ALGEMEEN OVERZICHT. rf Donderdag 27 Juni 1929 Derde Blad Pagina 1 pw- HET CHRISTELIJK PROTECTORAAT OVER PALESTINA; MACDONALD EN DE MIJNWERKERS de VADER VAN KARDINAAL VAN ROEIJ BEGRAVEN VLIEGTUIG IN DIENST DER MISSIE ITALIë'S GEZANT BIJ HET VATICAAN f ONTPLOFFING IN SPAANSCHE FABRIEK DUITSCHE AMBTENAARS- VEREENIGING VERLIEST EEN MILLIOEN 40.000 POSTDUIVEN STEGEN IN OOSTENRIJK OP VERPLICHTE ARBITRAGE BIJ ARBEIDSGESCHILLEN IN FRANKRIJK DE ANTI-GODSDIENSTIGE ACTIE IN RUSLAND DE MOORD IN DE POLITIEK GROOTE BRAND IN STOCKHOLM JEUGDIGE BRANDSTICHTERS VELDSLAG TUSSCHEN POOLSCHE DORPSBEWONERS DE VREDE IN MEXICO MIJNONGELUK IN JAPAN HOE CHINEESCHE GEVANGENEN GEMARTELD KUNNEN WORDEN DE MOGENDHEDEN VERGADEREN I r ïn de „New Yorlt Tim,es" van 7 Juni ver- keen een zeer interessant bericht van Joseph ^2» Levy uit Jerusalem die melding maakt van .|«t groeiend gezag der Katholieke Kerk in Pa- Js&tina. Levy, die zionist is en in Palestina woont, Schrijft, dat Italië en Frankrijk in Palestina buitengewoon goed samenwerken, iets dat men hiet direct verwachten zou. „Wijl Frankrijk", zoo lezen wij, „wegens zijn talrijke kloosterorden op bijzondere rechten in de heilige plaatsen van Palestina aanspraak maakt, mag het raadselachtig schijnen, dat de Vrede tuschen Italië on den H. Stoel niet al leen geen Fransch protest uitlokte, maar in Palestina een tegenovergestelde uitwerking had. In ieder geval willen Frankrijk en Italië hand in hand werken om aan het Latijnsche Christendom in Klein Azië in het algemeen en in Palestina in het bijzonder, vasten voet te verschaffen. Het is een feit, dat bij alle openlijke plechtigheden Frankrijk en Italië door de geestelijken genoemd worden als de „beschermers der R. K. Kerk." Ook de vraag naar den voorrang van de Franscbe en Itali- aansche consuls bij Kerkelijke plechtigheden ls bevredigend geregeldEveneens zullen wrij vingen tusschen Ital'iaansche en Fransche orden ophouden. De overwinning van het Katholieke „een heidsfrant", schrijft Levy verder, wordt nog Versterkt door het feit, dat het Vaticaan van Groot-Brittanië heeft verkregen dat het La- tijnsch patriarchaat als elen soort pauselijk gezantschap wordt erkend. Tot dusver is mgr. Barlassina patriarch met half-diplomatieke rechten. In September wordt er een soort nun tiatuur opgericht met mgr. Valery van Caïro als eerste titularis, dlie ook 8 maanden van bet jaar in Caïro blijft en voor de rest vervangen wordt door den Oostenrijkschen mgr. Fellinga. De nuntiatuur krijgt ook een eigen gebouw. Dat zij „een soort" nuntiatuur is, komt omdat Palestina een mandaat-land van den Volken- hond is en dus geen eigenlijke volkenrechte lijke positie heeft. Feitelijk zou de gezant van Palestina bij den Volkenbond gevestigd moe. ten zijn. Er zijn klaarblijkelijk in afzienbaren tijd bestemmingen in deze richting te ver Wachten.'' Men kan niet ontkennen, dat dit zeker zeer merkwaardige berichten zijn en dat er uit blijkt, dat de H. Stoel vast besloten is, zijn positie in het geboorteland van Christus zoo sterk mogelijk te bevestigen. Macdonald zal a.s. Dinsdag het program van zijn regeering, door middel van de troonrede, bekend maken. De natie zal dan nieuws hoo- ren over: de besprekingen inzake vloot-beper- king; inzake de betrekkingen met Rusland, de herstelbetalingen, de ontruiming van Rijnland en de goedkeuring der internationale overeen komst inzake den achturendag. De maatregelen ter bestrijding van de werk loosheid zullen een der belangrijkste punten van bet regeeringsprogram vormen. Groote uit breidingen van den oudergrondspoorweg en daarmede nieuwe werkverschaffing, maken bet doorvoeren gewenscht van de wet, die de drie groote verkeersstelsels in Londen, de onder- grondspoorw'egen, de autobussen en de tram wegen, in één groote organisatie bijeen wil brengen. Tot dusver was de arbeiderspartij