ALGEMEEN OVERZICHT. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD SABOTAGE VAN ONTWAPENING; HET BELGISCHE VRAAGSTUK DE 10e VOLKENBONDS VERGADERING. KAN CANADA ENGELAND HELPEN? DE RIJDENDE DOOD. INBRAAK IN WAPENHANDEL TE BERLIJN. DE BOMAANSLAGEN IN DUITSCHLAND. POSTDUIF GEBRUIKT VOOR MISDADIGE DOELEINDEN. MISSIE-ACTIE ONDER AMERIKAANSCHE STUDENTEN. SPAANSCHE VROUWEN OVER VALLEN DOOR OVERSTROOMING. TOENEMENDE DUURTE IN FRANKRIJK. DE WOELINGEN IN PALESTINA. KET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. UIT HET RUSSISCH PARADIJS GROOTE BRAND IN ROEMENIE. Te Genève is weer schoon gesproten over ontwapening maar beperking van ibewape- hing krijgen is moeilijker. In de ,,Matón" sdhrijfft Sauenwein over het Fransclre standpunt in het vraagstuk van de 'beperking van de bewapening met een duide lijkheid, welke niets te wenschen overlaat. Hij verklaart, dat van een vermindering van ete miliitadr© iKlgrooting talectots sprake kan zWn, indilan s oliede waarborgen verkregen zijn. Horigeiijtee waarborgen kunnen slechts gege ten wonden door de sdhepping van een interna tionaal leger. Aangiedien dit voorloopilg nog diet mogelijk is, zal minstens aan twee voor- tvaarden moeten worden voldaanBij de v 1 o o tonitwapemng moeten ook de overige rnovtndhe.den worden beircJkken, zoodiat de onderhandelingen niiet alleen tot de Angel- Saksische volken beperkt blijven. De ontwa pening te land kan sleéfhit® zoodanig tot stand tv&rden gebracht, diat de bestaande vlöhhiou- düng in de bewapening der Europeesehe lan- dem, 1Mst inbegrip van sovjet Rusland, zorg vuldig wordt gehandhaafd. Dit is nog ver van het ideaal! En de Fran- schen zullen lnm sterk leger niie.t afstaan, °ok niet al zulioa de Engelschen te Genève de Duitsehers steunen. Inzake de besprekingen over vloothepor- kiag miet Amerika, heeft de Engelsdhe bfiniater-presidant verklaard: in Amerika en Ilngelanö is gevraagd, waarom de tot nu toe gevoerde onderhandelingen steeds milslutat Bijn. Er wordt thans naar een uitweg uit deze moeilijkheden gezocht. Dit is de oogen- bükkelijke stand. Engeland sluit geen bondgenootschap met Amerika. Amerika is veel be verrfandig, om Piet ©Bulge Europeesehe mogendheid een bondgenootschap te sluiten, tenzij een bondge. bootschap, dat den vrede waarborgt. Aan het Blot vain zijn rede verklaarde Mac Donald, dat hij als steeds zeer optimistisch was en, volgens «en bericht nit New-York, beraadslaagde president Hoover met de ma- bineidieskunidigen over de laatste Engelsehe Voorstellen en zal het antwoord der Ver. Staten nag desze week aam M-aeDonald worden overhandigd. Indden MacDonald de Ameri ka anscl»© votonstellen niiet aanvaardt, zullen de oxiidevhamdteMngen niet leiden tot een beiperking van de vliootbewapening. Intusschen weten wij nu, waarom de vloot- beperking althans de besprekingen erover tot dusver telkens mislukten. De Bethlehem Staal Maatschappij te New York, heeft bekend, dot zij Shearer, den pro pagandist voor een sterke vloot, als waarac hter naar Genève zond. Shearer handelde ook 'h opdracht van andere staal- en sciheeps- bouw ondemem Ingen en zijn salaris ibedroeg 25.000 dollar. Shearer heeft nu in .nadere verklaringen toachtem aan te toonen, -dat de marine der# Yereenigde Staten ofschoon zij hem geen geld betaalde evenzeer zijn werkgeefster was geweest, als de scheepsbouwmaatschap pijen, welke hem duizenden donors betaali- öen om zooals de hestuurderen van deze maatschappijen thans zeggen louter voor hen waarnemer te zijn op de conferentie van Genève, waar hij inderdaad tot taak had de besprekingen voor beperking te verijdelen. Shearer vertelde erbij, dat het Amerikaansch marine-departement hem veel schriftelijke in lichtingen had gezonden. President Hoover verklaarde, dat de af- ïaiire-Sheeirrar grondig moest warden nage gaan, daar