Uit het Wetboek der vreugde (Baby 's wieg en ffZomergevaren Sportkleedinf, Onze stofzuiger (Recepten voor de keuken vrijdag 2 augustus 1929 DERDE BLAD PAG, l w Goedkoope Patronen *»■- ».Ik ben met mün haat door 't leven gegaan. Hélène Swart herfst-kinderen Er zijn menschen die heel hun lieve leven lang de vreugde als 't ware in pacht hebben; van die blijde zonne-kin deren, die altijd door 't leven gaan met n lach om den mond en 'n lied op de hppen, met 'n stralend gezicht, waarop de vreugde danst als huppelende kinde ren om 'n zingend orgel; van die jube lende zonne-kinderen in wier stralende °°gen de vreugde blinkt als 't zonlicht de ruiten, op wier voorhoofd de blij heid glanst in lichtende letters; van die zonne-kinderen die door 't leven gaan in yroolijke feeststemming als ware heel hun leven 'n onafgebroken feest, wier leven 'n luid juichend lied is, die met hun hellen vreugde-lach zelfs op de donkerste gezichten nog 'n vreugdestraal weten te tooveren Helaas! 't aantal van die stralende zonne-kinderen is nog veel te gering! Er zijn nog veel te veel van die som bere grauwe herfst-kinderen, die altijd *h 't donker loopen en nooit naar de zon sten; met den zwarten nacht in hun °°gen in een oucf-mannen-huis-stem- hhng en 'n begrafenis- of kerkhofbui, teet 'n donker gezicht als 'n landschap, Waarover nog nooit de zon heeft ge schenen en 'n dof hart zonder vreugde a« 'n onbewoond huis waarvan de ven- s-®rs jaren gesloten bleven; met stroef, somber voorhoofd als de grijze, dikke mcht op 'n natten, triesten herfstdag! "an die nacht-wandelaars, die wel met met de troostelooze dichteres Hélène Swart kunnen zingen: 'k Ben met mijn haat door 't leven gegaan! Een mantel van purper had zij aan, En onder dien mantel, 'n kleed van rouw. Als 't slepend gewaad van een weduwvrouw. Ze droeg in de rechter 'n zwarte staf, E>aar -loeg ze de zomersche bloemen mee af, E>ie lieflijk ontloken langs heg en vliet, En die zij mij nimmer toch plukken liet! O. die eeuwige klagers met hun grauwe gezichten, sombere blikken en donkere Pogen, die altijd in de schaduw loopen en hooit 't licht willen zien; die altijd van s morgens tot 's avonds achter 't zelfde sombere klachtenorgel loopen en overal hun ver-velende afgezaagde klaagdeunen afdraaien! Die ongelukkige herfstkinde- ren, die zelf nooit lachen en ook ande ren niet kunnen zien lachen! Die ramp zalige onweersvogels, die ongeluksboden, die al trof hun nooit 'n ongeluk, altijd ongelukkig zijn! O, helaas! de wereld is zoo vol van die beroeps-pessimisten, die lachen verleerd of - nooit geleerd hebben, die met hun haat door 't leven gaan in 'n kleed van rouw als 't slepend gewaad van een weduwvrouw!" Die donkere kinderen van den herfst, voor wier donkere grauwe ziele-vensters altijd zwarte rouwgordijnen hangen die alle licht en zonneschijn angstvallig ban nen uit de kille koude kamers van hun hart, die iederen warmen handdruk, iederen gullen blijden lach met 'n streng stijf gebaar afwijzen als gold 't een mis daad. Die van hun ziel 'n kerkhof en van hun hart 'n sterfkamer gemaakt hebben! Arme vreugdelooze ballingen in dit dal van droefheid! „In wier ziele-tuin de bonte vogelen niet meer zingen, maar angstig vluchten; waarin de blijde wateren niet meer rui- schen en de roode rozen stil verbleeken bij 't koude, kille licht van den zon- loozen dag; waarin al de boomen jamme ren om de harde werkelijkheid en alle bloemen dra verwelken, zoo gauw ze open gaan." (Dagboek mevr. Hartog). O, zulke