daair tegen Dat bepaalde invoerrechten afgeschaft zullen worden, is te verwachten en eveneens den af bouw van bepaalde wetten met sociale strek king. Maar, of de arbeidersregeering de belofte zal kuinnen inlossen de mijnwerkers weer bij de wet 7 inplaats van S uur te laten werken, is zeer de vraag. De mijnwerkers toch eisehen dat wel, maar de mijn-eigenaars zeggen dat het bedrijf het niet hebben kan. Het schijnt, dat de leiders der mijnwerkers ook niet van plan zijn, de regeering op dit punt de duimschroeven aan te zetten. „Wij moeten de taak waarvoor onze kameraden in het parlement geplaatst zijn, al dus de radicale Cook, hegrijpen. Wij moeten niet de uiteindelijke doeleinden opofferen voor eenige onmiddellijke en aldus een onnoodige crisis veroorzaken." Gunstig voor de regeering is ook, dat Ben Turner, de man van de „Vrede in de indus- trie"-besprekingen, die goed in de pas staat bij de leiders van de mijnwerkers, nu minister van mijnwezen is. Hiermede is de kans op wrij ving al sterk verminderd. Maar, Macdonald kan nog wel last krijgen met de half millioen arbeiders in Noord- Engelsche katoen-industrie, die in staking wil len gaan, als hun patroons loonsverlaging doorzetten. Te benijden is de Bngelsche Arbeidersregee ring niet; zij zal genoeg moeilijkheden te over winnen hebben. Indrukw ekkende plechtigheid in Vlaamsch dorp Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Onder buitengewoon groote belangstelling is Dinsdag te Vorsselaer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 85 jaar ouden va der van Z.Em. kardinaal van Roeij, aartsbis schop van Mechelen. Een plechtige H. Mis van Requiem werd op gedragen door den pastoor van Vorsselaer. De kerk was te klein, om al de geloovigen te bevatten, die den lijkdienst wilden bijwonen. Kardinaal van Roeij leidde zelf de rouwplech- tigbeid, die door verscheidene bisschoppen en hooge wereldlijke gezagsdragers werden bijge woond, zoowel de Nuntius ais de minister-pre sident waren aanwezig alsmede vertegenwoor digers van de koninklijke familie. I)e Oceaan-vliegenier Köhl adviseur De Missionsverkehrsarbeitsgemeinschaft (Miva), die zooals men weet bet gebruik van vliegtuigen voor het verkrijgen van een betere Verbinding tusschen de vaak ver van elkander liggende en moeilijk toegankelijke missiestaties van Afrika's binnenlanden beoogt en aan wel ker hoofd de oud-rijkskanselier dr. Cuno en Vorst Löwenstein staan, zal, naar de Köln. Volksztg. meldt in den komenden winter een expeditie naar het vroegere Duitscb Zuidwest- Afrika uitrusten. Van Windhoek uit, waar de apostolische vicaris zijn zetel beeft, zal men stelselmatig verkennings vluchten naar afge legen staties der Katholieke missiën onderne men om deze zoo noodig van artsen en genees middelen enz. doch ook van post en levensmid delen te kunnen voorzien. Zijn zeer moeilijke taak Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: In zijn eerste audiëntie bij den Paus, zeide de ambassadeur van Italië bij den H. Stoel, graaf de Vecchi, dat het de hoogste eer voor hem was bij den stoel van Petrus de eerste ambassadeur Tan het thans werkelijk vereenigde Italië te zijn, etl dat hij bevoegd was te verklaren, dat de re- g,peering ook met werkelijk Christelijken geest Ufhet de beste meening de verdragen zou uit- iC Voeren. De Paus antwoordde, dat hij hoopte, dat de ^Verzoening, welke de geheele wereld gelukkig ^'neeft gemaakt, thans ook tot een steeds gelulc- ji: kiger toekomst van de Kerk en van Italië zou 1 Voeren. De „Giornale d'Italia" zegt, dat misschien j booit een diplomaat een post van zoo groote be- ^teekenis en van zulke zwaarwegende moeilijlc- feheden, welke op den bijzonderen aard der te P. behandelen stof berusten, heeft moeten aanvaar- r. "en, ook omdat tusschen beide mogendheden khooit rechtstreeksche diplomatieke onderhan- .delingen