éÊIÉ FEUILLETON DE IDEALIST WOENSDAG 10 JUL! 1929 TWEEDE BLAD INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL 1W' NEDERLANDSCHE BANK PAGINA 2 DE GASFABRIKANTEN VERTROUWEN 4{ 1 ""■T VIJFDE CONGRES De plechtige openingszittjng in het Concertgebouw ie Amsterdam Amsterdam beeft de eer uitgekozen te zijn voor het vijfde Congres der Internationale Z. K. Fl. PI? IK ft TTISKDmK. Kamer vau Koophandel, het machtige economi sche en commerciale Instituut, dat over de gc- heele wereld zijn vertakkingen heeft en groot gezag bezit in het internationale leven o.a. op de vergaderingen van de Economische Sectie van den volkenbond. Amsterdam beeft zijn beste zalen ter be schikking gesteld voor dit congres. Het prach tige gebouw van het Koloniaal Instituut is bestemd voor de sectie-vergaderingen. Maar hoe groot en goed-geoutilleerd dit gebouw ook is, toch heeft men ten gerieve der internationale congressisten tal van extra voorzieningen ge troffen. Zondag is het congres begonnen met huis houdelijke zittingen. Maandag zijn sectie-vergaderingen gehou den in het Koloniaal Instituut. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, Z.Exc. jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, minister van Buitenlandsche Zaken, leden van het corps diplomatique, vertegenwoordigers van stad en provincie en van vele anderen, heeft gisterenmiddag in de groote zaal van hét Concertgebouw te Amsterdam de plechtige openingszitting plaats gehad van het vijfde congres van de Internationale Kamer van Koop handels. De vertegenwoordigers van vijf en twintig bij de I. K. K. aangesloten landen, alsmede de afgevaardigden van verschillende staten, die nog niet tot de Internationale Kamer toetraden, waren bij de plechtigheid aanwezig en vormden met elkaar de kopstukken uit de internationale wereld van handel en industrie. Rede E. Heldring sooniijkheden uit alle deelen der wereld zijn bijeengekomen! De Internationale Kamer van Koophandel, zeide spr., heeft zich sinds zij in 1920 gesticht werd, opgewerkt tot een waarlijk internationaal instituut. Na den grooten oor log heeft de I.K.K. haar poorten wijd opengezet om de medewerkers van de beide halfronden te ontvangen. Voortdurend is de aansluiting uit verschillende landen bij de Kamer grooter ge worden, meer en meer ook wordt het ideaal be naderd van een daadwerkelijke internationale samenwerking. Dank zij dit Instituut, komen de meest vooraanstaande persoonlijkheden uit de economische wereld om de twee jaar teza men, thans voor de vijfde maal, met het oog merk van bevordering der behartiging van de economische belangen in de geheels wereld. iiCO üb iiotscll, roorz. Ned. Comité der Int. E. v. K. Aan het slot van zijn rede wees de heer du Mosch er op, dat men, om te geraken tot be vredigende en tastbare resultaten, zich moet voorbereiden op een langdurigen arbeid. Wij zullen in onze pogingen blijven volharden en niet vergeten, dat de I.K.K., die er zich op verheugen kan, dat zij reeds zoo vele malen successen heeft geboekt, een toekomst voor zich heeft, welke zeer zeker nog vele andere moge lijkheden in zich sluit. Rede Alberto Pireili Hierna hield eveneens in de Fransche taal, de Italiaansche voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, de heer Alberto Pirel li, een uitvoerige rede. Spr. dankte Prins Hen drik voor zijn aanwezigheid in deze openings zitting van het congres en hij verzocht Z.K.H. aan Hare Majesteit de betuigingen van eerbied over te brengen, welke men H. M. toedraagt. Het is voor ons een genoegen, aldus spr., en ook een' eer, ons congres te houden in een land, dat, zooals één uwer souvereinen gezegd heeft, „groot is op elk gebied, waarop zelfs een kleine Rede Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland Ten slotte sprak eveneens in het Fransch, Z.Exc. