m Tweede Blad DE EERSTE VLUCHT IN NEDERLAND Donderdag 27 Juni 1929 Pagina 1 VAN WEERMACHT GESPROKEN RARE SPRONGEN AAN KATHOLIEK NEDERLAND - DB TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. 37 DEELNEMENDE PARTIJEN MET 644 CANDID ATEN. '■^;4 HET ONGELUK OP EEN SCHEEPSWERF DE KATHOLIEKENDAG IN DE BISSCHOPSSTAD DEMONSTRATIE VAN GRAAF CHARLES DE LAMBERT MET EEN WRIGHT-TOESTEL TE LEUR VANDAAG JUIST 20 JAAR GELEDEN Trots de herhaalde bewering van den teer Albarda, dat hat groote Duitschland ontwapend is, zien wij dat er een minister .van rijksweer bestaat, dat de rijksweerbe- ferooting wordt besproken in den Rijksdag, dat oorlogsschepen worden gebouwd en dat de sociaal-democraten het daarover vrij oneens zijn, zoodat roodé ministers en roode parlementsleden recht tegen elkaar in stemmen. Merkwaardig is het, in dit verband, ken nis te nemen van enkele uitingen van minister Groener, in een rede welke deze oud-generaal onlangs bij de behandeling der rijksweer-begrootihg in den Rijksdag, hield. De minister stélde, volgens het verslag, eerst vast, „dat van een ontwapening of beperking van bewapening bij de overwin nende landen geen sprake zijn kan" (geroep: zeer juist!) Zij beweren, aldus deminister, niet te. kunnen ontwapenen voor zij beveiligd zijn tegen Duitsche aanvallen. Maar wie hééft dan veiligheid? Duitschland met zijn zeven" infanterie-divisies on eenige cavelerie-devi- sies, zonder vestingen, zonder reserves én geoefend.personeel of de andere, verbonden buren van Duitschland, Frankrijk, België, Polen en Tsjecho-Slowakië, die alleen reeds in vredestijd een infanterie hebben van: 27 divisies in Europeesch Frankrijk, 6 divisies in België, 30 divisies in Polen, 26 brigades in Tsjecho-Slowakië, dat is dus 76 divisies tegenover 10 Duitsche. De Duitsche bewindsman telde dan nog niet de luchtvloten, het zware geschut en do geweldige reserves. Hij meende verder te mogen zeggen, dat de geallieerden wel gezorgd hadden, door het toezicht van hun deskundige inspecteurs, dat aan de Duitsche legermacht aanvallende kracht ontnomen was. Na voor deze meening verdere bewij zen te hebben bijgebracht, sprak Groener als zijn meening uit, geenszins ervan over tuigd te zijn, dat een klein, modern be roepsleger een poliiie-leger düs? do eenige weermacht der toekomst zou zijn- „Ik neig veel meer over tot de meening van den Franschen socialist Paul Boncour, die hot stelsel van de landsverdediging op de beste manier opgelost heeft. Het zou goed zijn als wij in Duitschland ook tot een gelijksoortige oplossing konden komen. Dit stelsel (Van Boncour) stelt alle krach ten van het land beschikbaar voor de landsverdediging. Het beteekent de Stelsel matige inlijving van alle bevolkingsgroepen in stoffelijk en persoonlijk opzicht. Ik zou alle heeren, die van de uitstekendheid v;iu een klein beroepsleger overtuigd -rijft, wil len vragen, zich ernstig bezig té houden met de Fransche middelen ter landsverdediging. Ik kan deze allerprachtigste organisatie voor de landsverdediging mijn bewondering niet onthouden. Maar ik vestig er dé aan dacht op, dat zij voorspellingen voor alle andere landen inhoudt". Het is zeker wel wonderlijk een Duitsche generaal zóó het militairisme te hooreii aanprijzen van een partij-genoot van den heer Albarda, De laatste achtte Duitschland al even' orif wapend als ons. Hij meent, dat ons leger gen waarde voor