RECTORAATSOVERDRACHTEN Dinsdag 17 September 1929 AAN DE U «IV£ "SSTEiTEN EN HOOGESCHOLEN KATHOLIEKE WETEN SCHAPPELIJKE YEREENIGING J RADIONIEUWS. R. K. UNIVERSITEIT. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG HET MARINE-INSTITUUT TE DEN HELDER. ERN VERHEUGENDE MEDEDEELING. DR. D. WIERSMA. PROF. DR. R. H WOLTJER- MR. B. C. J LODER. Mgr. Dr. Jan Hoogveld draagt liet Rectoraat over aan Prof. Mr. P. Bellefroid. BESCHOUWINGEN OVEK HET AANTAL STUDENTEN. GiSatermixMag had in de kleine zaal van liet Concertgebouw „de Yereeniging" te Nij megen de academische plechtigheid der Rec toraatsoverdracht plaats. Academische „hoog dagen" verheugen zich in een groeiende be langstelling, zoowel van geestelijke als we reldlijke zijde. Zoo was er ook thans weer een groot aantal belangstellenden hijeen, toen Mgr. Dr. Jan Hoogveld, na de gebruikelijke toespra ken, verslag uitbracht over het voorbije aca demiejaar. Het testament van den reetor aldus Mgr. Hoogveld heeft te bestaan uit een verslag van de lotgevallen der Universiteit in het af- geloopen jaar. Maar facta et gesta geven van zelf aanleiding tot een waarde-oordeel, en de eene waardeering werpt licht de andere op. Na een inleiding kwam Mgr. Hoogveld aan het eigenlijke verslag over het afgeloopen jaar, te beginnen met de publicaties en oraties, de examen-resultaten en proefschriften, als zijnde het meest oogenblikkelijke en het minst vluchtige in de praestaties van een jaar. Tn de Theologische Faculteit werden 10 exa mens afgelegd, alle met gunstlgen uitslag; in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte 38, 1 waarvan 35 met succes; in die der Rechten 76, waarvan 53 met goed gevolg. Er hadden vier promoties plaats, die echter geen beeld geven van het universitaire leven. Het is te ongun stig, omdat nog nauwelijks de tijd voor vol tooide studie is aangebroken en tevens te gun stig, omdat een deel der gepromoveerden el ders hun studie volbrachten, zoodat alleen de leiding van den promotor bij het proefschrift op ons crediet mag worden gehoekt. Spreker toonde in een lange rij van gehou- den lezingen aan, hoe veelzijdig velen onder de Hoogleeraren werkzaam waren geweest ook buiten de Universiteit. De vraag naar het aantal studenten scheen den afgetreden Rector om twee redenen de aandacht waard. Eerstens omdat het getal een tenminste bijkomstig argument levert, niet alleen voor het recht, maar zelfs voor de bestaansnoodzakelijkheid onzer Uuiversitelt; vervolgens omdat het aantal Katholieke Aca demie-studenten nog altijd beneden het ge- wenschte kwantum blijft. Dit Jaar waren ingeschreven 437 studenten. Daarvan behoorden 226 tot de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, 174 tot die der Rechten, door welke getallen wij in die Fa culteiten de meeste Nederlandsche Universitei ten overtreffen. De theologische Faculteit tel de 37 Ingeschrevenen, waarvan 15 behoorden tot de theologisch-maatschappelijke afdeeling. Deze laatste afdeeling liep terug, omdat de hoorders aanvankelijk de eischen onderschat schijnen te hebben. Tot de 437 studenten behoorden 95 dames, dat is dus ruim 21% pet., wat juist overeen stemt met het percentage, dat de vrouwelijke studenten aan onze Nederlandsche Universi- J telten bereiken, maar wat ver uitgaat boven J het percentage der Katholieke studenten, dat slechts 13 bedraagt. Berekenen we ons stu- I denten-aantal op den grondslag der twee voor vier Faculteiten, de theologische blijft ter- zijde, omdat daarbij zooveel speciale factoren gelden dan zouden we, buiten de theolo- gen dus, het getal van 1400 studenten halen, j een getal dat voor tien