Z.EM. W. M. KARDINAAL VAN ROSSUM S 1 f nijverheids-onderwijs Vriidag 6 September 1929 Tweede Blad Pagina 1 HOE H. M. DE KONINGIN DEN GROOTEN VADERLANDER EERDE WÊXM y ,.:y pllltll I Wk j'ip HET NIEUWE BISDOM AKEN HET KAMERPRESIDIUM. EN DAT VAN DE KATHOLIEKE i STAATSPARTIJ CONTROLE WEGENBELASTING Het schitterend verzorgd „Jaarboek van het onderwijs en de opvoeding der R. K. tougd in Nederland en Koloniën" over 1929 «5 weer verschenen. Het is behalve een symbool van monu- toentaal katholiek beschavingswerk, ook tc'n teeken van de zeer bijzondere zorg en toewijding waarmee de werkers van het h' K. Centraal bureau voor onderwijs en °Pvoeding, hun zware en veelomvattende taak verrichten. tn het keurig-verzorgde boek kan de lezer eunvoudig alles vinden wat hij van den toestand van ons onderwijs op alle terrein toaar weten wil. Hij ban kennis maken met de jongste historie-, met cijfers, met kerkelijke voor- s°hriften en lectuur en leermiddelen en tenslotte met alle soorten van onderwijs 011 allerlei opvoedingsgestichten en den toe- s'arid waarin een en ander verkeert. Wat bijzonder treft in dit Jaarboek is <tp interessante bijdrage van Pastoor Möller tot Schiedam over „het nijverheidsonder wijs in Nederland". Hit nijverheidsonderwijs is van buiten- Bewoon gewicht; het kan niet gegeven en Senaten worden in neutrale sfeer, maar toornenteel is de wet zoo, dat het neutrale tojverheidsonderwijs de baas is. En het Smotste deel van onze kinderen geniet Juist dit onderwijs. Of liever, zou het moe- tori genieten maar kan het niet in zeer Veel gevallen tot schade van hen zelf en van de toekomst van Nederland. Het nijverheidsonderwijs achten wij de koste bestrijding van werkloosheid en pau- Poi'isme en van de opvoeding van de ge- heele jeugd kan ook een heelen omkeer in 00 geestelijk en stoffelijke gesteldheid van °hs volk verwacht worden. Aan minister Waszink danken wij de tostelling van 'n commissie die over 't vraag stuk van het aanvullend onderwijs uitvoe- riS heeft gerapporteerd. In elk geval zijn aanvullende cursussen op principieelen j^ondslag noodig en deze dienen door de verheid gesteund. Het rapport der commissie is reeds in 00n wetsontwerp (2 Febr. 1929) verwerkt. Pastoor Möller verdedigt dit wetsont werp en besluit zijn belangwekkend opstel aldus: •>Komt hopen wij, deze belangrijke zaak spoedig aan de orde, dan moge tegelijk D dit licht worden bezien een herziening v.n het nijverheidsonderwijs. Het R. K. 'jverheidsonderwijs was reeds bij het 1 eutrale, wat subsidieering betreft, ten ach ter 1924 en door het z.g. Stopwetje van 28 Juli raakte het nog meer ten achter. Het 0 elsel der wet leidt er toe, dat de uitga- uit de publieke kassen worden opge- erd tot een hoogte, die niet meer in over- •tostemming is met de belangrijkheid van et gegeven onderwijs. Met het gevolg, dat opwetjes de ontwikkeling van dat onder- he'S "totoogclijk maken. Wie het nijver- ^0'dsonderwijs wil bevorderen moet eerst k vooral aandringen op wijziging van net baande stelsel. Het systeem komt hierop l^ecr: het schoolbestuur maakt de kosten. v Hijk betaalt ze voor 70 en de Gemeente 01 30 pet. Vier en zestig procent van het atoal ^er ggbede bevolking van 1318 v a' hlijft na volbrachten leerplicht van 'der onderwijs verstoken en staat onvol- 1 nc*e voorbereid in het maatschappelijke Vooral onder de tegenstanders der t^utraliteit vinden wij deze kinderen. Want w* er aan neutrale instellingen ruime tidies worden verleend, heeft het heel 31 j v°elen in de aarde, vooraleen een con- /"Uoncele school kan worden geopend. alle scholen zou het subsidie tot. het kr' ri°odzakelijke beperkt moeten blijven 2lt in de wet een tendenz om niet zui- B te zijn. Deze tendenz is door tal van ,O|;ol0n gebruikt, om in betrekkelijk kor den tij(^ haar uitgaven en haar subsidie tot aanzienlijke hoogte op te