hebben bestaan. Het blad hoopt op een j> eorrecte en loyale samenwerking met de oude, ju Wijze Pauselijke diplomatie. ALICANTE, 26 Juni. (B.T.A.) Bij twee he- ontploffingen in een vuurwerkfabriek te Callosai de Sogura vonden vief personen den «,0öd. De aangerichte schade Is aanzienlijk. Door onvoorzichtig bestuur BERLIJN, 26 Juni. (W.B.) De Berlijnsche 'beambtenvereeniging heeft haar betalingen ge staakt. De vereeniging heeft bijzonder zware verlie zen geleden door bet verleenen van credieten aan de rijwielindustrie. In ingelichte kringen worden de verliezen der vereeniging op meer dan 1 millioen Mark geschat. Het bestuur der organisatie schijnt geen strafbare handelingen gepleegd te hebben, doch alleen onvoorzichtig te zijn geweest. AMERIKAANSCH GEZANTSCHAP IN LONDEN DROOGGELEGD Maar het huis van den gezant niet Generaal Dawes heeft een verordening uit gevaardigd, volgens welke in bet vervolg in de Amerikaansche ambassade in Londen geen alcoholische dranken meèr mogen worden ver strekt. De gezantsckapsraad, die buiten het gezantschapsgebouw woont, valt echter niet onder deze bepaling Naar gemeld wordt, is in Linz een uit 26 wagens bestaande extratrein aangekomen met 40.000 postduiven. Deze transporten komen uit Duitschland en het Saargebied. 4000 uit Neurenberg stammende postduiven zijn Zondag reeds losgelaten. De start van de overige 36.000 duiven bood zoodanige moeilijk heden, dat de betreffende vereeniging zich ge dwongen zag de hulp van militairen te ver zoeken. Het grootste gedeelte is gisteren ge start. PARIJS, 25 Juni (B.T.A.) De kamer heeft met 675 tegen 12 stemmen het wetsontwerp, waarhij het wetboek van den arbeid met be trekking tot de arbitrage in arbeidsgeschillen wordt gewijzigd, goedgekeurd. Godsdienstbest rijders gedood door de boeren Volgens bet officieele T.A.S.S. zijn negen per sonen door het opperste gerechtshof van de re publiek Usbek in Centraal Azië wegens moord op den Usbekschen schrijver Hakimade ter dood veroordeeld. Zeven andere personen werden tot verschillende gevangenisstraffen veroordeeld en negentien beklaagden werden uit de republiek verbannen. Hakimade was door de Usbek-regeering naar Shackimardan, een pelgrimsoord, gezonden, met het doel een anti-godsdienstige propaganda campagne te voeren. Hij werd daar door boeren gedood, die zich door zijn optreden beleedigd gevoelden. Geheimzinnige moordzaak in Vlaanderen Onze Antwerpsche correspondent schrijft ons: Aanstaanden Zaterdag zal voor het assisen hof te Antwerpen een begin worden gemaakt met de behandeling van de moordzaak van Beernem. Het geldt hier niet een gewonen moord, zoo een gelijk er alle dagen en in alle mogelijke viarianten voorkomen. Ware bet dat, wij zou den er niet eens van spreken. Maar de geheim zinnige zaak van Beernem is er een, welke heel Vlaanderen nu al enkele jaren bezig houdt, die de justitie in bet gedrang heeft gebracht en nog pas geleden een politieke partij heeft doen ont staan en zelfs een gekozene, namelijk Victor Delille, naar de Kamer beeft gezonden. In' 't kort de gebeurtenissen, welke de beide Vlaanderen gedurende maanden en maanden in beroering hebben gebracht. In de maand November 1926 verdween, na een kermisnaebt, plotseling de ongehuwde landbouwer Hector de Zutter van Beernem. Een kleine maand later werd zijn lijk opge- vischt uit de vaart. Het droeg een groote hoofd wonde en teekenen van verworging. Desniet tegenstaande besloot de justitie, dat men hier te doen had met zelfmoord; er werd zelfs een heele liefdeshistorie opgedischt om aan zelf moord te doen gelooven. Edoch, nauwelijks was de ongelukkige begra ven of de tongen kwamen los. De veldwachter Hector Hoste en een zekere Schepers, in wier gezelschap de Zutter het laatst was gezien, werden beschuldigd van doodslag. De bladen begonnen er zich in te mengen. Daarin