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mi nister van buitenlandsche zaken. Uit naam van Hare Majesteits regeering heette Z.Exc. de congressisten welkom en sprak hij de beste wenschen uit voor het congreü. Ik weet, zeide Z.Exc., dat uw organisatie al leen niet in staat Is de groote economische wereldvraagstukken op te lossen, maar ik hen er van overtuigd, ja zelfs zeker van, dat uw medewerking buitengewone waarde heeft voor allen, die geroepen zijn, zich met zoodanige fc ft, JHR. BEELAERTS TAN BLOKLAND. vraagstukken bezig te houden. Het is in dezen geest, dat de regeering en het volk van Neder land, zich gelukkig voelend u hier in hun hoofdstad bijeen te zien en een groote waarde toekennend aan uw oordeel, u met de meest levendige belangstelling volgen zullen in uw beraadslagingen en uw beslissingen. De plechtigheid was hiermede geëindigd. In de gisteren in het Koloniaal Instituut gehouden vergadering van de subcommissie voor het vervoer over zee, welke vergadering onder leiding stond van mr. H. J. Knotten belt, is o.m. behandeld het onder leiding van sir John Sandeman Allen opgestelde rapport. In dit rapport, dat het werk is van twee jaren, is de stof opgenomen, bijeengebracht door de commissies voor transport, telefoon, waterwe gen, cognossementen enz. Het geheele rapport is een standaardwerk voor ieder, die op eeni- gerlei wijze belang heeft bij deze vraagstukken. Mr. Lafaurie Frechin heeft voorts een aantal moties ingediend en verdedigd betreffende de kwestie van de dubbele vlag en douaneformali teiten. Sir Alan Anderson vestigde ten slotte in een geestige toespraak de aandacht op twee landen, die berucht zijn om hun hooge havengelden. Spr. zeide niet te kunnen begrijpen, waarom zij, die dergelijke protectie voorstaan, niet lie ver hun havens lieten verzanden Op die wijze zouden zij alle buitenlandsche concurrentie on mogelijk maken Een Nederlaitdsch geschenk Door het Nederlandsch Comité is aan het bestuur van de I. K- K. een schilderij aangebo den ter plaatsing in het gebouw van het secre tariaat-generaal te Parijs. Dit stuk, dat ge schilderd is door A. Storck, stelt voor een waterfeest op de reede van Amsterdam ter eere van het bezoek van Czaar Peter den Groo ten aan ons land (September 1697)Storck heeft geleefd van 16351710. - - i-,- Vergadering transport- en verkeerscommissie In de gisteren gehouden vergadering van de transport- en verkeerscommissie heeft mr. A. J. Brossean, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel der Vereenigde Staten zijn rap port inzake de financiering van wegenaanleg toegelicht. Hierin kwam hij tot de volgende conclusies Geen land mag de verbetering van zijn we gen verwaarloozen. Voor de financiering van den wegenbouw moeten de algemeene belastingen in de eerste plaats in aanmerking komen, daarnaast is de heffing van bijzondere belastingen gerecht vaardigd, voor zoover deze niet een overdre ven belasting van autobezitters met zich zal brengen. Belasting op de benzine is de eenvoudigste vorm van automobielbelasting. Het Is goedkooper de kosten van wegenaan leg te dekken door leening dan uit de loopende belastingen. De kosten voor de hoofdverkeerswegen dien den door den staat betaald te worden, daarnaast moet het wegenfonds over voldoende middelen beschikken. Het is gewenscht dat uitbreiding en verbe tering der hoofdwegen onder leiding van een centraal deskundig lichaam