donkere herfstkinderen ver woesten zooveel reine vreugde voor zich zeiven en anderen! Wie 't leven ui z'n verborgen hoekjes heeft bespied, hij heeft wel dagelijks gezien en ondervonden, hoeveel last en zorgen, hoeveel verdriet en ontevredenheid zulke donkere natu ren om zich verspreiden. Een vriendelijke groet, 'n warme hand druk en gulle lach kan zoo ontzettend veel bittere stonden verzoeten, zooveel doffe uren vergulden! Neen, niet die donkere grauwe nerfst- kinderen zijn 't die 't leven licht en zon nig maken want allen zoeken wjj be wust of onbewust d'e blijheid en de vreugde. De vreugde: ziedaar 't mooie wonderkind, dat wij allen zoeken op alle wegen van ons bestaan. Overal waar zij zich vertoont, gaat t licht voor haar uit en trekken de donkere schaduwplekken op de harde gezichten op als nevels voor de voorjaarszon en lacht de vreugde in oog en hart! Dat mooie wonderkind gaat langs alle wegen waarover menschen gaan het heet vreugde; en t huppelt vroolijk op drukke werkdagen aan de zwarte hand van den tevreden fabrieksarbeider, 't Speelt in de bloemrijke weide aan de voeten van den gerusten landman als 't oogstlied schalt door de velden; 't speelt Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden zijn vroolijk kinderspel met de kinderen terpoort en bid-cel en is er 't stralende op 't marktplein en klopt lachend op de verweerde ruitjes van 't lage hutje waar twee ouden van dagen zich koesteren in de eerste lente-zonnestralen en 't klinkt op 't kleine dakkamertje van het vroo- lijke, levenslustige dienstmeisje, dat er de deuntjes van haar kinderjaren zingt, het speelt op de herdersfluit van den keerenden herder en in de donkere smidse rond 't kloppende aanbeeld schal len z'n vroolijke wijsjes, 't Zit aan in bruiloft en feestzaal; 't klopt aan kloos- middelpunt in 't enkele uurtje van ont spanning. Z'n helle lach schalt door al de kamers van 't huis in 't groote gezin waar zij de reine vreugde dirigeert. Dat blijde lachende wonderkind is de vreugde en heeft allen tot vriend, behalve de donkere grauwe herfstkinderen, die de blijheid verjagen en de vreugde ver gallen! C.- VIS, Rector. Alkmaar. Als we een stofzuiger gebruiken, moeten we aan verschillende dingen denken, wil deze altijd goed loopen en goed zuigen. Een van de voornaamste is wel de stof zak op tijd leegen. De motor meet bij een vollen stofzak zwaarder werk verrichten en wordt daar door zeer heet en kan zejfs doorbranden, hetwelk voor ons een dure reparatie be rekent. Wacht dus niet totdat de motor zichtbaar minder zuigt en harder geluid maakt, (de bekende verschijnselen bij een Vollen stefzak), dbch leeg hem bij gere geld gebruik om de twee dagen; het is het behoud voor uw machine. Ook moet de machine van tijd tot tijd gesmeerd worden, dat wil zeggen, we druppelen eenige druppels goede machine olie in de daarvoor bestemde gaatjes. In 't geval, dat de motor op kogellagers loopt, zijn we zeer spaarzaam met olie; 1 druppeltje 2 maal per jaar is reeds voldoende. Meer olie verzamelt stof en gaat daardoor korsten, en dit doet den motor zwaarder loopen. Alvorens we ook maar eenige reparatie aan den stofzuiger verrichten, zetten we de machine stroomloos; den stekker dus mt het stopcontact halen. ER ZIJN 3 TYPEN STOFZUIGERS le. De ketelstofzuiger, welke op dezelfde Maats staan blijft. Bij het 2de type, rolt de heele machine over het karpet en is cen groote stofzak zichtbaar. Hij het 3e model is de stofzak ingesloten en kunnen we hem met