mmt ^3 Zorgen voor den tijd cJHfopmaalsdikke enkels od('achtjaponnetje voor meisjes van pl.m. 8 jaar Blouses Een kleerkast van pebloemde stof '-Recepten voor de keuken VRIJDAG 12 JULI 192 9 DERDE BLAD Spiegeltje aan den wand Een pleister op de wonde Goedkoope Patronen „Er worden in onzen tijd duizenden menschen zenuwziek enkel uit angst voor dingen, die ten slotte toch niet gebeuren". Ik heb het eens een eminenten Priester hooren zeggen en die woorden zijn me steeds bij gebleven, omdat ze zoo waar zü n. Hehben wij allen niet vaak in angst ge zeten, hebben we niet getobd in lange, slapelooze nachten over dingen, welke ten slotte toch een gelukkig einde von den? Dc corzaak van dit alles? Gebrek aan Godsvertrouwen. O, konden we het niet alleen belijden met de lippen, maar doorvoelen met het hart: „Wat God doet, is welgedaan." Wat zou ons dan een. lesd bespa aid blij ven. Wij zijn immers zoo kortzichtig- De ge volgen van daden en gebeurtenissen kun nen wij niet overzien. Wij maken plannen en berekeningen, maar 't ligt nooit aan ons alleen of een en ander tot uitvoering konat. En hoe ouder we worden, hoe va ker hst ons gebeurt, dat we God danken indelen uit den grond van ons hart, omdat Hij ons niet gegeven heeft, wat we een maal zoo vurig van Hem hebben afge smeekt. Vertrouw op Ged. Wijlen Pastoor Sand- forc, wiens woorden ik hierboven aanhaal de, gaf dit als geneesmiddel aan voor de grooie kwaal van onzen tijd: de zenuw overspanning. Vertrouw op God. Niet in den zin van God's water over God's akker laten loe pen". God voedt de vogelen des hemels, maar zij moeten zelf hun nest bouwen, en zelf hun voedsel gaan zoeken. Maar als wij, naar ons beste vermogen, ons werk doen, onze plichten vervullen, laten we dan kalm het verdere overlaten aan God. „Vraagt en ge zult verkrijgen'. Mis schien krijgen we niet juist datgene, wat we vragen. „Ik zal u geven wat ge Mij vraagt, of Ik. zal u iets beters geven." Misschien worden we op een andere wijze geholpen, dan wij ons hebben voorge steld, misschien moeten we langen tijd wachten eer ons gebed verhooring schijnt te vinden. Maar niets van dit alles zou ons zwaar vallen, als we met een vol vertrou wen ons lot in handen garen van Hem, die ons aller liefdevolle Vader is. Zorgen vóór den tijd is een noodeloos Krachtsverspillen. Hebben we al on2e j krachten niet nocdïg voor net werkelijke leven voor de kleine en groot,e moeilijk heden van allen dag? „Elke dag heeft ge noeg aan zijn eigen kwaad". En iedere volgende dag kan uitkomst brengen in nood. Iedere dag brengt ook zijn kleine en groote vreugden, zooals heel het leven een aaneenschakeling is van lief en leed. De eene tijd brengt ons meer van het goede en op andere tijden overheerscht het verdriet. Maar als we bij dit alles werkelijk op God vertrouwen, dan zal het eene ons dubbel verblijden en het andere ons niet te zwaar vallen. L. T. Ik beloofde de vorige week een abonné, nogmaals, een en ander te vertellen over de bestrijding van te dikke enkels en bee- nen. De oorzaak hiervan is te zoeken in spieren, die gedurende de kinderjaren niet behoorlijk ontwikkeld zijn tengevolge van ondoelmatig schoeisel of gebrek aan oefe ning en gymnastiek. Heel veel menschen, die overigens volstrekt niet te dik zijn, sukkelen met enkels, die met alle verhou dingen spotten. Zeer zeker is er iets aan te doen, maar 't eascht nog meer geduld dan de meeste andere behandelingen tot vermeerdering van ons uiterlijk schoon, wanneer we ten minste niet onze toevlucht willen nemen tot ongezonde middelen, als rubber, enkel- corsetten en dergelijke. Efen heel goede kuur is de volgende; volhouden is echter de boodschap! Vul 's avonds vóór 't slapengaan een Voetbad met heel heet water, zoodat u dit tot aan de knieën reikt. Doe er wat goed badzout (poedervorm) in en Iaat enkels en beenen een minuut of tien wee- kea. Droog ze daarna zorgvuldig af, neem een kluitje iodine-zalf, zoo groot als een walnoot en wrijf het met krachtige pp- waarsche streken in de huid van enkels èn beenen, tot alles is opgenomen. Daarna Zwachtelen met gewoon verbandgaas van 6 e.M. breedte, te beginnen bij den enkel, niet al te stijf, maar toch stevig, daar het gaas gedurende den nacht rekt. 