volgens een syste matisch plan geschiedt. Mr. Roy D. Chapin, voorzitter der commissie en president van de Hudson-Motor Car Co (Detroit) wees er op, dat Amerika een jong land is, doch dat de ontwikkeling, met name van het verkeer, zeer snel is vooruitgegaan. Over dit onderwerp is hierna eenige discus sie gehouden. Sir Henry Percy Maybury gaf vervolgens één belangwekkende beschouwing over hetgeen Engeland op dit gebied heeft tot stand ge bracht en van plan is nog te doen. Hierna spraken nog Oscar Waldenberg en Senator Crespi (Italië). Eerstgenoemde behan delde o.m. de concurrentie tusschen spoorweg en autoverkeer. Goedgekeurd werden de volgende Ameri- kaansche resoluties Centralisatie van de verantwoordelijkheid voor de wegenverbetering Is gewenscht, even eens de samenstelling van een wegenplan, dat gebaseerd is op de verkeersstatistieken. Voorts moet het financieele plan rekening houden met a. den toestand der wegen, b. de beschikbare middelen, c. de mate, waarin de weg zelf kan bijdragen in de kosten van aan leg. (wegenbelasting enz.) Internationale industrieele statistieken In de vergadering der sectie voor Industrie en Handel is onder leiding van den heer Gino Oli vetti, secretaris-generaal der alg. Federatie der Italiaansche Industrie, gesproken over inter nationale industrieele statistieken. De heer A. de Levergne bracht een rapport uit, waarin hij een overzicht gaf van het werk, dat door de hiervoor speciaal in het leven ge roepen commissie is verricht. Vervolgens hield de heer Magnus W. Alexan der (New York), president van de National In dustrial Conference Board, een rede, waarin hij de ontwikkeling schetste van de industrieele statistieken. Verdere secties Gisteren hebben voorts vergaderd de sectie Voor financien, over documentaire credieten en over vervalsching van credietbrieven en authentificeering van assignaties. De ver gadering werd geleid resp. door de heeren Giorgio Mylius (Milaan) en Mr. W. Hennessy Cook (Parijs.) Ook vergaderde wederom de juridische groep over de bescherming van den industrieëlen eigendom e.d. Gistermiddag heeft de congresvoorzitter, de heer H. Rudolf du Mosch, in de groote verga derzaal van de Amsterdamsche K. van K. in de Beurs een lunch aangeboden aan de voorzitters en secretarissen der nationale comité's van de bij de I. K. K. aangesloten landen. Voorts bo den de heer E. Heldring, directeur der Kon. Ned. Stoomboot Mij, en zijn mededirecteuren, aan boord van het mailschip „Simon Bolivar", een lunch aan, welke werd bijgewoond door de vele congressisten, die speciaal bij de scheep vaart zijn geïnteresseerd. Vergadering van sub-commissies In de vergadering van de sub-commissie voor binnenscheepvaart-wegen welke werd ge houden onder leiding van Sir John Sondemau. Allen heeft mr. Hamtos (Hongarije) de resii- lutie toegelicht van een conferentie yan zeven Donau-Staten welke van 1113 Mei j.l. te Boe dapest is gehouden. In deze conferentie wer den eveneens de scheepvaartproblemen van den Donau behandeld. Stodola (Tj. Slowakië) dankte Sir John voor zijn medewerking. Voorts bepleitte hij andere maatregelen als vereenvoudiging van de douane-formaliteiten. De vergadering betuig de hiermee haar volledige instemming met de resolutie, welke door de commissie in haar bij eenkomst van 13 April 1.1. waren aangenomen. De sub-commissie inzake de bescherming vair den industrieelen eigendom heeft in haar ver gadering de overdracht van handelsmerken besproken. j De -voorzitter mr. Eduard Rogers heeft na opening der bijeenkomst een kort overzicht ge geven over den huidigen staat van zaken, wat de overdracht van handelsmerken betreft Na eenig debat werd besloten, dat Burrejl (Engeland) en Best (Frankrijk) een ontwerp zullen opstellen, dat wellicht voor alle partijeh aanvaardbaar zal zijn. Het verloop van de week De saldi bij de buitenlandsche corresponden ten zijn blijkens de afneming der Diverse Re keningen in het actief met ruim 4 mill!oen gadaald, waar echter tegenover staat, dat de goudvoorraad met ongeveer 6% millioen ls gestegen. De positie van het Rijk t.o.v. onze centrale bank is iets ongunstiger geworden. