i£US-SOCIALISTEN BIJEEN INSCHRIJVLNGSLIJST. J. B. VESTERS JUBILEERT Ds. BANNING WAARSCHUWT DINSDAG OCTOBER 1929. TWEEDE BLAD. PAGINA ONDERSCHEIDING H. KUYPERS. UIT DE R.K. STAATSPARTIJ DE OMSCHRIJVING VAN DE KWALITEITSZETELS VOOR ARBEIDSZAKEN. R. K. KAMERCENTRALE LEIDEN. POKKEN OF WATERPOKKEN GEEN VERPLICHTE VACCINATIE VOOR SCHOOLKINDEREN. DE ALASTRIM. VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. ROBAVER-NATOBAKK DE KATH. ARBEIDERSBEWEGING. WIJZIGING DER ZUIDERZEE- STEUNWET. BESPREKING OVER HET KATHOLICISME Eigenlijk is het reeds een belang- wekkend verschijnsel, dat heel de middag van een gouden Septemberdag door religieus-socialisten wordt besteed om naar een uiteenzetting van de verhouding tus- schen Katholicisme en socialisme te luiste ren, waarbij we heel veel hoorden van stroo mingen in het (Duitsche) Katholicisme, en ®rg weinig van socialisme. Destemeer moe ten we het betreuren, dat de te Amsterdam congresseer en de religieuze socialisten daar toe Heinrich Mertens uit Keulen hadden uit- genoodigd, den leider van 'n groep „Katho lieke socialisten", 't Moet toch den ernstigen en nadenkenden koppen onder deze religieus- socialisten duidelijk geworden zijn, dat deze jonge man met zijn schraal gelaat de onder- Werpen, waarmede hij kaatsebal speelt, gan- schelijk niet beheerscht. Men heeft hem vriendelijk bejegend, doch onder zijne re pliek werd het blijkbaar velen te machtig. Nu is 't ook bijster lastig, zulk een debat over zulke onderwerpen te voeren in ver schillende talen, doch niettemin was het verweer van Heinrich Mertens pijnlijk-stun telig, telkens moest hij door bestuurderen weer wat op dreef geholpen worden om al thans te antwoorden op de gestelde vragen. Met zekere hardnekkigheid vermeed hij een antwoord op de vraag, hoe de houding der Kerkelijke Overheid was tegenover hem en zijne beweging, doch na te zijn geprest, kwam hij met de bewering, dat de Kerke lijke Overheid „positief tolerant" staat tegen over hem. Heinrich Mertens ziet waarschijn lijk tolerantie in geduld, en geduld met de zen naieven, lichtelijk over het paard ge-til den jonkman kunnen wij begrijpen. Wat biet wegneemt, dat Mertens omtrent de hou ding der Kerkelijke Overheid tegenover hem Wel 't een en ander verzwegen heeft.... Wij hebben getracht ons te verplaatsen in zijn gedachteogang, al viel het ons zwaar. Want heel dit betoog was even zwaarlijvig als hol, stukken uit brochures, hoogdraven de politieke wijsgeerigheid en wijsgeerige Politiekerigheid, tenslotte een verwarring zonder eind. „Wel erg theoretisch", noemde een der debaters het betoog wat het Zon- dagsche woord is voor duister en verward Heinrich Mertens begint met, in zijne goedheid, Paus en Bisschoppen in hun ver- izet tegen de theoretische dwalingen in het socialisme voiKoöien gelijk te geven. Wan neer Paus en Bisschoppen waarschuwen te gen de verniriende tendenzen in het socia lisme, dan is dit rechtvaardig en noodza kelijk. Wij moeten op die punten volkomen klaar zijn. Wij weten van Leo XIII, dat het verkeerd is, het huwelijk te beschouwen als een product van bepaalde economische ver houdingen. Dat het verkeerd is, ieder per soonlijk bezit principieel af te keuren Dat de mensch als geestelijk-zedelijk wezen, on afhankelijk van economische verhoudingen, heit vermogen bezit in te grijpen in de econo mische ontwikkeling. De Kerk is dikwijls zoo antithetisch opgetreden tegen het. so cialisme, dat 't den schijn had, alsof de Kerk het kapitalisme wilde verdedigen, doch dit is ook onjuist, want de Kerk heeft zich ook scherp gekeerd tegen de liberalistisch-indi- vidualistische uitwassen in het kapitalisme. Wanneer