Recepten voor de keuken Vacantie voor moeder Ëxtra voeding vc or vruchtboomen (Twee elegante blouses Kussens in de moderne woning Houdt U uw naaimachine wel in goede conditie? Jongenspakjes VRIJDAG 26 JULI 1929 DteRDËBLAD 9 95 Z I3e kinderen hebben hun vaóantie en a>k veder krijgt vacantie. En moeder? O zeker, in gegoede kringen heeft °K de vrouw des huizes haar zorge- aze vacantléweken. Een verblijf aan zee, een zomerreis ■kar het buitenland of autotochten door land staan voor haar op het jaar- Iksch programma. Maar hoeveel duizenden huisvrouwen jn er niet, voor wie het woord vacan- e alleen maar betrekking hébben kan echtgenoot en kinderen? Zelfs wanneer er voor de familie een rPwekje tan worden gehuurd in Zand- J®ort of in Wijk aan Zee, heeft de huis- JMuw dan wel vacantie? Zij houdt im- "Ws ook dan de beslommeringen van pKen dag, de zorg voor eten en kleeren; Je moeilijkheden met de kinderen wor sen haar in vacantietijd evenmin be waard als op de gewone dagen van het P8,1'- En al heeft ze waarschijnlijk min- Jfr kamers te „deen" dan thuis, daar JMkt tegenover, dat zij in de aller meeste gevallen veel zal missen van het Joinfort, waaraan ze in haar eigen huis ïewcon was, en zich op allerlei manie- zal moeten behelpen. En hoe zal dan de vacantie wezen der moeder van een groot gezin, die van een beperkt inkomen moet leven? Meestal zóó, dat zij, na afloop der vrije weken, met een diepen zucht van ver lichting, de kinderen weer naar school "et trekken. Toch zou ook moeder haar vacantie Kunnen hebben. Vacantie-hebben be hoeft immers nog niet te beteekenen: aP reis gaan. Vacantie hebben we, als we eens lets' anders doen, dan het werk van KUedag. De werkman heeft vacantie als Mj rustig kan zitten lezen, bijvoorbeeld; ue man, die het hesle jaar door, dag in en dag uit, over boeken gebogen zit, zal het een heerlijke ontspanning vinden, Wanneer hij eens wat handenarbeid kan Verrichten. Zoo zal het ook voor de huis vrouw een verademing wezen, wanneer ze Bedu mde een paar weken, eens niet Precies hetzelfde werk te doen heeft van alle overige dagen des jaars. E-au dat niet, omdat al die dagelijks Weerkserende huishoudelijke bezigheden hhhiers noodzakelijk verricht moeten Worden? Ja zeke£ kan het, wanneer de ~vcrige huisgenooten, in hun vacantie- jpr»*>*or n*-* handje helpen. Maar Moeder zelf n.^co dan en dit is maar te vaak het geval ook geen tegen- Werkende kracht wezen. Als moeder met een air van martela- 'esse, waarvan ze zich slechts vaag of Misschien heelemaal niet bewust is, ver- Klaart-, dat zij voor zich zelf heelemaal hiets verlangt, dat zij tevreden is, als de andc.en maar plezier hebben, dan be wijst ze daarmee noch haar man, noch(den kinderen een dienst. Ofwel de gedachte aan moeder, die alle dagen van het jaar moet ploeteren en sloven, zal bun va- cantiegenot vergallen, ofwel het egoïsme, dat in ieder schepsel aanwezig is, wordt er door gevoed en versterkt. Het andere uiterste is, wanneer moe der, humeurig door de gedachte aan de komende vacantie, wanneer al de kin deren den geheelen dag thuis zullen wezen, al dadelijk daarover begint te weeklagen, of als ze, op gebiedenden toon, aanstond verklaart, niet van plan te wezen zich half-dood te werken, als de andere leden vjp het gezin niets te deen hebben. Och, ze kan zich immers de hulp der kinderen op zooveel aangenamer manier verschaffen. Suggestie is zoo'n machtig iets. Het klinkt voor'de jonge ooren zoo héél anders, wanneer moeder zegt; „In de vacantie