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de biljettencirculatié weer sterk is ingekrompen en de ƒ800 millioen weer begint te naderen. -j i In algemeene vergadering NA DE SOMBERE JAREN WEER j t Gisteren en heden hield da vereeniging vtuï Gasfabrikanten in Nederland haar jaarvergd» dering in hotel Brittania te Vlissingen. Maandagavond kwamen de toen reeds aan wezige leden in genoemd hotel bijeen om zieh gezamenlijk naar het Stadhuis te begeven, waai) zij door het gemeentebestuur bij monde vafli den burgemeester, den heer C. A. van Woel- deren, werden verwelkomd met een toespraak, waarop de voorzitter de heer J. J. A. Ochtman uit Haarlem antwoordde. Met deze ontvangst was bet 57ste congres begonnen. Gisterenmorgen werd de algemeene ver gadering geopend door den voorzitter, den heer J. A. A. Ochtman. Na een woord van welkom herinnerde spr, aan de verdere ontwikkeling der opgerichte gas- stichting, waarvan de heer Ir. J. G. de Voogd, te Rotterdam, directeur is geworden. Deze stichting zal onder de ernstige leiding vaa het thans zittend bestuur in een reeds lang gevoelde behoefte voorzien. Zij kan tot steua strekken van vele bedrijven cn zal door haar gecentraliseerden arbeid tot meer productieve resultaten leiden voor de gasindu3trie in haar geheel. De oprichting van de stichting moet ge zien worden als een uiting van den ernstigea wil van het bestuur om de gasindustrie en de bedrijven In het hijzonder vooruit te brengen Spreker wees vervolgens op de instelling van een examen voor gastechnicus en deelde mede, dat door de propagandacommissie in samenwerking met het bestuur een overeen komst is' aangegaan met het weekblad „De Installateur" waardoor een commissie toezicht houdt op de rubriek „Gas" ran dat tijdschrift. Spreker brengt dank aan directeur en per soneel van het Centraal Bureau, aan wier doel treffend beheer het voor een niet gering deel ls toe te schrijven, dat, ondanks de voor de vereeniging zoo moeilijke jaren, de financieele positie dragelijk is. De mogelijkheden voor toepassing van gas in huishouden en Industrie zijn nog vele en spreker herinnert ten deze aan de gasteu- toonstelling te Berlijn. Spreker meent dat de overtuiging, dat men nog veel kan doen In het belang van de industrie, prikkelt tot groote werkkracht en om deze tot volle ontplooiing te brengen, hebben de leden den steun en het vertrouwen der gemeentebesturen noodig. Dit vertrouwen keert na de sombere jaren weer terug en men moet toonen dat vertrouwen waardig te zijn. Spr. opende hiermede de 57a algemeene vergadering Na het uitbrengen van het jaarverslag wer den verschillende administratieve punten be handeld. Mededeeling werd gedaan van het aantal leden der vereeniging, dat thans 268 bedraagt of 2 leden minder dan het vorig jaar. Daarna werd verslag uitgebracht omtrent den toestand van de vereeniging in het dienst jaar 1928, en werd rekening en verantwoor ding gedaan van het financieel verslag der vereeniging. Na behandeling der begrooting over het dienstjaar 1930 werd verslag uitgebracht door de commissie tot beheer van het