het verweer tegen het kapitalisme Diet zoo scherp scheen, dan moet niet wor den vergeten, dat het kapitalisme meer prac- tisch dan theoretisch optrad, terwijl hot so cialisme is begonnen als een volksbeweging met een afgebakende theorie, sterk Marxis tisch gekleurd en verbonden met eene atheïstische levensbeschouwing De lezer zal zich de oogen uitwrijven, en Vragen, hoe Heinrich Mertens nu toch hij de socialisten aanlandt. Begrijpen doen we het ook niet, we kunnen hoogstens probee- ren zijn gedachtengang te volgen. Mertens dan beweert, dat het natuurrecht volgens Katholieke opvattingen en de Katholieke leerstellingen op maatschappelijk gebied niet voldoende zijn om een concrete maat schappelijke orde op te bouwen. Het so cialisme is nu eerder dan het kapitalisme in staat de eischen van het natuurrecht te vervullen, ergo het socialisme kan een con crete maatschappelijke orde opbouwen, die meer in overeenstemming is met het na tuurrecht volgens Katholieke opvatting Een Kajthold-eke maatschappijvorm „Gesellschafts- fassung" bestaat niet. De komende maat schappij zal ook niet Christelijk, maar so cialistisch zijn. Doch het socialisme zal een goede bewaarder en behoeder zijn van het Christelijk natuurrecht, en is in dezen zin ook Christelijk en Katholiek. Men moet het zich dus volgens Mertens 200 voorstellen: het „Christelijk natuur recht" is niet in staat tot concrete maat schappelijke ordening te komen. Het theore tisch socialisme is in strijd met hot „Chris telijk natuurrecht", dat hebben Paus en Bis schoppen volkomen duidelijk uiteengezet Niettemin groeit op den romp van dit theo retisch socialisme toch zoowaar de kop eener maatschappelijke ordening, die het „Christelijk natuurrecht" bewaart en be hoedt Hoe dit groeiproces eigenlijk in zijn werk gaat, hebben we niet vernomen Ook niet wat Heinrich Mertens eigenlijk onder socialisme verstaat. De theorieën van het socialisme zijn secundair, onvolmaakt, zeer eenzijdig en onwaarHet socialisme echter is: de vrijheidsbeweging van het pro letariaat! Dat de theoretisch-Marxisüsche socialisten die zijn er ook nog! tot die vrijheidsbeweging ook „de bevrijding uit den godsdienst" rekenen, hoorden we na tuurlijk van Heinrich Mertens niet Deze spreekt trouwens weinig over het socialisme, destemeer over d.e Katholieken. Over de Katholieke moraal-theolo-gen. Deze moeten uit „de absolute ethiek" een concreet systeem van ethische normen afleiden. Wij leven thans in de kapitalische maatschappij, en daarom moeten zij ethische normen vast stellen voor het leven onder het kapitalisme. Dat is ook de taak der moraai-theologen, zij behoeven niet te zorgen voor nieuwe po- litiek-economische vormen, die moeiten ko men van sociologen en politici, doch deze moeten dan weer niet door de moraal-theo logen gehinderd worden. Of de moraai-theo logen dan niet moeten oordeelen van de .absolute ethiek" uit over strevingen dier politici en sociologen, en geen ethische nor men moeten vaststellen voor hunne werk zaamheid? Mertens geeft geen antwoord, doch weidt uit over stroomingen in het Duitsche Ka tholicisme. Daar zijn de sociaal-romantici, die hebben wel een „Kulturprinzip", maar geen politiek; en dan de „liberaal-vooruit strevende", de mannen van het solidarisme, die hebben 't is ook altijd wat! wel ge leerde moraal-theologen en „tüchtige Poli- tiker", maar geen „Kulturprinzip". Het so lidarisme is een bleek iets tusschem kapi talisme en socialisme in, doch het wordt voortgestuwd naar het socialisme. Pater Gundlach S.J., heeft reeds een „Katholieke klassenstrijd theorie"aber nicht im Marxistischen Sinne" voegt Martens er haas tig