gébruik was gemaakt van gewe- tenliooze propaganda tot sabotage van het plan van de Amemikaansche regeering inzake vloot- beporking. Be marine-oommissie uit den senaat heeft reeds met algemeen© stemmen besloten een on derzoek in te stéllen naar de propaganda- werkzaamheid van de Amerikaansahe scheeps werven in verband met de internationale vloot- ontwapenlng-conferentie van Genève in 1027. De propaganda, in het belang van de werven, door Shearer en andere voorstanders van een sterke vloert gevoerd, werd als misdadige sa menzwering tegen de belangen van het Ame- rïkaansohe volk en de Amerfkaaneche regee- rirag beschouwt Natuurlijk is dit zeer echoon maa- meteen heeft het Amerikaansch ministerie van oorlog een wetsontwerp uiigevaard fwaarin be paald wordt, dat in geval van oorlog niiet al leen alle mannen, die de wapenen kunnen dragen, gemobiliseerd kunnen worden, doch ook alle financieel© en economische hulpmid delen van het land. Men wil alle kringen van het volk belasten ook ben, diie geen wapens kunnen draijbn als algemeen© dienstplicht, in tijd van oorlog, wordt Ingevoerd. Gelukkig is het nog een vraag of dlit nieuwste .„vre delievend" wetsontwerp in het parlement in behandeling zal komen. De commissie, door de Belgische socialisten ingesteld om het faalvraagstuk te hastudeeren, kwam .tot over eenstemming over de volgende punten: Het beginsel van de cultUTeéie zelfstandigheid van Vlaanderen en Walenland wordt erkend. De taalgrens zal overeenstemmen met de bestuurlijke instelling na een volkstemming In de gemeenten van d© bstrókkem gewesten. Aan doze stemming zullen alle maunenlijkie en vrouwelijke kiezers en kieizereBsen deel nemen. De grens der provincies zal worden gewij zigd naar den uitslag van deze volkstemmine. De minister vam Wetenschappen zal Steeds worden bijgestaan door twee onderstaatsisiecre- tarissen; de een zal te Antwerpen en de an dere t.e Luik zetelen. Alle centrale diensten worden in Vlaamsche en Waalscfhe gesplitst. In September zullen de socialisten de zaak opnieuw besproken. a De commissoriale besprekingen ®ENè¥E, 11 September. (VAN 'ONZEN COR RESPONDENT). Vanmiddag hebben drie com missies vergaderd, die voor de ontwapening, Öle voor het budget en die voor de sociale kwesties. Het draadloosstation Onder voorzitterschap van Benes behandelde deze vandaag de kwestie van de stichting van ee'i draadloos station van den volkenbond, op dat ook in crisistijden Genève ongestoord met de volkenbondsstaten in verbinding zou blij den en daardoor het veiligheidsgevoel der sta ten vermeerderd zou worden. De Zwitsersche minister van buitenlandselie Zaken Motta gaf een overzicht van de drie aan hangige voorstellen. Volgens het tweede plan zou weliswaar de Volkenbond eigenaar van het station zijn, doch 'n normale tijden zou het station ook commer cieel geëxploiteerd worden door middel van de ■■Radio Suisse". Voor de uitbreiding van het reeds bestaande station der „Radio Suisse", dat f'an in handen van den volkenbond zou over gaan zal ongeveer 1.500.000 goudfranken noodig zh'n, terwijl het tekort per jaar in dit geval ge schat wordt op 200.000 goudfranken, die dan "-eh laste van den volkenbond zouden komen. De meeste gedelegeerden bleken voorstander Van het tweede plan te zijn. Niet vee] vooruitzicht OTTAWA» li September. (R.O.) In een af- cheidsrede aan een lunch, waaraan ook de, Souvernfiur-generaal en de leden der regeering anzaten, heeft Thomas, de Britsche minister voor werkverschaffing v-ei-klaard, dat hij de ^''zekering had, dat zijn missie in Canada °h verlevendiging van den handel tusschen ei(ie landen tengevolge heeft en dat Canada op ®°öiinercieele basis alles zal doen, wat het kan, j10 het Britsche werkeloosheidvraagstuk te a'Pen oplossen, ofschoon geen enkel groot ah voor emigratie naar Canada is voorge meld. Autobus in brand gevlogen Omtrent het ongeluk tusschen Villafrance en Alcolea, waar een autobus in brand vloog, meldt een B.T.A.