verdediging heeft. Dat zeggen sómmige Duitschers ook van hun leger, maar minister Groener antwoordde daarop: „dat dit kleine leger tenminste verhindert, dat ónze vriendelijke buren in de grensgebieden naar welgevallen kunnen handelen en dat krijgslustige naburen onze neutraliteit schendend, eenvoudig zullen overgaan tot de orde van den dag". Van niet-bouwen van het pantserschip, aldus de minister, kan-gëe'n sprake zijn; de rijksweer, die onder opperbevel van von. Hindenburg staat, staat boven de partijen en is er alleen voor de verdediging van het Vaderland. Het is in Duitschland werkelijk wat anders dan ontwapening zooals meneer Albarda hit voorstelt. Als écn kat in 't nauw zit, maakt ze; rare sprongen en als de verkiezingen in de buurt komen, worden er rare dingen ge zegd en gedruk/t door geleerde.en niet-ge- leerde ménschen- ledereen schijnt do oplossing-van de moei lijke kwesties van den dag in zijn binnen zak te hebben. Zoo sprak mr. Knottenbelt in „Utrecht en had het natuurlijk over de voortreffe lijkheid dér liberale leer eh-haar aantrek- kelijhheicL -f h „Het liberalisme is aantrekkeelijk voor de diepste en beste geesten wegens zijn verdraagzaamheid, een verdraagzaamheid, welke niet negatief is, naar zich kant tegen elften geestelijken dwang. Het iibe- ralisme heeft tot strekking saam te hinden. Van deze aantrekkelijkheid van het libe- ralisme is de laatste jaren Weinig gebleken, Want de aanhangers 'van het stelsel belmo ren heel erg tot de verdwijnende soort, die on derling nog gesplitst was in enkele groepen. Als de bestp en diepste geesten het liberalis me aanhangen volgt daaruit, dat iedereen, die niet-liberaal is, ook nie;t kan behooren bij de diepste en beste geesten. Wat voor .verdraagzaamheid hebben do liberalen laten' zien? Eene, die 'de kath'o- Op! Mannen en vrouwen! De tijd is weer daar! Ter stembus getogenl Staat manmoedig klaar, Om nu aan de wereld te toonen: Hoe wij, Katholieken, vol moed en geloof, Voor der vijanden leuzen en listen stokdoof Ons Christelijk wérk gaan bekronen! Vooruit nu, wij allen! Het is onze plicht! Onze oogen op Christus, op Hem siteeds gericht! Hij schenk' ons de kracht en de sterkte- Verdedigt 't beginsel: j,De Christus regeertl" Hoe weinig dit 't menschdom van heden begeert, Hoe graag men Zijn Macht ook beperkte! „De Christus moet heerschen!" Dat is onze leus Voor ons, Katholieken, geen andere keus! Gehandeld naar -plicht en geweten Bij 't stemmen zoo straks: Weest man van de daad Katholiek van principe, die weet-waar 't om gaat En flink van uw plicht U gekweten! Wilt der wereld dan toonen, hoé gij, Katholiek, Door 't Christelijk leven, moreel en physiek Méér moed eiri méér'kracht hebt dan d'anderen Dat Christus regeere!" Dat is ons parool. Hét Kruis is ons téekèn, ons Waardig symbool Geen vijand kan dat óóit veranderen! GIED DE BRABANTER. Iieken buitensloot van ambten cn betrek kingen en dat nog doet. Een verdraagzaamheid hebbe.n ze ge toond, waartegen de katholieken jaren en jaren hebben moeten optornen. Wat wij aan vrijheid hebben, is het gevolg van jaren lang vechten, van ontzettende offers aan geld. De liberalen moeten niet den gullen mijn heer gaan spelen, nu ze eindelijk gedwon gen zijn geworden te luisteren naar het he viger doorklinken van protesten tegen het onrecht, den katholieken aangedaan. Dezelfde liberale spreker zei nog in zijn rede, dat de