—r DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1929 reedersvereeniging NED. H ARIN GVISSCHERIJ. HILLEN'S SIGARENFABRIEK. NEDERLAND EN BELGIE. DE LANDBOUWGEWASSEN. UIT VLAARBINGEN. li gezo»hbidsraa« J- i VEERTIENDE ALGEMEENE JAARVERGADERING De afrekening der Britsclie schadevergoeding 1916 PLAATSING VOOR DE ZUIDERZEE- VISSCHERS. 's-Gr a ventage, 25 September 1929.' In de gisteren gehouden veertiende alge meens jaarvergadering van de Reedersvereeni ging voor de Nederlandsche Haringvisscherij beeft de voorzitter, de heer L. J. van Gelde ren, er in zijn openingsrede op gewezen, dat dit, nn hij als voorzitter dar vereenlging zal aftreden, de laatste week wa3, dat hij den presidentshamer hanteerde. Hij deed dit met de aangename klanken nog in de ooren van voldoening, die zoovelen te kennen gaven bij de afrekening hunner vorderingen betreffende de fameuze Britsche schadevergoedingen 1916. Bij dit zoo historisch belangrijk moment, een der belangrijkste liquidaties der oorlogsscha den stond spr. uitvoerig stil. Na de geschie denis ter afwikkeling daarvan in herinnering gebracht te hebben, zeide spr., dat de vereenl ging de vorige week het genoegen heeft ge had, dat het gezamenlijk bedrag der uitkee- ringen ter harer beschikking werd gesteld en direct daarna kon worden uitgekeerd. Tot het laatste moment heeft dit 13-jarig stuk van merkwaardige geschiedenis in het reeders- bedrijfsleven nog emoties gegeven, doch het eind er van geeft een gevoel van satisfactie Voor de vereeniging zelf, van dankbaarseid voor zooveel ondervonden medewerking, van ihoogere en lagere autoriteiten, en van mede werkers, die allen in meerdere of mindere mate tot het belangrijk succes hebben bijgedragen, hetzij in het aanvangs- of in het latere sta dium. Overgaande tot een beschouwing over den toestand van het hoofdbedrijf wees spr. wat betreft de uitkomsten over 1928 op een be vredigend resultaat wat de boegrootheid der vangsten betreft. Er werden n.l. ruim 716.000 kantjes haring aangevoerd. De geldelijke uit komst was echter niet zoo gunstig als de vangst zou doen vermoeden. De totale besom ming ad circa 10millioea gulden toont een lager gemiddeld bedrag per kantje dan die van 1927, hoofdzakelijk tengevolge van groo- ten aanvoer steurharing in sommige overvloe dige vangstperioden. Verwacht kan worden, aldus spr., dat bin nen zeer afzienbaren tijd de zeil vaartuigen tot bet verleden zullen bebooren en alle deze vaar tuigen, voor zoover nog voorradig en daartoe geschikt, tot motorbooten zuilen zijn omge bouwd. De beteekenis voor de uitoefening der visscherij gedurende het geheele jaar neemt daardoor buitengewoon toe, aangezien de mo- torloggers met toenemend succes des winters de trawlvlsscherij uitoefenen, waardoor de be manningen een onafgebroken emplooi vinden. Spr. heeft eenigen tijd geleden mondeling een «d van de generale commissie op de bestaande gelegenheid om voor de met werkloosheid be dreigde Znlderzeevisschers plaatsing te vinden gewezen. Het ligt op den weg van het hoofd bestuur thans onverwijld deze belangrijke ma terie ter hand te nemen, waardoor de belangen van visscherij en werkzoekenden in hooge mate kunnen worden bevorderd en 't was spr. aan genaam dezer dagen te mogen vernemen, dat verwacht mag worden, dat van de zijde der generale commissie het zoo gewenschte con tact niet zal worden afgewezen. Spr. uitte voorts de hoop, dat onze regee ring bereid gevonden zal worden binnenkort bet initiatief te nemen voor een