jaar nog geen enkele Nederlandsche Universiteit bereikte. Gronin- gen telde de vier faculteiten verleden jaar 99S z men, zoo concludeerde spr. dus net recht op volledigen uitgroei naar j eigen wereldbeschouwing bij ons, die toch i waarlijk niet de eerste de beste obscure secte 1 zijn, maar leden van de oude en eenige we- reldkerk, willen afmeten met den duimstok, ook dan nog zou dat recht eerlijke tegemoet koming van Staatswege vragen. Dan kwam de vraag, of ons totaal aantal studenten toch procentsgewijze niet ver bene den peil blijft; 13 pet. op ongeveer 35 pet. der bevolking, waarbij de theologen buiten be schouwing zijn gebleven. Prof. v. Ginneken heeft daarover in het R. K. Jaarboek van On derwijs en Opvoeding over 1928 belangrijke be schouwingen geleverd, 't Blijkt, dat hij de niet- Katholieke Atudenten ongeveer 7% pet. theo- lbgen zijn, bij de Katholieken vormen de theo logen echter ruim 231 pet. Van de 9457 die zich op universitaire vakken toeleggen zijn er dan 3110 Katholieken, d.i. ongeveer een derde, wat niet zoover van ons bevolking-percentage af wijkt. Misschien ondergaan deze cijfers eenige wijzigingen, als men daarin ook Delft betrekt, waar slechts 9 pet. Katholiek is en Wngenin- gen waar het percentage 10 bedraagt, zeker is toch wel, dat met alle Katholieke theologen ons studentental om de 30 pet. draait. Met ons groote theologen-getal is echter de achterstand niet weg-verklaard. Ook de vrouwen vormen bij ons slechts 13 pet. der Nederlandsche vrouwelijke univer siteitsstudenten. Zeker is dit-e.a. ook voor een deeltje te wijten, neen, te danken, aan ons aan tal vrouwelijke religieusen, maar dit bezorgt ons evident geen „wetenschappelijke" gelijk waardigheid door verschuiving van studievak, immers de ontbrekende 20 pet. zijn hier geen i studeerenden. En overtreffen wij ook slechts eenigeimale (p'ocentsgewijs zou 't 500 pet. moeten zijn) de andersdenkenden in theologisch-wetenschap- pelijke praestaties: Levert onze Katholieke Boekhandel een derde van onze wetenschappe- lijke Boekenmarkt, theologie natuurlijk inge- I Bloten? En heerscht er in onze Katholieke krin- gen in die van gezeten handelslieden en indu- strieelen en hoogere standen, een gelijke be- Ialmgistelling voor de wetenschap? Hierna kwam mgr. Hoogveld tot wat meer bijzonder „lotgevallen" worden genoemd. De laatste winterdagen troffen de Alma Mater zwaar door het verlies van prof. Huy- I bers, die midden op zijn levensweg uit zijn vruchtbaren arbeid werd opgeroepen. Als nieuwe krachten werden in den loop van dit jaar begroet prof. Kreling en prof. Duyn- stee. Verder dr. de Waele. Tenslotte werd begroet de nieuw-benoemde hoogleeraar Sassen, die reeds een rijpen staat van dienst kan toonen op wijsgeerig gebied; door zijn benoeming zal tevens te zijner tijd de paedagogiek in al haar onderdeelen volledig worden gedoceerd. Naast hen, die gingen en die kwamen, ge dacht mgr. Hoogveld één persoon die bleef, den president-curator, die na een zegenrijk dertig jarig bestuur van deze sterk-groeiende stad, zijn burgemeestertaak heeft neergelegd, maar de belangen der Alma Mater nog wil blijven behartigen. De bibliotheek biedt in haar nieuwe magazij nen plaats voor 220.000 hoeken; de boekeninven taris kan reeds op 100.000 deelen worden ge schat, terwijl daarnaast 390 tijdschriften den weetgierigen ten dienste staan. De in Januari aangevangen trefwoorden catalogus van in tijdschriften behandelde onderwerpen, die het Katholicisme raken, vorderde tot 7000 arti kelen. Ook werd gesticht een Schaepman- en Ariënsarchief. Zeer waardeerende woorden sprak de aftre dende rector over