voeren, zon- f/ dat haar aantal leerlingen noemens- ard toenam, terwijl de bijdragen van toulieren tegelijkertijd ongeveer op het- '«ifdi wanneer andere vereenlgingen vra- 'in 0ni voor de kinderen van hare rich- B ook hulp te verleencn, is er geen geld. Bei)0'1^6 toonniken, gelijke kappen. Op hpt hgj^'d van belasting betalen weet de over- Is, Van geen openbaar en bijzonder. Wat .'totuurijjker, dan dat de confessioneelen, eer höt er om gaat de belasting te be- Als achtergesteld willen worden? g0},^ en Gemeenten voor de voorstan- van de neutraliteit nijverheidsscholen kliekUrSUSSen inrichten en geheel uit de pu- flan 8 k" hetalen, wat is dan natuurlijker. Ie d£lt dit ook door de voorstanders van js n'essioneele opvoeding wordt gevraagd? fle 0F nu Been systeem denkbaar, waarbij tui °v°rheid haar neutraal onderwijs zoo iier 'B ni°gelijk inricht, het bijzondere on- bekostigt naar den maatstaf van |Q0l>0h°nbare en de menschen vrijlaat om toiddel van particuliere bijdragen hun io0(f IJS> het onderwijs hunner keuze op ja er Pian te brengen? jet °r Btob systeem denkbaar, waarbij èn )V;ja eutfale èn het confessioneels onder- Viit,r50^Wongen worden tot zuinigheid en lertyji e'h kind ontvangen kan het on- ,j' hetwelk de ouders voor hem begee- !trevp 1 huidig stelsel is doodend voor elk lïsy in de richting van selfhelp. Naar lng van een vergadering door de e Peil bleven. HET BEZOEK AAN 'S-GRAVENHAGE Z.Em. W. Kardinaal van Rossum heeft gis terenmiddag een bezoek gebracht aan den Haag. Om kwart voor vier arriveerde Z.Em, per auto van Amsterdam. Aan de -woning van dr. Th. Verhoeven, direc teur van het R.K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding aan het Bezuidenhout 209, waar de Kardinaal afstapte, was een groote menigte hijeen die den kerkvorst hartelijk toe juichte. Z.Em. werd ontvangen door dr. Ver hoeven, terwijl eveneens Z.D.H. Mgr. A. P. Diepen en mgr. dr. Hoogveld en het voltallig personeel van het Centraal Bureau aanwezig waren. Nadat de Kardinaal met zijn gevolg naar de zalen op de eerste verdieping was geleid en op den troon, die daar voor Zijn Em. was opge richt, had plaats genomen, trad dr. Verhoeven naar voren en hield de volgende toespraak: Toespraak dr. Th. Verhoeven Eminentie, Allereerst zij het mij vergund, uiting te ge ven aan de groote vreugde en de eerbiedige dankbaarheid, waarmede de hooge onderschei ding van Uw vereerd bezoek onze harten vervult. Ieder jaar opnieuw constateeren wij met ontroering, dat Uwe Eminentie, hoe zeer ook opgaand in èea taak, waarvan om vang en diepte ons duizelen doen, zich niette min gewaardigt, persoonlijk kennis te nemen van onze publicaties eu ons aan te moedigen, onze kochten in dienst te blijven stellen van het onderwijs en de opvoeding der Katholieke jeugd niet alleen in ons vaderland, maar zelfs voor zoover de omstandigheden het gedoogen, in andere landen. Wanneer dan ook onze arbeid in Pinnen- en buitenland vruchten gedragen mag hebben, danken wij dat aan den bijstand van den goe den God, aan den steun door woord en voor beeld van ons Doorluchtig Nederlandsch Epis copaat, maar ook aan de krachtige opwekking in den vaderlijken zegen, ons zoo herhaaldelijk van Uwe Eminentie geworden. Voor die treffende blijken Uwer welwillend heid te onzen opzichte betuig ik Uwe Eminen tie op dit voor ons onvergetelijk cogenbli.t onze diep gevoelde erkentelijkheid. Geestdriftig stemmen wij in mot den Jubel van Katholiek Nederland om Uw gouden pries terfeest, waarmede wij Uwe Eminentie eerbie dig uit geheel ons hart gelukweuschen. En door Maria vragen wij dat 't Eucharis tisch Hart, Uwe Eminentie in een langen en schoonen levensavond reeds den voorsmaak geve van een glorierijk hiernamaals. Moge ik ten slotte Uwe Eminentie nederig en eerbiedig verzoeken om Uwen zegen voor geheel de Katholieke jeugd in ons