JP piTf fel □CGÖ30QDCX GBCCT3 m Wanneer zijn we oud? Voordeelde Zomerjaponnetjes Koffers pakken A 'Sjver tuin-anjelieren Aluminium, vuurvast aardewerk en vuurvast glas boktlfsojOdcs ©ta&caia üce Recepten voor de Keuken mm xkrn&M n jsKTK fmïJi't? dK\l d Het is een bekend feit, dat vroeger de nenachen eerder oud waren dan tegen woordig, nu betere begrippen heerschen betreffende hygiëne, nu iedereen de waarde kent van lichaamsbeweging en juiste doelmatige voeding. In den tijd van Vondel was een man °ud als hij veertig jaar was. Walter Scott betreurde op vijf-en- vijftigjarigen leeftijd het feit, dat hij een °ude man geworden was. En ar. Samuel Johnson heeft eens ge- zeBd, dat een man van vijfendertig jaar bet hoogste punt van zijn leven heeft bereikt en dan bergafwaarts gaat. Maar ook waren er ten allen tijde mannen, die jong bleven ondanks verge vorderden leeftijd. Bismarck was in zijn volle kracht toen hij over de zeventig Was. Titiaan, de groote schilder stierf toen hij negen en negentig was en werkte tot aan zijn e'.nde, Goethe beëindigde zijn Eaust pas op tachtigjarigen leeftijd. Eaplace de groote astronoom was acht enzeventig jaar toen de dood hem ver- vastte bij zijn werk en stervende beklaag de hij er zich over zoo weinig te weten en zoo ontzaglijk veel niet te weten. Zou dit niet het geheim zijn van oud worden of jong blijven, wanneer onze jaren voortschrijden? Zoo lang we nog Willen zorgen, willen werken, willen we ten, willen leeren, zoo lang blijven we jong. A's onze belangstelling levendig blijft voor menscben en dingen om ons been, als we een doel hebben, dat we Willen je reiken, een bezigheid die ons bef js, of waarvan we iets goeds verwachten vor ons zelf of voor an deren, dan zullen we jong blijven on danks grijzende haren en fijne rimpeltjes. Zoo op een zekeren leeftijd, de een Vroeger, de ander wat later, krijgen we die neiging om ons terug te trekken uit het leven. We voelen onze belangstel- hng voor allerlei werk verflauwen, we zien op tegen alle vermoeienis en zitten befst maar stilletjes thuis te soezen. Geven we zonder meer aan die nei gingen toe, dan worden we oud, niet al teen uiterlijk, maar ook innerlijk. En Waarom zouden we oud willen worden, zoo lang we nog jong kunnen zijn? Er is immers zoo veel in het leven,-dat onze belangstelling waard is, er is voor ons al len werk waardoor we ons zelf en an deren het leven beter en aangenaam kunnen maken. Hebben we geen nabestaanden om voor te zorgen, zijn er dan niet vele medemen- schen, die hulp noodig hebben? Ook de een of andere liefhebberij kan ons jong houden. Maar we moeten iets hebben, iets dat onze gedachten bezig houdt, iets waar we onze krachten aan kunnen wij den. Het kan een tuintje zijn, dat we zelf bewerken, het zou zelfs zoo iets kunnen wezen als postzegels-verzamelen. Dan spelen natuurlijk lichaamsverzor ging en kleeding een groote rol. Vroe ger was de vrouw van veertig jaar oud en ze kleedde zich als een oude vrouw. Nu kan 'n vrouw van veertig jaar er charmanter uitzien dan 'n jong meisje. Zij denkt er nog lang niet aan zich als een oude dame te kleeden en ze be hoeft dat ook volstrekt niet. Zij heeft met wat meer zorg haar kleeren te kie zen, dan het jonge meisje, omdat zij niet alles dragen kan, wat een jeugdig figuurtje kleedt, maar meer dan ooit wordt in onzen tijd door de groote mo de-ontwerpers rekening gehouden met de meest flatteerende kleeding, juist voor de vrouw tuschen de dertig en veertig en ouder. Maar alle uiterlijke lichaamsverzorging zal weinig doeltreffend zijn wanneer de vrouw ook niet haar innerlijk jeugdig weet te houden. Wat is een rimpelloos gelaat zonder uitdrukking? Wat voor charme heeft zelfs de best gekleede vrouw, wanneer zij niets anders in