het lustrumfeest der alumni. Wat betreft de klacht over de geringe be langstelling der professoren bepleitte spr. ver zachtende omstandigheden. Hoe druk de profes soren in de avonduren bezet zijn, zou kunnen blijken uit het bezoek aan de Indische en an dere universitaire lezingen, waar het aantal der professoren echter relatief dat den studen ten pleegt te vertreffen. Maar er is een andere, meer ernstige, maar uiterst delicate reden, waarom de professoren, overigens in Nijmegen zoo gemakkelijk toegankelijk een voorzichtige terughoudendheid betrachten ten opzichte van het gemeenschapsleven der studenten. De be hartiging immers van het vereenigingsleven is niet alleen onder religieus opzicht, maar in volle lengte en breedte aan de professoren ont trokken, uitgezonderd het strikt profaan- wetenschappelijk. Spr. wilde op die plaats niet meer van dit onderwerp zeggen, dan dit: het verwijt van den praeses dient vervangen door een woord van lof over een houding, die voor meerdere hoogleeraren een offer is. Spr. wijdde hierop eenige woorden aan de toekomstplannen, waarvoor de grondslag in het afgeloopen jaar gelegd werd. Zoo hoopte men in het komend studiejaar een zestal aula lezingen per radio uit te zenden, o.a. bij de Augustinusherdenking. Ook mogen we tegemoet zien een leerstoel in de forensische psychiatrie, zoowel voor ju risten als moralisten van belang. Naar den vorm van een breeder gelegenheid tot weten schappelijke scholing van de journalisten wordt een onderzoek ingesteld. Dankbaar vermeldde spreker dan de 217.000 gulden (d.i. ongeveer 10 ct. per hoofd) die dit jaar weer als extra-belasting door de katho lieken voor hun universiteit werden opgebracht Teekenend is, dat 17.000 gulden daarvan meer hijzonder voor de medische Faculteit werden aangeboden. Hierna sprak mgr. Hoogveld namens de uni versitaire gemeenschap een hartelijk dankwoord aan allen, die de zaak der Alma Mater Ca rolina en hun eigen groote zaak dienden door hun sympathie en geldelijk offer. Met een korte toespraak tot zijn opvolger mr. P. Bellefroid, en de bede, dat Gods rijkste zegen hem moge begeleiden, droeg mgr. Hoogveld hierop zijn ambt over. De liberale gedachte van 1928 moet in de leer bij die van 1797- Bij de opening van het nieuwe Academie jaar der Tilburgsche RK. Handelshoogeschool heeft de rector-magnlficus mgr. prof. dr. Th. J. A. J. Goossens, een rede uitgesproken, waar aan het volgende is ontleend In de onlangs verschenen publicatie van oe Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het District Maastricht en Omstreken, wordt onder de „Zuid-Limburgsche Problemen" ook een enkel woord gezegd over het Hooger Onder wijs. Zoowel de stichting der Nijmeegsche Universiteit als der Tilburgsche Handelshooge school worden daar genoemd van groot ge wicht te zijn, met name voor Limburg, dat door die twee inrichtingen voor Hooger Onder wijs op dat gebied uit zijn isolement verlost werd, waardoor de zuigkracht van het buiten land geringer zal worden. Uit dergelijke op merkingen blijkt niet onduidelijk, dat niet al leen particuliere belangen, maar ook zoo iets van algemeen beiang door onze Hoogeschool gediend wordt. Het staat voor mij vast, dat een zeer groot deel van de 53, in het jaar 19281929 volledig ingeschreven studenten, niet bij het Hooger Onderwijs zouden zijn gekomen, indien zij dat elders hadden moeten zoeken. Onder die 53 ingeschrevenen zijn 26 eerste jaars en 27 tweede-jaars: de twee cursussen houden dus elkander, wat het getal betreft, vrijwel in evenwicht. Dit mogen wij in alle geval constateeren, dat de inschrijvingen veel talrijker zijn dan