aan toe. Bij het debat geprest om te ver klaren, hoe hij dan den klassenstrijd ziet, moet Mertens antwoorden: niet als 'n nood zakelijk element voor economischen vooruit gang Eigenlijk was het debat, vooral door den kleurigen ds. Banning, veel belangwekkender dan dit onverteerbare betoog. De enthousias teling Banning meent wel, dat deze middag „een belangrijk moment in de religieuze be weging" is geweest, doch dit leek ons meer een troostprijs. Maar 't trof ons, dat deze socialistische predikant eerder dan de „Ka tholieke socialist" het woord „zielzorg" uit sprak. Spreekt, zoo zeide hij met warmte en klem, hij de Katholieken, vooral bij de Ka tholieke geestelijkheid, niet dikwijls een ge rechtvaardigde vrees mede voor het geeste lijk leven van de menschen, die tot hunne Kerk behooren, wanneer zij ze loslaten in de Marxistische, grootendeols atheïstische arbeidersbeweging?Zoo rechtvaardigt Banning vragenderwijs in beginsel de hou ding der Katholieke Kerkelijke Overheid te genover de socialistische beweging. Toen begon ook Mertens noten te kraken! Zeker zoo zeide hij de priesters in de ziel zorg zien uitsluitend naar het feit, dat de socialistische beweging nauw verbonden is met, de vrijdenkerij en het atheïsme, en de gevaren voor het geloof, die daaruit ont staan. En Mertens zou het persoonlijk dan ook niet verantwoord achten, om een Ka tholiek arbeider „kritiklos" in handen van hot socialisme te brengen. Ook klaagt hij, dat gezin en huwelijk evenzeer innerlijk on dermijnd zijn door het socialisme als door het kapitalisme, al ziet hij hier „meer nood lot dan schuld". Dat wekte nog al beweging al trachtte Mertens daarna weer te verva gen: geen agitatie tegen Kerk en Katholie ken, geen strijd „mi-t vereinfachte Parole gegen die Kirche", doch de geestelijkheid be ter inlichten, waar heit zoo moeilijk valt on derscheid te makon tusschen Marxisme en socialisme; zeker wanneer Mertens zelf be weert, dat ze nauw verbonden zijn. Mertens spreekt ook met sympathie over de Katho lieke geestelijkheid: zij hebben een „leben- diges, priesterliches Verhaltnis" tot het volk, en willen het volk waarlijk helpen. Banning ziet en zegt de dingen veel scher per en klaarder. Wanneer Katholieke arbei ders tot het socialisme zouden komen, dan hebben zij (niet de socialisten) geestelijk een dak boven het hoofd in hun Katholicisme dat zich met uiterlijke transformaties in de kern gehandhaafd heeft. Wij moeten, zegt de agressieve Banning, klaar staan om ge liefde huisjes in ons socialisme stuk te slaan. Wij moeten antiquiteiten opruimen ook in ons hoofd, wij moeten ophouden te meenen' dat geloovige Katholieken bijgeloo- vige stumperds zijn. Commentaren? Een conclusie? Misschien is het, genoeg, da.t we ons heden tot enkele indrukken beperken. In dit milieu is de geestelijke verwarring zeer groot, en 't doet pijn, een door-en-door goed inensch de hoop te hooren uitspreken, dat met het socialisme wel een nieuwe religie komen zal, hij weet niet wat; misschien staat 't met gedachten lezen in verband! Doch ook zijn in dit mi lieu, waar de jongeren sterk overheerschen de onbepaalde verlangens ongetwijfeld echt er heerscht in deze bijeenkomsten daardoor ernst, waardigheid, zelfs een geestelijke spanning. Er heerscht ook bij velen, men schen van het type-Banning, groote belan stelling in het Katholicisme, vooral in den maatschappelijken kant van het Katholicis me, en wanneer zij worstelen met ailerei wanbegrippen, dan vragen wij ons ook af, of er niet wegen te vinden zijn om onzer zijds ook het onze bij te dragen tot verhelde ring en verklaring? Onze apologeten en lee- kenaposteien zullen