FEUILLETON GOUDEN HARTEN DE R. K VOLKSPARTIJ nhüï DINSDAG 10 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 NEDERL. VERBOND VAN VAK-VEREENIGINGEN. IN DRONKENSCHAP TE WATER GESPRONGEN. GEEFT TEEKENS BIJ VERANDERING VAN RICHTING. DIJKDOORBRAAK E DURGERDAM. NEDERL KABELFABRÏEK. ALASTRIM. DE MOORD AAN 'T BEZUIDENHOUT. BOEVENTROUW. HET DRAMA IN DE PLAGGE ete^ 14de algemeene vergadering te Rotterdam In de groote Doele-zaal, te Rotterdam, werd gistermorgen de veertiende algemeene vergade ring geopend van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. De voorzitter van het N.V.V., het Kamerlid E. Kupers, heeft deze bijeenkomst geopend met een rede, waaraan het volgende ie ontleend Het laatste congres van het N. V. V. werd drie jaren geleden te Utrecht gehouden en sloot toen een moeilijke periode af. Crisis en werk loosheid hadden de gelederen gedund, verslech teringen waren niet altijd tegen te gaan. Het bedrijfsleven heeft zich echter van de crisis hersteld en naarmate het handelsverkeer en de vraag naar arbeidskrachten steeg en de werkloosheid verminderde, kon de vakbeweging meer en meer van de verdedigende houding tot den aanval overgaan. De afgeloopen periode heeft over de geheele linie vooruitgang ge bracht. Vooral de vacantie-actie is schitterend ingeslagen. Volgens globale schatting hebben thans ongeveer 300.000 arbeiders in de industrie vacantie. Het wordt thans eehter hoog tijd, dat de wetgever, in navolging van andere landen, deze materie wettelijk regelt. Ledental en financiën In de afgeloopen 3 jaren ging het ledental van het N. V. V. met meer dan 30.000 vooruit en in dfen loop van dit jaar zette de groei zich in nog veel s'neller tempo voort. Op 1 Januari 1929 bedroeg het ledental van het N. V. V. 220.543, op 1 Juli j.l. 242.000 en als de groei zich in de afgeloopen maanden in dezelfde mate heeft voortgezet, wat zeker verwacht mag wor den, dan telt het N. V. V. op dit oogenblik een kwart millioen leden. Volgens de laatste be roepstelling in 1920 bedroeg het aantal loon arbeiders in Nederland 1.841.000. Daarvan wa ren er op 1 Januari 1929 554.148 georganiseerd. Met de versterking van het ledental ging een versterking van de financieele positie gepaard. In 1928 werd door de aangesloten bonden 5.282.000 opgebracht, waarin de contributie voor de werkloozenkassen niet is inbegrepen. Aan stakingen en uitsluitingen werd in 1928 950.000 uitgekeerd, waarvan bijna 7 ton voor rekening van den metaalbewerkersbond kwam. In 1926 en 1927 werd aan stakingen resp. 323.000 en 267.000 uitgekeerd. Niettemin is in de laatste drie jaren het vermogen der bon den resp. met 1.100.000, 1»300.000 en 1.000.000 gestegen. Onder de aangesloten bon den bezit het N. V. V. drie millïonnairs, n.l. den Bouwvakarbeidersbond, den Diamantbe- werkersbond en den Typografenbond. Het to taal vermogen der bij het N. V. V. aangeslo ten bonden bedroeg op 1 Januari 1929 11.400.00, niet medegerekend de stakingskas, die op 1 Januari 1929 gestegen was tot l'/t millioen gulden. De bij het N. V. V. aangesloten en tegen werkloosheid verzekerde arbeiders hebben in 1928 voor de werkloosheidskas een bedrag van 2.068.883 opgebracht. Economische opleving De positie, waarin de moderne vakbeweging verkeert aldus spreker geeft reden tot tevredenheid. Er heerscht overal leven en be weging, wat voor een zeer belangrijk gedeelte mogelijk is gemaakt door de sterke opleving, die in de laatste jaren in het bedrijfsleven valt waar te nemen. Spr. toont dit uitvoerig aan en met cijfers gedocumenteerd. Het werk- loozencijfer daalde, in- en uitvoer stegen, het bedrag van in binnen- en buitenlui! geplaatste leeningen vertoont een stijgende lijn, waaruit wel blijkt, dat het met de kapitaalvorming in ons land nogal gunstig gesteld is. Spr. conclu deerde. dat