mogen jullie me met alles helpen", dan wanneer op gebiedenden toon allerlei bevelen worden gegeven. Als de kinderen gedurende de vacantie hun eigen bed mogen opmaken, als ze mogen helpen met omwasschen, met vegen en stof-afnemen, als ze ook eens in de keuken mogen helpen en moeder geeft nu en dan een prijsje en toont zich blij verrast, wanneer de kinderen het een of andere werkje voor haar hebben opge knapt, dan winnen beide partijen er bij. De kinderen hebben geen en in elk geval minder tijd om zich te vervelen en dus lastig te wezen, ze leeren eenige handigheid aan, die hun zeker te pas zal komen in het leven en moeders dagen zijn door de vele helpende handen al kunnen die haar wel eens van den wal in de sloot brengen! toch weer eens an ders dan anders. En als, zoo nu en dan, de heele familie eèns een dagje uit kan, naar zee of bos- schen, dan behoeft moeder niet uitge put te zijn van vermoeienis aleer de tocht begint door al de toebereidselen, die haar in beslag namen. Als al de kinderen mee mogen helpen, dan kunnen die toebereid selen een pretje vormen op zichzelf. Kinderen werken graag. Maar als de moeder van het voortvarende, werkzame type is, dat liefst alles zelf doet, van het type, dat geen geduld heeft, om 'n kind uit te leggen hóé iets gedaan moet wor den, omdat ze het immers veel gauwer zelf kan deen, dan krijgt het kind geen gelegenheid, om zich nuttig te leeren maken, dan vergeet het mettertijd hoe prettig het is te mogen werken. Als in vacantietijd de kinderen moeder „mogen" helpen bij huishoudelijke bezig heden, dan zal dat voor beide partijen ontspanning beteekenen. En ontspanning heeft ook de vrouw des huizes nu en dan noodig, om frisch en opgewekt te blijven. Daarom: Vacantie, ook voor moeder. .neer de bloesems van de vrucht- ®°oi; a beginnen af te vallen moet dit Mis r aan herinneren, hoe vlijtig en jMaf ibroken de wortels van de boomen M eerstkomende maanden zullen moe- arken om de menigte van kleine kppe jes, peertjes en pruimpjes te voe- die daarboven tusschen de takken a£> n. indien er reeds overvloed van *keö cl in den grond aanwezig is, be- men niet bevreesd te zijn, dat de r°°! :n zullen verhongeren, maar er zijn lleei weinig tuinen waar dit werkelijk Wets te wenschen overlaat, en we moeten Wis in de meeste gevallen de boomen degelijk voeden, willen wij, dat zij Mte voeden op hun beurt! te beginnen is daar de vocht- y°°i dening. Wanneer we geen tuinslang jen zouden de boomen bij warm weer iijk eiken morgen en eiken avond Me. een emmer water gedrenkt moeten i*°rc'?n maar practisch is dit, vooral wan- nee- men een vrij groot aantal fruitboo- Mer. bezit, geen doen. Om nu het uitdro- EMi van den grond rondom den stam «ooveel mogelijk te voorkomen, kunnen hierover 't een of ander materiaal ■Wtsureiden dat het vocht vasthoudt. Af- "eri raid gras b.v. is hiervoor heel ge- ®ch.kt, of lichte erf-afval, oud stroo of Cr6 lijke, gewied onkruid kortom alles Wa! de zon kan beletten, den grond er Wider al te snel uit te drogen. E zult zich misschien afvragen, waar precies voor noodig is. Wanneer ln pH zomer de heete zonneschijn begin; hemen, verwarmt deze zeer snel den KTOrö' en nieuwe wortels vormen zich ak bij de oppervlakte. Dat is heel be- ®ri)i lijk, want daar vinden ze lucht en ™a"*.ite, twee van de voorwaarden voor Mn ontstaan en ontwikkeling. Maar a: doet de zon al het vocht dat zien Wh die oppervlakte bevindt, verdrogen dan moeten deze nieuw gevormde worteltjes, die van zooveel gewicht