een, zij het ook voorzichtige raming had durven verwachten. Daarenboven waren er nog 13 inschrijvingen voor afzonder lijke vakken, zoodat het vorig collegejaar met 66 studenten is gesloten. Uitgezonderd twee andersdenkenden waren allen Katholiek. In dit studiejaar slaagden 24 van de 27, wat zeer zeker als bewijs mag gelden, dat er flink en ernstig gewerkt is. Aan het aanvullend examen Boekhouden werd door 27 candidaten deelgenomen. Het resultaat: 26 geslaagden op de 27 candidaten is ook hier zeer gunstig. Gelijk het vorig jaar aanstonds is ingevoerd, werd ook dit jaar het onderwijs aangevuld met excursies, met welker leiding Dr. Ir. Gelissen zich belastte. Het vorig jaar sprak ik hij deze zelfde gele genheid reeds over de oriëntatie onzer Hooge school naar den technischen kant, vooral we gens de industrieën die in het Zuiden des lands zoo'n overbelangrijken factor vormen. In den loop van het jaar zijn verschillende besprekin gen gehouden over een technologisch-instituut, dat als zelfstandig lichaam, maar toch in eng verband met onze Hoogeschool zou worden op gericht. Tengevolge van die besprekingen werd het wenschelijk geacht aan dat nieuwe insti tuut nog een breederen grondslag te geven, door ook bedrijfs-eeonomische onderzoekingen binnen het arbeidsterrein van dat instituut te betrekken. Als resultaat van dat alles kon op 4 Juli j.l. in de bladen gepubliceerd worden, dat een voorloopig comité gevormd was tot stichting van een Bedrijfseconomisch-Techno- logiscli Instituut bij de R.-K. Handelshooge school. Een ander instituut, een plaatsingsbureau, vooral voor onze candidaten, zal binnen eenige maanden kunnen worden geconstitueerd. Ook in het afgeloopen jaar is de boekerij gaandeweg kunnen worden uitgebreid, zoowel door geregelden aankoop, als door verschillende schenkingen. De uitleeningen uit de Bibliotheek toonen dit jaar een sterk stijgende lijn. Het interne leven onzer Hoogeschool verliep dus kalm en rustig, geheel in de sfeer, die aan nauwgezette en ingespannen studie past. „Saevis tranquillus in undis" mag van haar wel worden gezegd; „Rustig te midden van woeste baren". De woeste baren zijn dan de hoog-politieke discussies, die op Sint-Nicolaas- dag het lot had geen slechteren datum kun nen kiezen de verwerping van het subsidie- voorstel in de Tweede Kamer voorafgingen, en die nog lang den politieken vijver van onze Ne derlandsche pers in beroering brachten. Het ligt buiten het terrein van het rectoraal jaar verslag daarop verder in te gaan, ofschoon de politieke strandvonderij, die daarbij gepleegd is om in het kader van het zoo juist gebruikte beeld te blijven wel tot een gedachtenwisse- ling zou uitlokken. Missehien is het beter, en ook leerzamer in plaats van ons bezig te hou den met de politiek der 20ste eeuw, waarhij hét Zuiden, volgens sommiger meening een achter stelling te incasseeren kreeg, de aandacht te vestigen op een minder bekend feit uit de 18e eeuw, dat niet zonder leering is voor den dag van heden. Ik wil intusschen niet afstappen van die belangrijke gebeurtenis, waarbij de Tilburg sche Handelshoogeschool in het centrum stond van de belangstelling en nieuwsgierigheid van heel Nederland, zonder een woord van dank gebracht te hebben voor de kloeke verdediging van het voorstel, aan onzen president-curator Baron van Wijnbergen en aan Dr. Moller, en niet minder aan oud-minister Waszink, die op overtuigende wijze de onaantastbare logica van het voorstel heeft uiteengezet. Doch de liberale gedachte van 1928 moet nog in de leer gaan bij die van 1797. Een buitengewon blijk van belangstelling en waardeering mocht onze