FEUILLETON DE IDEALIST DE RADIO OMROEP IN NEDERLAND. Nagekomen berichten uit e vorige Editie WOENSDAG 3 JUL! 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 O. L- VROUW TER NOOD TE HEILO. WEERBERICHT. NED. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë" TIJDELIJKE REGELING VAN DE VERDEELING DER GOLF LENGTEN. UTRECHTS CH METROPOLITAAN KAPITTEL. NIEUWE BISSCHOPPELIJKE VERORDENING INZAKE KONNERSREUTH. HEVIGE STORM EN OVER- SÏROOMINGEN. Mgr. Aengenent brengt het Pauselijk geschenk. Gisterenmorgen op het leest van O. L. 1 Visitatie bezocht Z. D. H. mgr. J. D. J. Acn- genent de bedevaartsplaats van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo, om daar het geschenk, dat Z. D. H. bij zijn jongste bezoek aan de H. Stad van dén Paus mocht ontvangen, aan het beeld van O. L. Vr. ter Nood te bevestigen. Om 9 uur arriveerde mgr. Aengenent per auto uit Haarlem op „Kapel". In de groote overvolle bedevaartskapel droeg de biss.chon vervolgens een pontificale H. Mis Onder deze H. Mis ontvingen vele gelcovi- gen de H. Communie uit de banden van den bisschop. t Om balf twaalf had de hulde aan den bis schop door de Heilooer jeugd plaats en de overdracht van het Pauselijk geschenk. De belangstelling van de zijde der katholieke Kennemers wa3 enorm toegenomen; honder den hadden zich voor de devotie-kapel verza meld, waar zich ook het koor der schoolkin- deren had opgesteld. Ken lange rij van bloe men en palmendragende bruidjes verwelkom de mgr. Aengenent aan den ingang van het terrein en zong hem een liod van hulde en dank toe. De voorzitter van de bisschoppelijke com missie prof. H. Nolet sprak hierna den Bis schop toe en deelde mede, dat het comité hoopt binnenkort aan Z.D.H. plannen voor te leggen voor de stichting van een waardig heiligdom op deze plaats. De Kennemers, aldus spr. roepen U aanstonds geen vaarwel toe, maar een tot weerziens; zij hopen U het vol gend jaar hier weer te zien om definitief op Seze plaats een nieuw heiligdom toe te wijden Ban Maria. In Zijn antwoord op deze toespraak wees mgr. Aengenent er op, dat deze dag een glorie dag is voor Maria en haar goddelijken Zoon, doch ook voor mgr. zelf. Namens Z. H. den Paus, aldus de hlsschnp, kom ik de beeltenis van deze Lieve Moeder sieren; het is daarom voor mij een dag van groote vreugde, omdat weer in mij levendig wordt de herinnering aan het moment, dat ik het geschenk ontving van den Paus, Die zeide, dat het Hem een groote vreugde was, op deze wijze mede te werken, om de oude devotie tot Maria die hier iq vroegere eenwen bestaan heeft, te hernieuwen Pit stemt ons tot dankbaarheid. Mijn vreugde wordt echter vergroot, als ik denk aan de toe komst, waarin de Maria-devotie zal toenemen, ten zegen voor ons Kennemerland. Deze plechtigheid zal zijn het uitgangspunt tot opleving van de Middeleeuwsche Maria- devotie in deze streken. Deze plechtige gebeur tenis houdt een belofte in voor de toekomst en ik vertrouw, dat er nieuwe bloemen van deugd én heiligheid zullen verschijnen in ons land in het algemeen en in ons bisdom in het bijzonder. Doch er zijn ook eenige zwarte plekken, die Jk even wil laten zien. Ten eerste, dat er zoo veel, zoo buitengewoon veel gemengde huwe- lijken voorkomen, dat de stroom niet tegen te honden Is, doch Is aangezwollen en onrust barende afmetingen heeft aangenomen. Ten tweede, dat duizenden, vele duizenden, die toch de genade van het H. Doopsel ontvangen heb ben, vervreemd zijn van de Kerk en op het kleed der onschuld geen prijs meer stellen. Maria echter zal zorgen, dat deze schaduw