Internationale regeling, welke de gebreken der thans bestaan de Noordaee-conventie van 1882 zal opheffen. Vervolgens wees spr. er op, dat de vereenl ging, in tegenstelling met hetgeen ln naburige tanden, waar de visscherij wordt uitgeoefend, heeft plaats gehad, de regeering nimmer den geldelijken eteun voor haar bedrijven, waarvan er toch zooveel in de laatste jaren noodlijdend waren, heeft gevraagd en onze visscherij heeft de regeering in de jar envan ernstige malaise zoo goed als niet3 gekost. Het eenige wat steeds gevraagd is, betrof hulp in indirecten zin, be staande in beperking van bestaande erf ln het nalaten van het opleggen van nieuwe Ipsten. Dat Is een der groote voorwaarden voor de bestaansmogelijkheid der visscherij. Ziet men ln, dat de visscherfj inderdaad een tak van ons nationaal bestaan is, dan late men ons zoo meende spr. niet langer aan doove- man's denr kloppen en sehenke men aan onze vertoogen de noodige aandacht. De Vereeniging wenscbt, nochtans niet het oog te sluiten voor wat zij noemen mag een oonciliante kentering in de houding onzer regeering in vergelijking met vroeger, en zij mag er met groote voldoening op wijzen, dat ln den jongsten tijd onze bewindsmannen meer en meer het oor leenen aan desiderata, die de vereeniging op verschillend (zij het niet op Wetgevend) gebied te kennen geven. Uit het verslag van den toestand en de ver richtingen der Vereeniging, gedurende het jaar 1928 blijkt, dat het afgeloopen jaar er een is geweest van overvloedige vangsten en van lage prijzen. De gemiddelde financieele resultaten hieven daardoor ver beneden het gemiddelde van die der kiatste jaren. Wat de vafgst betreft maakt 1928 een goed figuur; anders is het evenwel met den door- enee-prtjs. Deze toch bedroeg in het afgeloopen Jaar 15 tegen ln 1927 17.28, in 1926 16 40, ln 1925 24.75 en in 1924 21.36. In 1923 bedroeg de gemiddelde vangst van een stoom-, motor- en zeillogger resp. 3153. 1687 en 1231 kantjes, terwijl de doorsneeprijs 14.79 bedroeg. De teelt in 1928 wedijvert dus, wat de finan cieele resultaten betreft, met die van 1923. Ook in het afgeloopen jaar Is het aantal motorioggers sterk uitgebreid n.l. van 68 tot 152. In het afgeloopen jaar waren bij de Ree dersvereeniging voor de Nederlandsche Haring- vlsscherij aangesloten ln totaal 62 leden met 89 zeil-, 115 motor- en 55 stoomloggers, of jtezamen 250 schepen. GEWIJZIGD VOORSTEL AAN HOUDERS VAN 7 PCT. OBLIGATIES. Gelijk bekend, is er in de vergadering van 25 Juni 1929 van houders van 7 pet. eerste hypothecaire obligaties der N. V. A. Hillen's sigaren- en tabaksfabriek te Delft een commis sie benoemd, bestaande uit de heeren F. J. Bernhard, C. Blatt, Carel F. Overhoff en F. C. W. Noorduyn Jr., met opdracht de door de ven nootschap voorgestelde wijzigingen in de bepa lingen der geldleening nader te onderzoeken, daarin naar bevind van zaken veranderingen voor te stellen en aan de obligatiehouders rap port uit te brengen. Directie en commissarissen van I-Iillen hebben b(j het door de commissie ingestelde onderzoek alle gewenschte medewerking verleend. -Na durige onderhandelingen met het be stuur v Vennootschap doet de commissie thans de vc :1e verbeterde voorstellen. 