1 lillj DE Vile MISSIOLOGISCHE WEEK TE LEUVEN. DOUANEKAARTEN. HET NIEUWE KABINET. EEN JUBELJAAR VOOR NOOR- WEGEN. LITURGISCHE ZANGDAG. HET REGEERINGSPROGRAM. De eerste dag DE ESTAND IN DE CHINEESCHE MISSIE (Van onzen bijzonderen correspondent.) LEUVEN, 27 Augustus 1929. Onder voorzitterschap van mgr. Ladeuze, rector der Leuvensche hoogeschool, werd heden morgen de VXIe Missiologische Week geopend. Zooals de eerw. Pater Charles S.J. in den loop der vergadering opmerkte, waren in de zaa een dertigtal missieorden en congregaties van 25 verschillende landen vertegenwoordigd. Na het gebed voor de voortplanting des ge- loofs, wenschte mgr. Ladeuze de vergadering tvelkom in een hartelijke rede. Het was een eer, zeid hij, voor de hoogeschool van Leuven ten tweede male de missiologische week in haar localen te mogen ontvangen. Missiebeweging en lioogcr onderwijs moeten samenwerken ene kander wederzijdschen steun bieden. Daar Mis sionarissen inderdaad niet enkel grondig onder legd moeten zijn in de theologie maar ook vol gens den raad van S. Paulusy zich moeten aan passen aan het milieu, waarin ze leven, is ooit diepe kennis van de ethnologle, vergelijkende godsdienstwetenschap en taalwetenschap niet minder gevergd. De Missiologische Week sproot immers uit de ethnologiselie weken te Leuven ingericht onder leiding van E. P. W. Schmidt S.V.D*. en P. Pl- nard de la Boulaye S.J. Ook een vorming van een critischen geest door hoogere studie is den modernen missionaris onontbeerlijk geworden. Dank zij baron Descamps werd de hoogeschoo verrijkt met den zoolang gewensckten leerstoel Van missiegeschiedenis. Nog werden vermeld de bloeiende studentenmissiebeweging van de ..Aucam'' en de geneeskundige stichtingen van de „Fomulac" in Congo. P. Ulrix, der Witte Paters, voorzitter van het bureel der missieweek, bedankte- mgr. voor zijn WelwiiUenden welkom-groet en herinnerde de aanwezigen aan het doel dar missieweek. Deze la immers geen propagandavergadering, noch een reeks leergangen. Het is een bijeenkomst van missionarissen,, waar eenieder zijn persoon lijke ervaringen meedeelt en vrij beraadslaagt over de aan te wenden methodes. En dat juist is een afdoend antwoord op de opwerping van minder wetenschappelijk karakter, waar yieera- de missiologen soms mee komen aandragen. Daarna werd' voorlezing gedaan van de tele grammen aan Z.H. den Paus, Z.E, Kardinaal Van Roey en Z.D.H. mgr. Micara, den Aposto- lischen nuntius. Na de pauze nam de Z.B. P- Rutten, genei aal- Overste der ÏSeheutisten, het woord,, om ons een Overzicht te geven van den huldigen toestand der missie in China. Vooraf wilde spr. zich ver ontschuldigen bij: dom Cel. Lou over de moge lijke leemten en onjuistheden in zijn betoog Over de pijnlijke werkelijkheden, die hij ging blootleggen. t De vraag, waarop spreker wilde antwoord geven, was deze: Wat is thans voor de missie da hinderpaal, die het werk der missionarissen la China in den weg staat? Geen historisch overzicht d'er moeilijkheden in het verleden, zou spreker geven,, maar een actueele zakelijke be schouwing over het tegenwoordig apostolaat in China. De. Christen-zend i-ng, aldus P. Rutten, straalt la China haar invloed uit over van de be volking-. Wat belet, de Chineezen toe te treden tot den godsdienst der missionarissen? Sommige schrij vers wijten den tragen voortgang der missie aan de afgeleefdheid van het Chineesche volk, flat onvatbaar geworden is voor vooruitgang. De verantwoordelijkheid echter ligt aan het beheer der kiezers, dat China heel de I9e eeuw gebonden hield. In werkelijkheid is het Chinee- ache volk geen vijand van den vooruitgang en beschaving. Dit toonde het dezen tijd na de on lusten, door de verbeteringen in het onderwijs tu het bestuur aangebracht,, die nu het beste doen li open. Een andere, reden voor hun achterlijkheid Werd gegeven in de Chineesche riten, die het Tolk vasthouden in heel zijn