plekken zullen verminderen; de stroom der gemengde huwelijken zal door hare hand worden tegengehouden, en de vervreemding van zoovelen zal door Hare voorspraak eindi gen, laten wij dat vandaag aan Maria vragen Laten wij bij elk bezoek aan deze devotie kapel de twee intenties gedachtig zijn, dan vertrouw ik, dat door Maria's voorspraak deze twee donkere schaduwzijden zullen verdwij nen. Nadat het applaus bedaard was, zong het kinderkoor onder leiding van kapelaan van Buuren een lied ter eere van Onze Lieve Vronw ter Nood, tekst van kapelaan van Buuren, muziek van L. van Voicbt. Terwijl alle aanwezigen hierna het Magni ficat uitjubelden, werd door Haarlem's Bis schop de Rozenkrans bevestigd aan het Maria beeld, dat te midden van een zee van palmen en bloemen en waslicht prijkte. Mgr. Aengenent zeide nog, dat bij volgaarne beloofde, om, wanneer in de nieuwe kapel het 25-jarig bestaan van de opleving der Maria- devotie gevierd zal worden, weer hier te zul len verschijnen. Met applaus en juichend hoera geroep werd deze mededeeling beantwoord. Hierna schonk mgr. allen zijn Bisschoppelijken zegen waarmede deze indrukwekkende plech tigheid geëindigd was. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, la ter weer regen met kans on onwere, iets warmer. De barometer sctijgt op den voormiddag vrij snel. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.52 tot 's morgens .4.16 80ste Algemeene Vergadering Te Haarlem wordt de SOste algemeene verga dering gehouden van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst. Zon dagavond had de eerste verwelkoming plaats in de zalen van café Brinkmann, aan de Groote Markt. De leden werden daar toegesproken door den heer dr. L. C. Kersbergen, uit Haar lem, die allen welkom heette in Haarlem. De beer Tb. Hammes, arts te Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschap pij, beantwoordde de vriendelijke woorden en herinnerde aan het jubileum van den heer Kersbergen, die 25 jaren ih dienst der Veree- niging ter Bestrijding der Tuberculose heeft doorgebracht. Daarna was er gezellig samenzijn. Te ruim 9 uur, Maandagmorgen, werd de Al gemeene Vergadering geopend door den Voor zitter, dr. Hammes, en bijgewoond door den waarnemend Commissaris der Koningin, den heer J. N. Hendrix en den burgemeester van Haarlem, dr. N. M. Josephns Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, mr. L. Lietaert Peer- bolte, directeur-generaal van de Volksgezoond- heid. Verschillende uitgebrachte verslagen worden goedgekeurd. In de vacature-Taminiau wordt tot lid van het hoofdbestuur gekozen H. A. J. M. Spooren- berg, te Eindhoven. Na de pauze kwam het eerst aan de orde de vaststelling van regelen betreffende de ver houding huisarts-specialist. De verhouding huisarts-specialist heeft groote moeilijkheden teweeggebracht. Dit voor stel is langdurig voorbereid. Een commissie van voorbereiding en de door haar uitgebrach te rapporten zijn de basis van een diepgaande studie geworden. Voor kleine en groote plaatsen is dit vraag stuk niet hetzelfde. Het hoofdbestuur heeft daarom gemeend zich te moeten bepalen tot eenige grondbeginselen: I. Als een patiënt een consult wenscht, worde daaraan voldaan. II. Een consulent neme de behandeling niet over tenzij op verzoek van den behandelen- den arts, wanneer hij zich geheel vjmeenigt met de meening en behandeling van den behande- lenden arts, of wanneer bij verschil van mee ning de behandelende arts bereid en in staat is de door den consulent aangegeven behande ling toe te passen. III. Zonder overleg of