ondersteu ningsfonds over het dienstjaar 1928 en van verschillende andere commissies. Deze verschillende verslagen werden goedge keurd. Door den heer Philips werd een nadere toe lichting gegeven omtrent de elschen van het examen van gas-technlcus. Hierna werd gesproken over de gasvoorzie- ning op verren afstand. De commissie ad hoe meent dat getracht moet worden een objectief oordeel te verkrij gen. De commissie stelt zich voor, voor verschil lende streken de centralisatie in de gasvoor- xiening aan te gaan. Dit zal natuurlijk tijd kosten. Door verschillende leden werd aan de discus sie deelgenomen en algemeen werd op meer dere concentratie aangedrongen. (Wordt vervolgd) Mr. D. H. BOSCH, t Te Winschoten is gisteren overleden Mr. Derk Harm Bosch, advocaat-procureur en plaatsvervangend kantonrechter aldaar. Eerste spreker was de heer E. Heldring, voorzitter der commissie van ontvangst. Spr.. aanvankelijk in het Fransch het woord voeren de, dankte in de eerste plaats Z. K. H. Prins Hendrik, die door zijn tegenwoordigheid bij deze openingszitting, het bewijs heeft gegeven van Koophande.. Spreker wees de congres sisten op het feit, dat zij zich bevinden in een van de groote belangstelling, welke hij heeft voor den arbeid van de Internationale Kamer land, dat door zijn ligging en formatie geroepen werd, een belangrijke rol te spelen in den han del der volken. In de Engelscbe taal voortgaande, zeide spr., dat Amsterdam zich terdege bewust is van de groote beteekenis, welke de I. K. K. heeft voor de bevordering van den handel en voor het scheppen van een hetere verstandhouding tus schen de zakenmenschen van verschillende landen. Wij waardeeren aldus spr. ten rolle de waarde van het werk, dat de or uw Instituut wordt verricht en den invloed welken net, van economisch standpunt bezien, heeft uitgeoefend op de werkzaamheden van den vol kenbond, met welk lichaam de I. K. K. voort durend samenwerkt. Zich hierna in de Duitsche taal tot zijn Duit- sche toehoorders richtend, zeide spr. dat, wan neer na afloop van het congres kan worden vastgesteld, dat het tot een betere wederzijd- scbe verstandhouding heeft bijgedragen, Am sterdam als ontvangende stad met groote vol doening op deze week zal terug zien. Rede H, Rud. du Mosch De heer H. Rud. du Mosch, voorzitter van het Nederlandsch Comité van de I.K.K. en leider van het congres wees er op, dat nu de hoofdstad is uitgekozen als plaats voor 't congres, aan de kroon van Amsterdam een nieuwe parel is toe gevoegd. Amsterdam ls er trotscb op, dat op zijn grondgebied zoo vele vooraanstaande per- A. PIRELLI, voorz. der Int. K. v. K. natie groot kan zijn". Ook stelde spr. de aan wezigheid /an minister Beelaerts van Blokland op hoogen prijs, omdat daaruit blijkt, dat de Nederlandsche regeering belangstelling heeft voor den arbeid van de Internationale Kamer van Koophandel. Voorts begroette spr. de ver tegenwoordigers van den Volkenbond, van het Internationaal Arbeidsbureau van het Interna tionaal Instituut voor den Landbouw en de af gevaardigden der andere organisaties, waar mede de I. K. v. K. de hartelijkste betrekkingen onderhoudt. Zeer uitvoerig ging spr. vervolgens na het geen door de I.K.K. was verricht sinds het laat ste congres in Stockholm. Zoo heeft de I. K. K. zich ingelaten met wat men zon kunnen noemen „het Chineesche probleem". De eerste resulta ten zijn reeds ondanks pessimistische voor spellingen, gunstig geweest. Ten slotte stond spr. stil bij de principes, door welke de I.K.K. zich bij haar veeltallige werkzaamheden leiden laat. VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P. ISPHILL 