VERKOOP OP AFBETALING EN HUURKOOP iPURÖL GOUDEN HARTEN Smetten, Doorzi{{en Stukloopen der Huid DRINGEND VERZOEK OM WETTELIJKE REGELING FEUILLETON TWEEDE BLAD PAG1SMA 2 LICHT- EN SCHADUWZIJDEN. UITVOER VAN BEENDEREN. MARGARINE UNIE. DE RELATIE TOT LEVER BROS. DE ECONOMISCHE, SOCIALE EN JURIDISCHE ZIJDE VAN DE KWESTIE Onderzoek van de commissie, ingesteld door het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond DE CONCLUSIES In de maand Maart 1927 werd door het hoofd bestuur van den Ned. R.-IC. Middenstandsbond een commissie ingesteld tot onderzoek inzake verkoop op afbetaling en huurkoop. De com missie, bestaande uit de heeren prof. mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag, voorzitter dr. J. van Beurden, Heeswijk; mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg Hubar, Rijswijk, leden en mr. F. Biel iers, Rotterdam, secretaris, heeft haar verslag uitgebracht, dat zal worden behandeld op het van 24 tot 26 September te Almelo te houden Achtste Congres van den Ned. R.-K. Midden standsbond. Zij, die van de commissie een pertinente verklaring „vóór of tegen het koopen op afbe taling" hebben verwacht, zullen zich in die verwachting teleurgesteld zien, lezen we in het verslag. Evenals zoo vele andere maatschap pelijke verschijnselen heeft ook het koopen op afbetaling zijn licht- en schaduwzijden. Wel heeft de commissie er naar beste weten naar gestreefd deze beide zijden zoo duidelijk moge lijk aan den dag te doen treden en hier en daar met nadruk den vinger te leggen op de ern stige mistoestanden, waartoe het afbetalings- stelsel In sommige opzichten heeft geleid. De Commissie verstaat onder „Afbetalings- stelsel" de gezamenlijke systemen, die tot doel hebben den omzet te vergrooten, door middel van het doen stijgen van de koopkracht van het publiek door gemakkelijke betalingswijze in termijnen, dus zoowel het huurkoopsysteem als de financieering van koopovereenkomsten door bepaalde maatschappijen. Achtereenvolgens worden in het verslag drie jijden van het vraagstuk in het kort behandeld *n wel: de economische, de sociale en de juri dische. Ten slotte besluit het verslag met een samenvatting en conclusie, welke luiden als volgt 1. Bij de beschouwing van de economische en sociale zijde van het afbetalingsstelsel moet rekening worden gehouden met het verschil, of iemand op afbetaling goéderen koopt van productieven of van consumptieven aard. 2. Aanvankelijk zal de toepassing van het afbetalingsstelsel in een bepaalde branche lei den tot vergrooting der productie en daling der productiekosten. Vroeger'of later zal echter het oogenblik komen, dat de vraag vermindert. Na tijdelijken opbloei zal dan een depressie volgen. 3. Vooral voor minder-kapitaal-krachtige ondernemers, als koopers optredende, zal het afbetalingsstelsel een steun zijn. Feitelijk doet het niets anders dan hun crediet verschaffen met roerende goederen tot zekerheid. Vanzelf leidt dit echter tot een sneller toeneming van het aantal kleine ondernemers, waardoor over productie en zeer felle concurrentie in de hand gewerkt worden. 4. Zoowel bij dalende conjunctuur als bij stijgenden rentestandaard zullen door een uit gebreid afbetalingsstelsel vele ondernemingen in ernstige moeilijkheden komen. De afbe talingen zullen minder geregeld binnen komen, voor het opgenomen kapitaal zai hooger rente moeten worden betaald. 