een handvat vasthouden en zoo in de hoogte houdend, de mond aan een stang bevestigd, over het kleed voortbewegen. He laatst genoemde modellen zijn meestal zoo gemaakt, dat ze ook op den vloer-kunnen blijven (soms liggend op een stede) en waar de stang dan bevestigd aan een lange slang, zoo voortbewogen kan worden. Dit laatste en de ketelmodel- ten zijn wei de beste oplossingen om de motor zoo weinig mogelijk te doen lijden. He motor blijft hierbij stationnair, terwijl hij de andere stofzuigers de motor steeds h verschillende standen komt, iets waar- Van hij te lijden heeft. breuken in de snoeren Door het knoopen, in elkaar draaien, ®h langs den grond sleuren van de snoe- ®n, kunnen in het snoer breuken ont- den11' W0tke niet direct opgemerkt wor- Wanneer de breuken echter door zijn, zal zich dit zelf openbaren, soms door 't plotseling stoppen van de machine, ter wijl we er mede bezig zijn; houden we hem dan weer in een anderen stand, zoo dat het koord weer- anders kronkelt, dan gaat hij weer loopen. Zeer waarschijnlijk zullen we spoedig daarop een sterken geur van verbrand rubber waarnemen en zelfs rook van 't snoer zien komen. Door ruwe behandeling zullen op een gegeven oogenblik de koperdraadjes, welke geïsoleerd in 't snoer zitten, breken, en ontstaat het genoemde euvel. Dikwijls is zelfs onze stop op 't schakelbord door geslagen. Dan is er kortsluiting veroor zaakt. Als we het dus voor dien tijd be merken, voelen we langs het snoer, tot dat we de breuk bemerken. We hebben hiervoor eerst den stekker uit het stopcontact gehaald. Is de breuk in 't midden, dan hebben we een geheel nieuw snoer noodig, maar is het dicht bij den stekker, hetwelk vaker ontstaat door trekken, te ver reiken, enz., dan kunt u het onder de breuk afsnijden, schuif het bekleedsel terug, krab de dra den schoon en maak de verbinding op nieuw. Doe dit zooals het eerst zat. Om het kronkelen (kinken) waardoor vaak breuken ontstaan, tegen te gaan, gebruiken we anti-kinksnoer of rubber- snoer; dit laatste is zeer aan te bevelen. Met de nieuwste typen stofzuiger is het mogelijk om te vegen, te zuigen en tevens te wrijven, door middel van een speciaal hulp wrijfapparaat. Deze machi nes hebben vaak het voordeel geruisch- loos te loopen, door 't feit, dat de motor geheel in rubber is ingebouwd, wat geluid dempend is. Smeren is bij deze machine overbodig. Deze machine, met in rubber ingebouw- den motor treft men in Holland nog maar weinig aan. Ga nooit door met zuigen, wanneer uw machine erg vonkt, daar dan de borstels versleten zijn of gebroken, en dus nieuwe moeten worden ingezet, hetgeen niet zeer hoog in prijs is indien we het zelf doen. De stofzak moet ook van tijd tot tijd vernieuwd worden, vooral wanneer deze zichbaar is, daar de stof dan weer door den versleten zak in de kamer verspreid wordt. Soms gebeurt het, dat om zoo hoog mogelijk te komen, we het snoer te veel trekken, daardoor gaan de verbindingen los. Een extra stopcontact in uw vertrek- -J ken is te verkiezen. Den losgelaten draad, brengen we weer op zijn plaats terug en schroeven hem weer stevig vast. rmiiiiiiiiniinmirm win Hes Ofschoon het consigne voor sportklee- ding, in hoofdzaak watersport, luidt: wol en nog eens wol, wagen wij het toch een paar minder warme toiletjes te laten zien. Wie heel veel op het water rond zwalkt wil toch ook nog wel eens iets anders hebben, dan de grof gebreide jumper of de pull-over van fijn wollen jersey. Als „de musschen uit de boomen