die wegen moeten zoe ken, waar een Heinrich Mertens steenen voor brood geeft! Sommigen zullen meenen dat wij toch genoeg doen, doch dat deze menschen „met oorenjeukte bevangen" bli, ven, maar wij zijn met zulk eene zelfgenoeg zaamheid en valschs gerustheid nieit yol- VEERTIG JAREN JOURNALIST Als men van Vesters spreekt in ons land, vraagt niemand wie er bedoeld wordt. De naam heeft geen enkele toevoeging nuodig. Vesters heeft een broer die Bisschop is, Prins der Kerk; nog één, gekend en geacht als aardig journalist. Maar voor het groote pu bliek is er maar één Vesters, heeft slechts één algemeene bekendheid. En toch heeft hij nooit naar eenige bekendheid gestreefd, heeft hij zich altijd op den achtergrond gehouden, is zijn eenige fout wellicht juist zijn al te groote bescheidenheid. Het waren zijn karak ter en zijn talenten, die hem als vanzelf naar den voorgrond drongen, tegen zijn wensch en bedoeling, doch zelfs voor hem, onweerstaan baar. Maar laten we hier geen karakteristiek gaan geven van den man, die heden veertig jaar de pen hanteert op een wijze, dat hij met de allerbesten van heel de Nederlandsche pers op één lijn wordt gesteld; dieeen gaafheid van karakter ten toon spreidt, welke hem de sympathie, de waardeering, beter, de vereering van alle collega's uit ander zoowel als uit eigen kamp deed verwerven. Twee maanden geleden, toen hij den zsstigjarigen leeftijd be reikte, zijn we tot het géven van die karak teristiek in de gelegenheid geweest. Daar hoeft geen woord van af, geen woord aan toe. We willen liever op wat ons de groêMlu lijkt van zijn vele, groote verdiensten,, wat scher per het licht laten vallen. Die grootste verdienste een verdienste welke slechts voor een man met z ij n on kreukbaar karakter en z ij n zelden geëvenaarde journalistieke gaven kon zijn weggelegd ligt, dunkt ons, daarin, dat hij, op welk gebied hij zich ooit bewoog, steeds werkzaam was, en zulks met onmiskenbaar resultaat, als trait d'union tusschen vaak meer schijnbare dan we zenlijke tegenstellingen. Hoe dikwijls in zijn 'altijd frissche,bondige, glasheldere artikelen, waarin zonder franje recht op de kern der zaak werd afgegaan, hoe dikwijls ook in onder zijn leiding gehouden vergaderingen hebbt-n we het meegemaakt, dat hij, uit elke opvatting het goede purend, den weg tot overeenstem ming traceerde en gul dien weg door aanvan kelijke tegenstanders zag opgaan. Vesters heeft zijn journalistieke gaven en zijn leiderstalenien, zoo invloedrijk, omdat nimmer iemand er hem van verdenken kon, dat nevenoogmerken zijn pen of zijn woord bestuurden, gebruikt, om saam te voegen en te binden, wat naar zijn helder inzicht sa menwerken moert. .Variis modis bene fit"; die gedachte komt onmiddellijk bij hem op, als een verschil in zienswijze over den te volgen weg zich open baart; en kan dan uit de te kiezen wegen er slechts één worden betreden, dan tracht hij het altijd zoo te plooien en te schikken, dat con amore allen dezelfde richting nemen. Vesters spitst nooit geschillen toe, hij lost ze op. En hij beschouwt daarbij zijn woord heelomaal niet als wet,, maar wie hem leest of hoort, vindt in dat woord zooveel gezonden, eerlij ken, logischen zir, dat hij het aanneemt, alsof het wet ware. Een monument zal wel nooit voor Vesters worden opgericht, maar hij heeft zich tijdens zijn leven een eerezuil gesticht in het hart van al zijn Katholieke collega's. Ze beschouwen hem als hun voorbeeld. En moeilijk kunnen we hem hooger ceren, dan d-oor te zeggen, dat we daarin zien een der lieste waarborgen vpor de blijvende degelijkheid onzer Katholieke pers: want wie zich een leerling noemt van