directe kennisgeving behandelen twee artsen niet eenzelfden patiënt voor eenzelfde ziekte. IV. De specialist behandele geen patiënt te diens huize, zonder daarmede den huisarts in kennis te stellen en zonder de volle verant woordelijkheid voor de behandeling te aan vaarden. V. Een specialist moet er naar streven het daarheen te leiden, dat de hulsarts kennis draagt van de behandeling door den specialist, hetzij van het in behandeling nemen, hetzij van het in behandeling honden. Tenslotte wordt een motie ingediend van den volgenden inhoud: De Algemeene Vergadering draagt het Hoofd bestuur op zich tot de Vereeniging van kinder artsen te wenden, om te pogen op een voor heide partijen bevredigende wijze de verhouding te bepalen tusschen buisartsen en kinderartsen. Een volgend voorstel van het H.B. Is enkele ethische regelen te treffen in verband met dichotomie: I. Het is den arts niet geoorloofd eenige be looning of vergoeding te geven, in uitzicht te stellen, aan te nemen, of te vragen voor de ver wijzing van een patiënt. II. Heeft een arts een patiënt naar een spe cialist verwezen en assisteert bij op de een of andere wijze dien specialist bij de verdere be handeling van dezen patiënt, dan behoort hij zelf zijn honorarium te bepalen en zelfstandig zijn nota in te dienen. In de vacature-Hoofdbestuur (Thomas) is bij tweede vrije stemming gekozen: dr. H. W. van Batenburg te Delft. Bondsraadvergadering van de R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden Gisteren hield genoemde bond een bonds- iraajdsvergadering its ,,De Roode Leeuw!' te Amsterdam, onder voorzatter schap van den heer A. v. Hamersveld. 1 Na de opening werden eenige mededeelingen gedaan over een schrijven van den accountant. Met den inhoud hiervan ging de vergadering accnord. De herbenoeming van een lid in de controle commissie voor 1929 kon de goedkeuring van de vergadering' wegdragen. Wegens bedanken van het bondsraadslid, A. F." van Rooy uit Utrecht, zal een tusschen- tijclische verkiezing ter voorziening in deze va cature worden uitgeschreven. Bij de bespreking over een vertegenwoordi ging op de aanstaande Intern, congressen gaf een der aanwezigen te kennen, dat met bet oog op de bondsfinanciën hot nd©t gevenscht is, hieraan deel te nemen. De vergadering besloot echter, de voorgestelde afvaardigingen naar het Intern. Congres voor het Handelsonderwijs, het Congres van het Intern. Verbond van Christe lijke0 hediandenorganieaties te München, goed te keuren. De bondsraad verecnigde zich met het voorstel van het bestuur, om in het orgaan een oproep te doen tot de leden om aan dit congras deel te nemen. Eveneens werd goedge keurd de afvaardiging naar het congres van het Intern. Chr. Vakverbond. Uitvoerige mediedeelingen warden gedaan over een aanvrage voor een buitengewone bonds vergadering en w at hiermede in vei band staat. Na schriftelijk overleg met de onderteekenaars zal ze worden gecombineerd met de aanstaan de reglementaire bonctevergadierinig, welke in begin October zal worden gehouden. Na een bespreking over bet gecombineerd optreden van een asmtai afdeeliugen in zaké bondeaangelegenhedm, werd door den voor zitter medegedeeld, dat hierover een circulaire; aan de afdeeMngen zal worden gezonden. Een gedachten wisseling werd gehouden over «n schrijven van bondEBecretairis H. B. Haver i.z. zijn benoeming tot gesalarieerd bestuurder van „Herwonnen Levenskracht" en het indie nen van zijn ontslag. De heer Haver gaf een motiveering over de oorzaak en redenen van zijn ontslagname. De vergadering kon zich