zijn voor het groeiend fruit, verwelken en sterven. Zulk een beschuttende laag ech ter voorkomt de verdamping van het vocht, de derde voorwaarde voor het welzijn der wortels, en daarom zult. u alle goede tuinlieden eenig beschermend materiaal boven de wortels van hun vruchtboomen zien uitspreiden. Stalmest of varkensmest zijn voor dit doel natuur lijk het allerbest, omdat ze waardevolle en vruchtbaar makende stoffen bevatten, die met den regen in den ondergrond dringen en de wortels dus zoowel voeden als beschermen, maar er zijn bijna even goede plaatsvervangers voor te vinden, die veel gemakkelijker te bekomen zijn. De meeste menschen zijn wel in de gelegenheid aan een kistje kippenmest te komen, ook wanneer ze zelf geen kippen houden. Droog dezen mest een paar da gen in een kratje, dat van boven dicht is, maar opzij open en verspreid hem dan over den grond boven de wortels van uw boomen. Bedek ze met een laagje en leg daar bovenop het afgèmaaide gras, waar van ik straks sprak. Kippenmest maakt prachtig vruchtbaar en zal uw vrucht boomen veel goed doen, wanneer de re gen de waardevolle zouten, die hij be vat, in den grond speelt. ,Ook framboze-, kruisbesse- en roode- bessestruiken kunnen ervan profiteeren. En denk er aan: wanneer uw boomen en struiken buitengewoon veel vrucht ge zet mochten hebben, loont het, ze een 'oeetje uit te dunnen, juist zooals u met uw uien of worteltjes in den moestuin zoudt doen. Zelfs wanneer de wortels in staat zijn. al deze vruchten te voeden, moeten deze toch voldoende ruimte heb ben, om uit te groeien. Aan 't werk dus met extra kracht- vcea'sel en extra zorg, nu de vruchten beginnen te zwellen! De oogst zal er v. ruimschoots voor fceloonen. CROCUS. Er zijn nog maar heel weinig moeders, die zich de moeite geven, de jongenspak jes zelf te maken. Heelemaal ongelijk kunnen we ze hierin niet geven; aan een costuum voor de jongeheeren worden nu eenmaal heel andere eischen gesteld, wat snit en correcte afwerking betreft. Wie dus niet handig is met de naald, moet er zich maar liever niet aan wagen. Voor de weinigen, die zich in deze handigheid kunnen verheugen, geven wij hier eenige aardige modellen. Fig. 4952 is een sportcostuum van En- gelsche wollen stof, sluitend met een dubbele rij knoopen en versierd met groote zakken. 4956 kunnen we tot een zeer gekleed pakje maken, als we voor het broekje wit flanel en voor de blouse witte toile de op gaten, scheuren, winkelhaken en wat soie nemen. We kunnen het echter ook dies meer zij. evengoed maken van blauw linnen. Een ceintuur, die ook weer in verschillende kwaliteit gekozen kan worden en zijden das, vormen de versiering. Fig. 4958 bestaat uit 'n gestreept broekje en "effen blouse. De blouse heeft een schouderstuk, aan weerszijden 2 platte plooien en sluit van voren met knoopen en knoopsgaten. Fig. 4954 is een pakje voor de kleinere jongens. De vierkant uitgesneden hals en het korte opgeknoopte broekje geven er iets kinderlijks aan. We kiezen er licht en donkerblauw linnen voor of twee tinten bruin. Laten we voor de jongens toch vooral stevige stoffen koopen. Ten eerste ver hoogt het de kans op een goede coupe en ten tweede vermindert het de kans POLA Weet u hoe, wanneer, waar en hoe d.k- len, probeer dit dan direct weg te maken wij Is u uw naaimachine smeren moet om haar steeds in goed'e conditie te houden? Er wordt maar al te dikwijls zeer wei nig aandacht aan deze dingen geschonken, In de meeste moderne woningen, nemen kussens een