Hoogeschool juist in de 'laatste dagen van dit verslagjaar ontvangen van Zijne Eminentie Willem Kardinaal van Rossum. Met dezen luisterrijken feestdag sïoot de geschiedenis van het tweede jaar onzer R.K. Handelshoogeschool. Doch daarmede is nog niet afgesloten het Rectoraat van hem, die nu het woord voor U heeft mogen voeren; immers het is hem nog niet gegeven zijn ambtsketen, zwaar van zorg, aan een opvolger over te reiken. In het vertrouwen op de hulp van God, die alleen ons werk kan doen gedijen, en op den steun van allen, wien de voorspoed van onze Hoogeschool ter harte gaat, hoop ik, aldus besloot spr., dat ook het derde jaar van onze Hoogeschool zich waardig en in volle harmo nie moge aansluiten bij de twee voorgaande, aldus besloot spreker. GEM. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. Prof. dr. S. C. H. de Meijere droeg te Am sterdam het rectoraat over aan prof. D. van Emden. UNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Giistermididag te 2 uur heeft prof. dr. I. H. Gosses het rectoraat der Groningsche Univer siteit overgedragen aan prof. dr. W. J. Aalders met eene rede getiteld: „Met meerderheid van stemmen". UNIVERSITEIT TE LEIDEN. In het groot auditorium der Leidsche Uni versiteit heeft gistermiddag de rector Magni ficus, prof. jhr. dr. W. J. M. van Eysinga, alvo rens het rectoraat over te dragen aan zijn op volger, prof. N. van Wijk, verslag uitgebracht van de lotgevallen der Leidsche Universiteit in den afgeloopen academischen cursus. Onder de talrijke aanwezigen was ook H. K. H. Prinses Juliana en Haar Kamerheer, baron Baud. Na afloop dezer rede heeft de nieuwe rector magnificus in Huize Bruyns receptie gehouden, welke druk was bezocht. UNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bij het overdragen der waardigheid van rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Utrecht aan prof. dr. A. A. Pulle heeft de rector-magnificus prof. dr. H. Th. Obbink heden in de Aula verslag uitgebracht van de lotgevallen der Rijksuniversiteit te Utrecht gedurende het studiejaar 1928-1929. O.m. deelde spreker mede, dat dit eene hem gedurende zijn rectoraat wel zeer duidelijk is geworden: dat velerlei eischen, welke het rectoraat aan een groote Universiteit als de Utrechtsche stelt, zooveel aandacht en tijd vragen, dat er, behalve colleges en het steeds aangroeiend aantal examens en tentamens voor eigen studie zoo goed als geen tijd overblijft. Na dit rectorale jaar keert spr. met zekere vreugde tot zijn eigen studieterrein terug. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Bij de overdracht van het rectoraat aan zijn opvolger prof. ir. F. Westendorp heeft prof. T. K. L. Sluyterman een rede uitgesproken over de lotgevallen der Technische Hooge school gedurende het studiejaar 1928/1929, Dc viering van het 75-jarig beslaan. H. M. DE KONINGIN EN Z K. H. DE PRINS WONEN DE FEESTELIJKHEDEN BIJ. Z. K. H. de Prins, die met H. M. de Konin gin de feestelijkheden op 21 Sept. bijwoont ter gelegenheid van fiet 75-jarig bestaan van het Marine-instituut te Den Helder, zal op 20 /agzer aanzitten aan het reunisten-diner in het'Mfarine-iiistihuit' aïdaar. HERDENKING VAN HET 25-JARIG BESTAAN. Zondag had in het Kurhaus te Scheve- ningen de algemeene vergadering der leden plaats onder voorzitterschap van prof. dr. ,T. A. J. Barge, hoogleeraar aan de Rijks univer siteit te Leiden. De vergaderling was druk bezocht. Na de verschillende autoriteiten te hebben welkom geheeten, formuleerde de voorzitter in zijn openingswoord „enkele gedachten over het vruchtbaar samengaan" in de 25 jaar van het bestaan der