50) Bent u... volkomen veilig? stamelde zij. Beslist, antwoordde hij. Ik zou hem met «én hand kunnen houden. Jean le Rol richtte het hoofd op. Zijn hersens werkten snel. Luister! riep bij uit. Het is uit! Ik ben verslagen; ik erken het. Waarom bedienden hier halen? De zaak kan beter onder mis afgedaan worden. Wilhelmina bleef staan. In dien eersten storm van verlichting had zij er niet aan ge dacht, dat als Jean le Rol in de gevangenis werd gezet, en zij zelf hem vervolgde, de heele ellendige geschiedenis voor den dag moest ko men. Hij ging voort. Geef me geld, zeide hij, slechts de helft van wat je me zoo Juist aanboodt, en je zult Je volle vrijheid hebben. Wilhelmina glimlachte. Iets van de vreugde van enkeie uren geleden keerde eenigermate tot haar terug. Die heb ik al, antwoordde zij. Ik hoorde vanavond de waarheid, Jean Hurler, Jean le Rol haalde zijn schouders op. Het spel was dus uit! Wat een avond van rampen! Laat me gaan, zeide hij. Ik vraag niets méér. "Wilhelmina en Maeheson wiselden een blik. Zij verdween een cogenblik in de andere ka mer, en verscheen dan weer in een langen mantel. Kom zachtjes mee, zei ze, dan zal ik je uitlaten. Heel stil gingen zij de kamer uit, en de gang door. Maeheson en Wilhelmina wisselden geen woord. Toch voelden zij beiden, dat de toekomst nu anders voor ben was. Je kunt Mr. Maeheson, je adres geven, zei Wilhelmina, toen zij hij de voordeur ston den. Ik zal je wat sturen, om je te helpen, opnieuw te beginnen. Doch Jean le Rol lachte. Ik speel alleen nog grooten inzet, mom pelde hij, snoevend, en als ik verliesdan verlies ik. Zoo verdween hij in de duisternis, en Ma eheson em Wilhelmina zagen hem na. Hij had haar hand gegrepen. Tot morgen! fluisterde hij, zich over haar vingers buigend. Tot morgen! herhaalde zij. De Hemel zij gedankt, dat n vanavond gekomen bent. Zij was te moe, en te gelukkig, om naderen uitleg te vragen en hij gaf er geen. Al dien tijd, dat ihij het plein overstak, en zich naar huls begaf, klonken die woorden hem in de ©oren „Tot moTgen"! XXXIII Deyes kreeg iets blauws in het oog, hij het venster, en stak het grasveld oveT. Lady Peggy leunde over de lage raampost. Tusschen hen in bevond zich alleen een geurige zoom van hyacinthen. Je weet, dat onze gastheer en gastvrouw ons allemaal in den steek gelaten hebben? vroeg zij. Hij knikte. Ze zijn naaT dat belangwekkende Herstel lingsoord gegaan, dat Maeheson aan het hou wen is tnsschem de heuvels, zeide hij. Ik vind het heslist geen goede manleren, om ons zoo maar aan ons zelf over te laten, hoe we ons amuseeren zullen. Ik vind het óók niet netjes, zei ze. Wil helmina had ook wel wat aan ons kunnen denken. Zij ging op de vensterbank zitten, en lennde tegen het kozijn. Zij Eoc-d geslapen, en zij was niet bang voor zonneschijn; en blauw was ook de kleur, die haar het beste stond. Hij keek vol bewondering naar haar. Je ziet er vanmorgen werkelijk heel goed uit, aeide hij. Dank je, antwoordde zij. Dat had ik aJ veTwacht. Ik vraag me af, zeide hij, hoe jullie toch het geheim der eeuwige jeuga weet te ont dekken. Jij en Maeheson en Wilhelmina ziet er allemaal jonger uit dan verleden jaar. Ik schijn heelemaal op mijn eentje ouder te wor den. Zij beschouwde hem kritisch. Er waren stellig meer lijnen in zijn gezicht, en zelfs iets als rimpels om zijn vermoeide oogen. Ouderdom, zei zie, is eenvoudig een kwestie van willen. Je maakt jezelf oud, met maar te kniezen om het onbereikbare. Men heeft zoo zijn verlangens, mompelde hij. Maar je moet toch eens leereo, om je verlangens te laten beheerschen dooT je