's Mor gens worden enkels en beenen gebaad in heel koud water. Wordt dit een half jaar volgehouden, dan blijft een zeer waarneembare verbe tering niet uit. Te grove knoken kunnen niet beïnvloed worden; maar dte meeste lompe enkels zijn eenvoudig te vleezig, en de crème en het zwachtelen doen hier wonderen. Verder bestaan er eenvoudige oefenin getjes, die spoedig een gewoonte kunnen worden, en heel veel goed doen. Het dood gewone op-de-teenen-loopen is uitste kend; we kunnen ons b.v. aanwennen, dit gedurende het aan-en-ontkleeden steeds te doen. In 't allereerste begin moeten we er steeds onmiddellijk mee ophouden, wanneer we in onze spieren eenige ver moeienis voelen. Hier volgen eenige andere „kunstjes": 1. Strek staande uw rechtervoet uit met uitgespreide teenen, breng de teenen weer samen en richt den gestrekten voet eerst omhoog en dan omlaag. Beschrijf daarna kleine cirkeltjes met den voet in de lucht, terwijl het been stilgehouden wordt. Daarna eveneens den linkervoet laten oefenen. 2. Verhefu op de teenen met de handen op de heupen, laat u daarna, steeds op de teenen rustend, ge heel zakken tot u hinkt, maar zorg er voor, niet heen en weer te wiebelen. 3. Kruis de voeten met de handen op de heupen en laat u zakken tot u als een Turk op den vloer zit. Kom dan weer overeind, zonder de handen van de heu pen weg te nemen. In het begin zult u dit moeilijk of onmogelijk vinden, vooral het overeind komen, maar probeer het eenige malen daags, tot het gemakkelijk gaat, en daarna vaker. Al deze oefeningen sterken en ontwik kelen de spieren, waarvan welgevormde enkels afhankelijk zijn. Ze moeten min stens tienmaal met eiken voet herhaald worden. Het resultaat begint men te be merken na twee 4 drie maanden. Ook met een verstandige keuze van kousen en schoeisel kan veel bereikt wor den. Zoowel te platte als te hooge hak ken zijn bij dikke enkels uit den booze. Ze zien er nog 't best uit boven middelmatige Louis-hakken. En vergeet niet, uw kousen te kiezen met puntig- inplaats van vier- i kant-ingezette hielen; ze maken zooveel 1 slanker! EVA. Benoodigd: 3 el katoen van 70 c.M. breed, 2 el trou-trou, 3 knoopen. Boven staand nachtjaponnetje maakt men van Üjne katoen. Men maakt eerst een pa troon op de aangegeven maten, waarna men het geheel met één c.M. naad uit knipt. Midden achter in den rug wordt een. stolpplooi gelegd (het gearceerde ge deelte geeft aan, welk deel weggeplooid wordt), waarna men deze plooi 12 c.M. lang instikt. Midden voor wordt een 2 c.M. breede plooi ingemaakt op 2 c.M. afstand van de middenvouw. In den schouder aan den voorkant stikt men 5 plooitjes van 2 m.M. breedte, op 1 y2 c.M. afstand van elkaar. Het stuk aan de voorzijde is dubbel, dus knipt ge 2 stukken van 30 c.M. lengte, en 11 c.M. breedte; ze worden op den goeden kant aan-, en op de verkeerde zijde overgestikt. Nu kan men de zij- en schoudemaden, benevens den naad van 't. mouwtje met een platten naad verbinden, waarna men onderaan een 3 c.M. breeden zoom inmaakt. Het kraagje wordt 36 c.M. lang, en 10 c.M. breed geknipt, waarna het op den goeden kant aan, en op den verkeerden kant overgestikt wordt. Nu kan men de mou wen inzetten, terwijl-men er voor zorgt, dat de naad van het mouwtje 3 c.M. meer naar voren komt, dan de zijnaad van het nachtjaponnetje. De mouw wordt op de nachtjapon overgestikt. De knoops- gaatjes worden ingemaakt in de linker helft van 't