dagelijksch leven. Heden ten dage is dit tekort echter zoo goed als verdwenen: het geloof bij de verschillende Sekten is er verzwakt en heeft plaats gemaakt Voor een zekere onverschilligheid voor alle Eten. De onzedelijkheid is: evenmin een bijzondere Hinderpaal in China. Het zedelijke peil staat er op de meeste plaatsen hooger dan in andere missiestreken: veelwijverij bestaat er niet, ter- Wijl het huwelijk er doorgaans geëerbiedigd Wordt. De groote hinderpaal, die de Chineezen weer houdt, Christen te worden, is de schaamte; schaamte, ten- eerste om het klein getal en het Sering aanzien van de Christen kudde; ten tweede om allerlei laster, tegen de- Katholieke Kerk verspreid, die hoewel maar weinig meer geloofd, doch altijd tegenwerkt en neerdrukt; 'flhaamte ook bij de ouders voor hun kinderen °m vernederend van buiten leeren van gebeden eh catechismus. Vooral echter is een beletsel fle vrees, voor een afvalligen Chinees te worden gezien, (Jf» die schaamte te bestrijden dient de Chris telijke fierheid opgewekt te word on. Daartoe Za' men komen door het verspreiden en ver meerderen van de Katholieke pers, de vorming Van een intellectueel» Christen élite. Te dien flinda stelde Z.E. P. Rutten voor, dat elk vica- Haat in China twee of meer studenten naar een Katholieke Universiteit in Europa zou sturen, v- Leuven, en riep de hulp in van mgr. La- fleuze, om voor de Chineesche studenten te zor- Ook te Rome zou men op dergelijke wijze mineeschen seminaristen een degelijke opiei- fl'mg kunnen bezorgen. Waar, zooals gezegd, het nationaal bewustzijn fllfln in China uit eerlijke schaamte belet, een 1 «aarden godsdienst aan te nemen, verheugde •E. p. Rutten zich over de maatregelen, ge- °mcn door Z.H. Paus Pius XI, het sturen van Constantini als aposL lisch legaat en de tiding c|er chineesche bisschoppen. De Ka- miieke Kerk is en mag voor geen enkel volk flflmd blijven. Darn Casfagne, pas uit Japan teruggekeerd, da°KS tlen aPreker, of het actueele gevaar voor jn peering van China niet veel eerder bestaat a *lat bolsehewisme, dat dringend een tegen- flat^ 110"1C'W maakt. Z.E. P. Rutten. antwoordt, v-, ^ie tegenactie de taak is van de regeering 7a£ bet land. Bernard deelde nog mede, dat op voor- •jjoct 'iaU f*en apostolischen legaat de Katholieke- %oV*le leer door vlugschriften en dagbladen Verspreidt. MEN FELLE. BRAND HEEFT GEWOED in een paviljoen van de „Halles Centrales" te Parijs. Ondanks het krachtig optreden- van de brandweer kon niet voöikomen worden, oat veel verloren ging. Z.D.H. mgr. Ladeuze beklaagde zich over het misbruik, dat wordt gemaakt van zoogezegde diploma's der Leuvensche universiteit, hijzon der in China en de Vereenigde Staten. Z.E. P. Rutten antwoordt, dat wetten daar tegen wel bestaan, maar in verband met don burgeroorlog minder streng werden toegepast. Dom Lou stelde voor de diploma's te laten wet tigen door den gezant van China te Brussel. Daarop deelde P. Bernard mede, dat volgens decreet van Nanking voortaan alleen vooraan staande studenten naar vreemde hoogescholen zullen worden -gezonden. Er waren ongeveer 320 congressisten in de zaal vereenigd. Een wenk voor hen-, die nog op vacantie gaan De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland schrijft: Eeu onzer laden, die dezer dagen een ge combineerde fiets- en treinreis door België maakte, deelt een reis-ervaring mede, waar menigeen nog' in dezen vacantietijd- zijn voor deel mee zal' kunnen doen en waaraan dus in het belang van hen, die met hun rijwiel de grenzen over willen, meerdere bekendheid moge worden gegeven. Op de terugreis naar Viaé was hem opnieuw het groote voordeel van een douane-kaart ge bleken, die hem in staat stelde zonder verdere formaliteiten en zonden tijdverlies het douane kantoor te passeeren. Vier Hollandsche dames, zonder douanekaart maar met fietsen, zaten met hem in denzelfden trein, die de laatste verbinding voor dien dag