ver stand, zei ze. Het is dwaasheid, om iets te willen, wat je niet krijgen kunt. Je denkt dus, dat zoo Iets bij mij het geval is? vroeg hij. Iedereen weet, dat je verliefd was op Wilhelmina, antwoordde zij. Men moet verliefd zijn op iemand, merkte J4L t>P- Natuurlijk. Maar waarom dan een vrouw kiezen, die tot over haar ooren verliefd was op iemand anders? Wie had gedacht, dat ze hem werkelijk zou trouwen! zuchtte hij. Ze kunnen niet ge lukkig zijn. Lady Peggy greep een kussen, «n legde dat achter haar hoofd. Dat zou zeker hopeloos schijnen bjj iedere andere vrouw, zei ze. Maar Wilhelmina is geen gewone vrouw. Zij placht altijd anders te doen, dan andeTe menschen. Ik wil je niet ongelukkiger maken, dan je al bent, maar ik geloof werkelijk, dat Wilhelmina een nieuwe mode gaat invoeren. Ze gaat van onze men schen een klasse van werkers maken Ze is altijd zoo'n hervormster geweest, zuchtte hij. Lady Peggy knikte deelnemend. Men kan natuurlijk nooit zeggen, hoe het afloopt, ging ze voort, maar op het oogen- blik schijnen ze van bet leven een soort para dijs gemaakt te hebben, en weet je, ik kan het niet helpen, maar ik geloof, dat er heel weinig kans is op een slang. Wilhemina is zoo vreeselijk koppig. Het moét misloopen! verklaarde hij. Ik denk het niet, antwoordde zij. Zie je, het ls hij hen niet „liever dit" en „liever dat". Victor Maeheson is een tamelijk bazig iemand, en Wilhelmina begint nog maar pas te heseffen welke bekoring erin gelegen is, om geregeerd te worden. Eerlijk gezegd, Gilbert, ik geloof niet, dat je voorspelling éénige kans heeft. Hij zuchtte. Ik geloof, dat je gelijk hebt, zei hij treurig. Ik begon bet zelf gisterenavond te beseffen, toen we onverwacht in de bibliotheek kwamen, en Wilhelmina zóó'n kleur kreeg. V/elke vrouw hoeft zich nu te schamen, als ze er op betrapt wordt, dat haar eigen man haar een kus geeft! Neen, ze zijn nog In het verlovingstijdperk Wilhelmina zal ons misschien nog van de eane verbazing in de andere brengen, maar ik geloof beslist, dat zij gevonden heeft, wat ze zocht. Ik heb nooit gedacht, dat ik ooit van haar zou moeten zeggen, dat ze een lief hebbende gade en zorgzame moeder was, maar ik ben er volkomen zeker van, dat het dnar op lilt zal loopen. In ieder geval kan ik wel heengaan, zei Deyea somber. Neen, dat zou ik niet doen, zei Lady Peggy. Ik zou trachten, om mijn gezichtspunt te wijzigen. Wees zoo goed, dat nader to verklaren, verzocht hij. Ik zon probeerem, ging ze voort, om mijn verlangens in te toornen, en dan de teugels op be nemen. Je zou die verlangens dan in een meer geschikte richting kunnen sturen. Bijvoorbeeld? Daar heb je mij, v eik karde ze. Hij lachte bedaard. Jij herhaalde hij. Wel, je bent de onver- beterlijkste vladder, die er bestaat! Je zou je evenmin aan een man binden, als dat je je la de eenzaamheid zou laten opsluiten. Zij zuchtte. Men heeft mij altijd verkeerd begrepen, verklaarde zij, terwijl zij hem ietwat verwijtend aanzag met haar mooie oogen. Wat Jij „fladde ren noemt, is niets anders geweest, dan po gingen, om een man te- krijgen. Ik hen dear heel ongelukkig in geweest. Niemand doet er ooit aanzoek om hm. Hij lachte spottend. Je slachtoffers zijn een beetje te spraak zaam geweest, antwoordde hij. Hoe staat bet met Gayton, die naar Afrika ging, omdat js aanboodt, dat je hem altijd zon beschouwen als een vriend, niets méér? En Horris; hij kwam op mijn kamer, om me er alles van te vertellen denzelfden dag dat je hem afwees. En Sammy Palliser... je hebt hem vreeselijk behandeld. (Slot Vol*8)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6