split, op 7 c.M, afstand van elkaar. Wil men op de daarvoor op de teekening aangegeven plaatsen trou-trou tusschen zetten, dan wordt op die plaats het trou- trou tusschen gestikt, en op de nachtjapon plat gestikt. Evenwel kan een dikke gekleurde draad D M C ook erg aardig staan. DINT UL^ Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden 9 8 9 gen vos en het kleine, eenvoudige dopje. De mode van. dit seizoen, om de blouse weer onder den rok te dragen, is alleraar digst, maar.helaas alleen voor heel jonge, heel slanke meisjes. Ook de blouse, die met knoopen en knoopsga ten is bevestigd, is al leen geschikt voor de jeugd of voor haar, die, op welke wonder baarlijke wijze dan ook, den schijn er van hebben weten te be houden. Voor haar, Telkens duiken de tailleur-costuums weer uit het land der ver getelheid op. Er is dan ook bijna niets op het gebied van vrouwen- kleeding, dat zoo ge distingeerd en tege lijk zco flatteus is als de blauwe of grijze tailleur, met de zijden overhemdblouse, den nonchalant omgesla- die in het volle zo merseizoen van het le ven staan, zijn de jumpermodellen meer aan te raden. Zij ver doezelen de meer uit gesproken lijnen en staan, in zooverre we dit ooit van blouse en rok kunfien zeggen, gekleed. Pig. 4891 bestaat uit een eenvoudige blouse van toile de sole, waar op een vest gedragen wordt in dezelfde stof als het mantelpakje. De witte knoopen en de peau de suède cein tuur vormen een aar dige combinatie met de blouse. Fig. 4855 is een zeer practisehe vestblouse van zijden jersey, die bizonder goed kleedt onder een loshangend manteltje. Pig. 4854 is gemaakt van crêpe de chine im- primé. De fijne plooitjes op de schou ders, de nonchalant vallende chabot en de dubbele bies langs den onderrand vormen de eenige garneering. POLA. Kleine wondjes in het lichaam vinden we meestal niet zoo erg als wonden in. onze kleeren. De eerste heelen gewoon lijk vanzelf wel weer, maar een scbeur in een mooie japon, in een goed pak pischt heel wat moeite en zorg, als we ze zóó willen verstellen, dat de scheur niet meer zichtbaar is. Hier kunnen we nu, in letterlijken zin, een pleister op de wonde leggen. We nemen het zooveel mogelijk in de kleur van het bescha digde kleedingstuk en plakken het zorg vuldig op den achterkant van de stof. Wordt dit met zorg gedaan, dan zal scheur of winkelhaak niet meer te zien zijn. "Vel zal de pleister, na eenigen tijd, als ze begint los te laten, weer ver nieuwd moeten worden. Alle gummi-artikelen, regenjassen, badmutsen, gas- en waterslangen* gummi-schoen enzoovoort, kunnen iet een goede soort pleister weer wt'-'dcn geheeld als ze beschadigd zijn. MACARONI BIET SAUCIJSJES 250 gram macaroni 150 gram kleine saucijsjes IK d.L. magere jus 20 gram boter iets peper noot. Bereiding: Breek de macaroni in vin- gerlange stukken en kook ze in ruim ko kend water en zout gaar. Roer er af en toe in, om 't vastkleven aan den bodem der pan te voorkomen. Wasch de sau cijsjes, prik er in om 't barsten van het vel te voorkomen. Smelt de boter, doe de saucijsjes er in en braad ze heel lang zaam mooi goudbruin. Door vlug braden barst het vel gemakkelijk. Neem de sau cijsjes dan uit de pan en maak de jus met water af. Leg op een verwarmden vleeschschotel een rand van macaroni en in 't midden de saucijsjes. Giet de afgemaakte jus over de saucijsjes. POLLET MET KERRYSAUS IN RIJSTRAND 1 pond kalfspoulet 1 half pond kalfsgehakt foelie 14 2 theelepeltjes kerry 1 kleine ui 4 lepels bloem 45 gram boter ZOilb. Bereiding: Snijd van het poulet de velletjes en zeentjes af, wasch bet en- zet het op met ongev. 1 L. kokend water, zout en foelie. Breng het vlug aan de kook en laat het heel zachtjes gaar ko ken, ongev. 