Vereeniging. De vraag, of de stichting van deze vereeni ging een gebeurtenis is geweest, die een her denking rechtvaardigt, meende spr. bevesti gend te moeten beantwoorden. Zonder hier de beteekenis der politiek te willen onderstreepen, wees spr. erop, dat de periode van het kabinet- Ivuyper, waarin ook de stichting van deze vereeniging valt, zeer vruchtbaar is geweest voor de ontwikkeling van het Katholieke initiatief en de Katholieke bewustwording. Zou het toevallig zijn, dat de oprichting van de K.S.A., de Petrus Canisiusvereeniging en deze vereeniging juist in dien tijd vallen Bij het opmaken van den balans van de ont wikkeling en den arbeid der vereeniging, meent spr., dat zoowel optimisten als pessimisten zich zouden kunnen laten hooren. Er is veel gedaan, maar er zou nog meer gedaan kunnen worden. Maar niemand zal kunnen ontkennen, dat het doel der vereenigig, zooals het in de statu ten is neergelegd, voortreffelijk is en dat, als de vereeniging niet bestond, ze vandaag nog zou moeten worden gesticht: omdat ze voor de wetenschappelijke productiviteit onder de Nederlandsche Katholieken noodzakelijk is. Want wij moeten werken in organisatorisch verband en in ons eigen leven. Met open oog en frisschen moed kunnen wij de toekomst ingaan. Wij moeten werken in organisatorisch verband, maar daarnaast moe ten wij werken in ons persoonlijk leven, door activiteit, door eigen studie. Het tekort is voor ieder van ons persoonlijk. Met de bede, dat de Heer der Wetenschappen licht, kracht en volharding moge schenken om de talenten te ontplooien verklaarde spr. de 25ste jaarvergadering voor geopend (applaus). Uit het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester mr. J. R. H. v. Schaik, bleek dat er een batig saldo in kas is van 972. EEN FEESTGESCHENK. Nadat de jaarverslagen van de afdeelingen waren uitgebracht deelde de voorzitter mede, dat prof. Brom zich bereid heeft verklaard de geschiedenis te schrijven van wat door de Katholieken sinds het begin der vorige eeuw op wetenschappelijk gebied is ondernomen en tot stand gebracht. Het bestuur heeft besloten dit boekwerk den leden aan te bieden als herinnering -aan dit feest. Binnenkort zal dit werk, dat getiteld is: „De herleving van de wetenschap van Katholiek Nederland" verschij nen. Prof. Brom heeft om niet zijn schoone gaven in dienst der vereeniging gesteld. Dit feestgeschenk is dus voor een groot deel eeu geschenk van prof. Brom (applaus). HET PATER-DE GROOT-FONDS GESTICHT. Reeds 77.500 stamkapitaal. De voorzitter merkt voorts op, dat het reeds lang tot de desiderata der vereeniging behoort om te kunnen beschikken over geldelijk© mid delen ter bevordering van de beoefening van de wetenschap onder de katholieken in Nederland. Vier jaar geleden heeft het hoofdbestuur ge meend, dat die middelen er moeten komen. De vorige jaarvergadering is gevraagd, hoe het hiermede stond. Toen is medegedeeld, dat in voorbereiding was de stichting Pater-de Groot fonds. Het hoofdbestuur heeft gemeend, dat thans de tijd gekomen is, om deze stichting in het leven te roepen als vrij staande van de ver eeniging doch bestuurd door het hoofdbestuur. De voorzitter deelde mede, dat er op het oogenblik ingeteekend is en toegezegd is voor een stamkapitaal van 77.500.