het de eerste taak der vakbewe ging is, ervoor te zorgen, dat een deel van den steeds grooter wordende rijkdom der maat schappij ook aan de arbeidersklasse ten goede komt. De verhouding tot de overige arbeidersbeweging De verstandhouding met den politieken bond genoot, de S. D. A. P., is beter dan zij ooit geweest is en door de stichting van den Alge- meenen Raad van S. D. A. P. en N. V. V. is dit hondgenootschap noch hechter geworden. De oplossing van het brandende persvraag- stuk is door de oprichting van de N.V. „De Arbeiderspers" nader gebraeht. Voorts memo reerde spreker de verhouding tot de A. J. C. en in verban dhiermede het ter hand nemen van het jeugdwerk door verschillende honden zelf; de verhouoding tot de V. A. R. A., die nog steeds niet over zendtijd beschikt, waarop zij recht heeft. Het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling hoopt binnen kort over te gaan tot het stichten van wat men noemt een „Ar- beidershoogeschool", teneinde te voorzien in hetbij uitbreiding van de vakbeweging steeds nijpender wordend gebrek aan kader. Ook van den jongen Arbeiderssportbond verwacht spr. nog veel voor de toekomst, evenals van de kort geleden tot stand gekomen samenwerking met den Bond van Nederlandscbe Verbruikscoöpe raties door de oprichting van den Coöperatie- Raad. De politieke toestand Met een kort woord wees de heer Kupers op den door het extra-parlementair kabinet ontstanen politieken toestand, dien hij voor namelijk weet aan de houding van het R.K. Werkliedenverbond. Het is thans meer dan ooit noodzakelijk, dat de sociale wetgeving wordt uitgebreid. De werkloosheid is weliswaar sterk verminderd, maar daar staat tegenover dat onze bevolking elk jaar met 100.000 zielen toeneemt. Door krachtige regeeringsmaatregelen moet de werkverruiming zooveel mogelijk bevorderd worden; een van de middelen daartoe is o.a. de bevordering van het Nederlandsch fabri kaat. Thans worden nog al te veel goederen uit het buitenland betrokken, die even goed in het binnenland te krijgen zijn. De in (lustrieele samenwerking Ten aanzien van het overleg tusBchen werk gevers en arbeiders zei de heer Kupers het volgende: „In navolging van andere landen zijn eeni- gen tijd geleden ook in ons land pogingen in het werk gesteld om tot een betere verstand houding te geraken tnsschen werkgevers- en arbeidersorganisaties. Aan het verzoek, door het Verhond van Nederlandsche Werkgevers tot enkele Vakcentralen gericht om de moge lijkheid van een dergelijke samenwerking na der onder de oogen te zien, heeft ook het be stuur van het N.V.V. gevolg gegeven. Of dit overleg in de toekomst tot practische resul taten zal leiden, is thans nog niet te zeggen. Daarvoor heeft dit overleg nog te kort ge duurd. Indien evenwel door zoodanig overleg een betere verstandhouding tnsschen arbei ders- en werkgevers-organisaties verkregen kan worden, dan is het o.i toe te juichen. Onze Vakbeweging heeft niet de minste behoefte aan conflicten, aan stakingen of uitsluitingen. Indien het mogelijk Is, döbr overleg tot be hoorlijke arbeidsverhoudingen te geraken, waarbij ook de belangen der industrie in het oog gehouden kunnen worden, dan zal zij er niet aan denken, het wapen der werkstaking te hanteeren. Het is ook in onze kringen reeds lang gemeengoed geworden, dat de vakbewe ging belang heeft bij een bloeiend bedrijfsle ven. Een kwijnende Industrie is niet in staat goede arbeidsvoorwaarden te geven. Maar be- tere verhoudingen zullen er alleen bomen, wanneer het besef daarvan hij beide partijen aanwezig is. Ik heb niet den indruk, dat dit j b.v. het geval Is bij de werkgevers in Zaan dam en in Oostelijk Groningen. En het zit niet daar alleen. Zoolang deze mentaliteit overheerscht, zoolang kan wel op den top van den Olympus de vredespijp gerookt