vormde naar het midden, en noorden van Nederland. De dames moesten, te Visé de voor haar rijwielen gestorte gelden in ontvangst nemen, hetgeen echter zooveel tijd in beslag nam, dat de trein weg was, voor dat zij haar geld terug hadden. Ze moesten, llem zien vertrekken en konden dien dag haar woonplaats niet meer bereiken. Het bezit van een douanekaart. zou haar dit teleurstellend slot der vacantfe be spaard hebben. Het kan zijn- nut hebben er nog eens aan te herinneren; dat deze douanekaarten door den A.N.W.B. kosteloos aan zijn leden worden af gegeven aan het secretariaat te Den Haag en aan liet Hoofdconsnlaat te Amsterdam. Op vertoon er van kan- een rijwiel en in sommige landen een motorrijwiel zonder zijspanwagen, tijdelijk worden ingevoerd, zonder storting van invoerrechten. MISSIONARISSEN VOOR CHINA Dinsdag 3 September zal in de Parochiekerk van den H. Franciscus te Oudewater het plech tig afscheid plaats hebben van drie Missiona rissen. De plechtige H. Mis zal door een zoon der parochie, den Zeereerw. Pater Servulus van Rossuin O.F.M. worden opgedragen. Zijn Eerw. zal daarbij worden geassisteerd door den Hoog- eerw. Pater Jesualdus van Hemert O.F.M., Comm. Prov., en den Zeereerw. Pater Constans Kramer O.F.M., die na zijn priesterwijding een jaar den missiecursus volgde te Rome. De at'scheidspredikatie zal worden gehouden door den Hoogeerw. Pater Simon Bennenbroek oud-Provinciaal, en thans waarnemend Provin ciaal van de Orde der Minderbroeders in Ne derland. Na de H. Mis en het plechtig afscheid, he geven de drie Missionarissen zich op reis om zich te Genua in te schepen op het s.s. Zosma, van de Holland-Oost-Azïë-Lijn. De drie Missionarissen, waarvan P. Jesualdus van Hemert reeds 18- jaar in China werkzaam was, zijn bestemd voor het Apostolisch Vica riaat Luanfu, in Znid-Shansi. Wij wenschen den drie Missionarissen een voorspoedige reis en Gods zegen over hun ver dienstelijken arbeid. ZEEWAARNEMER EN VLIEGER. Bij de Kon. Marine-Reserve is de gelegenheid opengesteld tot aanneming als officier-zeewaar nemer, bestemd om over te gaan tot officier vlieger. Verzoeken tot aanneming moeten worden ge richt tot den minister van Defensie. De candidaat moet zijn Nederlander en op 1 October van het looperide jaar den leeftijd van 19 jaar vervuld hebben, maar nog geen 27 jaar oud zijn. Hij moet geneeskundig geschikt zijn bevon den voor den dienst, zoowel van officier-zee waarnemer als van officier-vlieger, hier te lan de en in de tropen. Tijdens een proeftijd van ongeveer acht we ken moet hij blijken geven van geschiktheid zoowel voor waarnemer, als voor vlieger. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het departement van defensie (3e afd. A, personeel dor Zeemacht) en bij den commandant, van het vliegkamp „De Kooy". TWEE FIGUREN Jhr. Mr. Ruijs en Mr. Deckers Aan een Parlementsfilm van D. Hans in „de Vrijheid", liet orgaan der liberale staatspartij, ontleenen wij volgende passage, waarin een tweetal der Katholieke ministers schetsmatig worden geteekend: „De premier, Jhr. Ruijs de Beerenbrouck, heeft tot lieden ongetwijfeld een voorspoedige staatsmans-loopbaan. Na van 1905 tot 191S op eervolle, maar niettemin geenszins opvallende wijze een mandaat in de volksvertegenwoordi ging te- hebben vervuld bij drong zich nooit op den voorgrond kwam plotseling het groo te moment voor hem. Zijn benoeming tot Com missaris der Koningin in Limburg was hem een glorie, óók een familie-slorie. Hij was liet slechts, enkele maanden: plotseling stond hij aan het hoofd der Regeering. Toen ging het een gangetje. Eerste kabinet-Ruijs (1918 1922) Tweede kabinet-Ruijs (19221925). Voorzitter Tweede Kamer. Minister van Staat. Nu: derde kabinet-Ruijs. Merkwaardig. Want dit is het typische van dezen staatsmandat hij naar buiten niet steeds door schitterende kwaliteiten uitmunt. Hij maakt goeddeels door een zekere soberheid, nuchter heid en