groote plaats in. De vloer kussens en de met kussens bedekte divan of sofa, welke niet alléén beoogen eeh harden zetel zacht te maken, hebben vaak een Oostersche luxe, door den rijkdom van kleuren. De moderne mensch verlangt naar kleuren, al dienen deze dan ook in de meest mogelijke harmonie gekozen te worden. Een nieuw soort kussen is tegen woordig al haast even belangrijk, ais een nieuwe hoed. We zien kussens in leder, bont, ribstof, fluweel, geborduurde kussens, sommige bewerkt met onkreukbare kant, overtrek ken van fijn linnen, batist, filet met tus- schenzetsel, aardig zijn ook de die uit verschillende reepen modern ge weven stof in verschillende kleuren be staan, de deelen aan elkaar gewerkt met een aardigen steek. In een vertrek waar één kleur materiaal niet de overhand mag hebben, is dit wel een oplossing. Gewone vierkanten kussens van mo dern geweven ribstof met wol koord af gebiesd, of aan twee einden in rafel van dezelfde stof geplozen en ook kleurig door stopwerk, ziet men bij de moderne stijlmeubelen. Daarbij zouden zijden ingehaalde kus sens, passend bij empire stijl, belachelijk staan. In een gewone kamer, welke niet vol gens bepaalden stijl is ingericht kunnen we vrijer te werk gaan. Het dikke kussen, stijf gevuld is dat, hetwelk de zitting van een 18en eeuw- schen stoel of rieten armstoel versiert. In de moderne leeren crapaud of rieten fauteuil zien we vierkanten kussens van fluweel, of peau de pêche, met rondom reepen tusschengezet van 't zelfde ma teriaal, zij krijgen zoo een doosvorm, en zijn alléén van voren met een galon van wollen lusjes tusschen de naden gewerkt, gegarneerd. Deze kussens dienen echt voor 't gemak om de koude leeren zittin- men ratelt er vaak maar dag aan dag op los, totdat de machine naar voedsel ver langt en weigert, zonder meer langer voor u te werken. U begrijpt er dan niets van, het ding deed het toch altijd goed. U grijpt naar een spuitje, druppelt hier en daar wat olie tusschen en dan moet de machine het volgens u maar weer doen. De machines worden in de meeste ge vallen verwaarloosd, we bedoelen niet, dat u haar niet genoeg afstoft of wrijft, neen, de machine wordt van binnen verwaarloosd. Nauwgezet smeren Detee kent gemakkelijk loopen en weinig slij tage aan de bewegende deelen. Gebruik altijd de beste machine-olie, slechte- soor ten zijn niet aan te raden, daar ze klon teren, korsten en zwaar loopen veroorza ken. De regel voor smeren is er: weinig,te gelijk, maar dikwijls. Wanneer uw machine ten spijte van zorgvuldig smeren, zwaar werkt, pas dan dadelijk geen olie toe, maar laat een mengsel van petroleum en benzine door- looyen, (een deel benzine, twee deelen petroleum) in alle oliegaatjes en laat dan de machine eenig en tijd staan. Het pe troleum- en benzinemengsel zal de ma chine schoonmaken, het lost de hard geworden machineolie op. Daarna kan men ze opnieuw smeren, mi met benzine. Dan nog iets van veel belang. Ge bruikt u wel altijd het goede garen op uw machine' Fijne nummers van 50 tot 100 gen wat aangenamer te maken, ze zijn wen 't beste resultaat. Sommigen denken, I weinig luxueus van uitvoering. Lange kus- dat dit te fijn, te onsterk is, maar men j moet er aan denken, dat er met dubbel garen gewerkt wordt, zoodat wanneer 50 j gebruikt wordt, het werkelijk gelijk is aan 25. Veel last van ongelijke en dikke steken wordt veroorzaakt door te dik garen. De spanning moet zorgvuldig worden nagezien. Wanneer deze niet goed is, ver oorzaakt dit losse steken. Wanneer