2 uur. Maak het gehakt sma kelijk aan met wat oud broed of beschuit peper en noot en maak er nette, kleine, gave balletjes van. Laat ze het laatst-: kwartier met het poulet meekoken. *eef het poulet en fruit den gr°f ;csneden ui met de kerry in ds boter maar zorg, dat zoowel de ui a!a de bet:-" licht van kleur blijven. Voeg na ongev. 15 minuten de bloem toe, roer deze met de boter, voeg langzamerhand, steeds roe rende. den bouillon toe, zooveel, dat eer mooie gebonden saus verkregen wordt. Hadden wij het de vorige keeren over i kleerhoekjes met cretonnen gordijnen afgeschut, kleerkasten in nissen enz.; thans willen we een zeer practisehe kleerkast bespreken, welke we geheel zelf kunnen maken met behulp van gebloemde stof, kleerhangers en haken. We hebben soms een heel kleine slaapkamer, waar we geen kast kunnen plaatsen en waar ook geen ingebouwde kasten over zijn om kleeren: mantels, japonnen, enz. in te hangen, welnu, op onze afbeelding zien we een oplossing voor dit vraagstuk. We kunnen deze kast plaatsen tegen den muur in een nis, en nemen haar zelfs heel gemakkelijk, opgevouwen mee op reis. We koopen aardig cretonne (dit is wel het meest geschikt) van 75 c.M. breed. We gebruiken 3 strooken cretonne, onge veer 125 tot 140 c.M. lang; 2 er van moeten ieder 75 c.M. breed zijn en zijn te zamen bestand voor voorzijde ai zijkan ten; de derde strook, 45 c.M. breed, is voor den achterkant. De achterkant zou desnoods zonder stof kunnen, daar hij tegen den muur aankomt en dan van zelf een wand vormt. Doch mooier en meer af is, als we ook den achterkant van eretonne nemen. De achterkant en de zijkanten worden aan elkaar gestikt. We hebben vervol gens twee' houten kleerhangers noodig; de ijzeren haken, welke voor ons gebruik te licht zijn, worden er uit gehaald. Dan hebben we driedubbel gebogen stalen armpjes noodig, zooals we wel kant en klaar aan een houten kleerplankje koopen; de teekening laat zien wat be doeld is. Deze haken of armpjes zijn voorzien van ijzeren plaatjes. Deze plaatjes wor-* den op de beide kleerhangers geschroefd. De eene schroef in den ondersten, de andere schroef in den bovensten kleer hanger, zoodat deze twee houten kleer hangers boven elkaar één geheel vormen. De schroeven welke door en door moe ten komen, worden door een dik stukje rubber beschermd. Dit laatste doen we, om maar of deur voor beschadiging te behoeden. We zorgen er natuurlijk voor, al loopen de kleer hangers eenigszins gebogen, dat de armpjes alle op één hoogte komen. Voor het dak, hetwelk we op de armpjes leggen, nemen we een plaatje triplex van 45 X 25 c.M. We maken in de cretonnen gordijnen 'n breeden zoom en van boven een inge haald hoofdje, zoodat het gordijn een ruche vormt; het ingehaalde hoofdje komt boven de oppervlakte uit. Het stukje cretonne, hetwelk den bovenkant van het plankje bedekt, is vastgenaaid aan achter- en zijkanten, Laat haar 10 minuten doorkoken, zeef haar, doe het vleesch er in en maak 't geheel op smaak af met zout, kerry en em scheutje melk. Stoof het vleesch ong. 15 a 20 minuten in deze saus. Stort een rijstrand op een verwarmden schotel en vul de opening met het pou let. Zorg dat er niet op den rand gemorst wordt. Rijstrand: Meet hoeveel water er in aen rand gaat. Neem een derde van deze hoeveelheid aan rijst en twee-derde aan vaten Bijvoorbeeld: de Inhoud van den and is 6 d.L., neem een-derde d.i. 2 d.L. of 200 gram rijst en 4 d.L. water. De rijst rand is dan geheel gevuld. Plaats den rand in een pan met kokend water en ,iook de rijst gaar, ongav. 