5. De economische nadeelen en gevaren aan het afbetalingsstelsel verbonden zullen des te ernstiger zijn, naarmate het stelsel in sneller tempo ingang en verbreiding heeft gevonden. 6. Wat den Middenstand betreft, hij zal van de economische voordeelen van het afbetalings stelsel kunnen profiteeren, indien hij het kapi taal voor de financiering ervan ter beschikking heeft, of kan krijgen en de bekwaamheid aan wezig is, het te administreeren In ieder geval is het voor hem beter bepaalde goederen op afbetaling, dan met eenigszins lang crediet te verkoopen, omdat hij in het eerste geval meer waarborg heeft. Maar ook de economische na deelen zullen voor den Middenstand aanwezig zijn. Zeer te betwijfelen valt, of het risico, dat het afbetalingsstelsel medebrengt, door den Middenstand kan en mag gedragen worden. Be denkelijk vooral is het, wanneer de Midden stand in afhankelijkheid komt van agenten of financieringsmaatschappijen. Tegenover beiden staat hij zwak, terwijl de kosten stijgen. 7. Indirect is het afbetalingsstelsel, door anderen toegepast, voor den handeldrijvenden Middenstand een nadeel. Doordat de koopers, door afbetalingscontracten gebonden, over een betrekkelijk groot deel van hun inkomen de vrije beschikking verliezen, zal de omzet van den winkelier verminderen. De luxe uitgaven, waartoe men zich door het afbetalingsstelsel laat verlokken, zullen op de uitgaven voor min of meer noodzakelijke levensbehoeften uitge spaard moeten worden. Het geven van persoon lijk crediet aan zoodanige koopers wordt bo vendien gevaarlijker. 8. Het afbetalingsstelsel leidt er toe, dat het publiek, vooral voor consumptieve doeleinden, hoven zijn betaalkracht koopt. Wie a contant of op korten betalingstermijn koopt, zal voor zichtiger zijn dan hij, die koopt op gemakke lijke maandelijksche afbetalingen. Weelde-uit- gaven worden daarom door dit stelsel bevor derd. 9. De nadeelige sociale gevolgen van het afbetalingsstelsel blijken vooral in de arbeiders gezinnen, die er door verleid worden boven hun stand te leven en in de verzoeking komen zich aan verduistering schuldig te maken. Het sparen wordt er door tegen gegaan, terwijl de voeding van het gezin er onder lijdt. Bij de middenklasse schijnen deze nadeelen minder te worden aangetroffen. 10. Er is geen voldoende rechtsgrond om het afbetalingsstelsel bij de wet te verbieden. Wel zal de wet zich tegen de meest ernstige mis bruiken kunnen keeren. 11. De wet bepale, dat de verkooper niet het recht heeft de overeenkomst vervallen te ver klaren met verlies der betaalde termijnen, of het geheele saldo der koopsom op te vorderen bij wanbetaling van één termijn zonder in- gebreke-steliing; dit moet eerst kunnen ge schieden na wanbetaling van twee opvolgende termijnen, nadat den kooper minstens acht dagen voor het verval van den tweeden termijn, hij exploit of aangeteekend schrijven is aange zegd, welke maatregelen zullen genomen wor den. 12. De wet geve duidelijk omschrijving van de afbetalingsovereenkomst en hare rechtsge volgen. 13. De wet bepale, dat in geval van ontbin ding der overeenkomst wegens wanbetaling de verkooper niet gerechtigd is de reeds be taalde termijnen zonder meer te behouden en bovendien de verkochte zaak terug te nemen. Op vordering van den kooper moet hij verplicht zijn het goed in het publiek te verkoopen en de opbrengst te verrekenen met bet nog ver schuldigde saldo, terwijl het eventueel mindere door hem aan den verkooper binnen redelijken termijn moet worden afbetaald. 