werden de meest fantastische verbalen verspreid. Na een tweede opgraving concludeerden deskundi gen, dat men bier waarlijk voor een moord stond. Dan werd de beroering in de beide Vlaanderen nog feller. De justitie werd beschuldigd, dat zij aan baar plicht was te kort gekomen. Wekeu en weken lang vulden de bladen hun kolommen met deze moordzaak, waarin zij zelf licht trachtten te brengen. Hun onderzoek maakte de zaak na tuurlijk nog geheimzinniger. Men stelde deze affaire in verband met een anderen moord tijdens den oorlog op een edel man uit bet Brugscbe bedreven, alsook met de verdwijning van diens bosckwachter. Voor deze misdaad, een liefdes-drama werd een Duitscb officier veroordeeld. Maar velen zijn van meening, dat de Duit- seher onschuldig ia en dat de edelman door een ander persoon uit de streek zou zijn gedood. De Zutter, de man, waarom het thans gaat, zou. een der weinigen zijn geweest» die van de verschrikkelijke moordzaak in de adellijke familie op de hoogte was. Hij had zich daar over reeds enkele malen uitgelaten en om die reden zou hij uit den weg zijn geruimd. Dat is de korte inhoud van de meest hart stochtelijke verhalen, welke gedurende twee jaren in de pers der beide Vlaanderen zijn ver schenen. De justitie kwam, gelijk gezegd, daarbij in het gedrang. Haar werd verweten dat zij op zijn minst genomen schuldig was aan nalatigheid. Men sprak van twee maten en twee gewichten, van personen sparen enz Er volgden pers-processen van leden der ju stitie, die zich beleedigd achtten. Heel Vlaan deren stond overeind. Daar waren weekbladen, zooals het „Getrouwe Maldeghem", dat gewoon lijk op 50.000 verschijnt, die tijdens de heftigste dagen dezer moord-beroering meer dan 100.000 nummers van de pers deed rollen. Zaterdags werd er gevochten om een nummer van deze organen En toen de verkiezing voor het parlement in aantocht was, vormde zich in de Katholieke partij in West-Vlaanderen een afzonderlijke groep, de moord-partij van Beernem, waarvan Victor Delille, de uitgever van het Getrouwe Maldeghem, de woordvoerder was. Delille ontwierp een program met als eerste en voornaamste punt: „Gerechtigheid in de zaak van Beernem." Tijdens de verkiezingscampagne werd er niet weinig gelachten om een dergelijke partij met een dusdanig program. Blaar toen de stembus geteld was en bleek, dat duizenden en duizenden hun stem hadden gegeven aan dezen candidaat der gerechtigheid, bleek het andermaal boe diep de gemoederen in Vlaanderen getroffen waren door alles wat er in deze zaak vol geheimzinnigheid is gezegd en geschreven. Toen werd het opnieuw duide lijk dat deze moordaffaire moest worden opge klaard, niet alleen voor de zaak zelve maar ook voor den naam der justitie. Nadat deze zaak door _de justitie in Vlaan deren eerst was behandeld, op een wijze, welke terecht of ten onrechte, een berg van eritiek uitlokte, heeft de procureur-generaal bij het bof van Gent juist wegens de geweldige op schudding welke dit drama in Vlaanderen ver oorzaakte, bet proces aan bet bevoegde hof van assisen onttrokken en verzonden naar het as sisenhof van Antwerpen. En zoo zullen wij van Zaterdag af hier onder geweldige belangstelling een der grootste pro cessen zien beginnen, welke België ooit heeft gekend. Op de bank der beklaagden zitten veld wachter Hoste en Schepers. Er zouden naar men zegt meer dan 300 getuigen zijn gedag vaard, en de verdediging heeft zelfs een be roemden Franschen deskundigen ter hulp ge roepen om de onschuld van haar clienten mede te bewijzen. Ook vader Delille met zijn grooten recht vaardigheidszin zal er aanwezig zijn; hij zal er nieuwe stof vinden voor het slot van zijn in terpellatie, waarmee hij bij zijn eersten stap in het parlement zal beginnen: „gerechtigheid in de zaak van Beernem." Schade van inillioenen Dinsdagmiddag is in de groote opslagplaat sen van een papierwarenfirma te Stockholm door tot dusver onbekende oorzaak brand uit gebroken. Ten gevolge van de geweldige rook ontwikkeling moest bijna het geheele gebouw en de belendende perceeien worden ontruimd. Het vuur vond ook in een aangrenzende boe- kenopslagplaats gretig voedsel. De rookontwik keling en de hitte waren oorzaak, dat men pas na geruimen tijd den eigenlijken vuurhaard kon bereiken. De brand dreigde zich te ver spreiden over de bovenverdiepingen, doordat de liftschacht reeds in brand stond. 