haar voordeel heeft? Belangstelling in het leven, in men- schen en dingen om ons heen, een schoone gedachte om te koesteren, een nobel doel om na te streven, het weer spiegelt zich alles in gelaatsuitdrukking en bewegingen, zoodat niet alleen de geest er jong en frisch door blijft, maar ook het lichaam, L. T. Koffers pakken! Een heel voorname bijkomstigheid van de vacantiereis, die er mee wordt ingeluid en die er weer hiee eindigt. Natuurlijk is hier het streven om zoo véél mogelijk zoo doelmatig mogelijk in be koffers te pakken. Schoenen kunnen borden opgevuld met flacons, schuiei- tjes en dergelijke. Breekbare dingen wor sen in papier gepakt en dan zorgvuldig verdeeld tusschen ondergoed en kleeren, Housen zijn uitstekend om er hier en baar kleine holletjes mee op te vullen. Voor japonnen en heerenpakken zijn groote platte koffers de meest geschikte. De kleeren kunnen dan zoo ver mogelijk Worden uitgespreid. Wel zullen ze het er nieb geheel en al zonder kreukels afbrengen, maar als men na aankomst aan het doel, zoo spoedig mogelijk weer be koffers uitpakt en jurken en pakken over kleerhangers uithangt, zullen die Hreukels spoedig weer verdwijnen Nu kan het echter d-it men een japon heeft, die niet gemakkelijk te verpakken is, of die zeer gemakkelijk kreukt en die men dadelijk na aankomst wil dragen. Dan is er 'n uitstekend mid del om hem, zonder gevaar voor kreu ken, mee op reis te nemen. Men kan n jurk niet gewoon op den arm mee op reis nemen, een mantel echter wel. Wat is er nu gemakkelijker dan zoo'n jurk door een mantel, dien we willen meene men te camoufleeren? De mantel wordt open op 'n tafel ge legd en de japon er boven op, zóódat de mouwen van de jurk in die van den mantel kunnen worden gestoken. Bij de schouders wordt de jurk met 'n paar sluitspelden aan de schoudernaden van den mantel vastgespeld; de mantel wordt van voren over de japon heen dicht geknoopt en kan dan gewoon over den arm worden meegedragen en in den trein worden opgehangen. Simple comme bonjour. MARJOLIJN. Ik heb sommige amateur-tuiniers wei hooren zeggen, dat ze geen anjers in den tuin wh*-" hebben, omdat ze er zoo on- oo" wanneer ze eenmaal zijn ui t is werkelijk geen reden, o, re vaste-planten heelemaal te - meer, daar het euvel met een kennis van zaken te verhelpen is. De reden van die onooglijkheid is na melijk, dat men de oude planten jaar m, jaar uit op hun zelfde plekje laat staan, in plaats van ze te vervangen door nieuwe, gewonnen uit „afleggers" of door stekken. Er zijn er zelfs, die de lange omgevallen stengels der uitgebloeide anjerplanten, liever dan ze over den grond te zien slin geren, bedekken met een dun laagje aarde; en hoewel dit bijdraagt tot een netter aspect van den tuin, is het toch niet verstandig, daar de stengels dikwijls rot ten en de heele plant dan verziekt. Een volmaakte anjerplant moet goed jong zijn, en hoewel de vermenigvuldiging door middel van de z.g. „afleggers" wel de gemakkelijkste en veiligste manier is, valt het niet te ontkennen, dat de mooiste bloemen, en die welke met de prijzen gaan strijken op tentoonstellingen, gekweekt zijn uit stekken. Velen weten niet goed, wat wel de gunstigste tijd is voor het stekken van anjers. Wel, het hangt er heelemaal vanaf, of men de stekken wil laten wortel schie ten in den vollen grond of onder glas. Indien men geen kasje of groot broeiraam bezit, is de beste tijd voor het verstekken einde Juli of begin Augustus, wanneer er redelijke kans bestaat, dat de stekjes goed weer zullen treffen om wortel te schieten. Wil men de stekjes echter onder glas planten, dan is da beste tijd om ze van de moederplanten af te nemen: gedurende December en de eerste maanden van het nieuwe jaar. Dit is logisch, daar een klein