14. De wet bepale, dat de kooper, ook na de wanbetaling bevoegd blijft zicb alsnog den eigendom van het verkochte te verzekeren door betaling binnen korten termijn van het saldo van den koopprijs. 15. De rechter verkrijge de bevoegdheid een huurkoopovereenkomst, welke den kooper de verplichting oplegt een buitensporigen prijs te betalen, of welke voor den kooper oneven redig zwaar lijkt te zijn, nietig te verklaren of te mitigeeren. Hierdoor zal het „agentenstel sel", het dusgenaamd „overkoopen" en het eischen van een buitensporige rente (subsidiar hoogen koopprijs) worden tegengegaan. 16. Er wordt gevormd een landelijk comité, samengesteld uit vertegenwoordiger» der diverse georganiseerde maatschappelijke groe pen, van belanghebbenden bij een normale ont wikkeling van het afbetalingsstelsel, welk comité het publiek ter zake van afbetaling voorlichting verstrekt en waaraan door de ver tegenwoordigde organisaties eventueele mis bruiken bij koop op afbetaling worden gesig naleerd met het doel deze door het comité, na onderzoek ,te doen publieeeren met inbegrip van den naam der betrokken op afbetaling le verende personen, een en ander teneinde door het uitoefenen van preventieven invloed een laakbare toepassing van het afbetalingsstelsel zooveel doenlijk tegen te gaan. Resolutie van het bondsbestuur Naar aanleiding van het verslag wordt voor het Congres te Almelo door het bestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond de volgende resolutie voorgesteld: 1. Tegen het koopen op afbetaling van goederen voor productieve doeleinden zijn, op zichzelf beschouwd, geen bezwaren in te bren gen. Het koopen op afbetaling van goederen voor consumptieve doeleinden echter, leidt in de practijk in menig geval tot sociaal-onge- wenschte gevolgen. 2. Voor den middenstand als geheel en ook in den regel voor den middenstander individueel beteekent het afbetalingsstelsel een verzwaring van zijn positie in het huidig economisch leven, al biedt voor den middenstander verkoopen op afbetaling meer waarborgen dan verkoopen op lang crediet zonder onderpand. 3. Overigens is de verkoop op afbetaling een internationaal verschijnsel, dat gepousseerd wordt door de producenten en gewild door bet publiek, en waarvan nog niet valt te zeggen welken omvang het in de toekomst, speciaal in bepaalde branches, zal aannemen. 4. Waar aan een wettelijk verbod van het koopen op afbetaling niet kan worden gedacht, wordt de middenstander, die zich genoodzaakt ziet op afbetaling te gaan leveren, voor de taak geplaatst het stelsel en sociaal en economisch opzicht zoo goed mogelijk toe te passen. 5. Overeenkomstig conclusie 16 van het „rapport der Commissie-Aalberse tot onderzoek inzake den verkoop op afbetaling en huurkoop", ingesteld door het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandshond, worde uit de organisa ties gevormd een landelijk comité van voorlich ting en waarschuwing. 6. Noodzakelijk is de totstandkoming van een wettelijke regeling van het afbetalingscon tract, in den zin van het voorgestelde in con clusies 11, 12, 13, 14 en 15 der Commissie-Aal berse. Hierbij worden tevens aan den bona fide- verkooper het terugvorderen van het verkochte, wanneer daartoe termen zijn, gemakkelijker gemaakt. 