de on derste steek los is, maken we dit weer in orde, door de bovenste spanning naar rechts te draaien. Door de onderste spanning of schiet spoel te veranderen, zooals men dit veelal foutief doet, wordt het kwaad verhoogd. Maar nooit te strak spannen, want dan breekt het garen. Wanneer de bovenste steek los is, hetgeen zeldzaam voorkomt, maken we dit weer in orde door de schietspoelschroef zacht naar rechts te draaien. Het is niet voldoende alléén wanneer ze breken, de naalden te veranderen, dit kan ook noodig zijn wanneer uw werk dit vraagt. Wil men succes hebben, dan gebruikt men fijne naalden voor fijn werk en dikke voor zwaar werk. Stompe naalden kunnen \Ve gerust weggooien, ze veroor zaken misse steken en getrokken draden. Het spoeltje moet nooit te vol gewon den worden. Wanneer de draad op één kant van 't spoeltje windt, moet de ge leider, welke den draad draagt van den winder naar het spoeltje, zacht gebogen worden, met het brugje van den kant. waar de draad zich opstapelt, weg. Het rubber wieltje van den winder \s aan slijtage onderhevig en wordt ruimer en daardoor zal de winder niet meer mee draaien. Wanneer het sporen van slijtage vertoont, kan men beter een nieuw ne men, het kost maar weinig. Is de druk van den winder tegen het vliegwiel on voldoende om 't spoeltje te winden, dan kan men de bevestigingsschroef losma- sens, poefen, met op 't eind kwasten, af gewerkt met 'n ingehaalden enkel of roset en ook wel van moderne ribstof gemaakt, de uiteinden saamgebonden, in ra.'.el van dezelfde stof uitgeplozen. Deze laatste kussens gelijken op de bruidsuikerverras- sïhg (gepakt in goud- en zilverpapier en wel gebruikt als kerstboomversiering. De kussens op die manier gemaakt, zijn t mooist, als ze van de modern geweven stof genomen worden, daar deze stof meestal in oploopende kleuren geweven is, krijgen we de franje cok in verschil lende kleuren. Een zekere voorliefde toont men voor de ronde kussens, steeds ingehaald in cirkel vorm, gemaakt van regenboog-kleurige zijde (changeant) sommige in 't midden met een ornament van bloemen of nage bootst fruit. Het moet dan ook gezegd worden, dat deze kussens een zeer rijken aanblik geven vooral wanneer ze in ineenvloeiende licht blauw, zeegroen kleuren gemaakt zijn. De kleurige imitatie suède of peau de pêche kussens gebruiken we thans meer voor serre of boot. Effen gekleurde kus sens voor serre of boot kunnen we met een half overtrek van dezelfde stof maken, een zak dus eigenlijk van boven open, waarin we een boek of krant kunnen bergen. Het is aan te raden tusschen deze kussen» in den bovennaad, een handvat te naaien, voor gemakkelijk meedragen. Franjes, zooals aan oud zijden damast, ziet men over het algemeen veel aan kus sens, ze slijten niet zoo vlug en maken een artistiek geheel^ Onze teekeningen geven verschillende voorbeelden, kussens, passend bij de mo derne en de oude stijlen. Echter beden ken we voor alles, dat het eerste vereischte van een kussen is, om 't ons gemakkelijk te maken. We maken dus onze kussens niet alleen voor sieraad, want dan zou een gemak kelijke divan juist een plekje worden, waar men niet op zitten mag! ANEMOON chineolie. Men kan dit het beste een avond voor het georuik doen, om do olie volop tijd te geven door te werken en te vens te voorkomen, dat uw werk met olie bespat wordt. Veeg met een oud lapje de overge- loopen olie weg en mocht er bij ongeluk een (druppel vuile olie op uw werk val- it goede ma- ken .en den winder