14 brand weerlieden moesten wegens rookvergiftiging naar het ziekenhuis worden vervoerd. STOCKHOLM 26 Juni (H.N.) Eerst in da ochtenduren van Woensdag gelukte het den brand eeniger mate te localiseeren, nadat twee groote huizenblokken bijna geheel waren uit gebrand. Vanmorgen wa3 de brandweer nog steeds met 32 slangen bezig bet vuur te bestrijden. De schade wordt op 4% millioen kronen geraamd. Een bende van knapen aangehouden In het voorjaar braken in het Westen van Berlijn talrijke branden op onverklaarbare wij ze uit. Naar de „Berliner Lok. Anz." meldt, is het de politie thans gelukt een verrassende ontdekking te doen in deze geheimzinnige zaak. Twee der brandstichters zijn n.l. gevangen genomen. Het zijn leden van een geregelde misdgdigersorganisatie van jonge knapen van 17 tot 19 jaar, die onder leiding stond van een zekeren Kurz, een mensch van klaarblijkelijk ziekelijken aanleg. Terwijl de meeste leden dezer bende tijdens den brand poogden hun slag te slaan en iets van hun gading te stelen, heeft deze ICunz uit puur plezier in de sensatie de branden ge sticht. Zeven brandstichtingen zijn Kurz en zijn kornuiten zoo goed als zeker toe te schrijven. Daar echter nog niet alle getuigen k charge gehoord konden worden, is het moge lijk, dat hun meerdere gevallen ten laste zul len worden gelegd. Verder worden deze jonge misdadigers nog van talrijke diefstallen beschuldigd. Merkwaardige bijzonderheden aan het licht gekomen Bij het ingestelde onderzoek zijn verschillen de merkwaardige bijzonderheden aan het licht gekomen. Kunze was het hoofd van een bende jongens, die hij bij zijn strooptochten afwisse lend meenam en soms onder bedreigingen dwong, de branden te stichten. Daarbij heeft de bende zich ook aan talrijke kleinere inbra ken schuldig gemaakt en de branden werden dan gesticht om na een inbraak de sporen uit te wisschen. In de Luitpoldstrasse had Kunze voor 10 mark per maand een kelder gebuurd, die vol gens zijn zeggen als werkplaats moest dienen, doch in werkelijkheid een verzamelplaats voor de bende was. In den kelder werd ook de buit geborgen van de verschillende strooptochten, die hij met zijn bende ondernam. Het schijnt echter, dat Kunze ook door ab normale neigingen tot zijn brandstichtingen werd geleid. Gewoonlijk placht hij zelf de brand weer te alarmeeren en bij trok herhaaldelijk de aandacht door zijn opgewondenheid en zijn groote belangstelling voor de branden. Tegen over zijn vrienden verklaarde hij herhaaldelijk, dat hij met de brandweer op goeden voet stond en zeker op een goeden dag hoofdman bij de brandweer zou worden. Verder is gebleken, dat hij buiten weten van zijn moeder, die weduwe is, een complete uni form van rijksweerofficier beeft laten maken, waarin bij zich ook heeft laten fotografeeren. Wat hij daarmede voorhad, is nog niet vast gesteld kunnen worden. Voorts heeft hij ook verschillende stempel3 vervaardigd met opschriften als: „rijksweer- commando", „officiersschool Jueterbog", enz., doch ook een stempel met het opschrift „cri- mineele politie Berlijn". Biet behulp van dit laatste stempel heeft hij ook legitimatiepapie ren vervaardigd, op grond waarvan hij bij hem bekend geworden helers voorwerpen in beslag heeft genomen. In het geheel zijn 11 diefstallen bewezen, waaraan Kunze en zijn bende zich hebben