7. In aansluiting aan het neergelegde in con clusie 4, onderzoeke de hondof, en zoo ja, welke middelen kunnen worden beraamd, waardoor de middenstanders, die op afbetaling moeten leveren of koopen op zoo billijk mogelijke voorwaarden worden gesteund in hun behoefte aan een financieering hunner afbetalingscon tracten en aan goede informaties en incasso's. UIT HET MIJNBEDRIJF NEDERLANDSCHE CONFECTIEFABRIEK „NECOFA". Tot uitbreiding besloten. Aam het jaarverslag ontloenen wij: Het jaar 1928 is wederom gunstiger geweest dan zijn voorganger, hetwelk in een hooger winstsaldo tcit uitdrukking komt. De pro ductie is verder gestegen en zelfs in die mate, dat de fabriekscapaciteit te klein bleek. De afgeloopen maanden van het jaar 1929 brachten Wederom een stijging van omzet en productie, zoodat een voorziening in den geest van vergrooting der fabriek urgent wordt. Besloten is de destijds voor eventueele uit breiding aangekochte panden in de Roómolen- straat te doen verbouwen om op deze wijze de vereischte fabrieksruimte te kunnen verkrij gen. Aangezien wij het in het belang der ven nootschap achten deze uitbreiding uit eigen middelen te bestrijden, hebben wij voorgesteld ook ditmaal de behaalde winst geheel tot ver sterking der innerlijke positie aan te wenden. Voorgesteld wordt op onroerende goederen 2500, op installatie 3439 af te schrijven, zoo dat de respectievelijke boekwaarden 122.500 en 17.500 zullen bedragen. De liquidatie der mantelafdeeling is geheel afgewikkeld en het verlies op de tot dat doel gevormde reserve afgeboekt. Voorgesteld wordt uit de winst weder een bedrag van 5000 bij de reserve debiteuren te voegen. De dubieuse debiteuren komen hierdoor op een boekwaarde van 1, terwijl het restant dezer reservereke ning onder crediteuren is ondergebracht. Het batig saldo over het afgeloopen boekjaar bedraagt 33.347, zoodat onder hijvoeging van de onverdeelde winst van 1927 1661 voor ver deeling in aanmerking komt een bedrag van 35,008. verzacht en geneest men met Dooien 30-60 cn 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. eo Drogisten De Nederlandsche delegatie ter conferentie te Genève Naar wij vernemen, zal dr. J. A. Nederbragt, chef der Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, de Regeering vertegenwoordigen op de 29 Augustus a.s. te Genève te houden bijeenkomst betreffende de inwerkingtreding van de over eenkomsten van 11 Juli 1928 nopens de uit voer van huiden en beenderen. Als deskundigen zijn aan dr. Nederbragt toegevoegd de heeren mr. W. P. M. van der Loo, secretaris van de Federatie van Vereenigingen van Nederland sche Jjederfabrikanten, te 's-Gravenhage, voor zoover betreft den uitvoer van huiden, en C. B. J. Muller, lid van de firma wed. P. Smits en Zoon te Utrecht, voor zoover betreft den uit voer van beenderen. Vijftienhonderd Amerikanen en Canadeezcn naar de eierveiling Men schrijft ons uit Barneveld: De burgemeester dezer gemeente, de heer J. Westrik, heeft bericht ontvangen, dat in den loop der maand Augustus van het volgend jaar ongeveer 1500 Canadeezen en Amerikanen Barneveld zullen bezoeken. Na afloop van het Wereldcongres te Londen, dat deze vreemde lingen zullen bijwonen, zullen zij een drie- daagsch bezoek aan Nederland brengen. Hun reis-indeeling was echter zoodanig, dat zij niet op Donderdag, waarop de weekmarkt wordt gehouden, doch wel op Vrijdag te Barne veld konden komen, waarom de Amerikanen tot den burgemeester het verzoek richtten, de markt in bedoelde week te willen verzetten op Vrijdag, daar zij speciaal de wereldberoemde eier- en kippenmarkt wenschten te zien. Hier op heeft de burgemeester geantwoord, dat aan dit verzoek, hoe vleiend