zulk een meester, zal diens voortreffelijke eigenschappen, kan hij ze al niet evenaren, dan toch trachten zooveel mogelijk na te volgen. Moge Vesters nog vele jaren ons een (lage- lijksch voorbeeld zijn in zijn vruchtbare werk zaamheid, Kerk en maatschappij ten heil. Bij Kon. besl. i3 aan H. K u ij p e r s, direc teur van de N.V. de Courant De Maasbode, te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van zijne benoeming tot commandeur in de Kroonorde van Italië. EEN IIAAGSCHE MOTIE IR.' H. M. IV. WERKER, t In 47-jarigen ouderdom is te 's Hage over leden ir, H. M. \V. Werker, oud-ingenieur der Zuiderzeewerken. B. DE GROOT. In den ouderdom van 84 jaren is te s Gra- venhage overleden de gepensiouneerde kapitein ter zee de heer B. de Groot. NIEUWE PAROCHIE TE WASSENAAR Naar wij vernemen zal te Wassenaar onder den Deyl een nieuwe parochie worden opge richt. De WelEerw. heer C. B. M. Wiemers, kapelaan van de parochie O. L. Vrouw Visi tatie te Schiedam, is door Z.D.H. mgr. J. D. J. Aengenent met de oprichting belast. daan. Iedere ontwikkeling der dwaling, eischt weer nieuwe wapenen om de Waar heid te verdedigen, vooral nieuwe methodes om de Waarheid te verbreiden. Deze men schen, hoe vaag hunne geestesgesteldheid ook moge zijn, die worstelen met allerlei problemen van godsdienstige verlangens en maatschappelijk idealisme, hebben een groot, ja heilig recht op onze liefdevolle be langstelling. „Sumus invicem membra". Wij zijn elkanders ledematen. Herziening van het Kiesreglement verzocht ln de Vrijdagavond gehouden vergadering van den Centralen Raad der R.-K. Kiesvereni ging „Rijkskieskring 's-Gravenhage" heeft het volgende voorstel dat is samengesteld door het Kringbestuür en mede rekening houdt mot verschillende wenschen van parochiale afdeelin- gen een punt van bespreking uitgemaakt. De R.-K. Kiesvereniging „Rijkskieskring, 's-Gravenhage", in algemeene vergadering bij een op Vrijdag 27 September 1929 in een der zalen van gebouw „Amicitia", Westeinde, te 's-Gravenhage, gelet op het geschil dat in het afgeloopen jaar ontstaan is tengevolge van het besluit van het Centraal College ten aanzien van de om schrijving van de Kwaliteitszetels, van oordeel, dat het Centraal College hij de formuleering der kwaliteitsaanduiding „Des kundigs op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk" niet het recht had om daaraan toe te voegen de beperking, dat als deskundigen op dit gebied slechts konden wor den aangewezen personen, die uit de praktijk der arbeidersbeweging hunne deskundigheid voor de beoordeeling van bedoelde vraagstuk ken en aangelegenheden zich hebben verwor ven, en daarbij de bevoegdheid aan dat College hij het kiesreglement gegeven, heeft overschre den, van oordeel, dat door eene zoodanige formu leering de standsvertegenwoordiging wordt be vorderd, wenscht lo. dat de Partijraad een onderzoek zal in stellen in hoeverre het Centraal College door deze nadere formuleering zijne bevoegdheden al of niet heeft overschreden; 2o. dat door den Partijraad eene commissie worde benoemd die tot taak heeft de herzie ning van het Kiesreglement, waarbij dan tevens ernstig rekening dient te worden gehouden met do navolgende verlangens a. Artikel 5 van het Kiesreglement zoodanig te wijzigen, dat bij geschillen, betreffende de toepassing van genoemd reglement, alsmede in alle gevallen, waarin dit reglement niet voor ziet, beroep open staat op den Partijraad. b. In Artikel 7 de bepaling op te nemen dat de Voorzitter van het Partijbestuur niet kan zijn Voorzitter van het Centraal College, doch dit zelf zijn Voorzitter uit zijn midden benoemt. c. Het aantal kwaliteitszetels