splitsing van het hooger onder wijs „wellicht het allerergste van het sec- tarisme is" en „de grootste ramp van ons land". Door dat sectarisme zou aan anders denkenden een dwang worden opgelegd. Wat heeft het liberalisme met zijn open bare school anders gedaan dan de katholie ken dwang opgelegd? En wat verlangen de liberalen nu anders dan katholieken te dwingen genoegen te riemen mot een, voor hen, onvoldoend hooger onderwijs? Is het zoo te verwonderen,, dat wij niet: berusten in den dwang en niet tevreden zijn dan met datgene wat ons geweten eischt? Ons dwingen hooger onderwijs van niet- katholieken te aanvaarden, is de sterkste ty. rannie die denkbaar is en zij zit in verband met de vervolgingslust, die wij sinds eeuwen kennen. Nu de voorbereidingen met het oog op de berekening van den uitslag der stemming op 3 Juli a.s. nagenoeg voltooid zijn, kan worden vastgesteld, dat de 37 aan de Kamerverkiezing deelnemende partijen in totaal met 644 Candida- ten bij hun strijd om de honderd zetels op liet Binnenhof uitkomen. Het aantal candidate», waarmede elke partij of groep uitkomt, wordt hieronder vermeld: Rartijén Candidaten R. K. Staatspartij 61 Soc. Dem. Arbeiders Partij 77 Anti Rev. Partij 90 Chr. Hist. Unie 20 Vrijheidsbond 47 Vrijx- Dem. Bond50 Staatk. Geref. Partij 13 Herv. Geref. Staatspartij 9 Plattelandersbond (Braat) 31 R. K. Volkspartij 14 Comm. Partij (De Visser) 40 Comm. Partij (Wijnkoop) 12 Nat. Boeren- en Tuindersbond 9 Rev. Soc. Partij 36 Democratische Partij 22 Middenp. v. Stad en Band6 Federatief'Verband (Ter Hall) 14 Bond van kleine winkeliers 20 Chr. Democr. Unie 11 Verbond van Nationalisten 9 Soc. Dem. Volkspartij 6 Alg. Welvaartspartij 8 Soc. Econ. Volkspartij 5 Ned, Chr. Arbeiderspartij 7 R. K. Boerenpartij 2 Anti Stemdwangp. (v. d. Horst) 2 Neutrale Volkspartij (Gijsen) 3 Int. Volkspartij (Braam) 1 Hoofd en Handarbeiders 6 Groep-van Nunen2 Lijst-Siedenburg i Vrije Chr. Partij (Van Es) 1 Lijst-Verweij 3 Alg. Belang (Lijst-Héydenrijk) i Volkspartij, (Lijst Arts, den Haag) 2 Invalidenpartij (Lijst Wassenberg) 2 Lijst-Seymour" 1 Het derde slachtoffer overleden De heer A. Appelo, die bij het ongeluk op de scheépswerf te Zwartsluis ernstig werd ge wond, is in het Katholiek ziekenhuis te Zwolle aan de gevolgen overleden. Het aantal dooden bedraagt nu dus drie. „Het behoud van het geloof" NA 21 JAREN.... Reeds vroeger is gemeld, dat op Woensdag 10 Juli a.s. de Elfde Diocesane Katho liekendag in het Bisdom Haarlem zal worden gehouden. Om drieërlei redenen meeneu wij, dat deze Katholiekendag een dag moet worden van een waren en heerlijken Katholieken triomf In ons Diocees. Eèrstens al om het alles beheer schende onder werp: „Het behoud van het geloof", een onder werp, dat door geen andere actualiteit in be langrijkheid iri onze dagen geëvenaard wordt. Ten tweede, wijl de Katholiekendag gehou den wordt in ouze eigen stad, in ónze Bis schoppelijke Residentie, welk heug'lijk feit sinds Mei 1908; aldus 21 jaren geleden, niet meer is voorgekomen. En ten slotte wijl deze de eerste Katholie kendag zal zijn ander het nieuwe bestuur van onzen tegenwoordige» Bisschop, Z. D. H. Mgr. J, D. J. Aengenent. Die op het voorbeeld van Zijn Doorluchtige»- Voorganger, wederom het Beschermheerschap aanvaard heeft. Groote affiches zijn bereids dóór de mede werking van de Z. E. H. H. Pastoors en Rec toren in de circa 400 