1. vermindering van de hoofdsom der obliga tie tot S00, in stede van 700, gelijk door de vennootschap was voorgesteld (hierbij wordt verder verwezen naar de hieronder sub a ver melde mogelijke uitkeering) 2. uitreiking van twee 6 pet. preferente aan- deelen, elk groot 100 per obligatie aan de obligatiehouders S. vermindering van den rentevoet der obliga- tlën tot 5 pet., in stede van 4Y2 pet., gelijk door de vennootschap was voorgesteld, met dien ver staalde, dat de coupon van 1 Juli 1929 reeds met 20 wordt betaald 4. betaalbaarstelling van de coupon van 1 Juli 1929 uiterlijk op 1 November 1929; 5. bepaling van het voor verplichte aflossing, onderscheidenlijk inkoop bij inschrijving, door de vennootschap te besteden bedrag, tot ten minste 20.000 per jaar, te beginnen met het jaar 1931. De verhooging van het door de vennootschap voorgestelde gereduceerde bedrag der obligatiën ad 700 tot 800 hangt samen met ons oordeel, dat als waarde der fabriek ƒ202.000 mag worden aangenomen in stede van 70.000, zooals de deskundigen der vennootschap hebben getaxeerd. Wfl hebben geen aanleiding kunnen zien om aan te dringen op een verhooging van de taxaties der andere onroerende goederen. Na uitgebreide bespreking met vertegenwoor digers der vennootschap heeft deze zich bereid verklaard, hare voorstellen, met Inachtneming der hiervoor genoemde punten, te wijzigen. Bij die besprekingen is door de commissie tevens de toezegging verkregen, dat ook in ander opzicht verandering in de trustacte zal worden voorgesteld. Wij noemen het volgende: a. Indien mocht blijken, dat de fabriek (ex clusief machines) bil eventueele vervreemding nog meer opbrengt dan het door ons aangeno men bedrag van 202.000, wordt het meerdere ouder de houders van nog uitstaande obligaties verdeeld met dien verstande, dat deze per obliga tie niet meer dan 200 ontvangen. b. De vergadering van obllgatiehouders kan ook gedurende den loop der obligatielening op bepaalde tijdstippen (voor het eerst in 1939) her taxatie van de verbonden onroerende goederen en, naar gelang van de uitkomst dier taxatie, aanvulling van onderpand eischen; c. Indien panden, welke tot het verband be- hooren (met uitzondering van de fabriek) wor den verkocht, behoeft het Trustkantoor om ver plicht te worden tot royement der hypotheek mee te werken niet meer genoegen te nemen met hypotheek op andere onroerende goederen, maar zal dit moeten eischen, dat de opbrengst der verkochte perceelen met als minimum de waarde volgens de taxatlelrfst, b(j den Trust ten behoeve van obligatiehouders wordt gedeponeerd, of dat bij den Trust obligaties worden ingeleverd, tot het bedrag van de opbrengst van het verkochte, wederom met als minimum de getaxeerde waar de; d. de obligaties sub c bedoeld komen niet meer ln aanmerking voor de nominale waarde, doch voor de beurswaarde; Het spreekt vanzelf, dat het voorgaande een ingrijpende wijziging der trustacte noodig maak te. Daarom Is die acte, zooals zij gewijzigd zou komen te lulden, in haar geheel aan de circu laire van de commissie toegevoegd. Bt) verge lijking met de bestaande acte zal blijken, dat deze laatste ook nog eenige andere redactie wijzigingen heeft ondergaan, welke van minder belang schijnen. De commissie stelt voor goedkeuring te hech ten aan de gewijzigde trustacte. HAAGSCH GERECHTSROL Arresten Het Hof heeft heden arrest gewezen in de volgende zaken: De chauffeur G. H. uit Rotterdam, is door de Rechtbank aldaar, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, veroordeeld tot 1 maand hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Het Hof legde den ver dachte eveneens een maand hechtenis op .echter zender de bijhoorende straf. De huishoudster A. Th. C. M. T., uit R'dam is door de Rechtbank aldaar^ wegens