ook voor deze ge meente, onmogelijk kon worden voldaan, aan gezien Londen er uitdrukkelijk op gesteld is. dat de Barneveldsche eieren, die hier Donder dags ter markt worden aangevoerd, reeds Vrijdagsmorgens in genoemde stad verkrijg baar zijn. Daarop hebben de Canadeezen en Amerikanen besloten hun reisplan naar Nederland in dier voege te wijzigen, dat zij op Donderdag hier kunnen zijn. Na afloop der markt zullen nog eenige groote broedcentrales in opfok-inrichtingen in deze gemeente worden bezichtigd. Reel. 27597 VMSD 15 Hoewel er omtrent de geruchten eener over eenkomst tusschen de Margarine Unie en Lever Bros nog niets definitiefs door de be trokken concerns is medegedeeld, bevatten de Engelsche bladen van gistermorgen verschil lende mededeelingen over deze kwestie. Deze komen op het volgende neer Te Liverpool, waar Lever gevestigd is, is men algemeen van opinie dat de bestaande overeenkomst tusschen de Margarine Unie en het zeepconcern vervangen zal worden door een meer omvattende overeenkomst tusschen de twee partijen. In de bestaande overeenkomst is alleen bepaald dat de Margarine Unie geen zeep zal fabriceeren, terwijl Lever zich niet met de margarineproductie zal bezig houden. Dit contract zou thans op een breedere basis gesteld worden. Bij deze overeenkomst zou dan ook nog een derde toetreden, n.l. de Procter Gamble Co., een zeepconcern te Cincinnatti, dat in het be gin van deze maand een fusie met andere be langen heeft aangegaan, bij welke fusie ook J. P. Morgan betrokken is geweest. Procter Gamble is langen tijd een der felste concur renten van Lever geweest in de Vereenigde Staten en in Canada. De leider dezer Ameri- kaansche firma vertoeft thans te Londen, na dat hij eerst een bezoek heeft gebracht aan Amsterdam. Dit bezoek nu zou in verband staan met een overeenkomst met de Unie en met Lever. Deze beide laatsten zijn nauw betrokken bij plantaardige oliën alsmede bij walvischolie, zoodat de overeenkomst, waarvan hierboven sprake is o.a. wel op den inkoop van deze grondstoffen betrekking zal hebben. DE ROEM VAN HET BARNEVELDSCHE EI Vacantieregeling en loonsverhocginS DE MIJNWERKERSBOND WENSCHT NADER OVERLEG Gisteren kwam de cantact-commissie v3°r het Mijnbedrijf bijeen ter behandeling van d0 aanhangige voorstellen betreffende wijzISisS van de verlofregeling en verhooging van 40 arbeidsloonen. Als resultaat der gehouden besprek werd tussehen de mijndireeties eenerzijds 011 den R. K., den Prot. Chr. en den Neutral011 Mijnwerkersbond overeenstemming verkreS03 op den volgenden grondslag: 1. Het jaarlijksch aantal verlofdagen behoud van loon (dat thans na één diensti30' 2 bedraagt en voor elk verder dienstjaar ®0t één dag stijgt tot een maximum van 8 daSeD1 zal bedragen: na één jaar 3 en voor elk verdeI jaar een dag meer, zoodat na 8 dienstjaren 0eI1 verlof van 10 dagen zal worden genoten. P0 twee extra-verlofdagen toe te kennen aan a!" heiders met 15 of meer dienstjaren, waaUf volgens het vroegere voorstel der directies al leen de ondergronders recht zouden liebb00' zullen ook woTden toegekend aan de b0T0n" grondsche werklieden. 2. Indien buiten den Zondag op een of ®e0t dagen der week niet gewerkt wordt, kan 00 arbeider, die recht beeft op verlof met beh°0 van loon, verlangen, dat die dagen zullen den beschouwd als verlofdagen en dus da*r' over uitkeering kunnen verlangen. 