kerken en kapellen van ons Bisdom opgehangen. Het officieeJe programmaboek wordt uitge geven door den Boek- en Kunsthandel H. Th. J. A. Coebergh fce Haarlem. De titelpagina zal worden verlucht met een symbolische teekening van den hekenden Haar- lemschen teekenaar Mathë van der Weiiden. De eerste binnen-pagina toont het nieuwste portret van Haarlem's Kerkvorst, Mgr. .T. D. J. Aengenent. Deze 11e Katholiekendag staat onder be schermheerschap van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, terwijl Eet eere-voorzitterscbap welwillend is aanvaard door den Hoogeerwaar den Heer L. A. A. 'M. Westerwoudt, Deken van Haarlem. De hoofdleiding berust bij het hoofdbestuur der Diocesane Katholiekendagen in ons Bis dom, waarvan voorzitter is dé beer mr.- J. N. J. E. Heerkèns Thijsscn, te Haarlem; secretaris mr. L. E. Roes, 's Gravenhagè; penningmeestér J. A. P. Hoogeweegen, 's Gravenhagè. De organisatie van- dezen Katholiekendag is toóvertrouwd aan.het Uitvoerend Comité «n dat is het bestuur van het Comité van Katho lieke Actie, te Haarlem, waarvan' voorzitter is de heer H. E. Everaard en le secretaris de heer P. Jl M. van Tetering. Het bureau van dien secretaris is: Groote Markt 4, telefoon 12433, te Haarlem; van den penningmeester: Gebouw St. Bavo, Smede- straat 23, tel. 10049, te Haarlem, De Haarlemmers zullen dit feit op 10 Juli in gedachte houden en noodigen hun mede katholieken in geheel het Bisdom uit op 10 Juli hun gasten te zijn. EUCHARISTISCH ZIRKENTRIDUUM TE HEERLEN. Te Heerlen zal 9, 10 en 11 Juli a.s. een Eucha ristisch Triduum worden gehouden voor de zie ken, onder geestelijke leiding van den Zeer'eerw. Heer L. J._ J. Eykholt. De plechtigheden: Oplegging der handen, af zonderlijke zegening met het Allerheiligste, de Aanroepingen van Lourdes enz., bijgewoond door een groot getal priesters, zullen plaats hebben in de kapel van het. Sanatorium. BEDEVAART NAAR HET H. LAND. De Paters Assumptionisten organiseeren voor de aanstaande vacantia hun 65e bedevaart, naar het Heilige Land. Deze zal plaats hébben van 27 Augustus tot 3 October, dus op het einde Van den zomer, wanneer de groóte hitte reeds voor bij is in de Oostersche landen. De bedevaartgangers verblijven acht dagen te Jeruzalem en bezoeken daarenboven niet-alleen geheel Palestina, maar ook nog Egypte, Syrië, Antiocbïë, Rhodes, Smyrna, Cöhstantinopél, Athene" en-Napels. Bij de 65e bedevaart zal zich ook een groep van een twintigtal Nederlanders voegen onder de leiding van een Néderlandschen Assumptio- nist'. Dëéinemers kunnen zich opgeven bij Pater Fr. Wijnhoven, Missiehuis H. Theresia .te Boxtel), die'bereid is alle mogelijke inlichtingen tè verschaffen. Zeer waarschijnlijk zal het wél een louter toevallige samenloop van omstandigheden zijn, dat we juist vandaag, nu de zoo volijverige Rotterdamsche Aero Club haar groot Inter nationaal vliegfestijn opent, tevens een 'twin- tigjarigen herdenkingsdag beleven van de eerste vlucht boven Nederlandschen bodem. Het was een prachtige gedachte van den ouden heer S. Heerma van Voss te Leur in Noord-Brabant, om liet veertigjarig bestaan van zijn suikerfabriek te willen vieren door hét or ganiseeren van een vliegdemonstratie. Zoo heel eenvoudig.was echter het ten uitvoer bren gen van dit mooie plan niet. Want al spoe dig moest de energieke Brabantsche fabrikant ervaren, dat de edele vliegkunst een nog heel. 