diefstal- veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Het Hof sprak deze verdachte vrij, Mej, C. E. van G., huisvrouw van B. N. O., zonder beroep te Schiedam, is door den Rot- terdamsche Politierechter wegens medeplich tigheid aan abortus veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het Hof legde deze straf voorwaardelijk op met een proeftijd van 3 jaren. Het Hof heeft bevestigd: Het vonnis van de Rechtbank te Dordrecht, waarbij K. van H., werkman te Hardinxveld wegens een zedenmisdrijf is veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis; het vonnis van de Rechtbank te Rotterdam, waarbij H. v. D., koopman zonder vaste woon plaats, wegens verduistering en oplichting, is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf; het vonnis au de Rechtbank te Dordrecht, waarbij de kooplieden P. en M. K., zonder vaste woonplaats, zijn veroordeeld ieder tot 9 maan den gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank waarbij A. C. S., caféhouder te Rotterdam we gens mishandeling, Is veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf en tot betaling van 150 schadevergoedng aan de beieedigde partij; het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank, waarbij C. W. W., eierenhandelaar te Rotter dam, wegens heling, Is veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. De Antwerpen-Rijnverbinding Het Nationaal Comité voor de verdediging der binnenscheepvaart beeft aan den minister van Buitenlan dsche Zaken, den heer Hij mans, na volgend schrijven gezonden: „Het Nationaal Comité voor de verdediging der binnenscheepvaart, dat alle beroetpsvereeni- gingen der binnenscheep vaart vereenigt en daarom ook meest bevoegd acht te zijn een advies te kunnen geven aangaande de econo mische waarde der voorstellen door de Neder landsche regeering gedaan, aangaande het gra ven van een nieuw kanaal tussehen Bath en Dintelsas, heeft de eer u hierna zijn zienswijze uiteen te zetten nopens dit vraagstuk waarvan de actualiteit verscherpt wordt tengevolge van de mogelijke herneming der Nederlandseh-Bel- gisohe besprekingen. Een nauwkeurig onderzoek der Nederland sche voorstellen heeft ons den zeer klaren in druk gegeven, dat deze slechts tot doel hebben op zeer behendige wijdde aanzienlijkste moei lijkheden der tegenwoordige verbinding Ant- werpen-Moerdijk te behouden, n.l. den door tocht langs Beneden-Schelde en Hellegat. Waar is het, dat de Nederlandsche voorstel len de lengte in kilometers der tegenwoordige verbinding verkorten, doch dit voordeel dat betaald moet worden door honderden mlllioe- nen, zou, in grooter mate, getemperd worden door het tijdverlies dat zich onvermijdelijk zal voordoen aan de sluizen hij het uitvaren der dokken in de Schelde en bij het invaren uit de Schelde in het kanaal. Zoo is ook de uitmonding te Dintel zeer Slecht gelegen en ze kan waarachtig slechts daar gekozen zijn, met het doel de voordeelen te beperken, welke de scheepvaart naar onze havens in den nieuwen waterweg vinden zou. Wij vreezen, dat de mentaliteit welke zich ln deze voorstellen veropenlbaart, ten slotte voor komen zal als gekant tegen het voltooien van eiken nieuwen waterweg en wij wensdhen zeer ernstig db aandacht der regeering te vestigen op het feit, dat de zeer aanzienlijke geldelijke opoffering, welke liet voorgesteld kanaal eischen zou, zich slechts zouden rechtvaardi gen, indien de verbetering van de Rijnvaart degelijk en beslissend ware. Wij weigeren het aannemen aan te raden van het koopje