-telegram nog, dat de bus over den kop sloeg en onmiddellijk in brand vloog. De chauffeur en 15 passagiers kwamen onder den wagen terecht. De chauffeur, de conduc teur en twee passagiers brachten er het leven af, ofschoon zij ernstige brandwonden oplie pen. Dertien andere passagiers werden als ver koolde lijken te voorschijn gebracht. Duur betaalde vriendendienst OSLO 10 September. (V.D.) Van een hotel alhier had een gast 's morgens den trein ge mist. De Oberkellner bood hem aan, hem per motorrijwiel naar het volgend station te bren gen. Onderweg botste in een scherpe bocht ten gevolge van mist het motorrijwiel tegen een boom. De 23-jarige kellner vloog over den stuur stang en kwam te land op een eg. Hij liep zoo zware verwondingen op, dat hij overleed, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen. De reizi ger vloog op de weide en kwam niet den schrik vrij. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Autobus tegen boerenwagen WARSCHAU, 11 September. (V.D.) Tusschen Radom en Bialobrzsgi, is een autobus met een boerenkar met twee paarden bespannen, in botsing gekomen. De autobus viel in de gracht en sloeg over den 'kop. Onder de overblijfselen van den auto werden twaalf personen zwaar gewond te voor schijn gehaaid. Auto-ongeluk van den Bisschop van Ossieri De bisschop van Ossieri, mgr. Franco, heeft een ernsLig auto-ongeluk gehad. Doordat twee banden tegelijk sprongen, verloor de chauffeur het beheer over zijn stuur, tengevolge waarvan de auto in een gracht stortte. De bisschop werd tegen de ruiten geworpen en zwaar verwond. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. He TENTOONSTELLINGEN TAN LUIK EN ANTWERPEN. De ministeries doen mee Onze Brusselsche correspondent meldt ons: dg 8 ®e'sische regeering heeft besloten dat Un ai'n'Bter'eele departementen, met uitzunde- lanrt eY0n'w'el van de ministeries van binnen hern '18 zaken en van financiën, zuilen deel- jg, en aan wereldtentoonstellingen van - te Luik en te Antwerpen. p0gtet ,dit öoel werd op de begrooting een uitgetrokken van 10 millioen francs Wapens en munitie birit gemaakt BERLIJN, 10 September. (W. B.) In der afge- loopen nacht hebben dieven hun slag geslagen in den wapenhandel Gustav Loesehe, aan de Spandauerbriicks 13,, tè Berlijn. Zij hadden zich toegamg weren te verschaffen tot den winkel door een gepantserde deur heen en maakten olf brownings, een revolver en 1000 patronen, kaliber 6,5 tot 8, buit. Wat de munitie betreft hebben zij zich echter vergistwat zij meenamen is voor brownings niet geschikt. De winkelkas, waarin maar een klein be drag zich bevond, werd ongemoeid gelaten. IIET VATICAlN EN MALTA 10 September (B. T. A.). Z. H. de ian A<r°ntVing ^eden 'n audiëntie den bisschop ifiF-r. nigr- Caruana. De audiëntie was van 5®h duur. COMMUNISTEN EN NATIONALISTEN BERLIJN, 11 September. Te Schoeneberg (Berlijn) kwam het gisterenavond laat tot ern stige botsingen. Tegen half 11 uur ontmoetten groote groepen communisten en Hitlerianen elkaar bij de Barbarossa- en H'auptstrasse, al waar onmiddellijk een vechtpartij ontstond. Van beide zijden vielen opeens schoten. Twee persoden werden door schoten in de borst zwaar gewond. mm Meer arrestaties uit boerenkring De „D.A.Z." meldt nog omtrent de arrestatie in Krempe, in verband met de bomaanslagen, van een 40-jarigen gewezen politie-Hauptmann, Nickel genaamd, dat in hét bezit van dezen ar restant een bom zou gevonden zijn van het zelfde maaksel als die, welke bij de aanslagen gebruikt zijn. Een H. N.