worden. <1 maar zal aan den voet het krijgsrumoer luider dan ooit weerklinken. De rede van den heer Philips op Vrijdag 6 September j.l. te Maastricht gehouden, op het congres van het Verhond van Nederlandsche «Werkgevers aldus de heer Kupers zij dan ook bij dezen den leidinggevenden perso nen in de verschillende werkgeversorganisa- ties van harte ter bestudeering aanbevolen. Vooral beveel ik in hun bijzondere aandacht aan, de passage in deze rede, waarin de heer Philips den dringenden oproep tot de werk gevers richt, om den vertegenwoordigers der vakvereenigingen te helpen in hun pogingen, het levenspeil der arbeiders te verhoogen". De internationale toestand Niet alleen hier te lande valt groei der vak beweging waar te nemen, maar ook 'het I.V.V., •welks ledental de laatste jaren vrij sterk ge stegen Is, ontwikkelt een prijzenswaardige ac tiviteit. Doch ook de ontwikkeling van het kapitalisme gaat vooral In de laatste jaren In een zeer snel tempo. Nog nooit ls de kar- telleering en de trustificeering zoo snel gegaan als ln den laatsten tijd. Spr. noemt, met vele cijfers gedocumenteerd versohillende voorbeel den zooals het ruw-staalkartel, de Westeuro- peesche ruw-ijzergemeenschap, den invloed van Amerikaansche ondernemingen als de Ford-Motorcompany en de General Motors in Europa, van de General Electric Company op de A.E.G., de overeenkomst van de Margarine Unie-concern en Lever Bros., de internationale samenwerking ln de kunstzijde- en gloeilam pen-industrie, de Invloed van het koperkartel enz. Deze voorbeelden doen de vraag stellen of de vakorganisaties in den huidigen samenhang tegen dergelijke combinaties zijn opgewassen. Men w3 verbinding zoeken eventueel bij de hoogste kerkelijke autoriteit. MR. EltJS ARTS TOT VOORZITTER GEKOZEN. De R. K. Volkspartij hield Zondagmiddag te Utrecht in hotel „NoordrBrabant" een zeer drukbezochte huishoudelijk congres. Uit nage noeg alle afdeélingen waren afgevaardigden en talrijke leden aanwezig. De overleden secre taris, de heer Clercx, werd met gebed her dacht, waarna de besprekingen aanvingen. Door geen der afgevaardigden werd een voor stel tot opheffing of ontbinding der partij gedaan. Integendeel bleek algemeen het ge voelen te heerschen, dat 't partijleven krachtig moest worden voortgezet. Na een zeer geanimeerd debat, waarin duide lijk tot uiting kwam, dat de leiding der partij in de beste handen moest worden gelegd, werd de samenstelling van het partijbestuur ge wijzigd, door hot presidium te leggen in han den van den heer Mr. P. M. Arts te Tilburg. Mr. Arts, die het voorzitterschap aanvaardde, hetwelk hem met algemeene stemmen werd toevertrouwd, stelde de voorwaarde, dat de partij hem in staat stelde, naar behooren de partij te doen functionneeren. Spr. bracht ter sprake hoe de berichten destijds omtrent zijn terugkeer naar de R. K. Staatspartij vermoede lijk in de pers waren verspreid. De heer Arts deelde mede, dat hij onmiddel lijk na de verkiezingen met een hoogstaand lid der Staatspartij had besproken, hoe een even- tueele terugkeer tot de Staatspartij mogelifk zou zijn op voor de partijen minst grieven de wijze. Het resultaat was, dat dit lid aan de leiding der Staatspartij zou verzoeken contact te zoeken met het partijbestuur der Volkspartij. Dit gesprek had een zeer vertrouwelijk karak ter en spr. vermoedt dat de courantenberichten, die enkele dagen later volgden, zijn voort gekomen uit een bron, die gelegenheid heeft gehad om deze berichten aldus in te kleeden om daardoor terugkeer te bemoeilijken. Tot secretaris werd .herbenoemd de heer J. Houtsma te Zwolle, terwijl de afgetreden voor zitter, de heer W. C. Setteur, te Utrecht, werd gekozen als penningmeester. Het partijbestuur werd gecompleteerd met de heeren Felix Donders te Tilburg en P. M. Beyersbergen