dat ons voorgesteld wordt en waar bij eenerzijds België al de kosten van het gra ven van een blijkbaar onvoldoenden waterweg moet dragen en anderzijds moet afzien van alle maatregelen van verweer welke zich hebben op gedrongen om een onvoldoenden economiscben toestand voor het verkeeT naar den Boven-Rijn te verwezenlijken. Onza organisatie beeft niets van een aetie- comiteit tegen de bekrachtiging van een Ne- derlandsoh-Belgisch verdrag. Wij hopen inte gendeel dat een vriendschappelijk en beslissend accoord zoo haast mogelijk verwezenlijkt zal worden, maar wij vestigen de aandacht onzer regeerders op de mogelijke hernieuwing van den hachel ijken toestand van het kancM Luik- Maastricht ln het gedeelte ln de doorvaart dezer laatste stad, gedeelte dat uitsluitend op onze kosten gegraven, onderhouden en beheerd wordt door den Nederlandschen Waterstaat. Het staat Nederland vrij, op eigen grondge bied, een kanaal Bath-DIntelsas te graven, doch het ware boerenbedrog en het zou de hoogere belangen van ons land ln gevaar brengen moest België al de onkosten dragen en tevens verza ken, voor het verkeer van den Boven-Rijn aan de voordeelen van verworven toestanden, welke wij integendeel nog immer trachten te verster ken. Evenzeer zijn en blijven wij, voorstanders van een behoorlijke verbinding tussehen Ant werpen en Moerdijk, doch*ovenzeer zijn wij te genstanders van lapmiddelen welke zonder het vraagstuk op te lossen, integendeel slechts nieuws moeilijkheden zouden doen oprijzen." ANTON VERHEYEN "v iering van zijn zilveren jubilé Men zendt ons onderstaand communiqué In den aanvang van dit jaar heeft Anton Verheyen te Kaapstad tot besluit van een lange tournée door Zuid-Afrika het feit her dacht, dat hij een kwarteeuw geleden de loop baan van tooneelspeler aanvaardde. Verheyen is te langen tijd van het tooneel in Nederland weg geweest, dan dat het in de bedoeling kon liggen om hem een jubileum- voorstelling in den gebruikelijken vorm te be reiden. Aan den anderen kant echter is In het bijzonder datgene wat hij gedaan heeft voor de vertolking van Vondel's werken in de groote steden en op bet platteland van Neder land, maar ook daarbuiten in Indië en tot het In stand houden der schoone Nederland sche taal In het stamverwante Zuid-Afrika, van genoegzame beteekenis om voor hem een oogenblik aandacht te vragen. Verheyen heeft zijn oude gezelschap „De Spelers van Stad en Land" gereconstrueerd en treedt op a.s. Vrijdag 27 September In den Prlncesse Schouwburg met he-n op in een mo dern Engelsch stuk. Daarbij zal hij voor het eerst, nadat hij zijn 25-jarige tooneelloopbaan herdacht, in Holland voor het voetlicht treden, en te dier gelegenheid heeft onderstaand comité zich gevormd om hem op dezen avond te huldigen. AUTOBUSDIENSTEN Beslissingen van de Kroon De Kroon heeft vernietigd het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij aan W. Visser Azn., te Oud-Beijerland vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Oud-Beijerland over Goid- schalkoord, Heinenoord, Blaakschedijk, Ba- rendrecht, Dordtschen Straatweg, Groenedijk, Hillesluis naar Rotterdam (Groote Markt). Hierbij is overwogen, dat moet worden aan genomen, dat op het bovengenoemde traject, naast de bestaande tramverbinding van de N. V. Rotterdamsche Tramwegmaatschappij de onderwerpelijke autobusdienst overbodig is en uit een oogpunt van verkeers-eeonomie onge- wensebt moet worden geacht. Intusschen acht de Kroon het ln het belang van het reizend