3. De arbeider, die van de eene Limburgs00 mijnonderneming naar een andere overgaf' behoudt zijn recht op verlof. Hij kan van 00 recht evenwel eerst gebruik maken, nadat 00 bij zijn nieuwen werkgever tenminste 3 niaa-1 den in dienst is geweest. 4. Deze wijzigingen van de verlofreg0'11'" zullen een tijdelijk karakter dragen en gel00 voor de jaren 1929 en 1930. 5. De contractueele loonen der onder- e bovengrondsehe arbeiders zullen, voor het tn vak 1 October 1929 tot en met 31 Maart 1®, met plm. 5 pet. worden verhoogd. Het £einJn aeide loon der houwers zal derhalve wor00 gebraeht van 5.70 op 6 per dienst, ter^. de gemiddelde loonen der overige ondergi-0*' sche categorieën in dezelfde verhouding r Worden verhoogd. De minimum-uurloonen 0L bovengrondsehe arbeiders zullen worden K bracht: voor de eerste vakgroep van 52 OP cent: voor de tweede vakgroep van 48 op cent; voor de derde vakgroep van 44 op cent. j. De contractueele loonen der jeugdige ders van 14 tot en met 19 jaar zullen 10 cent die der arbeiders van 20 tot en m0t jaar met 2 cent per uur verhoogd worden- 6. In deze loonsverhooging zullen ook 0 bovengrondsehe arbeiders deelen, welke 0ce een uurloon hebben, dat gelijk is aan of 0 ger is dan de hierboven genoemde nieuwe '°c bedragen. De vertegenwoordigers van den Nederig schen Mijnwerkershond wenschten, alv01' zich over bovenstaande regelingen uit te SP ken, deze aan hun hoofdbestuur voor te De directies verklaarden voornemens te do verbeteringen, welke in bedoelde regeli01',^ voor de arbeiders gelegen zijn, in elk gé"03' 1 te voeren, ook indien het antwoorij van Nederlandschen Mijnwerkersbond van 01t aard zou zijn, dat de wijzigingen niet In,'ilU. overeenkomst met alle organisaties zouden k" nen worden vastgelegd. Ten slotte werd nog behandeld een schril van den Nederlandschen Mijnwerkers0'"1^ waarin werd voorgesteld de kosten, verbo»"1 TXm i X. mV'U pa aan het vervoer naar en van het werk, als vroeger aan de arbeiders te vergoed00 directies deelden mede, dat de redenen. indertijd aanleiding hebben gegeven deze goedingen in te trekken, ook thans nog vo" van kracht zijn, zoodat aan het genoemd0 zoek door haar geen gevolg kon worde» geven. STAKING VAN STRAATMAKERS Conflict te 's Gravenhage Vanwege de atdeeling Den Kaag der Eed0' vei" ratie van Bouwvakarbeiders wordt me' deeld, dat in 'n gisterochtend gehouden gadering van stakers, behoorende tot het i m soneel van den heer Boekee, aannemer v'a" gemeentestraatwerken, besloten is den s'1 in anderen vorm voort te zetten en den Boekee te boycotten. ROMAN VAN L EDHOR lit het Duitseh vertaald door J. M. v. H. 35) Vast on zeker door een hij gestoken! herhaal de zij. Hoe dikwijls hieb ik je niet gezegd, todh bij die beesten vandaan te blijven! Dat heb je zeker gisteren weer bij Dolling opgedaan. Als de assessor eens wist, dat je daar toch naar toe gegaan bent, ondanks zijn verbod! Je moet meer op jezelf Ietten, lieve Ruth; niet altijd zoo droomend en in gedachte ver diept voor iedere groone struik blijven staan, zei nu ook Alice, Hoe vervelend, juist nu ieder oogenblik de barones kan komen. Zoo doet ze nu altijd: eerst die overdreven teergevoeligheid met die cadeautjes eo nu die onbedachtzaamheid over zich zelf. Daar helpt nu eenmaal geen praten aan; de opvoeding.... Hebt u erg veel pijn, juffrouw Walden? Ruth schudde het hoofd op de medelijdende vraag van Aldenhofen. Heeft u een beetje olie, mevrouw Stiller, dat vermindert de pijn. Alice's moeder had, nadat de opperhout vester haar in de rede gevallen was, een beetje