'teer. wicht was, dat zijn .bekoorlijke waggel-' pasjes .zoo maar. niet op commando aan den volke kon vertooUcn. SCHUUR IN BRAND Te Aardenburg ls de schhuur van M. D. af gebrand. De belendende perceelen bleven ge spaard. De schuur was verzekerd, doch de in boedel niet. ■Graaf de Lambertdie 20 jaar geleden, den eersten vliegtocht volbracht, die in Nederland is gehouden. Het begon met onderhandelingen, die stroef en langdurig waren. Eerst zou de Antwerpe naar Wilford komen vliegen. Deze echter moest de kunst nog leeren en toen de heer Heerma van Voss constateerde, dat de Belg met het „instudeeren" van de te geven vliegvertooning niet hijster vlotte, werden besprekingen ge voerd met een Haagschen impresario, die zich in staat verklaarde den Franschen vlieger Delagrange te engageeren. Deze zou komen op 16 Mei, maar het vliegtoestel, waarmede de demonstratie zou worden gegeven, wefd in Frankrijk gekraakt, iets wat in die dagen meer gebeurde. Toen werd de vertooning vastgesteld op 13 Juni. Maar ook op die dagen kwam ér van vliegen niets. Daarna werd bepaald, dat liet groote gebeuren zich zou voltrekken óp Zondag 27 Juni. Dié derde worp was raak. Want' inderdaad had het wondere schouwspel plaats, zij het ook zóó laat op den dag, dat het overgroot deel der kijklustige» al weer huiswaarts was getrokken en dus bitter werd teleurgesteld. In den morgen van 24 Juni 1909 kwam het vliegtoestel, een Wright-tweedekker, eigendom der Fransche Ariel Maatschappij, te Leur aan. De demonstratie zou echter gegeven worden, niet door Delagrange, doch door Graaf Charles de Lambert. Comte Charles de Lambert, wiens familie tij dens de revolutie uit Frankrijk vluchtte, werd geboren te Madeira op 30 December 1865 en was dus, toen hij in ons land als eerste 's men schep overwinning op het luchtruim demon streerde, reeds 44 jaren oud. Zijn jeugd bracht hij gedeeltelijk" in Rusland door, waar zijn va der,en grootvader generaals waren in het kei- zerlijke Russische leger. Op 20-jarigen leeftijd, in 1S8Ï, begon de jonge; De Lambert in Frank rijk proeven te nemen mét glijböoten, op welk gebied hij zich later èeu groptën naam ver-' wierf, speciaal door zijn door luchtschroeven gedreven hydro-gliseeurs. Ook als luchtvaart pionier was' De-Lambert actief we; kzaam. In 1893 nam hij te Bexley in Engeland deel aan een dor proeven met het monstrueuse stoom- vliegtuig van Sir Hiram Maxim, terwijl hij het jaar daarop bij den grooten Otto Lilienthal een glijvliegtüig kocht. Toen in 1908 Wilbur Wright naar de oude wereld kwam, om in Frankrijk zijn machtige uitvinding te demonstreeren cn te verkoopen, waren diens eerste twee leerlin gen: Paul Tissandier en Charles dé Lambert. Op 17 Maart 1909 reeds maakte laatstgenoem de, na nog geen 5 '/2 »ur lessen, zijn eerste solo-vlucht. Enkele maanden later, op 27 Juni, stond De LambeTt dan met zijn Wright op de heide te Leur: om straks dat kleine Brabantsche dorpje de éer aan te doen, de eerste plaats in Ne derland te zijn geweest, waar de mensch toon de met zuiver mechanische middelen 't lucht ruim te kunnen beheerschen. Reeds uren tevoren bewogen zich van alle zijden Bra bantsche karren; auto's, rijwielen en drommen voetgangers naar den moeilijk te bereiken Klappenberg, zoodat in den middag een me nigte volks het vliegterrein garneerde van naar schatting 25h 30.000 personen. Entrée's wer den niet geheven, want