vaderland en In Oost-en West-Indië alsmede voor allen, die op eenigerlel wijze in het belang van het onderwijs en de opvoeding ln Katholieken geest werkzaam zijn. Dankwoord van den Kardinaal Kardinaal van Rossum beantwoordde deze toespraak ais volgt: Ik dank U van ganscher harte voor het schoone adres, dat u hebt voorgelezen. Zeker, het werk van dit Bureau, dat zich uitstrekt over het heele vaderland en ook daarbuiten zijn invloed doet gevoelen, sluit zich waar dig aan bij de andere katholieke werken in Nederland. Ik zegen u en uw werk van gau- scher harte en ben blij door mijn bezoek te mogen bijdragen tot bloei van dit werk. Van harte schenk ik u mijn zegen daartoe. Vervolgens gaf Z.Em. aan de neerknielende aanwezigen Zijn zegen. Hierna stelde dr. Verhoeven het personeel van het Bureau één voor één aan Zijn Em. voor. Allen ontvingen een herinneringsplaatje met de handteekening van den Kardinaal. Zijn Em. sprak zijn bewondering uit over den uitgebreiden staf van het onderwijsbureau, dat daardoor in alle richtingen is georiënteerd. Nadat een foto van den Kardinaal en Zijn gevolg was gemaakt, werd de thee rondgediend. AANBIEDING PROGRAMMABOEK HAMAT Om 4 uur kwam het comité van de Hamat den Kardinaal begroeten. Namens de leden van het comité sprak de Diocesane Commissie voor het R. K. Nij verheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem in September 1928 te 's-Gravenhage gehou den en waarop het punt: Onderwijs en Wetgeving werd besproken, wees „De Tijd" op de hierbovon genoemde leemten in de wetgeving op het Nijverheidsonderwijs an stelde het Rapport-van-Wijnbergen ten voor beeld voor ean sobere inrichting van het onderwijs hij allen, voorstanders van de neutraliteit en voorstanders van de confes- sioneele school. De daadwerkelijke belangstelling voor hot onderwijs aan het volkskind is in breeden kring gewekt. Velen zien in, dat het zoo niet langer kan doorgaan. Millioenen wor den besteed voor middelbaar en liooger on derwijs en het grootste deel van ónze jon gens en meisjes gaat. onvoorbereid het le ven in. De nijverheidsonderwijswet heeft de oplossing niet gebracht. Ze kon de oplossing niet brengen, omdat het systeem van die wet niet deugt. En toch, mot het geld, dat ons Land aan onderwijsuitgaven besteedt, moest het toch mogelijk zijn, dat elk kind, hetwelk de la gere school verlaat, naar eigen aanleg en behoeften en overeenkomstig de levensbe schouwing zijner ouders onderwijs geniete en voldoende worde toegerust voor het le ven. Voor oen zeer groot deel ligt hier de toekomst en het levensgeluk van ons Volk" HoogEerw. deken H. A. Th. van Dam Zijn Em. ongeveer als volgt 'toe: Eminentie, U weet, dat het doel van ons be zoek is, U aan te bieden het programmaboek van het Missie-congres en de Missie-tentoon stelling in den Haag, welke hier óver veertien dagen gehouden zullen worden. Wij bedanken U, dat U ons hebt veroorloofd het programma- hoek aan U op te dragen. Wij danken U ook voor den brief, dien U naar aanleiding daarvan aan ons comité hebt willen zenden. Dezen brief hebben wij in het programmaboek afgedrukt, maar wij zullen hem ook eerbiedig bewaren. Hij zal voor ons Haagsche missie-comité een aan sporing blijven voor onze missie-actie. Slechts één verzoek moge ik hier nog bijvoe gen, n.l. dat Uw Eminentie de Missie-actie van de komende weken gelieve te zegenen en de Hamat, al ware het één keer, in uwe gebeden indachtig te zijn. Hierna overhandigde de lioogeerw. deken den Kardinaal het in marokijnleer gebonden pro grammaboek. Kardinaal van Rossum dankte den deken en gaf de verzekering dat de komende Haagsche missie-actie een grooten en goeden invloed zal uitoefenen, niet alleen in den^Jaag, maar ook ver daarbuiten. Zijn Em. beloofde, dat hij in de dagen van de Hamat niet slechts ééns, maar iederen dag de Haagsche missieactie in