-telegrim uit Hamburg d.d. heden meldt nog: De politie had er kennis wan gekregen dat een zekere Nickèl uit Heide in Holstein een helsche machine voor een aanslag naar een be paalde plaats zou brengen. Nickel, die voort durend werd nagegaan, heeft inderdaad 'n pak ket van Heide naar Hamburg gebracht en keer de vervolgens naar Itzehoe terug, waar hij een bezoek bracht bij de redactie van de courant het „Landvolk". Intusschen had de politie vastgesteld, dat het pakket, dat Nickel naar Hamburg had ge bracht een helsche machine bevatte, die in een sigarenkist was verpakt. Ook de ontvanger van het pakket te Hamburg werd gearresteerd. Na de arrestatie van Nickel verschenen rechercheurs uit Altoua en Berlijn op de bu reaux van het „Landvolk", waar een huiszoe king plaakts had en verscheidene loden der redactie en van het overige personeel werden verhoord. Een en ander geschiedde omdat er verdenking 'bestond, dat een geheime organisatie gevormd ■was. Naar de uitgever van fl® courant meldt, heeft het onderzoek van de in beslag genomen docu menten niets^opgeleverd en is niets verdachts gevonden. Volgens de meening van den uitge ver heeft men slechts met een ongegronde aan tijging te doen. Dinsdagavond zijn de verantwoordelijke redacteuren van het „Landvolk", Bruno van Salomon, de tweede redacteur ICeulil, verder de administrateur van het blad, een kantoor bediende, die als corrector dienst deed en ook de advertentie acquisiteur Floehn gearresteerd. Ook dr. Guido, de bestuurder van den Land- bond en de vroegere administrateur van dezen boud, Besehke, zijn te Itzehoe gearresteerd. Alle gearresteerden zijn naar Altona over gebracht. Naar verluidt, moeten ook elders in Slees- wijk Holstein personen, die tot de Landvolk beweging in betrekking staan, gearresteerd zijn. Öfficieele mededeelingen De politie-president Eggerstedt te Altona heeft gisterenmorgen vertegenwoordigers van de pers ontvangen in verband met de ter zake van de bomaanslagen gearresteerde personen. Hij verklaarde, dat reeds na de eerste drie aanslagen de verdenking rustte op een bepaal den personenkring, die de politie reeds van vroeger bekend is en wel nit den tijd van den moord op minister Rathemau en van de plannen tot het plegen van een aanslag op minister Severing in het jaar-1823. Deze personen wer den voortdurend bewaakt. In het bijz-mder werden de landwegen en de verkeersmiddelen, die daar passeerden, onder toezicht gehouden. Bij deze contröie der landwegen vielen bepaal de auto's op, die steeds opgemerkt werden, wanneer een nieuwe homaanslag had plaats gehad Zes weken geleden kreeg de politie te Altona steun van een afdeeling van de Berlijnscbe crimineele politie (deskundigen op het gebied van bomaanslagen)- Na den aanslag te Lueneburg kwam de mede- deeling van de bewakingsposten, dat in de om geving van Heide een auto met een verdacht voorwerp geladen onderweg was. De politie te Altona volgde den wagen, verloor hem weer uit het gezicht, daar de achtervolgende beamD- ten met hun auto panne hadden. Maandagmiddag werd evenwel gemeld, dat de verdachte auto in Krempe was gezien en daar zonder bestuurder stond. Uit het onder zoek bleek toen, dat de bestuurder van den auto, een zekere Hans Friedrich Nickel was. Het spoor van Nickel leidde naar Hamburg. Hier werd in samenwerking met de politie te Hamburg vastgesteld, dat Nickel een verdacht voorwerp afgegeven bad aan den Hamburger baukbeambte Karl Allied Puenjer. Bij een plot selinge "huiszoeking voud men bij dezen in een kast een helsche machine, gelijk aan die, welke na verscheidene aanslagen op de plaatsen van den aanslag was gevonden. Nickel zelf was voorlooptg niet te vinden, daar hij reeds weer uit Hamburg vertrokken was. Daar Nickel echter zijn reis naar Ham burg uit Krempe was aangevangen, werd het station aldaar scherp bewaakt. Dinsdagochtend kon Nickel toen hij aankomst aldaar ge arresteerd worden. Nickel noemt zich oud-inspecteur van politie. Het staat nog niet vast