deze eerste vliegde monstratie was immers bedoeld als vermaak voor het personeel van een jubileerende fabriek. Een voordeel van hét start-mechanisme was, dat met de Wright vrijwel van elk klein en oneffen terréin kon'wórden gestart, terwijl het o.m. als nadeel had, dat bij plotseling draaien van deir Wind, de rail weer moest wór den ómgélegd, zulks in verband natuurlijk met de noodzakelijkheid op te stijgen recht tegen den wiiid.' Oin dat nadeel cenigszins té onder vangen,'warén té Leur twéé rails uitgelegd, één in de richting Zuid en een tweede in de. richting Wést." Zooals in de eerste jaren der aviatiek meer het geval placht te zijn, vergde ook de ver tooning te Leur veel van 's meuschen giduld. Daarbij kwam, dat nu en dan hevige regen buien op den Klappenberg neerplensten. Eerst tegen zes uur werd de tweedekker, onder groot gejuich van het publiek, naar buiten gebracht. Spoedig was alles voor de opstijging gereed. Doch zie: daar stak de pechduivel een spaak ln het wiel. Kort vóórdat het bevel tot star ten zou worden gegeven, maakten de vlaggen op den hangar eensklaps een slag om en liep de wind van Z.O. naar Z.W. De lucht zag violet en was bezwangerd met hevige regenbuien, die weldra in stroomen neerkwamen. Natuurlijk was het noodig geworden de an dere rail te benutten. Het buitenpubliek, niet op de hoogte van de nu weer noodzakelijk ge worden preparatieven, was aan het einde van z'n engelengeduld, begon te fluiten, en trachtte hier en daar op het terrein te dringen, het geen gelukkig tactvol maar met kracht werd tegengegaan. De wrevelige stemming was an ders wèl te hegrijpen. Had men daarvoor uren lang verveling, ongeduld, vermoeienis, honger, dorst en bakken - vol hemelwater verduurd? Geen wonder, dat de duizenden toeschouwers allengs opbraken en naar hun haardsteden te rugkeerden. Aan de -inv-ité's- was echter, uitdrukkelijk ver zekerd, dat er in elk geval nog gevlogen zou worden. En inderdaad! Tegen tien voor half negen was het groote oogenblik gekomen. De flegmatieke De Lambert trók de kleppen van zijn pet- omlaag én nam in het toestel plaats. Van enthousiasme bij het weinige nog aanwe zige publiek was echter geen spoor te ontdek ken. Totdat opeens de motor aanving te knet teren, het zware startgewicht omlaag viel en de Wright op de rail vooruitschoot om ineens los te komen en tegen den stroomenden regen in op te vliegen. Toen werd er gejuicht. Uit alle macht!..... Statig, majestueus, bewoog zich de tweedek ker naar het Zuiden en keerde toen terug. Na achter den hangar om te zijn gegaan, koerste de machine opnieuw naar het Zuiden. Doch opeens zag men haar dalen, waarna ze neer kwam op circa 1 K.M. afstand van de plaats der opstijging. De weinige, hongerige getrou wen renden ln den piassenden regen door het moeilijk begaanbare heideveld, over bulten, plassen en greppels, naar de plaats der daling, waar men alras vernam, dat motorstoring den vlieger tot landen had gedwongen. Al had de vlucht nog geen 4 minuten geduurd, er whs gevlogen! Twee dagen later zou een herhaling der demonstratie plaats vinden. Doch jammer ge noeg voor het weer in grooten getale opgeko men publiek maakte de wind het vliegen dien dag onmogelijk. Graaf De Lambert keerde naar Frankrijk terug, terwijl het vliegtuig voorloo- pig in Nederland bleef, waar ir. Eugène Le- febvre, de vertegenwoordiger der Ariël Maat schappij, die ook te