bescheidenheid in zijn optreden, vol strekt niet den indruk van een figuur-in-groo- ten-stijl.. En toch doet hij alles en, wat meer zegt, hij doet alles goed. Jonkheer Ruijs is met permissie gezegd. een binnenvetter. Ik heb van hooge ambtenaren, die hem van dag tot dag goed hebben leeren kennen en niet tot z'n geestverwanten behooren, zeer vleiende oor deelvellingen over hem gehoord. Trouwens: twee maanden na zijn eerste optreden als minister-president in 1918 onderging hij al den vuurdoop. De Troelatra-revolutie, En die heeft hij inderdaad als een kerel doorstaan. Boven dien: hij is handig. Scherpzinnig, Hij is ook sober en eenvoudig. Heelemaal geen Arie Bom barie. Eén van die meuschen, van. wie je ge moedelijk maar veelbeduidend zegt: laat 'm maar schuiven. Wie, als hij, op z'n 55ste jaar voor de derde maal minister-president is, met een voorzitter schap van de Tweede Kamer al achter zich en met op z'n visitekaartje bovendien „Minister van Staat" die mag inderdaad van een voor spoedige staatsmans-loopbaan spreken, en die moet iets beteekenen, anders bereikt men zoo iets niet en zijn carrière is een sprekend ge tuigschrift, Van de nieuwelingen begroet ik met oprech te sympathie mr. Deckers aan het hoofd van De ten rie Een knappe en vlotte figuur. Geen deskundige? Kom kom. Sergeant geweest Veel studie gemaakt van militaire onderwerpen. Waarom zou de heer Duymaer van Twist, die rich in de Kamer van luitenant tot generaal op- interrumpeerde, wel deskundig zijn en de heer Deckers niet? Dat deze zich de kaas met van het brood zal laWn eten op. het departement, daar hen ik absoluut zeker van. Bovendien: de leiding van Defensie is, voor al- tegenwoordig, veel meer een militair-sociaal en militair-politiek dan een militair-technisch vraa "-stuk Een knappe burger-minister is in onzen tijd'juist op deze plaats gewenscht. Waar mee ik geen kwaad zeg van den beer Lambooy. Diens beleid in de Kamer was het laatste jaar zwak, maar aan het departement heeft hij zich van begin tot eind: een kordaat en zelfstandig man getoond- Ik was in het afgeloopen voorjaar met den heer Deckers op een (besloten) vergadering, waar het militaire waagstuk behandeld werd. Van militaire zijde werd' sterk aangedrongen op het voeren van zeer bepaalde militaire pro paganda in ons land: speciaal vertoon van troe pen, van uniformen en andere hier niet nader te noemen maatregelen. Ik heb mij toen ver oorloofd daartegen te waarschuwen: de tijd voor een dergelijke propaganda is vootbij en, gezien de mentaliteit van ons volk, zou men meende ik een seheel onverwacht effect bereiken. Na afloop betuigde de heer Deckers mij zijn'instemming met die opvatting. Waarlijk: vam bem is geen „militarisme' In den letterlijken zin van het woord te verwach ten. Hij ziet sterk den. maatsehappelijken kant van het waagstuk. Met groote belangstelling zullen velen in den lande zijn daden afwach ten." Zonder RECLAME geen omzet, geen w.nsï; de D RU k.NICT is de kracht van 't huidige aakenleven Een schrijven van Mgr. Olav Offerdahl In „St. Olav", het tijdschrift der Noorsche Katholieken, treffen we volgend schrijven van Mgr, Olav Offerdahl, den apostolischen ad ministrator in Noorwegen: Beminde Katholieken, Nog slechts één jaar scheidt ons van den dag, waarop het Noorsche volk het 900-jarig herdenkingsfeest zal vieren van den martel dood van zijn grooten koning Olav Haraldsón, te Stiklestad. Onze niet-Katholieke landgenooten hebben zich al In langen tijd bezig gehouden met de voorbereiding van de viering van dit voor alle Noorsche mannen cn wonwen zoo grootsch en heilig feest. Maar ook wij, Katholieken, hebben pogingen in 't werk gesteld, om plechtige herdenkings feesten voor te bereiden naar aanleiding van het jubileum. Zijne Hoogwaardigheid Mgr. Smit heeft al een jaar geleden een comité benoemd, dat reeds goed werk heeft verricht voor de Katholieke missie hl Noorwegen, met eenige