vol komen vereenigen met de wijze van voorberei ding tot bet benoemen van zijn opvolger. Een voorstel van een der bomdsraadsleden om voor dergelijke aangelegenheden andeie reg- lingem te treffen als tot op heden geldend, werd; in hand-en gesteld van het b-ondisbestuut. Over de aanstaande hondsvergadering en be stuursverkiezing werd onder die aandacht van den bondsraad gebracht, dat vier bestuursleden periodiek aftreden, en dat een andere samen stelling van het bestuur wenschelijk is, zoodat meer dan tot OP heden uit verschillende deel en vat het land bondsleden in het bestuur zitting dienen te nomen. Medegedeeld werd dat het bonds bestuur aan de candiideerïng richting en leiding 7/1i geven, zonder de afdeedingen in hup vrijheid te belemmeren. Tot afgevaardigde in de Federatie van Han dels- en Kantoorbediendenvereemigingen in Ne derland werd benoemd de heer D. J. Woldem dort) uit Alkmaar. (^is-dge'köurd werd het voorstel van het bon-dsbestuur, om, evenals vorige jaren een actie te beginnen ten gunste van de winkel sluiting op de Katholieke als Zondag te vie ren feestdagen, zijnde 15 Augustus en 1 No vemher. Een uitvoerig verslag wejd gedaan over de conferentie welke het fondsbestuur met de commissie van het concern van V. en D. heeft gehad De bondsraad vereenfede zich met da tactiek ©n leiding van bet boudsbestuur in deze aC Even een* werd goedgekeurd het propaganda- plan voor de jeugdige bedienden en de andere propaganda, welke van buitengewone beteeke- nis most worden geacht. Wat betreft de balans van den accountant over 192S, werd het rapport, vooral wat de algemeene beschouwingen hotreft, ter kennis van de vergadering gebracht. Van de rondvraag w«'d een bescheiden ge- braak gemaakt. De vergadering .had een soed verloop. Do voorzitter constateerde tot z.jn genoegen, dat. de discussies zeer zakelijk en aangenaam zijn geveerd. DELI MAATSCHAPPIJ Het glotöividend In de gisteren gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Deli-Mq. werd een slotdividend van 12 Pct- betaalbaar gesteld. De omroeporganisaties wisselen driemaandelijks van station. In afwachting van den datum van 1 Januari 1930, waarop het Radioielegraafverdrag van Washington voorzooveel den lange golf-om- roep betreft en dientengevolge ook de nadere definitieve verdeeling der omroepgolven in Ne derland in werking zal treden is het in ver band met de hesluiten, welke op de conferentie te Praag zijn genomen, noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk een tijdelijke regeling wordt tot stand gebracht, die, zich reeds thans zoo veel mogelijk aanpast aan die, welke na 1 Ja nuari 1930 in werking zal moeten treden. Dei-halve is de hierna volgende tijdelijke re geling welke niet vooruitloopt op de uiteinde lijke definitieve regeling van de omroepgol ven, getroffen: 1. Aan den zender te H il ver sum wordt het gebruik toegewezen van de golf van 298 M. 2. De zender te Huizen zal gebruik maken van de golf van 1875 M. 3. De Rijkszender te S c h e v e n in g e n. (za kelijke omroep) zal werken op de golf van 1071 M.; 4. Teneinde zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van de omroeporgani saties wordt den zender te Hilversum toege staan na 18 uur de 1071 M. golf te gebruiken. 