van Henegouwen te Amsterdam. Als de twee allereerst door het nieuwe partij bestuur te entameeren onderwerpen werd het bestuur opgedragen te zorgen voor de uit gave van een orgaan en de positie zuiver te stellen ten opzichte van de R. K. Staatspartij, door verbinding te zoeken eventueel mét de hoogste kerkelijke autoriteit. Na deze besluiten werd het congres te zes uur op de gebruikelijke wijze gesloten. Een sterker internationaal verband en inter nationale acties, zoo noodig Internationale sta kingen, zullen noodig zijn. Wij verkeeren in een overganstoestand naar een koogeren maat schappij-vorm, zegt' spr., en citeert een aanha ling van Prof. Werner Sombert, waarin deze opvatting onderschreven wordt. Technisch zou de maatschappij voor het col lectivisme rijp zijn.; het productie-apparaat is groot genoeg, wat nog niet gezegd kan wor den van de macht der arbeidersklasse. Er is echter vooruitgang, niet alleen economisch, maar ook politiek. Spr. wijst op de jongste overwinning der Arbeiderspartij in Engeland. De eerste daad van de Arbeidersregeering rzal zijn het intrekken van de knevel-wetten tegen de vakbeweging, terwijl de ratificatie en de arbitrage en de internationale ontwapening -een schrede dichter bij zün .gekomen. De levensgeesten .geweken Zondagnacht, omstreeks 2 uur, ie een man die in beschonken toestand verkeerde, in de Lauriergracht te A'dam gesprongen. Op 't hulp geroep begaf zich 'n agent van politie gekleed te water en slaagde er in den man op 't droge te brengen. Ofschoon politieagenten en leden van Eerste Hulp bij Ongelukken geruimen tijd trachtten de levensgeesten van den drenkeling weder op te wekken, mocht dit hen niet geluk ken. Per auto van G. G. D. werd de verdronkene naar het Wilhelmlnagasthuis vervoerd. BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem Naar wij vernemen heeft Z.D.H. de Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor der St. Li- duinakerk te Haarlem Noord, den Z.Eerw. heer L. J. Schalke, tot pastoor te Vogelenzang den ZeerEerw. heer F. A. Burwinkel en tot pastoor te Hoek van Holland, den -WelEerw. heer Th. Loomans, thans kapelaan der Josephparochie te Haarlem. PATER W, AEWERDONK S.J. f In dein ouderdom van .58 jaren is gisteren na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden overleden de ZeerEerw. Pater W. Aewerdonk £.J. DE GEVOLGEN KUNNEN ERNSTIG ZIJN Doodelijk ongeluk te Wassenaar Zondagmorgen heeft in de Kerkstraat, te Wassenaar, een ongeval plaats gehad met doo- delijken afloop. Te ongeveer kwart- voor 7 uur reed de landbouwer Van der D. per tentwagen naar de kerk. Uit tegenovergestelde richting kwam een motorrijwiel gereden, dat door Van der D. niet werd opgemerkt. Bij het patronaats gebouw reed de tentwagen, zonder teeken te geven, naar links, met het gevolg, dat het motorrijwiel tegen het paard opbotste. De mo torrijder, A. van D. en de duorijder, P. D., hei den uit Den Haag, werden tegen de straat ge slingerd. De motorrijder kwam daarbij terecht onder het paard, dat hevig begon te steigeren en den man meermalen op de borst trapte. Hoogst ernstig gewond werden hij en de lichter gewonde duorijder opgenomen en door de ter hulp geroepen politie verbonden. Daarna wer den beiden per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage vervoerd, waar A. van D. enkele uren later is overleden. POLDER ONDERGELOOPEN Toen gisterenmorgen ongeveer vijf uur de veehouder P. J. v.d. Gilft, wonende te Durger- dam in de z.g.n. Durgerdammerdie, naar de welde ging om zijn koeien te melken, zag 'hij de slooten, die den vorigen dag als uitgedroogd waren, met water gevuld. Uit een door hem ingesteld onderzoek bleek, dat aan de Zuiderzjj.de van dezen ongeveer 40 H.A. grooten polder de dijk was gescheurd en het water van de ringsloot in den polder liep. De