opwekkende woorden dit werk te steunen, op dat alle Katholieken, ieder volgens zijn ver mogen, deel zullen nemen aan deze voorberei dingen. Ik zou gaarne zien, dat heel dit jaar vanaf den 29sten Juli, St. Oiavsdag, beschouwd wordt als èen voorbereidingstijd voor den jubeldag, den 29sten Juli 1930, en ik neem de vrijheid de aandacht te vestigen op enkele punten, waarin Katholieken kunnen helpen, om de feestelijkheden zoo vruchtbaar te maken als onze bescheidene middelen het toelaten. Een kapel te Stiklestad De houw van een kapel op de plaats, waar Olav, de heilige, zijn bloed vergoot voor het Katholieke geloof, is reeds lang overwogen, en een inzameling om tot dit doel te komen heeft reeds mooie resultaten opgeleverd. Men is juist begonnen met het bouwen van de kapel, niet tegenstaande er nog veel geld ontbreekt, om het Godshuis te kunnen voltooien. Er zijn nog 10.000 Kronen noodig voor een passend meu bilair. Hier beeft men dus een goede gelegen heid, om zijn belangstelling voor het jubileum te toonen en een bijdrage te geven, groot of klein en om ook anderen te interesseeren voor deze gewichtige zaak. Ik hoop, dat cok onze ge- loofsgenooten in het buitenland dit werk ter eere Gods en ter herinnering aan den mar telaar-koning zullen willen steunen. Het werk der parochies en vereenigingen De pastoors en andere vereenigingsleiders zijn van zelf aangewezen, om het voorberel- dingswerk voor het jubileum te bevorderen en te leiden. Xk laat het daarom aan hen over om die regelingen te treffen, die ze als nuttig beschouwen, om het genoemde doel te berei ken. Het is niet noodig, eerst de goedkeuring vun het Vicariaat te vragen voor arrangemen ten met dit doel voor oogen. Ui wil er graag de aandacht op vestigen, dat het nuttig ta, fondsen te stichten om de reiskosten te bestrij den. voor gedelegeerden en voor anderen, die zelf deze uitgaven niet kunnen bestrijden. Het is ook onze innigste wenscli, dat niet alleen bemiddelds, maar ook onbemiddelde, ja zelfs de armsten, gelegenheid krijgen om, voorzoover het mogelijk is, deel te nemen aan dit feest, dat van onze zijde in alle opzichten „Katholiek"' behoort te zijn. Mocht een parochie of een ver- eeniging hetzelfde kan ook gezegd worden van een enkel persoon meenen een of ander voorwerp te laten vervaardigen b.v voor het meubilair der kapel, dan verzoeken wij hem niets te doen zonder eerst onderhandeld te hebben met het jubiieumscomité, daar men anders de risico beloopt, voorwerpen te ge ven, die ofwel minder passend zijn, ofwel in het geheel niet gebruikt kunnen worden, zoo dat dan geld en arbeid verkwist worden zon der nut. Wij. Katholieken, moeten niet bekrom pen en karig zijn, wanneer het geldt feest te vieren ter eere Gods: en ter herinnering aan onze heiligen, maar een nuttig gebruik der mid delen is ook hier op zijn plaats. Gebeden en onderrichting Onze pogingen om op de beste wijze de aan staands, feestelijkheden te vieren, zullen niet slagen, als Onze Lieve Heer niet Zijn zegen geeft aan ons werken. Maar dezen zegen moe ten wij afsmeeken, ijverig en zonder ophouden. Ik spoor de dienaren der Kerk, die het woord Gods voor het volk verkondigen, aan, om in den loop van het jaar dikwijls in hun preelren aan het jubileum te herinneren, om zijn groote beteekenis aan te toonen en het volk te ver manen, ijverig te bidden voor een gunstig ver loop, zoowel van de voorbereidingen als van de feesten in den komenden zomer Wij moeten niet moedeloos zijn en meenen, dat wij weinig of niets kunnen doen, omdat wij slechts weinige zijn en ons vermogen gerini zoodat v/ij verre ten achter zullen staan bij <1 Protestanten, die zooveel yóór hebben op oij om schitterende feesten te houden. Wij moetek vooral onze feestviering niet beschouwen alq een concurrentie tegen onze nlet-Kathol!ek<j landgenooten. Wij moeten ons er over verhef gen, dat zij de herinnering aan Olav's werken en dood willen vieren