5. De gebruikers van de beide omroepzen- ders Hilversum en Huizen wisselen driemaan delijks van station. Deze regeling treedt in werking op 15 Juli a.s.; tot dat tijdstip geschieden de uitzendin gen als tot dusver, m. d. v. dat het station Hui zen na 30 Juni 's avonds werkt op de 1S75 M. golf, welke golflengte gedurende het tijdvak van 30 Juni tot en met 14 Juli tot 18 uur even eens door den zakelijken omroepzender zal worden gebruikt. Tenslotte is door loting bepaald, dat de om- roepvereenigingen, die tot dusver door middel van het omroepstation te Hilversum Kaar uit zendingen verrichten, gedurende de eerstvol gende drie maanden (van 15 Juli 1929 tot en met 5 October 1929) op den zender te Huizen zullen werken en de organisaties van Huizen op dien te Hilversum. Op 6 October wordt door de betrokken orga nisaties van zenders gewisseld en zulks voor het tijdvak 6 October t./m. 31 December 1929 De redenen voor deze beslissing. De redenen, die tot deze beslissing geleid hebben zijn: aKrachtens het bij het internationaal Ra- dio-telegraafverdrag van Washington bchoo- rende reglement zijn voer den algemeenen om roep aangewezen de goïïlianclen van 200 M. tot 543 M. (korte golven) eii van 1340 M. tot 1875 M. (lange golven). b. De te Praag gehouden golflengte-conferen tie stelde voor om voor den omroep aan Ne derland toe te kennen de in de onder a bedoel de golfbanden vallende golflengten van 298 M. en 1875 M. c. De aan Nederland toegewezen lange om- roep-golf van 1875 M. wordt gedurende den gelieelen zendt ij d voor den alge meenen omroep in beslag genomen, welke in beslagneming, met het oog op de uiteindelijke regeling, voor Nederland van veel belang, moet worden geacht. d. De zakelijke omroep zal dadelijk wer ken op een golf (1071 M.), die krachtens de. hesluiten van de Nederland bindende conferen tie te Washington na 1 Jan. 1930 niet meer in aanmerking komt voor toewijzing ten behoeve van den algemeenen omroep. e. De regeling past zich het meest aan zoowel aan de besluiten van de conferentie te Was hington als aan de conclusie van Praag en is in de gegeven omstandigheden, ook uit een technisch oogpunt bezien, als de beste oplos sing te beschouwen. f. De kosten aan de regeling verbonden, zijn betrekkelijk gering, omdat voor de inrichting van den Hilversumschen zender op de 298 M. golf gebruik gemaakt kan worden van de in bruikleen te verkrijgen apparaten, die voor de tijdelijke inrichting van den zendei^ te Huizen voor de korte golf aldaar, aanwezig zijn, tei- wijl de veranderingen van Scheveningen-Ha- ven van de 1875 M.-golf op de 1071 M. niet veel uitgaven zullen medebrengen. g. Het onvermijdelijke ongerief, dat de tij delijke regeling voor de omroeporganiscaties medebrengt, wordt gelijkelijk over die organi saties verdeeld. b. Dat een algemeen omroepstation, werken de op de 1071 M.-golf meer storing zal veroor zaken aan den dienst van de radio-bakende (radioschares), luchtvaart en andere niet voor het openbaar verkeer bestemde diensten, dan het station Scheveningen-Haven, omdat dit laatste uitsluitend het gesproken woord over brengt en dus niet een smallëren frequentie- hand kan volstaan terwijl bovendien laatstge noemd station met minder energie werkt en dus een kleinere werkingsteel* heeft. i Het absolute gelijklieidsbegmsel gehuldigd.. Zooals a.m. uit bovenvermeld punt g. blijkt lieeft het absolute gelijkheidsbeginsel voorge zeten, bij bet ontwerpen van deze regeling. Immers de 1S75- en de 1071-meter golflengten zijn, wat men noemt, beste golven, die van 298 meter daarentegen is meer van twijfelachtige waarde. Men heeft nu, als wij deze regeling goed be grijpen, niet een der groepen blijvend willen heiasten met het nadeel steeds op genoemde korte golf te moeten zenden. Daartoe wordt nu het systeem van het ruilen van zender en golf na drie maanden toegepast. Bovendien is de minister nog in zooverre aan de bezwaren tegemoet gekomen, dat de organisaties, die de korte golf bezetten, 's avonds de beschikking krijgen over de 1071-meter golf. 