vallen" en we verkwikking zoeken op de plassen, kunnen we het zelfs daar in al die wolligheid niet uithouden. Ons plaatje toont eenige aardige luch tige japonnen om zelf te maken. Model 4667 laat u zien, hoe we een sportief cachet verkregen bij een eenvou dig costuum van toile de soie. De taille valt ver over de heupen en loopt van voren vestvormig op. Het schouderstuk en de ceintuur eindigen in een groote strik, die aan de punten ver sierd is met biezen in sterk contrastee- rende kleuren. Het toilet is gedacht in pastelblauw met versieringen van bleek rood en helblauw. Zeer aardig is model 4670, dat in ver schillende kleurcombinaties kan gemaakt worden. Wit met rood, blauw of geel zijn wel de 'meest geliefkoosde combinaties. Wie een wit costuum te besmettelijk vindt, draait de combinatie om en neemt het geheel b.v. in geel met het midden stuk van wit. Toch zouden we dan ad- viseeren, het mouwlooze vest van de hoofdtint te nemen, en alleen de versie ring op de rond uitgesneden zakken in wit te houden. Model 4671 is een deux-pièces, waar van het geplisseerde rokje, de das en de oploopende bies op de jumper van ge werkte of effen toile of shantung zijn. Het japonnetje laat zich zonder das ook heel goed als wandel- of namiddagjapon dragen. POLA TOMATENGERECHTEN (op verzoek) Tomatensoep 1% pond tomaten 150 gram boter stuk ui laurierblad een paar stukjes peters;1 e peperkorrels kruidnageltje stukje foelie een worteltje desgewenscht wat thym 1 L. bouillon of water, waarin 3 mag?'" blokjes zijn opgelost 30 gram Siamsago paar druppeltjes citroensap scheutje melk. Bereiding: Verwijder van da tomaten de kelk blaadjes, wasch ze, snijd ze in vieren en smoor ze zachtjes gaar met de boter en de krulden en iets zout gedurende plJ®- 20 minuten. Zeef de masa door een zeef van paarde- haar. Voeg den bouillon of *t water, waar in de bouillonblokjes zijn opgelost er bij en breng de massa aan de kook en strooi er de Siamsago in. Roer er af en toe in, om 't aanbranden der soep te voorkomen en laat haar gaar worden in 15 20 minuten (d. i. wanneer de Siamsago door schijnend is geworden). Maak de soep af met een scheutje melk en een paar drup peltjes citroensap, zoo noodig wat zout en peper (dit laatste moet met wat soep op een lepel worden aangemengd en daar na door de soep geroerd worden). N. B. In plaats van met Siamsago kan de soep gebonden worden met bloem pl.m. 45 gram, Tomatensaus 1 pond tomaten 25 gram boter 30 gram bloem L. bouillon of water, waarin 2 bouil lonblokjes zijn opgelost, stuk ui paar stukjes peterselie een worteltje een paar peperkorrels stukje foelie laurierblad kruidnagel desgewenscht wat thym scheutje melk paar druppeltjes citroensap. Bereiding: Verwijder de kelkblaadjes van de to maten, wasch ze, snijd ze in vieren en smoor ze gaar met iets boter en de krui den. Zeef de massa door een zeef van paardehaar. Smelt de rest der boter in een pan, voeg de bloem toe en roer de massa glad; doe er dan wat tomaten- massa, die eerst vermengd moet zijn met den bouillon of water met opgeloste bouil lonblokjes bij en roer dit weer glad; ga zoo voort tot al de tomatenmassa er bü is. Laat de soep, roerende, 5 minuten gaar koken. Maak de saus op smaak af met melk, druppeltjes citroensap, zout en desgewenscht peper, die op een lepel met wat saus aangemengd moet zijn. Kalfsoesters met macaroni of tomaten saus 5 kalfsoesters, paneerei, paneermeel boter, zout 1 ons macaroni tomatensaus. Bereiding: Wasch de kalf oesters, zcut