zijn gebeden indach tig zou zijn. Aan rector Ratté, den vice-voorzitter van do Hamat en herder van het Wees- en Oudelieden- gesticht aan de Warmoezierstraat, deelde de Kardinaal, die b'jltbaar den tijd, dat hij zelf weesjongen was, nog niet vergeten is, mede, dat hij den bewoners van het gesticht een vrijen dag en versnaperingen had toegedacht. MINISTERIEEL BEZOEK Om tien minuten over vier maakten de minister-president jhr. mr. Charles Ruijs tie Beerenbrouck en minister T. J. Verschuur hun opwachting bij Zijn Em. De kardinaal onder hield zich eenigen tijd met de beide ministers, die hun katholieke ambtgenooten de ministers mr. dr. L. N. Deckers en mr. P. Reijmer moes ten verontschuldigen, daar zij wegens ambts bezigheden verhinderd waren te komen. Om Kalf 5 vertrok kardinaal v. Rossum met Zijn gevolg naar de Pauselijke Internuntiatuur, waar Mgr. Schioppa een thé aanbood. Hieraan namen veie autoriteiten deel. Na het bezoek aan de Internuntiatuur keerde de Kardinaal met zijn gevolg per auto wederom naar Amsterdam terug. HET BEZOEK AAN NIJMEGEN De volgende week zal, gelijk gemeld, Z. Em. Kardinaal van Rossum Nijmegen bezoeken en dan tijdelijk verblijf houden in het klooster der E.E. P.P. Redemptoristen op den Nebo aan den Groesbeelcschen weg. Aanvankelijk zou Z.Em. Zaterdag 14 September een bezoek brengen aan de R. K-. Universiteit. In verband met het zilveren feest der Kath. Wetenschap pelijke vereeniging, waaraan vele professoren zullen deelnemen zal het bezoek van Z. Em. aan de Universiteit nu Vrijdagnamiddag 13 September plaats vinden. Z. Em. zal dien dag in den namiddag ook het Pius-convict, de Uni- versiteits-bibliotheek en Instituten bezoeken. Tevens zal Kardinaal van Rossum een be zoek brengen aan het R. K. Tehuis Luctor et Emergo. DE AUDIËNTIE BIJ H. M. DE KONINGIN De secretaris van den Kardinaal Mgr. dr. Jos. Drehmans heeft aan de „Tijd" een en ander verteld over de audiëntie, welke Z. Em. op het Loo heeft gehad. Een zeer bijzonder karakter, aldus Mgr. Drehmans, droeg deze audiëntie, een karakter van volkomen erkenning door de Landsvrouwe der hooge waardigheid van den Kardinaal, karakter ook van gratievolle hartelijkheid tevens jegens den grooten Zoon van haar land. De wijze waarop de Koningin Zijne Eminen tie ontving en hem niet alleen de aan zijn waardigheid toekomende eer bewees, maar ook met genegen voorkomendheid bejegende, moet wel den eerbied dieper bevestigen voor Hare Majesteit bij het Katholieke deel des volks en bij dit deel niet alleen doch bij allen die een grooten vaderlander weten te eeren. De Kardinaal werd na de aankomst op het Loo naar de voor hem gereserveerde apparte menten geleid om van de vermoeienissen der reis uit te rusten, waarna hij zich eenigen tijd met den particulieren secretaris van H. M. baron van Geen onderhield. Het gevolg van Zijne Eminentie was inmiddels naar andere vertrekken gebracht. Na eenigen tijd voegde het gevolg zich weer bi.i Zijne Eminentie,die alsdan naar de koninklijke anli-chambre werd geleid. Te half vijf ging ende deuren van den ko ninklijken ontvangstsalon open en werd Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum door den oppereeremoniemeester en grootmeester van het civiele Huis van H- M. de Koningin J. H. P. graaf Du Monceau binnengeleid. Het ge volg bleef in de groote audiëntiezaal. Het onderhoud duurde een half uur en H. M. de Koningin vroeg vol belangstelling naar vele bijzonderheden betreffende het jubileum van Z. Em. Tijdens het gesprek trof het den Kar dinaal hoe goed H. M. op de hoogte was van zijn arbeid. H. M. informeerde naar den ge zondheidstoestand, uitte haar bewondering voor de kracht van den Prins der Kerk, die nog pas zijn groote reis naar het hooge Noor den, naar IJsland heeft volbracht. z- K. H. de Prins en later ook H. K. II. Prinses Juliana mengden zich