worde be perkt, terwijl de aanduiding van een speciale kwaliteit niet uitsluitend mag gezocht worden onder de beoefenaars van een functie of be roep, waarvan het Centraal College een kwali teit aanduidt of omschrijft. d. Dat de besluiten van het Centraal College terstond worden genotuleerd en door het Col lege na voorlezing vastgesteld 3o. Artikel 17 van het Partijreglement te wijzigen in dier voege, dat regel 12 van boven gelezen wordt als volgt: „vijf personen onder wie tenminste drie leden, enz." Door een ter vergadering ingediend voorstel van de heeren W: C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst en L. Moonen heeft bovengenoemd voorstel een wijziging ondergaan en is met name in den navolgenden bekorten vorm aan het Partijbestuur gezonden. De R.-IC. Kiesvereeniging „Rijkskieskring 's-Gravenhage", in algemeene vergadering hij een op Vrijdag 27 September 1923 in een der zalen van gebouw „Amicitia", Westeinde, te 's-Gravenhage. gelet op het geschil, dat in het afgeloopen jaar ontstaan is, tengevolge van het besluit van het Centraal College ten aanzien van de om schrijving van Kwaliteitszetels, betwijfelende of het Centraal College bij de formuleering de kwaliteitsaanduiding „Des kundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk" het recht had daaraan toe te voegen de beperking, dat als deskundi gen op dit gebied slechts konden worden aan gewezen personen, die zich uit de praktijk der arbeidersbeweging hunne deskundigheid voor de beoordeeling van bedoelde vraagstukken en aangelegenheden hebben verworven, van oordeel, dat, indien het Centraal College evenbedoeld recht niet heeft, dit College de bij het Kiesreglement ter zake gegeven bevoegd heid heeft overschreden. van oordeel, dat de thans geldende regelen voor de candidaatstelling van Leden voor de Tweede Kamer geen voldoende bevrediging hebben geschonken wenscht, dat de Partijraad een onderzoek zal instellen in hoeverre hrt Centraal College door bovenbedoelde uitlegging van de kwali teitsaanduiding „Deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk" zijne bevoegdheid al of niet heeft overschreden en noodigt het Partijbestuur uit maatregelen te nemen het Kiesreglement en in het bijzonder bovengenoemde regelen te herzien. Het slot van het bestuursvoorstel, verzoeken de wijziging van Artikel 17 van het Partijre glement, ingediend door een der leden van het Kringbestuur, is ingetrokken. Besprekingen over de wijze van candidaatstelling Zaterdag werd te Leiden een algemeene ver gadering gehouden in restaurant „Zomerzoig In zijn openingswoord meende da voorzitter, de heer J. P. Gouverneur, met blijdschap te mogen terugzien op den uitslag van de .aatst gehouden verkiezingen en bracht dank aan allen, die hetzij in mindere, hetzij in meerdere mate tot dit gunstig resultaat het hunne bij droegen door hun ijverig streven en propagan distisch werk. De volgende aftredende bestuursleden werden gekozen: H. Bader, Sassenheim; J. H. M. Bal vers, Hillegom; H. E. J. Bank, Hoogmade; A. C. van Berkel, Gouda; A. H. Boekraad, Leiden; mr. E. J. M. II. Bolsius, Leiden; J. P. van Breukelen, Woerden; J. P. Gouverneur, Sassen heim; Th. A. Houdijk, Boskoop; P. F. Veelen- turf, Hazerswoude; Jb. Schuyt, Veur. Niet herkozen werd de heer dr. A. C. A. Hoffman van Gouda. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren J. Kortekaas, Llsse, P. IA. Wesseling, Wassenaar. Hierna volgde de verkiezing van een voor zitter en secretaris van de Kamer-Centrale. Tot voorzitter werd herkozen de aftredende voor zitter, de heer J. P. Gouverneur van Sassen heim met 144 van de 200 uitgebrachte stem men en tot secretaris de heer A. C. van Ber kel, Gouda, eveneens aftredend, met 199 van de 200 uitgebrachte stemmen. Uit het nieuw gekozen bestuur werden tot lid en plaatsvervangend lid van het Partijbe stuur aangewezen de heeren J. P. Gouverneur en A. C. van Berkel. De heer Gouverneur bracht de vergadering dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De hierna gehouden verkiezing van 26 af gevaardigden en. 6 plaatsvervangers voor do DE FRANSCHE VLIEGERS COSTES EN BELLONTE zijn met hun vliegtuig Briguet gestart om een vlucht te ondernemen, die, volgens hun zeggen, een zeer groote zal moeten worden, om het wereldduurrecord te breken. Hun doel houden ze echter vooralsnog geheim ANTWOORD OP DE VRAGEN VAN DEN HEER VOS Het Tweede Kamerlid I. H- J- Vos had de vorige we^k de volgende schriftelijke vragen gericht tot den minister van Arbeid, H. en N.: Ie. Is het waar, dat zooals in het open haar is medegedeeld op 24 Juni 1929 de Rotterdamsche geneesheer dr. P. H. Kramer bij een employé van het lichtschip „De Maas een geval van pokken heeft verondersteld en dat het Geneeskundig Staatstoezicht toen daarvan „waterpokken" heeft gemaakt 2e. Waarom zijn in 't besluit van 16 Augus tus 1929 (Staatsblad no. 421), waarbij de Wet op de besmettelijke ziekten van toepassing is verklaard op de z.g. alastrim, onderscheidene bepalingen van die wet o.a. „het briefje op de deur", bedoeld in art. 20 van die toepas selijkheid uitgezonderd 3e. Is de Minister bereid, de indiening te bevorderen van een wetsvoorstel met de strek king de voorwaarden van inenting tegen de pokken voor toelating van kinderen en onder wijzers in de scholen zoo spoedig mogelijk weder van kracht te doen worden Minister Verschuur heeft hierop thans het volgende geantwoord: 1. De in deze vraag bedoelde mededeeling is niet juist. Het Staatstoezicht van de Volks gezondheid weet, dat het niet bevoegd is. de diagnose, die een behandelend geneeskundige stelt, te veranderen. Vermoedelijk is het be richt een onjuiste overbrenging van het feit, dat de waarnemend directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotter dam over een bepaald geval het gevoelen heeft gevraagd van den inspecteur van de Volksge zondheid. 2. De bepaling van de wet van 1S72 nopens het kenteeken is in het Koninklijk besluit van 16 Augustus 1929 (Staatsblad no. 421) niet van toepassing verklaard, omdat anders groot ge vaar bestond, dat de lichte gevallen, van welke de kennis noodzakelijk is, niet geneeskundig zouden worden behandeld en daardoor onbe kend zouden blijven. 3. Ondergetcekende Is daartoe niet bereid. Te Camperland Te Camperland (Noord-Bevelandl is het eerste geval van alastrim geconstateerd en wel bij een vier-jarig, niet ingeënt kind. Te Amsterdam een kind in observatie Gisteren is in Amsterdam ter observatie engenomen een kind met zeer verdachte ver schijnselen van alastrim. Het kind was niet ingeënt De toestand te Amsterdam is verder bevredigend. ',De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen''.... Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotter dam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretorialaan, Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorige bedrag f 7225.37 F T.. Breda 25. N. N., R'dam, tot zekere intentie 10. J. J. te H10-— P. L M. v. d. L., Rotterdam 2.50 Wed. H. J., Rotterdam 2.59 M. J. P., Rotterdam 2-50 J. M., Rotterdam Pater familias, Rotterdam L W. V., Rotterdam 1- Totaal 7294.87 DE FUSIE GAAT HEDEN IN Naar wij vernemen zou de in 't laatste jaar verslag der Rotterdamsche Bankvereeniging N. V. aangekondigde en door de algemeene ver gadering van aandeelhouders der