publiek en ter voorkoming van tijdelijke stoornis in de verkeersvoorzie- ning wensckelijk aan W. Visser de gelegenheid te laten zijn dienst nog gedurende korten tijd voort te zetten. In dit rarband wordt aan W. Visser vergund den dienst nog tot uiterlijk 1 Maart 1930 in werking te houden. Stand op 18 September 1929 DE WEERSGESTELDHEID, De overdagtemperatuur was In de maand Augustus 0,3 gr. C., het gemiddeld minimum 0,6 gr. C., beneden normaal; daarentegen was het gemiddeld maximum 0,1 gr. C. boven nor maal. In het. Noord-Oosten van het land kwam enkele keeren nachtvorst voor. In de periode van 1 tot 18 September was de ochtemdtempera- tuur gemiddeld 2 gr. C. boven normaal, het ge middeld maximum 5 gr. C. en het gemiddeld minimum 3,5 gr. C., eveneens boven normaal. De neerslag was in Augustus in het geheele land beneden de normale hoeveelheid van 80 m.M. en bedroeg gemiddeld 55 m.M. In het Noord-Oosten en midden viel ongeveer 20 tot 25 pot., in Friesland en Noord-Holland 30 pet., ln Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg 35 tot 40 pet., in Zeeland ongeveer 50 pet. van de normale hoeveelheid. Van 1 tot 18 September bedroeg de regenval gemiddeld over het geheele land niet meer dan 1/3 van de normale hoeveelheid ran 38 m.M. Slechts in den Gelderschen Achterhoek en in Overijssel kwam regen voor In normale hoeveel heid of daarboven. Over het algemeen viel in Noord-Holland en Zeeland 10 tot 20 m.M.; over het grootste deel van het land bleef de totale hoeveelheid beneden 10 m.M. De meeste regen vlei tijdens de onweders van 8 op 4 en 12 op 13 September. Het aantal uren zonneschijn was belangrijk boven normaal: in Augustus 226 tegen 178 uren en van 1 tot 18 September 126 tegen 92 uren gemiddeld. De stand der gewassen De akkerbouwgewassen zrfn in verband met het droge, zonnige weer tot nu toe onder gun stige omstandigheden geoogst en leveren een hoog beschot. Slechts de voedergewassen ma ken op dit laatste eene uitzondering. Tarwe en haver zijn beide goed, zoowel wat opbrengst als hoedanigheid van korrel en stroo betreft. De vetöboonen zijn vrij goed, erwten en bruine en witte twonen goed. Evenals het vorig jaar zullen er weer veel aardappelen zijn van uitstekende kwaliteit. Op de hooge perceelen heeft het gewas eendgszins door de droogte geleden, waardoor de knollen van de vroege soorten iets te klein zijn gebleven. Het zetmeelgehalte van de fabrieksaardappe len schijnt goed te zijn, hoewel minder dan in verband met den velen zonneschijn werd ver wacht. De lage waterstand in kanalen en vaar ten brengt groot ongerief mede voor de aard- appelmeelindustrie. De verscheping ondervindt dientengevolge moeilijkheden, terwijl ook ver schillende fabrieken niet over voldoende be- drijfswater beschikken. Sommige dezer zullen zelfs de campagne niet kunnen beginnen vóör in den waterstand een gunstige wijziging is gekomen. De suikerbieten staan goed; dank zjj het mooie weer, heeft het gewas zich geheel her steld van de schade, door de bletenvlieg veroor zaakt. Met grasland en voedergewassen is het ten gevolge van de aanhoudende droogte zeer slecht gesteld. Het weiland ls op de hooge en ondoor- latende gronden „verbrand". Op verschillende plaatsen moeten perceelen gras en klaver, waarvan de tweede snede bestemd was om ge hooid te worden, als weide worden gebruikt. Overigens is de kwaliteit van de tweede snede zoowel van gras- als van klaverhooi goed; ech ter zün de hoeveelheden zeer gering. WONINGBOUW. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toe neming van het aantal woningen ln Neder land. I. II. III. Juli 1929 3.711 596 3.115 Jupi PP 4.361 515 3.846 Mei 4.318 773 3.545 April 3.451 507 2.944 Maart M 2.434 670 1.764 Februari f» 1.663 467 1.196 Januari PP 2.622 524 2.098 December 1928 3.481 1.117 2.364 November 4.437 636 3.801 October f» 4.795 463 4.332 September PP 4.208 641 3.567 Augustus PP 3.949 535 3.414 Juli PP 3.982 602 3.380 I. Gereedgekomen woningen. XI. Onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrokken woningen. III. Netto Vermeerdering. UIT IIET BRANDSTOFFENBEDRIJF Actie te 's Gravenhage Gemeld wordt De afdeelingen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, van den R.IC. Bond van Transportarbeiders en den Ghr. Bond van Fa briek»- en Transporf&rbeiders voeren sinds het voorjaar een actie voor doorvoering van de collectieve overeenkomst hij alle werkgevers. De grootste werkgevers in dit bedrijf hebben een overeenkomst met de arbeidersorganisatie aangegaan, waarvan de voornaamste verbete ring was dat de arbeidstijd met een uur per dag gedurende de wintermaanden zou worden verkort en voor het geheele jaar op 9 uur per dag werd gesteld. De kleine werkgevers, en dit zijn er vele in dit bedrijf, schijnen voor deze verbetering ni»t te voelen. Althans op een aanschrijven van de organisaties heeft alleen de Brandstoffenhandel de „Arbeid" verklaard, de overeenkomst te aanvaarden, terwijl enkele anderen er momen- teel ernstig over denken dit eveneens te doen. Onder deze omstandigheden werd eergiste renavond met de personeelen der betrokken werkgevers vergaderd en werd besloten de werkgevers nogmaals in de gelegenheid te stellen zich bereid te verklaren de overeen komst te aanvaarden en Maandagavond op nieuw bijeen te komen, om dan een beslissing te nemen ten aanzien van eventueele stop zetting van den arbeid BOOTTREIN N.V. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein, van het ss. „Johan de Witt", hetwelk 27 dezer te Genua verwacht wordt, Zaterdagmorgen, 28 September as. aan het Maasstation te Rotter dam zal aankomen te 11 u. 12. Aankomst te 'a Gravenhage 11 uur (S.S. station). „HUMORIST". Strandjutter: „Of ik een kleinen heer ge zien heb met zwarte snoreen bril en wille schoenen? Neemevrouw; alleen stukken papier, sigarettendoosjes en bananenschil len". GEMEENTEBEGROOTING 1930. eigens de varscnenen gemeentabegrooting voor 1930 worden de ontvangsten en uitgaven geraamd op 2.433.629.38 voor de gewonen en voor den kapitaaldlenst aan inkomsten op 920.915.94 en aan uitgaven op 889.977.88, Dit ls voor de tweede maal na vele Jaren, dat de begrooting „sluitend" is, zoodat geen nadeellg saldo op een anderen dienst behoeft te wonden giebracht. Bovendien is deze begrooting vrij ruim op gezet; veie kleine, maar toclh belangrijke on derhoudswerken, die reed» jarenlang om voor ziening riepen, zullen nu kunnen worden uit' gevoerd en de onkosten daarvan bestreden uit den gewonen dienst. In de inleiding tot de memorie van toelich ting doen B. en W. dan ook een optimistischen toon hooren ten opzichte van de financieele toestand dezer gemeente, want, behalve dat er verschillende werken zullen kunnen worden uitgevoerd en meubelen en werktuigen kunnen worden aangeschaft, zal er nog gereserveerd kunnen worden en wordt er salarisherziening verbetering en belastingverlaging voorgesteld. Eenige belangrijke cijfers uit de nieuwe be- grooting, gewonen dienst, zijn de volgende: Het hoofdstuk vroegere diensten