in het gesprek. De Prins onderhield zich o.a. met den Kar dinaal over 's prinsen overleden broeder, die Katholiek was, en wiens biechtvader tijdens diens verblijf te Rome Kardinaal van Rossum is geweest. Ook over tal van andere onderwerpen lie pen de gesprekken; zoo uitte Zijns Eminentie aan H. M. zijn bewondering voor het groote werk, dat. onder Harer Majesteits regeeriug Op de audiëntie die gisteren door Z.Em. Kardinaal van Rossum. werd graanden, kwamen ten tweetal Javaansche Priesters den Kerkvorst bezoeken v. I. n. r. Pater A. Djajascpoetra S.J., Z Em. Kardinaal v. RossumPater A. Soekiman S.J. Achter kapelaan V. Bpauwen. S.J door de drooglegging der Zuiderzee wordt tot stand gebracht. Na een half uur werd ook het gevolg van Zijne Eminentie binnengeleid en door Z. Em. voorgesteld. H. M. reikte allen vriendelijk da hand en onderhield zich vervolgens met ieder over ieders werkkring, reizen enz. evenals later Prins en Prinses deden. Ten slotte werd, vóór het verlaten van het paleis, zooals reeds in de kranten heeft ge staan, aan het personeel gelegenheid gegeven Zijne Eminentie te begroeten. De Katholieke leden van het personeel waren in een der paleiszalen opgesteld en wer den voorgesteld aan Zijne Eminentie door Graaf du Monceau. De Kardinaal overhandigde aan Graaf du Monceau de bronzen herinne ringsmedaille van het jubileum der Propagan da. De Kardinaal sprak allen toe ben opwek kende tot aanhankelijkheid en trouw jegens de Koningin. Allen schonk hij ter herinnering een medaille. Deze kleine intieme plechtigheid maakte op de aanwezigen zichtbaar grooten indruk. Trouwens, de Kardinaal zelf was r.nder den indruk van de gratievolle fijnzinnige untvangst der Koningin en ge begrijpt (zoo vertelde zijn secretaris verder) dat Zijne Eminentie daar om nog te meer getroffen was toen bij giste- reti, thuis komende van de huldiging in het Concertgebouw, het telegram van gelukwensch vond van H M. Zijne Eminentie heeft hierop het volgende telegram terug gezonden: „Diep onder den indruk der groo*srhe huldo- betooging in het Concertgebouw, zooëven ge ëindigd, verrast mij blijde het telegram van Uwe Majesteit. Uwe gelukwenschen h'-og waar- deerend betuigt Uwer Majesteit Zijn hartgron- digen dank. Kardinaal van Ron um DE OPRICHTING EEN VOLDONGEN FEIT Door de ratificatie van het verdrag tusschen den H Stoel en den Pruisischen staat is de oprichting van het bisdom Aken een voldon gen feit geworden Tot het bisdom Aken zullen gaan behooren, het regeeringsdistrict Aken, benevens de Krei- sen Grevenbroich, Gladbaeh, M. Gladbaoh, Rheydt, Krefeld (stad en land) en Kempen. Tevens zal een wijbisschop voor het bisdom Aken worden benoemd; zijn residentie zal ge vestigd worden in een nader vast te stellen stad, in overleg met de regeering. Naar verluidt komt de stad Krefeld hiervoor zeer ernstig in aanmerking. Het diocees geniet jaarlijks een dotatie van 2.800.000 ma-rk. Voor den bisschop, den wij bisschop. de leden" van het kapittel en de dom-vicarissen is een som van ruim 16000 mark bestemd. Nog vele kwesties en aangelegenheden zul len moeten worden opgelost eer het bisdom Aken definitief zal zijn opgericht. Voor het oogenblik interesseert voornamelijk de vraag wie de eerste bisschop van het nieuwe bisdom Aken zal worden. Wijbisschop is thans mgr. dr. H. Straeter, proost van het kapittel. Als bisschoppelijk paleis wordt de woning van den regeeringspresident reeds genoemd. NEDERLAND EN TURKIJE Het handels- en scheepvaartverdrag door de Turksche regeering opgezegd Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de Turksche Regeering met- ingang van 30 Augustus j.l. het op 25 Juli 1923 tusschen Nederland en Turkije gesloten han dels- en scheepvaartverdrag heeft opgezegd, zoodat dit verdrag op 30 November a s. buiten werking treedt. - E K. N. A. C. ADRESSEERT Nogmaals