schul dig gemaakt. MOORDAANSLAG OP DEN FRANSCHEN CONSUL TE BERLIJN De consul ongedeerd Gisterenvoormiddag diende zich op het Fran sche consulaat te Berlijn een Litauer aan met zijn vrouw en een klein kind. Zij verlangden den consul zelf te spreken. De vrouw had 15 Maart 1928 haar linker voet verstuikt bij een val van de fiets. Naar zij voorgeeft hebben toen studenten haar in het ziekenhuis van Grenoble behandeld en allerlei proeven op haar toegepast, waarvan het ge volg was, dat tenslotte amputatie noodzakelijk bleek. Daarom eischt zij thans van den Franschen staat schadevergoeding. Zij schreef herhaalde lijk brieven aan den Franschen president, doch hierop volgde steeds een afwijzend antwoord. De Fransche consul trachtte den beiden menschen, die met een verzoek om ondersteu ning kwamen, duidelijk te maken, dat zij zich tot het verkeerde adres hadden gewend, aan gezien het consulaat dergelijke zaken niet be handeld. De beide bezoekers werden steeds driftiger en de man sloeg in zijn woede op tafel. Tenslotte liet de consul den portier roepen, om de menschen bulten het gebouw te zetten. Juist toen de portier achter de vrouw stond, trok deze een revolver. De portier kon nog juist den arm van de vrouw omhoog slaan, zoo dat de kogels in het plafond terecht kwamen, zonder den consul te treffen. Zonder verweer liet bet echtpaar, Blorrakot'f geheeten, zich grijpen en arresteeren. Den 24sten dezer was het echtpaar met zijn kind naar Berlijn vertrokken. Daar kocht de vrouw een revolver. Zij had niet het plan gehad een bepaalden persoon van het consu laire personeel te dooden, doch wilde alleen haar aanspraken kracht bijzetten. Tientallen gewonden Uit Warschau wordt gemeld: In een dorp bij Bromberg is Dinsdag een for meel gevecht geleverd tusschen de dorpsbewo ners, waarbij ongeveer 30 personen gewond zijn. De aanleiding hiertoe was een twist tusschen de heide boeren Kwlatkowski en Blarkowskl, die reeds sedert geruimen tijd met elkaar over hoop lagen wegens een geschil over de grens scheiding van hun boerderijen. Beiden wilden van een advocaat niets weten, daar zij de kosten schuwden en gaven er de voorkeur aan, deze kwestie persoonlijk uit te vechten. Markowski overviel zijn buurman en sloeg met een spa op hem los. Kwlatkowski van zijn kant nam een jachtgeweer en schoot daarmede zijn aanvaller iu het been. Het geheele dorp kwam op de been en koos partij, zoodat de twee partijen elkaar spoedig te lijf gingen en een geregeld gevecht ontstond. Na afloop van het gevecht moesten bijna alle deelnemers geneeskundige hulp inroepen, zoo dat niet de advocaat, doch de dokter een voor- deeligen dag' had. Amerika's tusschenkomst Over de bijlegging van het godsdienstcon flict In Mexico schrijft de „Times" in een hoofdartikel o.m.: De laatste drie jaar hebben aangetoond dat de practiseerende Katholieken in Mexico te weinig in aantal zijn om een anti-kerkelijke politiek tegen te houden, doch zij zijn ook te talrijk om haar behalve gedeeltelijk en met groote kosten, door te zetten. Het Is mogelijk, dat de strijdbare leeken, de Cristeros en allen die om welk motief ook ten velde zijn getrokken naar aanleiding van de godsdienst-bepalingen, niet goedschiks in den vrede, welken de bis schoppen hebben gesloten zullen berusten. Op bet oogenblik is de regeering in Mexico krachtiger dan zij sedert den val van Diaz in 1911 is geweest. Het is langen tijd het oog merk van den Amerikaanschen ambassadeur geweest, om de bestaande" wonden van het godsdienstconflict te heelen. In de Vereenigde Staten is één op de zes personen Katholiek en Hoover's bestuur is thans bevrijd van de drei gende noodzakelijkheid de Blexicaansche ro- geering te helpen. De Amerikaansche politiek is thans, na vele wisselvalligheden komen vast te staan als een politiek van weiwillenden steun voor de be staande orde in Blexico mits de rechten van bet buitenlandsche kapitaal worden geëer biedigd. 