ze, haal ze door ei dat met wat water is losgeklopt, (paneerei) en vervolgens door paneer meel. Laat de boter in de koekepan warm maar niet bruin worden en bak de oes ters mooi goudbruin en gaarn. Maak de Jus met water af. Breek de macaroni in stukjes van vingerlengte, wasch ze en kook ze in ruim water met zout gaar. Leg het vleesch dakpansgewijs op cen schotel leg er de macaroni om heen en bedek ze met tomatensaus (zie boven). CATHARINA Evenals het bed voor ons volwassenen, is de wieg voor baby het voornaamste meubelstuk. De mooie nauwkeurig afgewerkte wie gen met strooken, linten en strikken ver sierd in teere tinten, zijn voor de meeste ouders, indien men ze niet zelf beltleeden kan, vaak te kostbaar om aan te schaf fen. Ze zijn daarbij zeer besmettelijk, en groeit baby voorspoedig, dan zullen we al heel gauw tot een practischer ledikantje moeten overgaan en heeft de dure wieg, senzij we haar voor voof een volgende baby willen wegzetten, dus afgedaan. De wieg moet niet te veel met gordijnen gesloten zijn, daar licht en lucht beide zoo noodzakelijk voor baby zijn; echter is een schuifbaar gordijn, zooals aan de moderne wieg niet af te keuren, daar te felle zonnestralen buitengesloten kunnen worden; ook als baby slaapt kunnen we hem zoodoende tegen lamplicht be schermen. Onderstaande teekening geeft een practische wieg aan. De opstand met de schuifbare gordijnen kan later, als baby grooter wordt, er afgenomen worden, en er blijft een ledikantje over. We kunnen, als men dit warmer vindt, gedurende de eerste maanden tegen de latopeningen van binnen linnen stof spannen. In de wieg een matrasje met afneembaar overtrek, hetwelk we afzon- delijk kunnen wasschen, is aan te raden. Het is verstandig baby vooral de eerste twee maanden zoo plat mogelijk te leg gen, maar later is een kussentje van varen, niet te stijf gevuld, heel goed; ook neemt men wel een paardeharen kus sentje; de ligging is zacht en gemakke lijk, maar het hoofdje zal er in zakken en overwarmd worden; daarom is een kussentje met een varenvulling meer aan te bevelen. We raden niet aan de geheele matras met een rubber laken te bedekken, daar rubber ongezond is. Een klein stuk onder baby's lijfje is voldoende. Onder baby's hoofdje wordt een zacht doekje gelegd, om het vocht, dat uit het mondje loopt, op te vangen. We koopen voor de kleine wollen dekentjes niet de zoogen. flanelletten dekens, want hoewel deze er op 't oog heel aardig uitzien, geven ze besiist te weinig warmte. Van een zware donzen deken kan men tegen we gedurende de zomermaande:. moeten waken en dat is diarrhee! Menig jong leventje ging in 't eerste jaar ver loren door de noodlottige gevallen van diarrhee. Baby's zijn hiervoor in de warme zomermaanden gevoeliger dan in den winter, dat komt gedeeltelijk, doordat de melk spoediger zuur wordt en door de bacteriën, welke de vliegen meedragen Het is zeker niet noodig hier nog te vertellen, dat vliegen zeer vuil zijn en alles besmetten, zooals bordjes, lepels enz. en daardoor ziekten overbrengen. In de tweede paats heeft baby minde: weerstandsvermogen, doordat de zenuw tjes in de war zfjn van het huilen en hij woelt door de warmte, de temperatuur van baby is hooger. Het is daarom noo dig, dat cD kleine zoo rustig mogelijk gehouden - en niet te dik gekleed wordt. Zonder last van insecten of tocht te hebben moet hij zoo frisch mogelijk liggen. Licht, lucht en rust spelen in den zomer vooral cen groote rol. We moeten zorgvuldig te werk gaan