, die per vliegtuig voor deze feesten naar de Waalhaven komen, mogen genoemd worden: Sir Sefton Brancker, director of civil aviation in Enge land, terwijl een uitnoodiging gericht werd aan Zijne Excellentie den Minister van Luchtvaart in België, wiens dochter zelf aviatrlce is. Behalve de vele sportvliegtuigen zullen tij dens deze feesten ook aanwezig zijn de bekende escadrilles van Soesterberg en de Ivooy, terwijl bet bestuur redenen heeft om aan te nemen, dat de Royal Air Force in Engeland gehoor zal geven aan de door tusschenkomst van de De partementen van Defensie en Buitenlandsche Zaken, tot haar gerichte uitnoodiging. Als extra attractie zal de bekende Duitsche kunstvlieger Espenlaub eenige demonstraties geven met zijn luchttrein. Deze wordt gevormd door een gewoon vliegtuig voortgetrokken mo torloos vliegtuig. Deze demonstraties vinden plaats Zaterdag middag en -avond en bestaan hieruit, dat Es penlaub zich in zijn motorloos vliegtuig de lucht in laat sleepen door een gewoon toestel, dan loslaat en al zwevende verschillende ma noeuvres zal maken. Om de propaganda voor het sportvliegen er komen n.l. geen militairen uit bij dit con cours niet alleen te bepalen tot Rotterdam, is een rondvluclit georganiseerd op den Vrij dagmiddag. Het zal ongetwijfeld een aardig ge zicht zijn minstens 40 kleine vliegtuigen tege lijk in de lucht te zien. De deelnemers worden verplicht, willen zij althans kans maken op een prijs, aan deze rondvlucht mede te doen. Deze vlucht bestaat hierin, dat alle toestellen, een halve minuut na elkaar Vrijdagmiddag starten, gezamenlijk over Dordrecht, Gouda en Utrecht naar Soesterberg vliegen, daar minstens 15 minuten landen, ver volgens uit het Gooi over Amsterdam naar Schiphol gaan, ook daar landen en tenslotte over Haarlem, Zandvoort, Noordwijk, Katwijk, Scheveningen en Delft terug naar Waalhaven. Het geheele programma is als volgt: Donderdag, 27 Juni: 4 uur aankomst van de deelnemers aan de Stervlucht. V r ij d a g: 10 uur hoogte vluchten, hoofdwedstrijd. 14 uur start rondvlucht. 15 uur aankomst Soesterberg. 16 uur aankomst Schiphol. 18 uur terugkomst Waalhaven. 's Avonds wordt in het Grand Tiiea r een speciale vliegfilm vertoond. Zaterdag: 10 uur landingsproeven. 14 uur kunstvluchten. 14.20 uur estafette wedstrijd, 1ste deel. 15 uur Espenlaub. 15.30 uur escadrille vluchten. 16.uur estafette wedstrijd, 2e deel. 16.30 uur Bombing the Baby, een vroolijk spel. 17.uur kunstvluchten. 20.—» uur- kunstvluchten, Escadrille vluchten, 20.30 uur Espenlaub. Proclamaties van den gouverneur DE RUST IN DE TOEKOMST VERZEKERD?) Reuter seint ons uit Willemstad, dat de gouverneur van Curasao een proclamatie tot de burgerij beeft uitgevaardigd, waarin hij haar dank brengt voor de medewerking, welke zij heeft verleend, om den toestand na den in val der Venezolanen te herstellen. In eeu tweede proclamatie verzoekt de gouverneur allen vreemdelingen op het eiland rustig fan hun werk te blijven en zich te ont houden van openbare bijeenkomsten en samen- scholingenop straat. Met de troepen, welke reeds per stoomschip zijn aangekomen en het oorlogsschip, dat de volgende week wordt verwacht, is men vau oordeel, dat het eiland in de toekomst in staat zal zijn voor zich zelf te zorgen. EEN BEROEP OP HET VOLK Het Verbond van Nationalisten beeft dezer dagen aan den Minister van Koloniën een adres gezonden waarin een dringend beroep op de regeering wordt gedaan, opdat de slacht offers van den overval In Curasao in vader- landschen bodem worden begraven en voor hunne nagelaten betrekkingen eventueel worde zorg gedragen. Daar thans echter verluidt, dat het vrijwel vast staat, dat van de regeering geen maat regelen daartoe te verwachten zijn, heeft 't ver bond zich tot het Nederlandscbe volk gericht met het verzoek bewijzen van instemming ta zenden (Wouwermanstraat 21, Amsterdam) op dat deze de Regeering kunnen overtuigen, dat het de wensch is van ons volk, dat zijn in Curasao gevallen zonen in Nederland een laatste rustplaats vinden en dat hunne betrekkingen eventueel worden gesteund. Nachtvluchten, zoeklichten. Vuurwerk. Ook passagiersvluchten boven de stad. Groot vuurwerk! dat gedurende bet vliegen wordt afgestoken. Zondag: 10 uur startvlnchten. 