Leur aanwezig was, er in Juli te Dan Haag op Groot Persyn zich zelve het vliegen mee leerde, en dat met zulk een succes, dat hij reeds-op 30 Juli in de Hofstad zijn eerste publieke demonstratie kon geven. Helaas was den energieken Lefebvre geen lang leven beschoren. Want op 7 September deed hij te Juvisy bij het invliegen van een nieuw Wright-toestel een doodelijken val. Graaf De Lambert gaf betrekkelijk spoedig het vliegen op, maar mocht toch huiten zijn succesvolle deelname aan de groote vliegweek te Reims, alsmede aan de Quinzaine de Paris, op welk laatste aviatisch festijn hij van de 12 eerste prijzen er niet minder dan 7 in de wacht sleep te, nog als grooten historischen triomf boeken zijn beroemde vlucht van Juvisy naar den Eif- feitoren en terug, op 18 October 1909. Deze vlucht, waarbij De Lambert tweemaal Eiffel's imposant bouwwerk rondde, was de eerste welke uitgevoerd werd boven een groote stad en beteekende tevens een wereldrecord, in ver band met de bereikte hoogte, welke meer dan 300 meter bedroeg. Een duizelingwekkend pla fond in die dagen! We hebben Comte De Lambert verzocht ons voor onze courant eenige persoonlijke her inneringen te willen vertellen aan dien voor onze luchtvaart zoo gedenkwaardlgen dag van 27 Juni 190*9. In antwoord op dat verzoek was de heer Dé Lambert zoo. welwillënde ons o.m. het volgende te schrijven: „U vraagt eenige persoonlijke herinneringen? Ik meen niet beter te kunnen doen, dan eer stens weer te geven, hetgeen ik in mijn dag- hoek schreef. Ik lees daarin: „Etten-Leur, 27 Juni 1909. Den geheeleu dag wind. Des avonds onweer en regen. Arriveerde 8 uur des morgens na een zeer voorspoedige reis en werden aan het station opgewacht. Stapten af in hotel Roels. Brachten den ge- heelen dag op het vliegterrein door om alles in gereedheid te brengen. Maakte tegen half negen des avonds, onder stroomenden regen, een vlucht van 4 minuten, en werd tengevolge IpiWm water in de bougies gedwongen te landen. Groot succes (30.000 personen). Moesten het vliegtuig door een moeras naar den hangar terugbrengen." „Dat is alles wat ik in mijn dagboek heb opgeteekend." Verder schrijft de heer De Lambert nog: „Jammer genoeg, was het terrein als vliegveld niet erg gunstig gekozen. Dit is dan ook de reden, dat ik me den navolgenden dag, toen men mij verzocht had nogmaals te vliegen, in de onmogelijkheid bevond, daaraan uitvoering te geven. De wind was namelijk van richtinj veranderd, zoodat het vliegtuig in verband met de het veld omringende hoornen niet kou star ten. De geduldig wachtende menigte was zwaar teleurgesteld, maar zeker minder dan ik, die gaarne alles had gedaan om de meuschen te vreden te stellen." „De aviatiek stond in die dagen nog geheel in haar kinderschoenen en' het publiek wist dus nog niet, dat het vliegtuig steeds mot den kop in .den wind moet starten. Ik heb aan'mijn te kort verblijf in Nederland de béste herinne ringen bewaard." Hopen we,, dat het Comte Charles de Lambert gegeven moge zijn, ook de kwart-eeuw herden king van de eersté vlucht boven Néderland schen bodem, iri de beste gezondheid te bele ven, en onze vaderlandsche luchtvaart-gemeen schap dan van haar dankbaarheid en achting jegens den illustren pionier zal kunnen getui gen door hem in zijn land, of misschien wel in ons midden, te huldigen. HENRI HEGENEU,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5