of hij dit werkelijk is. Wel staat vast, dat hij vroeger bij de politie te Kiel werkzaam is geweest als klerk. Hij is 39 jaar oud en heeft tegenwoordig geen vaste verblijfplaats. Het meest vertoeft, hij bij zijn moeder te Heide. Nickel is naar Altona over gebracht, waar hij bekende de bom naar Ham burg te hebben gebracht. Over het doel, dat hij -met de bom had en over verdere bijzonder heden weigerde hij zich uit te laten. Nickel verklaarde verder, dat hij den nacht te Ham burg had doorgebracht en den volgenden dag naar Itzehoe Is doorgereisd, waar hij een on derhoud had met de redactie van „Das Land volk". De'politie deed verder mededeeling van de verschillende arrestaties, die daarna hebben plaats gehad. De gearresteerde ontkennen BERLIJN, 11 September (H.N.) Bij hst ver hoor van de personen, die in verband met de bomaanslagen van den iaatsten tijd in Hol stein zijn gearresteerd, ontkennon allen, wat hun ten laste wordt gelegd. Alleen Nickel heeft toc-gegeven dat hij een hom naar Ham- brug heeft overgebracht. Ook de te Berlijn gearresteerde personen ontkennen iets met de bomaanslagen uitstaande te hebben. Door vliegenier wordt de eigenaar ontdekt en geknipt Een niet-alledaagsch voorval heeft zich in het West-Duitsche industriegebied afgespeeld. Het doet zien, op welke vernuftige wijze onze bedendaagsche politie misdadigers in den val weet te 'krijgen. Een paar dagen geleden werd er ten huize van zekeren mijnheer Pattberg, directeur van een mijnonderneming in het district Duisburg, een pakje bezorgd. Bij opening bleek het een kooitje te bevat ten, waarin twee postduiven zaten. De heer Pattberg was natuurlijk Sên en al verbazing. Weidia werd hem echter duidelijk, wat de beteekenis was van dit eenigszins vreemdsoortige presentje. In een bijgevoegd schrijven namelijk werd hem niets meer of minder aangezegd, dan dat zijn omdolingeu op dit ondermaansche binnen zekeren zeer korten termijn een einde zouden nemen, terzij hij de duifjes zou vrijlaten, na op nader omschreven wijze eenige bankpapier tjes aan de diertjes bevestigd te hebben. De schrijver van den brief was zoo vrij ge weest, het minimum-bedrag te noemen, waar mee hij genoegen zou Itunneu nemen en dat, in ronde Hollandscbe guldens uitgedrukt 3090 heiiep. De methode van den dreigbrief schrijver en afperser mocht stellig ingenieus heeten. Het was duidelijk, dat hij op deze wijze het gevaar wilde vermijden, dat gewone dreigbriefschrij vers loopen, om te worden ingepikt, op het oogenblik, dat zij zich op een aangegeven plaats aanmelden om de afgeperste som gelds in ontvangst te nemen. De Duisburgsche politie echter, die van de zaak in kennis werd gesteld, was in dit geval den dreigbriefschrijver te glad af. Zij riep de hulp in van den welbekenden vlie ger Karl Bonenkamp en vroeg hem, of hij kans zag het spoor wan een snel- huiswaarts keerende postduif te volgen. De vlieger meen de, dat het wel zou gaan, doch stelde voor, dat hij eerst een paar proeven zou nemen. Deze bleken vólkomen succesvol. En nu geschiedde het, dat de aviateur op zekeren dag met zijn machine boven Duisburg zweefde, uitziende naar de plaats, waar vol- g»ns een met "hem gemaakte afspraak één der aan Herrn Pattberg gezonden duiven zou wor den opgelaten. Weldra zat de vogel iu de lucht en koos direct gedecideerd :zijn richting naar het Noord-Westen. De vlieger volgde hem op den voet, of, zoo men wil, op den vleugel, en ont wikkelde al de langzaamheid, die noodig was om met de postduif gelijk te blijven. Hij verloor de In dienst der misdaad gestelde luchtreizigster geen oogenblik uit het oog, zag haar den Rijn overvliegen en zich tenslotte op een huis bij Homberg, Westelijk van Rnh- rort, nederzetten. Een fotograaf, die Bonenkamp vergezelde, slaagde erin, een foto te nemen, waarop het bewuste huis duidelijk