't Is weliswaar geen ideale regeling en aan deze tijdelijke oplossing zijn zeker moeilijk heden verbonden. Laten we echter hopen, dat de definitieve regeling beter zal kunnen zijn. Biet het thans toegepaste principe van absolute gelijkheid zijn we liet ten volle eens. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Benoeming van Eere-kanuimiken. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot eere-kanunniken van het Metropo lian Kapittel van Utrecht de HoogEerw. Hoe ren J. H. Vaas en F. Eppink, resp. deken te Leeuwarden en te Groningen. Het bisschoppelijk ordinariaat te Regensburg beeft het volgende hekend gemaakt: „De verzoeken om verlof tot bet brengen van bezoek bij Tkeresia Neumann t,e iTonners- reuth zijn zoo talrijk, dat slechts een zeer klein deel der aanvragen in gevallen van bijzon- deren aard kan worden ingewilligd. Noch het bisschoppelijk ordinariaat, noch de familie Neumann wenschen een grooteren toe loop van bezoekers. Het bisschoppelijk ordinariaat is voortaan ook niet meer in staat, op elk afzonderlijk ver zoek te antwoorden. Zoo er binnen acht dagen geen antwoord volgt, moet het verzoek als af gewezen beschouwd worden. Voor telegrafische aanvragen geldt hetzelf de. Persoonlijke aanmelding bij het bisschop pelijk ordinariaat is doelloos." i In 't gouvernement Wladiwostok. KOWNO, 2 Juli (V. D.)„ Uit Moskou wordt gemeld, dat in het gouvernement Wladiwostok een hevige storm heeft gewoed, waardoor groote overstroomingen zijn ontstaan en die groote schade heeft aangerich,. Op vele plaat sen is de spoorbaan onderspoeld en vernield. In de stad Nikolisk-Ussurisjki staan 27Q hui zen onder water, terwijl ook vele dorpen over stroomd zijn. Door de overstrooming is een bij Wladiwostok dicht aan de kust opgeslagen houtvoorraad van 250 duizend gedreven. VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P. ISPHILL 45) Het is do geschiedenis van een meisje, zei ze; van een wees, die met haar gezelschaps- dame naar Europa ging, allereerst naar Frank rijk. om haar kenis van het Fransch te vervol maken. In Parijs huurden zij een gids, die door het hotel werd aanbevolen, om haar alle be zienswaardigheden te laten zien. Zij zagen alles, wat de tourist gewoonlijk ziet. Maar het meisje wkde graag iets zien van de Parijzenaars zelf. i Zij was me© van al die Engslschen en Ameri- i kanen, die onder leiding van 'l homas Cook stonden. Daarom gaven zij den gids gèld, om zich klecren te ltoopen, en verzochten hem, haar mee te nemen naar do restaurants en der- gelijke, waar de Parljsche wereld samenkwam, j Het was in toet hotel bekend misschien door de bedienden dat het meisje rijk was. De gids hoorde dat, en zei het iemand anders. En met I bun tweeën beraamden zij een plan. Hst meisje zou het slachtoffer zijn. Zij was nog maar acht tien jaar. Op zekeren dag gebruikten zij de lunch in het café de Paris de gids, het meisje, en de :dame van gezielschap toen een jonge man binnentrad. Hij was buitengewoon knap, en schitterend gekleed naar de mode van de Fran- scihe groote wereld. Toen do jongeman voorhij- kwam, stond de gids op, en maakte een eer biedige buiging. De jongeman knikte achteloos. Dan zag bij het meisje, en hij keek naaT haar, als nog nooit, tevoren een man naar haar gekeken had. En het meisje had boos moeten zijn, maar zij was het niet. Zij vroeg den gids, wie de jongeman was. Hij zeide baar, dat het de