stekje, onttrokken aan de bescherming van de moederplant, maar een zwak dingetje is, en 't best zal trachten wortel te schieten op een tijd dat de meeste planten, sterk van nature, maar beschermd door glas, aan niets anders denken dan aan groeien. Anjerstekken dient men te kiezen uit de stoere loten, die de volle lengte van de andere stengels bereikt, maar niet gebloeid hebben. De stekken moeten een „hieltje" heb ben, dat wil zeggen, een stukje van den bast van den stengel moet onderaan uit steken, zooals men dat wel eens ziet ba taaie stengels, die slordig zijn afgerukt Dit hieltje moet netjes puntig gefat soeneerd worden, en voorts moeten vier of zes van de onderste bladen worden weggesneden vóór het stekje in den grond wordt gestoken. Het vraagstuk van het materiaal voor dit uitplanten is zeer belangrijk, daar de wortelvorming snel en gezond dient te zijn. Daarom is het, wanneer de stekjes in den vollen grond geplant worden, beter, wat potten of kistjes met speciaal toebe reiden grond in te graven, dan te trachten, de aarde zelf in de juiste verhoudingen te brengen. Sommige aarde is van nature zóó fijn en zacht, dat alles er wortel kan schieten, maar dit is ongelukkig een uit zondering op den regel. Onthoud, dat ge uw anjers niet moet kweeken in het bijna voedselloos mengsel, waarin ze wortel geschoten hebben. Uw doel is slechts, de stekken tijdelijk te planten in een grond, die weer gemak kelijk van de wortels kan worden afge schud: zuivere, fijn-gezeefde leem, ge mengd met ruimschoots schoon, scherp zand, is uitstekend. Ja. 't zou zelfs beter zijn, zuiver, scherp zand zonder eenige bijvoeging te gebruiken, dan rottenden or- ganischen mest. die de jonge plantjes heel licht schimmelziekten zou kunnen bezor gen. CROCUS Er zijn werkelijk geen kapitalen voor noodig om er 's zomers aardig uit te zien. Met een paar meter van die vroolijk bedrukte stoffen, zooals er op 't oogen- blik te kust en te keur tegen zeer °lage prijzen te krijgen zijn, kan men wonde ren verichten. Bijzonder aardige effecten kan men verkrijgen door 't combineeren van effen en bedrukte stoffen. Fig. 4744 geeft een voorbeeld van een dergelijke stoffencombinatie. Het boven stuk dezer japon is van licht blauwe mousseline. De onderkant en de breede biezen op 't corsage van bijpassend ge bloemd materiaal, kraag en manchetjes van wit batist. 4843 (x). Wordt gedacht in gebloemde voile. De garneering bestaat hier uit 'n aardige kraag met fladderenden strik en manchetjes van wit batist. 4735. Een geschikt modelletje om te worden uitgevoerd m een van de nieuwe Vlisco stoffen. Het corsage bloest een weinig over een soepel ceintuutje. De ruime tunique loopt cp zijde en van achter op en wordt aan de taille met een strik gesloten. (x) is niet voorradig, doch wordt des- gèwenscht binnen 2 dagen tegen maat- patronenprijs geleverd. </0*VV Tooneel: het een of ander huishouden. Personen: een man en een vrouw. Ot Komt er minder op aan wiel. De Man: 7kijkt uit zijn krant op) Zeg, heb je dat gelezenDe Vesuvius werkt weern 9 ik wist niet eens dat die het De Vrouw: (zonder veel belangstelling) O j werk had neei gelegd...... krant interesseert, dat is het De Man: (geërgerd): Het eenige wat jou in ae urativ feuilleton lezen er staat toch nooit wat bizonders De Vrouw: Waarom zou ik kianten ie zen in Ik heb wel wat anders te doen. De Man- (hevi- sarcastisch) O, zoostaat er toch nooit wat bizonders m Ja je hebt het nogal erg drukEen mooie boelDat heeft nou stem recht en ze weet niet eens wat er in de wereld te koop isHier probeer je eens een beetje meer te interesseeren voor de dingen, die een beschaafd mensch behoort te weten. (Hij geeft haar de krant). De Vrouw: (na eenige seconden) Gouverneur Fruytierwie is