beteuterd staan kijken. Ze antwoordde nu het gevraagde te gaan halen en ging de kamer uit. Alsof hij zijn toekomst uit de zachte lijmen van die kleine hand kem lezen, zoo nauwkeurig bekeek <le opperhoutvester de getroffen rechter hand van Ret meisje, die hij met zijn fijne vingers omsloten hielid. Met een sierlijken draai reed een elegant rijtuig het venster voorbij. Daar zijn zei riep Alice zenuwachtig en snelde naar het raam. Hallda had zijn mooie gezicht naar het post huis gekeerd en toen hij Alice voor het raam zag staan groette hij met een lachje. Naast hem zat een slanke dame, gekleed in een glan- zeuden zijden japon. Een grijze hoed met zacht krullende veeren, benevens een zijden sjaal liet een menigte blonke lokken vrij, die onder den hoed schenen uit te dringen. Met snellen blik had die dame den vluchtigen groet gezien. Als bliksemstralen fonkelden haar oogen naar het achter bloemen verscholen raam en Ruth kromp In een dat wonder- schoone gezicht, onder dan breeden rand van den grijzen hoed kenidie ze, zij had het reeds eerder gezieneen gtrouwe afbeelding lag, verscheurd door Aldenhofen's hand, in de nymfenbron. IX. In hotel Roasted was alles in rep en roer. Assessor von Hellda had die geheele eerste verdieping voor de baronesse Goeroe gehuurd en in allerijl in orde laten brengen. Maar nau welijks was zij het hotel binnengetreden of ze verklaarde met een uitdrukking van de hoogste opgewondenheid op haar gezicht, dat zij geen uur in die armzalige vertrekken kon doorbren gen. Heflltda had onverschillig de schouders opgehaald en gezegd: Ik vind het werkelijk jammer, maar het was het beste, wat hier te vinden is. Ik kan geen villa met alle gewenschte comfort te voorschijn tooveren. En voel jij je hier in zoo'n omgeving op je gemak! Als in den hemel! antwoordde de assessor sarcastisch. De barones trok verachtelijk haar lip op. In deze eenzaamheid, afgesloten van de wereld, gaat al je goede smaak en 4a ojmt j« opvoeding aangekweekte gevoel van «Sgea^. v/aarde verloren. Schaam je, broertje, je'wordt hier een boerenpummel en langzamerhand kom je tot allerlei zotte streken. Daarop werd een heel® omwenteling in de groote vertrekken teweeg gebradht. Alles moet veranderd wordan, niets bleef op z'n plaats. Meubels werden de kamers uitgedragen en an dere ©r voor- in de plaats binnengebracht. Voor all. ramen werden zware, donkere overgordijnen gehangen en op de opwerpingen van den asses sor daartegen, antwoordde zijn zuster op min achtenden toon: Ik geloof, dat Je achterlijk begint te worden. Denk je misschien, dat ik dat dage- lijksche branden van de zon uit kan houden en dat ik mijn gezicht en mijn handen rood en koperkleurig zal laten schroeien als een Indi aan. Wat een eigenwijs Idee van je om een woning voor mij te nemen aan den zonkant. Terwijl nu alle dienstvaardige handen, die in hotel Roestel aanwezig waren, het druk had- deu met het vervullen van de wenschen van de nieuwe gast en de vertrekken werden inge richt op een wijzie, dat zelfs de meosteischende geten aanmerking zou kunnen maken, zat de barones in de kamer van Ihaar broer. Onmid dellijk nadat zij binnen gekomen was, moesten de gordijnen gesloten worden, zoodat het in het vertrek half-danker was. Op haar gemak lag ze in een fauteuil in de nabijheid van bet venster. Door een kleine opening in de gor dijnen kon ze naar buiten zien. Ondanks den slechten indruk, dien ze van haar woning ge kregen had, had ze toch