hulp van eenige huren werd Ingeroepen om het gat te stoppen. Toen men weerkeerde :bij de breuk in den dijk liep het water al over een breedte van 15 Meter .naar binnen. Er zijn toen tweë* dammen in de ringsloot gelegd op een behooplijken afstand van de breuk. Hier door werd grooter onheil voorkomen. Er was intusschen ongeveer twee voet water in den polder geloopen. Hat electrische gemaal heeft een tiental uren gewerkt om een deel van het Water weg te krijgen. Het weiland is nu zoo, dat de koeien er kunnen grazen. De slooten zijn vol water. Belangrijke Engelsdhe order M&t 22 tegen 19 stemmen heeft de.gemeente raad van de Engelsche stad Salford besloten, een contract ten bedrage van 8428 pond eter ling, voor de .levering van elecbrische kabels, met een iNederlandsche firma te -sluiten. Ds voorzitter van de electririteitscommisaie zeide, dat de Nederlandsche inschrijving 14 pet. bene den de laagste Britsche inschrijving bleef. Naar het Hbld. verneemt, is de desbetref fende 'Nederlandscbe firma „De Nederlandache kabelfabriek" te Delft. STAKING ONDER STRAATMAKERS- PERSONEEL Tariefaverhnoging .geëischt Gisteren is 'n staking uitgebroken onder'het straatmakers-peraonesl, werkzaam op den Rijks straatweg Gorinciifim-Arkel. Het personeel eisoht tariefeverhooging ,en betere ndleving der sociale bepalingen. Elï nieuwe gevallen te Delft Te Delft zijn gisteren elf nieuwe gevall<* van alastrim vastgesteld. Vier patiënten in 'het gasthuis opgenomen. Te Helmond Men meldt uit Helmond. Eenigen tijd geleden werd te Helmond een kind alastrim geconstateerd. Ofschoon hier slechts een licht geval betrof, werde® toch de noodige maatregelen getroffen. is echter een tweede geval geconstateerd- R' kind van den heer H. K. is door de *ieli aangetast en ter afzonderlijke verpleging 11 het ziekenhuis alhier opgenomen. Verschil!011' de- personen hebben zich naar aanleiding f"11 dit geval reeds laten inenten. Te Amersfoort Hall- Bij een driejarig jongetje uit de van -- straat te Amersfoort is alastrim geconstateer VERDACHTE TRACHT ZIJN ALIBI TE BEWIJZEN Het onderzoek duurt voort Gisterochtend is de verdachte in de gerucbj makende moordzaak van het Bezuidenh011 W. Kr. v. d. M., van het Hoofdbureau van I>^ litie naar het Huis van Bewaring overgelu'af en ter beschikking van de Justitie gesteld- Omtrent het verloop van het onderzoek k" nog worden gemeld, dat aan het licht is komen, dat de verdachte Donderdagmiddag van half een tot half drie gezeten heeft op ee bank, in het Haagsche Bosch, nabij de I*L van Nieuw Oost-Indië. Hij heeft daar, volge zijn eigen verklaring, zitten praten met e dame en een heer, over verschillende fan»" omstandigheden. De commissaris van politie der afdeelihS verzoekt bedoelden heer en dame zich te len vervoegen aan het Hoofdbureau v politie. Voorts ls gebleken, dat mevrouw O. Don" dagmiddag -eenige familieleden op bezoek be gehad. Deze zijn bij haar gebleven tot ruim Bij htm vertrek verkeerde mevr. O. nog ln den welstand. Het drama moet -zich dus dadelijk na half vÜ{' vertrek der bezoekers afgespeeld hebben wan' reeds te kwart voor vijf werd de aangehom door het trampersoneel gegrepen. Hij z°u slechts enkele minuten gehad hebben om daad te volvoeren. oude0" dn3 zijn EEN MAN EEN MAN, EEN WOORD EEN WOORD! Gemakkelijke vangst voor de politie Onlangs is in Amersfoort ingebroken de synagoge. Er werd toen een bedrag f 30 vermist. De politie onderzocht de zaak arresteerde zekeren B., die bekende bet 1H v»n «n feit gepleegd te hebben. Zaterdag werd cetl' Samuel 'S. binnen gebracht en deze zich aangeven als den dader van bovenge»D£ de inbraak. Wat bleek nat De .twee hadden samen den diefstal beraamd. B. heler, Sam de steler. Ze hadden de afspraak maakt, dat degene, die het eerst in ban' der .gerechtigheid viel de heele