dat mannie. De Man: (zonder op te kijken) Watteo gouverneur Fruytier? Dat is de nieuwe Fransche minister-president. De Vrouw: Waarom hadden ze daar een nieuwe noodig? Briand was toch goed? De Man: O, maar die ligt er allang weer uit. De Vrouw: Daar heb je me nooit wat van verteld. (Ze leest door. Na een halve minuut) Mannie De Man: (lichtelijk ongeduldig) Wat is er nou weer? De Vrouw: Daar staat, dat de Belgische frank naar beneden is gegaan. Waar is die dan naar toe gegaan? De Man: Nee, dat begrijp je niet goedAls er staat, dat de Belgische frank naar beneden is gegaan, dan beteekent dat, dat ie niet naar boven is gegaanBegrijp je? De Vrouw: (met veel overtuiging) Nee De Man: Probeer je het nu eens goed in te denkenZulke dingen moest je toch weten ais je in de wereld wilt verkee- renKijk, er wordt bedoeld, dat de Belgische frank vandaag niet zooveel waard is als gisteren. (Het blijft een volle minuut doodstil. Dan barst de Vrouw in een luiden lach uit. Deze lach mag van zilver zijn). De Vrouw: Nee maar, zie je wel, dat je me voor den gek houdt Een frank is doodgewoon geld net zoogoed als onze gulden geld is Hoe kan een gulden vandaag nu minder waard zijn dan gisteren? De Man: (hij zou een antwoord kunnen.geven, maar is verstandig genoeg om in te zien, dat het nergens goed voor is. De Vrouw: (na 25-seconden) Mannie De Man: (zegt iets onfatsoenlijks. Hier kan men rekening houden met het gehalte van zijn publiek. Er wordt gebeld en als de Vrouw is heengegaan om open te doen, moffelt de man de krant ergens weg. Het scherm daalt uiterst langzaam en we mogen veronderstellen, dat de Man de Vrouw nooit meer gevraagd heeft de krant te lezen. (Auteursrechten voor vertaling en opvoering voorbehouden. Voor eventueele nadere inlichtingen wende men zich rechtstreeks tot den schrijver, bij wien tevens de bijbehoorende muziek te verkrijgen is). jmtiivi rif;?!»'1 chresten; Gevulde. boekjes 6 stuks) Voor het vulsel gram stukje ui; 15 gram boter; VA d.L. verdunde brum n jus oi bouillon; peterselie; peper, zout, noot; 1 a IK glad afgestreken eetlepel bloem Voor de pannekoekjes: 100 gram bloem; 1 ei; 2K dtli. melk; iets zout; boter. Bereiding: Hak het stukje ui heel fijn, fruit het in de boter, zorg, dat het licht van kleur blijft. Voeg de bloem toe, roer de mas sa glad. Voeg hierbij, steeds .oerende, de verdunde jus of bouillon. Laat deze saus 5 10 minuten doorkoken. Voeg het fijn gehakte vleesch toe, eveneens de gewas- schen en fijngehakte peterselie. Maak de massa op smaak af met peper, zout en noot. Maak voor de pannekoekjes een be slag. Doe daarvoor de bloem in 'n kom en maak in het midden een kuiltje. Breek hierin een ei, voeg een deel van de melk toe, iets zout en begin van 't midden uit, h«.t meel aan te roeren. Voeg zóóveel melk toe, dat het meel juist gebonden is. Roei- er de klontjes uit en doe er de rest van de melk bij. Bak van dat deeg in een fckoekepan dunne pannekoekjes. Leg in het midden, deel van het pannekoekje be dekkend, .-at van de vleeschfarci; sla ver volgens den pannekoek in drieën en doe hem op een verwarmden vleeschschotel. FRITURES 60 gram bloem; 1 ei; 1 d. L. bier; iets zout; frituurvet. Bereiding; Doe de bloem in een kom, breek een ei in het kuiltje in 't midden en een ge deelte van het bier, dat men van te voren een tijdje open heeft neergezet om het koolzuur gedeeltelijk te laten ontsnappen en iets zout. Roer het meel aan tot een volkomen gladde massa; voeg de rest van het bier toe. Doe dit beslag in een hoog potje of bouillonkop en laat het, onder af en toe roeren, een poosje staan. Maak het frituurijzer goed heet in het frituur vet, dat dampend moet zijn, laat het dan afdruipen, doop het even tot onder den rand in het beslag, laat de friture