hertog van Langue- rois was, het hoofd van een der oudste families van Frankrijk. Zijn vader en grootvadeT, en een posolaaig ook hij zielf, waren in hun dienst geweest. Het meisje keek met belangstelling naar den jongeman, en de jongeman beant woordde haar blik. Dat was de reden, waarom hij daar was. Toen zij het restaurant verlieten, bleef de gids een oogenblik achter, en toen zij om keken zagen zij hem met den jongeman spre ken. Natuurlijk, wilde het meisje weten, wat zij onder elkaar gezegd toadden, en met veel klaarblijkelijks® tegenzin vertelde de gids het haar. De jongeman had inlichtingen gevraagd over mademoiselle, waar zij haar tijd door brachten, en hoe hij haar treffen kon. Natuur lijk had hij niets gezegd. Maar de jongeman drong erg aan, en meende het heel ernstig- Zij moedigde den gids aan, om over hem te spre ken, en zij geloofde alles, wat men vertelde. Hij was rijk, eeh edelman, gevierd ln do Fr au- sclio hoogere kringen, en hij was verliefd op mademoiselle. Dat gaf men haar al heel gauw te verstaan. Verscheidene dagen lang was de jongeman altijd op het tooneel. Hij was volmaakt hoffe lijk, en deed nooit een poging cm haar aan te spreken. Het was allemaal heel sluw bedaciht. Toen, op zekeren avond, dat zij met den gids door een nauwe straat reden, sprong een man plotsieling op de trêe van het rijtuig, en greep naar haar juwaelen. Een ander, aan den ande ren kant van dia weg, had de gids hij zijn nek gegrepen, en hem bijna geworgd, en een dorde worstelde met den koetsier. Het was ean van die bliksemsnelle aanvallen van Apachen, die toen zoo algemeen waren; althans het leek er een. Het meisje en haar gezellin gilden luid, en natuurlijk verscheen de jongeman, die in een ander rijtuig gevolgd was. Een der dieven smeet hij op het trottoir, en de anderen sloegen op de vlucht. En de jongeman was een held! Het was goed iu elkaar gezet! Haar stem begaf haar een oogenblik, en Macheson schoof onrustig heen en weer. Als hij gekimd had, zou hij haar verder spreken belet hebben. Hij kon genoeg raden van haar rampzalige geschiedenis, als voor hem noodza kelijk was, om te weten. Maar zij lette niet op deze dreigende onderbreking. Zij was vastbe sloten, waa.r zij haar geheim zoo lang bewaard, had dat hij thans de volle waarheid zou weten. Daarna hadden de zaken een snel verloop. Het meisje was net zooveel haar eigen baas, als een kind van haar leeftijd wezen kon. Zij voelde zich alleen, zij vond haar gezelschapsdame ver velend en de jongeman bleek een alleraange naamste metgezel te zijn. Hij bezat 'vele aan trekkelijke eigenschappen, en^ hij wist, hoe daarvan gebruik te maken. Al dien tijd maakte hij haar het hof. Een pooslang bood zij weer stand, maar ze had heel weinig kans. Zij was net op den leeftijd, dat alle meisjes mm of meer domkoppen zijn. Ten laatste stemde zij toe in een geheime verloving- Na hun huwelijk waarvoor de vereischte papieren reeds in orde gemaakt werden, tezamen met een overeen komst inzake eeuig® geldelijke regelingen zou hij haar aan zijn familie voorstellen. Maar die tijd kwam nooit. Op den dag, dat zij alles geteekend had, begaven zij zich wat later in den morgen naar een café, om te lunchen. De jongeman was dien dag slecht op zijn gemak, en zenuwachtig. Hij bleef maar om zich heen kijken, alsof hij bang was, dat hij gevolgd werd. Hij sprak vaag van gevaar, dat hij te ductoten had van den toorn van zijn adellijke bloedverwanten, ,-ij waren natuurlijk aan de lunch gezeten, toen een man bedaard binnenkwam en een paar woor den in zijn oor