schuld op 1 zou nemen. Sam was na de kraak naar Bel» gegaan en toen hij weer op vaderlandse"^ bodem terugkwam, gmg hij zidh aanmelden j de veldwacht te Putte (N.B.i ©e andere intusschen ook bekend, zoodat de politie een makkelijke vangst had. VERDACHTE H. WEER OP VRIJE VO •t» Omtrent de schuldvraag in bet drama Rucphen, waarbij drie kinderen levend brand zijn, is tto op heden nog niets «P^0 derd. Weliswaar is krachtens het onderz°-_ opzet aangenomen. De rechtbank te heeft intusschen de aanhouding van verda" H. niet verlengd. ROMAN VAN L EDHOR Uit het Dultsch vertaald door J. M. v. H. 48) De assessor sprak zoo haastig, alsof hij moeite deed, van iets onaangenaams bevrijd te worden Kurt, ik wilde je vertellen, dat ik gis teren een paar regeltjes ontvangen heb van mijn Anna, maar ik had vandaag pas gelegen heid om ze te lezen. Hm! was het eenige antwoord dat de jonge man liet hooren. Met Anna gaat het slecht, Kurt! Zoo Eindelijk is zij van dien.... Grubert verlostdie is naar een verren bloedverwant van hem gegaan. Ja, maar waarom vertel je mij dat eigen lijk allemaal? Ilc heb wel wat anders aan mijn hoofd, dat veel belangrijker is. Neem me niet kwalijk, maar wat is de bedoeling van dit alles? Waar wil je eigenlijk heen? Ruth zweeg gekrenkt. Maar direct daarop weer de ingeving van haar goede hart volgend, antwoordde zij oprecht: Ik woo naar Dolling gaan. Hei ld a fronste zijn wenkbrauwen. - Wat moet je daar. als ik vragen mag? Lieve Kurt, ik wilde gaan vragen, of Ik voor de eerstvolgende dagen daar mocht in wonen, want Waarom blijf je niet bij mevrouw Blum? Ruth boog haar hoofd en zweeg. Da assessor was blijven staan en keek boos op het meisje neer. Ik kan niet in het huis van Aldenhofen blijven, omdat ik.... omdat ik eerlijk tegen over jou wil blijven. Wat moet dat toateekenen? Kurt, je zult niet willen, dat lk onder één dak woon met hem, fluisterde zij blozend. Je zult me toch niet wijs willen maken, dat de opperhoutvester verliefd op je is? Heete schaamte overdekte het gezicht, van bet meisje. Kurt, ik wil eerlijk tegen je blijven, eerlijk tot mjjn laatsten ademtocht en daarom beken ik jedat er iets ln mij ontwaakt is, ietsdat zich tot hem aangetrokken gevoelt, ofschoon hij nauwelijks acht op mij slaat. Kurt, het Is mij niet licht gevallen, deze bekentenis te doen. Hallda zweeg en keek somber naar den grond. Ik wil daarom vandaag naar Dolling gaan en vragen of zij mij en mijn zuster Anna daar voor eenigen tijd onderdak konden ver schaffen. En wat moet er dan later met Anna worden, als je getrouwd bent? Bij ons!?.... dat vind ik nog niet zoo Bij ons!? dat vind ik nog niet zoo vanzelfsiprekend. Hellda ging tegen een boom staan leunen. Kurt, lieve Kurt. Zóó mag je niet spreken, dat kan niet mogelijk zijnAnna, Rurt, mijn. Anna! Jouw Anna! herhaalde hij driftig met zijn voet op den grond stampend. Dat sprookje over Je llefidie voor Aid-enhofen is niet Slecht j» vond en, waarachtig niet; dat moet mij zéker een beetje tot spoed aanzetten. Jammer ge noeg ben ik niet erg jaloer&ch aangelegd. Zélfs jouw Anna, voot wie je zoo'n goed - ui tged ach t verhaaltje iin elkaar hebt gezet, zal zonder invloed op mij blijven! Je zult nog moeten wachten, tot ik het heelemaal met m» zelf «eins ben geworden. Ruth viel niet bewusteloos op den grond, zooals zij eerst gedacht had, dat gebeuren zou; zij stierf ook niet, zooals zij gehoopt had, zij schreide niet eens en geen geluid van Inwen dig schrijnende smart kwam over haar lippen, maar haar gelaat werd door een doedelijke, vale bleekheid overtogen. Dat was dus zijn liefde voor haar! Anna! steunde zij pijnlijk. —Zoo, zoo! die alles wetende Anna, had dus alt alles al vooruit gezien! hoonde hij lachend. Ga zoo niet verder, Kurt! waarschuwde zij beteekenisvol. Alles heeft zijn grenzen