een goede bui. Ze lachte melodisch, aantrekkelijk zelfs, want haar broar had zoo juist opgemerkt: Naar je voorliefde om alles in het half duister te zetten te oordoalen, moeit je karakter als het tenminste met die neiging overeen stemt er niet al te best uit zien. Een afschuwelijk klein nest, hier! Hoe is het mogelijk hier te leven, mon cher! Wij leven hier goed, heerlijk, vrij en in vrede. Carmen trok woer minachtend de schouders op. Mijn trotsche mooie, eenige broer! zei ze langzaam en op een toon van innige, mede lijdende liefde. Ik kan je nog altijd niet be grijpen, ging ze verder. Je schitterende voor uitzichten voor de toekomst op te geven en te ruilen voor deze eenzaamheid. Jij, een Hell da, onze stamhouder; midden uit de genoegens van het leven naar deze woestenij. Kurt, als je een bittere ontgoocheling hadt ondergaan, als je onvervulbare droomen gekoesterd hadt, als men je niet in alles tegemoet gekomen was, dan zou er misschien een reden te vinden zijn om hier heen te trekken, maar.... Alsjeblieft, Carmen, laat die oude preetoen nu rusten; ik kem al die jammerklachten al van buiten. Ik ban nu eenmaal mijn eigen weg gegaan en ik heb er tot nog toe geem spijt van gehad. Ondanks al mijn levenslust voel ik in mij toch den drang naar de bosschem en dat gevoel is nog steeds sterteer gebleven, dan het verlangen naar het groote gezelschapsleven en ben ik daarom een verloren man? Je be handelt me bijna alsof ik dat ben. Ik ben zoo gelukkig in mijn bosschen en in mijn jacht- costuum, dat ik ze voor niets ber wereld zou willen ruilen. Ik weet niet en ook papa kan er geen verklaring voor vinden, van waar die neiging bij jou gekomen is, die zonderlinge, ik zou haast zeggen ziekelijke neiging voor de bos schen. Al onze familieleden ihebben zich steeds doen kennen mensclien, die graag in gezel schappen verkserem en levenslustigo gasten en gastheeren zijn. En wie jou op een ontvang- avond hij ons thuis gezien had zou onmiddellijk verklaard hebben, dat je nooit meer naar je pa3 bosschen terug zou gaan. Je past beter dan hier en toch ging je terug. Ik heb wel t^ [1 gedacht, dat je twee zielen bezat, die va" a' geheel verschillenden aard waren vertri eens, heb je zoo nu en dan niet een stro" je binnenste uit te vechten? Hellda lachte. Ik heb genoeg van een ziel. Van een f deren strijd weet ik niets. Ben ik eenmaa' vuld van verlangen naar het stille, Sr' woud, dan is er niets, wat mij terug kan den, dat gevoel is vol en voldoende. De barones zweeg een oogenblik. .jj, Daar aan den overkant dat mooie met dien grooten erker onder dien hoog00 tanjeboom, van wlen is dat: j 1- Dat is de opper-houtvesterij, het bureau. Ah! En is Aldenhofen hier nog opperhoutvester? St00'" Aldenhofen? Ja zeker! Ken je dien Ik weet het niet misschien, dat ik vroeger wel eens ontmoet heb is bü getrouwd? Neen. En wie heeft hij hij zich, zijn ouder» Toch niet, die women nor in Berlij0- ,.,r, heeft een vroegere vriendin van zijn de weduwe, van een rechterlijk ambt0 hij zidh, die zijn huishouding bestiert. i(JÉ!t Hm, je gaat zeker met Lothar -.ijS Aldenhofen bedoel ik, toch vriendschap om? gge O ja, hij leeft nog eenzamer en tel trokken er dan ik. Nog eenzamer? ..^eH Ja; ik heb eens hooren vertellen, da— geleden hij groot verdriet gehad heeft U verloofde is hem ontrouw geworden 0 gestorven, dat we«t ik niet precies. En treurt k<§ daar nog over? Wordt ver?0ls"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6