N .V. Natio nale Bankvereeniging reeds goedgekeurde ver- eeniging van het bedrijf der N. V. National® Bankvereeniging met dat der eerstgenoemde in stelling op lieden plaats hebben. waterleidingwerken te NIEUWSTAD De staking geëindigd Cursus voor leidsters 1N ELK OPZICHT UITSTEKEND GESLAAGD Zaterdag is de cursus voor leidsters in de Katholieke Arbeidersbeweging door den Ver. bondsvoorzitter, den heer de Bruijn, gesloten, nadat eerst nog e»n aantal foto's waren ge nomen. De cursus werd gehouden in samenwerking met de „Vrouwen van Nazareth" in het mooi gelegen huis dier vrouwen „Psyche Nikai" to Bilthoven. De cursus heeft een volle week geduurd en is in elk opzicht uitstekend geslaagd. Kr waren 23 deelneemsters uit alle deelen van het land. De cursisten kwamen, uit de kringen der Katholieke Arbeidersbeweging, zoowel als uit die van de Vrouwen van Nazareth (de Graal) zoomede uit die der E K. Inleidingen werden gehouden door de dames Kersbergen, v. d. Kallen, Sweere. Hutten en de heeren mr. v. Maarscveen. rector de Groot, rector Bots, dr. Smit, de Bruijn, Nijkamp, Kolkman, Angenent, VeHman, eu v. d. Meijs. Woensdagmiddag werd onder leiding van wethouder Smulders een autotocht door Utrecht gemaakt ter bezichtiging van een aan. tal complexen arbeiderswoningen, terwijl Vrij dagmiddag de Dom werd beklommen. Uit erkentelijkheid voor hetgeen geboden ia en de zorgen welke aan de deelneemsters zijn gewijd, boden de cursisten mej. Hutten een fraai Mariabeeld ton geschenke aan Doordat, naar algemeen gevoelen, de proef met dezen cursus zoo goed geslaagd is, -wordt overwogen, ook het volgend jaar zulk een cursus te organisecrea. ER KOMT LOONSVERHOOGING De reeds twee weken durende staking aan de waterleidingwerken te Nieuwstad, is door overleg tusschen den R. K. Bouwvakarbeiders bond en de fa. Wilson geëindigd. De uurloonen werden verhoogd. KON. NEDERLANDSCHE HOOGOY.. EN STAALFABRIEKEN. Het dividend vastgesteld De gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Neder landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft de balans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd en het dividend bepaald op 4 pet. voor de pref. aandeelen. ACTIE IN HET SUIKERBEDRIJF Het wetsontwerp spoedig te wachten Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende het tijdstip van Indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet heeft minister Reymer ge antwoord, dat de indiening van een wetsont werp thaayt spoedig kan. worden verwacht. In verschillende plaatsen Vandaag zou aan de Coöp. Beetwotelsuiker- fabriek te Roosendaal de campagne een aan vang nemen. Ook aan de suikerfabriek te Steenbergen is men reed3 druk bezig met da bietenlevering zoodat vermoedelijk ook van daag of morgen de campagne kan beginnen. Aan de Coöp „Dinteloord" te Stampersgat is 1.1. Donderdagmorgen do campagne reeds be- gonnen en Is thans het geheele bedrijf reeds volop in actie. GEVOLGEN VAN STAKINGSONLUSTEN Tegen twee stakers en een landbouwer werd straf gebiecht Voor de rechtbank te Winschoten stonden terecht de arbeiders M. M. en H. D., die ala stakers den werkwilligen arbeider J. J. hade den mishandeld. Tegen ieder werd zes maanden geeischt. Tegen den landbouwer B. AI. B. nlt Beerta, besichuldfijd den arbeider J. E. te ht|>ben mishandeld, werd 50 boete of twintig dagen hechtenis geëischt. NEDERLANDSCHE JAARBEURS De datum der vcorjaarsbeurs bepaald Na gehouden enquete onder ile deelnemers aan de Voor.iaarsbeurs heeft do Raad van Be heer der Nederlandsche Jaarbeurs besloten de Voorjaarsbsurs 1930 te houden van 11 t.m, 20) Maart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5