meer verdraag ik niet! Ah! je begint me dus te dreigen ook goed, dan spreken wij nu reeds het laatste woord. Ik wil daar nu niet naar luisteren, want je bent niet in de rustige stemming, die noodig is, den uitersten stap te doen. Je denkt in koele berekening, dat lk in dien tussch&ntijd van gedachten zal ver anderen. Neen, dat denk ik niet, want ik zie dui delijk genoeg im, dat de eenmaal in jou te voorschijn gieroepan vijandige stemming tegen over mij toöh niet te onderdrukken Is. Maar als je toch aanstuurt op een scheiding tusschem ons, laat ons dan in kalmte van elkander gaan. Je wilt door je rustigen toom indruk op me makem em je denkt me zoo week te maken? Hellda verkeerde in een toestand van de hoogste opgewondenheid. Ik kan er niets meer aan veranderen, Kurt, en ik vergeef je je bittere woorden. Maar ik zou nooit rust vinden, als tk altijd aan je laatste woorden zou moeten denken. Kom over een paar dagen terug met de ver zekering, dat onzé verloving een ondraaglijke last voor je geworden is, dan zal niets mij terughouden om te doen, wat bevorderlijk is voor je geluk. Ruth keerde zich om om weg te -gaan. -Holl da's gezicht was donkkerrood. Ik word er gek van! riep hij en drukte zijn rechterhand tegen zijn voorhoofd. Daarna wierp hij zijn buks over zijn schouder en snelde weg. Ruth was tusschen de hoamenrij gekomen, die naar de houtvesterij voerde. Reeds za;g zij in de verte het met klimop begroeide huisje staan, toen zij plotseling den opperhoutvester ontwaarde, dié op zijn paard gezeten, lang zaam kwam aangereden. Een Innerlijke opwel ling volgend, snelde .Ruth hem tegemoet.. Een oogenblik, mijnheer Aldenhofen, bracht zij met toonlooze stem met moeite ui.t. Onmiddellijk hield hij zijn ..paard In. I-k weet niet, hoe ik het zeggen moet, ging zij verder, terwijl zij :hem verlegen aan zag. Misschien zegt u het later wél eens, 'thuis. Zonder twijfel bant u op weg naar Dolling? sprak hij. Ik moet u direct spreken. "Vergeef me, dat ik zoo onbescheiden ben. Ik ben tot uw beschikking, juffrouw Walden. Zijn oogen keken zoo klam en klaar op haar neer, dat zij den moed .in haar binnenste weer voelde herleven. Mijnheer de opperhoutvester, mevrouw Blum heeft mij eens verteld, dat zij graag naar haar zoon in Berlijn zou gaan, maar dat zij haar tegenwoordige plaats niet verlaten kan, omdat zij zoo bezwaarlijk iemand kan vinden, die haar geheel en al ;kam vervangen en de zorgen voor de huishouding gevoeglijk op zieji kan nemen. Onrustig en een beetje "bevreemd door die plotselinge wending van het gesprek. Aldenhofen op zijn paard en keek opzetteIJ ©en anderen kant uit. jtf. Mijnheer zuster. Zuchten verstikten Aldenhofen mijn laad! uur had te veel van haar krachten gef® haar stem. Het Met inspanning van al haar krachten •zij nog, nadat al haar luchtkasiteelen i" waren opgegaan, fee zorgen voor haar Bezorgd boog de oppeThoutves er zadel voorover. ^jj Wat is er, juffrouw Walden? Wilt niet zeggen, wat iu scheelt? -- Later.. eerst mijn zuster! zei ne- 0 Eenige oogenblikben kedk Aldenhofen voor ziöh heen. 'U wilt mij uw Anna geven om m Blum volkomen te vervangen? vroeg hÜ Rufh knikte heftig met haar hoofd. nuwen schenen steeds meer de overhand 'liaar te verkrijgen. TJ moet er echter wel aan denken. ik nooit iets teruggeef; zal u haar l-.ter van mij terug vorderen? ■horg'®1 Neen, want zij zal bij ti -goed P® En uw verleo'de, vindt htj dat e- goed? - Kurt!;? H j Wil Anna niet! 'treurig. or Jï* Een lange, medelijdende blik trof wist hij, van welk verdriet haar bleeke verhaalde en hoe dapper zij poosode haar te onderdrukken. Goed, dan geeft u mij uw Anna; 1 dat het beste iu. wat u baalt en ik ra hoog in eere houden, dat beloof ik oP woord van eer. leA\, fWordt vervolg"?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6