(Daverend applaus) Dat zulk een bedrag reeds is bijeengebracht, is vooral te danken aan Kardinaal van Rossum en het heele doorluchtig episcopaat van Neder land. Spr. brengt daarvoor hulde aan Zijn Emi nentie en aan H.H.D.D.H.H. Vervolgens worden de voorgestelde statuten wijzigingen aangenomen en de aftredende be stuursleden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag stelde mr. Andreoli voor in het vervolg de vergaderingen te openen en te sluiten met den Christelijken groet en een aan roeping tot Maria. De voorzitter zegde overweging hiervan in het hoofdbestuur toe. Te ruim 1 uur werd de vergadering geschorst tot het houden van een gemeenschappelijke lunch door de vereeniging aan de leden aangeboden. Om 3 uur werd de vergadering in het Kur haus voortgezet. Deze bijeenkomst werd behalve door de autoriteiten, die in de ochtendverga dering aanwezig waren, ook nog bijgewoond door ZijnExcellentie mr. T. J. Verschuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Na heropening der vergadering verleende de voorzitter terstond het woord aan prof. dr. Ferd. Sassen, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, die de organisatie der Cultuur behandelde. Een dankbaar applaus .volgde op deze voor- diaclit. Van de gelegenheid tot gedaehtenwisse- ling werd geen gebruik gemaakt. Hierna verkreeg Z. D. II. Mgr. J. D. J. Aen- genent het woord. TOESPRAAK VAN MGR. AENGENENT. Ik ben u op de eerste plaats dankbaar, dat u mij in de gelegenheid hebt gesteld hedenmor gen aan dit feest hoogere wijding te mogen geven. Ik ben van de oprichting lid dezer ver eeniging en de dagen, waarop de vergadering gehouden werden, waren voor Mij de aange naamste van het jaar. Ook nu Ik bisschop ge worden ben, ben Ik voornemens, zoover mijn werkzaamheden het toelaten, de vergaderingen hij te wonen. - WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum (298 M., na 6 uur 1071 M-.' 10.3011 Prot. uitzending; 12.302 Gencci't vocale en instrumentale solisten; 22.30 Gra:aoJ foonmuziek; 2.304.30 Concert, vocale en ins':'-1* mentale solisten; 4.30—5 Gramofoonmuziek; f< Kinderuurtje; 67 Gramofoonmuziek; 77-36 Declamatie; 7.308 Gramofoonmuziek; 8S-2® N.C.R.V. Bestuursmededeelijigen; 8.30 Spaan- sche avond. Lezing over: De Mormonen. .Mede werking van orkest. Daarna persberichten. Huizen (1875 M.) 12.15—2 AVRO-kwartet; 22.45 Radio-kinderkoorzang; 2.453.30 Gramo foonmuziek; 3.304 Piano-cyclus door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt; 44-36 Declamatie door Elias van Praag; 4.305 Gra mofoonmuziek; 5.307.15 Concert door het Om roeporkest, Fritz Hinze viool; 7.157.45 Causerie door kapt.-luit. ter zee Iv. M. R. H. J. Boldingl» over: Het jubileum van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord 18541929; 8.0'.9.15 Vereenigiiiiigsuurtje uit Alkmaar. Klokkenspel» rede, gemengd koor, koorklassen, declamatie» muziekkorps; 9.1510 Concert door Utrechtse!» Stedelijk Orkest. Spaansche avond; 10.10 Per ster, 10.2511.20 Populair concert door het Utrechtse!» Stedelijk Orkest. Daarna gramofoonmuziek; 12-09 Sluiting. Daventry (1554.4 M.) 11.05 Lezing; li-20 Gramofoonmuziek; 12.20 Concert, J. Rona sopraan, T. Case bas-bariton; 12.50 Gramofoon muziek; 1.202.20 Orkest; 4.20 Dansmuziek; 505 Orgelrecital door A. Taylor; 5.35 IiLn der uurtje; 6.35 Nieuwsber.; 6.50 Lezing; 7.05 Piano-recital door ,E. Balnton; 7.20 Lezing; 7.45 Lezing; 5-05 Concert, militair orkest; 9.00 Spaansche muziek; 10.00 Nieuwsber.; 10.20 Lezing; 10.35 Pianorecital door H. Samuel; 11.2012.20 Dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris" 1725 M.) 12.30—-•2" Gramofoonmuziek; 4.05 Orkest en solisten; 6.55 Gramofoonmuziek; 8.55 Orkest en solisten. Langen berg (473 M.) 7.358.15 Gramo foonmuziek; 8.209.20 Orkest; 10.3511.45 etl 12.30 Gramofoonmuziek; 1.252.50 Orkest; 6.55—" 6.50 Orkest; 8.20 Ergens in West-Duitschland! 