een weinig neerbuigen daarna de schroef weer vastdraaien. Dit zijn allemaal kleine storingen, die bij iedere machine voorkomen, doch is men met deze kleinigheden bekend, dan is het niet zoo gauw noodig vakkundige hulp erbij te halen. LANDWEER met Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden ZOMERDRANKEN Limonade van vruchtensap 4 L.) 3 K.G. vruchten (bessen, aardbeien of frambozen) 2 L. water 75 gram wijnsteenzuur Suiker. Bereiding: Wasch de vruchten zorgvuldig. Laat ze dan 24 uur staan met het water en het wijnsteenzuur en daarna, zonder er op te drukken of te persen, op een doek uit lekken. Meet het sap. Reken op L. sap 500 gram suiker. Los de laatste in het koude sap op. Roer er af en toe in, tot de suiker geheel is opgelost. Vul er ver volgens goed schoongemaakte flesschen mee en sluit deze, enkel om het stof, af met een neteldoeksch lapje. Verdun het sap voor het gebruik, naar smaak, met water. Het kan geruimen tijd bewaard worden. (De overgebleven vruchten kunnen nog worden uitgeperst. Het sap, dat hieruit verkregen wordt, is minder duurzaam en moet daarom vlug worden gebruikt.) Citroenlimonade (1 flesch) Yt L. water 500 gram suiker 14 gram citroenspiritus 20 gram citroenzuur Bereiding: Los de suiker en het citroenzuur in het kokande water op. Zeef de vloeistof door een neteldoeksch lapje. Laat ze bekoelen. Giet de limonade in een goed schoongemaakte flesch, voeg er dan den citroenspiritus bij. Verdun de limonade voor het gebruik met driemaal de hoe veelheid water. Sinaasappellimonade 1V» flesch) 1 K.G. suiker, waaronder een paar ta bletten suikertjes 6 sinaasappelen 1 citroen 30 gram citroenzuur 2 3 d.L. water, zooveel dat men met al het vruchtensap 6 d.L. vocht heeft. Bereiding: Borstel de sinaasappelen goed schoon en rasp er met een paar suikertjes de schil dun af. Pers de sinaasappelen en de citroen uit en zeef het sap door een neteldoeksch lapje. Kook het water, de suiker, waaraan dus de schil is en het citroenzuur 5 minuten, laat dit koud worden, voeg er dan het gezeefde vruch tensap bij en giet de stroop in een flesch. Verdun ze vóór het gebruik met drie maal de hoeveelheid water. Napolitaine (X flesch) 6 sinaasappelen 1 citroen 180 gram suiker, waaronder een paar tabletten suikertjes 1 d.L. water 2 d.L. bessensap Bereiding: Rasp met een paar tabletten suikertjes de schil dun af van een goed schoon geborstelden sinaasappel. Pers al de vruchten uit. Breng ondertusschcn het water aan de kook, voeg hierbij de si naasappelschil en de suiker. Los deze in het water op. Giet, na bekoeling, het vruchtensap er bij, dat eerst door een flapellen doek is gezeefd, tot het volko men helder is geworden. Doe de napoli taine in een goed schoongemaakte flesch. Verdun ze bij gebruik met deel aan water. Bewaar ze niet lang. Foseo (1 flesch) 50 gram poederchocolade 250 gram suiker 14 stokje vanille y, L. water Bereiding: Laat de vanille op eeh hoekje van het fornuis lang in het water trekken. Ver meng dan in een pannetje chocolade en suiker, meng dit aan met wat van het water. Voeg de rest van 't water ende vanille toe en laat dit samen 20 minuten zachtjes koken. Neem daarna de vanille er uit. Giet de fosco in de schoonge maakte flesch. Verdun ze bij gebruik met 2 dee len koude melk. Fosco kan niet vee! langer dan 3 weken bewaard worder CATHARINA 1 is van effen en bedrukte No. 2. is van blauw crêpe satin galon gegarneerd. shantung met peau de pêche rok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9