te zien was. Met deze foto op zak, toog de politie op pad naar het aangegeven woonhuis om daar tot haar blijde voldoening een duivenkot te vinden, dat aan een werkloozen mijnwerker toebehoor de. Toen zij dezen dreigbrief toonde, dien hij eigenhandig geschreven had, was hij zoo over bluft door de onbegrijpelijke wijze, waarop de slimme politie het zaakje had weten uit te visschen, dat hij maar meteen bekende, de auteur van het schrijven te zijn. BIJ HET BA BEN VERDRONKEN. PARIJS, II September (H. N.). In de buurt van Chalons sur Marne zijn gisteren drie vrou wen en een kind bij het baden in de Marne verdronken De „Tafelronde der Paladijnen" Onder de katholieke studenten der Ver. Staten wordt een zeer levendige missie-actie gevoerd. De studenten bezitten een organisatie, getiteld: „Missie-kruistocht voor studenten der Vereenigde Staten" en speciale afdeelingen. die den naam dragen van „Tafelronde der Pala dijnen". Deze laatsten bestaan uit minstens 6 stud"u- ten, die een bepaald land of een bijzonder deel ujt de geschiedenis of nit het leven der missies bestudeeren. Deze studenten honden geregeld bijeenkomsten om het onderwijs van hun studie te bespreken. Het resultaat dezer besprekin gen wordt verwerkt in lezingen of voordrach ten, te houden oj> vergaderingen van missie- vriendsn. Daas wijze van actie voeren, die door de studenten met sympathie werd ontvangen, heeft reeds heerlijke resultaten aCgeworji- n. De „Missie-kruistocht" voor Katholieke Ameri- kaausebe studenten, die elf jaar «rieden werd opgericht, met het doel, meer missie-kennis bij de studenten aan te kweekcu, telt tegen- wowdig ongeveer 500.090 leden ouder de leer lingen van Amerikaansche scholejj. van de lagere klassen tot de universiteit. Drie vrouwen verdronken In het dorp Naval Moral, in het gebergte bij Avila, werden twintig vrouwen door een hevig onweer overrompeld. Zij vluchten naar een watermolen en vonden daar beschutting. Heit riviertje groeide echter door den gewel digen regenval aan tot een wossten stroom, die het grootste g?dee!te vau den molen dej't instorten. Drie vrouwen verdronken. Ondanks regtcringsmaatregelen Onze correspondent te Parijs meldt ons De gisteren hekend geworden statistiek no pens de prijzen van groot- en detailhandel over hot tweede kwartaal wijzen weer op een be duidend toenemen der duurte.. Vooral iu de levensmiddelen is de stijging groot en het is zeer opvallend, hoe uitecnloo- pend de prijzen zijn voor de Fransche groote steden. Parijs, kwam er nog hot gunstigst af, Intusschen leert de statistiek wel duidelijk dat de wettelijke voorschriften en overheids maatregelen tegen de prijsopdrijving geen noe menswaard resultaat hebben. De toestand minder gevaarlijk LONDEN, 11 September. (V.D.) Het minis terie van koloniën publiceert het volgende ccommuniqué: Daar de toestand in Palestina rustig is, zul len er voorloopig, als er zich geen (gerande- ringen voordoen, geen verdere communiqués door het ministerie van koloniën worden ver strekt. Het moeder-vliegtuigenschip „Courageous" en de onderzeeër „Veteran" zullen naar Malta terugkeeren. De vliegtuigen van het moederschip zullen bij de Egyptische luchtmacht door andere wor den vervangen. De aanwezige troepen zijn voldoende om de rast te handhaven. 500 Arabieren gearresteerd JERUZALEM, 10 September. (V.D.) Naar aanleiding vau de onlusten zijn er in de laatste wet en 711 totaal 500 Arabieren gearresteerd. Den gearresteerden, waaronder zich ook politie-* agenten bevinden, wordt ten laste gelegd, dat rij dun! b' hbeu genomen aan de overvallen op de onnHohe bevolking. "Van weerskanten is nu een banüelsboycot begonnen. 