9.20 Spaansche avond. Orkest en instrumentaio solisten. Daarna tot 12.20 orkest. Brussel (508.5 M.) 5.20 Concert; 6.50 Gra mofoonmuziek; 8.35 Concert. Z e e s e n (1835 M.) 6.10—11.05 Lezingen»: 12.201.1-5 Gramofoonmuziek; 1.151.50 Lezin gen 2.202.50 Gramofoonmuziek; 3.055.20 Le* zingen; 5.206.20 Concert uit Hamburg; 6.20-" 8.50 Lezingen; 8.50 Spaansche avond, orkest, A» Brosa viool. Daarna tot 12.50 dansmuziek. ICalundborg (1153 M.) 3.50—5.50 Con cert door Mogens Hansen's Ensemble; 8.359.35 Spaansche avond. Spaansche muziek door het Radio-Orkest; 10.2011.20 Concert door bet Radiio-Orkest. Do naam der vereeniging tot bevordering van de beoefening der wetenschap onder de Katho lieken in Nederland is indertijd met bijzonder^ zorg gekozen en zij geeft zeer juist het doel aan» Dat is de Zondagsehe naam, maar de weke- lijksche naam „Katholieke Wetenschappelijk3 Vereeniging" klinkt mij wel zoo welluidend i!* de ooren. Zij duidt aan, dat Katholieke man: -:11 van wetenschap besloten hebben zich te or ga* niseeren op Katholieken grondslag. Dit doe! na te streven is een daad geweest van bijzonde'n moed, die de stichters eert in bijzondere ma te- Maar het is uw eer en uw roem, dat gij g®" volg hebt gegeven aan hun oproep en als I'd aan deze vereelniging zijt toegetreden. De rationalisten overschatten de mensthe- lijke rede; het agnosticisme onderschatte haar. Het is juist de Kerk geweest, die voor de rechten der menschelijke rede is opgekomen- Als Bisschop bood Mgr. Zijn gelukwensehcil a: i voor hetgeen de vereeniging gedurende 25 jaar heeft gedaan en wenschte voor de komen de jaren, dat de vereeniging steeds meer m/g® beantwoorden aan haar doel; de bevordering van de beoefening der wetenschap onder de Ka tholieken in Nederland. Een daverend applaus volgde op de t®®" spraak van Mgr. Aen-genent. Nadat Mgr. Aengenent allen aanwezigen d®a bisschoppelijken zegen had gegeven, sloot dO voorzitter onder dank de vergadering. Professor aan dc Yale University? Naar wij vernemen werd aan dr. D. ma, geneesheer aan het Rijksasyl voor Fsv chopathen te Leiden, tijdens zijn verblijf Amerika voor het Internationaal Congres voor Psychologie te New Haven (Conn.) een buite®" gewoon professoraat in de psychiatrie aan Yale University aangeboden. Dr. Wiersma heeft dit aanbod voorlool"» nog in beraad gehouden. Zilveren professoraat. Op 23 September a.s. zal dr. R. H. WolG®^ hoogleeraar aan de Vrije Universiteit zijn vil en-twintig-jarig professoraat in de klass" talen feestelijk herdenken. De viering van zyn 80sten verjaardag. Zooals reeds gemeld is, heeft Zaterdag J-' Hotel de Twee Steden te 's-Gravenliage feestmaaltijd plaats gehad welke door vr'*a den en vereerders aan mr. B. C. J. Lodei' zijn familie is aangeboden ter gelegenheid v- diens 80sten verjaardag. De rij van sprekers werd geopend door tafel-president, Jhr. van Karuebeek, die haf lijke woorden wijdde aan de verdiensten den persoon van den jubilaris. Vervolge voerden het woord de Minister van mr. Donner, voor de Regeering; Jhr- Savornin Lobman voor den I-Ioogen burgemeester Patijn voor het Internationa Intermédiair Instituut; mr. van der Ma'""' voor de Nederlandsche Handelshoogesc h luitenant-generaal Swart voor de Indologie faculteit te Utrecht; mr. Jacobson voor Rotterdamsche balie en voor de Nederland" Advocaten-Vereeniging en mr. del Camp® Vl de 's-Gravenhaagsche Hypotheek Bank, terv' Dr. Hendrik Muller als neef en oudst aanwez vriend sprak en mr. Rombach als oud-asso- van mr. Loder in den tijd, dat dez" advocaat was te Rotterdam. u» Tenslotte heeft mr. Loder in een gR"- ,r rede zijn dank betuigd voor de gesproken v den an de hem gebrachte hulde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 12