14 uur kunstvluchten. 14.30 uur finale estafette wedstrijd. 15.uur Espenlaub. 16.uur snelheidswedstrijd. 17.uur balonnen rammen. Kunstvluchten. Prijsuitdeeling. Eere ronde der deelnemers in gepavoiseerde toestellen. VOOR HET PUBLIEK Voor het publiek zijn natuurlijk de wedstrij den en demonstraties op Zaterdag en Zondag het belangrijkste. Vrijdagmiddag bezoeke men Waalhaven niet, Immers dan zijn alle toestellen weg op de rond vlucht. Met nadruk wijzen wij er op, dat dit jaar bij zondere maatregelen zijn getroffen terwille van het publiek. Door het bouwen van een tijdelijk Clubhuis, speciaal voor deze wedstrijden, is hét mogelijk het voor het K.L.M. restaurant gelegen terrein als 1ste rang in te richten. Dit is gunstig ge legen, vlak bij start en finish. De tweede en derde rang zijn op dezelfde plaats als het vorige jaar. De derde en zeer goedkoops rang (0.25) is ingericht om een ieder in staat te stellen de feesten hij te wonen. Op alle rangen komen buffetten, terwijl het publiek door luidsprekers deskundig zal wor den voorgelicht en in het programma duidelijke uiteenzettingen zal vinden over de verschillen de onderdeelen van bet concours. Een groote verbetering zal blijken te zijn een nieuw gekozen traject voor den snelheidswed strijd. De vliegtuigen blijven thans in het zicht van de toeschouwers. Er kunnen dit jaar record snelheden verwacht worden. Verschillende vliegtuigen zijn speciaal voor deze wedstrijden gebouwd. O.a. één Koolhoven vliegtuig mot ISO P.K., Hermes Motor en een Pander vliegtuig met de Havilland Gipsy motor van ongeveer gelijk vermogen. Er komen op het veld vier tenthangars, de genie zal drie zoeklichten zenden, zoodat bij avond de hemel, met behulp van de zoeklichten van Waalhaven in vele richtingen kan worden belicht. Wat de verbinding met Waalhaven betreft, nemen de Spido, de gemente veren en de R.E.T. bijzondere maatregelen. Om de zeven minuten zal men Zatei'dag en Zondag naar Waalhaven kunnen varen. DE JURY, DE LEIDING ENZ. In de hoofdjury hebben zich o.a. bereid ver klaard zitting te nemen de heeren: dr. E. B. Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart; kapitein W. C. J. Versteegh, commandant der Vliegschool der L. A. en J, Jongbloed, arts, res. Ie luitenant vliegenier. Het regelings-comité bestaat uit de heeren' C. Kolff, J. M. D. de Niet, L. Bouman, L. H. M, Lefèbure, L. Evers, J. Stahl, J. van Stollc, J« van Vollenhoven, G. R. Castendijk, mr. van. Troostburg de Bruijn, F. van Benthem van den Bergb, A. Strijkers en Jhr. v. d. Wall Repelaer, terwijl de heer P. J. de Bock zich evenals liet vorig jaar bereid heeft verklaard zich met de organisatie te belasten; de vliegtechnische voor bereidingen werden door den heer de Niet verzorgd. Aan meerdere sub-commissies zijn de verschil lende te vervullen functies gedurende de fees ten opgedragen. Het financieels risico der feesten wordt niet gedragen door de R.A.C., die geheel zonder sub sidie werkt, doch door één liarer leden persoon lijk, namelijk door den heer A. van Hoboken Jr., terwijl eveneens de K.L.M. evenals verleden jaar financieel participeert en op voortreffelijke wijze met de R.A.C. fSmenwerkt. Zaterdagmiddag zal het bestuur der R.A.C. een groot aantal autoriteiten aan een noenmaal vereenigen; deze uitnoodiging werd aangeno men o.a. door: Zijne Excellentie den Minister van Defensie, Zijne Excellentie Generaal Snij ders, mr. J. A. N. Patiju, burgemeester van den Haag, den Chef van den Generalen Staf, den Chef van den Marinestaf en het gemeentebe stuur van Rotterdam. Na afloop van dezen maaltijd zal een bezoek aan de vliegfeesten worden gebracht. Zooals uit deze mededc-elingen blijkt, belooft, het tweede vliegfeest van de Aeroclub te Rot terdam veel goeds. Gezien de deelname wordt dit het grootste concours voor sportvliegtuigen, ooit in Europa gehouden. Een bezoek aan het mooie, zonnige vliegvel zal de volgende week vermoedelijk wel niemam berouwen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9