fluisterde. "Wat die paar woor den ook inhielden, de jongeman werd opeens bleek, en vroeg om zijn boed en stok. Hij schreef een adres op een stuk papier, en gaf het aan het meisje. Hij verzocht haar, hem binnen een uur te volgen; dan zon hij haar voorstel len aan zijn vrienden. En hij liet toaar alleen. Het meisje was verbaasd en niet op haar ge mak. Hij was weggegaan, zonder zelfs voor de lunch te betalen. Hij zag er uit als een wan hopige. Zij begon te beseffen, wat zij gedaan bad. Zij maakte aanstalten, om te vertrekken, toen een Engelsekman, die aan het andere eind van de zaal geluncht had, naar haar toe kwam, en, met een woord van verontschuldi ging, naast haar plaa.ts nam. Hij zag, dat zij jong was, en een landgenoote, en hij zeide haar heel ernstig, dat hij er zeker van was, dat zij niet bekend kon zijn met de reputatie van den man, met wien zij de lunch was gaan gebruiken. Zij spalkte haar oogen wijd open van opzetting. De man, zeide hij, was niet do zoon van een Fransch edelman, maar zijn moe der had bij een adellijke familie gediend, en was getrouwd met een gids... haar gids! Hij had misschien, de slechtste reputatie van heel Parijs. Hij had terechtgestaan wegens moord, had gevangenisstraf ondergaan voor valschheid in geschrifte, en werd nu verdacht van de leider te zijn van een bende roekelooze misda digers, d'io door geheel Parijs gevreesd waren. Dit en nog meer vertelde hij haar van den man, wien zij zoo juist zulke uitgebreide bevoegd heden over haar vermogen en haar naaste toe komst gegeven had. Het meisje zat als versteend te luisteren, met het stuk papier, dat hij haar gegeven had, in haar hand verfrommeld. Toen kwam de politie. Die stelde haar vragen. Aan vankelijk gaf zij voor, dat ze niets wist. Blaar ten laatste wendde zij zich tot den commissaris. Ats zij hem het adres gaf, waar de jongeman ge vonden kon worden, hij en zijn vrienden, zou ze dan kunnen vertrekken, zonder dat er van haar melding werd gemaakt om haar naam op een of andere wijze genoemd werd? De commis saris stemde daarin toe, en zij gaf hem het stuk papier. De Engoischman het was Gilbert Deyes bracht haar terug naar haar hotel, en de politie aresteerde Jean Ie Roi en de heele bende van zijn medeplichtigen. Het meisje eu haar gezellin keerden op den avond van dien- zelfden dag naar Engeland terug. Jean le Red werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisarbeid. Vorige week was zijn tijd om. Wat een duïvelsch complot! riep Macheson uit. Maar al die overeenkomsten! Die hadden toch zeker vernietigd kunnen worden? Misschien wel, antwoordde zij, maar ik durfde het niet aan, omdat dan alles publiek zou worden. Ik voelde, dat ik dan nooit meer iemand in de oogen zou durven zien. Ik had aan den gids Johnson als mijn naam opgege ven: Clara Hurd. Ik hoopte, dat ze me nooit zouden vinden. Ze kunnen u niets geen «waad doen, ver klaarde Macheson. Laat mij voor u naar uw advocaat gaan. Die zal wel zo-gen, dat u niet lastig gevallen wordt. Zij schudde het Iicofd. Dat ia zoo g nakkelijk niet, zeide zij. De overeenkomst was volkomen wettig. Om zo te niet te doen, zou ik een prices moeten be ginnen. Dan zou de heele geschiedenis uitko men, en' zou ik nooit meer in Engeland kunnen wonen. Maar u bent toch niet van plan. protes teerde hij, om uw he©le leven aan dien schnik gebonden te blijven? Hoe kan ik me vrij maken, vroeg ze, anders dan door me tot het voorwerp van spot te maken voor het heeie land? Waarom llet u mij komen? vroeg hu üot- re„ (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6