50 arbeiders bedolven NAGASAKI, 26 Juni (R. O.). In een mijn te Matsushima zijn vijftig mijnwerkers bedolven. Er worden krachtige pogingen in het werk gesteld om hen te bevrijden. De ingeslotenen verloren? LONDEN, 26 Juni. (V.D.) Uit Tokio wordt nog over de reeds gemelde mijnramp bericht, dat doordat in de schacht van de mijn Kyusbiu water naar binnen drong, een 50-tal arbeiders door het water werd ingesloten en vermoede lijk verdronk. Een reddingsbrigade, waarvan nog niet nauwkeurig bekend is, uit hoeveel personen zij bestond, werd door bet weigeren der veiligheids-toestellen eveneens ingesloten. Men beeft de hoop, om de ingeslotenen te kun nen redden, opgegeven, aangezien het gedeelte der mijn, waar de ramp plaats vond, onder de zee is gelegen en waarschijnlijk vol water staat. Chinèesche bladen geven bijzonderheden over een martelmachine, die gekocht is door de politie van Sjanghai. De nieuwe machine be staat uit een bamboeladder, waarop de gevan gene gebonden wordt met over de borst ge kruiste handen, waarin de uiteinden van een geleider voor electrische stroom worden ge bonden. Een zoo krachtige stroom door bet lichaam van den gevangene gevoerd, dat zelfs de meest verstokte bandieit onmiddellijk een bekentenis zal afleggen. Voor vrouwen wordt de stroom geregeld naar gelang van haar lichaamssterkte. De Chineesche autoriteiten meenen te mogen verklaren, dat een dergelijk martelwerktuig „veelvuldig wordt gebruikt in Amerika en Europa, alsmede door de internationale politie van Sjanghai". Dit is evenwel onwaar. Bijeenkomst in Zwitserland7 De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" deelt in verband met de verklaring, welke Poincaré gisteren heeft afgelegd, mede, dat aan den wensch van Frankrijk, om de di plomatieke conferentie in een neutraal land te laten houden, zoo goed als zeker gevolg zal worden gegeven. PARIJS, 26 Juni (H. N.). De Londensche correspondent van de „Echo de Paris" meldt, dat de diplomatieke conferentie, welke over de aanvaarding van het Youngplan zal beslissen, wei niet over zeven of acht weken zal kunnc-n bijeenkomen. LONDEN, 26 Juni (H.N.) Naar Pertinax in de „Daily Telegraph" meedeelt, wil Frankrijk de diplomatieke conferentie tot Augustus uit stellen, daar het het Youngplan nog eens uitvoe rig wil bestudeeren. Engeland wenscht Londen LONDEN, 26 Juni. (R.O.) Reuter verneemt, dat de Britsche regeering in haar nota aan de andere belanghebbende regeeringen heeft mee gedeeld, dat zij gaarne zou zien, dat de a.s. her stelconferentie te Londen wordt gehouden, ten eerste wijl de nieuwe regeering in Engeland nog zoo kort in functie is en vervolgens omdat het parlement in Juli zitting heeft. Amerika's meening NEW YORK, 26 Juni. (V.D.) Zooals gemeld, wordt er van Amerikaansche regeeringszijde nogmaals op gewezen, dat het congres geen enkele uitspraak behoeft te doen inzake goed keuring van het plan-Young, aangezien deze- zaak formeel de Vereenigde Staten niet raakt. Het congres zal zich alléén hebben uit te spreken over het al of niet toestaan van een vermindering aan Frankrijk van het te betalen bedrag aan bezettingskosten. Wat de Duitsche arbeiders willen BERLIJN, 26 Juni. (W.B.) Het bestuur van den algemeenen Duitschen bond van vakver- eenigingen heeft aan den rijkskanselier en den rijksminister van financiën een schrijven ga zonden, waarin o.a. gezegd wordt: „De vertegenwoordigers der vakvereenigingen zijn ondanks onzen uitdrukkelijken wensch, niet in de onderhandelingen te Parijs gemengd. Er zijn in het Young-plan bepalingen opgenc* men, die voor de arbeiders bijzonder na'eeiig zijn". De bond herbaalt daarom don eisch, dat vakvereenigingsvertegenwoopiigers zullen wol) den gehoord. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9