een nieuwe verlenging van den termijn van vrijwillige weging gevraagd Het bestuur der Koninklijke Nederland- sche Automobiel Club heeft zich naar aanlei ding van het feit, dat op 16 September a.s. de termijn voor vrijwillige weging van automo bielen onder ambtelijk toezicht in verband met de wegenbelasting vervalt, nogmaals tot den Minister van Financiën gewend, om een nieuwe verlenging van den termijn van vrijwillige weging te verkrijgen, opdat alle automobilis ten, die nog niet in de gelegenheid waren hun ne automobielen vrijwillig onder ambtelijk toezicht te laten wegen, dit alsnog zullen kunnen doen. IN EEN MIJN PLOTSELING GESTORVEN. In de mijn Julia was Woensdagnacht de Beiersehe mijnwerker S. aan het werk. Op een zeker oogenblik bemerkten zijn medearbei der, dat de man niet meer leefde. De doods oorzaak is waarschijnlijk toe te schrijven aan een hartverlamming. Voorbarige berichten Voortdurend kunnen we in de laatste dagpn in de pers berichten lezen over het presidium van de Tweede Kamer en dat van de Ka'h. Staatspartij, die niets anders zijn dan onderstel lingen. Wat het presidentschap van de Tweede Ka mer aangaat, als dit volgens de usance door een lid der sterkste fractie moet worden ver vuld, dan zou daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen de voorzitter van deze sterk ste fractie, Mgr. Dr. W. H. Nolens. Eerst ais .loze daar, om welke reden dan ook, voor zou bedan ken, kan er sprake zijn van een der andere leden; en dat in dit verband de namen ge noemd worden van mr. P. J. M. Aalberse en Mr. J. P. R. H. van Schaik, ligt voor de hand, maar zekerheid daaromtrent bestaat er op dit oogenblik niet. Mocht men evenwel besluiten om het presidium niet op te dragen aan sen lid van de sterkste fractie in de Tweede Ka mer, dan meenen we dat de heer H. Col in daarvoor aan de beurt zou komen, hoewel hij volgens geruchten beslist voor die functie met het oog op zijn andere werkzaamheden zou ne- danken. Met het presidentschap van de Kath. Staats partij, welke functie door de benoeming van Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck tot minister-president en minister van van Binnen- iandsche Zaken en Landbouw vacant is geko men. staat het hee! anders. Het bericht dat het lid van den Raad van State mr. dr. D. A. P. N. Kooien daarvoor in aanmerking zou komen, kunnen we wel met beslistheid tegenspreken. Naar onze meening is bedoeld voorzitterschap volgens de hier te lande gehuldigde denkbeelden niet te vereenigingen met het lidmaatschap van den Raad van State. Omtrent dit voorzitterschap staat overigens nog niets vast. Volgens het reglement van de Kath. Staatspartij wordt de voorzitter gekozen door den partijraad, die uit 80 leden bestaat. Candidaten zijn nog niet gesteld, maar het zou ons niets verwonderen als. ook hier weder ie leider van de fractie In de Tweede Kamer, Mgr. Nolens, ais eerste candidaat naar voren wordt gebracht. Voor de gedachte, dat zoo mogelijk de leiding van de partij en die van de fractie in de Tweede Kamer bij één persoon moeten i-e- rusten, ia zelfs zeer veel te zeggen. Of Mgr. Nolens daartoe echter bereid zal zijn, dient te worden afgewacht. Op een eventueele beslis sing zijnerzijds, als hem een candldatuur wordt aangeboden, zullen we niet vooTuitloopenmaar mocht hij voor de fünctie bedanken, dan mee nen we toch, dat een dér andere leden van de Tweede Kamer daarvoor in de eerste-plaats in aanmerking zal komen en kan er mogelijk o'/k op een der twee hierboven genoemde leden een beroep worden gedaan. Alle berichten die daarover op het oogenb,ik verschijnen meenen we vooralsnog gerust als voorbarig te mogen aanmerken. GEEN ALASTRIM TE HARLINGEN 1 Naar wij van bevoegde zijne uit Harlingen vernemen, is aldaar geen enkel geval van alastrim geconstateerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5