heeft een batig saldo van 13.142.90 van 1928, hetgeen voorgesteld wordt te resorveeren voor den verbouw van bet stadhuis. De uitkeering van het Rijk wordt geraamd op 1.89 per inwoner. Het nadeelig slot van dit hoofdstuk, alg beheer wordt geraamd op 64.973.31. Openbare werken nad. saldo van 374.896.59- Opbrengst erfpacht 195.000.tollen 64.000.ondersteuning van belioeftigan nad. saldo 128.199.25. Subsidie aan werkioozenkassen 14.100. opbrengst grondbelasting 48.300; personeel» Masting 54.500.dividend- en tantieme belasting 12.000.e® vermogens-belasting 22.000.Dé belasting naar het inkomen der oude hoofdelijke omslag wordt geraamd op 638.688.35. Batige sloten hebben; het electricite-itsbe- drijf 72.563.18; de gasfabriek 114.778.82; de waterleiding 1.251. De post onvoorziene uitgaven wordt geraamd op 40 000. Bij den kapitaaldienst, openbare werken, wordt een bedrag van 150.008.geraamd voor een verbeterden toegangsweg naar het "Westen. Verder uitbreiding riool- en strateu.net 9.500.bouwen rioolgemaal 50.000. maken van een kademuur aan de Westhaven- kade 63.000. De schulden der gemeente bedragen oP I Jan. 1930 nog 6.818.649.86 Aan rente moet per jaar betaald worden 321.756.50; aan af lossing 257.4)29.38. De schulden, aangegaan bij wijze van &n* nuïtett bedragen op 1 Jan. nog 3.970.243.97 V&» Oorspronkelijk bedrag 4.218.455.46. POSTDUIVENVEREEN. „DE LUCHTBODE". Zaterdag 1.1. hield bovengenoemde vereeni ging haar laatste wedvlucht van dit seizoen van Chinay (206 K.M.) met oude en jong® duiven. In concours waren 106 duiven. Gelost o® II uur. De uitslag is als volgt: 1-8 J. Lucieër; 2-7- 13 20-21 W. A. de Rörnph; 3-4-6-9-10-11-12-15' 16-17-18 P. v. Room; 5-19 M. van der Valk; 14 N. Holsteijn. Aankomst eerste duif 2.24.57 uur, laatst® duif 2.37.26 uur. Het kampioenschap van dit. seizoen werd ge wonnen door W. A. de Römph met 1280 punten; 2e kampioen werd P. v. Roon met 1216 punten- De wisselbeker voor de hoogste duif op e'k® africhting werd eveneens gewonnen door W. A- de Römph met 798 puntien, 2e werd P. va° Roon mot 532 punten. Als bijzonderheid zij gemeld dat het dezC dagen 25 jaar geleden zal zijn dat de heet W. A. de Römph zijn loopbaan als duiven* liefhebber begon. In deze 25 jaar heeft hij vele malen het kampioenschap gewonnen 0n heeft ook dit jaar door het winnen van het kampioenschap en den zilveren wisselbekef zijn naam als liefhebber gevestigd. VISSCHERIJ. Alhier aangekomen: V L 207 H. Woemsdregt met 32 last. V L 3 G. Woemsdreigt met 30 last. K W 70 A. Krijksman met 23 last. V L 216 P. v. d. Zwam met 43 last V L 142 Lodwindt met 33 last. K W 2 B. Varkevisser met 32 last. V L 106 C. v. d. Toom met 20 last. V L 203 D. van Haren met 30 last. S C H 378 J. Kleijn met 18 last. Betaald werd voor; Volle haring Nooi 23.70 a 24.80; volle haring Zuid 21.60 22.10; Maatjes (haring Noord 18.70 a 10 Maatjes haring Zuid 18.50, alles per kantje- Moeders, zorgt dat <le maaltijden vatt lederen dag de noodig» voedingsstoffen b®" vatten. Zooals gij weet, zijn de bestanddeel®0, onzer voeding: water, eiwitten, koolhydraten» (meel en suiker), vetten, zouten en stoff®0 die men vitaminen noemt. Het eiwit word» in hoofdzaak geleverd door melk, vleesch» visch en eieren, de koolhydraten door brood en aardappelen, de vetten door bot® en vet, de zouten en vitaminen door E1"0 ten en fruit. Zorgt dus dat elk bestandde®» op het dagelijksch mens in behoorlijke h®^ veelheid vertegenwoordigd is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2