een oogenblik opdrogen en bak de friture in het beete vet mooi goud-bruin, üicat ze omzichtig van het ijzer. Laat ze op giauw papier c%en m.lekken. Vul ze met een ra SOcit 611 presenteer ze op een sctio.,01 me een gevouwen vingerdoekje bedekt. CATHARINA. De pot kan den ketel geen verwijt meer maken, gedurende de laatste jaren, daar de moderne ketel alle verwijt met een stralenden blik kan weerstaan. We zien prachtexemplaren, wat betreft 't gemak. Het glimmend oppervlak wordt heden gemaakt van aluminium, en mo dern gekleurd emaille, zooals hard rood, oranje-bruin, geel, enz. In de verschillende keukens wordt op gas gekookt, en dit brengt den wensch mede, om voorwerpen, waarin gekookt wordt, uit te voeren in een licht soort materiaal, wat goed de warmte doorlaat. De zware zwarte potten gebruikten we vroeger op 't kolenvuur, voor gas zijn ze echter te oneconomisch, de lichtere soor ten materiaal geleiden de warmte beter en dit bespaart tijd en geld. Vooral de ketels willen we hier noemen. Een aluminium ketel is gemakkelijk te hanteeren, en 't water er in komt spoe diger aan de kook. I Het hengsel wordt gewoonlijk gemaakt van ijzer met een geïsoleerd handvat van. hout, porselein, riet, enz. Enkele ketels zijn uit één stuk, de bo dem zonder naad, en de tuit zonder vouw. Zulke ketels van gegoten alumi nium zijn wel even kostbaarder van aan schaffen, maar zij zijn ook veel duur zamer. Zagen we altijd ronde ketels, thans zien we ketels met b.v. één platten kant, deze zal tegen een muur geplaatst minder ruim te innemen, een ander ruimte winnend model is, een langwerpige ketel, met twee platte kanten opzij; welke gemakkelijk geplaatst kan worden tusschen twee mo derne aluminium pannen, met één plat ten kant, zie middelste teekening; dit be spaart werkelijk veel ruimte op 't fornuis. Deze ketels hebben ook veel 't voordeel, dat 't deksel niet kan afvallen, en zoo doende een pijnlijk branden van de han den kan veroorzaken, er zitten n.l. van binnen aan 't deksel twee veeren. Een andere ketel heeft zijn deksel aan den voorkant bovenop, inplaats van in het midden onder 't hengsel; dit is ge daan voort 't gemakkelijk vullen, daar anders op de gewone wijze 't hengsel vaak in den weg zit bij 't vullen onder de kraan. Ketels, welke aankondigen, dat het wa ter kookt, de z.g. fluitketels, zijn nuttig, zij verminderen het gevaar, van den ke tel droog op 't vuur te laten staan. Er zijn enkele ketels met een gegroefd omhulsel, waarvan men beweert, dat 't water daarin eens zoo vlug kookt, door dat de warmte rondom wordt verzameld, en door het omhulsel wordt vastgehou den. Het omhulsel is van Ijzer gemaakt, en kan bij 't schoonmaken afgenomen wor den. Een andere nieuwe vinding is een ketel met een bekervormig deksel, 't welk over de opening sluit, en waarin een ei gekookt kan worden in den heeten stoom. Bij 't gerief in de keuken hebben we in den laatsten tijd geen gebrek aan keus, wat betreft vuurvast aardewerk. Kook- en stoofpotten, geheel gegla zuurd, of ongeglazuurd aan den buiten kant, in roodbruin, oploopend oranje, groen, wit, enz., van eiken vorm en groot te, ook vuurvaste glazen schotels en pot ten, waaronder theepotten, in zeer aan trekkelijke vormen. We zien b.v. alleraardigste potjes, voor één persoon, waarin we soep opbrengen. De verschillende gepaneerde gerechten, soepen, visch, gestoofde groenten, enz., zijn heerlijk, wanneer we ze zoo gloeiend uit den oven in denzelfden pot of schotel kunnen opdienen. Vuurvast aardewerk ziet heel fijn, dus zal op uw tafel zeker niet misstaan. Ze zijn ook zeer gemak kelijk, wanneer we iets bewaren willen in den oven voor een laatkomenden gast of huisgenoot. ANEMOON MtOrti; KJ*'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9