45 minuten. Dit geeit p.raehtige droge rijst. CITROENVLA 4 eieren 1 d.L. citroensap, d.i. het sap van on geveer 3 citroenen 1 d-L. water 150 gram basterdsuiker 14 2 blaadjes gelatine Bereiding: Roer de eidooiers met de basterdsuiker met een houten leoel in 'n gave pan tot ze licht en dik geworden zijn. Voeg dan zeer voorzichtig, om het schiften van de eidooiers te voorkomen het citroensap met het water toe. Laat deze massa steeds roerende op het vuur binden of in een pan met kokend water, of op een hoekje van 't fornuis, of den spaarbrander van een gasbrander. De massa behoeft, maar mag ook niet ko ken. Los in de gebonden massa de in koud water geweekte gelatine op, en laat haar een weinig afkoelen. Klop het ei wit stijf, giet hiertfy, steeds roerende de dooier-massa; is deze te warm, dan schift, het eiwit; is ze niet warm genoeg, dan bindt ze 't eiwit niet. Laat de massa be koelen en doe haar in een vla-schaal, als ze niet meer uitzakt. Presenteer er een biscuitje of vanille wafeltje bij. CATHARINA niet aan den voorkant, daar het gordijn van voren schuiven moet. We hangen het gordijn dus eigenlijk als een los om hulsel over het plankje met de kleeren- hangers. De baan van 45 c.M. van achteren, wordt niet ingehaald; deze blijft glad- Alléén de zijkanten en de voorkant worden ingehaald en wel zoo, dat de gordijnen van voren mooi sluiten, niet wijken. Omdat de voorkant moet schuiven, maken we van voren binnen tegen de inrimpeling: kleine ringetjes op ge lijke afstanden. In het plankje, hetwelk even over de stalen armpjes uitkomt, draaien we van onderen even binnen de uiteinden een paar schroefoogjes. We kunnen daardoor een houten roe halen en het gordijn met de ringen er aan schuiven. Verder maken we een eenvoudig trek- werk met afhangende koordjes, zoodat de gordijnen van voren vaneen getrokken kunnen worden. De bovenste hanger wordt nu voorzien van een stevige haak, welke van achte ren precies in het midden door het be- kleede plankje gehaald wordt; hieraan kunnen we onze kleerkast nu ophangen. De plank kunnen we mooi groen, oranje, geel, blauw, rood of lila verven evenals de kleerhangers, de gebloemde stof en 't cretonne kiezen we in overeenstemming. Een groote kist, een oude boeken- of kleerkist, met opklapbaren deksel met breeden, opstaanden rand, kunnen we ook alleraardigst bekleeden en haar dan voor de zelfde doeleinden, boeken- of kleerkist, of voor andere bergplaats en tevens voor een aardig zitje gebruiken. Den omvang der kist beneden den rand kunnen we geheel strak of ruim los hangende met gebloemde stof bekleeden. Het deksel wordt eerst van boven met stof bespannen en daarna zetten we rondom den rand van deksel, tot even O"er de scheiding tusschen deksel en kist een korte ruime strook aan. Sluit het deksel nu op den rand, dan komt de ruche een eindje over den strak bespan nen romp der kist; dit staat bijzonder aardig. Onder de deksel-bespanning kun nen we een platte vulling van kapok brengen, doch leuker is het, indien we 3 losse naast elkaar passende kussentjes maken van dezelfde stof der bekleeding en die op de zitting leggen. De bespan ning kan met kleine kopspijkertjes vastgetimmerd worden. Deze bekleede kist kunnen we ook heel goed maken voor een kinderkamer; we laten daar dan al het speelgoed in bergen. We kun nen dan katoenstof nemen met pop petjes of andere kinder-patroontj-s. INA. van al onze modellen die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan „Het Patronen kantoor". Post bus no. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dames- kleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, k ƒ0.55. Kinder kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd k 0-35. Bij elk patroon handlei ding voor het knippen en naaien, benevens een ver kleinde patroonscheta. Franco toezending, direct na ontvangst vaa beJ«£ ling, met het verschuldigde bedrag aan postzeg*^ ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nUflU®elj van het model en het blad, waarin het voor koost bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het licb***2 recht onder de armen door, gewoon glad zonder c*> toegift. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10