met enthousiasme en godsdienstigen ernst. Door hen wil echter hetj feest gevierd worden vooral uit nationaal en algemeen-godsdienstig oogpunt, terwijl wtf, Katholieken, het moeten vieren uit Katholiek oogpunt, zonder daarbij het nationale in 3C, Olav's werk voorbij te zien. Het was het Katholieke geloof en de Katho» lieke levensbeschouwing, dia Olav Haraldsóif in Noorwegen invoerde, en daarvoor streed h(f en leed hij den marteldood te Stiklestad den; 29sten Juli 1030. Dit willen wij, Katholieken^ vooral naar voren laten komen bij de viering van onze jubelfeesten in de Olavsweek in 1930, OLAV OFFERDAHL, Apostolisch administrator, Oslo, den 29 Juii 1929. Giften zullen gaarne in ontvangst genomen worden door den procurator der Noorsche mis- sie Kapelaan J. Mol, Stadhouderskade 55, Am sterdam en door kapelaan Gerhard de Geus, oud-missionaris in Noorwegen, Biltstraat 12L Utrecht. Op Zondag 8 September zal er te Waalwijk een liturgische zangdag worden gehouden ondet leiding van de Bossche Diocesane St. Gregorius- vereeniging en de Liturgische vereeniging. Om kwart over elf heeft er in de Groota Kerk van St. Jan een pontificale hoogmis plaats opgedragen door Z. D. II. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch. Het proprium „Salve 'sancta parens" wordt gezongen door het gemengde Kerkkoor van da parochie van O. L. Vrouw O. O. te Tilburg (Hei kant); het erdinarium „Missa IX in festis B Mariae Virginis" door 400 kerkzangers uit da Langstraat e.o. Door dezelfde kerkkoren zal om vijf uur onder het pontificaal lof worden gezongen. Om 1 uur nam. is er een gemeenschappelijke maaltijd in Hotel Verwlel en voor de groota vergadering om half drie in de R. K. Werk liedenvereniging is de volgende agenda vast gesteld: Opening door den Z.E. Heer A. Hansen, Past. te Geldrop. Het koor uit Waspik voert uit Graduale, alleluia en vers, 12e Zondag na Pink steren, Domine non sum dïgnns (Victoria!, O Sacrum convivinm (Viadana). Over de vraag: „Waarom algemeene deel name van koor en volk aan den Kerkzang", spreekt dir. A. J. M. Witlox uit St. Michiels- Gestel. Het koor uit Waalwijk (Baardwijk) zingt Coenantibus Illis, van M. Haller; het koor uit Nlëuwkuik: Popule meus van Pales- trina, het koor uit Waalwijk (St. Jan): Ecca quomodo morltur justus van Handl Over koorzang en volkszang spreekt -pastoor F. Mannaerts uit Tilburg (Loven) het koor uit Vlijmen zingt Laetabundus, het koor uit Dus- sen-Hank: Rosa vernans en het koor uit B9- soijen: Alleluia, vers en sequentia van Pink steren en Ave Maria van J. A. S. van Schalk. Na de pauze zingt het koor alt Waalwijk (St. Ant.) Adoro Te van W. Heijdt en bet koor uit Drunen: Offertorium en Communio v. O. L. Vrouw Hemelvaart, Ave Maria ven F; Witt. „Het Huisgezin" had te verstaan gegeven, dat het door den formateur aan de fracties der rechterzijde voorgelegde program slechts uit een 4 of 5 tal belangrijke punten zou hebben bestaan. „De Tijd" meldt, dat deze mededeeling on juist is. „Al was het natuurlijk ook niet een program, dat in „alles" voorzag en het kabinet tegen „alle" eventualiteiten wilde dekken, toch werd het te verwachten regeeringsbeleid op tal van punten in bijzonderheden omschreven". NEDERLANDSCHE BURGEMEESTERS NAAR HET INDUSTRIEGEBIED Ter beantwoording van het bezoek, dat on langs door een aantal burgemeesters uit tiet Rijnland aan Nederland werd gebracht, zuilen talrijke Nederlandsclie burgemeesters van 28 September tot 3 October in het Rijnland ver toeven. Zij zullen een bezoek brengen o.m. aan de volgende steden: Dusseldorff, Barmen-Elber. feld, Miilheiin-Hukr, Oberhausen, Essen, Ham. born., Duisburg, Gladbaeh-Rheydt, Neuss, Kre-i fold. Geld era on Kleve. ALS MEN IX AMERIKA Ol'DB ACTOBANL EN WIL OPRVTMEN wordt daartoe eea probaat midder gebruikt, ze worden bij duizer isn op een hoop gelegd en dan wordt de bran er in gestoken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3