108 u-ouwe agenten LONDEN, 10 September. (V.D.) Honderd jonge mannen, die in Londen zijn geracruteerd voor politiedienst in Palestina, zullen heden naar hun bestemming vertrekken. Zij zullen de bestaande politiemacht aanvullen. Nog steeds actie op het „front" PEKING, 10 September. (V. D.) Het Chinee- sche ministerie van oorlog publiceert een be richt over den militairen toestand in Noord- Man tsjoerije. Volgens dit bericht hebben de laatste 24 uur geen nieuwe gevechten aan de Russiseh-Chinee- sche grenzen plaats gehad. De sovjet-troepen hebben zich weer op Russisch gebied terug getrokken, en hebben het bombardeeren dor Chineesche steden uit militaire vliegtuigen ge staakt. Het Chineesche ministerie van oorlog heeft alle militaire attachés der buitenlandsche diplo matieke vertegenwoordigingen in Peking uit- genoodigd, de in Progranitsnaja door de Rus sen aangerichte verwoestingen in oogenschouw te nemen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche re geering besloten heeft, twee divisies naar Noord-Mantsjoerije te zenden. De troepenafdee- lingen zijn reeds uit Tientsin vertrokken en bevinden zich onderweg naar Moekden. Intusschen wordt uit Moskou gemeld, dat de opperbevelhebber van het sovjetleger in net Verre Oosten, Blucher, naar Moskou telegra feerde, dat Chineesche troegen Dinsdag de Rus sische grens hebben overschreden en de Rus sische stad Grodekowo beschoten. Bovendien trok de Chineesche eavallerie in de nabijheid van Iman over de Russsiche grens. Nadat versterkingen aangerukt waren, is net den Russischen grenswachten gelukt de Chl- neezen weer terug te drijven. De toestand zeer toegespitst Ook volgeus berichten uit Tokio is er van rust aan de Chineesch-Iiussisch „front" geen sprake. Maandagavond moeten Russische mili taire vliegers bommen op het staatskwartier en op het station Mantsjoeria hebben geworpen. Een bom trof het salonrijtuig van den Cni- neeschen generaal Tsjang, waarbij 4 Chineesche soldaten werden getroffen en gedood. De artil lerie opende een heftig vuur en dwong den Russischen vlieger terug te keeren. De Japansche pers verklaart dat de politieke toestand zich in de laatste 24 uur zeer heeft toegespitst. Het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft den Japanschen ge zant in Moskou, Tanaka, die momenteel iu don Ivaukasus vertoeft, bevolen direct naar Moskou terug te gaan. Veer besprekingen aan den gang? GENèVE, 11 September. (H. N.) De Chinee sche gezant te Washington, die leider der Chi neesche delegatie bij den volkenbond is, heeft in een gesprek met een journalist over bet Rus sischChineesche conflict verklaard dat te Berlijn en te Nanking besprekingen aan den gang zijn om tot bij'egging van het conflict te geraken. De grootste belemmering voor het voeren van officieels directe onderhandelingen is de eisch vau Rustend, dat de Chineesche directeur- generaal va daa Oosterspoorwag ontslagen zal worden. Haoge aarbtenaren gearresteerd P-ICA, II September. De Ogpoe te Lening rad, leeft een groot „comtra-revolutionairt complet" ontdekt, en zijn negen direc teuren van Sovjet-scheepswerven gearresteerd, alsmede een groot aantal lagere beambten, t. rwijl nog steeds arrestaties plaats hebben. D:> gearresteerden zouden getracht hebben, de Scvjet-regf tring omver te werpen door IV 1? >nwerk m v.m alle economische .on dernemingen, waardeer zij het Sovjet ^bewind 1 Ttrachten te maken. De personen, die scheepsbouwers varen, deden 't zco, dat geen foor hen gebouwd Savjet-schip één en kele rei=: kon volbrengen, zonder daarna woer voor «enigen tijd opgelegd te moeten worden. Zoo althans beweert de sovjet-pers. De lijken worden opgegraven BOEKAREST, 11 September (H.N.) Giste ren heeft te Targowice bij Boekarest een hevige brand gewoed waardoor ongeveer 100 huizen ,aan drie verschillende straten gelegen in de asch zijn gelegd. De schade wordt op 100 millioen lei geraamd Ongeveer 100 personen zijn dakloos geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11