met het schoonmaken van flesch en speen; dan moeten we goed letten op de melk zelf; zoodra we deze in huis krijgen, wordt ze zonder uitstel gekookt, laten ze een tijdje doorkoken, koud worden en zetten ze neer op een koele plaats. Als de melk in de flesch wordt gedaan, filteren we ze door een schoon gazen doekje. Staat de melk soms een heelen warmen dag, dan geve men ze, al is ze ook ge kookt, toch niet meer aan baby, want al is ze oogenschijnlijk nog goed, toch is ze dikwijls niet meer in goede conditie; bij weder opkoken zal men dit kunnen con- stateeren, doordat de melk doorloopt. Men mag dus zelfs niet twijfelen, doch geve baby liever versch gekookte melk, dan melk die reeds een heelen dag staat. Alvorens we eenig voedsel, voor den kleine bestemd, aanraken, maken we eerst goed onze handen schoon met een tandenborstel, water en zeep, want het minste vuil, dikwijls met het oog niet te zien, kan leiden tot de zoo gevaarlijke zomer-diarrhee. Men moet ook voorkomen, dat baby te vlug drinkt en te veel melk opeens krijgt. Het is het beste in 't midden de voeding even te onderbreken en baby even heel rustig tegen u aan te houden; dit rustig houden gebeurt ook even r.a het beëindigen der voeding. Leggen we baby direct in zijn wiegje, nog niet altijd zeggen, dat zij 't meeste j dan kan het gebeuren, dat hij koppig warmte geeft; 't tegengestelde is vaak j begint te trappelen, zich wil oprichten, waar; een licht voelende donzen deken is hetgeen voor het genoten voedsel slecht ideaal; zij drukt niet te zwaar op baby's is. lijfje en geeft heerlijke warmte. j Ook vermijden we volstrekt direct na Om zoo'n donzen deken, welke vaak de voeding met den kleine te dollen of nog al kostbaar en ook besmettelijk is, kunnen we een hoes maken met ruim aangezette strook, van batist of een andere doorzichtige witte gaasstof (fig. 2). De hoes kunnen we zoo nu en dan wasschen. De deken kunnen we ook over een wagen gebruiken als baby mee uitgaat. Een schermpje om baby tegen tocht te behoeden, is heel goed om aan te schaf fen. Bij koud weer vergeten we niet de hem steeds aan verschillende familie leden in handen te geven; dit is trou wens altijd af te raden. Het even rustig houden doet het op- boeren vergemakkelijken. Voor het vele in de handen nemen zal baby een deel van het voedsel zuur teruggeven en de rest van het voedsel, dat ook zuur is, en binnenblijft, zal vooral met de hitte, diarrhee veroorzaken. Lette men goed op de verschillende oorzaken, dan zal men zeker minder overtrokken warm-waterkruik in de wieg Drees behoeven te koesteren voor de ge- te leggen; baby zal u daarvoor dankbaar vaarlijke ziekte, zijn, want koude voetjes Is zeer slecht. ANEMOON. Zdümergevaren Er is één ziekte waar- van al onze modellen die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan „Het Patronen kantoor". Post bus no. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dames- kleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a ƒ0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd k ƒ0.35. elk patroon handlei ding voor het knippen en naaien benevens een ver kleind* patroonscbet* -A Franco toezending, direct na ontvangst van bestchj ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummeo van het model en het blad* waarin het voorkomt, bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lich recht onder de ktaso door* gewQQ# glad zonder toegift* Mnhidfcfcrtfc.cn .V" "'Vf irf-s*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9